SLAM! Sports SLAM! Wrestling
   Sun, May 11, 2008



News & Rumours
Bios
Obits
Canadian Hall of Fame
WrestleMania 30
WrestleMania 30 photos
Video
Movie Database
Minority Mat Report
Columnists
Features
Results Archive
PPV Reviews
SLAM! Wrestling store
On Facebook
On Twitter
Send Feedback




Photo Galleries

Raw in Chicago


Titans in Toronto VI


WWE Night of Champions


Legends of the Ring fan fest


Heroes & Legends IV fan fest


NXT Takeover: Fatal 4 Way


ROH All Star Extravaganza VI







SCOREBOARD
PHOTO GALLERY
VIDEO GALLERY
COMMENT





Ron Ritchie
Bookmark and Share

RON RITCHIE
(1978-1992)
REAL NAME: Ron Rolsinski
HOMETOWN: Winnipeg, MB
TRAINED BY: Tony Condello & Fred Peloquin
TITLES HELD:
Central States tag team 1983
Stampede International tag team 1986
Stampede North American title 1986
CNWA Heavyweight title 1990-91

* * *
653 documented matches as of August 24, 2006

1978
West Four Matchmakers - Promoter Tony Condello:
05/30 Winnipeg, MB vs. Lloyd Antonation
05/31 Teulon, MB vs. Lloyd Antonation
06/01 Selkirk, MB vs. Lloyd Antonation
Vancouver All Star Wrestling - Promoter Al Tomko:
09/04 Vancouver, BC beat Goldie Rogers
09/11 Vancouver, BC beat Jim Cook
09/18 Vancouver, BC drew Eric Froelich
09/25 Vancouver, BC lost to Goldie Rogers
10/02 Vancouver, BC beat Sandor Novak
10/09 Vancouver, BC drew Race Bannon
10/16 Vancouver, BC drew Race Bannon
10/23 Vancouver, BC lost to Goldie Rogers
10/30 Vancouver, BC lost to Ivan Crnkovic
11/06 Vancouver, BC beat Larry Watts
11/13 Vancouver, BC lost to Goldie Rogers
11/20 Vancouver, BC lost to Moondog Moretti
11/27 Vancouver, BC lost to Sandor Novak

1979
01/15 Vancouver, BC drew Goldie Rogers
01/29 Vancouver, BC drew Goldie Rogers
American Wrestling Association - Promoter Verne Gagne:
02/22 Winnipeg, MB lost to Cecil Dubois
02/22 Winnipeg, MB w/. Billy Robinson, lost to Super Destroyer Mark II & Alfred Hayes
West Four Matchmakers:
03/14 Winnipeg, MB lost to Puppy Dog Peloquin
American Wrestling Association:
04/05 Winnipeg, MB lost to Paul Ellering
06/28 Winnipeg, MB lost to Buddy Wolff
West Four Matchmakers:
07/02 Steinbach, MB w/. Dave Kochen vs. Puppy Dog Peloquin & Masked Mauler
American Wrestling Association:
07/19 Winnipeg, MB beat Peter Sandor Szabo
08/05 Minneapolis, MN drew Peter Sandor Szabo
08/10 Rockford, IL beat Peter Sandor Szabo
08/15 Winnipeg, MB lost to Steve Olsonowski
08/24 Denver, CO lost to Steve Olsonowski
08/25 Chicago, IL lost to El Bracero
08/26 Minneapolis, MN lost to Jesse Ventura
09/09 Minneapolis, MN beat Chris Curtis
09/12 Winnipeg, MB beat George Gadaski
09/30 Minneapolis, MN lost to Adrian Adonis
10/09 St. Paul, MN lost to Bobby Duncum
10/12 Milwaukee, WI lost to Adrian Adonis
10/16 St. Paul, MN beat Sonny Driver
10/23 St. Paul, MN beat George Gadaski
10/24 Omaha, NE lost to Adrian Adonis
11/04 Minneapolis, MN drew Buck Zumhofe
11/12 Winnipeg, MB lost to Rick Hunter
12/01 Chicago, IL lost to Jerry Graham Jr.
12/06 Winnipeg, MB lost to Rick Hunter
12/09 Minneapolis, MN lost to Buddy Wolff
12/14 Milwaukee, WI drew Buck Zumhofe

1980
01/10 Winnipeg, MB lost to Steve Olsonowski
01/12 Omaha, NE lost to Jerry Blackwell
01/13 St. Paul, MN lost to Jerry Blackwell
02/07 Winnipeg, MB w/. Buck Zumhofe, lost to Jerry Blackwell -- Handicap match
02/28 Winnipeg, MB lost to Chris Markoff
Mid-Atlantic Championship Wrestling:
04/07 Greenville, SC drew Billy Starr
04/13 Toronto, ON lost to Great Hossein (aka Iron Sheik)
04/20 Greensboro, NC w/. Cocoa Samoa, lost to Doug Somers & Gene Lewis
05/05 Greenville, SC lost to Len Denton
06/23 Myrtle Beach, SC beat Billy Starr
07/04 Richmond, VA w/. Don Kernodle, beat Tony Russo & Steve Muslin
07/05 Charlotte, NC drew Ben Alexander
(07/05 Spartanburg, SC lost to David Patterson)
07/07 Hampton, VA beat Ron Sexton
07/12 Spartanburg, SC drew Steve Muslin
07/12 Spartanburg, SC beat Tony Russo
07/15 Raleigh, NC beat Rick Ferrera
07/17 Norfolk, VA w/. Don Kernodle, beat Ox Baker & Ben Alexander
07/19 Richmond, VA w/. Don Kernodle, beat David Patterson & Billy Starr
07/20 Toronto, ON lost to Don Kernodle
07/26 Spartanburg, SC drew Ben Alexander
07/27 Asheville, NC lost to Ben Alexander
08/02 Spartanburg, SC beat Ben Alexander
08/10 Toronto, ON lost to Tony Parisi
08/11 Greenville, SC beat Tony Russo
08/18 Greenville, SC beat Tony Russo
08/22 Culpeper, VA vs. Tony Russo
08/23 Spartanburg, SC beat Rick Ferrera
08/25 Greenville, SC beat Rick Ferrera
09/01 Greenville, SC drew Ben Alexander
09/08 Greenville, SC beat Billy Starr
09/13 Charlotte, NC lost to Dewey Robertson
09/14 Asheville, NC beat Ben Alexander
11/03 Greenville, SC drew S.D. Jones
11/14 Richmond, VA beat Rick Ferrera
11/16 Charlotte, NC drew Ben Alexander
12/06 Spartanburg, SC beat Wayne Rogers
12/06? Spartanburg, SC w/. Nick DeCarlo & Ben Alexander, beat Jim Nelson, Abe Jacobs, & Wayne Rogers

1981
01/01 Greenville, SC drew Charlie Fulton
01/03 Shelby, NC beat Charlie Fulton
01/05 Greenville, SC lost to Jacques Goulet
01/11 Greenboro, NC lost to Swede Hansen
01/18 Charlotte, NC beat Jim Nelson
01/20 Columbia, SC lost to Mr. Fuji
01/24 Spartanburg, SC drew Jim Nelson
01/26 Greenville, SC beat Jim Nelson
02/19 Norfolk, VA w/. Frank Monte, beat Charlie Fulton & Jim Nelson
02/22 Toronto, ON lost to Frankie Laine
02/26 Kingston, ON lost to Tony Parisi
03/02 Greenville, SC lost to Kurt Von Hess
03/08 Charlotte, NC beat Charlie Fulton
03/16 Greenville, SC drew Jim Nelson
03/20 Richmond, VA beat Charlie Fulton
03/21 Forest City, ?? beat Gene Lewis
03/22 Asheville, NC w/. Dewey Robertson, beat Charlie Fulton & Ben Alexander
03/23 Greenville, SC w/. Frank Monte, lost to Kurt Von Hess & Ricky Harris
03/31 Columbia, SC lost to Jim Nelson
04/01 Raleigh, NC w/. Dewey Robertson, lost to Ole & Gene Anderson
04/14 Columbia, SC drew Jim Duggan
04/28 Columbia, SC beat Charlie Fulton
09/20 Toronto, ON beat Goldie Rogers
09/21 Guelph, ON lost to John Studd
09/21 Guelph, ON w/. John Bonello, lost to Nicolai Volkoff & Chris Markoff
Championship Wrestling from Florida:
10/03 Tampa, FL beat Steve Sybert
10/03 Tampa, FL w/. Coco Samoa, beat Bobby Jaggers & Randy Tyler
10/20 Tampa, FL beat Rip Oliver
10/21 Fort Lauderdale, FL beat Mike Bond
10/24 Tampa, FL beat Steve Sybert
10/28 Miami, FL beat Rip Oliver
10/31 Tampa, FL beat Mike Bond
11/04 Miami, FL beat Rip Oliver
11/11 Miami, FL lost to Buzz Sawyer
12/28 Hollywood, FL w/. Eric Embry drew Mr. Onita & Mr. Fuchi
12/29 Tampa, FL vs. Iron Mike

1982
01/04 West Palm Beach, FL lost to Mr. Onita
01/12 Orlando, FL w/. Tim Horner, lost to John & Rick Davidson
01/20 Miami, FL lost to Iron Sheik
01/25 Hollywood, FL w/. Terry Allen, beat John & Rick Davidson
Mid-Atlantic Wrestling:
03/02 ?? lost to Chris Markoff
03/20 Charlotte, NC lost to The Ninja
04/04 Asheville, NC beat Tony Russo
04/05 Greenville, SC beat Ken Timbs
04/10 Raleigh. NC w/. Tony Anthony, lost to Stan Hansen & Ole Anderson
04/22 Sumter beat Jeff Sword
04/25 Toronto, ON lost to John Studd
04/26 Greenville, SC beat David Patterson
05/09 Charlotte, NC drew Carl Fergie
06/05 Charlotte, NC beat Keith Larson
06/06 Greensboro, NC beat Bill White
06/13 Roanoke, VA lost to Angelo Mosca
06/14 Greenville, SC beat Ali Bey
06/21 Greenville, SC beat The Monk
06/22 Raleigh, NC beat Ali Bey
07/03 Greensboro, NC lost to Matt Borne
07/04 Roanoke, VA beat Bill White
07/05 Greenville, SC beat Jim Dalton
07/10 Charlotte, NC beat Juan Reynosa
07/17 Greensboro, NC beat The Monk
07/25 Asheville, NC beat Juan Reynosa
07/27 Columbia, SC beat Ben Alexander
08/02 Columbia, SC beat David Patterson
08/03 Raleigh, NC lost to Matt Borne
08/06 Charleston, SC beat Bill White
08/07 Greensboro, NC beat Ken Timbs
08/09 Greenville, SC beat Ali Bey
08/10 Columbia, SC w/. Candi Malloy, beat Ben Alexander & Donna Chritsianello
08/20 Charleston, SC drew Juan Reynosa
08/21 Greensboro, NC beat Ben Alexander
08/22 Charlotte, NC beat Juan Reynosa
08/24 Columbia, SC beat Ali Bey
08/28 Hampton, VA beat Ken Timbs
10/09 Spartanburg, SC beat Juan Reynosa
10/11 Greenville, SC beat Juan Reynosa
10/18 Greenville, SC lost to Jim Dalton
10/31 Asheville, SC beat Jim Dalton
11/08 Greenville, SC w/. Keith Larson, lost to Masa Fuchi & Rick Harris
11/22 Greenville, SC w/. Mike Davis, beat Masa Fuchi & Bill White
11/27 Norfolk, VA lost to Jim Dalton
11/27 Norfolk, VA w/. Mike Davis, lost to Masa Fuchi & Frank Monte

1983
NWA Pacific Northwest - Promoter Don Owens:
01/01 Portland, OR beat Chris Colt
01/08 Portland, OR beat Tia
01/11 Portland, OR drew Rip Oliver
01/16 Tacoma, WA w/. Billy Whitecloud, lost to Rip Oliver & The Assassin
01/13 Salem, OR beat Chris Colt
01/14 Eugene, OR beat Chief Tapu
01/15 Portland, OR drew Chief Tapu
01/16 Tacoma, WA drew The Assassin
01/18 Portland, OR beat Chris Colt
01/20 Salem, OR beat Billy Whitecloud
01/21 Eugene, OR beat Chief Tapu
01/22 Portland, OR drew Billy Whitecloud
01/27 Salem, OR beat Billy Whitecloud
01/29 Portland, OR drew Tommy Rogers
01/31 Gresham, OR drew The Assassin
02/02 Seattle, WA w/. Chris Adams, beat Chief Tapu & Tio
02/03 Salem, OR beat Chris Colt
02/04 Eugene, OR beat Chief Tapu
02/05 Portland, OR drew Stan Stasiak
02/10 Salem, OR beat Tia
02/12 Portland, OR beat Chris Colt by DQ
02/15 Portland, OR w/. Stan Stasiak, drew Ali Hassan & Assassin
02/17 Salem, OR beat Chief Tapu
02/18 Eugene, OR beat Chief Tapu by DQ
02/19 Portland, OR drew Tia
02/20 Tacoma, WA w/. Chris Adams, beat Chief Tapu & Tia
02/24 Salem, OR lost to Buddy Rose
02/26 Portlandm, OR beat Rip Oliver by DQ
02/27 Centralia, WA beat Chief Tapu
03/01 Portland, OR beat Chief Tapu
03/02 Seattle, WA beat Chief Tapu
03/03 Salem, OR beat Tia
03/04 Eugene, OR w/. Chris Adams, beat Chief Tapu & Tia
03/05 Portland, OR drew Ali Hassan
03/10 Salem, OR drew Ali Hassan
03/11 Eugene, OR beat Chief Tapu
03/12 Portland, OR beat Chris Colt
03/12 Portland, OR drew The Assassin
03/14 Tacoma, WA beat Buddy Rose by DQ
03/15 Portland, OR drew Chief Tapu
03/16 Seattle, WA w/. Brett Sawyer, beat Ali Hassan & The Assassin
03/17 Salem, OR drew The Assassin
03/17 Salem, OR w/. Billy Jack Haynes, beat Chief Tapu & Tia by DQ
03/18 Eugene, OR beat Tia
03/19 Portland, OR drew Tia
03/24 Salem, OR beat Tia by DQ
03/24 Salem, OR w/. Stan Stasiak & Billy Jack Haynes, lost to Rip Oliver, Ali Hassan, & The Assassin
03/25 Eugene, OR lost to Rip Oliver
03/26 Portland, OR drew Chief Tapu
03/28 Seaside, OR drew Chief Tapu
03/29 Sumner, WA beat Chief Tapu
03/31 Salem, OR drew Chief Tapu
04/01 Eugene, OR beat Tia
04/02 Portland, OR beat Tia
04/05 Portland, OR beat Ali Hassan by DQ
04/07 Salem, OR beat Tia by DQ
04/08 Eugene, OR beat Tia
04/09 Portland, OR w/. Al Madril, lost to Rip Oliver & The Assassin
04/14 Salem, OR drew Scott Ferris
04/15 Eugene, OR beat Ali Hassan by DQ
04/16 Portland, OR beat Tia
04/17 Tacoma, WA lost to The Assassin
04/21 Salem, OR w/. Jesse Barr, beat Chief Tapu & Tia by DQ
04/22 Eugene, OR beat Tia
04/23 Portland, OR lost to Rip Oliver
04/27 Seattle, WA drew Stan Stasiak
04/28 Salem, OR drew Tia
04/30 Portland, OR drew Assassin
05/05 Salem, OR drew Manny Cruz
05/05 Salem, OR lost in a Battle royal
05/07 Portland, OR lost to Buddy Rose
05/07 Portland, OR lost in a Battle royal
05/08 Centralia, WA beat Chief Tapu
05/09 Longview, WA beat Tia
05/10 Portland, OR drew Scott Ferris
05/11 Seattle, WA lost to Buddy Rose
05/12 Yakima, WA lost to Rip Oliver
05/13 Eugene, OR drew Chief Tapu
05/14 Portland, OR beat Chief Tapu
05/19 Salem, OR drew Al Madril
05/20 Eugene, OR beat Chief Tapu by DQ
05/22 Tacoma, WA drew Brian Adias
05/22 Tacoma, WA w/. Al Madril, beat Chief Tapu & Tia
05/23 Yakima, WA drew Brian Adias
05/25 Seattle, WA beat Scott Ferris
05/26 Salem, OR lost to The Assassin
05/27 Eugene, OR lost to The Assassin
05/28 Portland, OR lost to Al Madril
06/02 Salem, OR beat Scott Ferris
06/04 Portland, OR lost to Buddy Rose
06/05 Tacoma, WA lost to The Assassin
06/06 Longview, WA drew Jesse Barr
06/09 Salem, OR beat Tia
06/10 Eugene, OR drew Al Madril
06/11 Portland, OR drew Chief Tapu
06/14 Portland, OR drew Jesse Barr
06/16 Salem, OR lost to Siva Afi
06/17 Eugene, OR beat Chief Tapu
06/18 Portland, OR lost to Buddy Rose
06/19 Tacoma, WA lost to Dynamite Kid
06/25 Portland, OR lost to Scott Ferris
06/17 Seaside, OR lost to The Assassin
06/28 Portland, OR beat Chief Tapu by DQ
06/30 Salem, OR drew Scott Ferris
07/02 Portland, OR drew Scott Ferris
07/03 Ilwaco, OR lost to Scott Ferris
07/07 Salem, OR lost to Stan Stasiak
07/09 Portland, OR lost to Rip Oliver
07/10 Pendleton, OR lost to Siva Afi
07/12 Portland, OR lost to The Assassin
NWA Central States Wrestling - Promoter Bob Geigel:
07/21 Kansas City, KS beat Mike Vachon
07/28 Kansas City, KS lost to Jerry Brown
07/28 Kansas City, KS beat Kortsia Korchenko by DQ
08/04 Kansas City, KS beat Jerry Ho
08/05 St. Louis, MO beat Steve Hall
08/05 St. Louis, MO w/. Dick the Bruiser & Hulk Hogan, beat Baron Von Raschke, Jerry Blackwell, & Blackjack Mulligan
09/01 Kansas City, KS w/. George Wells & Gary Royal, beat Roger Kirby, Tonga John & Abdullah the Great
09/15 Kansas City, KS w/. Jerry Ho, drew Jerry Brown & Tonga John
09/22 Kansas City, KS beat Tonga John
09/29 Kansas City, KS beat Bill Howard
12/09 St. Louis, MO beat 666
(Central States tag team title reign)

1984
01/12 Kansas City, KS lost to Les Thornton
02/17 St. Louis, MO w/. Buck Robley, lost to Ken Patera & Jerry Blackwell
03/01 Kansas City, KS w/. Tiger Mask (Tommy Gilbert), lost to The Grapplers #1 & #2
03/01 Kansas City, KS w/. Ted Oates, lost to The Grapplers by DQ
03/04 Kansas City, KS w/. Kerry Von Erich, beat The Grapplers by DQ
03/09 St. Joseph, MO w/. Buck Robley, lost to The Grapplers
03/29 Kansas City, KS w/. Buzz Tyler, lost to The Grapplers
04/03 Topeka, KS w/. Ted Oates, lost to The Grapplers
04/05 Kansas City, KS beat Tom Schafer
04/12 Kansas City, KS beat Kevin Kelly
04/13 St. Louis, MO beat Roger Kirby
04/17 Rogers, AR w/. Ted Oates, beat The Grapplers by DQ
04/19 Kansas City, KS w/. Tommy Rogers & Art Crews, beat T.G. Stone, Scott Ferris & Roger Kirby
05/10 Kansas City, KS w/. Harley Race, lost to The Grapplers
05/17 Kansas City, KS lost to The Grappler (#1)
Atlantic Grand Prix Wrestling - Promoter Emile Dupre:
(Wrestling as Ronnie Rich)
07/05 ??, NS w/. Cowboy Brett, vs. Cuban Assassin & Sweet Daddy Siki
07/11 Truro, NS lost to Bob Brown by DQ
09/05 Truro, NS lost to Bob Brown

1985
01/29 Saginaw, MI w/. Brian Adias, beat The Hollywood Blondes
American Wrestling Association:
04/25 Brandon, MB lost to Ray Stevens
05/23 Winnipeg, MB lost to Larry Zbyzsko
Atlantic Grand Prix Wrestling:
07/03 Truro, NS beat Sweet Daddy Siki by DQ
07/18 Halifax, NS w/. Great Malumba, vs. Bobby Bass & Super Destroyer
07/25 Halifax, NS vs. Cuban Assassin
07/31 Truro, NS lost to Rocky Dellaserra
08/08 Halifax, NS w/. Great Malumba, no contest vs. Sweet Daddy Siki & Cuban Assassin
09/10 Truro, NS beat The Alaskan
Championship Wrestling from Florida:
11/17 Orlando, FL lost to Prince Iaukea
11/19 Tampa, FL vs. Jack Hart (Barry Horowitz)
Stampede Wrestling - Promoter Stu Hart:
12/13 Calgary, AB beat Cuban Assassin
12/14 Edmonton, AB beat Mike Hammer
12/17 Mission, BC no contest vs. Kerry Brown
12/18 Vancouver, BC w/. Gerry Morrow, beat Honky Tonk Wayne & Mike Shaw
12/19 Kelowna, BC no contest vs, Kerry Brown
12/20 Calgary, AB beat Mike Hammer
12/21 Edmonton, AB beat Cuban Assassin
12/22 Wetaskiwin, AB beat Mike Hammer
12/23 Paul Band, AB beat Rick Patterson
12/27 Calgary, AB w/. Chris Benoit, lost to Mike Shaw & Gama Singh by DQ
12/27 Calgary, AB Won a Battle royal
12/28 Edmonton, AB w/. Chris Benoit, lost to Mike Shaw & Gama Singh
12/28 Edmonton, AB Won a Battle royal

1986
01/03 Calgary, AB w/. Leo Burke, beat Cuban Assassin & Hutch Thomas
01/04 Edmonton, AB beat Kerry Brown
01/05 Calgary, AB w/. Leo Burke vs. Ron Starr & Honky Tonk Wayne
01/07 Regina, SK double count out vs. Makhan Singh
01/07 Regina, SK lost in a Battle royal
01/08 Red Deer, AB beat Butch Moffat
01/09 Lethbridge, AB beat Cuban Assassin
01/09 Lethbridge, AB lost in a Battle royal
01/10 Calgary, AB w/. Leo Burke, drew Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/13 Vancouver, BC lost to Kerry Brown by DQ
01/14 Mission, BC beat Ron Starr by DQ
01/15 Cloverdale, BC beat Ron Starr
01/17 Calgary, AB w/. Leo Burke, no contest vs. Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/18 Edmonton, AB w/. Leo Burke, lost to Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/21 Regina, SK w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr by count out
01/22 Red Deer, AB w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/23 Lethbridge, AB w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/24 Calgary, AB w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/25 Edmonton, AB w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/27 Vancouver, BC w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/28 Port Alberni, BC beat Ron Starr
01/29 Chilliwack, BC no contest vs. Ron Starr
01/31 Calgary, AB w/. Leo Burke, no contest vs. Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/01 Edmonton, AB w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/03 Red Deer, AB w/. Leo Burke, lost to Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/05 Regina, SK w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
*Won the Stampede International tag team titles
02/06 Medicine Hat, AB w/. Leo Burke, lost to Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/07 Calgary, AB w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/11 Mission, BC w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr by DQ
02/12 Vancouver, BC w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr by DQ
02/13 Penticton, BC w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr by DQ
02/14 Calgary, AB w/. Leo Burke, beat Kerry Brown & Makhan Singh by DQ
02/15 Edmonton, AB w/. Leo Burke, beat Kerry Brown & Makhan Singh
02/16 Bonnyville, AB w/. Leo Burke, vs. Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/17 Brooks, AB beat Makhan Singh
02/18 Swift Current, SK w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/19 Regina, SK w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/20 Lethbridge, AB w/. Leo Burke, lost to Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/21 Calgary, AB w/. Leo Burke, lost to Honkytonk Wayne & Ron Starr
*Lost the Stampede International tag team titles
02/22 Edmonton, AB w/. Leo Burke, lost to Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/24 Vancouver, BC lost to Kerry Brown by DQ
02/25 Port Alberni, BC no contest vs. Kerry Brown
02/26 Chilliwack, BC beat Kerry Brown
02/28 Calgary, AB vs. Kerry Brown
03/01 Edmonton, AB lost to Kerry Brown by DQ
03/04 Regina, SK vs. Kerry Brown
03/05 Red Deer, AB beat Kerry Brown
03/06 Medicine Hat, AB beat Kerry Brown
03/07 Calgary, AB beat Kerry Brown
03/08 Edmonton, AB beat Kerry Brown
03/10 Vancouver, BC double count out vs. Kerry Brown
03/11 Campbell River, BC beat Kerry Brown
03/12 Nanaimo, BC no contest vs. Kerry Brown
03/13 Kelowna, BC lost to Kerry Brown by DQ
03/14 Calgary, AB beat Kerry Brown by DQ
03/15 Edmonton, AB double count out vs. Kerry Brown
03/17 Broadview, SK beat Honkytonk Wayne by DQ
03/18 Regina, SK drew Kerry Brown
03/19 Taber, AB beat Honkytonk Wayne by DQ
03/20 Longview, AB w/. Chris Benoit & Ben Bassarab, lost to Kerry Brown, Cuban Assassin & Honkytonk Wayne
03/21 Calgary, AB beat Kerry Brown by DQ -- Taped Fist match
03/22 Edmonton, AB beat Kerry Brown -- Taped Fist match
*Won the Stampede North American title
03/23 Wetaskiwin, AB beat Honkytonk Wayne
03/24 Vancouver, BC beat Kerry Brown
03/25 Mission, BC beat Honkytonk Wayne by DQ
03/28 Calgary, AB beat Makhan Singh
03/29 Edmonton, AB beat Makhan Singh
International Wrestling:
03/30 Montreal, QC w/. Sunny War Cloud, lost to Michael Hayes & Buddy Roberts
03/31 Quebec City, QC w/. Denis Goulet, lost to Michael Hayes & Buddy Roberts
03/31 Quebec City, QC lost in a Battle royal
Stampede Wrestling:
04/04 Calgary, AB beat Angel of Death
04/05 Edmonton, AB beat Angel of Death
04/07 Courtenay, BC beat Angel of Death
04/08 Nanaimo, BC beat Angel of Death
04/09 Vancouver, BC beat Angel of Death
04/11 Calgary, AB w/. Chris Benoit, lost to Duke Myers & Gama Singh
04/12 Edmonton, AB w/. Chris Benoit, lost to Duke Myers & Gama Singh
04/13 Brooks, AB lost to Duke Myers by DQ
04/14 Calgary, AB beat Angel of Death
04/15 Regina, SK lost to Steve DiSalvo
04/16 Red Deer, AB beat Angel of Death
04/17 Lethbridge, AB beat Angel of Death
04/18 Calgary, AB w/. Davey Boy Smith, lost to Bill Kazmaier & Steve DiSalvo
04/19 Edmonton, AB beat Steve DiSalvo
04/21 Vancouver, BC lost to Steve DiSalvo
04/22 Campbell River, BC beat Duke Myers
04/23 Powell River, BC beat Duke Myers by DQ
04/25 Calgary, AB double DQ vs. Steve DiSalvo
04/26 Edmonton, AB beat Angel of Death by DQ
04/28 Fort Qu'Appelle, SK lost to Makhan Singh
04/29 Regina, SK lost to Steve DiSalvo
05/01 Brandon, MB lost to Honkytonk Wayne
05/01 Brandon, MB Battle royal
05/02 Winnipeg, MB beat Makhan Singh
05/02 Calgary, AB lost to Steve DiSalvo
05/03 Edmonton, AB lost to Steve DiSalvo
05/05 Vancouver, BC lost to Steve DiSalvo
*Lost the Stampede North American title
05/06 Port Alberni, BC double count out vs. Duke Myers
05/07 Nanaimo, BC lost to Steve DiSalvo
05/09 Calgary, AB lost to Steve DiSalvo -- Loser leaves town match
International Wrestling:
05/13 Quebec City, QC lost to Stan Hansen (AWA World champion)
05/19 Montreal, QC beat Richard Charland
06/22 Montreal, QC w/. Gino Brito Jr., lost to Bill & Scott Irwin
06/30 Montreal, QC w/. Toshiaki, lost to Man Mountain Moore & Steve Strong
07/22 Quebec City, QC w/. Gino Brito Jr, beat Toshiaki & The Spoiler
08/01 Val D'Or, QC beat Samu by DQ
08/11 Montreal, QC w/. Gino Brito Jr., beat Reynald Dube & Bob Dellaserra
08/12 Quebec City, QC w/. Gino Brito Jr., beat Toshiaki & Sheik Ali
08/31 Montreal, QC w/. Gino Brito Jr., beat Ray Field & Ludger Proulx
09/08 Montreal, QC w/. Gino Brito Jr., beat Ludger Proulx & Rocky Dellaserra
09/22 Montreal, QC w/. Toshiaki, lost to Sailor White & Sheik Ali
10/27 Montreal, QC w/. Armand Rougeau & Gino Brito Jr, beat Chuck Simms, Goldie Rogers & The Spoiler
11/03 Montreal, QC w/. Gino Brito Jr, & Tony Ricco, lost to Gilles Poisson, Bob & Rocky Dellaserra

1987
Stampede Wrestling:
01/02 Calgary, AB beat Duke Myers
01/02 Calgary, AB lost in a Battle royal
01/03 Edmonton, AB Battle royal
01/06 Calgary, AB beat Kerry Brown
01/09 Calgary, AB vs. Kerry Brown
01/10 Edmonton, AB vs. Kerry Brown
01/16 Calgary, AB beat Kerry Brown by count out
01/17 Edmonton, AB vs. Kerry Brown
01/20 Regina, SK beat Cuban Assassin by DQ
01/21 Prince Albert, SK lost to Kerry Brown
01/22 North Battleford, SK w/. Bill Kazmaier, beat Kerry Brown & Ted Arcidi
01/23 Calgary, AB drew Cuban Assassin
01/24 Edmonton, AB beat Ted Arcidi by DQ
01/26 Jasper, AB no contest vs. Ted Arcidi
01/27 Hinton, AB beat Cuban Assassin
01/28 Red Deer, AB beat Cuban Assassin
01/29 Raymond, AB beat Ted Arcidi
01/30 Calgary, AB beat Cuban Assassin
01/31 Edmonton, AB w/. Mr. Hito, beat Duke Myers & Kerry Brown
02/02 Buffalo Narrows, SK beat Kerry Brown by count out
02/03 Regina, SK beat Cuban Assassin
02/04 Outlook, SK lost to Kerry Brown
02/05 Camrose, AB beat Dick Wellington
02/06 Calgary, AB beat Makhan Singh
02/07 Edmonton, AB beat Makhan Singh
02/08 Taber, AB w/. Mr. Hito, lost to Duke Myers & Kerry Brown
02/10 Rimbey, AB beat Kerry Brown by count out
02/11 Red Deer, AB beat Makhan Singh
02/13 Calgary, AB lost to Makhan Singh by DQ
02/14 Edmonton, AB lost to Makhan Singh by DQ
02/15 Legeoff, AB beat Ron Starr
02/16 Melville, SK double count out vs. Ron Starr
02/17 Regina, SK beat Makhan Singh
02/18 Estevan, SK no contest vs. Ron Starr
02/19 Medicine Hat, AB beat Duke Myers -- Texas Death match
02/20 Calgary, AB lost to Makhan Singh -- No DQ match
02/21 Edmonton, AB no contest vs. Makhan Singh
02/27 Calgary, AB beat Duke Myers
03/06 Calgary, AB beat Cuban Assassin by DQ
03/07 Edmonton, AB lost to Cuban Assassin by DQ
03/13 Calgary, AB lost to Cuban Assassin by DQ
03/15 Calgary, AB double count out vs. Kerry Brown
03/15 Calgary, AB lost in a Battle royal
03/20 Calgary, AB lost to Ron Starr
03/22 Edmonton, AB vs. Duke Myers
03/27 Calgary, AB beat Beef Wellington
03/28 Edmonton, AB vs. Michel Hammer
04/01 Whitewood, SK w/. Bill Kazmeier, beat Kerry Brown & Duke Myers
04/03 Calgary, AB w/. Bill Kazmeier, drew Johnny Smith & Ben Bassarab
04/04 Edmonton, AB beat Mr. Hito
04/05 Calgary, AB w/. Bill Kazmeier, lost to Kerry Brown & Duke Myers by count out
04/07 Killam, AB beat Mr. Hito
04/08 Red Deer, AB lost to Ron Starr
04/09 Cardston, AB w/. Owen Hart & Johnny Smith, beat Makhan Singh, Ron Starr, & Duke Myers
04/10 Calgary, AB beat Michel Hammer
04/11 Edmonton, AB w/. Jeff Wheeler, lost to Kerry Brown & Duke Myers
04/13 Watrous, SK w/. Johnny Smith, lost to Kerry Brown & Duke Myers
04/14 Regina, SK lost to Ron Starr
04/16 Lethbridge, AB w/. Johnny Smith, lost to Kerry Brown & Duke Myers
04/17 Calgary, AB w/. Johnny Smith, lost to Kerry Brown & Duke Myers
04/18 Edmonton, AB beat Beef Wellington
04/20 Stettler, AB beat Johnny Smith
04/21 Medicine Hat, AB lost to Cuban Assassin
04/22 Lacombe, AB lost to Kerry Brown
04/23 Trochu, AB beat Gerry Morrow by DQ
04/24 Calgary, AB drew Gerry Morrow
04/28 Elk Point, SK lost to Ron Starr
04/29 Eston, SK beat Beef Wellington
04/30 Drumheller, AB beat Beef Wellington
05/01 Calgary, AB beat Beef Wellington
05/02 Edmonton, AB beat Beef Wellington
05/04 Rocky Mountain House beat Goldie Rogers
05/05 Red Deer, AB beat Goldie Rogers
05/06 Picture Butte, AB no contest vs. Goldie Rogers
05/07 Okotoks, AB beat Goldie Rogers
05/08 Calgary, AB beat Goldie Rogers
05/09 Edmonton, AB w/. Mr. Hito, lost to Goldie Rogers & Cuban Assassin
05/10 Edson, AB w/. Mr. Hito, lost to Kerry Brown & Duke Myers
05/11 Medicine Hat, AB beat Ron Starr by DQ
05/12 Regina, SK beat Goldie Rogers
05/13 Weyburn, SK w/. Mr. Hito, lost to Cuban Assassin & Angel of Death
05/14 Lethbridge, AB beat Cuban Assassin by DQ
05/15 Calgary, AB w/. Mr. Hito, lost to Makhan Singh & Ben Doon McDonald
05/19 Eckville, AB drew Ben Doon McDonald
05/20 Fort Saskatchewan, AB drew Ben Doon McDonald
05/21 Didsbury, AB beat Ben Doon McDonald
05/21 Didsbury, AB lost in a Battle royal
05/22 Calgary, AB beat Ben Doon McDonald by DQ
05/24 Edmonton, AB w/. Johnny Smith, lost to Makhan Singh & Ben Doon McDonald
05/25 Moose Jaw, SK beat Ben Doon McDonald
05/26 Gravelbourg, SK lost to Makhan Singh
05/27 Kennedy, SK lost to Bad News Allen
05/28 Shaunavon, SK lost to Makhan Singh
05/29 Calgary, AB beat Kerry Brown
05/30 Edmonton, AB lost to Bad News Allen
06/02 Camrose, AB beat Kerry Brown
06/03 Taber, AB beat Duke Myers
06/04 Sundre, AB beat Duke Myers
06/05 Calgary, AB beat Beef Wellington
06/06 Edmonton, AB beat Ben Doon McDonald
06/08 Kelvington, SK beat Ben Doon McDonald
06/08 Kelvington, SK lost in a Battle royal
06/09 Regina, SK lost to Bad News Allen
06/10 Big River, SK beat Ben Doon McDonald
06/11 Kerrobert, SK beat Gerry Morrow by DQ
06/12 Calgary, AB lost to Bad News Allen
06/13 Edmonton, AB lost to Makhan Singh
06/15 Bashaw, AB beat Ben Doon McDonald
06/16 Thorsbby, AB beat Ben Doon McDonald
06/17 Vegreville, AB lost to Makhan Singh
06/18 Lethbridge, AB w/. Johnny Smith, lost to Cuban Assassin & Gerry Morrow
06/19 Calgary, AB lost to Makhan Singh
06/20 Edmonton, AB w/. Johnny Smith, lost to Viet Cong Express
06/22 Maple Creek, SK beat Ben Doon McDonald
06/23 Kindersley, SK beat Jude Rosenbloom
06/24 Carrot River, SK lost to Makhan Singh
06/25 Kelliher, SK lost to Bad News Allen
06/26 Calgary, AB w/. Mr. Hito, lost to Viet Cong Express
06/27 Edmonton, AB beat Goldie Rogers
06/28 Sparwood, BC beat Ben Doon McDonald
06/30 Morrin, AB beat The Commanchero
07/03 Medicine Hat, AB lost to Jude Rosenbloo
07/05 Raymond, AB beat Ben Doon McDonald
New Japan Pro Wrestling:
11/09 Tokyo, Japan lost to Shunji Takano
11/12 Gonowan, Japan w/. Ron Starr, lost to Keiji Muto & Nobuhiko Takada
11/13 Onomaya, Japan lost to Akira Maeda
11/14 Yokkaichi, Japan w/. Ron Starr, lost to Akira Maeda & Strong Machine
11/16 Sendai, Japan w/. Ron Starr, beat Osamu Kido & Black Cat
11/17 Shizuoka, Japan lost to Kengo Kimura
11/19 Tokyo, Japan w/. Ron Starr, lost to Scott Hall & Seiji Sakaguchi
11/22 Niigata, Japan beat Arakawa
11/24 Kochi, Japan lost to Yoshiaki Fujiwara
11/26 Koagoshima, Japan w/. Ron Starr, lost to Kengo Kimura & Shunji Takano
11/28 Kumamoto, Japan lost to Osamu Kido
11/30 Oita, Japan w/. Ron Starr, lost to Masa Saito & Yoshiaki Fujiwara
12/03 Nagoya, Japan lost to Osamu Kido
12/04 Tokyo, Japan w/. Ron Starr, lost to Seiji Sakaguchi & Shunji Takano
12/05 Numazu, Japan w/. Ron Starr, lost to Shiro Koshinaka & Shunji Takano
12/07 Osaka, Japan lost to Shiro Koshinaka

1988
National Wrestling Alliance - Promoter Tony Condello:
09/30 Winnipeg, MB lost to Rip Morgan
10/01 Brandon, MB w/. Bill Cody, lost to Butch Miller & Luke Williams

1989
Stampede Wrestling:
01/13 Calgary, AB beat Cuban Assassin
01/20 Calgary, AB double count out vs. Larry Cameron
02/03 Calgary, AB lost to Larry Cameron
02/04 Edmonton, AB lost to Larry Cameron
02/06 Saskatoon, SK double count out vs. Larry Cameron
02/07 Regina, SK lost to Larry Cameron
02/08 Red Deer, AB lost to Larry Cameron
02/09 Medicine Hat, AB double count out vs. Larry Cameron
02/10 Calgary, AB lost to Larry Cameron
02/11 Edmonton, AB lost to Larry Cameron
02/12 Hinton, AB lost to Larry Cameron
02/13 Prince George, BC lost to Larry Cameron
02/14 Williams Lake, BC lost to Larry Cameron
02/15 100 Mile House, BC no contest vs. Larry Cameron
02/16 Kamloops, BC lost to Larry Cameron
02/17 Calgary, AB double count out vs. Vokhan Singh
02/18 Edmonton, AB lost to Vokhan Singh by DQ
02/24 Calgary, AB drew Steve Blackman
03/03 Calgary, AB lost to Steve Blackman
03/10 Calgary, AB w/. Davey Boy Smith, Dynamite Kid, & Brian Pillman, lost to Larry Cameron, Gama, Makhan, & Vokhan Singh
03/24 Calgary, AB lost to Harley Race
03/31 Calgary, AB w/. Eddie Watts, beat Cuban Assassin & Gerry Morrow
04/07 Calgary, AB vs. Johnny Smith
05/01 Brooks, AB lost to Larry Cameron
05/02 Rimbey, AB lost to Larry Cameron
05/03 Red Deer, AB lost to Johnny Smith
05/04 Medicine Hat, AB drew Kerry Brown
05/05 Calgary, AB w/. Rita Rivera, lost to Angel of Death & Rhonda Singh
05/06 Edmonton, AB drew Kerry Brown
05/07 Drayton Valley, AB lost to Larry Cameron
05/09 Sturgeon Lake, AB lost to Larry Cameron
05/10 Barrhead, AB beat Angel of Death by DQ
05/11 Bowden, AB no contest vs. Angel of Death
05/12 Calgary, AB no contest vs. Angel of Death
05/13 Edmonton, AB beat Angel of Death by DQ
05/16 Kelowna, BC beat Angel of Death by DQ
05/18 Kamloops, BC lost to Angel of Death by DQ
05/19 Calgary, AB lost to Angel of Death by count out
05/20 Edmonton, AB beat Angel of Death
05/22 Drumheller, AB lost to Larry Cameron
05/23 Lacombe, AB lost to Larry Cameron
05/24 Lethbridge, AB drew Angel of Death
05/26 Fort MacMurray, AB drew Duke Myers
05/26 Fort MacMurray, AB lost in a Battle royal
05/27 Edmonton, AB drew Duke Myers
05/29 Mayerthorpe, AB lost to Larry Cameron
06/23 Calgary, AB lost to Dynamite Kid
06/23 Calgary, AB lost to Larry Cameron
06/24 Edmonton, AB w/. Sumu Hara, lost to Dynamite Kid & Johnny Smith
07/01 Edmonton, AB lost to Angel of Death
07/15 Edmonton, AB w/. ??, lost to Bob & Kerry Brown
10/20 Calgary, AB lost to Gama Singh
10/21 Edmonton, AB w/. Drago Zhivago, lost to Brett & Matt Derringer

1990
Canadian National Wrestling Alliance - Promoter Fred May:
03/02 Calgary, AB w/. Randy Thatcher, beat Duke Myers & Gama Singh
03/16 Calgary, AB w/. ??, lost to Duke Myers & Angel of Death
04/06 Calgary, AB vs. Bob Brown
05/11 Calgary, AB beat Dr. Zhivago
05/18 Calgary, AB beat Skull Mason
05/25 Calgary, AB w/. Tony Raponi, lost to Duke Myers & Goldie Rogers
06/22 Calgary, AB w/. Akam Singh, double DQ vs. Duke Myers & Goldie Rogers
06/29 Calgary, AB w/. Bill Jodoin, lost to Duke Myers & Goldie Rogers
07/06 Calgary, AB beat Lenny St. Clair
08/10 Calgary, AB w/. Ball Player, lost to Duke Myers & Goldie Rogers
11/01 Calgary, AB vs. Gerry Morrow

1991
02/01 Calgary, AB lost to Johnny Smith
02/08 Calgary, AB beat Johnny Smith by DQ
02/22 Calgary, AB w/. Mega Mask & Randy Thatcher, lost to Gerry Morrow, Gama Singh, & Johnny Smith
03/01 Calgary, AB lost to Johnny Smith by count out
04/05 Calgary, AB beat Makhan Singh
04/12 Calgary, AB w/. Makhan Singh, lost to Bob Brown & Les Thornton

1992
Promoter Abu Wizal:
01/10 Calgary, AB beat Dr. Zhivago

Career Record compiled by Vance Nevada with files from Mike Rodgers