SLAM! Sports SLAM! Wrestling
   Mon, May 12, 2008



News & Rumours
Bios
Obits
Canadian Hall of Fame
WrestleMania 30
WrestleMania 30 photos
Video
Movie Database
Minority Mat Report
Columnists
Features
Results Archive
PPV Reviews
SLAM! Wrestling store
On Facebook
On Twitter
Send Feedback




Photo Galleries

Raw in Detroit


WWE Tables, Ladders and Chairs ... and Stairs


NXT Takeover: [R] Evolution


WWE Survivor Series


House of Hardcore VII


Signmania VIII


Beulah McGillicutty







SCOREBOARD
PHOTO GALLERY
VIDEO GALLERY
COMMENT





Paul "Butcher" Vachon
Bookmark and Share

PAUL "BUTCHER" VACHON
(1957-1985)
AKA: Nikita Zolotoff
BROTHER: Maurice "Mad Dog" Vachon
DAUGHTER: Luna Vachon
DEBUT: 1955
TITLES HELD:
Texas tag team 1957-60 (2x)
Stampede International tag team 1959 (2x)
Hawaiian tag team 1960
Southern (N.C.) tag team 1961
Southern (GA) tag team 1966-68 (4x)
NWA World (Georgia) tag team 1968
Georgia tag team 1968 (2x)
Midwest tag team 1969
AWA World tag team 1969-71
Grand Prix (QC) tag team 1971
NWA America's tag team 1976

* * *
1,183 documented matches as of September 1, 2007

1957
Promoter Morris Siegel:
(Wrestling as Nikita Zolotoff)
09/20 Houston, TX w/. Ivan the Terrible, beat Pepper Gomez & El Medico
*Won the NWA Texas tag team titles
10/14 Fort Worth, TX w/. Ivan the Terrible, lost to Duke Keomuka & Mr. Moto
*Lost the NWA Texas tag team titles

1959
Stampede Wrestling - Promoter Stu Hart:
01/07 Saskatoon, SK w/. Maurice Vachon, beat Ian Campbell & Dick Hrstich
01/08 Regina, SK w/. Maurice, beat Ian Campbell & Dick Hrstich
01/09 Calgary, AB w/. Maurice, beat Reg Parks & Dick Hrstich
01/12 Lethbridge, AB w/. Maurice, beat Ken Kenneth & Dick Hrstich
01/13 Edmonton, AB w/. Maurice, vs. Reg Parks & Ian Campbell
01/14 Saskatoon, SK w/. Maurice, vs. Ken Kenneth & Dick Hrstich
01/15 Regina, SK w/. Maurice, beat George & Sandy Scott
01/16 Calgary, AB w/. Maurice, beat Ken Kenneth & Dick Hrstich
01/19 Lethbridge, AB w/. Maurice, vs. Reg Parks & Dick Hrstich
01/20 Edmonton, AB w/. Maurice, beat Ken Kenneth & Dick Hrtsich
01/22 Regina, SK w/. Maurice, beat Ken Kenneth & Dick Hrstich
01/23 Calgary, AB w/. Maurice, beat Clem St. Louis & Dick Hrstich
01/27 Edmonton, AB w/. Maurice, beat Ken Kenneth & Shag Thomas
01/29 Regina, SK w/. Maurice, no contest vs. George & Sandy Scott
01/30 Calgary, AB w/. Maurice, beat George & Sandy Scott
*Won the Stampede International tag team titles
02/02 Lethbridge, AB w/. Maurice, drew George & Sandy Scott Ring ropes broke
02/03 Edmonton, AB w/. Maurice, no contest vs. Chico Gracia & Chet Wallick
02/05 Regina, SK w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
02/06 Calgary, AB w/. Maurice, beat George & Sandy Scott by DQ
02/10 Edmonton, AB w/. Maurice, vs. Chico Gracia & Chet Wallick
02/12 Regina, SK w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott by CO
02/13 Calgary, AB w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
02/17 Edmonton, AB w/. Maurice, beat Chico Gracia & Chet Wallick
02/19 Regina, SK beat Steve Bolus
02/20 Calgary, AB beat Sandy Scott
Cliff Parker:
02/23 Vancouver, BC w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
Stampede Wrestling:
02/24 Edmonton, AB w/. Maurice, beat George & Sandy Scott
02/25 Saskatoon, SK w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
02/26 Regina, SK beat Dick Hrstich
02/27 Calgary, AB lost to George Scott by DQ
03/03 Edmonton, AB w/. Maurice, vs. Mighty Ursus & Shag Thomas
03/05 Regina, SK lost to Mighty Ursus by DQ
03/06 Calgary, AB w/. Maurice, beat George & Sandy Scott
Cliff Parker:
03/09 Vancouver, BC w/. Maurice, double DQ vs. George & Sandy Scott
Stampede Wrestling:
03/10 Edmonton, AB w/. Maurice, lost to Shag Thomas & Mighty Ursus
*Lost the Western Canadian Open tag team titles.
03/12 Regina, SK w/. Maurice vs. Mighty Ursus Handicap match
03/13 Calgary, AB w/. Maurice, beat Mighty Ursus & Shag Thomas
Cliff Parker:
03/16 Vancouver, BC w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
Stampede Wrestling:
03/17 Edmonton, AB w/. Maurice & Tiger Tasker vs. Mighty Ursus, Shag Thomas, & George Scott
03/21 Calgary, AB w/. Maurice, beat Mighty Ursus & Shag Thomas
Cliff Parker:
03/23 Vancouver, BC w/. Maurice, lost to Chet Wallick & Chico Gracia
Stampede Wrestling:
03/24 Edmonton, AB vs. Mighty Ursus
03/26 Lethbridge, AB w/. Maurice, vs. George & Sandy Scott
03/27 Calgary, AB w/. Maurice, lost to Mighty Ursus & Shag Thomas
*Lost the Stampede International tag team titles
03/27 Calgary, AB lost in a Battle royal
03/28 Regina, SK w/. Maurice, beat Mighty Ursus & Shag Thomas
03/31 Edmonton, AB beat Jacques Dubois
04/02 Regina, SK lost to John Foti
04/03 Calgary, AB w/. Maurice, no contest vs. Chet Wallick & Chico Gracia
04/07 Edmonton, AB w/. Maurice vs. Shag Thomas & John Foti
04/09 Regina, SK w/. Maurice, beat George & Sandy Scott B Best of 3 Falls
04/14 Edmonton, AB w/. Maurice, lost to Shag Thomas & John Foti
04/16 Regina, SK w/. Maurice, vs. Chico Gracia & Chet Wallick
04/17 Calgary, AB w/. Maurice vs. Mighty Ursus & Shag Thomas
04/21 Edmonton, AB w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
04/24 Calgary, AB w/. Maurice, beat Chet Wallick & Chico Gracia by DQ
04/28 Edmonton, AB w/. Maurice vs. George & Sandy Scott
04/30 Regina, SK lost to Mighty Ursus by DQ
05/01 Calgary, AB w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
*Lost the Stampede International tag team titles
05/05 Edmonton, AB w/. Maurice, beat George & Sandy Scott
05/07 Regina, SK vs. Steve Bolus
05/08 Calgary, AB w/. Maurice vs. Great Antonio Handi-cap match
Cliff Parker:
05/11 Vancouver, BC w/. Maurice, beat Gorgeous Gus the wrestling bear
Stampede Wrestling:
05/12 Edmonton, AB w/. Maurice, beat Charro Azteca & Chet Wallick
*Won the Western Canadian Open tag team titles
05/14 Regina, SK beat Great Antonio by DQ
05/14 Regina, SK lost to Sandy Scott by DQ
05/15 Calgary, AB w/. Maurice & Charro Azteca, beat John Foti, George & Sandy Scott
05/15 Calgary, AB lost in a Battle royal
05/19 Camrose, AB w/. Maurice, beat George & Sandy Scott
05/21 Regina, SK w/. Maurice, lost to Great Antonio Handi-cap match
05/22 Calgary, AB w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
Cliff Parker:
05/25 Vancouver, BC w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
Stampede Wrestling:
05/26 Edmonton, AB w/. Maurice, beat Charro Azteca & Chet Wallick
05/28 Regina, SK lost to John Foti
05/29 Calgary, AB beat Jacques Dubois
05/29 Calgary, AB lost to John Foti
06/02 Edmonton, AB lost in a Battle royal
06/04 Regina, SK w/. Maurice & Rip Miller, beat John Foti, George & Sandy Scott
06/05 Calgary, AB w/. Maurice, beat Great Antonio Handi-cap match
06/09 Edmonton, AB w/. Maurice, Tiger Tasker, & Charro Azteca, beat John Foti, Ken Lorimer, George & Sandy Scott
06/11 Regina, SK w/. Maurice & Rip Miller, no contest vs. John Foti, George & Sandy Scott
06/12 Calgary, AB w/. Maurice, lost to Dave Ruhl & John Demchuk
06/16 Edmonton, AB w/. Dave Ruhl, Rip Miller, & Charro Azteca, lost to John Foti, Ken Lorimer, George & Sandy Scott
06/18 Regina, SK w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
06/19 Calgary, AB w/. Maurice, no contest vs. Stu Hart & Johnny Demchuk
06/23 Edmonton, AB vs. Johnny Demchuk
06/25 Regina, SK beat Steve Bolus
06/26 Calgary, AB w/. Maurice, lost to Johnny Demchuk & Stu Hart by DQ
Cliff Parker:
07/06 Vancouver, BC beat Felix Kohnke
Stampede Wrestling:
07/07 Calgary, AB w/. Maurice, beat Dan & Rip Miller
07/08 Edmonton, AB w/. Maurice, drew Bill & Dan Miller
07/09 Regina, SK lost to "Whipper" Billy Watson
07/10 Saskatoon, SK w/. Maurice, beat Dan & Rip Miller
Cliff Parker:
07/13 Vancouver, BC lost to Stu Hart
Stampede Wrestling:
07/17 Calgary, AB w/. Maurice & Rip Miller, lost to John Foti, George & Sandy Scott

11/18 Montreal, QC vs. Bernard Vignal
11/25 Montreal, QC w/. Red Benson, vs. Larry Moquin & Eddie Auger
12/02 Montreal, QC no contest vs. Larry Moquin
12/09 Montreal, QC beat Bob Bedard
12/16 Montreal, QC beat Gregory Jarque
12/30 Montreal, QC drew Manuel Cortez

1960
Stampede Wrestling:
01/05 Edmonton, AB w/. Emile Koverly vs. Maurice LaPointe & Danny Viloski
01/08 Calgary, AB lost to Dave Ruhl
01/12 Edmonton, AB w/. Dave Ruhl vs. Maurice LaPointe & Tarzan Tourville
01/15 Calgary, AB lost to John Foti
01/19 Edmonton, AB no contest vs. Eric the Great
01/22 Calgary, AB w/. Emile Koverly, lost to Luther Lindsay & Nelson Royal
01/26 Edmonton, AB vs. Eric the Great
02/05 Calgary, AB w/. Larry Kasaboski, lost to Luther Lindsay & Nelson Royal
02/09 Edmonton, AB w/. Dave Ruhl vs. Larry Kasaboski & Tarzan Tourville
02/12 Calgary, AB drew Tarzan Tourville
02/16 Edmonton, AB w/. Emile Koverly vs. Ken Lorimer & Larry Kasaboski
02/19 Calgary, AB lost to Nelson Royal by DQ
02/23 Edmonton, AB w/. Emile Koverly, lost to John Foti & Nelson Royal
02/26 Calgary, AB w/. Emile Koverly, beat Larry Kasaboski & Tarzan Tourville
03/01 Edmonton, AB w/. Emile Koverly, lost to John Foti & Nelson Royal
03/03 Regina, SK drew Tarzan Tourville
03/04 Calgary, AB w/. Emile Koverly, lost to Luther Lindsay & Nelson Royal
03/08 Edmonton, AB vs. John Foti
03/12 Lethbridge, AB drew Tarzan Tourville
03/17 Regina, SK vs. Nelson Royal
03/18 Calgary, AB lost to Kit Fox
03/19 Lethbridge, AB w/. Emile Koverly vs. Nelson Royal & Luther Lindsay
03/22 Edmonton, AB w/. Emile Koverly vs. Don Kindred & Luther Lindsay
03/25 Calgary, AB w/. Legs Langevin, lost to Don Kindred & John Foti
Promoter Al Karasick:
03/30 Honolulu, HI w/. King Curtis & Hard Boiled Haggarty, lost to James Blears, Nick Kozak & Herb Freeman
04/06 Honolulu, HI beat Herb Freeman by DQ
04/13 Honolulu, HI w/. Hard Boiled Haggarty, beat James Blears & Herb Freeman
*Won the Hawaiian tag team titles
04/22 Honolulu, HI lost to Al Lolotai
04/27 Honolulu, HI beat Herb Freeman
Promoter Morris Siegel:
04/28 Houston, TX beat Jerry Kozak
Promoter Al Karasick:
05/04 Honolulu, HI w/. King Curtis, lost to Nick Kozak & Jerry Gordet
05/11 Honolulu, HI w/. Hard Boiled Haggarty, lost to Nick Kozak & Jerry Gordet
*Lost the Hawaiian tag team titles
05/18 Honolulu, HI drew James Blears
05/25 Honolulu, HI lost to Nick Kozak
06/01 Honolulu, HI w/. Don Manoukian, lost to Nick Kozak & Jerry Gordet
06/08 Honolulu, HI drew Ron Etchison
06/15 Honolulu, HI lost to Elliot Hardy
06/22 Honolulu, HI beat Jerry Gordet
06/29 Honolulu, HI lost to Lucky Simunovitch
07/06 Honolulu, HI w/. Hard Boiled Haggarty, lost to Al Lolotai & Vili Ava
07/13 Honolulu, HI lost to Al Lolotai
07/20 Honolulu, HI lost to Jerry Gordet by DQ
07/27 Honolulu, HI lost to Vili Ava
Promoter Morris Siegel:
08/02 Dallas, TX beat Silento Rodriguez
08/05 Houston, TX vs. Torbellino Blanco
08/09 Dallas, TX lost to Torbellino Blanco
08/12 Houston, TX w/. Frank Valois, lost to Tiger Conway & McKinley Pickens
08/26 Houston, TX lost to Torbellino Blanco
09/09 Houston, TX vs. Rocky Ford
09/13 Dallas, TX lost to Nelson Royal
10/03 Fort Worth, TX drew Silento Rodriguez
10/28 Houston, TX vs. Jerry Kozak
10/31 Fort Worth, TX drew Ray Gordon
11/01 Dallas, TX w/. Maurice Vachon & Sputnik Monroe, beat Jesus Cardenas, Cyclone Negro & Torbellino Blanco
11/01 Dallas, TX lost in a Battle royal
11/04 Houston, TX vs. Jess Ortega
11/04 Houston, TX w/. Maurice & Sputnik Monroe, vs. Torbellino Blanco, Jess Ortega & Silento Rodriguez
11/08 Dallas, TX w/. Maurice, beat Ciclon Negro & Torbellino Blanco
*Won the NWA Texas tag team titles
11/09 San Antonio, TX w/. Maurice, beat Ciclon Negro B Handicap match
11/15 Dallas, TX w/. Maurice, beat Ciclon Negro & Torbellino Blanco
*Lost the NWA Texas tag team titles
11/16 San Antonio, TX w/. Maurice, Haru Sasaki & Danny McShain vs. Stu Gibson, Cyclone Negro, Mighty Ursus & Torbellino Blanco
11/23 Dallas, TX lost to Jesus Cardenas
11/29 Dallas, TX w/. Maurice, beat Jesus Cardenas Handicap match
12/02 Houston, TX lost to Dory Dixon
12/07 San Antonio, TX vs. Maurice LaPointe
12/14 San Antonio, TX vs. Stu Gibson

1961
01/23 Charlotte, NC w/. Maurice Vachon, beat Ray Villmer & Jack Curtis
*Won the NWA Southern tag team titles
02/06 Charlotte, NC w/. Maurice Vachon, beat George Becker & Sandy Scott
03/27 Charlotte, NC w/. Maurice Vachon, lost to George Becker & Sandy Scott
*Lost the NWA Southern tag team titles

1962
Stampede Wrestling:
01/25 Regina, SK vs. Frank Morgan
01/26 Calgary, AB lost to Reg Parks by DQ
02/01 Regina, SK vs. Pierre Lachappelle
02/06 Edmonton, AB beat Oattem Fisher
02/08 Regina, SK vs. George Scott
02/09 Calgary, AB lost to Czaya Nandor
02/13 Edmonton, AB lost to Czaya Nandor
02/15 Regina, SK vs. Reg Parks
02/16 Calgary, AB lost to "Whipper" Billy Watson
02/20 Edmonton, AB beat Oattem Fisher
02/22 Regina, SK w/. Tommy O'Toole & Pierre Lachapelle, vs. George Scott, John Foti, & Oattem Fisher
02/23 Calgary, AB beat Oattem Fisher
02/27 Edmonton, AB w/. Gene Kiniski, lost to Billy Watson & George Scott
03/01 Regina, SK w/. Pierre Lachappelle, lost to Czaya Nandor & George Scott
03/02 Calgary, AB w/. Pierre Lachappelle, beat Oattem Fisher & John Dane
03/06 Edmonton, AB drew Bill Wright
03/09 Calgary, AB w/. Pierre Lachappelle & Tommy O'Toole, lost to Billy Watson, John Foti, & George Scott
03/13 Edmonton, AB lost to John Foti by DQ
03/16 Drumheller, AB w/. Pierre Lachappelle, lost to Czaya Nandor & Sandor Kovacs
03/23 Calgary, AB w/. Pierre Lachappelle, lost to John Foti & Bill Wright
03/30 Calgary, AB w/. Jan Gotch, lost to John Foti & Bill Wright
04/03 Edmonton, AB w/. Jan Gotch, beat George Kosti & John Dane
04/13 Calgary, AB w/. Nikita Kalmikoff, lost to John Foti & Bill Wright
Promoter Rod Fenton:
04/16 Vancouver, BC lost to Roy McClarty
Stampede Wrestling:
04/17 Edmonton, AB lost to Bill Wright
04/17 Edmonton, AB lost in a Battle royal
04/24 Edmonton, AB w/. Nikita Kalmikoff, lost to Czaya Nandor & Bill Wright
Hawaii:
04/25 Honolulu, HI lost to Nick Bockwinkel
Australia:
05/03 Sydney, Australia drew Tiger Conway
05/10 Sydney, Australia drew Sal Savoldi
05/14 Brisbane, Australia beat Tiger Conway
05/19 Melbourne, Australia drew Sal Savoldi
05/24 Sydney, Australia w/. Zebra Kid, vs. Tiger Conway & Sal Savoldi
05/26 Melbourne, Australia drew Tiger Conway
05/28 Brisbane, Australia lost to Tiger Conway
06/02 Melbourne, Australia w/. Nicolai Zigulinoff, lost to Dale Lewis & Sal Savoldi
06/07 Sydney, Australia beat Sal Savoldi by DQ
06/11 Brisbane, Australia no contest vs. Chief Red Cloud
06/19 Hobert, Australia beat Sal Savoldi by DQ
06/30 Melbourne, Australia w/. Nicolai Zigulinoff, lost to Sal Savoldi & Tiger Conway
07/12 Sydney, Australia beat Dale Lewis
07/18 Brisbane, Australia lost to Sal Savoldi
07/19 Sydney, Australia w/. Zebra Kid, vs. Tiger Conway & Dale Lewis
07/28 Melbourne, Australia w/. Nicolai Zigulinoff, lost to Dale Lewis & Sal Savoldi
08/09 Sydney, Australia lost to Johnny Apollo by DQ
08/22 Sydney, Australia beat Nicolai Zigulinoff
09/01 Melbourne, Australia lost to Murray Weideman
09/22 Melbourne, Australia w/. Pietro Capello, beat Murray Weideman & Sal Savoldi
09/29 Melbourne, Australia w/. Pietro Capello, beat Johnny Apollo & Sal Savoldi
10/04 Sydney, Australia w/. Pietro Capello, vs. Johnny Apollo & Sal Savoldi
10/06 Melbourne, Australia beat Johnny Apollo
10/11 Sydney, Australia w/. Pietro Capello, vs. Sal Savoldi & Len Holt
12/21 Melbourne, Australia vs. Con Papalazarou

1963
01/19 Sydney, Australia w/. Chahid Nigim, vs. Con Papalazarou & Alex Iakovidis
02/01 Sydney, Australia w/. Nicolai Zigulinoff, vs. Con Papalazarou & Alex Iakovidis
02/08 Wollongong, Australia w/. Nicolai Zigulinoff, vs. Con Papalazarou & Alex Iakovidis
06/19 Brisbane, Australia lost to Tosh Togo
06/26 Brisbane, Australia lost to Ricky Wallace
06/29 Melbourne, Australia w/. Ricky Wallace, lost to Lucky Simunovich & Rocky Hunter
07/05 Sydney, Australia w/. Lucky Simunovich & Baron Von Heczey, beat John Durvetakis, Con Papalazarou & Alex Iakovidis
08/16 Sydney, Australia lost to Alex Iakovidis
08/17 Melbourne, Australia lost to Alex Iakovidis

1964
09/22 Bristol, England beat Joe Cornelius by KO
09/22 Bristol, England beat Gerry DeJagar by KO
09/22 Bristol, England lost to Peter Maivia
09/27 Wembley, England beat Joe Cornelius by KO
10/01 Hammersmith, England beat Johnny Czeslaw
10/03 Belle Vue, England lost to Rocky Wall by DQ
10/05 High Wycombe, England vs. Warnia Zarzecki
10/07 Bognor, England vs. Johnny Yearsley
10/10 Brighton, England vs. Earl Maynard
10/14 Boston, England vs. Josef Zaranoff
10/15 Nottingham, England vs. Johnny Allan
10/16 Chesterfield, England vs. Steve Veidor
10/17 Belle Vue, England beat Billy Joyce
10/19 York, England vs. John Lees
10/20 Trowell, England vs. John Lees
10/24 Hanley, England beat Reg Williams
10/27 Finsbury Park, England beat Bob Taylor by KO
10/27 Finsbury Park, England beat Charlie Fisher
10/27 Finsbury Park, England beat Warnia Zarzecki
10/28 Sheffield, England lost to Bill Rawlings by DQ
11/02 Weston S Mare, England vs. George Gordienko
11/09 Loughborough, England vs. Ian Campbell
11/10 Huddersfield, England lost to Don Vines by DQ
11/14 Belle Vue, England lost to The Mask by DQ
11/16 West Ham, England vs. Mihalyi Kuti
11/17 Barnsley, England beat Hans Streiger by DQ
11/18 Kingston, England beat Ramon Napolitano by KO
11/19 Ilford, England vs. Ramon Napolitano
11/21 Barnet, England vs. Rocky Wall
11/23 Blackpool, England vs. Johnny Czeslaw
11/24 Wolverhampton, England vs. Zebra Kid
11/26 Crewe, England beat ? by KO
11/28 Belle Vue, England double DQ vs. Jim Hussey
12/02 Ipswich, England vs. Peter Maivia
12/03 Tottenham, England vs. Gordon Nelson
12/09 Scunthorpe, England beat John Cox
12/10 Barrow, England vs. Gordon Nelson
12/11 Rotherham, England drew with Billy Joyce
12/15 Chelmsford, England vs. Tim Geohagen
12/17 Beckenham, England vs. Geoff Portz
12/22 Westbury, England beat Steve Veidor by KO
12/22 Westbury, England beat Gordon Nelson by KO
12/26 Brighton, England lost to Gordon Nelson by DQ

1965
01/02 Grantham, England vs. Dennis Mitchell
01/04 West Ham, England lost to Tibor Szakacs
01/05 Plymouth, England vs. John DaSilva
01/06 Bath, England vs. Prince Kumali
01/07 Bristol, England beat Kiwi Kingston
01/08 Bermondsey, England vs. Joe Cornelius
01/09 Southall, England beat Prince Kumali
01/11 Hamilton, England lost to Ian Campbell
01/12 Hull, England w/. Lucky Simunovich, lost to Ian Campbell & Billy Joyce
01/13 Scunthorpe, England beat Lucky Simunovich
01/14 Barrow, England lost to Ian Campbell by DQ
01/15 Rotherham, England lost to Ian Campbell by KO
01/16 Kingston, England lost to Gwynn Davies by DQ
01/18 London, England lost to Francis Sullivan
01/19 Croydon, England lost to Billy Two Rivers by KO
01/20 Banbury, England lost to Billy Two Rivers by KO
01/22 Northampton, England beat Steve Veidor
01/23 Brighton, England lost to Gerry DeJaeger by DQ
01/25 Blackpool, England vs. Lucky Simunovich
01/26 Wolverhampton, England beat Lucky Simunovich
01/27 Kingston, England vs. Ramon Napolitano
01/29 Liverpool, England vs. Geoff Portz
01/30 Newcastle, England vs. Ian Campbell
02/02 Croydon, England lost to Syed Saif Shah by KO
02/04 Peterborough, England lost to Johnny Kostas
02/06 Camberwell, England vs. Josef Zaranoff
02/08 Bradford, England vs. Dennis Mitchell
02/09 Leicester, England vs. Johnny Allan
02/10 Middlesborough, England beat John Lees by KO
02/16 Bournemouth, England vs. Roy "Bull" Davis
02/17 Shoreditch, England lost to Gwynn Davies by DQ
02/18 Exeter, England vs. Gwynn Davies
02/20 Wembley, England vs. Prince Kumali Matinee
02/20 Brighton, England lost to George Gordienko by DQ
02/22 Blackpool, England vs. Norman Walsh
02/23 Wellington, England vs. Norman Walsh
02/27 Doncaster, England vs. Peter Maivia
03/01 Leeds, England vs. Tosh Togo
03/02 Hull, England lost to Geoff Portz by DQ
03/04 Rotherham, England beat John Lees by KO
03/06 Belle Vue, England double KO vs. Geoff Portz
03/09 Solihull, England vs. Roy "Bull" Davis
03/10 Banbury, England lost to John DaSilva
03/11 Hammersmith, England vs. Gerry DeJaegar
03/12 Willenhall, England w/. Francis Orlik, lost to Count Bartelli & Kendo Nagasaki
03/13 Doncaster, England lost to Gwynn Davies
03/15 London, England vs. Gerry DeJaegar
03/16 London, England lost to Arion Manousakis
03/17 London, England lost to Gordon Nelson by DQ
03/18 Walthamstow, England lost to Peter Maivia
03/19 Lowestoft, England lost to Syed Saif Shah
03/23 Chelmsford, England vs. Leif Rasmussen
03/30 Plymouth, England vs. Roy "Bull" Davis
03/31 Gt. Yarmouth, England double KO vs. Zebra Kid
04/02 Liverpool, England lost to Jim Hussey by DQ
04/07 Hastings, England lost to Arion Manousakis by DQ
04/08 Bury St. Edm, England vs. Billy Two Rivers
04/10 Maidstone, England lost to Josef Zaranoff by DQ
04/12 Leeds, England beat Earl Maynard
04/19 Birmingham, England lost to Roy "Bull" Davis
04/20 Finsbury Park, England lost to Joe Cornelius by DQ
04/21 Ipswich, England lost to John DaSilva
04/22 Bristol, England lost to Billy Robinson by DQ
04/23 Rochester, England lost to Billy Robinson
04/26 London, England lost to Peter Maivia by KO
04/30 Northampton, England drew Josef Zaranoff
05/01 Southall, England vs. Syed Saif Shah
05/04 Chelmsford, England vs. Gordon Nelson
05/07 Barking, England lost to John DaSilva by DQ
05/08 Maidstone, England lost to Tibor Szakacs by DQ
05/10 Blackpool, England vs. Billy Two Rivers
05/11 Finsbury Park, England beat Prince Kumali
05/14 Belle Vue, England lost to Prince Kumali by DQ
05/15 Kings Lynn, England vs. Steve Veidor
05/17 Turnbridge Wells, Eng. Beat Ramon Napolitano
05/18 Yeovil, England vs. Kiwi Kingston
05/19 London, England lost to Billy Two Rivers
05/24 Birmingham, England lost to Timothy Geohagen
05/28 Herne Bay, England vs. Gerry DeJaegar
05/29 Belle Vue, England lost to Billy Two Rivers
05/31 Folkestone, England vs. Timothy Geohagen
06/01 Croydon, England lost to Joe Cornelius
06/04 Rochester, England lost to Arion Manousakis by DQ
06/06 Brighton, England lost to Timothy Geohagen by DQ
06/07 Weston S. Mare, England vs. Peter Maivia
06/08 Colchester, England vs. Steve Veidor
06/09 Carlyon Bay, England vs. Kiwi Kingston
06/12 Southall, England vs. Tibor Szakacs
06/14 Paignton, England vs. Kiwi Kingston
06/15 Weymouth, England vs. Gordon Nelson
06/16 Watford, England lost to Steve Veidor
06/19 Hammersmith, England beat Kiwi Kingston by KO
06/19 Hammersmith, England beat Sean Regan by KO
06/19 Hammersmith, England beat Kiwi Kingston by technical KO
06/21 Aylesbury, England lost to Tibor Szakacs
06/22 Plymouth, England vs. Steve Veidor
06/23 Shoreditch, England lost to Syed Saif Shah
06/25 Brighton, England lost to Peter Maivia
06/28 High Wycombe, England vs. John DaSilva
06/29 Kings Lynn, England beat Gordon Nelson by KO
06/30 Cliftonville, England vs. Kiwi Kingston
07/01 Bristol, England lost to Tibor Szakacs by DQ
07/06 Worthing, England lost to Peter Maivia
07/09 Brighton, England lost to Syed Saif Shah
07/12 Eastbourne, England vs. Syed Saif Shah
07/14 Felixstowe, England vs. Steve Veidor
07/15 Clacton, England lost to Angelo Ramon
07/16 Liverpool, England lost to John DaSilva by DQ
07/18 Blackpool, England lost to Jim Hussey by DQ
07/19 Paignton, England vs. Gerry DeJaegar
07/20 Weymouth, England beat Kiwi Kingston
07/21 Gt. Yarmouth, England lost to Tibor Szakacs
07/24 Southall, England vs. Roy "Bull" Davis
07/25 Brighton, England vs. Billy Robinson
07/26 Weston S Mare, England vs. Gerry De Jaegar
07/29 Wimbledon, England vs. John DaSilva
08/01 Brighton, England w/. Johnny Yearsley, lost to Prince Kumali & Earl Maynard by DQ
08/02 Paignton, England vs. Kiwi Kingston
08/03 Plymouth, England vs. Peter Maivia
08/04 Carlyon Bay, England vs. Josef Zaranoff
08/05 Westbury, England beat Earl Maynard
08/06 Southampton, England lost to Syed Saif Shah
08/09 Weston S. Mare, England vs. Tibor Szakacs
08/12 Torquay, England vs. Roy "Bull" Davis
08/14 Salisbury, England vs. Roy "Bull" Davis
08/17 Croydon, England vs. Kiwi Kingston
08/18 Great Yarmouth, England lost to Peter Maivia
08/20 Rochester, England lost to Gwynn Davies by DQ
08/22 Brighton, England lost to Gwynn Davies by DQ
08/24 Hove, England vs. John DaSilva
08/25 Cliftonville, England vs. Kiwi Kingston
08/26 Dunstable, England lost to Bill Verna
08/27 Liverpool, England w/. Hans Streiger, lost to John DaSilva & Peter Maivia
08/30 Folkestone, England lost to Kiwi Kingston by DQ
09/01 Great Yarmouth, England lost to Billy Joyce
09/02 Walthamstow, England vs. Tibor Szakacs
09/03 Brighton, England vs. Josef Zaranoff
09/04 Norwich, England lost to Tibor Szakacs by DQ
09/07 Swindon, England vs. John DaSilva
09/08 Shoreditch, England vs. Gordon Nelson
09/11 Maidstone, England vs. Norman Walsh
09/12 Brighton, England drew Peter Maivia
09/16 Exeter, England vs. Steve Veidor
09/18 Kings Lynn, England vs. Peter Maivia
09/22 Cardiff, Wales lost to Gordon Nelson by DQ
09/23 Aldershot, England beat Sean Regan
09/24 Barking, England vs. Antonio Morlans
09/27 Folkestone, England vs. Antonio Morlans
09/28 Colchester, England vs. Steve Veidor
09/30 Southampton, England No Information Available
10/01 Herne Bay, England vs. Peter Maivia
10/02 Belle Vue, England beat Henri Pierlot by KO
10/02 Belle Vue, England lost to Gwynn Davies
10/03 Brighton, England w/. Roy "Bull" Davis, lost to Josef Zaranoff & Tibor Szakacs
10/04 Wembley, England beat Timothy Geohagen by KO
10/07 Dorking, England vs. Prince Kumali
10/08 Liverpool, England lost to Rocky Wall
10/09 Hanley, England lost to Roy "Bull" Davis
10/10 Blackpool, England lost to Jim Hussey by DQ
10/11 Catford, England vs. Tibor Szakacs
10/12 Newbury, England vs. Prince Kumali
10/13 Shoreditch, England vs. Gordon Nelson
10/14 Peterborough, England lost to Pietro Capello
10/15 Northampton, England lost to Billy Joyce by DQ
10/19 Kidderminster, England vs. Ian Campbell
10/20 London, England lost to Joe Cornelius
10/21 Paisley, England lost to Prince Kumali by KO
10/22 Liverpool, England lost to Dennis Mitchell by DQ
10/25 Aylesbury, England lost to Syed Saif Shah
10/26 Croydon, England vs. John Cox
10/28 Exeter, England vs. Steve Veidor
10/31 Brighton, England beat Josef Zaranoff by KO
11/01 Blackpool, England vs. Dennis Mitchell
11/02 Watford, England double DQ vs. Joe Cornelius
11/04 Southampton, England lost to Kiwi Kingston by DQ
11/05 Liverpool, England lost to Count Bartelli by DQ
11/08 West Ham, England vs. Peter Maivia
11/09 Colchester, England vs. Steve Veidor
11/11 Beckenham, England vs. George Drake
11/12 Bermondsey, England vs. Steve Veidor
11/15 Loughborough, England vs. Norman Walsh
11/18 Bury St. Edmunds, Eng. vs. Antonio Rocca
11/19 Ipswich, England vs. Prince Kumali
11/22 Turnbridge Wells, Eng. vs. Rocco Colombo
11/24 Shoreditch, England lost to Gordon Nelson
11/26 Liverpool, England w/. Big Bruno, beat Doug Joyce & Hans Streiger
11/27 Eastbourne, England beat Peter Maivia
12/01 Sheffield, England vs. Billy Robinson
12/02 Morecambe, England vs. Terry O'Neill
12/03 Rotherham, England lost to Sky Hi Lee by KO
12/04 Salisbury, England vs. Joe Cornelius
12/06 West Ham, England Advertised to appear, no information available
12/07 Kidderminster, England vs. Sky Hi Lee
12/11 Belle Vue, England lost to Masambula by DQ
12/15 London, England lost to Jan Wilko by KO
12/16 Wimbledon, England vs. Dennis Mitchell
12/17 Barking, England vs. Joe Cornelius
12/20 West Ham, England vs. Peter Maivia
12/27 Eastbourne, England lost to Kiwi Kingston by KO
12/28 Swindon, England lost to Jan Wilko by KO
12/30 Bristol, England beat Peter Maivia

1966
01/04 Croydon, England vs. John Cox
01/06 Ilford, England vs. Bill Verna
01/10 Wembley, England lost to Jan Wilko by KO
01/11 Bournemouth, England lost to Jan Wilko
01/13 Southampton, England vs. Al Hayes
01/15 Brixton, England lost to Al Hayes
01/17 Derby, England vs. Pat Roach
01/18 Kidderminster, England vs. Ian Campbell
01/20 Ilford, England vs. Billy Joyce
01/21 Liverpool, England lost to Gwynn Davies by KO
01/25 Chelmsford, England vs. Jan Wilko
01/26 Watford, England lost to Peter Maivia by KO
01/27 Tottenham, England vs. Tibor Szakacs
Promoter Joe Dusek:
03/05 Omaha, NE drew Victor Rivera
04/23 Omaha, NE lost to Luke Brown
05/06 Omaha, NE w/. Mad Russian (S. Pulaski), lost to Verne Gagne & Luke Brown
05/14 Omaha, NE lost to Tim Woods
06/04 Omaha, NE drew Reggie Parks
Central States Wrestling:
06/05 Cedar Rapids, IA lost to Jerry Kozak
06/11 Waterloo, IA drew The Stomper
06/11 Waterloo, IA w/. The Viking, lost to The Stomper & The Alaskan
06/18 Omaha, NE drew Tim Woods
06/18 Omaha, NE w/. Maurice Vachon, lost to Tim Woods & Reggie Parks
06/19 Cedar Rapids, IA lost to The Stomper
06/24 Dubuque, IA w/. Bob Geigel, lost to Pat O'Connor & Jerry Kozak
06/25 Waterloo, IA lost to Tim Geohagen
Promoter Paul Jones (Atlanta)/Fred Ward (Macon):
07/01 Atlanta, GA beat Tito Carreon
07/05 Macon, GA beat Chief Crazy Horse
07/08 Atlanta, GA beat Greg Peterson
07/09 Marietta, GA w/. George Harris vs. Enrique & Alberto Torres
07/15 Atlanta, GA beat Mike Paidousis
07/16 Marietta, GA w/. George Harris vs. Enrique & Alberto Torres
07/22 Atlanta, GA lost to Evil Eye Valentine
07/23 Marietta, GA w/. George Harris & Wildman Wehba vs. Alberto, Enrique, & Ramon Torres
07/29 Atlanta, GA beat Kenny Ackles
07/30 Marietta, GA w/. Golden Terror vs. Alberto & Enrique Torres
08/05 Atlanta, GA beat Sputnik Monroe
08/06 Marietta, GA w/. Golden Terror, vs. Enrique & Alberto Torres -- Tornado match
08/12 Atlanta, GA w/. The Infernos, lost to Mario Galento, Enrique & Alberto Torres
08/13 Marietta, GA w/. Golden Terror vs. Greg Peterson & Dick Steinborn
08/19 Atlanta, GA lost to Buddy Fuller
08/20 Marietta, GA w/. Golden Terror vs. Greg Peterson & Dick Steinborn
08/26 Atlanta, GA beat Dick Steinborn
09/02 Atlanta, GA beat Mario Galento by DQ
09/06 Macon, GA lost to Roger Kirby by DQ
09/09 Atlanta, GA beat Eddie Graham
09/16 Atlanta, GA beat Chief Little Eagle
09/17 Marietta, GA w/. Golden Terror vs. Enrique & Alberto Torres
09/23 Atlanta, GA w/. Louie Tillet, beat Enrique & Alberto Torres
*Won the Southern tag team titles
09/30 Atlanta, GA w/. Maurice Vachon & Louie Tillet, no contest vs. Alberto, Enrique, & Ramon Torres
10/04 Savannah, GA w/. Maurice Vachon, vs. Enrique & Alberto Torres
10/07 Atlanta, GA beat Alberto Torres
10/08 Marietta, GA w/. Louie Tillet vs. Mario Galento & Roger Kirby
10/14 Atlanta, GA lost to Gene Kiniski (NWA World champion)
10/21 Atlanta, GA w/. Louie Tillet, lost to Enrique & Alberto Torres
*Lost the Southern tag team titles
10/22 Marietta, GA w/. Louie Tillet vs. Bob Armstrong & Roger Kirby
10/28 Atlanta, GA beat Bill Dromo
11/04 Atlanta, GA beat Bobby Hart
11/08 Macon, GA beat Bill Dromo
11/11 Atlanta, GA w/. Louie Tillet & Red Raider, lost to Don McClarty, Enrique & Ramon Torres
11/15 Macon, GA lost to Bill Dromo by DQ
11/18 Atlanta, GA w/. Louie Tillet, beat Red Raiders by DQ
11/22 Macon, GA w/. Chris Hardy, lost to Bill Dromo & Don McClarty
11/25 Atlanta, GA w/. Louie Tillet, lost to Mario Galento & Buddy Fuller
11/29 Macon, GA drew Don McClarty
12/02 Atlanta, GA lost to Mario Galento
12/09 Atlanta, GA no contest vs. Don McClarty
12/16 Atlanta, GA w/. Louie Tillet & Leo Garibaldi vs. Don McClarty, Buddy Fuller, & Sputnik Monroe
12/23 Atlanta, GA w/. Leo Garibaldi, lost to Sputnik Monroe & Buddy Fuller
12/31 Atlanta, GA beat Bobby Hart

1967
01/06 Atlanta, GA w/. Louie Tillet, lost to Enrique & Ramon Torres
01/10 Macon, GA w/. Oki Shikina, lost to Bill Dromo & Mario Galento
01/13 Atlanta, GA w/. Maurice Vachon, beat Enrique & Alberto Torres
*Won the "World" tag team titles
01/17 Macon, GA w/. Oki Shikina & Mongolian, lost to Bill Dromo, Jack Bence & Greg Peterson
01/20 Atlanta, GA lost to Ramon Torres by DQ
01/27 Atlanta, GA lost to Enrique Torres
01/28 Atlanta, GA lost to Lou Thesz
01/31 Macon, GA w/. Gorilla Marconi, lost to Enrique & Ramon Torres
02/03 Atlanta, GA w/. Maurice Vachon, lost to Enrique & Ramon Torres
*Lost the "World" tag team titles -- Loser leaves town
02/08 Quebec City, QC w/. Maurice Vachon & Terry Garvin, lost to Gino Brito, Johnny & Jacques Rougeau
Promoter Joe Dusek:
02/12 Omaha, NE lost to Bobby Shane
World Wrestling Association:
02/22 Los Angeles, CA beat Jess Ortega
02/24 Los Angeles, CA beat Mr. Moto & Luis Hernandez Handicap match
02/26 San Diego, CA w/. Karl Kox, lost to Pedro Morales & Enrique Romero
03/01 Los Angeles, CA beat Jack Garfano & Lou Anthony Handicap match
03/08 Los Angeles, CA w/. Buddy Austin, beat Jack Garfano & Luis Hernandez
03/10 Los Angeles, CA w/. Buddy Austin, vs. Pedro Morales & Ricky Romero
03/15 Los Angeles, CA w/. Buddy Austin, drew Pedro Morales & Ricky Romero
03/22 Los Angeles, CA drew Pedro Morales
03/24 Los Angeles, CA w/. Stan Pulaski, vs. Ricky Romero & Luis Hernandez
03/29 Los Angeles, CA beat Mr. Moto
03/29 Los Angeles, CA w/. Magnificent Maurice & The Preacher, lost to Pedro Morales, Mark Lewin & Ricky Romero
04/02 San Diego, CA w/. Stan Pulaski, lost to Pedro Morales & Enrique Torres
Japan Wrestling Association:
04/07 Tokyo, Japan beat Takachiho
04/08 Tokyo, Japan w/. The Destroyer, double count out vs, Giant Baba & Michiaki Yoshimura
04/10 Kawaguchi, Japan w/. The Destroyer & Dan Miller, double count out vs. Giant Baba, Great Ito & Kim III
04/11 Tokorazawa, Japan beat Great Ito
04/12 Shizuoka, Japan beat Junzo Yoshinosato
04/13 Toyohashi, Japan w/. Destroyer, beat Duke Keomuka & Kim III
04/14 Nagoya, Japan beat Duke Keomuka
04/15 Osaka, Japan w/. Dan Miller, lost to Michiaki Yoshimura & Kim III
04/16 Osaka, Japan beat Junzo Yoshinosato
04/17 Kobe, Japan double count out vs. Kim III
04/19 Kure, Japan lost to Great Ito by DQ
04/20 Okayama, Japan w/. Destroyer, lost to Giant Baba & Great Ito
04/21 Shimonosecki, Japan beat Great Kojika
04/22 Kumamoto, Japan lost to Duke Keomuka by DQ
04/23 Kagoshima, Japan lost to Michiaki Yoshimura
04/26 Beppu, Japan w/. Destroyer, lost to Giant Baba & Duke Keomuka
04/27 Fukuoka, Japan lost to Duke Keomuka
04/28 Nagasaki, Japan beat Motoshi Okuma
04/29 Kitkyushu, Japan lost to Takachiho by DQ
05/01 Hiroshima, Japan lost to Great Ito
05/03 Fukuyama, Japan lost to Giant Baba
05/04 Yonago, Japan beat Raizo Kojika
05/05 Tottori, Japan lost to Mitsu Hirai by DQ
05/08 Takaoka, Japan lost to Antonio Inoki
05/09 Komatsu, Japan lost to Junzo Yoshinosato
05/10 Himeji, Japan lost to Duke Keomuka by DQ
05/12 Otsu, Japan beat Mitsu Hirai
05/13 Atsugi, Japan beat Motoshi Okuma
05/14 Utsunomiya, Japan lost to Junzo Yoshinosato by DQ
05/16 Niigata, Japan beat Motoshi Okuma
05/17 Yokohama, Japan beat Takachiho
Georgia Championship Wrestling:
06/09 Atlanta, GA w/. Stan Vachon (Stan Pulaski), lost to Enrique & Ramon Torres (DQ)
06/10 Atlanta, GA beat Bad Boy Hines
06/16 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Tim Geohagen & Mr. Wrestling by DQ
06/17 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Tim Geohagen & Mr. Wrestling
06/23 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Enrique & Ramon Torres
*Won the Southern tag team titles (2)
06/30 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Enrique & Ramon Torres
07/07 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & El Mongol, no contest vs. Ramon Torres, Mr. Wrestling, & The Avenger
07/08 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Tim Geohagen & Ricky Hunter
07/14 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & El Mongol, beat Ramon Torres, Mr. Wrestling & The Avenger
07/21 Atlanta, GA lost to The Avenger by DQ
07/22 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Bob Nandor & Ricky Hunter
07/22 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Alberto & Ramon Torres by DQ
*Won vacant Georgia tag team titles
07/28 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Ramon Torres & Mr. Wrestling
08/04 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & El Mongol, lost to Lou Thesz, Alberto & Ramon Torres
08/05 Atlanta, GA beat Sputnik Monroe
08/11 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Bob Armstrong & Ricky Hunter
08/12 Atlanta, GA beat Bob Nandor
08/18 Atlanta, GA lost to Mr. Wrestling
08/25 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & El Mongol, lost to Mr. Wrestling, Alberto & Ramon Torres
09/01 Atlanta, GA w/. El Mongol, lost to Alberto Torres & Mr. Wrestling by DQ
09/05 Macon, GA w/. Stan Vachon, lost to Enrique & Alberto Torres
*Lost the Southern tag team titles
09/08 Atlanta, GA beat Ricky Hunter
09/09 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Bill Dromo & Enrique Torres
09/12 Macon, GA lost to Alberto Torres
09/15 Atlanta, GA lost to Enrique Torres -- Loser leaves town
International Wrestling Association:
09/25 Montreal, QC lost to Johnny Rougeau
Georgia Championship Wrestling:
12/16 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Enrique & Alberto Torres
12/22 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Ramon Torres & Mr. Wrestling
12/22 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Enrique & Alberto Torres
12/29 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & Louie Tillet, lost to Alberto, Enrique, & Ramon Torres
12/30 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Mario Galento & Kentuckian by DQ

1968
01/05 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Enrique & Alberto Torres
*Lost the Southern tag team titles
01/12 Atlanta, GA w/. Louie Tillet, lost to Enrique & Alberto Torres
01/13 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Ramon Torres & Silento Rodriguez
01/16 Macon, GA w/. Stan Vachon, lost to Enrique & Alberto Torres
01/19 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Ray Gunkel & Buddy Fuller
*Lost "World" tag team titles
01/23 Macon, GA lost to The Kentuckian
01/26 Atlanta, GA lost to Bill Dromo
01/30 Macon, GA w/. Stan Vachon, lost to The Gauchos
02/02 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Dale Jones & The Kentuckian by DQ
02/09 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Enrique & Alberto Torres
Championship Wrestling from Florida:
02/26 Orlando, FL vs. Tito Romero
03/18 Orlando, FL w/. The Viking, vs. Red Bastein & Joe Scarpa
Georgia Championship Wrestling:
03/29 Atlanta, GA no contest vs. Mario Galento
07/19 Atlanta, GA beat Bob Armstrong
07/23 Macon, GA lost to Bill Dromo
07/26 Atlanta, GA w/. Guillotine Gordon, lost to Ray Gunkel & Buddy Fuller
08/02 Atlanta, GA beat Guillotine Gordon
08/09 Atlanta, GA w/. The Reptile, lost to Ray Gunkel & Buddy Fuller
08/10 Columbus, GA w/. Bill Dromo, beat The Rising Suns
08/16 Atlanta, GA w/. Oki Shikina, lost to Alberto & Ramon Torres
08/20 Macon, GA drew Johnny Walker
08/23 Atlanta, GA w/. Edouardo Perez, lost to Ray Gunkel & Mario Galento
08/24 Atlanta, GA beat Joe Turco
08/30 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Tarzan Tyler & Brute Bernard
08/31 Atlanta, GA beat Pepe Gomez
09/03 Macon, GA w/. Stan Vachon, lost to Alberto & Ramon Torres
09/06 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Enrique & Ramon Torres
*Won the Georgia tag team titles
09/13 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Mario Galento & Buddy Fuller
09/14 Atlanta, GA lost to Ramon Torres
09/18 Columbus, GA beat Alberto Torres
09/20 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Alberto & Ramon Torres
*Lost the Georgia tag team titles
09/21 Columbus, GA lost to Ricky Hunter
09/27 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Alberto Torres & Bob Armstrong
10/04 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & Jim Starr, beat Bob Armstrong, Alberto & Ramon Torres
10/11 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Alberto & Ramon Torres
10/18 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Ray Gunkel & Bill Dromo
10/19 Atlanta, GA drew Bob Armstrong
10/25 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & Jim Starr, lost to Bob Armstrong, Alberto & Ramon Torres
10/26 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, drew Bill Dromo & Paul DeMarco
11/01 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & Jim Starr, lost to Bob Armstrong, Alberto & Ramon Torres
11/08 Atlanta, GA w/. Maurice & Stan Vachon, lost to Bob Armstrong, Alberto & Ramon Torres
11/21 Milledgeville, GA lost to Bill Dromo by DQ
11/22 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Ray Gunkel & Bill Dromo
11/23 Atlanta, GA lost to The Professional
11/29 Atlanta, GA w/. Maurice & Stan Vachon, lost to Ray Gunkel, Buddy Fuller, & Bill Dromo
12/06 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, drew Alberto & Ramon Torres
12/07 Atlanta, GA drew Bob Armstrong

1969
American Wrestling Association:
01/11 Omaha, NE w/. Maurice Vachon, beat Reggie Parks & Woody Farmer
*Won the Midwest tag team titles
01/14 Moline, IL w/. Maurice, beat The Crusher & Bill Watts
01/17 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat Billy Red Lyons & Bill Watts
01/18 Minneapolis, MN beat Chris Markoff
01/20 Minneapolis, MN w/. Maurice vs. Luke Brown & Bill Watts
01/24 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Joe Scarpello & Billy Red Lyons
01/25 Omaha, NE w/. Maurice, lost to Chris Tolos & Stan Pulaski
*Lost the Midwest tag team titles
01/26 St. Paul, MN w/. Maurice, beat Billy Red Lyons & Bill Watts
01/28 Sterling, ?? w/. Maurice vs. Chris Markoff & Bill Watts
02/04 Brainerd, MN w/. Maurice, beat Rene Goulet & Bill Watts
02/05 Moorhead, MN w/. Maurice, beat Rene Goulet & Billy Red Lyons
02/06 Milwaukee, WI beat Rene Goulet
02/08 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat The Crusher Handicap match
02/14 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Pampero Firpo & Billy Red Lyons
02/15 Owatona, ?? lost to Bill Watts by DQ
02/15 Owatona, ?? w/. Maurice, lost to Billy Red Lyons & Bill Watts
02/16 St. Paul, MN w/. Maurice, beat The Crusher & Pampero Firpo
02/18 Duluth, MN w/. Maurice, beat Billy Red Lyons & Bill Watts
02/22 Minneapolis, MN w/. Maurice & Dr. X, beat Crusher, Pampero Firpo, & Billy Red Lyons
02/26 Moorhead, MN drew Billy Red Lyons
02/27 Mankato, MN w/. Maurice, beat Billy Red Lyons & Bill Watts
02/28 Winnipeg, MB drew Pampero Firpo
03/01 Milwaukee, WI beat Luke Brown
03/04 Moline, IL w/. Maurice, beat The Crusher Handicap match
03/08 St. Paul, MN lost to The Crusher by DQ
03/12 Fargo, ND w/. Maurice & Dr. X, beat Crusher, Pampero Firpo & Billy Red Lyons
03/15 Duluth, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
03/16 St. Paul, MN w/. Maurice, beat The Crusher & Pampero Firpo
03/18 Chicago, IL w/. Maurice, no contest vs. Pat O'Connor & Wilbur Snyder
03/19 Moorhead, MN beat Luke Brown
03/23 Bloomington, MN w/. Maurice, no contest vs. Dick the Bruiser & The Crusher
03/25 Moline, IL w/. Maurice, beat The Crusher & Larry Hennig
03/27 Mankato, MN lost to Billy Red Lyons
03/27 Mankato, MN w/. Maurice, lost to Billy Red Lyons & Bill Watts by DQ
03/28 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Billy Red Lyons & Pampero Firpo
04/05 Minneapolis, MN beat Kenny Yates
04/07 LaCrosse, WI w/. Maurice vs. Luke Brown & Bill Watts
04/09 Tracy, ?? w/. Maurice vs. Red Bastein & Billy Red Lyons
04/10 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
04/11 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
04/15 Moline, IL w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
04/19 Bloomington, MN w/. Maurice & Dr. X, lost to The Crusher, Red Bastein, & Billy Red Lyons
04/25 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
04/26 Milwaukee, WI beat Joe Scarpello
04/28 Fort William, ON w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
05/01 Moorhead, MN lost to Pampero Firpo
05/03 St. Paul, MN w/. Maurice, beat Luis Martinez & Joe Scarpello
05/06 Moline, IL w/. Maurice Vachon, vs. Red Bastein & Billy Red Lyons
05/08 Winnipeg, MB w/. Maurice & Dr. X, lost to Red Bastein, Billy Red Lyons, & Bill Watts
05/09 Milwaukee, WI lost to The Crusher
05/10 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat The Crusher & Bill Watts
05/17 Chicago, IL w/. Maurice, no contest vs. Dick the Bruiser & The Crusher
05/23 Winnipeg, MB lost to Bill Watts
05/24 Duluth, MN w/. Maurice, no contest vs. Red Bastein & Billy Red Lyons
05/28 Moorhead, MN lost to Billy Red Lyons
05/28 Moorhead, MN w/. Maurice & Larry Hennig, lost to Pampero Firpo, Red Bastein & Billy Red Lyons
05/31 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat The Crusher Handicap match
06/21 Milwaukee, WI w/. Maurice, no contest vs. The Crusher & Pampero Firpo
06/26 Bloomington, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
07/12 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
07/15 Davenport, IA w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
07/19 Lincoln, NE w/. Maurice, lost to Bob Ellis & Rene Goulet
07/22 Duluth, MN w/. Maurice, beat Crusher & Verne Gagne
07/24 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to The Crusher & Dick the Bruiser
07/25 Burlington, IA w/. Maurice vs. Red Bastein & Bob Geigel
07/26 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat Lars Anderson & Larry Hennig
08/02 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost the Dick the Bruiser & The Crusher
08/06 Duluth, MN w/. Larry Hennig, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
08/08 Princeton, MN w/. Maurice, vs. Wilbur Snyder & Bill Watts
08/09 Chicago, IL w/. Maurice, beat Billy Red Lyons & Red Bastein
08/12 Sioux City, IA w/. Maurice vs. Bob Ellis & Stan Pulaski
08/21 Winnipeg, MB beat Rene Goulet
08/30 Chicago, IL w/. Maurice, beat The Crusher & Dick the Bruiser
*Won the AWA World tag team titles
09/06 Los Angeles, CA w/. Maurice, beat Wilbur Snyder & Bill Watts
09/08 Davenport, IA w/. Maurice & Dr. X, lost to Billy Red Lyons, Red Bastein, & Bill Watts
09/13 Chicago, IL w/. Maurice, beat Pat O'Connor & Wilbur Snyder
09/20 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
09/26 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Bill Watts & Man Mountain Mike
09/27 Chicago, IL w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & Wilbur Snyder
10/03 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat Dick the Bruiser & Moose Cholak
10/04 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
10/10 Winnipeg, MB lost to Edouard Carpentier
10/10 Winnipeg, MB lost in a Battle royal
10/11 Chicago, IL w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons
10/13 Los Angeles, CA w/. Maurice, vs. Red Bastein & Billy Red Lyons
10/18 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
10/29 Fargo, ND w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
10/30 Denver, CO w/. Maurice, lost to Red Basetin & Billy Red Lyons by DQ
11/08 Chicago, IL w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
11/13 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
11/14 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Bill Watts & Edouard Carpentier by DQ
11/25 Los Angeles, CA w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons
11/27 Minneapolis, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
11/28 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & Bill Watts
12/06 St. Paul, MN w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons
12/12 Denver, CO w/. Maurice, vs. Red Bastein & Billy Red Lyons
12/14 Bloomington, MN w/. Maurice & Larry Hennig, lost to Red Bastein, Pepper Gomez, & Edouard Carpentier
12/15 Fargo, ND lost to Red Bastein
12/19 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
12/30 Moorhead, MN lost to Pepper Gomez

1970
01/09 Winnipeg, MB w/. Maurice & Larry Hennig, lost to Red Bastein, Billy Red Lyons, & Pepper Gomez
01/16 Omaha, NE w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
01/23 Denver, CO w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & Bruce Kirk by DQ
01/24 Omaha, NE w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons
01/25 Minneapolis, MN w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & The Crusher
01/28 Fargo, ND beat Bruce Kirk
02/01 Minneapolis, MN beat Bob Windham
02/07 Omaha, NE w/. Maurice, drew Reggie Parks & Stan Pulaski
02/14 Duluth, MN w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & The Crusher
02/15 St. Paul, MN lost to Edouard Carpentier
02/19 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to The Crusher & Edouard Carpentier
02/20 Winnipeg, MB lost to Edouard Carpentier
02/23 Denver, CO w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & The Crusher
02/25 Fargo, ND lost to Red Bastein by DQ
03/01 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & The Crusher by DQ
03/07 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & The Crusher
03/10 Denver, CO w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & The Crusher by DQ
03/14 Minneapolis, MN w/. Maurice, no contest vs. Verne Gagne & The Crusher
03/20 Omaha, NE w/. Maurice, lost to Reggie Parks & Stan Pulaski
03/23 Mankato, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez by DQ
03/24 Bismarck, ND lost to Red Bastein
03/25 Fargo, ND beat George Gadaski
03/25 Fargo, ND w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & Pepper Gomez
03/26 Denver, CO beat Reggie Parks
03/28 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat Jack Pesek & Tony Savoldi (Tony Condello)
03/29 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
04/04 Indianapolis, IN w/. Maurice, beat George Gadaski & Corkey
04/07 Chicago, IL w/. Maurice, no contest vs. Edouard Carpentier & The Crusher
04/10 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to The Crusher & Edouard Carpentier (Non-title)
04/11 St. Paul, MN lost to Billy Red Lyons
04/12 Duluth, MN w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & The Crusher
04/17 Stillwater, MN lost to Red Bastein
04/18 St. Paul, MN w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons
04/21 Chicago, IL w/. Maurice, drew Edouard Carpentier & The Crusher
04/22 Rockford, IL w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons
04/24 Denver, CO w/. Maurice, lost to Verne Gagne & The Crusher
04/25 Milwaukee, WI beat Billy Red Lyons
05/02 Minneapolis, MN w/. Maurice & Jack Lanza, lost to Red Bastein, Pepper Gomez & Edouard Carpentier
05/07 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat Verne Gagne & The Crusher
05/08 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat The Crusher & Edouard Carpentier
05/09 Minneapolis, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez
05/19 Bismarck, ND lost to Billy Red Lyons
05/19 Bismarck, ND w/. Maurice & Jack Lanza, lost to Red Bastein, Billy Red Lyons & Pepper Gomez
05/20 Fargo, ND w/. Jack Daniels & Dr. X, lost to Red Bastein, Billy Red Lyons & Pepper Gomez
05/22 Winnipeg, MB lost to Edouard Carpentier
05/23 Duluth, MN w/. Maurice, no contest vs. Edouard Carpentier & The Crusher
05/29 Denver, CO w/. Maurice, lost to Pepper Gomez & The Crusher by DQ
06/11 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & Pepper Gomez by DQ
06/16 Chicago, IL w/. Maurice, beat Ernie Ladd & Wilbur Snyder
06/25 Winnipeg, MB beat Stan the Moose (Moose Morowski)
06/30 Chicago, IL w/. Maurice & Jack Lanza, lost to Dick the Bruiser, Crusher, & Ernie Ladd
07/07 Chicago, IL w/. Maurice, no contest vs. Bobo Brazil & Ernie Ladd
07/10 Denver, CO w/. Maurice, beat The Crusher & Verne Gagne
07/11 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Dick the Bruiser & The Crusher by DQ
07/30 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to The Crusher & Mighty Igor by DQ
07/31 Denver, CO w/. Maurice, lost to Dick the Bruiser & The Crusher
08/14 Chicago, IL w/. Maurice, beat Dick the Bruiser & The Crusher Cage match
08/22 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez
08/27 Winnipeg, MB lost to Paul Diamond
09/11 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Lars Anderson & Larry Hennig
09/12 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat Lars Anderson & Larry Hennig
09/15 Bismarck, ND w/. Maurice, vs. Lars Anderson & Larry Hennig
09/25 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Bull Bullinski & Mighty Igor
09/26 Omaha, NE w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez by DQ
10/03 Milwaukee, WI w/. Maurice & Jack Lanza, lost to Red Bastein, Pepper Gomez, & Edouard Carpentier
10/17 Omaha, NE w/. Maurice, beat Stan Frazier & Tex McKenzie
10/20 Chicago, IL w/. Maurice, no contest vs. Red Bastein & Pepper Gomez
(10/20 Sioux Falls, SD drew Reggie Parks)
(10/20 Sioux Falls, SD w/. Maurice, beat Reggie Parks & Billy Red Cloud)
10/23 Milwaukee, WI w/. Maurice, no contest vs. Bull Bullinski & The Crusher
10/30 Denver, CO w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez by DQ
10/31 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez by DQ
11/07 Omaha, NE w/. Maurice, beat Red Bastein & Pepper Gomez
11/11 Rockford, IL w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez
11/13 Denver, CO w/. Maurice, beat Red Bastein & Pepper Gomez
11/14 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat The Crusher & Bull Bullinski
11/17 Bismarck, ND w/. Maurice, beat Red Bastein & Pepper Gomez
11/20 Duluth, MN w/. Maurice, lost to Bull Bullinski & The Crusher
11/27 Denver, CO w/. Maurice, lost to The Crusher & Bull Bullinski
12/11 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Red Bastein & Bull Bullinski
12/28 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to The Crusher & Bull Bullinski by DQ
12/29 Denver, CO w/. Maurice, beat The Crusher & Bull Bullinski

1971
01/08 Rockford, IL w/. Maurice, lost to The Crusher & Bull Bullinski by DQ
01/14 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat The Crusher & Bull Bullinski
01/15 Denver, CO w/. Maurice & Jack Lanza, beat The Crusher, Bull Bullinski, & Hercules Cortez
01/19 Bismarck, ND w/. Maurice, double DQ vs. The Crusher & Bull Bullinski
01/23 Chicago, IL lost to Igor Vodik
02/04 Milwaukee, WI beat Bill Howard
02/07 Minneapolis, MN lost to Billy Red Cloud by DQ
02/13 Chicago, IL lost to Bull Bullinski
02/15 Winnipeg, MB lost to Bull Bullinski
02/20 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Hercules Cortez
02/23 Portland, OR w/. Maurice, lost to Kurt & Karl Von Steiger
02/24 Honolulu, HI w/. Maurice, beat Verne Gagne & Billy Robinson
03/16 Portland, OR w/. Maurice, lost to Kurt & Karl Von Steiger by DQ
03/18 Salem, OR w/. Maurice, beat Kurt & Karl Von Steiger by DQ
03/19 Winnipeg, MB drew Bull Bullinski
03/20 St. Paul, MN w/. Maurice, no contest vs. Verne Gagne & Haystacks Calhoun
03/22 Moline, IL w/. Maurice, beat Red Bastein & Hercules Cortez by DQ
03/24 Fargo, ND w/. Maurice, no contest vs. Red Bastein & Hercules Cortez
04/06 Moline, IL beat Billy Red Cloud
04/07 Milwaukee, WI beat Billy Red Cloud
04/10 Minneapolis, MN w/. Maurice, lost to Larry Hennig & Lars Anderson
04/17 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Nick Bockwinkel & Blackjack Lanza
04/24 Chicago, IL w/. Maurice, no contest vs. Red Bastein & Hercules Cortez
04/30 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat Wilbur Snyder & Bull Bullinski
*During this time, with Maurice, Paul Vachon lays claim to the Quebec-based Grand Prix tag team titles.
05/14 Winnipeg, MB lost to Haystacks Calhoun
05/15 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Hercules Cortez
*Lost the AWA World tag team titles
06/05 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Hercules Cortez
06/11 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Red Bastein & Hercules Cortez
06/12 Omaha, NE w/. Maurice, lost to Red Bastein & Hercules Cortez
06/26 Chicago, IL w/. Maurice, lost to Red Bastein & Hercules Cortez
07/31 Milwaukee, WI beat Jack Bence
08/03 Verdun, QC w/. Maurice, vs. Edouard Carpentier & Yvon Robert Jr. Cage
08/14 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Larry Hennig & Lars Anderson
08/29 St. Paul, MN lost to Pepper Gomez
08/30 Toronto, ON w/. Maurice, beat Lou Klein & Dewey Robertson
09/05 Toronto, ON w/. Maurice, beat Dewey Robertson & Mike Loren
09/24 Denver, CO w/. Maurice, lost to Larry Hennig & Lars Anderson
09/25 St. Paul, MN lost to Don Muraco
10/17 Toronto, ON w/. Maurice, beat Lou Klein & Dewey Robertson
10/31 Toronto, ON w/. Maurice, beat Dewey Robertson & Reg Parks
11/13 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Nick Bockwinkel & Ray Stevens
11/14 Duluth, MN w/. Maurice, vs. Larry Hennig & Lars Anderson
11/15 Grand Forks, ND w/. Maurice, vs. Larry Hennig & Lars Anderson
11/26 Detroit, MI w/. Maurice, beat Frankie Adonis & Tom DeMarco
11/28 Toronto, ON w/. Maurice, beat Ben Justice & Mike Loren
12/27 Detroit, MI w/. Ricky Cortez, beat Fred Rogers & Joe Furr

1972
01/09 Chicago, IL w/. Larry Hennig, lost to Andre the Giant - Handicap match
01/23 Quebec City, QC w/. Pat Lawrence, lost to Ovila Asselin & ?? Gauthier
02/28 Quebec City, QC w/. Maurice Vachon, beat Yvon Robert & Jerry Brown by DQ
03/04 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Nick Bockwinkel & Ray Stevens
04/06 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Nick Bockwinkel & Ray Stevens
04/27 Boulder, CO lost to Pepper Gomez
04/28 Denver, CO lost to Don Muraco
06/26 Ottawa, ON w/. Maurice, lost to Dale Roberts & Jerry Brown by DQ
08/17 Winnipeg, MB lost to Bull Bullinski
09/01 Chicago, IL w/. Larry Hennig, lost to Andre the Giant Handicap match
09/14 Winnipeg, MB lost to George Gordienko
10/25 Fargo, ND w/. Maurice, lost to Dusty Rhodes & Dick Murdoch
10/26 Winnipeg, MB beat Dave Muir
11/09 Winnipeg, MB lost to Billy Robinson
11/09 Winnipeg, MB lost in a Battle royal
11/30 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Dusty Rhodes & Dick Murdoch
Grand Prix Wrestling - Promoter Lucien Gregoire:
12/03 Quebec City, QC w/. Maurice, beat Gino Brito & Dino Bravo
12/03 Quebec City, QC lost in a Battle royal
12/04 Ottawa, ON w/. Maurice, beat Dino Bravo & Gino Brito
12/18 Quebec City, QC w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & Jackie Wiecz
12/27 Ottawa, ON w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & Jackie Wiecz by DQ

1973
01/15 New York, NY w/. Maurice, beat Lee Wong & Ben Ortiz
02/04 Toronto, ON lost to Sweet Daddy Siki by DQ
02/05 Ottawa, ON w/. George Gordienko, lost to Jos & Paul Leduc by DQ
02/11 Toronto, ON w/. Bull Gregory, lost to Tex Mckenzie & Luis Martinez
02/19 Ottawa, ON w/. George Gordienko, lost to Gino Brito & Dino Bravo
03/05 Ottawa, ON w/. Gilles Poisson, lost to Jos & Paul Leduc
03/26 New York, NY w/. Maurice Vachon, beat Curtis Iaukea & Louie Tillet
04/01 Toronto, ON w/. Maurice Vachon, drew Dino Bravo & Gino Brito
08/26 Toronto, ON w/. The Executioner, lost to Sweet Daddy Siki & Bearcat Wright
09/09 Toronto, ON w/. The Executioner, lost to Domenic Denucci & Tony Parisi
09/24 Ottawa, ON beat Toru Tanaka
11/06 Verdun, QC lost to Killer Kowalski
11/12 Quebec City, QC w/. Maurice Vachon, beat Killer Kowalski & Gilles Poisson
11/13 Verdun, QC lost to Jean War Eagle & Pat Ethifier -- Handicap match
11/26 Quebec City, QC no contest vs. Gilles Poisson
12/02 Montreal, QC vs. The Destroyer
12/04 Verdun, QC lost to Gino Brito by DQ

1974
03/17 Toronto, ON w/. Chris Tolos, drew Steve Bolus & The Beast
03/31 Toronto, ON w/. Lee Henning, lost to Sonny King & Domenic Denucci
10/15 Verdun, QC beat Gladu
10/27 Toronto, ON w/. Mikel Scicluna, lost to Dewey Robertson & The Beast
11/24 Toronto, ON lost to Lou Thesz
12/04 Verdun, QC lost to Gino Brito by DQ
12/08 Toronto, ON lost to Killer Kowalski
12/29 Toronto, ON lost to Tiger Jeet Singh

1975
01/05 Toronto, ON lost to Stan Stasiak
01/20 New York, NY beat Joe Nova
02/10 Uniondale, NY lost to Bruno Sammartino (WWWF World champion)
02/17 New York, NY lost to Pedro Morales
02/22 Philadelphia, PA lost to Bruno Sammartino (WWWF World champion)
03/17 New York, NY lost to Jay Strongbow
03/23 Toronto, ON lost to Mighty Igor
05/03 Philadelphia, PA w/. Mikel Scicluna, lost to Domenic Denucci & Victor Rivera
05/19 New York, NY beat Ivan Putski
05/26 Landover, MD w/. Bobby Duncum, vs. Gorilla Monsoon & Jay Strongbow
06/16 New York, NY w/. Bobby Duncum, lost to Domenic Denucci & Victor Rivera
06/21 Boston, MA lost to Andre the Giant
06/23 Landover, MD vs. Ivan Putski
07/02 Cape Cod, MA lost to Bruno Sammartino (WWWF World champion)
07/12 New York, NY lost to Andre the Giant
07/26 Philadelphia, PA lost to Gorilla Monsoon
08/05 Philadelphia, PA lost to Jay Strongbow by count out
08/09 New York, NY lost to Victor Rivera
08/14 Cherry Hill, NJ w/. Blackjacks Lanza & Mulligan, lost to Domenic Denucci, Gorilla Monsoon & Pat Barrett
08/22 Pittsburgh, PA w/. Mikel Scicluna, lost to Domenic Denucci & Pat Barrett

1976
05/03 Montreal, QC lost to Butch Morgan by DQ
World Wrestling Association:
08/06 Los Angeles, CA w/. Chavo Guerrero, beat Frank Monte & Crusher Verdu
*Won the NWA America's tag team titles
08/17 Los Angeles, CA w/. Chavo Guerrero & Choi Sun, lost to Roddy Piper, Don Fargo & The Hangman
08/20 Los Angeles, CA lost to Roddy Piper
09/01 Los Angeles, CA w/. Roddy Piper, lost to Chavo Guerrero & El Azteca
09/22 Los Angeles, CA w/. Crusher Verdu, beat Don Fargo & The Hangman
10/06 Los Angeles, CA w/. Chavo Guerrero, beat Don Fargo & Roddy Piper
11/03 Los Angeles, CA beat Hangman
11/05 Los Angeles, CA w/. Mike Adams, beat The Scorpions
11/10 Los Angeles, CA w/. Mike Adams, beat The Scorpions
11/17 Los Angeles, CA lost to Ken Mantell
11/24 Los Angeles, CA lost to Hiro Ota
11/26 Los Angeles, CA w/. Larry Zbyzsko, beat Roddy Piper & The Hangman by DQ
NWA Pacific Northwest - Promoter Don Owen:
12/25 Portland, OR w/. John Vachon, beat Dale Lewis & Rocky Montero
Northwest Promotions - Promoter Sandor Kovacs:
12/27 Vancouver, BC w/. Kurt Von Hess, lost to Sika & Afa
NWA Pacific Northwest:
12/28 Portland, OR w/. John Vachon, lost to Sika & Afa
World Wrestling Association:
12/29 Los Angeles, CA lost to The Hangman

1977
Northwest Promotions:
01/03 Vancouver, BC lost to Lumberjack Luke
World Wrestling Association:
01/05 Los Angeles, CA beat Super Scorpion
NWA Pacific Northwest:
01/08 Portland, OR w/. John Vachon, lost to Bull Ramos & Tami Samoa
World Wrestling Association:
01/12 Los Angeles, CA w/. Mike Adams, lost to Hiro Ota & Toru Tanaka
01/14 Los Angeles, CA beat Ken Mantell
01/14 Los Angeles, CA lost in a Battle royal
01/19 Los Angeles, CA w/. Chavo Guerrero, drew Roddy Piper & Alphonso Dantes
01/26 Los Angeles, CA w/. Mike Adams, lost to Ken Mantell & Hiro Ota
01/28 Los Angeles, CA lost to Ken Mantell
Promoter Roy Shire:
02/05 Richmond, CA lost to George Wells
02/09 Sacramento, CA lost to Pampero Firpo
02/12 San Francisco, CA lost to George Wells
02/18 Santa Rosa, CA lost to George Wells
02/23 Sacramento, CA w/. Black Marvel, lost to George Wells & Al Madril
Championship Wrestling from Florida:
05/04 Miami, FL vs. Tony Rocco
05/11 Miami, FL w/. Zeigfried Steinke & Oscar Verdu vs. Jos Leduc, Jack & Jerry Brisco
06/01 Miami, FL lost to Jerry Brisco
06/10 Fort Lauderdale, FL w/. Zeigfied Steinke, vs. Jack & Jerry Brisco
06/22 Miami, FL lost to Don Muraco
07/27 Miami, FL lost to Mike Graham
08/03 Miami, FL lost to Charlie Cook
08/24 Miami, FL lost to Scott Casey
World Wide Wrestling Federation:
10/02 New Haven, CT beat Pete Austin
10/03 Lincoln Park, ?? beat Sylvano Sousa
10/05 Bangor, ME beat Lenny Hurst
10/07 North Attleboro, MA beat Pete Austin
10/08 Boston, MA beat Lenny Hurst
10/10 Scranton, PA beat Johnny Rivera
10/14 North Attleboro, MA beat Lenny Hurst
10/20 Worcester, MA beat Lenny Hurst
10/22 North Attleboro, MA beat Frank Williams
10/24 New York, NY beat Lenny Hurst
10/25 Danbury, CT beat Lenny Hurst
11/01 Scranton, PA beat Dennis Johnson
11/04 North Attleboro, MA beat Frank Williams
11/05 Lowell, MA beat Dennis Johnson
11/06 New Haven, CT beat Lenny Hurst
11/07 Boston, MA beat Dennis Johnson
11/10 Worcester, MA lost to Ivan Putski
11/14 Uniondale, NY beat Dennis Johnson
11/15 West New York, NY beat Frank Williams
11/16 Bronx, NY beat Frank Williams
11/19 Stamford, CT lost to Jay Strongbow by DQ
11/21 New York, NY lost to Dusty Rhodes
11/22 Scranton, PA beat Tony Altomare
11/26 Baltimore, MD lost to Domenic Denucci by DQ
11/28 East Bridgewater, ?? beat Lenny Hurst
12/05 Landover, MD beat Tony Garea
12/06 Portland, ME lost to Jay Strongbow
12/07 Bangor, ME beat Frank Williams
12/08 Worcester, MA drew Domenic Denucci
12/09 North Attleboro, MA beat Johnny Rivera
12/10 Philadelphia, PA lost to Ivan Putski
12/12 Boston, MA drew Domenic Denucci
12/13 Westfield, ?? drew Larry Zbyzsko
12/16 North Attleboro, MA beat Pete Austin
12/19 New York, NY beat Johnny Rivera
12/26 New York, NY lost to Peter Maivia
12/27 Augusta, ME beat Dennis Johnson

1978
01/14 Harrisburg, PA lost to Peter Maivia
01/23 New York, NY drew S.D. Jones
02/05 Toronto, ON drew Duncan McTavish
02/11 Baltimore, MD beat Dennis Johnson
02/13 Highland Park, NJ beat S.D. Jones
02/20 New York, NY w/. Stan Stasiak, lost to Tony Garea & Larry Zbyzsko
03/04 Baltimore, MD lost to S.D. Jones by count out
03/06 Boston, MA beat Johnny Rodz
03/09 Poughkeepsie, NY beat Steve King
03/11 Randolph, ?? drew S.D. Jones
03/13 Glens Falls, NY lost to Peter Maivia
03/17 Uniondale, NY lost to Mil Mascaras
03/18 Binghamton, NY beat Pete Austin
03/20 New York, NY w/. Golden Terror, lost to Steve Keirn & Mike Graham
03/21 Portland, ME lost to Domenic Denucci
03/22 Bangor, ME lost to Andre the Giant
03/23 Stamford, CT lost to Peter Maivia
03/24 Globersville, ?? lost to Peter Maivia
03/26 Springfield, MA lost to Andre the Giant
03/27 Boston, MA w/. Stan Stasiak, lost to Haystacks Calhoun & Larry Zbyzsko
03/31 North Attleboro, MA w/. Spiros Arion, lost to Domenic Denucci & Larry Zbyzsko
04/04 Danbury, CT w/. Golden Terror, lost to Dino Bravo & S.D. Jones
04/12 Lowell, MA lost to Andre the Giant
04/14 Uniondale, NY lost to Gorilla Monsoon
04/16 New Haven, CT lost to Haystacks Calhoun
04/17 Coney Island, NY lost to Dino Bravo
04/19 White Plains, NY lost to Domenic Denucci
04/21 Harrisburg, PA lost to Domenic Denucci
04/22 Philadelphia, PA w/. Golden Terror, lost to Domenic Denucci & Dino Bravo
04/24 New York, NY lost to Peter Maivia
04/27 Perth Amboy, ?? w/. Golden Terror, lost to Peter Maivia & Haystacks Calhoun
04/29 Landover, MD w/. Stan Stasiak, lost to Domenic Denucci & Dino Bravo
05/01 Boston, MA lost to Peter Maivia
05/06 Baltimore, MD lost to Dino Bravo
05/07 Steubenville, OH lost to Domenic Denucci
05/08 Washington, PA w/. Johnny Rodz, lost to Haystacks Calhoun & Larry Zbyzsko
05/12 Pittsburgh, PA lost to Gorilla Monsoon
05/16 Allentown, PA w/. Stan Stasiak, drew Haystacks Calhoun & Larry Zbyzsko
05/16 Allentown, PA beat Fred Manzino
05/17 Hamburg, PA w/. Tank Patton, lost to Domenic Denucci & Dino Bravo
05/20 Philadelphia, PA lost to Haystacks Calhoun
05/23 Portland, ME lost to Haystacks Calhoun
05/24 Waterville, ?? lost to Peter Maivia
05/26 Harrisburg, PA drew S.D. Jones
05/29 Steubenville, OH drew Larry Zbyzsko
05/30 Scranton, OH w/. Tank Patton, lost to Domenic Denucci & Dino Bravo
05/31 New London, CT w/. Stan Stasiak vs. Domenic Denucci & Dino Bravo
06/01 Poughkeepsie, NY lost to Gorilla Monsoon
06/02 North Attleboro, MA beat Johnny Tzansis
06/03 Landover, MD w/. Moose Monroe, lost to Haystacks Calhoun & Larry Zbyzsko
06/09 Lowell, MA w/. Luke Graham, lost to Domenic Denucci & Dino Bravo by DQ
06/10 Providence, RI double count out vs. S.D. Jones
06/13 Portland, ME lost to Dino Bravo
06/14 Bangor, ME lost to Dino Bravo
06/14 Bangor, ME w/. Eric the Lumberjack, lost to Peter Maivia & Domenic Denucci
06/17 Baltimore, MD lost to Gorilla Monsoon
06/24 Philadelphia, PA lost to Jay Strongbow
06/25 New Haven, CT beat Les Savage
06/26 New York, NY vs. Jack Brisco
07/08 Uniondale, NY lost to Dino Bravo
07/12 Manchester, NH beat Moose Monroe
07/17 Wildwood, NJ beat Frank Williams
07/19 Hamburg, PA drew Domenic Denucci
07/22 Baltimore, MD lost to Dino Bravo
07/24 New York, NY lost to Dino Bravo
07/28 Harrisburg, PA vs. S.D. Jones
07/30 Escoheag, RI w/. Spiros Arion & Waldo Von Erich, vs. Domenic Denucci, Ivan Putski, & Tony Garea
07/31 Totowa, NJ beat Frank Williams
08/01 Flushing, NY lost to S.D. Jones by DQ
08/03 Poughkeepsie, NY beat Mark Tendler
08/04 Albany, NY lost to S.D. Jones
08/05 Boston, MA w/. Tony Russo, lost to Haystacks Calhoun & Jay Strongbow
08/12 Philadelphia, PA lost to Dino Bravo
08/13 Toronto, ON w/. Chris Tolos, lost to Billy Red Lyons & Dewey Robertson by DQ
08/15 Portland, ME beat Johnny Rodz
08/18 Pittsburgh, PA lost to Larry Zbyzsko
08/19 Landover, MD drew Domenic Denucci
08/19 Landover, MD w/. Spiros Arion & Yukon Lumberjacks, lost to Dino Bravo, Larry Zbyzsko, Tony Garea & Domenic Denucci
08/25 Harrisburg, PA vs. Haystacks Calhoun
08/26 Baltimore, MD lost to Nicolai Volkoff
09/01 North Attleboro, MA beat Tony Altomare
09/07 Worcester, MA lost to Larry Zbyzsko
09/16 Highland Park, NJ beat Frank Williams
09/18 White Plains, NY lost to Larry Zbyzsko
09/22 Uniondale, NY lost to Larry Zbyzsko
09/25 New York, NY lost to Peter Maivia
10/07 New castle, PA vs. Larry Zbyzsko
10/09 Landover, MD lost to Dino Bravo

1983
Mid-South Wrestling Association:
05/24 Baton Rouge, LA lost to Jim Duggan
05/27 Houston, TX lost to Jim Duggan
06/03 Houston, TX lost to Johnny Rich
World Wrestling Federation:
06/04 Philadelphia, PA beat Jeff Craney
06/17 New York, NY lost to Swede Hanson
06/25 Baltimore, MD lost to Swede Hanson
08/17 Buffalo, NY w/. Israel Matia, lost to the Invaders
09/17 Baltimore, MD lost to Jay Strongbow
09/24 Philadelphia, PA lost to Salvatore Bellomo
10/17 New York, NY w/. Israel Matia, lost to the Invaders
10/22 Philadelphia, PA lost to Tony Garea
11/05 Boston, MA vs. Rene Goulet
11/21 New York, NY lost to Salvatore Bellomo
11/24 Philadelphia, PA lost to S.D. Jones
12/26 New York, NY w/. Mike Sharpe, lost to The Invaders
12/29 Landover, MD lost to Jose Luis Rivera
12/30 White Plains, NY lost to Charlie Fulton

1984
01/03 Allentown, PA lost to Jimmy Snuka
01/21 Philadelphia, PA beat Swede Hansen
02/18 Philadelphia, PA lost to Salvatore Bellomo
02/23 Royersford, PA w/. Mike Sharpe, lost to Invader #1 & S.D. Jones
03/03 Baltimore, MD drew Tonga Kid
03/07 Hamburg, PA lost to Sgt. Slaughter
03/07 Hamburg, PA w/. Ron Shaw, lost to Rocky Johnson & Tony Atlas
03/08 Utica, NY lost to Brian Blair
03/10 New Haven, CT lost to Ivan Putski
03/14 White Plains, NY lost to Salvatore Bellomo
03/16 Hazelton, PA lost to Tito Santana
03/18 Portsmouth, ?? lost to Tony Garea
03/20 Linden, ?? lost to Victor Rivera
03/23 Akron, OH lost to Tony Atlas
03/31 Philadelphia, PA lost to Terry Daniels
06/11 Concord, NH lost to Salvatore Bellomo
07/23 New York, NY lost to Bob Backlund
07/23 New York, NY lost in a Battle royal
07/29 Hartford, CT w/. Rene Goulet, lost to Sika & Afa
08/25 New York, NY w/. Ron Shaw & Pete Doherty, lost to Michael Hayes, Terry Gordy & Buddy Roberts
09/23 Toronto, ON lost to Bret Hart
10/04 Holyoke, MA beat Fred Manzini
10/07 Toronto, ON lost to Bob Marcus
10/08 Hamilton, ON lost to David Sammartino
11/01 Regina, SK vs. Davey Boy Smith
11/05 Vancouver, BC vs. Dynamite Kid

1985
12/03 Poughkeepsie, NY w/. Terry Gibbs, lost to Ricky Steamboat & King Tonga
12/03 Poughkeepsie, NY vs. Paul Orndorff


Career record compiled by Vance Nevada with files from Graham Cawthon & Mike Rodgers