SLAM! Sports SLAM! Wrestling
   Sun, May 11, 2008



News & Rumours
Bios
Obits
Canadian Hall of Fame
WrestleMania 30
WrestleMania 30 photos
Video
Movie Database
Minority Mat Report
Columnists
Features
Results Archive
PPV Reviews
SLAM! Wrestling store
On Facebook
On Twitter
Send Feedback




Photo Galleries

WWE Night of Champions


Legends of the Ring fan fest


Heroes & Legends IV fan fest


NXT Takeover: Fatal 4 Way


ROH All Star Extravaganza VI


PWG Battle of L.A.: Night 2


PWG Battle of L.A.: Night 1







SCOREBOARD
PHOTO GALLERY
VIDEO GALLERY
COMMENT





Billy Two Rivers
Bookmark and Share

BILLY TWO RIVERS
(1953 - 1977)
HEIGHT: 6'0" WEIGHT: 220 .lbs
BORN: May 5, 1935 - Kahnawake, QC
TRAINED BY: Don Eagle

* * *
734 documented matches as of October 30, 2007

1953
02/?? Detroit, MI lost in his pro debut

1954
01/20 Mansfield, OH lost to George Macricostas by DQ
03/17 Mansfield, OH beat Jack Vansky
03/24 Mansfield, OH beat Whitey Wahlberg
05/13 Columbus, OH beat Al Warshawski
05/19 Mansfield, OH beat Pancho Valentine
06/02 Mansfield, OH drew Ali Pasha
07/04 Cleveland, OH lost to Oyama Kato
10/02 Canton, OH beat Whitey Wahlberg
10/13 Mansfield, OH beat Paul Orth by DQ
10/27 Mansfield, OH lost to Paul Orth
11/03 Mansfield, OH beat Paul Orth

1955
01/07 Fort Pierce, FL drew Jack Vansky
01/26 San Antonio, TX no contest vs. Tony Baillargeon
01/28 Fort Worth, TX w/. Don Eagle, vs. Danny Savich & Duke Keomuka
02/18 Fort Pierce, FL drew Steve Novak
04/01 Fort Pierce, FL vs. Jack Wentworth
04/08 Fort Pierce, FL double knockout vs. Billy Raborn
04/18 Gastonia, NC beat Tom Bradley
04/26 Baltimore, MD drew Buddy Lee
04/28 Wilmington, DE vs. Charlie Keene
04/30 Hickory, NC drew Charlie Keene
05/06 Knoxville, TN vs. Walter Sirois
05/07 Spartanburg, SC beat Frank Murdoch
05/14 Spartanburg, SC w/. Don Eagle, beat Mr. Moto & Jack O'Brien
05/23 Charlotte, NC w/. Don Eagle, lost to Mr. Moto & Hans Schnabel
05/30 Charlotte, NC w/. Don Eagle, beat Mr. Moto & Hans Schnabel
06/18 Spartanburg, SC w/. Don Eagle, beat John Heidemann & Jack O'Reilly
06/21 Baltimore, MD beat Dick Dunn
07/02 Spartanburg, SC beat Frenchy Roy
07/05 Baltimore, MD beat Larry Hamilton
07/23 Hickory, NC drew Jack O'Reilly
10/10 Boston, MA double count out vs. Oyama Kato
10/18 New York, NY beat Harry Lewis
10/24 Boston, MA beat Les Ryan
10/31 Boston, MA w/. Don Eagle, lost to Oyama Kato & Bull Curry
11/07 Boston, MA w/. Don Eagle, beat Oyama Kato & Bull Curry
11/28 Boston, MA beat Al Getz
12/05 Boston, MA beat Bull Curry by DQ
12/12 Boston, MA beat Rocky Barron

1956
01/07 Clearwater, FL vs. Tom Bradley
01/09 Tampa, FL beat Jim Coffield
01/10 Fort Myers, FL drew Billy Raeburn
01/11 St. Petersburg, FL beat Eduardo Perez by DQ
01/13 Lakeland, FL drew Carl Engstrom
01/14 Leesburg, FL w/. Don Eagle vs. Chris Zaharias & Eduardo Perez
01/17 Eau Gallie, FL w/. Don Eagle vs. Frank Taylor & Eduardo Perez
01/19 Fort Lauderdale, FL drew Don Arnold
01/23 Tampa, FL w/. Don Eagle, beat Gino & Leo Garibaldi
01/25 St. Petersburg, FL w/. Don Eagle, beat Jack Vansky & Eduardo Perez
01/26 Fort Lauderdale, FL w/. Don Eagle, drew Gino & Leo Garibaldi
01/31 Fort Myers, FL drew Gino Garibaldi
02/01 Fort Pierce, FL beat Jim Coffield
02/03 Lakeland, FL beat Chris Zaharias by DQ
02/06 Tampa, FL beat Harry Lewis
02/08 Fort Pierce, FL beat Frank Taylor
02/09 Bradenton, FL drew Leo Garibaldi
02/14 Fort Myers, FL vs. Carl Engstrom
02/15 Ocala, FL drew Dick Steinborn
02/16 Jacksonville, FL w/. Don Eagle, drew Gino & Leo Garibaldi
02/27 Tampa, FL drew Charro Azteca
02/28 Lake Worth, FL vs. Doran O'Hara
02/29 Fort Pierce, FL vs. Bob Langevin
03/01 Jacksonville, FL drew Dick Steinborn
03/02 Lakeland, FL w/. Don Eagle, beat Jack Vansky & Chris Zaharias
03/03 Clearwater, FL vs. Leo Garibaldi
03/05 Orlando, FL w/. Don Eagle, beat Gino & Leo Garibaldi
03/06 Fort Myers, FL beat Ike Eakins
03/07 St. Petersburg, FL beat Jack Vansky
03/09 Lakeland, FL drew Eduardo Perez
03/13 Lake Worth, FL w/. Don Eagle, vs. Gino & Leo Garibaldi
03/15 Jacksonville, FL drew Whitey Whittler
03/16 Lakeland, FL drew Whitey Whittler
04/12 Havana, Cuba w/. Legs Langevin, vs. Don Eagle & Eddie Perez
10/20 Akron, OH beat Ian Campbell
10/27 Akron, OH beat Bill Gallion
11/03 Akron, OH w/. Frankie Talaber, beat Don Stevens & Ian Campbell
11/07 Springfield, OH drew Ian Campbell
11/17 Columbus, OH w/. Frankie Talaber vs. Hooded Terror & Chief White Owl
11/24 Columbus, OH w/. Frankie Talaber vs. Hooded Terror & Len Montana
11/27 Canton, OH vs. Jim Hady
12/08 Canton, OH w/. White Owl & Bill Gallion vs. Mighty Ursus, Ian Campbell & Tom Clark
12/27 Orlando, FL w/. Don Eagle, beat Ray Stevens & John Smith

1957
01/12 Columbus, OH w/. Bill Gallion, lost to Great Malenko & Ivan Bornov
01/19 Akron, OH w/. Don Eagle, beat Frank Allman & Tom Clark by DQ
01/26 Columbus, OH w/. Don Eagle, lost to Great Malenko & Ivan Bornov
02/02 Columbus, OH w/. Don Eagle, beat Great Malenko & Ivan Bornov
02/16 Akron, OH w/. Don Eagle, beat Bill & Dan Miller
02/23 Columbus, OH beat Paul DeGalles
06/03 Charlotte, NC beat Jack Vansky
06/17 Charlotte, NC beat Tom Bradley
07/08 Charlotte, NC lost to Mike Gallagher
07/15 Charlotte, NC w/. Angelo Martinelli, lost to Doc & Mike Gallagher
07/29 Charlotte, NC beat Ali Bey by DQ
08/05 Charlotte, NC w/. John Heidemann, lost to Karol Fazoff & Ivan Bornov
08/19 Charlotte, NC w/. Red Bastein, lost to Karol Fazoff & Ivan Bornov

1958
03/17 Charlotte, NC w/. Mike Clancy, lost to Gypsy Joe & John Heidemann
03/24 Charlotte, NC beat Boris Malenko
06/16 Charlotte, NC w/. Don Eagle, beat John Heidemann & Jim Austeri
06/23 Charlotte, NC w/. Don Eagle, beat Frank Jares & Jack Vansky
07/07 Charlotte, NC w/. Don Eagle, lost to Hans Schnabel & Ike Eakins
07/14 Charlotte, NC w/. Don Eagle, beat Hans Schnabel & Ike Eakins
07/21 Charlotte, NC w/. Don Eagle, beat Antone Leone & Frank Jares
08/11 Charlotte, NC w/. Don Eagle, beat Hans Schnabel & Antone Leone
08/18 Charlotte, NC w/. Don Eagle, beat Waldo & Fritz Von Erich by DQ
09/15 Charlotte, NC w/. Cyclone Anaya, lost to Waldo & Fritz Von Erich
09/22 Charlotte, NC beat Prince Omar
09/24 Charlotte, NC beat Tom Bradley
10/20 Charlotte, NC w/. George Becker & Mike Clancy, beat Mike Paidousis, Waldo & Fritz Von Erich
11/17 Charlotte, NC w/. George Becker, lost to Mike Paidousis & Larry Hamilton
11/24 Charlotte, NC w/. Cyclone Anaya, beat Karol Fazoff & Tom Bradley
12/01 Charlotte, NC beat Karol Fazoff
12/01 Charlotte, NC lost to Mike Paidousis
12/08 Charlotte, NC w/. Marco Polo, beat Mike Paidousis & Lou Klein
12/15 Charlotte, NC w/. Red Bastein, beat Tom Bradley & Alex Mulko

1959
01/26 Charlotte, NC beat Rocca Perez
02/09 Charlotte, NC beat Chris Zaharias
03/02 Charlotte, NC drew John Smith
03/09 Charlotte, NC w/. George Becker, beat Rocca Perez & Jack Donovan
03/16 Charlotte, NC beat Duke Scarbo
03/23 Charlotte, NC w/. George Becker, beat Chris Zaharias & Jack Donovan
04/06 Charlotte, NC w/. George Becker, beat Al & Enrique Torres
04/13 Charlotte, NC w/. George Becker, beat Danny McShane & Duke Keomuka
04/20 Charlotte, NC lost to Duke Keomuka
06/08 Charlotte, NC beat Ike Eakins by DQ
06/15 Charlotte, NC beat Antone Leone
07/06 Charlotte, NC w/. George Becker, lost to Mr. Moto & Duke Keomuka
*Lost the Southern tag team titles
07/13 Charlotte, NC w/. George Becker, lost to Mr. Moto & Duke Keomuka
08/17 Charlotte, NC w/. Argentina Rocca, beat Mike Paidousis & Ike Eakins
08/24 Charlotte, NC beat Jack Curtis
10/07 Ashford, England vs. Joe Cornelius
10/11 Swindon, England vs. Francis St. Clair Gregory
10/14 London, England vs. Gwynn Davies
10/23 Peterborough, England beat Ray Apollon by KO
10/24 Norwich, England vs. Billy Robinson
11/02 West Ham, England vs. ?
11/04 Cardiff, Wales vs. Jim Hussey
11/10 Swindon, England vs. Francis St. Clair Gregory
11/14 Newcastle, England vs. Tony Mancelli
11/16 Blackpool, England vs. Jack Pye
11/17 Hull, England beat Digger Rowell by KO
12/05 Belle Vue, England vs. Alf Rawlings
12/07 Cambridge, England vs. ?
12/14 Norwich, England vs. Jack Pye

1960
01/07 Cambridge, England vs. Dave Armstrong
01/11 Hamilton, England beat Kiwi Kingston
01/15 Chesterfield, England vs. Francis Sullivan
01/22 Hinckley, England vs. ?
01/25 Leeds, England vs. Mike Marino
01/30 Grantham, England vs. Dai Sullivan
02/03 Smethwick, England vs. Mike Marino
02/05 Leicester, England vs. Reg Williams
02/15 Leeds, England vs. Francis Sullivan
02/22 Cheltenham, England beat Joe Cornelius
02/26 Leicester, England vs. Ernie Baldwin
03/05 Nottingham, England vs. Francis Sullivan
03/07 Leeds, England vs. Billy Joyce
03/08 Wolverhampton, England vs. Alf Cadman
03/11 Chesterfield, England vs. Billy Robinson
03/12 Grantham, England vs. Bill Rawlings
03/15 Lime Grove, England vs. Norman Walsh
03/17 Morecambe, England beat Ian Campbell
03/23 Cardiff, Wales beat Joe Cornelius by KO
03/25 Willenhall, England vs. Ian Campbell
04/05 Scarborough, England vs. Franz Kerschitz
04/15 Willenhall, England vs. Ray Hunter
04/19 Bridlington, England vs. Tony Mancelli
04/22 Bardford, England beat Norman Walsh
04/27 Lincoln, England beat Kurt Wenzl
04/28 Morecambe, England beat Joe Cornelius
04/30 Carlisle, England vs. Francis St. Clair Gregory
05/10 Scarborough, England vs. Alf Cadman
05/19 Morecambe, England beat Alan Garfield
05/24 Wolverhampton, England vs. Mike Marino
05/30 Carlisle, England vs. Francis St. Clair Gregory
06/02 Morecambe, England beat Gordon Nelson
06/03 Bradford, England vs. Cyril Morriss
06/06 Hamilton, England beat Joe Cornelius by DQ
06/09 Morecambe, England beat Billy Joyce
07/18 Charlotte, NC beat Herb Larson
07/25 Charlotte, NC lost to Tosh Togo
08/08 Charlotte, NC w/. Angelo Martinelli, lost to Tosh Togo & Jan Madrid
08/22 Charlotte, NC w/. George Becker, beat Mike Paidousis & Ike Eakins
09/27 Hull, England beat Ray Hunter by KO
09/29 Morecambe, England no contest vs. Gordon Nelson
10/10 Leeds, England vs. Leon Arras
10/14 Bradford, England vs. Ramon Napolitano
10/20 Ellesmere Port, England vs. Francis St. Clair Gregory
10/26 Cardiff, Wales vs. Alan Garfield
10/27 Morecambe, England beat Jack Pye
10/28 Willenhall, England vs. Alan Garfield
10/31 Blackpool, England vs. Jack Pye
11/12 Brighton, England vs. Allan Garfield
11/14 Hamilton, England beat Johnny Allen by KO
11/18 Chesterfield, England vs. George Gueret
11/23 Leeds, England vs. Johnny Allan
12/02 Leicester, England vs. Bobby Graham
12/06 Wolverhampton, England vs. Alf Cadman
12/08 Ellesmere Port, England vs. Mike Marino
12/12 Blackpool, England vs. Jack Pye
12/16 Willenhall, England vs. Francis St. Clair Gregory

1961
01/13 Grantham, England vs. Steve Logan
01/28 Worthing, England vs. Norman Walsh
01/29 Brighton, England vs. Norman Walsh
01/31 Warsop, England vs. Dai Sullivan
02/01 Grimsby, England vs. El Saddee Mansourri
02/02 Nottingham, England vs. Ramon Napolitano
02/03 Harrogate, England vs. Buddy Cody
02/06 Hanley, England vs. Jim Hussey
02/07 Hull, England beat Reg Williams by KO
02/08 Newark, England vs. Doug Joyce
02/11 Stirling, England vs. John Lees
02/13 Eltham, England vs. Bud Cody
02/14 Lime Grove, England vs. Al Hayes
02/15 Newcastle, England vs. Alf Cadman
02/17 Leicester, England vs. Buddy Cody
02/22 Preston, England vs. Alf Cadman
02/23 Smethwick, England vs. Ray Hunter
02/24 Liverpool, England vs. Jack Pye
02/25 Ellesmere Port, England vs. Francis St. Clair Gregory
02/28 Wolverhampton, England vs. Francis St. Clair Gregory
03/02 Crewe, England vs. Jim Hussey
03/03 Willenhall, England vs. Jamie Olivera
03/04 Shrewsbury, England vs. Alf Cadman
03/06 Blackpool, England vs. Jack Pye
03/09 Smethwick, England vs. Al Hayes
03/11 Hanley, England vs. Al Hayes
03/14 Scarborough, England vs. Buddy Cody
03/15 Grimsby, England vs. Bob McDonald
03/17 Glasgow, Scotland vs. Bob McDonald
03/20 Leeds, England vs. Johnny Allan
03/21 Bridlington, England vs. Rocky Wall
03/22 Scunthorpe, England vs. John Lees
03/25 Brighton, England vs. Horst Hoffman
03/27 vs. Tony Mancelli
03/28 Lime Grove, England vs. Joe Cornelius
03/29 Alfreton, England vs. Francis St. Clair Gregory
03/30 Bradford, England vs. Tony Mancelli
04/03 Hanley, England vs. Seamus Donlevy
04/05 Preston, England vs. Bobby Graham
04/06 Crewe, England vs. Alf Cadman
04/07 Willenhall, England vs. Hans Streiger
04/08 Doncaster, England beat Hans Streiger
04/09 Dudley, England vs. Alf Cadman
04/11 Wolverhampton, England vs. Billy Howes
04/13 Ellesmere Port, England vs. Alf Cadman
04/14 Liverpool, England vs. Dennis Mitchell
04/15 Hanley, England vs. Francis St. Clair Gregory
04/17 Wellington, England vs. Jim Hussey
04/19 Cardiff, Wales vs. Josef Zaranoff
04/20 Bristol, England beat Joe Cornelius
04/22 Belfast, Ireland beat Mike Marino
04/24 Bulwell, England vs. Bob McDonald
04/25 Scarborough, England vs. Bob McDonald
04/26 Lincoln, England beat Jose Olivera
04/28 Glasgow, Scotland beat Guy Daidone
05/06 Wembley, England beat Francis Sullivan
05/08 Hamilton, England beat Billy Howes
05/11 Morecambe, England beat Doug Joyce
05/15 Preston, England vs. Bill Rawlings
05/18 Hayes, England vs. Bobby Graham
05/19 Bradford, England vs. Jim Armstrong
05/20 Middlesbrough, England vs. Jim Armstrong
05/22 Hanley, England vs. Joe Cornelius
05/23 Wolverhampton, England vs. Billy Howes
05/26 Liverpool, England vs. Hans Streiger
05/27 Doncaster, England vs. Billy Howes
05/28 Brighton, England vs. Ian Campbell
05/29 Wellington, England vs. Francis St. Clair Gregory
05/30 Aston, England vs. Tony Mancelli
06/01 Crewe, England vs. Jim Hussey
06/03 Hanley, England beat Tony Mancelli
06/03 Hanley, England vs. Hans Streiger
06/05 Shoreditch, England beat Bill Verna
06/06 Purley, England double KO vs. Ray Apollon
06/07 Banbury, England beat Alan Garfield by DQ
06/08 Kidderminster, England vs. Hans Streiger
06/12 Preston, England vs. Jack Pye
06/13 Bridlington, England beat Alan Garfield
06/16 Bradford, England vs. Ernie Riley
06/19 Leeds, England vs. Alan Garfield
06/20 Wolverhampton, England vs. Mike Marino
06/21 Cradley Heath, England ?
06/23 Bolton, England beat Hassan Ali Bey
06/29 Liverpool, England vs. Jack Pye
10/02 London, England vs. Ramon Napolitano
10/03 Wakefield, England vs. Bob McDonald
10/04 Lincoln, England drew Dai Sullivan
10/06 Glasgow, Scotland beat Alf Cadman by KO
10/07 Belfast, Ireland no contest vs. Jack Pye
10/08 Rotherham, England vs. Joe Cornelius
10/09 West Bromwich, England vs. Joe Cornelius
10/10 Wolverhampton, England vs. Jim Hussey
10/11 Aberswyth, England vs. Francis St. Clair Gregory
10/12 Crewe, England vs. Alf Cadman
10/13 Glasgow, Scotland vs. Hans Streiger
10/14 Hanley, England beat Jim Hussey by DQ
10/16 Wembley, England ?
10/17 Purley, England vs. Ramon Napolitano
10/19 Walthamstow, England beat Gordon Nelson by KO
10/20 Paddington, England vs. Alan Garfield
10/21 Middlesbrough, England vs. Gordon Kilmartin
10/23 Preston, England vs. Jean Chausson Bel
10/24 Smethwick, England vs. Jim Hussey
10/25 Cardiff, Wales beat Ian Campbell
10/27 Willenhall, England vs. Joe Cornelius
10/30 Bradford, England vs. Billy Howes
10/31 Harrogate, England vs. Alf Rawlings
11/01 Lincoln, England beat Billy Howes
11/02 Kirkcaldy, England vs. Jim Armstrong
11/04 Middlesbrough, England vs. Bob McDonald
11/05 Paddington, England vs. Alf Cadman
11/06 Cradley Heath, England vs. Bob McDonald
11/07 Hull, England beat Terry Garvin by KO
11/08 Scunthorpe, England vs. Doug Joyce
11/14 Lime Grove, England vs. Bill Rawlings
11/15 Preston, England vs. Jim Rawlings
11/17 Eltham, England vs. Buddy Cody
11/20 Blackpool, England vs. Hans Streiger
11/21 Wolverhampton, England vs. Hans Streiger
11/22 Grimsby, England vs. ?
11/24 Liverpool, England vs. Hans Streiger
11/25 Hanley, England beat Hans Streiger by DQ
11/28 Folkestone, England beat Axel Dieter
11/29 Cardiff, Wales vs. Ramon Napolitano
11/30 Brighton, England vs. Norman Walsh
12/02 Coventry, England beat Gil Voiney
12/05 Newtown, England vs. Norman Walsh
12/06 Bolton, England beat Jim Hussey
12/08 Willenhall, England vs. Francis St. Clair Gregory
12/09 Hanley, England beat Hans Streiger
12/14 Nottingham, England vs. Joe Cornelius
12/15 Glasgow, Scotland beat Francis Sullivan
12/16 Bellevue, England vs. Francis Sullivan
12/19 Kidderminster, England vs. Ian Campbell
12/21 Dunstable, England vs. Tony Mancelli

1962
01/11 Goole, England vs. Sandy McKay Scott
01/13 Grantham, England vs. Steve Logan
01/15 London, England vs. Bob Sweeney
01/16 Leicester, England vs. Norman Walsh
01/17 Lincoln, England no contest vs. Norman Walsh
01/18 Blackburn, England vs. Bobby Graham
01/19 Glasgow, Scotland beat Norman Walsh
01/20 Middlesbrough, England beat Norman Walsh by DQ
01/22 Birmingham, England vs. Francis St. Clair Gregory
01/24 Preston, England vs. Alf Cadman
01/25 Crewe, England vs. Hans Streiger
01/26 Willenhall, England vs. Johnny Allan
01/27 Hanley, England vs. Dai Sullivan
01/29 Leeds, England beat Dai Sullivan
01/31 Hastings, England vs. Norman Walsh
02/01 Poplar, England ?
02/02 Northampton, England vs. Norman Walsh
02/03 Norwich, England vs. Jamie Dula
02/05 Loughborough, England vs. Dai Sullivan
02/06 Colne, England vs. Hans Streiger
02/08 Nottingham, England vs. Bobby Graham
02/09 Chesterfield, England vs. Rocky Wall
02/10 Portsmouth, England ?
02/13 Wolverhampton, England beat Jim Hussey
02/14 Caernarvon, England vs. Jim Hussey
02/16 Bolton, England beat Norman Walsh
02/17 Hanley, England vs. Dai Sullivan
02/19 Leeds, England vs. John Lees
02/20 Hull, England beat Hans Streiger by KO
02/21 Scunthorpe, England vs. Jose Arroyo
02/22 Morecambe, England vs. Francis Sullivan
02/23 Rochester, England vs. Adolf Kaiser
02/24 Shrewsbury, England vs. Billy Howes
02/26 Bradford, England lost to Rocky Wall
02/27 Lime Grove, England vs. Joe Cornelius
03/01 Blackburn, England vs. Bob McDonald
03/02 Glasgow, Scotland drew Norman Walsh
03/03 Middlesbrough, England beat Norman Walsh by DQ
03/05 Hanley, England vs. Francis St. Clair Gregory
03/06 Bolton, England vs. Reggie Williams
03/07 Preston, England vs. Dai Sullivan
03/08 Smethwick, England vs. Norman Walsh
03/09 Willenhall, England vs. Reg Williams
03/10 Doncaster, England beat Jim Hussey by KO
03/12 Epsom, England vs. Leon Arras
03/14 Hastings, England vs. Matthias Rosges
03/15 Brighton, England vs. Bill Cloverdale
03/16 Northampton, England vs. Axel Dieter
03/17 Southall, England vs. Bruno Elrington
03/20 Harrogate, England vs. Bob McDonald
03/22 Blackburn, England vs. Norman Walsh
03/23 Chesterfield, England vs. Norman Walsh
03/26 Birmingham, England vs. Jim Hussey
03/27 Wolverhampton, England drew Norman Walsh
03/28 Crewe, England vs. Norman Walsh
03/29 Grantham, England drew Alf Cadman
03/30 Bolton, England no contest vs. Norman Walsh
03/31 Hanley, England vs. Alf Cadman
04/02 Leeds, England vs. Frank Hurley
04/03 Bridlington, England vs. Willem Hall
04/04 Scunthorpe, England vs. Herman Iffland
04/07 Morecambe, England vs. The Mask
04/09 Bradford, England lost to Norman Walsh by KO
04/10 Lime Grove, England vs. Joe Cornelius
04/13 Botlon, England beat Jim Hussey
04/14 Middlesbrough, England beat Norman Walsh by DQ
04/19 Crewe, England vs. Norman Walsh
04/20 Belle Vue, England vs. Bob McDonald
04/21 Doncaster, England vs. Hans Streiger
04/24 Folkestone, England vs. Franz Orlik
04/27 Barking, England vs. Rocco Colombo
04/29 Peterborough, England beat Johnny Allan
04/30 Loughborough, England vs. Joe Cornelius
05/08 Wolverhampton, England vs. Hans Streiger
09/14 Wolves, England beat Jim Hussey by KO

1963
01/31 Rotherham, England beat Ishka Khan by KO
08/21 Montreal, QC beat Yvon Racicot
09/10 Bridlington, England vs. Bob McDonald
09/12 Morecambe, England vs. Bob McDonald
09/13 Glasgow, Scotland beat Arthur Ricardo by KO
09/14 Wolves, England beat Jim Hussey by KO
09/21 Grimsby, England vs. Bob McDonald
09/23 Birmingham, England vs. Billy Howes
09/24 Wellington, England vs. Billy Howes
09/25 Rawtenstall, England vs. Reggie Williams
09/26 Bridgend, England beat Billy Howes by DQ
09/27 Bolton, England beat Hans Streiger
09/28 Belle Vue, England vs. Leon Arras
09/30 Leeds, England vs. Steve Veidor
10/01 Leicester, England vs. Bill Rawlings
10/02 Sheffield, England vs. Josef Zaranoff
10/08 Preston, England vs. Leon Arras
10/10 Blackburn, England vs. John Lees
10/11 Chesterfield, England vs. Bill Rawlings
10/12 Middlesbrough, England vs. Bob McDonald
10/14 Birmingham, England vs. Billy Howes
10/15 Solihull, England vs. Norman Walsh
10/17 Crewe, England vs. Norman Walsh
10/18 Liverpool, England vs. Roy Bull Davis
10/21 West Ham, England vs. Gerry De Jaegar
10/22 Finsbury Park, England vs. Axel Dieter
10/23 Cardiff, Wales vs. Hans Streiger
10/24 Dunstable, England vs. Frikki Alberta
10/25 Rochester, England beat Josef Zaranoff
10/26 Brighton, England vs. Hans Streiger
10/28 Loughborough, England vs. Pietro Capello
10/30 Scarborough, England vs. Axel Dieter
10/31 Rotherham, England double KO vs. Ishka Khan
11/01 Glasgow, Scotland beat Pietro Capello by KO
11/02 Grantham, England vs. Leon Arras
11/03 Blackpool, England vs. Hans Streiger
11/05 Wolverhampton, England vs. Billy Howes
11/08 Liverpool, England vs. Jack Pye
11/09 Hanley, England vs. Roy Bull Davis
11/11 Leeds, England vs. Francis Sullivan
11/12 Hull, England beat Frikki Alberta by KO
11/13 Sheffield, England beat Steve Veidor
11/14 Rotherham, England beat Tosh Togo by DQ
11/16 Coventry, England beat Axel Dieter by KO
11/18 Bradford, England vs. Norman Walsh
11/19 Lime Grove, England vs. Zebra Kid
11/20 Newcastle, England vs. Bill Rawlings
11/21 Ayr, England vs. Hans Streiger
11/22 Leicester, England vs. Norman Walsh
11/23 Middlesbrough, England beat Leon Arras
11/28 Chorley, England vs. Roy Bull Davis
11/29 Bolton, England beat Jim Hussey by KO
11/30 Hanley, England vs. Roy Bull Davis
12/02 West Ham, England beat Roy Bull Davis by KO
12/03 Croydon, England vs. Johnny Yearsley
12/05 Bury St. Edmunds, Eng. vs. Francis Sullivan
12/06 Northampton, England beat Alan Garfield
12/10 Hudderfield, England vs. Tony Cassio
12/11 Hull, England beat Leon Arras by KO
12/12 Nottingham, England vs. Billy Howes
12/13 Glasgow, Scotland beat Alf Cadman by DQ
12/14 Bellevue, England beat Pietro Capello
12/16 Birmingham, England vs. Alf Cadman
12/17 Wellington, England vs. Billy Howes
12/20 Willenhall, England vs. Gwynn Davies
12/21 Doncaster, England beat Billy Howes by KO

1964
01/13 Leeds, England vs. Pietro Capello
01/15 Scunthorpe, England beat Alan Garfield by KO
01/17 Rotherham, England beat Earl Maynard
01/20 Bridlington, England vs. Norman Walsh
01/25 Middlesbrough, England vs. Norman Walsh
02/03 Lewisham, England beat Hans Streiger by DQ
02/07 Rochester, England vs. Alan Garfield
02/14 Chesterfield, England vs. Tosh Togo
02/15 Bellevue, England beat Hans Streiger by DQ
02/24 Leeds, England vs. Pietro Capello
02/29 Portsmouth, England vs. Johnny Yearsley
03/02 Bradford, England vs. Johnny Allan
03/03 Lime Grove, England vs. Johnny Allan
03/07 Middlesbrough, England beat Rocky Wall
03/14 Doncaster, England beat Roy "Bull" Davis by KO
03/16 Epsom, England vs. Doug Joyce
03/19 Hammersmith, England beat Jack Bence by DQ
03/20 Northampton, England beat Doug Joyce
03/21 Coventry, England beat Prince Kumali
03/24 Worksop, England vs. Norman Walsh
03/26 Rotherham, England beat Ishka Khan by KO
03/27 Glasgow, Scotland beat John Lees
04/03 Bolton, England beat Norman Walsh
04/08 Scunthorpe, England beat Pietro Capello by KO
04/10 Glasgow, Scotland beat Hans Streiger
04/13 Bradford, England vs. Leon Arras
04/14 Newcastle, England vs. Johnny Allan
04/16 Blackburn, England drew Geoff Portz
04/18 Middlesbrough, England beat Leon Arras
04/28 Croydon, England beat Hans Streiger by KO
04/29 Bath, England beat Johnny Yearsley by KO
05/01 Liverpool, England vs. Tibor Szakacs
05/06 Lincoln, England beat Leon Arras
05/08 Chesterfield, England vs. Cowboy Cassidy
05/15 Bolton, England vs. Jim Hussey
05/16 Doncaster, England beat Jim Hussey by KO
05/18 Hamilton, Scotland beat Spartacus by KO
05/19 Aberdeen, Scotland beat Andy Robbins by KO
05/20 Sheffield, England beat Dennis Mitchell
05/30 Middlesbrough, England vs. Billy Howes
06/05 Liverpool, England vs. Jim Hussey
06/09 Rochdale, England vs. Achmed the Turk
06/12 Bolton, England beat Alf Cadman by KO

1965
01/18 West Ham, England beat Le Grande Vladimir by KO
01/20 Banbury, England beat Paul Vachon by count out
01/21 Peterborough, England beat Henri Pierlot by KO
01/22 Rochester, England beat Bruno Elrington
01/23 Coventry, England beat Ramon Napolitano
01/28 Nottingham, England vs. Leon Arras
01/29 Glasgow, Scotland vs. Lucky Simunovich
02/08 Leeds, England beat Henri Pierlot
02/09 Kidderminster, England vs. Yure Borienko
02/10 Sheffield, England vs. Eric Leiderman
02/12 Willenhall, England beat Jim Hussey
02/13 Barnsley, England vs. Bill Rawlings
02/15 Derby, England vs. Seamus Donlevy
02/16 Kidderminster, England vs. Les Kellett
02/18 Morecambe, England beat Lucky Simunovich
02/19 Glasgow, Scotland vs. Pietro Capello
02/20 Hanley, England beat Roy "Bull" Davis by KO
02/23 Solihull, England vs. Alf Cadman
02/26 Bolton, England beat Alf Cadman by KO
02/27 Doncaster, England vs. Norman Walsh
03/01 Birmingham, England beat Hans Dillinger by KO
03/02 Edinburgh, Scotland no contest vs. Ian Campbell
03/03 Oswestry, England beat Hans Dillinger by KO
03/04 Nottingham, England vs. Rocky Wall
03/05 Willenhall, England beat Jim Hussey by KO
03/06 Brierley Hill, England vs. Johnny Czeslaw
03/08 Derby, England vs. Johnny Czeslaw
03/09 Kidderminster, England vs. Seamus Donlevy
03/16 Croydon, England vs. Leif Rasmussen
03/17 Bath, England beat Alan Garfield by KO
03/20 Bellevue, England beat Leon Arras by KO
03/22 Bradford, England vs. Alf Cadman
03/24 Middlesbrough, England vs. Alf Cadman
03/25 Blackburn, England beat Leon Arras by KO
03/26 Boston, England vs. Leon Arras
03/27 Newcastle, England vs. Leon Arras
04/01 Caernarvon, England vs. Leon Arras
04/02 Liverpool, England beat Bruno Elrington
04/03 Hanley, England beat Bruno Elrington
04/06 Croydon, England beat Alan Garfield by KO
04/07 Cardiff, England beat Bruno Elrington
04/08 Bury St. Edmunds, Eng. vs. Paul Vachon
04/09 Rochester, England beat Johnny Yearsley by KO
04/10 Coventry, England beat Ramon Napolitano
04/14 Scarborough, England vs. Roy Bull Davis
04/16 Chesterfield, England vs. Roy Bull Davis
04/17 Grimsby, England vs. Roy "Bull" Davis
04/19 Hamilton, Scotland beat Leon Arras by KO
04/20 Aberdeen, Scotland vs. Doug Joyce
04/23 Glasgow, Scotland drew Steve Veidor
04/24 Belle Vue, England double DQ vs. Alan Garfield
04/26 Birmingham, England beat Alan Gafield by KO
04/27 Wolverhampton, England beat Leon Arras by technical KO
04/28 Ellesmere Port, England beat Jim Hussey by KO
04/29 Chester, England vs. Billy Howes
05/01 Hanley, England beat Leon Arras by KO
05/03 Bradford, England vs. Leon Arras
05/04 Leicester, England beat Alf Cadman
05/05 Middlesbrough, England beat Jim Hussey
05/06 Edinburgh, Scotland drew Alf Cadman
05/08 Newcastle, England drew Dennis Mitchell
05/10 Blackpool, England vs. Paul Vachon
05/19 London, England beat Paul Vachon
05/21 Rochester, England beat Bruno Elrington by DQ
05/22 Brighton, England beat Gordon Nelson
05/24 Loughborough, England vs. Johnny Allan
05/28 Glasgow, Scotland beat Pietro Capello by KO
05/29 Belle Vue, England beat Paul Vachon
06/03 Aberstwyth, England vs. Roy Bull Davis
06/04 Liverpool, England beat Hans Streiger by DQ
06/05 Hanley, England beat Bruno Elrington by KO
09/25 Lexington, NC w/. Suni War Cloud, beat Ike Eakins & The Demon
12/11 Lexington, NC w/. Suni War Cloud, beat Great Malenko & Bob Orton

1966
01/08 Lexington, NC w/. Suni War Cloud, beat George Harris & Ike Eakins
01/22 Lexington, NC w/. Suni War Cloud, beat Kurt & Henry Von Stroheim
02/05 Lexington, NC w/. Karl Gotch, beat Rip Hawk & Swede Hansen by DQ
03/07 Charlotte, NC beat Corsica Jean
03/25 Tokyo, Japan beat Mitsu Hirai
03/26 Tokyo, Japan w/. Jim Grabmire, lost to Giant Baba & Kim III
03/28 Yokohama, Japan beat Umanosuke Ueda
03/29 Toyohashi, Japan beat Umanosuke Ueda
03/30 Gifu, Japan beat Kim III by DQ
03/31 Himeji, Japan beat Kumagoro Okuma
04/01 Osaka, Japan drew Yoshinosato
04/02 Osaka, Japan double count out vs. Mr. Moto
04/03 Okayama, Japan drew Mitsu Hirai
04/04 Hiroshima, Japan w/. Wilbur Snyder, lost to Michiaki Yoshimura & Kim III
04/06 Fukuoka, Japan lost to Michiaki Yoshimura
04/07 Saga, Japan w/. Pedro Morales & Lonnie Mayne, lost to Giant Baba, Kim III & Umanosuke Ueda
04/08 Nagasaki, Japan lost to Yoshinosato
04/09 Kumamoto, Japan beat Umanosuke Ueda
04/12 Kagoshima, Japan beat Mr. Moto by DQ
04/15 Oita, Japan lost to Umanosuke Ueda
04/16 Kitakyushu, Japan lost to Mitsu Hirai
04/17 Iwakuni, Japan lost to Michiaki Yoshimura
04/18 Yamaguchi, Japan lost to Kim III by count out
04/20 Fukuyama, Japan double count out vs. Mr. Moto
04/22 Marugame, Japan beat Nagasawa
04/24 Tokushima, Japan lost to Yoshinosato
04/25 Matsuyama, Japan lost to Mitsu Hirai
04/27 Fuse, Japan lost to Kim III
04/28 Nishinomiya, Japan beat Kumagoro Okuma
04/29 Otsu, Japan beat Umansuke Ueda
04/30 Nagoya, Japan double count out vs. Mr. Moto
05/01 Toyama, Japan beat Raizo Kojika
05/02 Fukui, Japan lost to Giant Baba
05/03 Hamamatsu, Japan lost to Kim III
05/04 Shizuoka, Japan beat Nagasawa
05/06 Ashikaga, Japan w/. Lonnie Mayne & Wilbur Snyder, lost to Kim III, Mr. Moto & Yoshinosato
05/08 Matsumoto, Japan w/. Wilbur Snyder, lost to Giant Baba & Michiaki Yoshimura
05/09 Kofu, Japan beat Mr. Moto
05/10 Ueda, Japan beat Raizo Kojika
05/11 Maebashi, Japan lost to Umanosuke Ueda
05/13 Tokyo, Japan beat Raizo Kojika

1971
08/31 Verdun, QC w/. Reggie Parks & War Eagle vs. Jerry Brown, Dale Roberts & Anthony Stark

1972
02/28 Quebec City, QC w/. Johnny War Eagle, beat Duke Noble & Morris
10/17 Montreal, QC w/. Johnny War Eagle, beat Gilles Poisson & The Mongol
11/09 Wimbledon, England double DQ vs. Dr. Death
12/18 Quebec City, QC w/. Johnny War Eagle, lost to Blackjack Mulligan & Baron Von Raschke
12/27 Ottawa, ON w/. Johnny War Eagle, lost to Angelo Mosca & Gilles Poisson

1973
02/13 Hamilton, Scotland beat Hans Streiger
02/13 Aberdeen, Scotland beat Johnny Yearsley by KO
02/14 Preston, England beat Leon Arras
02/16 Carlisle, England beat King Kong Kirk by KO
02/17 Blackburn, England beat King Kong Kirk by KO
02/18 Leeds, England beat Jock Cameron by KO
02/20 Edinburgh, Scotland beat Kendo Nagasaki by DQ
02/22 Nelson, England beat Pete Curry
02/23 Doncaster, England beat Lee Sharron by KO
02/25 Halifax, England beat Lee Sharron by KO
02/26 Shrewsbury, England beat Jock McGregor by KO
02/27 Solihull, England beat Barry Douglas by KO
02/28 Scunthorpe, England beat Billy Howes by KO
03/01 Birmingham, England beat Jock McGregor by KO
03/03 Bellevue, England beat Bobby Graham by KO
03/05 Bradford, England vs. Colin Joynson
03/07 Dunfermline beat King Kong Kirk by KO
03/08 Morecambe, England vs. Hans Streiger
03/09 Liverpool, England beat Steve Haggetty by KO
03/12 Hamilton, Scotland beat Lee Sharron by KO
03/13 Aberdeen, Scotland beat Mike Marino
03/14 Perth, England beat Big Daddy by DQ
03/15 St. Andrews, England beat Barry Douglas
03/16 Stirling, England double KO vs. Barry Douglas
03/17 Worksop, England beat Jock Cameron by KO
03/18 Cleethorpes, England beat Lee Sharron by KO
03/19 Leeds, England w/. Les Kellet, beat Hans Streiger & Johnny Yearsley
03/20 Reading, England beat Lee Sharron by KO
03/21 London, England beat Bruno Elrington by KO
09/24 Ottawa, ON lost to Tarzan Tyler
10/10 Leicester, England beat Lee Sharron by KO
10/11 Barnsley, England lost to Jock Cameron by DQ
10/13 Redditch, England beat Pete Curry by KO
10/14 Blackpool, England beat Bobby Barnes by KO
10/15 Nottingham, England beat Johnny Yearsley
10/16 Wolverhampton, England beat Johnny Yearsley by KO
10/18 Preston, England beat Billy Howes by KO
10/19 Liverpool, England beat Johnny Czeslaw by KO
10/21 Cleethorpes, England beat Leon Arras by KO
10/24 Sheffield, England beat Mike Marino
10/28 Halifax, England beat Steve Haggetty by KO
10/29 Bradford, England vs. Lee Sharron
10/30 Aberdeen, Scotland beat Steve Haggetty
12/04 Solihull, England beat Karl Schultz by KO
12/05 Winsford, England vs. Billy Howes
12/07 Liverpool, England beat Abe Ginsberg
12/08 Bellevue, England beat Pete Roberts by KO
12/10 Bradford, England vs. Steve Haggetty
12/11 Hastings, England vs. Prince Kumali
12/12 Bath, England beat Wayne Bridges by KO
12/13 Gravesend, England beat Johnny Yearsley by KO
12/14 Brighton, England beat Johnny Yearsley by KO
12/15 Maidstone, England beat Steve Logan
12/19 Sheffield, England w/. Ricky Starr, beat Prince Kumali & Pete Curry
12/20 Birmingham, England beat Hans Streiger by DQ
12/21 Liverpool, England beat Steve Haggetty by DQ

1974
02/04 Darlington, England beat Mighty Yankee by DQ
02/05 Edinburgh, Scotland beat Jacobo by KO
02/07 Elgin, England lost to Kendo Nagasaki
02/08 Stirling, England beat Kendo Nagasaki by DQ
02/09 Newark, England beat Mighty Yankee
02/11 Leeds, England beat Johnny Yearsley by KO
02/16 Blackburn, England beat Steve Haggetty by KO
02/18 Portsmouth, England beat Johnny Yearsley
02/19 Guildford, England vs. Bruno Elrington
02/20 Leicester, England beat Johnny Yearsley
02/21 Malvern, England beat Black Mask by DQ
02/24 Halifax, England beat John Cox
02/25 Leeds, England w/. Ricky Starr, beat Dr. Death & Abe Ginsberg
03/02 Salisbury, England beat Lee Sharron by DQ
03/07 Glasgow, Scotland beat John Cox by KO
03/11 Derby, England beat Pat Roach
03/12 Edinburgh, Scotland beat Lee Sharron by DQ
03/18 Turnbridge W, England beat Steve Logan
03/19 Colchester, England vs. Johnny Yearsley
03/20 London, England beat Leon Arras by KO
03/21 Stevenage, England beat Steve Logan by KO
03/23 Basingstoke, England beat Bruno Elrington by DQ
03/24 Cleethorpes, England beat Ray Steel
03/25 Leeds, England beat Pete Curry
03/27 Bradford, England vs. John Cox
10/04 Hanover, Germany w/. Chief War Eagle, b. Gilles Poisson & Angel Grey
10/05 Hanover, Germany drew Le Grand Vladimir
10/18 Hanover, Germany beat UFO by DQ
10/19 Hanover, Germany drew Le Grand Vladimir

1975
05/06 Windsor, ON vs. Sailor White
05/11 ??, ON No info.
05/12 Toronto, ON vs. Kurt Von Hess

1976
08/03 Montreal, QC beat Serge Dumont
*Won the International title
08/10 Verdun, QC beat The Sheik by count out
08/17 Verdun, QC beat The Sheik
09/12 Toronto, ON drew Serge Dumont
09/14 Verdun, QC no contest vs. Dave McKigney
09/20 Montreal, QC beat Serge Dumont by DQ

1977
03/01 Montreal, QC beat El Santo #1
03/22 Verdun, QC beat Chin Lee by DQ


Career Record Compiled by Vance Nevada with files from Mark Eastridge, J. Michael Kenyon, Ray Plunkett, & Mike Rodgers