SLAM! Sports SLAM! Wrestling
   Sun, May 11, 2008



News & Rumours
Bios
Obits
Canadian Hall of Fame
WrestleMania 30
WrestleMania 30 photos
Video
Movie Database
Minority Mat Report
Columnists
Features
Results Archive
PPV Reviews
SLAM! Wrestling store
On Facebook
On Twitter
Send Feedback




Photo Galleries

SummerSlam


Kevin Steen


Mid-Atlantic Wrestling Legends Fan Fest


Raw in Miami


Tragos/Thesz Hall of Fame inductions


WWE Battleground


ROH in Detroit







SCOREBOARD
PHOTO GALLERY
VIDEO GALLERY
COMMENT





John Quinn
Bookmark and Share

"MIGHTY" JOHN QUINN
1967-1993
AKA: Virgil the Kentucky Butcher; Little John; The Stomper (1972)
HEIGHT: 6'6"
WEIGHT: 280 .lbs
BORN: 1947 - Hamilton, Ontario

TITLES HELD:
Canadian (BC) tag team 1970-77 (8x)
Stampede North American 1971-75 (3x)
Stampede tag team 1975
Pacific Coast Heavyweight 1976
All Star (UK) World title 1980-1986 (3x)

* * *
1,851 documented matches as of October 29, 2007

1967
05/10 Windsor, ON w/. Jim Hutchins, lost to Bobo Brazil & Ernie Ladd
Wrestling as the Kentucky Butcher:
10/14 Detroit, MI beat Bobby Hart
10/28 Detroit, MI beat Al LeFrance, Mike Loren, & Tom Jones Handicap match
11/11 Detroit, MI beat Iron Joe
12/09 Detroit, MI beat Bulldog Brower
World Wide Wrestling Federation: Promoter Vincent J. McMahon
Wrestling as Virgil the Kentucky Butcher:
12/21 Washington, DC beat Arnold Skaaland
12/23 Philadelphia, PA beat Angelo Savoldi

1968
01/05 Dayton, OH vs. Don Leo Jonathan
01/06 Detroit, MI beat Oklahoma Kid
01/?? Detroit, MI beat Big Bad John
01/20 Philadelphia, PA beat Mario Frateroli
02/01 Washington, DC vs. Arnold Skaaland
02/03 Detroit, MI lost to Big O by DQ
02/17 Detroit, MI lost to Al Perez
02/19 New York, NY beat Edouard Carpentier Debut at Madison Square Garden
03/02 Detroit, MI lost to Pierre LaBelle
03/11 New York, NY lost to Bruno Sammartino (WWWF champion)
03/?? Boston, MA lost to Bruno Sammartino (WWWF champion)
04/04 Washington, DC vs. Bruno Sammartino (WWWF champion)
04/08 Hershey, PA vs. Arnold Skaaland
04/10 Bangor, ME vs. Arnold Skaaland
04/15 Washington, DC drew Bruno Sammartino (WWWF champion)
04/20 Boston, MA beat Bruno Sammartino (WWWF champion) by count out
04/24 Baltimore, MD vs. Lou Albano & Tony Altimore Handicap match
04/27 Philadelphia, PA lost to Bruno Sammartino (WWWF champion) Texas Death
05/02 Washington, DC beat Louis Cerdan
05/04 Newark, NJ lost to Bobo Brazil by DQ
05/06 Washington, DC lost to Earl Maynard
05/11 Boston, MA lost to Bruno Sammartino (WWWF champion) Texas Death
05/18 Philadelphia, PA w/. Gorilla Monsoon, drew Bruno Sammrtino & Victor Rivera
05/23 Washington, DC vs. Louis Cerdan
05/25 Elizabeth, NJ w/. Gorilla Monsoon, drew Bruno Sammartino & Victor Rivera
05/29 Boston, MA w/. Gorilla Monsoon, beat Bruno Sammartino & Edouard Carpentier
06/01 Pittsburgh, PA beat Hurricane Hunt
06/06 Washington, DC w/. Bull Ramos, vs. Bruno Sammartino & Victor Rivera
06/08 Philadelphia, PA w/. Gorilla Monsoon, lost to Bruno Sammartino & Victor Rivera
06/10 Lawrence, MA beat Ricky Sexton
06/13 Washington, DC drew Victor Rivera
06/13 Washington, DC w/. Bull Ramos & Hans Mortier, beat Earl Maynard, Victor Rivera & Arnold Skaaland
06/15 Boston, MA w/. Gorilla Monsoon, no contest vs. Bruno Sammartino & Ed Carpentier
06/20 Washington, DC beat Lennie Soloman
06/22 New York, NY beat George "Crybaby" Cannon
06/26 Baltimore, MD lost to Bruno Sammartino (WWWF champion)
07/01 Alexandria, VA lost to Victor Rivera
07/06 Boston, MA w/. Gorilla Monsoon & Toru Tanaka, lost to Bruno Sammartino, Victor Rivera & Edouard Carpentier
07/13 New York, NY beat Carlos Colon
07/20 Philadelphia, PA lost to Victor Rivera
07/24 Baltimore, MD vs. Bull Ramos
08/15 Washington, DC w/. Bull Ramos & George Steele, lost to Bruno Sammartino, Earl Maynard & Victor Rivera
08/16 Asbury Park, NJ lost to Bruno Sammartino (WWWF champion)
08/17 New York, NY lost to Bobo Brazil
08/27 Atlantic City, NJ w/. Gorilla Monsoon, lost to Bruno Sammartino & Victor Rivera
09/13 Pittsburgh, PA beat Batman
09/20 Fairmont, WV w/. Bull Ramos, lost to Bruno Sammartino & Batman
09/21 East Liverpool, OH w/. Bull Ramos, lost to Bruno Sammartino & Batman
09/23 New York, NY lost to Spiros Arion
09/27 Johnstown, PA w/. Bull Ramos, lost to Bruno Sammartino & Batman
09/28 Newark, NJ w/. Mikel Scicluna & Joe Thomas, lost to Bruno Sammartino, Victor Rivera & Art Thomas
10/02 Scranton, PA w/. Gorilla Monsoon, beat Jimmy Jones & Victor Rivera
10/02 Baltimore, MD beat Angelo Savoldi
10/03 Washington, DC lost to Bruno Sammartino (WWWF champion)
10/04 Wheeling, WV w/. Bull Ramos, drew Bruno Sammartino & Batman
10/05 McKeesport, PA w/. Bull Ramos, beat Batman & Johnny DeFazio
10/06 Trenton, NJ w/. Mikel Scicluna, lost to Haystacks Calhoun & Victor Rivera
10/14 Worcester, MA w/. Gorilla Monsoon, vs. Haystacks Calhoun & Victor Rivera
10/18 Pittsburgh, PA lost to Batman by DQ
10/19 Pittsburgh, PA beat Frank Holtz
10/21 New York, NY w/. Bull Ramos, lost to Bobo Brazil & Ernie Lassiter
11/07 Washington, DC beat Frank Durso
11/11 Trenton, NJ w/. Chuck Adcock, lost to Lou Albano & Tony Altimore
11/14 Washington, DC beat Frank Holtz
11/15 Pittsburgh, PA w/. Gorilla Monsoon, beat Bruno Sammartino & Batman
11/18 New York, NY w/. Gorilla Monsoon & Mikel Scicluna, lost to Haystacks Calhoun, Spiros Arion & Victor Rivera
11/21 Washington, DC beat Pete Sanchez
12/09 New York, NY lost to Spiros Arion
12/13 Pittsburgh, PA lost to Bruno Sammartino (WWWF champion)

1969
01/11 Philadelphia, PA lost to Bruno Sammartino (WWWF champion)
Georgia Championship Wrestling: Promoter Paul Jones
Wrestling as Little John:
02/21 Atlanta, GA beat Seiji Sakaguchi
02/22 Atlanta, GA w/. Bill Dromo, drew The Assassins
02/28 Atlanta, GA w/. Louie Tillet, beat Joe Turco & Tony Barbetta
03/01 Atlanta, GA beat Joe Turco
03/07 Atlanta, GA w/. Leo Garibaldi & El Mongol, beat Jack Crawford & The Assassins
03/12 Columbus, GA beat Dale Lewis by DQ
03/14 Atlanta, GA beat Dale Lewis
03/15 Atlanta, GA w/. Buddy Fuller, beat The Professional & Assassin #2 by DQ
03/21 Atlanta, GA w/. Bill Dromo, drew Paul DeMarco & Skandor Akbar
03/29 Atlanta, GA drew The Spoiler
04/02 Columbus, GA lost to Assassin #2
04/04 Atlanta, GA w/. Grizzly Smith, beat Dale Lewis & Eduardo Perez
04/04 Atlanta, GA w/. Grizzly Smith, lost to The Assassins
04/05 Atlanta, GA beat Assassin #2
04/09 Columbus, GA w/. Grizzly Smith, beat Dale Lewis & Skandor Akbar
04/11 Atlanta, GA w/. Grizzly Smith & The Professional, beat The Spoiler & Assassins
04/12 Atlanta, GA beat Joe Turco
04/18 Atlanta, GA w/. Grizzly Smith, beat Dale Lewis & Skandor Akbar
04/25 Atlanta, GA w/. Grizzly Smith, beat Los Toros
04/26 Atlanta, GA drew Assassin #2
05/02 Atlanta, GA w/. Grizzly Smith, beat The Assassins
05/03 Atlanta, GA w/. Dennis Hall, lost to The Assassins
05/06 Macon, GA vs. Assassin #1
05/09 Atlanta, GA w/. Grizzly Smith, lost to The Assassins
05/10 Atlanta, GA w/. Silento Rodriguez, beat Los Toros
05/16 Atlanta, GA w/. Grizzly Smith, drew The Professional & The Spoiler
05/17 Atlanta, GA lost to Professional #2
05/20 Macon, GA drew Skandor Akbar
05/23 Atlanta, GA w/. Grizzly Smith, lost to The Assassins
05/27 Macon, GA w/. Dennis Hall, beat Los Toros
05/29 Macon, GA w/. Grizzly Smith, beat Tony Nero & Tom Bradley
05/30 Atlanta, GA w/. Grizzly Smith, beat Mitsu & Sugi Sito
06/03 Macon, GA beat Tony Nero
06/06 Atlanta, GA w/. Grizzly Smith & Leo Garibaldi, lost to Tom Bradley & Assassins
06/10 Macon, GA w/. Corsica Jean, beat The Assassins
06/13 Atlanta, GA w/. Bill Dromo, beat Los Toros
06/17 Macon, GA beat The Professional
06/20 Atlanta, GA w/. Tim Geohagen, beat Tony Nero & Skandor Akbar
06/24 Macon, GA beat Skandor Akbar by DQ
06/27 Atlanta, GA lost to Paul DeMarco
07/01 Macon, GA beat Skandor Akbar
07/03 Americus, GA w/. Dennis Hall, beat Phil Robley & El Gato
07/04 Atlanta, GA w/. Bill Dromo, lost to Chatti Yokouchi & Mr. Ito
07/08 Macon, GA beat Skandor Akbar
07/11 Atlanta, GA w/. Johnny Walker, lost to Chatti Yokouchi & Mr. Ito
07/15 Macon, GA beat Paul DeMarco
07/17 Americus, GA w/. Bill Dromo, beat The Assassins by DQ
07/18 Atlanta, GA w/. Grizzly Smith, lost to The Super Assassins
07/19 Atlanta, GA w/. Bob Armstrong, lost to Chatti Yokouchi & Mr. Ito
07/22 Macon, GA w/. Grizzly Smith, beat The Super Assassins by DQ
07/23 Columbus, GA w/. Grizzly Smith, lost to The Assassins
07/24 Americus, GA w/. John Heath, lost to The Super Assassins
07/25 Atlanta, GA drew Louie Tillet
07/29 Macon, GA w/. Grizzly Smith, beat the Super Assassins by DQ
08/01 Atlanta, GA drew Bob Ramstead
08/08 Atlanta, GA beat Gorilla Marconi
08/12 Macon, GA w/. Grizzly Smith, lost to The Super Assassins
08/15 Atlanta, GA w/. Grizzly Smith, lost to The Super Assassins
World Class Championship Wrestling:
Wrestling as The Kentucky Butcher:
09/22 Fort Worth, TX beat Jose Lothario
09/29 Fort Worth, TX drew Thunderbolt Patterson
10/06 Fort Worth, TX drew Duke Keomuka
10/07 Dallas, TX w/. Gary Hart, vs. Duke Keomuka & The Bushman

1970
All Star Wrestling (Canada): Promoter Sandor Kovacs
NWA Pacific Northwest (US): Promoter Don Owen
Wrestling as John Quinn:
01/12 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Dean Higuchi & Steve Bolus
01/19 Vancouver, BC w/. Bob Brown, drew Dean Higuchi & Steve Bolus
01/26 Vancouver, BC beat Eric Froelich
02/02 Vancouver, BC drew Steve Bolus
02/07 Portland, OR drew Lonnie Mayne
02/09 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Dean Higuchi & Steve Bolus
*Won the Canadian tag team titles
02/16 Vancouver, BC w/. Gene Kiniski, beat Dean Higuchi & John Tolos
02/23 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat John Tolos & Mark Lewin by DQ
02/28 Portland, OR beat Don Serrano
02/28 Portland, OR lost in a Battle royal
03/02 Vancouver, BC beat Jack Bence
03/09 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Dean Higuchi & Steve Bolus
03/10 Portland, OR beat Dean Ho
03/14 Portland, OR drew Lonnie Mayne
03/16 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Don Leo Jonathan & Mark Lewin
03/23 Vancouver, BC lost to Mark Lewin by DQ
03/30 Vancouver, BC lost to Mark Lewin
03/31 Portland, OR drew Lonnie Mayne
04/06 Vancouver, BC w/. Bob Brown, lost to Dean Higuchi & Steve Bolus
04/13 Vancouver, BC drew Dean Higuchi
04/20 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Tex McKenzie & Mark Lewin
04/27 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Dean Higuchi & Steve Bolus
05/04 Vancouver, BC beat Tex McKenzie
05/04 Vancouver, BC Won a Battle royal
05/11 Vancouver, BC beat Gene Kiniski by DQ
05/18 Vancouver, BC beat Gene Kiniski
05/25 Vancouver, BC w/. Bad Boy Shields & Pierre LeGrande, lost to Steve Bolus, Johnny Kostas & Duncan McTavish
05/30 Portland, OR drew Lonnie Mayne
05/30 Portland, OR lost in a Battle royal
06/01 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Gene Kiniski & Dean Higuchi
06/08 Vancouver, BC beat Dean Higuchi
06/15 Vancouver, BC lost to Gene Kiniski
06/22 Vancouver, BC w/. Bad Boy Shields, lost to Man Mountain Mike & Eric Froelich
06/29 Vancouver, BC lost to Tex McKenzie by DQ
07/06 Vancouver, BC w/. Gene Kiniski, beat Don Leo Jonathan & Tex McKenzie
07/13 Vancouver, BC lost to Don Leo Jonathan
07/20 Vancouver, BC w/. Gene Kiniski, lost to Dean Higuchi & Duncan McTavish by DQ
07/27 Vancouver, BC w/. Gene Kiniski, beat Don Leo Jonathan & Tex McKenzie
08/03 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Don Leo Jonathan & Duncan McTavish
08/10 Vancouver, BC lost to Duncan McTavish
08/17 Vancouver, BC w/. Bob Brown & Juan Marino, lost to Don Leo Jonathan, Duncan McTavish & Man Mountain Mike
08/24 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Don Leo Jonathan & Duncan McTavish
08/31 Vancouver, BC lost to Don Leo Jonathan
09/07 Vancouver, BC w/. Bob Brown, lost to Don Leo Jonathan & Duncan McTavish
*Lost the Canadian tag team titles
09/14 Vancouver, BC lost to Chatti Yokouchi by DQ
09/21 Vancouver, BC w/. Bob Brown, lost to Don Leo Jonathan & Duncan McTavish by DQ
Promoter ?:
11/11 Honolulu, HI lost to Billy Robinson
11/18 Honolulu, HI w/. Ripper Collins, drew Billy Robinson & Sam Steamboat
11/18 Honolulu, HI lost in a Battle royal
All Star Wrestling:
11/23 Vancouver, BC beat Bill Cody
11/30 Vancouver, BC beat Don Leo Jonathan
12/07 Vancouver, BC drew Duncan McTavish
12/07 Vancouver, BC Won a Battle royal
12/14 Vancouver, BC w/. Gene Kiniski & Bob Brown, beat Don Leo Jonathan, Duncan McTavish & Steven Little Bear
12/21 Vancouver, BC w/. Bob Brown, lost to Don Leo Jonathan & Duncan McTavish
12/28 Vancouver, BC beat Duncan McTavish

1971
01/04 Vancouver, BC beat Duncan McTavish
01/11 Vancouver, BC w/. Gene Kiniski, lost to Steven Little Bear & Duncan McTavish
01/18 Vancouver, BC w/. Dutch Savage, lost to Don Leo Jonathan & Steven Little Bear DQ
01/25 Vancouver, BC lost to Don Leo Jonathan
02/01 Vancouver, BC beat Steven Little Bear
02/08 Vancouver, BC w/. Angelo Mosca & Dutch Savage, lost to Don Leo Jonathan, Steven Little Bear & Les Thornton
02/15 Vancouver, BC w/. Dutch Savage, beat Don Leo Jonathan & Steven Little Bear
*Won the Canadian tag team titles (2)
02/22 Vancouver, BC lost to Steven Little Bear
03/01 Vancouver, BC w/. Dutch Savage, lost to Don Leo Jonathan & Steven Little Bear DQ
03/08 Vancouver, BC lost to Steven Little Bear
03/15 Vancouver, BC w/. Dutch Savage, lost to Dean Higuchi & Steven Little Bear
*Lost the Canadian tag team titles
03/22 Vancouver, BC w/. Moose Morowski, lost to Dean Higuchi & Duncan McTavish
03/29 Vancouver, BC w/. Dutch Savage, beat Dean Higuchi & Steven Little Bear by DQ
04/05 Vancouver, BC w/. Gene Kiniski & Dutchj Savage, beat Dean Higuchi, Steven Little Bear & Duncan McTavish
04/08 Salem, OR lost to Bobby Nichols by DQ
04/10 Portland, OR lost to Haru Sasaki by DQ
04/12 Vancouver, BC w/. Frank Marconi, lost to Steven Little Bear & Dean Higuchi
Maple Leaf Wrestling: Promoter Frank Tunney
05/02 Toronto, ON w/. Skull #2, lost to "Whipper" Billy Watson & Haystacks Calhoun
05/16 Toronto, ON vs. Fred Atkins
05/17 Kitchener, ON vs. The Sheik
06/06 Toronto, ON w/. Man Mountain Cannon, lost to Bobo Brazil & Dewey Robertson
06/21 Toronto, ON w/. Mike Loren, lost to Bobo Brazil & Luis Martinez
06/22 Brantford, ON w/. Dewey Robertson, drew Chris Tolos & Joe Christie
07/12 Toronto, ON beat Man Mountain Cannon
07/25 Toronto, ON beat Lou Klein
08/15 Toronto, ON beat Dewey Robertson
08/30 Toronto, ON double DQ vs. The Sheik
09/05 Toronto, ON lost to The Sheik DEATH MATCH
Stampede Wrestling: Promoter Stu Hart
09/10 Calgary, AB vs. John Anson
09/20 Lethbridge, AB vs. Victor Jovica
09/23 Regina, SK vs. Ed Sullivan
09/24 Calgary, AB beat Ed Sullivan
09/30 Regina, SK beat Sterling Gaylord
10/01 Calgary, AB vs. Jack Bence
10/07 Regina, SK w/. Carlos Belafonte, Dble CO vs. Angus Campbell & K. Von Hess
10/08 Calgary, AB vs. Black Angus Campbell
10/09 Edmonton, AB w/. Carlos Belafonte, drew Black Angus Campbell & Kurt Von Hess
10/11 Lethbridge, AB w/. Carlos Belafonte, vs. Black Angus Campbell & Kurt Von Hess
10/13 Regina, SK w/. Carlos Belafonte, no contest vs. Angus Campbell & Kurt Von Hess
10/16 Edmonton, AB w/. Carlos Belafonte, beat Black Angus Campbell & Kurt Von Hess
10/23 Edmonton, AB w/. Carlos Belafonte, beat Black Angus Campbell & Kurt Von Hess
10/28 Regina, SK w/. ?, lost to Joe Tomasso & Earl Black
10/29 Calgary, AB vs. Black Angus Campbell
10/30 Edmonton, AB beat Black Angus Campbell by DQ
All Star Wrestling:
11/01 Vancouver, BC w/. Gene Kiniski, lost to Steven Little Bear & Mark Lewin
Stampede Wrestling:
11/04 Regina, SK Won a 10-man Battle royal
11/06 Edmonton, AB lost to Black Angus Campbell
11/12 Calgary, AB w/. Carlos Belafonte, vs. Black Angus Campbell & Kurt Von Hess
12/04 Edmonton, AB w/. Carlos Belafonte & Bob Lueck, drew Black Angus Campbell, Kurt Von Hess & Earl Black
12/07 Medicine Hat, AB w/. Bob Lueck, vs. Kurt Von Hess & Earl Black
12/11 Edmonton, AB w/. Carlos Belafonte & Bob Lueck, beat Black Angus Campbell, Kurt Von Hess & Earl Black
12/17 Calgary, AB vs. Karl Krupp
12/18 Edmonton, AB beat John Anson

1972
01/06 Regina, SK w/. Bob Lueck, beat Kurt Von Hess & Ed Sullivan
01/13 Regina, SK beat Ed Sullivan
01/20 Regina, SK lost to Kurt Von Hess
01/27 Regina, SK lost to Kurt Von Hess
02/03 Regina, SK beat John Anson
02/05 Edmonton, AB beat John Anson
02/05 Edmonton, AB w/. Dave Ruhl, beat Chin Lee & Sugi Sito
All Star Wrestling:
02/07 Vancouver, BC lost to Steven Little Bear
Stampede Wrestling:
02/09 Regina, SK beat Ed Sullivan by DQ
02/18 Calgary, AB lost to Tor Kamata
02/19 Edmonton, AB beat Ed Sullivan
02/24 Regina, SK vs. Tor Kamata
Tri-State Wrestling:
Wrestled in this territory as The Stomper:
03/06 Tulsa, OK beat Bill Watts by count out
03/20 Tulsa, OK beat Red McKim
03/27 Tulsa, OK beat Pancho Lopez
05/01 Tulsa, OK w/. Terry Garvin, lost to Tom Jones & Pat O'Connor
05/08 Tulsa, OK beat Ivan Putski
05/15 Tulsa, OK w/. Bob Sweetan, beat Dan Hodge & Stan Frazier by DQ
05/22 Tulsa, OK lost to Ivan Putski by count out
05/25 New Orleans, LA beat Grizzly Smith
05/29 Tulsa, OK lost to Ivan Putski by DQ
06/05 Tulsa, OK w/. Bob Sweetan, lost to Bill Watts & Ivan Putski
06/12 Tulsa, OK lost to Bob Sweetan
Georgia Championship Wrestling:
06/23 Atlanta, GA lost to Ox Baker
06/23 Atlanta, GA lost in a Battle royal
All Star Wrestling:
07/03 Vancouver, BC beat Hahn Lee
07/08 Victoria, BC w/. Bob Brown, beat Eddie Morrow & Buck Ramstead
07/10 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Eddie Morrow & Duncan McTavish
07/17 Vancouver, BC beat Duncan McTavish
07/22 Victoria, BC beat Duncan McTavish
07/22 Victoria, BC lost in a Battle royal
07/24 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Eddie Morrow & Dutch Savage
07/31 Vancouver, BC w/. Gene Kiniski, beat Stan Frazier & Dutch Savage
08/07 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Dutch Savage & Steven Little Bear
*Won the Canadian tag team titles (3)
08/14 Vancouver, BC w/. Bob Brown, lost to Dutch Savage & Steven Little Bear
*Lost the Canadian tag team titles
08/21 Vancouver, BC w/. Bob Brown & Gil Hayes, lost to Dutch Savage, Dean Higuchi & Buck Ramstead
08/28 Vancouver, BC beat Dutch Savage
09/04 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Dutch Savage & Steven Little Bear
*Won the Canadian tag team titles (4)
09/11 Vancouver, BC w/. Bob Brown, beat Steven Little Bear & Dean Higuchi
09/18 Vancouver, BC w/. Gil Hayes, beat Duncan McTavish & Eddie Morrow
Promoter ?:
09/20 Honolulu, HI lost to Fred Curry
All Star Wrestling:
09/25 Vancouver, BC w/. Bob Brown, lost to Dutch Savage & Dean Higuchi by DQ
10/09 Vancouver, BC beat Dutch Savage
Promoter ?:
10/11 Honolulu, HI drew Ed Francis
All Star Wrestling:
10/16 Vancouver, BC w/. Bob Brown, drew Gene Kiniski & Dean Higuchi
10/28 Victoria, BC beat Eddie Morrow

1973
01/15 Vancouver, BC w/. Eddie Morrow, lost to The Brute & Mike Webster
01/20 Portland, OR drew Ed Francis
01/22 Vancouver, BC double DQ vs. Bob Brown
01/27 Portland, OR lost to Clay Spencer by DQ
01/29 Vancouver, BC beat Bob Brown
02/05 Vancouver, BC beat The Brute
02/12 Vancouver, BC w/. Sean Regan, lost to The Brute & Mike Webster
02/19 Vancouver, BC w/. Sean Regan & Dean Higuchi, beat Gene Kiniski, The Brute & Mike Webster
02/26 Vancouver, BC w/. Dean Higushi, lost to The Brute & Mike Webster
03/03 Seattle, WA lost to Gene Kiniski
Maple Leaf Wrestling
03/04 Toronto, ON w/. Big Brutus, drew Tex McKenzie & Luis Martinez
All Star Wrestling:
03/12 Vancouver, BC beat Rocky Montero
03/17 Portland, OR w/. Bull Ramos, lost to Dutch Savage & Steven Little Bear by DQ
03/19 Vancouver, BC beat Duncan McTavish
03/26 Vancouver, BC lost to Gene Kiniski
04/02 Vancouver, BC beat Ray Glenn
04/09 Vancouver, BC beat Buck Ramstead
04/16 Vancouver, BC beat Eddie Morrow
04/23 Vancouver, BC w/. Dutch Savage, beat Dean Higuchi & Duncan McTavish
04/30 Vancouver, BC w/. Dutch Savage, beat The Brute & Mike Webster by DQ
05/07 Vancouver, BC w/. Dutch Savage, lost to The Brute & Mike Webster
05/14 Vancouver, BC double DQ vs. The Brute
05/21 Vancouver, BC double DQ vs. The Brute
05/28 Vancouver, BC w/. Dutch Savage & John Tolos, beat Gene Kiniski, Mike Webster & Stan Kowalski
06/04 Vancouver, BC w/. Sean Regan, beat The Brute & Mike Webster by DQ
06/18 Vancouver, BC beat Tor Kamata
06/25 Vancouver, BC beat Larry Whistler
07/02 Vancouver, BC beat Mike Webster
07/09 Vancouver, BC beat Mike Webster
07/16 Vancouver, BC w/. Gerry Romano, beat The Brute & Mike Webster
*Won the Canadian tag team titles (5)
07/23 New Westminster, BC w/. Gerry Romano, beat The Brute & Mike Webster
07/30 New Westminster, BC w/. Gerry Romano & Dutch Savage, beat Gene Kiniski, The Brute & Mike Webster
08/06 New Westminster, BC w/. Gerry Romano, beat Gene Kiniski & Tor Kamata by DQ
08/13 New Westminster, BC w/. Gerry Romano, beat The Brute & Tor Kamata
08/20 New Westminster, BC w/. Gerry Romano, lost to Gene Kiniski & The Brute
*Lost the Canadian tag team titles
08/27 New Westminster, BC lost to Gene Kiniski
Wrestling Superstars:
09/11 Tacoma, WA beat Junior Bass by DQ
09/25 Tacoma, WA beat Rip Tyler by DQ
09/25 Tacoma, WA w/. Arman Hussein, beat Eddie Morrow & Rip Tyler
10/09 Tacoma, WA beat Junior Bass
10/09 Tacoma, WA lost in a Battle royal
10/16 Tacoma, WA beat The Executioner
10/16 Tacoma, WA lost in a Battle royal
10/23 Tacoma, WA w/. Greg Lake, lost to Lumberjack Luke & Ray Steele
10/30 Tacoma, WA w/. Greg Lake, no contest Lumberjack Luke & Ray Steele
11/06 Tacoma, WA beat Ray Steele by DQ
11/13 Tacoma, WA w/. Paddy Ryan, lost to Lumberjack Luke & Ray Steele
11/20 Tacoma, WA w/. Paddy Ryan, beat Lumberjack Luke & Ray Steele
11/27 Tacoma, WA w/. Paddy Ryan, beat Lumberjack Luke & Ray Steele by DQ
12/04 Tacoma, WA w/. Jay Clinstock, beat Eddie Morrow & Ray Steele
12/11 Tacoma, WA w/. Tiny Little, beat Eddie Morrow & Little Atlas
12/26 Tacoma, WA beat Eddie Sullivan

1974
01/02 Tacoma, WA w/. Paddy Ryan, beat Lumberjack Luke & Ray Steele
01/03 Ellensburg, WA beat Eddie Sullivan
01/05 Tacoma, WA beat Bolo Mongol via forfeit
01/08 Seattle, WA w/. Paddy Ryan, lost to Lumberjack Luke & Eddie Sullivan
01/15 Tacoma, WA w/. Paddy Ryan, beat Lumberjack Luke & Eddie Sullivan
01/22 Seattle, WA w/. Greg Lake, lost to Redbeard & Eddie Sullivan
01/29 Tacoma, WA beat Redbeard by DQ
02/02 Shelton, WA beat Ron Roberts
02/05 Seattle, WA w/. Jay Clinstock, beat Redbeard & Goldie Rogers
02/06 Yakima, WA beat Lumberjack Luke
02/07 Tacoma, WA drew Redbeard
02/07 Tacoma, WA w/. Paddy Ryan, no contest Ronnie Roberts & Redbeard
02/08 Anacortes, WA beat Ronnie Roberts
02/08 Anacortes, WA lost in an elimination match
02/09 Moses Lake, WA drew Redbeard
02/09 Moses Lake, WA w/. Paddy Ryan, lost to Eddie Sullivan & Redbeard
02/11 Ellensburg, WA w/. Jay Clinstock, lost to Eddie Sullivan & Redbeard
02/12 Tacoma, WA beat Redbeard
02/13 Yakima, WA w/. Paddy Ryan, beat Lumberjack Luke & Redbeard
02/14 Spokane, WA beat Redbeard
02/15 Richland, WA beat Redbeard
02/19 Tacoma, WA w/. Jay Clinstock, lost to Redbeard & Eddie Sullivan
02/20 Yakima, WA w/. Paddy Ryan, beat Redbeard & Lumberjack Luke by DQ
02/21 Spokane, WA beat Eddie Sullivan by DQ
02/22 Okanagan, WA drew Eddie Sullivan
02/22 Okanagan, WA w/. Paddy Ryan, beat Eddie Sullivan & Lumberjack Luke
02/23 Wenatchee, WA beat Redbeard by DQ
02/25 Darrington, WA w/. Paddy Ryan, beat Eddie Sullivan & Redbeard
02/26 Tacoma, WA w/. Paddy Ryan, double DQ vs. Lumberjack Luke & Redbeard
02/27 Yakima, WA beat Lumberjack Luke
02/28 Spokane, WA beat Eddie Sullivan by DQ
03/01 Richland, WA drew Lumberjack Luke
03/05 Tacoma, WA beat Redbeard
03/06 Yakima, WA lost to Eddie Sullivan
03/07 Spokane, WA beat Lumberjack Luke by DQ
03/08 Richland, WA w/. Paddy Ryan, beat Lumberjack Luke & Eddie Sullivan by DQ
03/12 Tacoma, WA w/. Paddy Ryan, lost to Ron & Bob Dupree
03/13 Yakima, WA w/. Paddy Ryan & Jay Clinstock, lost to Eddie Sullivan, Ray Steele, & Lumberjack Luke
03/14 Spokane, WA w/. Paddy Ryan, beat Eddie Sullivan & Lumberjack Luke
03/19 Tacoma, WA w/. Paddy Ryan, beat Ron & Bob Dupree
03/20 Yakima, WA beat Lumberjack Luke by DQ
03/20 Yakima, WA w/. Greg Lake, beat Ron & Bob Dupree
03/22 Richland, WA w/. Paddy Ryan, lost to Eddie Sullivan & Lumberjack Luke
03/26 Tacoma, WA drew Bob Dupree
03/26 Tacoma, WA w/. Greg Lake, beat Ron & Bob Dupree
04/02 Tacoma, WA w/. Paddy Ryan, beat Lumberjack Luke & Eddie Sullivan by DQ
Stampede Wrestling:
04/05 Calgary, AB vs. Anthony the Beautiful
04/12 Calgary, AB vs. Man Mountain Williamson
04/19 Calgary, AB w/. Archie Gouldie, vs. Leo Burke & Larry Lane
04/26 Calgary, AB w/. Archie Gouldie, lost to Nick Carter & Sweet William
04/28 Calgary, AB 20-man Battle royal
05/03 Calgary, AB vs. Archie Gouldie
05/10 Calgary, AB vs. Malumba
05/17 Calgary, AB vs. Malumba
05/24 Calgary, AB vs. Danny Little Bear
05/31 Calgary, AB vs. Danny Little Bear
06/01 Edmonton, AB vs. Danny Little Bear
06/07 Calgary, AB vs. Benny Ramirez
06/14 Calgary, AB lost to Danny Little Bear
07/05 Calgary, AB vs. Hans Schroeder
08/02 Calgary, AB vs. Danny Little Bear Strap match
08/09 Calgary, AB vs. Larry Lane
08/16 Calgary, AB vs. Larry Lane
08/23 Calgary, AB vs. Benny Ramirez
08/30 Calgary, AB vs. Benny Ramirez
09/06 Calgary, AB lost to Benny Ramirez
(Won the Stampede North American title around this time)
09/13 Calgary, AB beat Benny Ramirez by DQ
09/20 Calgary, AB vs. Benny Ramirez Lumberjack match
09/27 Calgary, AB vs. Carlos Belafonte
10/04 Calgary, AB vs. Khosrow Vaziri (aka Iron Sheik)
10/11 Calgary, AB w/. Stan Kowalski, vs. Tor Kamata & Mr. Hito
10/18 Calgary, AB w/. Stan Kowalski, vs. Tor Kamata & Mr. Hito TORNADO
10/25 Calgary, AB vs. Stan Kowalski
11/01 Calgary, AB vs. Les Thornton
11/08 Calgary, AB vs. Les Thornton
11/15 Calgary, AB vs. Les Thornton Lumberjack match
(Lost the Stampede North American title around this time)
12/06 Calgary, AB vs. Les Thornton
12/13 Calgary, AB vs. Les Thornton
12/20 Calgary, AB vs. Les Thornton
(Won the Stampede North American title around this time)
12/27 Calgary, AB vs. Angelo Mosca

1975
01/03 Calgary, AB vs. Larry Lane
01/17 Calgary, AB w/. Curtis Iaukes, vs. Larry Lane & Mark Lewin
01/24 Calgary, AB w/. Curtis Iaukea, vs. Larry Lane & Mark Lewin
01/31 Calgary, AB w/. Curtis Iaukea, vs. Larry Lane & Mark Lewin
Wrestling Superstars:
02/04 Tacoma, WA beat Eddie Sullivan by DQ
Stampede Wrestling (AB)/Maple Leaf Wrestling (ON):
02/07 Calgary, AB vs. Mark Lewin
(Won Stampede International tag team title around this time)
02/14 Calgary, AB w/. Mr. Hito, vs. Mark Lewin & Les Thornton
02/21 Calgary, AB w/. Mr. Hito & Curtis Iaukea, vs. Larry Lane, Mark Lewin, & Dan Kroffat
02/28 Calgary, AB w/. Mr. Hito & Curtis Iaukea, vs. Larry Lane, Mark Lewin & Dan Kroffat
03/14 Calgary, AB w/. Mr. Hito, Curtis Iaukea & Big Bad John, vs. Larry Lane, Mark Lewin, Dan Kroffat & Stu Hart
03/21 Calgary, AB vs. Les Thornton
03/28 Calgary, AB w/. Mr. Hito, vs. Larry Lane & Les Thornton
04/04 Calgary, AB vs. Frankie Laine
04/11 Calgary, AB w/. Curtis Iaukea, vs. Larry Lane & Dan Kroffat
04/18 Calgary, AB w/. Mr. Hito, vs. Larry Lane & Frankie Laine
04/25 Calgary, AB w/. Mr. Hito, vs. Larry Lane & Frankie Laine
05/02 Calgary, AB w/. Mr. Hito, vs. Larry Lane & Bill Cody
05/09 Calgary, AB w/. Mr. Hito, vs. Larry Lane & Bill Cody
05/16 Calgary, AB w/. Mr. Hito & Curtis Iaukea, vs. Larry Lane, Dan Kroffat & Mark Lewin
05/17 Edmonton, AB w/. Mr. Hito & Curtis Iaukea, vs. Larry Lane, Dan Kroffat & Mark Lewin
05/23 Calgary, AB w/. Mark Lewin, vs. Mr. Hito & Curtis Iaukea
05/30 Calgary, AB vs. Curtis Iaukea
06/06 Calgary, AB vs. Curtis Iaukea
06/13 Calgary, AB w/. Mark Lewin & Dan Kroffat, vs. Mr. Hito, Curtis & George Iaukea
06/20 Calgary, AB lost to Curtis Iaukea
08/08 Calgary, AB w/. Mark Lewin, vs. The Sheik & Curtis Iaukea
08/24 Toronto, ON lost to The Sheik
08/29 Calgary, AB vs. Jack Ruffin
09/05 Calgary, AB w/. Frankie Laine vs. Karl Krupp & Mr. Hito
09/07 Toronto, ON beat Kurt Von Brauner
09/12 Calgary, AB vs. Karl Krupp
09/19 Calgary, AB vs. Karl Krupp
09/21 Toronto, ON lost to The Sheik
09/26 Calgary, AB vs. Karl Krupp Lumberjack match
12/26 Calgary, AB w/. Alo Leilani, vs. Don Gagne & Towering Inferno

1976
01/09 Calgary, AB lost to Gilles Poisson
01/10 Edmonton, AB lost to Gilles Poisson
All Star Wrestling:
03/15 Vancouver, BC beat Tami Samoa
03/22 Vancouver, BC beat Buck Ramstead
03/29 Vancouver, BC w/. Sigfried Steinke, drew Don Leo Jonathan Handicap match
04/05 Vancouver, BC beat Dean Higuchi
04/05 Vancouver, BC Won a Battle royal
04/12 Vancouver, BC drew George Wells
04/19 Vancouver, BC w/. Siegfried Steinke, lost to Don Leo Jonathan & George Wells
04/26 Vancouver, BC lost to Don Leo Jonathan by DQ
05/03 Vancouver, BC w/. Kenji Shibuya, beat Dutch Savage & Jimmy Snuka
05/10 Vancouver, BC w/. Siegfried Steinke, lost to Andre the Giant & Jimmy Snuka
05/17 Vancouver, BC w/. Kenji Shibuya, beat Don Leo Jonathan & George Wells
05/24 Vancouver, BC w/. Gene Kiniski, beat Don Leo Jonathan & George Wells
05/31 Vancouver, BC beat Don Leo Jonathan Pot of Gold match
06/07 Vancouver, BC lost to Don Leo Jonathan Texas Death match
06/14 Vancouver, BC w/. Kenji Shibuya, beat Gene Kiniski & Dutch Savage by DQ
06/21 Vancouver, BC beat Rick Hunter
Stampede Wrestling:
06/25 Calgary, AB w/. Paddy Ryan, vs. Mr. Hito & Higo Hamaguchi
All Star Wrestling:
06/28 Vancouver, BC w/. Kenji Shibuya, beat Don Leo Jonathan & Dutch Savage by DQ
07/05 Vancouver, BC w/. Gene Kiniski & Kenji Shibuya, lost to Don Leo Jonathan, John Tolos & Carlos Rocha
07/12 Vancouver, BC beat Eric Froelich
07/19 Vancouver, BC lost to Terry Funk (NWA World champion)
07/26 Vancouver, BC w/. Kenji Shibuya, beat John Tolos & Carlos Rocha by DQ
07/31 Portland, OR w/. Kenji Shibuya, lost to Dutch Savage & Jimmy Snuka
08/02 Vancouver, BC lost to Carlos Rocha
08/09 Vancouver, BC beat John Tolos
*Won the Pacific Coast Heavyweight title
Maple Leaf Wrestling
08/15 Toronto, ON lost to Carlos Rocha
All Star Wrestling:
08/23 Vancouver, BC double DQ vs. Carlos Rocha
08/30 Vancouver, BC beat Carlos Rocha
09/06 Vancouver, BC beat Jimmy Snuka
09/13 Vancouver, BC beat Keith Franks
09/20 Vancouver, BC w/. Kenji Shibuya, double DQ vs. Don Leo Jonathan & John Anson
09/27 Vancouver, BC beat John Anson by DQ
10/04 Vancouver, BC w/. Kenji Shibuya, lost to Don Leo Jonathan & John Anson
10/11 Vancouver, BC beat Dutch Savage
10/18 Vancouver, BC w/. Gene Kiniski, lost to Don Leo Jonathan & John Anson
10/25 Vancouver, BC double DQ vs. Sika
11/01 Vancouver, BC beat Afa
11/08 Vancouver, BC w/. Kurt Von Hess, double DQ vs. Sika & Afa
11/10 Portland, OR lost to Rocky Montero by DQ
11/15 Vancouver, BC w/. Kurt Von Hess, beat Sika & Afa
11/22 Vancouver, BC lost to John Tolos by DQ
11/29 Vancouver, BC w/. Kurt Von Hess, beat Jimmy Snuka & John Tolos
12/06 Vancouver, BC lost to Dutch Savage
12/13 Vancouver, BC lost to Don Leo Jonathan
*Lost the Pacific Coast title
12/20 Vancouver, BC beat Paddy Ryan
12/20 Vancouver, BC lost in a Battle royal
12/27 Vancouver, BC lost to Don Leo Jonathan

1977
01/03 Vancouver, BC w/. Kurt Von Hess, double DQ vs. Don Leo Jonathan & Dutch Savage
01/10 Vancouver, BC w/. Kurt Von Hess, beat Dutch Savage & Mike Sharpe
01/17 Vancouver, BC w/. Kurt Von Hess, lost to Don Leo Jonathan & Dutch Savage
01/24 Vancouver, BC beat Buck Ramstead
01/31 Vancouver, BC lost to Mike Sharpe by DQ
02/07 Vancouver, BC beat Kurt Von Hess
02/14 Vancouver, BC drew John Anson
02/21 Vancouver, BC beat Kurt Von Hess TEXAS DEATH MATCH
Stampede Wrestling:
04/08 Calgary, AB lost to Tim Brooks by DQ
04/09 Edmonton, AB vs. Tim Brooks
04/15 Calgary, AB vs. Tim Brooks
04/22 Calgary, AB beat Tim Brooks by DQ
04/26 Red Deer, AB vs. Tim Brooks
04/29 Calgary, AB vs. Tim Brooks TEXAS DEATH MATCH
Trans Canada Wrestling: Promoter Bobby Kay
05/19 Halifax, NS vs. Leo Burke
05/26 Halifax, NS w/. Masked Mauler, vs. Leo Burke & Hubert Gallant
06/02 Halifax, NS w/. Masked Mauler, vs. Leo Burke & Hubert Gallant
Stampede Wrestling:
06/08 Calgary, AB vs. Black Angus Campbell
Trans Canada Wrestling:
06/09 Halifax, NS vs. The Beast
06/16 Halifax, NS lost to The Beast CHAIN MATCH
Stampede Wrestling:
07/01 Calgary, AB beat Tim Brooks
07/08 Calgary, AB vs. Harley Race (NWA World champion)
07/15 Calgary, AB beat Kasavubu
07/29 Calgary, AB drew Neil Guay
08/05 Calgary, AB beat Neil Guay
08/06 Edmonton, AB 14-man Battle royal
08/19 Calgary, AB vs. Don Gagne
08/21 Calgary, AB lost in a Battle royal
08/26 Calgary, AB lost to Kasavubu by DQ
09/02 Calgary, AB vs. Kasavubu
09/03 Edmonton, AB lost to Don Gagne No DQ, Loser Leaves Town
Germany:
09/09 Hanover, Germany beat Mr. Hito
09/10 Hanover, Germany drew Axel Dieter
09/11 Hanover, Germany beat Joe Ventura
09/12 Hanover, Germany double knockout vs. Pat Roach
09/13 Hanover, Germany drew Ivan Strogoff
09/14 Hanover, Germany beat Klaus Kauroff
09/15 Hanover, Germany beat Salvatore Bellomo
09/16 Hanover, Germany beat Colin Joynson
09/17 Hanover, Germany beat Gilles Poisson
09/18 Hanover, Germany beat UFO
09/19 Hanover, Germany beat Axel Dieter by DQ
09/20 Hanover, Germany beat Tony Anthony
09/20 Hanover, Germany lost to Axel Dieter
09/21 Hanover, Germany drew Pat Roach
09/23 Hanover, Germany drew Axel Dieter
09/25 Hanover, Germany beat Gerry Morrow
09/26 Hanover, Germany beat Gilles Poisson
09/27 Hanover, Germany drew Mr. Hito
09/29 Hanover, Germany beat Le Grande Vladimir
09/30 Hanover, Germany beat Axel Dieter
10/01 Hanover, Germany beat Mr. Hito
10/02 Hanover, Germany beat Dave Viking
10/04 Hanover, Germany w/. Ivan Strogoff, beat Dave Viking & Gilles Poisson
10/05 Hanover, Germany beat Norman Charles
10/06 Hanover, Germany beat Ivan Strogoff by DQ
10/07 Hanover, Germany beat Pierre Lefebvre
10/09 Hanover, Germany beat Salvatore Bellomo
10/10 Hanover, Germany double knockout vs. Dave Viking
10/11 Hanover, Germany beat Colin Joynson
10/12 Hanover, Germany lost to Pat Roach by DQ
10/13 Hanover, Germany beat UFO
10/15 Hanover, Germany beat Gilles Poisson
10/16 Hanover, Germany beat Klaus Kauroff
10/17 Hanover, Germany beat Ivan Strogoff
10/18 Hanover, Germany beat Salvatore Bellomo
10/19 Hanover, Germany beat Dave Viking
10/21 Hanover, Germany beat Mr. Hito
10/22 Hanover, Germany beat Pat Roach
10/23 Hanover, Germany lost to Axel Dieter
*Quinn placed second in the Hanover tournament
10/27 Kiel, Germany beat Ivan Strogoff
10/28 Kiel, Germany beat Dave Viking
10/29 Kiel, Germany beat Klaus Kauroff
11/02 Siegen, Germany beat UFO
11/03 Siegen, Germany beat Klaus Kauroff
11/04 Siegen, Germany beat Amet Chong
11/07 Dusseldorf, Germany beat Gerry Morrow
11/08 Dusseldorf, Germany drew Axel Dieter
11/09 Dusseldorf, Germany beat Klaus Kauroff
11/10 Dusseldorf, Germany beat Colin Joynson
11/11 Dusseldorf, Germany w/. Klaus Kauroff, lost to Axel Dieter & Colin Joynson
11/12 Dusseldorf, Germany beat UFO
11/13 Dortmund, Germany w/. Bobby Gaetano, beat Barry Douglas & Judd Harris
11/14 Dortmund, Germany drew Ivan Strogoff
11/15 Dortmund, Germany beat Indio Guajaro
11/16 Dortmund, Germany lost to Giant Haystacks
11/17 Dortmund, Germany w/. Hans Roocks, beat Barry Douglas & Mal Kirk
11/18 Dortmund, Germany drew Billy Samson
11/19 Dortmund, Germany beat Judd Harris
11/20 Dortmund, Germany lost to Otto Wanz
11/21 Dortmund, Germany w/. Dave Taylor, beat Indio Guajaro & Judd Harris
11/22 Dortmund, Germany beat Dave Morgan
11/23 Dortmund, Germany lost to Ivan Strogoff

1978
All Star Wrestling:
01/16 Vancouver, BC beat Sandor Novak
01/23 Vancouver, BC beat Eddie Morrow
01/30 Vancouver, BC beat The General
02/06 Vancouver, BC w/. Guy Mitchell, double DQ vs. Black Avenger & Don Wayt
02/13 Vancouver, BC beat Don Wayt
*Won the Pacific Coast Heavyweight title (2)
02/20 Vancouver, BC w/. Don Leo Jonathan, drew Black Avenger & Don Wayt
02/27 Vancouver, BC w/. Don Leo Jonathan, beat Black Avenger & Don Wayt
*Won the Canadian tag team titles (6)
03/06 Vancouver, BC beat Black Avenger by DQ GLOVE MATCH
03/13 Vancouver, BC w/. Guy Mitchell, beat Don Wayt & Mike Hammer
03/20 Vancouver, BC beat The General
03/20 Vancouver, BC Won a Battle royal
03/27 Vancouver, BC beat Gene Kiniski by DQ
04/03 Vancouver, BC beat Sandor Novak
04/10 Vancouver, BC drew Guy Mitchell
04/17 Vancouver, BC beat Sandor Novak
04/24 Vancouver, BC beat Bob Boucher
05/01 Vancouver, BC beat Don Wayt
05/08 Vancouver, BC beat ?
05/15 Vancouver, BC lost to Gene Kiniski
*Lost the Pacific Coast title
05/22 Vancouver, BC lost to Don Wayt
Germany:
08/15 Munster, Germany beat Billy Samson
08/16 Munster, Germany lost to Otto Wanz by DQ
08/17 Munster, Germany beat Dave Taylor
08/18 Munster, Germany beat Mihalyi Kuti
08/19 Munster, Germany drew Hans Roocks
08/20 Munster, Germany drew Ivan Strogoff
08/21 Munster, Germany w/. Gilles Poisson, lost to Otto Wanz & Bobby Gaetano
08/22 Munster, Germany beat Steve Wright
08/23 Munster, Germany w/. Mal Kirk, beat Mihalyi Kuti & Morgan
08/24 Munster, Germany beat Bobby Gaetano
08/25 Munster, Germany w/. Indio Guajaro, beat Bobby Gaetano & Morgan
08/26 Munster, Germany w/. Gilles Poisson, lost to Steve Wright & Bobby Gaetano by DQ
08/27 Munster, Germany beat Morgan
08/28 Munster, Germany w/. Indio Guajaro, beat Steve Wright & Dave Taylor
08/29 Munster, Germany lost to Hans Roocks
*Quinn tied for third place in the Munster tournament
08/31 Karlsruhe, Germany drew Billy Samson
09/01 Karlsruhe, Germany beat Morgan
09/02 Karlsruhe, Germany drew Mihalyi Kuti
09/03 Karlsruhe, Germany lost to Bobby Gaetano
09/05 Karlsruhe, Germany beat Billy Samson
09/06 Karlsruhe, Germany w/. Indio Guajaro, beat Steve Wright & Bobby Gaetano
09/07 Karlsruhe, Germany lost to Billy Samson
09/08 Karlsruhe, Germany beat Dave Taylor
09/09 Karlsruhe, Germany beat Mal Kirk
09/10 Karlsruhe, Germany lost to Hans Roocks
09/12 Karlsruhe, Germany w/. Gilles Poisson, beat Bobby Gaetano & Mihalyi Kuti
09/13 Karlsruhe, Germany beat Bobby Gaetano
09/14 Karlsruhe, Germany lost to Hans Roocks
09/15 Karlsruhe, Germany beat Judd Harris
09/16 Karlsruhe, Germany beat Gilles Poisson
09/17 Karlsruhe, Germany no contest vs. Ivan Strogoff
09/19 Karlsruhe, Germany beat Tony Kosik
*Quinn tied for second place in the Karlsruhe tournament
09/21 Nurnberg, Germany beat Dave Taylor
09/22 Nurnberg, Germany lost to Wolfgang Saturski
09/23 Nurnberg, Germany no contest vs. Otto Wanz
09/25 Nurnberg, Germany w/. Indio Guajaro, drew Dave Taylor & Billy Samson
09/26 Nurnberg, Germany lost to Otto Wanz
09/27 Nurnberg, Germany beat Billy Samson
09/28 Nurnberg, Germany beat Bobby Gaetano
09/29 Nurnberg, Germany w/. Indio Guajaro, drew Billy Samson & Dave Taylor
09/30 Nurnberg, Germany drew Wolfgang Saturski
10/02 Nurnberg, Germany beat Gilles Poisson
10/03 Nurnberg, Germany beat Steve Wright
10/04 Nurnberg, Germany beat Morgan
10/05 Nurnberg, Germany beat Tony Kosik
10/06 Nurnberg, Germany beat Gilles Poisson
10/07 Nurnberg, Germany lost to Otto Wanz
*Quinn tied for third place in the Nurnberg tournament
10/10 Munich, Germany drew Billy Samson
10/11 Munich, Germany beat Gilles Poisson
10/12 Munich, Germany w/. Judd Harris, beat Dave Taylor & Tony Kosik
10/13 Munich, Germany lost to Otto Wanz
10/14 Munich, Germany beat Morgan
10/15 Munich, Germany beat Mal Kirk
10/16 Munich, Germany lost to Otto Wanz
10/17 Munich, Germany drew Crusher Verdu
10/18 Munich, Germany beat Steve Wright
10/19 Munich, Germany beat Dave Taylor
10/20 Munich, Germany drew Bobby Gaetano
10/21 Munich, Germany beat Tony Kosik
10/22 Munich, Germany lost to Otto Wanz by DQ
10/23 Munich, Germany w/. Judd Harris, lost to Dave Taylor & Billy Samson by DQ
10/24 Munich, Germany lost to Billy Samson
*Quinn tied for 3rd place in the 1978 Munich tournament.
10/26 Dortmund, Germany w/. Judd Harris, lost to Bobby Gaetano & Morgan by DQ
10/26 Dusseldorf, Germany beat Nino Mercury
10/27 Dortmund, Germany lost to Otto Wanz
10/27 Dusseldorf, Germany beat Tino Bellomo
10/28 Dortmund, Germany beat Steve Wright
10/28 Dusseldorf, Germany beat El Lobo
10/29 Dortmund, Germany lost to Don Leo Jonathan
10/29 Dusseldorf, Germany beat Tusumi Oshiro
10/30 Dortmund, Germany beat Dave Taylor
10/30 Dusseldorf, Germany no contest vs. Moose Morowski
10/31 Dortmund, Germany w/. Judd Harris, beat Bobby Gaetano & Gilles Poisson
11/01 Dusseldorf, Germany beat El Lobo
11/02 Dortmund, Germany lost to Billy Samson
11/03 Dortmund, Germany drew Ivan Strogoff
11/04 Dortmund, Germany beat Bobby Gaetano
11/05 Dortmund, Germany w/. Judd Harris, beat Gilles Poisson & Steve Wright
11/06 Dortmund, Germany beat Morgan
11/07 Dortmund, Germany lost to Otto Wanz
11/09 Oldenburg, Germany drew Otto Wanz
11/10 Oldenburg, Germany w/. Indio Guajaro, lost to Bobby Gaetano & Gilles Poisson
11/11 Oldenburg, Germany beat Morgan
11/12 Oldenburg, Germany beat Gilles Poisson
11/13 Oldenburg, Germany drew Otto Wanz
11/14 Oldenburg, Germany w/. Indio Guajaro, lost to Bobby Gaetano & Dave Taylor by DQ
11/16 Oldenburg, Germany beat Ivan Strogoff
*Quinn was declared the winner of the 1978 Oldenburg tournament
11/17 Bremen, Germany drew Otto Wanz
11/18 Bremen, Germany lost to Bobby Gaetano
11/19 Bremen, Germany beat Morgan
11/20 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro, lost to Bobby Gaetano & Mihalyi Kuti by DQ
11/21 Bremen, Germany beat Ivan Strogoff by DQ
11/22 Bremen, Germany lost to Billy Samson
11/23 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro, beat Gilles Poisson & Morgan
11/24 Bremen, Germany beat Indio Guajaro
11/25 Bremen, Germany no contest vs. Billy Samson
11/26 Bremen, Germany beat Dave Taylor
11/27 Bremen, Germany beat Bobby Gaetano
11/28 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro, lost to Otto Wanz & Morgan by DQ
11/29 Bremen, Germany lost to Billy Samson by DQ
11/30 Bremen, Germany w/. Judd Harris, beat Bobby Gaetano & Gilles Poisson
12/01 Bremen, Germany drew Ivan Strogoff
12/02 Bremen, Germany beat Steve Wright
12/03 Bremen, Germany beat Johann Hefer
12/04 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro, lost to Otto Wanz & Morgan by DQ
12/05 Bremen, Germany beat Billy Samson
12/06 Bremen, Germany lost to Mihalyi Kuti
12/07 Bremen, Germany w/. Judd Harris, lost to Bobby Gaetano & Billy Samson
12/08 Bremen, Germany drew Mal Kirk
12/09 Bremen, Germany beat Wolfgang Saturski
12/10 Bremen, Germany beat Crusher Verdu
12/11 Bremen, Germany drew Otto Wanz
12/12 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro, drew Wolfgang Saturski & Bobby Gaetano
12/13 Bremen, Germany beat Judd Harris
12/14 Bremen, Germany beat Morgan
12/15 Bremen, Germany drew Billy Samson
12/16 Bremen, Germany beat Gilles Poisson
12/17 Bremen, Germany drew Wolfgang Saturski
12/18 Bremen, Germany beat Mal Kirk
12/19 Bremen, Germany w/. Judd Harris, beat Mihalyi Kuti & Morgan
12/20 Bremen, Germany lost to Ivan Strogoff
12/21 Bremen, Germany beat Mihalyi Kuti
12/22 Bremen, Germany lost to Otto Wanz
*Quinn finished the Bremen tournament in a three way tie for second place.

1979
Joint Promotions: Promoter Max Crabtree:
01/02 Chelmsford, England lost to Wayne Bridges by DQ
01/04 Woolwich, England vs. Wayne Bridges
01/06 Hanley, England lost to Caswell Martin by DQ
01/08 Turnbridge Wells, Eng lost to Pete Roberts by KO
01/09 Hemel Hempstead, Eng beat Jack Rowlands by KO
01/10 Walthamstow, England lost to Wayne Bridges by KO
01/11 Bristol, England beat Pete Roberts by KO
01/13 Manchester, England lost to Wayne Bridges by KO
01/15 Wembley, England beat Pete Roberts by KO
01/16 Wolverhampton, England beat Count Bartelli by KO
01/17 London, England lost to Wayne Bridges by DQ
01/18 Birmingham, England lost to Count Bartelli by DQ
01/19 Bedworth, England beat Lee Bronson by KO
01/20 Hanley, England w/. Sid Cooper, beat Count Bartelli & Honeyboy Zimba
01/22 Grays, England vs. Pete Roberts
01/24 Brighton, England lost to Wayne Bridges by KO
01/25 Bristol, England beat Count Bartelli by KO
01/25 Bristol, England lost to Wayne Bridges by DQ
01/26 Cardiff, Wales beat Honeyboy Zimba
01/27 Hanley, England w/. Mal Kirk, beat Clive Myers & Chris Adams
01/29 Wembley, England no contest vs. Wayne Bridges
01/30 Wolverhampton, England beat Barry Douglas by KO
01/31 Leicester, England lost to Honeyboy Zimba by DQ
02/01 Birmingham, England lost to Ray Steel by DQ
02/03 Hanley, England w/. Mal Kirk, lost to Big Daddy & Bobby Ryan by count out
02/05 Portsmouth, England vs. Wayne Bridges
02/06 Croydon, England no contest vs. Wayne Bridges
02/07 Walthamstow, England vs. Wayne Bridges
02/08 Glasgow, England vs. Tony St. Clair
02/09 Edmonton, England vs. Wayne Bridges
02/12 Grays, England vs. Pete Roberts
02/13 Hemel Hempstead, Eng lost to Wayne Bridges by DQ
02/15 Peterborough, England vs. Wayne Bridges
02/16 St. Albans, England lost to Pete Roberts by DQ
02/20 Bournemouth, England vs. Tony St. Clair
02/21 London, England w/. Giant Haystacks, lost to Wayne Bridges & Pat Roach
02/22 Bristol, England w/. Giant Haystacks, lost to Wayne Bridges & Tony St. Clair
02/23 Cardiff, Wales vs. Tony St. Clair
02/24 Belle Vue, England beat Ray Steel by KO
02/26 Wembley, England lost to Wayne Bridges by DQ
02/27 Guildford, England no contest vs. Wayne Bridges
02/28 Oldham, England beat Len Hurst by KO
03/01 Watford, England lost to Wayne Bridges by DQ
03/02 Bedworth, England vs. Tony St. Clair
03/03 Shoreditch, England vs. Tony St. Clair
03/05 Bradford, England lost to Ray Steel by DQ
03/06 Croydon, England lost to Wayne Bridges by DQ
03/07 Brighton, England lost to Wayne Bridges by DQ
03/08 Birmingham, England double KO vs. Tony St. Clair
03/10 Southampton, England lost to Tony St. Clair by DQ
03/13 Wolverhampton, England beat Lee Bronson by KO
03/14 Leicester, England lost to Tony St. Clair by DQ
03/15 Cambridge, England w/. Banger Walsh, lost to Big Daddy & Jackie Turpin
03/16 Chester, England lost to Tony St. Clair by DQ
03/17 Bletchley, England lost to Tony St. Clair by KO
03/19 Portsmouth, England vs. Wayne Bridges
03/20 Bournemouth, England vs. Tony St. Clair
03/21 London, England lost to Pat Roach by KO
03/22 Birmingham, England lost to Tony St. Clair by DQ
03/23 Hertford, England vs. Tony St. Clair
03/24 Belle Vue, England w/. Ace Allcard, lost to Big Daddy & Tony St. Clair
03/26 Harrogate, England lost to Tony St. Clair by DQ
03/27 Guildford, England vs. Wayne Bridges Ladder match
03/28 Blackburn, England lost to Tony St. Clair by DQ
04/02 Bradford, England w/. Giant Haystacks, beat Big Daddy & Mick McMichael
04/04 Rushden, England lost to Pete Roberts by DQ
04/05 Bristol, England lost to Tony St. Clair
04/06 Cardiff, Wales w/. Giant Haystacks, lost to Pat Roach & Tony St. Clair by DQ
04/07 Maidstone, England w/. Sid Cooper, lost to Big Daddy & Steve Grey
04/09 Halifax, England vs. Tony St. Clair
04/10 Wolverhampton, England w/. Giant Haystacks, lost to Tony St. Clair & Pat Roach by DQ
04/12 Dorking, England vs. Wayne Bridges
04/13 Southampton, England w/. Giant Haystacks, lost to Big Daddy & Tony St. Clair by DQ
04/14 Kilburn, England beat Ray Steel by KO
04/14 Kilburn, England lost to Wayne Bridges by DQ
04/17 Croydon, England w/. Mark Rocco, lost to Tony St. Clair & Wayne Bridges
04/18 Preston, England w/. Ed Wensor, lost to Big Daddy & John Cox
04/19 Norwich, England lost to Tony St. Clair by DQ
04/20 Taunton, England lost to Pete Roberts by DQ
04/21 Salisbury, England vs. Pete Roberts
04/23 Kirkby, England drew Tony St. Clair
04/24 Guildford, England w/. Mark Rocco, lost to Big Daddy & Ringo Rigby
04/26 Oxford, England vs. Tony St. Clair
04/27 Cheltenham, England lost to Tony St. Clair by DQ
04/28 Hanley, England w/. Mark Rocco, vs. Big Daddy & Tony St. Clair
04/30 Portsmouth, England w/. Mark Rocco, beat Tony St. Clair & Wayne Bridges
05/01 Hatfield, England lost to Tony St. Clair by DQ
05/02 Canterbury, England participated in tournament
05/04 Carlisle, England w/. Sid Cooper, vs. Big Daddy & Mick McMichael
05/05 Stroud, England vs. Tony St. Clair
05/07 Wembley, England vs. Tony St. Clair
05/08 Wolverhampton, England lost to Tony St. Clair by DQ
05/09 Bath, England lost to Pete Roberts by DQ
05/10 Northampton, England beat Len Hurst by KO
05/11 Edmonton, England vs. Tony St. Clair
05/12 Belle Vue, England lost to Tony St. Clair by DQ
05/14 Aylesbury, England double KO vs. Tony St. Clair
05/15 Woking, England double KO vs. Andy Robbins
05/16 Folkestone, England vs. Len Hurst
05/17 Birmingham, England w/. Banger Walsh, lost to Big Daddy & Chris Adams
05/18 Newport, England lost to Tony St. Clair by DQ
05/19 Newark, England vs. Tony St. Clair
05/21 Catford, England vs. Colin Joynson
05/22 Ipswich, England vs. Pete Roberts
05/23 Lincoln, England vs. Tony St. Clair
05/24 Peterborough, England beat Pete Roberts
05/25 Chester, England w/. Mark Rocco, lost to Big Daddy & Superstar Sanders
05/26 Gloucester, England w/. Sid Cooper, vs. Big Daddy & Steve Grey
05/28 Grays, England vs. Wayne Bridges
05/29 Bournemouth, England w/. Sid Cooper, vs. Big Daddy & Steve Grey
05/30 London, England beat Lee Bronson by KO
05/31 Halifax, England w/. Giant Haystacks, lost to Big Daddy & Tommy Warboys
06/01 Cardiff, Wales w/. Mark Rocco, lost to Big Daddy & Superstar Sanders
06/02 Bedford, England beat Pete Roberts by KO
06/04 Shrewsbury, England double DQ vs. Pat Roach
06/06 Coventry, England w/. Mark Rocco, vs. Big Daddy & Wayne Bridges
06/07 Norwich, England beat Honeyboy Zimba by KO
06/08 Newark, England lost to Pat Roach by DQ
06/09 Hanley, England lost to Pat Roach by DQ
06/10 Cleethorpes, England beat Ray Steel by KO
06/11 Cheltenham, England vs. Tony St. Clair
06/12 Southend, England beat Lee Bronson by KO
06/13 Bradford, England lost to Tony St. Clair by DQ
06/14 Birmingham, England w/. Giant Haystacks, lost to Pat Roach & Tony St. Clair by DQ
06/15 Portsmouth, England beat Tony St. Clair Ladder match
06/16 Hanley, England beat Pat Roach
06/18 Folkestone, England vs. Tony St. Clair
06/19 Wolverhampton, England lost to Pat Roach by DQ
06/20 Hastings, England w/. The Outlaw, lost to Big Daddy & Superstar Sanders
06/21 Peterborough, England beat Pete Roberts by KO
06/22 Staines, England lost to Wayne Bridges by DQ
06/23 Belle Vue, England w/. Giant Haystacks, lost to Big Daddy & Tony St. Clair
06/25 Doncaster, England w/. Mark Rocco, vs. Big Daddy & Mick McMichael
06/27 Wembley, England lost to Big Daddy by KO
Promoter ?:
10/03 Hanover, Germany beat Dave Viking
10/05 Hanover, Germany double DQ vs. Moose Morowski
10/07 Hanover, Germany lost to Caswell Martin
10/08 Hanover, Germany w/. Dave Viking, lost to Axel Dieter & Tino Bellomo
10/09 Hanover, Germany beat Le Grande Vladimir
10/10 Hanover, Germany lost to UFO
10/12 Hanover, Germany beat Tino Bellomo
10/13 Hanover, Germany lost to Axel Dieter
10/14 Hanover, Germany beat Francisco Ramirez
10/15 Hanover, Germany beat Dave Viking
10/16 Hanover, Germany lost to Pat Roach
10/17 Hanover, Germany w/. Le Grande Vladimir, lost to Axel Dieter & Tino Bellomo
10/19 Hanover, Germany lost to Tino Bellomo
11/16 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro, drew Billy Samson & Robby Ganseur
11/18 Bremen, Germany beat Tony St. Clair
11/19 Bremen, Germany lost to Ivan Strogoff
11/20 Bremen, Germany drew Bobby Gaetano
11/21 Bremen, Germany beat Tony Kosik
11/22 Bremen, Germany beat Steve Wright
11/23 Bremen, Germany no contest vs. Ivan Strogoff
11/24 Bremen, Germany beat Robby Ganseur
11/25 Bremen, Germany beat Indio Guajaro
11/26 Bremen, Germany w/. Rasputin, lost to Otto Wanz & Bobby Gaetano
11/27 Bremen, Germany beat Ivan Strogoff by DQ
11/28 Bremen, Germany beat Mihalyi Kuti
11/29 Bremen, Germany beat Rasputin
11/30 Bremen, Germany beat Ivan Strogoff
12/01 Bremen, Germany drew Billy Samson
12/02 Bremen, Germany drew Otto Wanz
12/03 Bremen, Germany beat Rasputin
12/04 Bremen, Germany lost to Wolfgang Saturski by DQ
12/05 Bremen, Germany w/. Rasputin, drew Bobby Gaetano & Billy Samson
12/06 Bremen, Germany beat Biko Botowamungo
12/07 Bremen, Germany beat Otto Wanz
12/08 Bremen, Germany drew Wolfgang Saturski
12/09 Bremen, Germany w/. Dave Viking, lost to Tony St. Clair & Billy Samson
12/10 Bremen, Germany beat Billy Samson
12/11 Bremen, Germany lost to Wolfgang Saturski by DQ
12/12 Bremen, Germany w/. Dave Viking, lost to Mihalyi Kuti & Bobby Gaetano by DQ
12/13 Bremen, Germany drew Mihalyi Kuti
12/14 Bremen, Germany beat Tony St. Clair
12/15 Bremen, Germany w/. Rasputin, beat Bobby Gaetano & Steve Wright
12/16 Bremen, Germany beat Johnny El Corso
12/17 Bremen, Germany drew Ivan Strogoff
12/18 Bremen, Germany drew Peter Seidl
12/19 Bremen, Germany beat Bobby Gaetano
12/20 Bremen, Germany lost to Billy Samson
12/21 Bremen, Germany beat Dave Viking
12/22 Bremen, Germany lost to Ivan Strogoff
*Quinn places second in the 1979 Bremen tournament

1980
Joint Promotions:
01/09 Leamington, England w/. Giant Haystacks, beat Honey Boy Zimba & Butcher Bond
01/10 Peterborough, England beat Wayne Bridges by KO
01/11 Hereford, England beat Pete Roberts
01/12 Hanley, England beat Tony St. Clair
01/14 Darlington, England beat Tony St. Clair
01/15 Oxford, England vs. Pat Roach
01/16 Lincoln, England lost to Tony St. Clair by DQ
01/17 Preston, England lost to Tony St. Clair by DQ
01/18 Edinburgh, England vs. Tony St. Clair
01/19 Huddersfield, England w/. Rex Strong, lost to Tony St. Clair & Ray Steel
01/21 Portsmouth, England beat Pete Roberts
01/22 Croydon, England beat Caswell Martin by TKO
01/23 Woking, England vs. Wayne Bridges
01/24 London, England w/. Rex Strong, beat Africans Kruger & Rand
01/25 Bedworth, England beat Honey Boy Zimba by KO
01/26 Maidstone, England lost to Wayne Bridges by DQ
01/27 Wembley, England beat Pete Roberts by TKO
01/27 Wembley, England beat Wayne Bridges
01/29 Bournemouth, England beat Terry Rudge
01/30 Leicester, England vs. Caswell Martin
01/31 Bristol, England beat Chris Adams
01/31 Bristol, England w/. Banger Walsh, lost to Big Daddy & Chris Adams by DQ
02/01 Cardiff, Wales beat Tony St. Clair
02/02 Newcastle, England beat Tony St. Clair
02/04 Turnbridge Wells, Eng beat Pete Roberts
02/05 Middlesbrough, England lost to Ray Steel by DQ
02/06 Crewe, England lost to Tony St. Clair by DQ
02/07 Glasgow, England lost to Tony St. Clair by DQ
02/08 Chester, England w/. Banger Walsh, lost to Big Daddy & Jackie Turpin
02/09 Belle Vue, England double DQ vs. Pat Roach
02/10 Cleethorpes, England lost to Tony St. Clair by DQ
02/11 Grays, England beat Steve Veidor
02/12 Solihull, England lost to Tony St. Clair by DQ
02/13 Southend, England vs. Caswell Martin
02/14 Birmingham, England beat Tony St. Clair by TKO
02/15 Carlisle, England vs. Tony St. Clair
02/16 Newcastle, England w/. Hans Streiger, vs. Big Daddy & Kid Chocolate
02/18 Sheffield, England lost to Gwynn Davies by DQ
02/19 Wolverhampton, England beat Pete Roberts by KO
02/20 London, England beat Wayne Bridges by KO
02/21 Birmingham, England double DQ vs. Pat Roach
02/22 Blackburn, England lost to Tony St. Clair Ladder match
02/23 Gloucester, England beat Caswell Martin by KO
02/25 Halifax, England vs. Tony St. Clair
02/27 Brighton, England beat Steve Veidor by KO
02/28 Cambridge, England vs. Wayne Bridges
02/29 Edmonton, England beat Pete Roberts by KO
03/01 Bletchley, England lost to Tony St. Clair by DQ
03/03 Aylesbury, England beat Steve Veidor by KO
03/04 Hemel Hempstead, Eng lost to Wayne Bridges by DQ
03/05 Acton, England beat Butcher Bond
03/08 Newark, England beat Tony St. Clair by KO
03/09 Cleethorpes, England lost to Tony St. Clair Ladder match
03/10 Bournemouth, England vs. Wayne Bridges
03/12 Lincoln, England beat Johnny Wilson by KO
03/13 Oldham, England lost to Pete Curry by DQ
03/15 Digbeth, England vs. Johnny Wilson
03/18 Croydon, England w/. Bully Boy Muir, lost to Wayne Bridges & Steve Veidor
04/01 Dundee, England beat Wayne Bridges by TKO
04/02 Buxton, England lost to Marty Jones by DQ
04/03 Glasgow, England beat Wayne Bridges
04/04 Woolwich, England beat Butcher Bond by KO
04/04 Woolwich, England lost to Wayne Bridges
04/05 Belle Vue, England w/. Banger Walsh, lost to Big Daddy & Roy St. Clair by DQ
04/07 Cheltenham, England w/. Sid Cooper, lost to Pete Roberts & Chris Adams
04/08 Chelmsford, England beat Pete Roberts by KO
04/09 Banbury, England beat Pete Roberts by KO
04/10 Bradford, England beat John Elijah by KO
04/11 Hastings, England beat Pete Roberts
04/12 Bedford, England w/. Banger Walsh, lost to Big Daddy & Chris Adams
04/14 Turnbridge Wells, Eng no contest vs. Steve Veidor
04/15 Middlesbrough, England beat Gil Singh
04/16 Leicester, England lost to Wayne Bridges by DQ
04/17 Preston, England w/. Mike Dean, lost to Big Daddy & Pete Ross
04/18 Chesterfield, England beat Honey Boy Zimba by KO
04/19 Maidstone, England beat Pete Roberts by KO
04/21 Wembley, England beat Wayne Bridges by KO
*Won the World title (UK version)
04/22 Spalding, England lost to Tony St. Clair
04/24 Bristol, England beat Tony St. Clair by KO
04/25 Edmonton, England beat Lee Bronson by KO
04/26 Kings Lynn, England lost to Ray Steel
05/04 Shepton, England beat Pete Roberts by KO
05/05 Cheltenham, England beat Tony St. Clair by KO
05/06 Worthing, England beat Pete Roberts by KO
05/07 Lincoln, England ?
05/08 Cambridge, England lost to Wayne Bridges Ladder match
05/09 Carlisle, England beat Honey Boy Zimba by KO
05/12 Halifax, England beat Honey Boy Zimba by KO
05/13 Croydon, England w/. Yasu Fuji, beat Steve Veidor & Lee Bronson
05/14 Southend, England vs. Wayne Bridges
05/15 Oxford, England lost to Wayne Bridges
05/16 Hertford, England drew Pat Roach
05/17 Stroud, England beat Wayne Bridges
05/19 Wembley, England double DQ vs. Wayne Bridges
05/20 Chelmsford, England double DQ vs. Wayne Bridges
05/21 Oldham, England lost to Marty Jones by DQ
05/22 Adwick, England beat Ray Steel by TKO
05/23 Blackburn, England beat Pete Curry by KO
05/24 Hanley, England w/. Butts Giraud, lost to Big Daddy & Pete Ross
05/26 Portsmouth, England w/. Banger Walsh, lost to Big Daddy & Chris Adams
05/27 Wolverhampton, England no contest vs. Marty Jones
05/28 London, England beat Mike Marino by TKO
05/29 Peterborough, England lost to Wayne Bridges by DQ
06/01 Scarborough, England beat Gil Singh
06/03 Dundee, Scotland w/. Mark Rocco, lost to Big Daddy & Pat Patton
06/04 Kilmarnock, Scotland w/. Mark Rocco, lost to Big Daddy & Young David
06/05 Glasgow, Scotland lost to Wayne Bridges
06/06 York, England w/. Mark Rocco, lost to Big Daddy & Young David
06/07 Yate, England beat Honey Boy Zimba by KO
06/09 Shrewsbury, England beat Honey Boy Zimba by KO
06/10 Bognor, England lost to Wayne Bridges
06/11 Wembley, England w/. Yasu Fuji, lost to Big Daddy & Wayne Bridges
06/12 Birmingham, England w/. Johnny South, lost to Marty Jones & Pat Roach
06/13 Twickenham, England vs. Honey Boy Zimba
06/14 Maidstone, England lost to Wayne Bridges
06/16 Grays, England lost to Wayne Bridges by DQ
06/18 Leicester, England beat Mike Marino
06/19 Bristol, England w/. Mark Rocco, lost to Big Daddy & Chris Adams
06/21 St. Helens, England w/. Banger Walsj, lost to Big Daddy & Chris Adams
06/22 Scarborough, England lost to Tony St. Clair
06/24 Wolverhampton, England w/. Mark Rocco, lost to Pat Roach & Marty Jones
06/25 Gt. Yarmouth, England lost to Wayne Bridges by DQ
06/26 Watford, England beat Mike Marino
06/27 Woolwich, England lost to Tony St. Clair
06/28 Salisbury, England lost to Wayne Bridges by DQ
06/29 Cliftonville, England beat Mike Marino
06/30 Harrogate, England w/. Lucky Gordon, lost to Big Daddy & Chris Adams
07/01 Oakengates, England lost to Tony St. Clair by DQ
07/02 Southport, England beat Jack Rowlands by TKO
07/03 Torquay, England beat Tony St. Clair by KO
07/06 Cliftonville, England lost to Wayne Bridges by DQ
07/07 Folkestone, England beat Mike Marino
07/08 Worthing, England beat Steve Veidor by KO
07/09 Gt Yarmouth, England double KO vs. Wayne Bridges
07/10 Morecambe, England beat Ray Steel
07/11 Huddersfield, England w/. Banger Walsh, lost to Big Daddy & Chris Adams
07/12 Belle Vue, England w/. Giant Haystacks, beat Mike Marino & Ray Steel
07/13 Cleethorpes, England beat Honey Boy Zimba by TKO
07/14 Catford, England w/. Giant Haystacks, beat Pete Roberts & Johnny Wilson
07/16 Brighton, England double KO vs. Wayne Bridges
07/17 Aberstwyth, England lost to Tony St. Clair
07/18 Carlisle, England w/. Rex Strong, lost to Tony St. Clair & Big Daddy
07/19 Adwick, England w/. Mark Rocco, lost to Big Daddy & Young David
07/20 Scarborough, England beat Honey Boy Zimba by TKO
07/21 Skegness, England lost to Ray Steel
07/22 Croydon, England w/. Yasu Fuji, beat Tony St. Clair & Wayne Bridges
07/23 Brighton, England lost to Wayne Bridges Ladder match
07/24 Ramsgate, England beat Steve Veidor by KO
07/25 Cardiff, Wales lost to Wayne Bridges by DQ
07/26 Hanley, England w/. Mark Rocco, lost to Pat Roach & Bobby Ryan by DQ
08/01 Liverpool, England beat Crusher Mason
08/02 Aldershot, England beat Lee Bronson by KO
08/04 Folkestone, England beat Butcher Bond by KO
08/05 Weymouth, England beat Pete Roberts
08/08 Skegness, England lost to Ray Steel
08/11 Porthcawl, England vs. Pete Roberts
08/19 Eastbourne, England lost to Wayne Bridges
08/21 Ramsgate, England vs. Wayne Bridges
08/24 Billing, England vs. Pat Roach
08/27 Brighton, England beat Butcher Bond
08/28 Douglas, IOM vs. Steve Taylor
08/29 Liverpool, England beat Wild Angus by KO
08/31 Scarborough, England beat Joney Boy Zimba by KO
09/04 Rhyl, England vs. Tony St. Clair
09/09 New Brighton, England beat Colin Joynson
09/11 Southampton, England beat John Kowalski
10/18 Swindon, England beat Rocky Martinelli by KO
10/23 Southampton, England w/. Ripper Raven, beat Dave Taylor & John Kowalski
10/24 Liverpool, England w/. Steve Young, beat Colin Joynson & Wild Angus
11/03 Yate, England beat Rocky Martinelli by KO

1981
All Star Promotions:
01/12 Yate, England beat Tony St. Clair by DQ
01/22 Southampton, England lost to Steve Veidor
01/25 Halifax, England beat Tony St. Clair
03/06 Liverpool, England double KO vs. Tony St. Clair
03/27 Liverpool, England beat Ian Gilmour by TKO
03/31 Salford, England lost to Tony St. Clair
04/07 Yate, England w/. Barry Douglas, beat Rolo & Katu Brazil
04/09 Southampton, England double KO vs. Tony St. Clair
04/10 Liverpool, England no contest vs. Tony St. Clair
05/30 Middleton, England w/. Rex King, beat Kung Fu & Sandy Scott
05/30 Middleton, England w/. Rex King, beat Tony St. Clair & Colin Joynson
06/23 New Brighton, England double KO vs. Tony St. Clair
08/07 Rhyl, England beat Tony St. Clair
08/09 Llandudno, England lost to Tony St. Clair
08/10 Douglas, IOM beat Tony St. Clair
08/11 Rhyl, England lost to Tony St. Clair by DQ
08/13 Douglas, IOM w/. Mighty Chang, lost to Tony St. Clair & Steve Taylor
08/14 Rhyl, England w/. Rasputin, lost to Tony St. Clair & Steve Taylor
08/25 Teignmouth, England vs. Dave Taylor
Promoter Heinrich Kaiser
09/05 - 10/25 Hanover Tournament
09/22 Hanover, Germany beat Salvatore Bellomo
09/25 Hanover, Germany beat Bret Hart
10/13 Hanover, Germany w/. Le Grand Vladimir, beat Salvatore Bellomo & Klaus Kauroff
10/25 Hanover, Germany beat Salvatore Bellomo
All Star Promotions:
11/13 Chester, England w/. John Kowalski, vs. Johnny Kincaid & Clive Myers
12/10 Peterborough, England w/. Crusher Mason, vs. Tony St. Clair & Johnny Kincaid

1982
01/08 Basingstoke, England w/. Owen Sterry, lost to Tony St. Clair & Dave Taylor
01/12 Aldershot, England w/. Crusher Mason, lost to Tony St. Clair & Dave Taylor by DQ
01/13 Dunstable, England beat Monty Swan by KO
01/13 Dunstable, England lost to Tony St. Clair
01/15 Hastings, England lost to Tony St. Clair
01/16 Crawley, England lost to Tony St. Clair
01/17 Bournemouth, England no contest vs. Johnny Kincaid
01/19 Slough, England in tournament
01/20 Oxford, England beat Lee Bronson by KO
01/20 Oxford, England lost to Tony St. Clair
01/23 Belper, England vs. Johnny Kincaid
01/25 Yate, England beat Chic Cullen
01/25 Yate, England lost to Dave Taylor
01/26 Middlesbrough, England lost to Tony St. Clair
*Lost the World Heavyweight title (UK version)
01/27 Ipswich, England drew Tony St. Clair
01/28 Preston, England beat Tony St. Clair Ladder match
*Won the World Heavyweight title (UK version)
01/29 Liverpool, England w/. Roman Riley, beat Crusher Mason & Danny Lynch
01/30 Norwich, England lost to Steve Young by DQ
02/01 Worthing, England beat John Kowalski by TKO
02/01 Worthing, England beat Tony St. Clair
02/02 Plymouth, England no contest vs. Crusher Mason
02/02 Plymouth, England w/. Steve Young, drew Crusher Mason & Danny Lynch
02/03 Oxford, England beat Johnny Kincaid by KO
02/04 Leeds, England lost to Tony St. Clair by KO
02/05 Chester, England lost to Tony St. Clair
02/06 Swindon, England drew Tony St. Clair
02/08 Yeovil, England beat Tony St. Clair
02/13 Adwick, England vs. Tony St. Clair
02/15 Grays, England drew Tony St. Clair
02/16 Solihull, England drew Tony St. Clair
02/18 London, England lost to Tony St. Clair
02/19 Hastings, England beat Tony St. Clair by TKO
02/20 Manchester, England beat Yasu Fuji
02/20 Manchester, England lost to Tony St. Clair by DQ
02/22 Yate, England beat Pat Barrett by KO
02/23 Wimbledon, England beat Steve Veidor
02/24 Woking, England beat Steve Veidor by KO
02/24 Woking, England beat John Kowalski by KO
02/27 Belper, England beat Hans Streiger
02/27 Belper, England lost to Count Bartelli by DQ
03/02 Slough, England beat Steve Young
03/05 Crawley, England w/. Yasu Fuji, lost to Tony St. Clair & Johnny Kincaid
03/09 Plymouth, England beat Danny Lynch by TKO
03/09 Plymouth, England w/. Steve Young, beat Crusher Mason & Danny Lynch
03/10 Oxford, England beat Johnny Kincaid Ladder match
03/12 Chester, England w/. Steve Young, vs. Tony St. Clair & Monty Swan
03/13 Norwich, England double DQ vs. Steve Young
03/16 Aldershot, England w/. Johnny Kincaid, beat Tony St. Clair & Jim Moser
03/17 Dunstable, England lost to Tony St. Clair Ladder match
03/18 Southampton, England lost to Tony St. Clair Ladder match
03/19 Ollerton, England in tournament
03/22 Yeovil, England lost to Tony St. Clair Ladder match
03/25 Preston, England beat Tony St. Clair by TKO
03/27 Norwich, England no contest vs. Steve Young Ladder match
03/29 Worthing, England w/. Steve Young, lost to Tony St. Clair & Johnny Kincaid
03/31 Chippenham, England beat Count Bartelli
03/31 Chippenham, England lost to Tony St. Clair
04/01 Glasgow, England w/. Steve Young, lost to Tony St. Clair & Johnny Kincaid by DQ
04/02 Hinckley, England beat Johnny Kincaid by TKO
04/02 Hinckley, England lost to Tony St. Clair by DQ
04/03 Doncaster, England lost to Tony St. Clair
*Lost the World Heavyweight title (UK version)
04/04 Bournemouth, England w/. Yasu Fuji, lost to Tony St. Clair & Johnny Kincaid
04/05 Yate, England lost to Tony St. Clair
04/06 Solihull, England lost to Tony St. Clair by KO
04/07 Wimbledon, England w/. Yasu Fuji, lost to Tony St. Clair & Lee Bronson
04/08 Colne, England drew Tony St. Clair
04/09 Liverpool, England beat Jim Moser by KO
04/13 Middlesbrough, England beat Johnny Kincaid by TKO
04/13 Middlesbrough, England lost to Tony St. Clair
04/14 Brixton, England w/. Exorcist, lost to Tony St. Clair & Johnny Kincaid
04/17 Hanley, England in tournament
04/22 Bristol, England lost to Tony St. Clair by DQ
05/08 Hanley, England lost to Tony St. Clair
Promoter ?:
07/13 Vienna, Austria drew Axel Dieter
07/14 Vienna, Austria beat Bobby Gaetano
07/15 Vienna, Austria w/. Klaus Wallas, lost to Steve Wright & Miles Zrno
07/16 Vienna, Austria w/. Moose Morowski, lost to Bobby Gaetano & Eugene Wiesberger
07/17 Vienna, Austria w/. Moose Morowski, drew Axel Dieter & Eugene Wiesberger
07/18 Vienna, Austria beat Karl Dauberger
07/20 Vienna, Austria drew Eugene Wiesberger
07/21 Vienna, Austria lost to Eugene Wiesberger by DQ
07/24 Vienna, Austria drew Miles Zrno
07/25 Vienna, Austria w/. Klaus Wallas, no contest vs. Axel Dieter & Eugene Wiesberger
07/27 Vienna, Austria w/. Klaus Kauroff, beat Miles Zrno & Eugene Wiesberger by DQ
07/29 Vienna, Austria beat Caswell Martin
07/30 Vienna, Austria lost to Steve Wright by DQ
07/31 Vienna, Austria beat Paco Ramirez
08/01 Vienna, Austria double DQ vs. Moose Morowski
08/04 Vienna, Austria w/. Moose Morowski, drew Axel Dieter & Caswell Martin
08/06 Vienna, Austria beat Klaus Wallas
08/07 Vienna, Austria lost to Eugene Wiesberger
All Star Promotions:
08/11 Llandudno, England beat Tony St. Clair
*Won the World Heavyweight title (UK version)
Promoter ?:
08/15 Vienna, Austria beat Eddie Steinblock by DQ
08/17 Vienna, Austria beat Biko Botowamungo
08/18 Vienna, Austria lost to Eugene Wiesberger by DQ
08/19 Vienna, Austria w/. Klaus Wallas, drew Karl Dauberger & Eugene Wiesberger
08/20 Vienna, Austria w/. Moose Morowski, lost to Axel Dieter & Eugene Wiesberger by DQ
08/21 Vienna, Austria beat Eddie Steinblock
08/22 Vienna, Austria drew Klaus Kauroff
08/24 Vienna, Austria beat Miles Zrno
08/25 Vienna, Austria lost to Steve Wright by DQ
08/26 Vienna, Austria beat Irish Mask by DQ
08/27 Vienna, Austria drew Axel Dieter
08/28 Vienna, Austria lost to Eugene Wiesberger
09/02 Hanover, Germany lost to Steve Wright by DQ
09/03 Hanover, Germany drew Klaus Kauroff
09/05 Hanover, Germany drew Le Grande Vladimir
09/07 Hanover, Germany drew Klaus Wallas
09/09 Hanover, Germany w/. Ed Wiskowski, drew Axel Dieter & Eddie Steinblock
09/11 Hanover, Germany drew Tony St. Clair
09/12 Hanover, Germany drew Eddie Steinblock
09/14 Hanover, Germany drew Miles Zrno
09/15 Hanover, Germany beat Axel Dieter by DQ
09/17 Hanover, Germany beat Adrian Street
09/20 Hanover, Germany w/. Klaus Wallas, drew Axel Dieter & Klaus Kauroff
09/22 Hanover, Germany beat Paco Ramirez
09/22 Hanover, Germany lost to Ed Wiskowski
09/23 Hanover, Germany drew Axel Dieter
09/24 Hanover, Germany lost to Mikki Inoue by DQ
09/27 Hanover, Germany beat Moose Morowski by DQ
09/28 Hanover, Germany w/. Ed Wiskowski, drew Moose Morowski & Butcher Brannigan
09/29 Hanover, Germany drew Billy Samson
09/30 Hanover, Germany drew Ed Wiskowski
10/02 Hanover, Germany beat Tony Kosic
10/04 Hanover, Germany w/. Ed Wiskowski, beat Axel Dieter & Eddie Steinblock by DQ
10/05 Hanover, Germany beat Butcher Brannigan
10/06 Hanover, Germany beat Karl Dauberger
10/09 Hanover, Germany beat Caswell Martin
10/13 Hanover, Germany drew Yasu Fuji
11/11 Bremen, Germany drew Otto Wanz
11/12 Bremen, Germany drew Mr. Ito
11/15 Bremen, Germany w/. Judd Harris, drew Steve Casey & Mr. Ito
11/16 Bremen, Germany beat Mr. Ito
11/17 Bremen, Germany beat Caswell Martin
11/18 Bremen, Germany lost to Giant Haystacks by DQ
11/19 Bremen, Germany beat Buck Zumhofe
11/20 Bremen, Germany w/. Rasputin, beat Steve Casey & Dave Taylor
11/22 Bremen, Germany beat Steve Casey
11/23 Bremen, Germany beat Steve Wright
11/25 Bremen, Germany beat Johnny South
11/26 Bremen, Germany w/. Johnny South, beat Caswell Martin & Buck Zumhofe
11/27 Bremen, Germany beat Tony St. Clair
11/28 Bremen, Germany w/. Sandor Novak, drew Otto Wanz & George Chenock
11/29 Bremen, Germany beat Eddy Steinblock
11/30 Bremen, Germany w/. Judd Harris & Klaus Wallas, lost to Caswell Martin, Dave Taylor, & Buck Zumhofe
12/02 Bremen, Germany drew Klaus Wallas
12/04 Bremen, Germany lost to Wolfgang Saturski by DQ
12/05 Bremen, Germany w/. Judd Harris, beat Caswell Martin & Steve Wright
12/06 Bremen, Germany beat Dave Taylor
12/07 Bremen, Germany beat Mr. Ito
12/08 Bremen, Germany w/. Rasputin, drew Otto Wanz & Bobby Gaetano

1983
All Star Promotions:
01/06 Mildenhall, England vs. Tony St. Clair
01/08 Swindon, England double DQ vs. Johnny Kincaid
01/10 Slough, England lost to Tony St. Clair by KO
01/11 Aldershot, England lost to Tony St. Clair
01/13 Worsley, England double DQ vs. Wild Angus
01/14 Hastings, England beat Pat Barrett by DQ
01/15 Bracknell, England beat Lee Bronson
01/16 Bournemouth, England no contest vs. Johnny Kincaid
01/17 Yeovil, England no contest vs. Sandy Scott
01/18 Plymouth, England beat Johnny Kincaid
01/19 Lincoln, England beat Johnny Kincaid
01/20 Malvern, England beat Tony St. Clair
01/21 Chester, England beat Hans Streiger by TKO
01/21 Chester, England lost to Tony St. Clair
01/22 Hanley, England vs. Tony St. Clair
01/24 Grays, England vs. Johnny Kincaid
01/25 Worthing, England lost to Tony St. Clair by DQ
01/26 Ipswich, England vs. Lee Bronson
01/31 High Wycombe, England beat Lee Bronson by TKO
01/31 High Wycombe, England lost to Tony St. Clair
03/31 Glasgow, Scotland vs. Sandy Scott
04/15 Edinburgh, Scotland vs. Sandy Scott
04/22 Chester, England w/. Crusher Mason, beat Johnny Kincaid & Dave Taylor
04/23 Hanley, England double KO vs. Tony St. Clair
07/13 Llandudno, England no contest vs. Tony St. Clair
07/14 Portmadoc, England vs. Dave Taylor
Promoter ?:
07/21 Vienna, Austria lost to Axel Dieter by DQ
07/22 Vienna, Austria drew Klaus Wallas
07/23 Vienna, Austria w/. Dave Viking, drew drew Axel Dieter & Eugene Wiesberger
07/24 Vienna, Austria beat Miles Zrno by DQ
07/26 Vienna, Austria w/. Klaus Wallas, lost to Axel Dieter & Steve Wright by DQ
07/27 Vienna, Austria no contest vs. Eugene Wiesberger
07/28 Vienna, Austria drew Miles Zrno
07/29 Vienna, Austria drew Otto Wanz
07/30 Vienna, Austria lost to Dave Viking by DQ
07/31 Vienna, Austria w/. Klaus Wallas, drew Axel Dieter & Eddie Steinblock
08/02 Vienna, Austria w/. UFO, beat Otto Wanz & Eddie Steinblock
08/03 Vienna, Austria w/. Dave Viking, lost to Caswell Martin & Billy Samson
08/06 Vienna, Austria w/. Dave Viking, lost to Otto Wanz & Eddie Steinblock
08/09 Vienna, Austria drew Iwan Strogoff
08/10 Vienna, Austria w/. UFO, beat Rolo Brazil & Billy Samson
08/12 Vienna, Austria w/. Ed Wiskowski, drew Otto Wanz & Axel Dieter
08/13 Vienna, Austria beat Rolo Brazil
08/14 Vienna, Austria w/. Ed Wiskowski, beat Caswell Martin & Axel Dieter
08/16 Vienna, Austria beat Dave Viking
08/17 Vienna, Austria beat Klaus Wallas
08/19 Vienna, Austria beat Eugene Wiesberger
08/22 Vienna, Austria lost to Eugene Wiesberger
09/01 Hanover, Germany drew Billy Samson
09/02 Hanover, Germany drew Axel Dieter
09/04 Hanover, Germany drew Klaus Wallas
09/06 Hanover, Germany drew UFO
09/07 Hanover, Germany lost to Steve Casey by DQ
09/09 Hanover, Germany beat Eddie Steinblock
09/10 Hanover, Germany drew Otto Wanz
09/11 Hanover, Germany drew UFO
09/12 Hanover, Germany w/. Big Tio, beat Otto Wanz & Axel Dieter by DQ
09/14 Hanover, Germany w/. Big Tio, drew Otto Wanz & Axel Dieter
09/15 Hanover, Germany lost to Michael Schneider by DQ
09/16 Hanover, Germany beat Chief Tapu
09/18 Hanover, Germany w/. Ed Wiskowski, beat Otto Wanz & Steve Wright
09/21 Hanover, Germany beat Big Tio
09/22 Hanover, Germany drew Caswell Martin
09/23 Hanover, Germany w/. Big Tio, drew Caswell Martin & Billy Samson
09/24 Hanover, Germany beat Miles Zrno
09/26 Hanover, Germany w/. Ed Wiskowski, lost to Billy Samson & UFO by DQ
09/27 Hanover, Germany w/. Big Tio, lost to Axel Dieter & Steve Wright by DQ
09/28 Hanover, Germany drew Caswell Martin
09/29 Hanover, Germany drew Axel Dieter
09/30 Hanover, Germany w/. Le Grande Vladimir, beat Steve Casey & Miles Zrno
10/01 Hanover, Germany lost to Miles Zrno by DQ
10/02 Hanover, Germany drew Tony St. Clair
10/03 Hanover, Germany beat Steve Casey
10/06 Hanover, Germany drew Ed Wiskowski
10/07 Hanover, Germany beat UFO
10/09 Hanover, Germany beat Pat Kelly
10/10 Hanover, Germany beat Billy Samson
10/11 Hanover, Germany w/. Klaus Wallas, drew Caswell Martin & Billy Samson
10/12 Hanover, Germany lost to Miles Zrno
10/13 Hanover, Germany beat UFO
10/15 Hanover, Germany beat Axel Dieter by DQ
10/16 Hanover, Germany w/. Mr. Chang, lost to UFO & Miles Zrno by DQ
10/18 Hanover, Germany lost to Klaus Wallas
10/21 Hanover, Germany beat Michael Schneider
10/22 Hanover, Germany lost to Ed Wiskowski
10/23 Hanover, Germany beat Tony St. Clair
All Star Promotions:
11/01 Hemel Hempstead, Eng beat Steve Veidor by KO
11/02 Bath, England lost to Wayne Bridges by DQ
11/08 Ipswich, England double DQ vs. Wayne Bridges
11/09 Southampton, England lost to John Kowalski by DQ
11/11 Hinckley, England w/. Mark Rocco, vs. Monty Swann & Taffy Jenkins
11/12 Norwich, England w/. Terry Swann, beat Monty Swann & Pete Curry
11/15 Worthing, England beat Wayne Bridges by DQ
11/17 Hastings, England beat Wayne Bridges
11/18 Chester, England w/. The Warlord, beat Steve Veidor & Brian Maxine
11/19 Kings Lynn, England lost to Wayne Bridges
11/21 Grays, England beat Steve Veidor by KO
11/23 Salisbury, England beat Lee Bronson
11/23 Salisbury, England beat Dave Taylor by KO
11/24 Middleton, England w/. Terry Swann, beat Monty Swann & Pete Curry
11/25 Liverpool, England vs. Hans Streiger
11/30 Oxford, England in tournament
12/01 Worsley, England double KO vs. Dave Taylor
12/02 Sittingbourne, England beat Lee Bronson by KO
12/03 Swindon, England lost to Wayne Bridges
12/05 Blackburn, England beat Dave Taylor by KO
12/06 Hemel Hempstead, Eng beat Steve Veidor by KO
12/06 Hemel Hempstead, Eng lost to Steve Veidor
12/10 Norwich, England beat Lee Bronson by KO
12/12 Slough, England beat Dave Taylor by KO
12/14 Bath, England beat Wayne Bridges by TKO

1984
International Wrestling:
01/09 Montreal, QC beat Antonio Ricco
All Star Promotions:
01/17 Ipswich, England beat Tony St. Clair by TKO
01/17 Ipswich, England beat Wayne Bridges by KO
Stampede Wrestling:
01/20 Calgary, AB beat Elton Stanton
01/27 Calgary, AB beat Hiro Saito
01/29 Victoria, BC lost to Killer Khan
01/30 Vancouver, BC lost to Mike Shaw by DQ
01/31 Regina, SK vs. Butch Moffat
02/03 Calgary, AB beat Mike Shaw by DQ
02/04 Edmonton, AB vs. Mike Shaw
All Star Promotions:
02/08 Ipswich, England lost to Wayne Bridges
02/11 Norwich, England double DQ vs. Tony St. Clair
02/13 Slough, England beat Tony St. Clair
*Won the All Star Promotions World title (2)
02/16 Southampton, England w/. Mal Kirk, beat Dave Taylor & Max Raegar
02/24 Bolton, England w/. Masked Marauder, lost to Monty Swann & Pete Curry
02/25 Gillingham, England lost to Crusher Mason by KO
02/27 Slough, England w/. Bill Bromley, lost to Steve Veidor & Wayne Bridges by DQ
02/28 Hemel Hempstead, Eng drew with Steve Veidor & Johnny Kincaid
03/02 Hindley, England beat Pete Curry
03/03 Hanley, England beat Count Bartelli
03/07 Bath, England beat Wayne Bridges
03/08 Woolwich, England w/. Bill Bromley, beat Steve Veidor & Wayne Bridges
03/10 Norwich, England lost to Wayne Bridges by count out
03/12 Grays, England double DQ vs. Wayne Bridges
03/13 Worthing, England lost to Wayne Bridges by KO
03/14 Salisbury, England beat Wayne Bridges
03/16 Liverpool, England beat Wayne Bridges
03/17 Bletchley, England beat Johnny Kincaid Ladder match
03/21 Oxford, England beat Wayne Bridges
03/22 Glasgow, Scotland vs. Wayne Bridges
Stampede Wrestling:
03/25 Victoria, BC beat Kerry Brown by DQ
03/30 Calgary, AB beat Kerry Brown
03/31 Calgary, AB w/. Elton Stanton, lost to Bad News Allen & Cuban Assassin
04/06 Calgary, AB beat Mike Shaw
04/07 Edmonton, AB beat Tim Flowers
04/09 Saskatoon, SK beat Mike Shaw
04/10 Regina, SK vs. Mike Shaw
04/11 Red Deer, AB beat Elton Stanton
04/12 Lethbridge, AB beat Elton Stanton
04/13 Calgary, AB w/. Dynamite Kid & Davey Boy Smith, beat Bad News Allen, Cuban Assassin & K.Y. Wakamatsu by DQ TORNADO MATCH
04/14 Edmonton, AB w/. Dynamite Kid & Davey Boy Smith, beat Bad News Allen, Cuban Assassin & K.Y. Wakamatsu by DQ
All Star Promotions:
04/19 Oxford, England beat Wayne Bridges
Stampede Wrestling:
05/01 Kelowna, BC lost to Sonny Two Rivers
05/04 Calgary, AB lost to Bad News Allen
05/05 Edmonton, AB lost to Bad News Allen
New Japan Pro Wrestling:
05/11 Fukuoka, Japan w/. Otto Wanz, double count out vs. Animal Hamaguchi & Yoshiaki
05/12 Niage, Japan lost to Tatsumi Fujinami
05/13 Kitakyushu, Japan lost to Seiji Sakaguchi
05/14 Miyazaki, Japan lost to Andre the Giant
05/15 Kumamoto, Japan beat Fujiwara
05/16 Saga, Japan w/. John Studd, beat Isamu Teranishi & Yoshiaki Yatsu
05/17 Nagasaki, Japan w/. Hulk Hogan & Masked Superstar, lost to Antonio Inoki, Tatsumi Fujinami, & Seiji Sakaguchi
05/18 Hiroshima, Japan beat Kuniaki Kobayashi
05/21 Niigata, Japan lost to Dick Murdoch
05/24 Osaka, Japan beat Fujiwara
05/27 Tokyo, Japan w/. Otto Wanz, beat Haruka Eigen & Masanobu Kurisu
05/29 Chiba, Japan lost to Otto Wanz
05/31 Koichi, Japan w/. Ken Patera & Masked Superstar, beat Riki Choshu, Great Yatsu & Kuniake Kobayashi
06/01 Takamatsu, Japan w/. Ken Patera & Dick Murdoch, Osamu Kido, Kantaro Hoshino & Fujiwara
06/02 Uwagima, Japan w/. Andre the Giant & Adrian Adonis, lost to Antonio Inoki, Tatsumi Fujinami & Seiji Sakaguchi
06/04 Okayama, Japan beat John Studd
06/11 Nagoya, Japan w/. Otto Wanz, lost to Seiji Sakaguchi & Fujiwara
06/12 Toyohashi, Japan w/. Ken Patera, lost to Seiji Sakaguchi & Tatsumi Fujinami
06/14 Tokyo, Japan w/. Otto Wanz, beat Osamu Kido & Fujiwara
International Wrestling:
07/02 Montreal, QC beat Gino Brito by DQ
07/09 Montreal, QC w/. The Hangman, beat Gino Brito Jr. & Denis Goulet
07/29 Sherbrooke, QC beat Guy Chabot
09/03 Montreal, QC w/. Sailor White & Rick Valentine, lost to Edouard Carpentier, Armand
& Raymond Rougeau

1985
All Star Promotions:
02/11 Talleghat, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
02/12 Rathdrum, N. Ireland beat Tony St. Clair
02/12 Rathdrum, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
02/13 Clenwall, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
02/14 Blackwater, N. Ireland beat Tony St. Clair
02/14 Blackwater, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
02/16 Castlepollard, N. Ireland beat Tony St. Clair
02/16 Castlepollard, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
02/17 Monaghan, N. Ireland beat Tony St. Clair
02/18 Newtonaldery, N. Ireland beat Dave Stafford
02/20 Craigavon, N. Ireland lost to Tony St. Clair
02/20 Craigavon, N. Ireland w/. Giant Haystacks, double DQ vs. Tony St. Clair & Jack Davey
02/21 Milford, N. Ireland lost to Giant Haystacks
02/22 Enniskillen, N. Ireland lost to Tony St. Clair
02/22 Enniskillen, N. Ireland w/. Giant Haystacks, lost to Tony St. Clair & Jack Davey by DQ
02/23 Glendonville, N. Ireland beat Tony St. Clair
02/23 Glendonville, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
02/24 Sligo, N. Ireland beat Tony St. Clair
02/24 Sligo, N. Ireland w/. Mal Kirk, beat Tony St. Clair & Giant Haystacks
02/25 Beemillet, N. Ireland lost to Tony St. Clair
02/25 Beemillet, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
02/27 Ballingh, N. Ireland beat Tony St. Clair
02/27 Ballingh, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
03/01 Monaghan, N. Ireland beat Tony St. Clair
03/02 Omagh, N. Ireland beat Tony St. Clair
03/02 Omagh, N. Ireland w/. Giant Haystacks, beat Tony St. Clair & Dave Stafford
03/03 Ardee, N. Ireland lost to Tony St. Clair
03/03 Ardee, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
03/04 Ballynahinch, N. Ireland beat Giant Haystacks by DQ
03/05 Ballyestre, N. Ireland beat Tony St. Clair
03/05 Ballyestre, N. Ireland w/. Giant Haystacks, lost to Tony St. Clair & Jack Davey
03/06 Torin, N. Ireland beat Tony St. Clair
03/06 Torin, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
03/07 Athy, N. Ireland beat Tony St. Clair
03/07 Athy, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
03/08 Twiles, N. Ireland lost to Tony St. Clair
03/08 Twiles, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
03/09 Tallow, N. Ireland lost to Tony St. Clair
03/09 Tallow, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
03/10 Kilkenny, N. Ireland beat Tony St. Clair
03/10 Kilkenny, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
03/11 Ballinasloe, N. Ireland beat Giant Haystacks by DQ
03/11 Ballinsloe, N. Ireland lost to Tony St. Clair
03/12 Edenberry, N. Ireland beat Tony St. Clair
03/12 Edenberry, N. Ireland w/. Mal Kirk, lost to Tony St. Clair & Giant Haystacks
03/20 Oxford, England beat Mark Rocco by KO
03/25 Bradford, England beat Tony St. Clair
03/26 Ipswich, England lost to Wayne Bridges
03/28 Brighton, England beat Crusher Mason
03/28 Brighton, England lost to Wayne Bridges
03/30 Hanley, England beat Wayne Bridges
04/01 Slough, England no contest vs. Wayne Bridges
04/09 Yeovil, England lost to Tony St. Clair
04/11 Peterborough, England beat Johnny South by KO
04/16 Hull, England double KO vs. Wayne Bridges
04/18 Southampton, England beat Ali Khan by KO
04/20 Hanley, England beat Mark Rocco by KO
04/22 Edinburgh, Scotland beat Dave Taylor by TKO
04/22 Edinburgh, Scotland beat Tony St. Clair
04/23 Grangemouth, Scotland beat Dave Taylor by KO
04/24 Aberdeen, Scotland beat Andy Robbins by KO
04/25 Glasgow, Scotland lost to Andy Robbins
04/27 Kings Lynn, Scotland lost to Wayne Bridges
05/04 Gloucester, England no contest vs. Wayne Bridges
05/06 Bradford, England beat Mark Rocco by TKO
05/08 Bath, England beat Rob Brookside
05/09 Peterborough, England beat Dave Taylor
05/10 Blackburn, England vs. Mark Rocco
05/11 Hanley, England w/. Johnny Palance, vs. Mark Rocco & King Fu
05/20 Slough England lost to Wayne Bridges
*Lost the World Heavyweight title (UK version)
Promoter ?:
06/18 Vienna, Austria w/. Rasputin, lost to Axel Dieter & Karl Dauberger
06/19 Vienna, Austria beat Caswell Martin
06/21 Vienna, Austria w/. Adam Yawrenko, beat Eddie Steinblock & Karl Dauberger
06/22 Vienna, Austria w/. Col. Brody, beat Miles Zrno & Karl Dauberger
06/23 Vienna, Austria lost to Klaus Wallas
06/26 Vienna, Austria w/. Rasputin, drew Axel Dieter & Caswell Martin
06/27 Vienna, Austria w/. Klaus Kauroff, beat Klaus Wallas & Karl Dauberger
06/29 Vienna, Austria w/. Adam Yawrenko, beat Eddie Steinblock & Karl Dauberger
06/30 Vienna, Austria beat Klaus Wallas by DQ
07/02 Vienna, Austria beat Karl Dauberger
07/03 Vienna, Austria lost to Klaus Wallas
07/04 Vienna, Austria beat Miles Zrno
07/05 Vienna, Austria drew Klaus Kauroff
07/06 Vienna, Austria lost to Miles Zrno by DQ
07/07 Vienna, Austria w/. Rasputin, drew Steve Wright & Miles Zrno
07/10 Vienna, Austria beat Caswell Martin
07/11 Vienna, Austria w/. Col Brody, drew Miles Zrno & Klaus Wallas
07/12 Vienna, Austria drew Klaus Wallas
07/13 Vienna, Austria beat Col. Brody
07/14 Vienna, Austria drew Giant Haystacks
07/16 Vienna, Austria drew Steve Wright
07/17 Vienna, Austria w/. Adam Yawrenko, beat Dave Morgan & Caswell Martin
07/18 Vienna, Austria beat Dave Morgan
07/19 Vienna, Austria beat Rasputin
07/20 Vienna, Austria drew Axel Dieter
07/21 Vienna, Austria beat Steve Wright
07/23 Vienna, Austria w/. Rasputin, lost to Axel Dieter & Dave Morgan
07/24 Vienna, Austria beat Indio Guajaro
07/25 Vienna, Austria drew Klaus Wallas
07/26 Vienna, Austria lost to Steve Wright by DQ
07/27 Vienna, Austria w/. Col. Brody, drew Axel Dieter & Klaus Wallas
07/28 Vienna, Austria lost to Axel Dieter
07/30 Vienna, Austria w/. Rasputin, lost to Klaus Wallas & Karl Dauberger
07/31 Vienna, Austria beat Dave Morgan
08/01 Vienna, Austria w/. Adam Yawrenko, beat Steve Wright & Klaus Wallas
08/09 Vienna, Austria beat Adam Yawrenko
08/10 Vienna, Austria w/. Giant Haystacks, lost to Caswell Martin & Miles Zrno by DQ
08/11 Vienna, Austria lost to Giant Haystacks
08/13 Vienna, Austria beat Axel Dieter
08/14 Vienna, Austria lost to Klaus Wallas
08/15 Vienna, Austria lost to Caswell Martin by DQ
08/16 Vienna, Austria w/. Giant Haystacks, double DQ vs. Caswell Martin & Klaus Wallas
08/20 Vienna, Austria w/. Klaus Kauroff, lost to Steve Wright & Karl Dauberger by DQ
09/05 Hanover, Germany lost to Steve Wright by DQ
09/06 Hanover, Germany drew Klaus Kauroff
09/08 Hanover, Germany lost to Eddie Steinblock by DQ
09/09 Hanover, Germany drew Giant Haystacks
09/10 Hanover, Germany lost to Axel Dieter
09/12 Hanover, Germany beat Karl Dauberger
09/13 Hanover, Germany beat Dave Viking
09/15 Hanover, Germany drew Bobby Gaetano
09/16 Hanover, Germany w/. Mal Kirk, beat Steve Casey & Axel Dieter
09/17 Hanover, Germany lost to Steve Wright by DQ
09/18 Hanover, Germany w/. Mal Kirk, lost to Steve Wright & Axel Dieter by DQ
09/20 Hanover, Germany drew Axel Dieter
09/23 Hanover, Germany w/. Le Grande Vladimir, lost to Klaus Kauroff & George Chenock
09/26 Hanover, Germany lost to Miles Zrno by DQ
09/27 Hanover, Germany drew Eddie Steinblock
09/28 Hanover, Germany w/. Mal Kirk, beat Miles Zrno & Karl Dauberger
09/29 Hanover, Germany beat Otto Wanz by DQ
09/30 Hanover, Germany beat Karl Dauberger
10/01 Hanover, Germany w/. Indio Guajaro, lost to Karl Dauberger & George Chenock by DQ
10/02 Hanover, Germany w/. Mal Kirk, drew Otto Wanz & Axel Dieter
10/03 Hanover, Germany w/. Indio Guajaro, lost to Axel Dieter & George Chenock
10/04 Hanover, Germany lost to Steve Casey by DQ
10/06 Hanover, Germany w/. Klaus Wallas, beat Miles Zrno & Steve Casey
10/07 Hanover, Germany beat George Chenock
10/08 Hanover, Germany beat Mal Kirk by DQ
10/09 Hanover, Germany w/. Giant Haystacks, drew Otto Wanz & Axel Dieter
10/10 Hanover, Germany w/. Klaus Wallas & Col. Brody, drew Eddie Steinblock, Steve Wright, & Klaus Kauroff
10/11 Hanover, Germany lost to Axel Dieter by DQ
11/14 Bremen, Germany drew Steve Casey
11/15 Bremen, Germany w/. Judd Harris & Mal Kirk, lost to Tony St. Clair, Dave Finlay & Steve Casey by DQ
11/16 Bremen, Germany beat Tony St. Clair
11/18 Bremen, Germany w/. Rasputin, beat Dave Morgan & Tony St. Clair
11/19 Bremen, Germany beat Dave Finlay
11/20 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro, lost to Dave Morgan & Tony St. Clair by DQ
11/22 Bremen, Germany drew Billy Samson
11/24 Bremen, Germany no contest vs. Bobby Gaetano
11/25 Bremen, Germany drew Otto Wanz
11/26 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro & Johnny South, lost to Dave Morgan, Steve Casey, & Billy Samson
11/27 Bremen, Germany beat Dave Morgan
11/28 Bremen, Germany drew Baron Von Raschke
11/30 Bremen, Germany beat Steve Wright
12/02 Bremen, Germany drew Hansi Roocks
12/03 Bremen, Germany beat Johnny South
12/05 Bremen, Germany w/. Col. Brody, lost to Steve Wright & Hansi Roocks
12/06 Bremen, Germany lost to Giant Haystacks
12/07 Bremen, Germany w/. Judd Harris, lost to Dave Morgan & Bobby Gaetano by DQ
12/09 Bremen, Germany w/. Rasputin, lost to Steve Casey & Dave Finlay
12/11 Bremen, Germany beat Mal Kirk
12/12 Bremen, Germany lost to Otto Wanz
12/13 Bremen, Germany drew Giant Haystacks
12/14 Bremen, Germany lost to Steve Casey
12/15 Bremen, Germany drew Rene Lasartesse
12/16 Bremen, Germany lost to Hansi Roocks
12/17 Bremen, Germany w/. Rasputin & Mal Kirk, beat Dave Finlay, Hansi Roocks & Johnny South
12/19 Bremen, Germany beat Giant Haystacks by DQ
12/20 Bremen, Germany beat Hansi Roocks
12/21 Bremen, Germany lost to Giant Haystacks

1986
All Star Promotions:
01/07 Croydon, England w/. Pat Barrett, no contest vs. Dave Taylor & Johnny South
01/11 Norwich, England no contest vs. Pat Barrett
01/14 Yeovil, England w/. Mal Kirk, beat Dave Taylor & Johnny South
01/15 Bath, England w/. Pat Barrett, beat Johnny South & ?
01/15 Bath, England w/. Pat Barrett, beat Dave Taylor & John Kowalski
01/16 Peterborough, England beat Pat Barrett by DQ
01/18 Kings Lynn, England beat Dave Taylor by TKO
01/20 Cheltenham, England beat Dave Taylor
01/21 Guildford, England beat Johnny South
01/22 Ipswich, England beat Mighty Chang
01/22 Ipswich, England w/. Pat Barrett, lost to Mighty Chang & John Kowalski by DQ
01/23 Southampton, England w/. Pat Barrett, no contest vs. Dave Taylor & Brian Maxine
01/24 Walthamstow, England beat Pat Barrett
01/24 Walthamstow, England no contest vs. Lee Bronson
01/25 Bracknell, England beat Dave Taylor
01/26 Bournemouth, England beat John Kowalski by KO
01/30 Peterborough, England lost to Pat Barrett
01/31 Crewe, England lost to Tony St. Clair
02/01 Hanley, England w/. Masked Marauder, beat Dave Taylor & Max Raegar
02/03 Catford, England vs. Lee Bronson
02/04 Chelmsford, England lost to Lee Bronson by DQ
02/05 Bath, England beat Pat Barrett by DQ
02/06 Slough, England beat Lee Bronson
02/08 Hanley, England w/. Pat Barrett, beat Johnny South & Sandy Scott
02/10 Aylesbury, England beat Neil Sands
02/11 Yeovil, England beat Neil Sands
02/12 Leicester, England beat Neil Sands
02/15 Maidstone, England beat Tony St. Clair by DQ
02/16 Bournemouth, England beat John Kowalski
02/18 Hastings, England beat Lee Bronson by KO
02/19 Ipswich, England beat Crusher Mason by TKO
02/19 Ipswich, England w/. Mark Rocco & Pat Barrett, lost to Crusher Mason, Dave Taylor, & Johnny Kincaid
03/22 Norwich, England w/. Bill Clark, lost to Pat Barrett & Crusher Mason
03/23 Bournemouth, England w/. Pat Barrett, vs. John Kowalski & Brian Maxine
04/01 Chelmsford, England lost to Tony St. Clair by DQ
04/08 Yeovil, England beat Tony St. Clair
04/08 Yeovil, England lost to Pat Barrett
04/10 Bristol, England lost to Tony St. Clair
04/12 Hanley, England beat Johnny South
04/14 Turnbridge Wells, Eng beat Pat Barrett by KO
04/16 Bath, England beat Ray Robinson by KO
04/18 Hastings, England beat Pat Barrett by TKO
04/19 Norwich, England lost to Pat Barrett
04/22 Ipswich, England lost to Pat Barrett by KO
04/24 Peterborough, England w/. Mark Rocco, vs. Tony St. Clair & Pat Barrett
04/26 Hanley, England drew Tony St. Clair
04/27 Bournemouth, England lost to Johnny South by count out
04/28 Cheltenham, England lost to Tony St. Clair
04/29 Guildford, England w/. Bull Pratt, lost to Tony St. Clair & Neil Sands by DQ
04/30 Southampton, England lost to Tony St. Clair
Promoter ?:
06/17 Graz, Austria beat Otto Wanz
06/18 Graz, Austria beat Charles Verhulst
06/19 Graz, Austria w/. Jerry America, lost to Charles Verhulst & Billy Samson by DQ
06/20 Graz, Austria w/. Judd Harris, drew Billy Samson & Miles Zrno
06/21 Graz, Austria drew Otto Wanz
06/22 Graz, Austria beat Steve Wright
06/23 Graz, Austria w/. Judd Harris, drew Dave Morgan & Tony St. Clair
06/24 Graz, Austria beat Franz Schumann
06/25 Graz, Austria beat Mal Kirk
06/26 Graz, Austria w/. Dave Finlay, lost to Otto Wanz & Franz Schumann
06/27 Graz, Austria lost to Miles Zrno by DQ
06/28 Graz, Austria lost to Dave Morgan by DQ
06/29 Graz, Austria double DQ vs. Giant Haystacks
06/30 Graz, Austria w/. Giant Haystacks & Mal Kirk, lost to Otto Wanz, Klaus Wallas & Franz Schumann
07/01 Graz, Austria beat Otto Wanz by DQ
07/02 Graz, Austria drew Billy Samson
07/03 Graz, Austria w/. Mal Kirk, lost to Otto Wanz & Billy Samson
07/04 Graz, Austria beat Tony St. Clair
07/05 Graz, Austria lost to Billy Samson
07/06 Vienna, Austria w/. Klaus Kauroff, lost to Axel Dieter & Steve McHoy by DQ
07/08 Vienna, Austria w/. Klaus Kauroff, lost to Steve McHoy & Klaus Wallas
07/09 Vienna, Austria drew Steve McHoy
07/12 Vienna, Austria beat Klaus Wallas by DQ
07/13 Vienna, Austria lost to Miles Zrno by DQ
07/15 Vienna, Austria beat Otto Wanz by DQ
07/16 Vienna, Austria w/. Giant Haystacks & Rasputin, lost to Steve Wright, Klaus Wallas, & Franz Schumann
07/17 Vienna, Austria w/. Leon White, lost to Axel Dieter & Miles Zrno by DQ
07/18 Vienna, Austria w/. Col. Brody, beat Franz Schumann & Steve McHoy
07/20 Vienna, Austria beat Leon White (aka Vader) by DQ
07/22 Vienna, Austria w/. Leon White, lost to Steve Wright & Axel Dieter by DQ
07/23 Vienna, Austria no contest vs. Otto Wanz
07/25 Vienna, Austria beat George Burgess
07/26 Vienna, Austria beat Franz Schumann
07/29 Vienna, Austria beat George Burgess
07/30 Vienna, Austria w/. Rene Lasartesse & Rasputin, beat Franz Schumann, Steve McHoy & Miles Zrno
07/31 Vienna, Austria w/. Leon White, lost to Otto Wanz & Klaus Wallas
08/02 Vienna, Austria beat Steve Wright
08/03 Vienna, Austria lost to Steve McHoy
08/05 Vienna, Austria lost to Otto Wanz
08/06 Vienna, Austria drew Axel Dieter
08/07 Vienna, Austria w/. Rasputin, beat Axel Dieter & Miles Zrno
08/08 Vienna, Austria beat Klaus Wallas
08/09 Vienna, Austria beat Miles Zrno
08/10 Vienna, Austria beat Leon White
08/12 Vienna, Austria beat Steve Wright
08/13 Vienna, Austria lost to Klaus Wallas
08/14 Vienna, Austria w/. Rasputin, beat Steve Wright & Miles Zrno
08/15 Vienna, Austria beat Rene Lasartesse
08/16 Vienna, Austria beat Klaus Kauroff
08/19 Vienna, Austria lost to Otto Wanz
All Star Promotions:
09/09 lost to Wayne Bridges
*Lost the All Star Promotions World title
Promoter ?:
09/15 Hannover, Germany lost to Otto Wanz
10/01 Hannover, Germany drew Rambo
10/10 Hannover, Germany lost to Leon White (aka Vader)
10/24 Hannover, Germany beat Miles Zrno
10/24 Hannover, Germany w/. Miles Zrno, lost to Steve Wright & Eddie Steinblock
10/26 Hannover, Germany lost to Otto Wanz
International Wrestling:
10/26 Montreal, QC lost to David Shultz
Promoter ?:
11/14 Bremen, Germany lost to Steve Casey by DQ
11/16 Bremen, Germany w/. Col. Brody & Judd Harris, no contest vs. Tony St. Clair, Billy Samson & Bernie Wright
11/17 Bremen, Germany drew Eddie Steinblock
11/19 Bremen, Germany w/. Judd Harris, lost to Otto Wanz & Bernie Wright
11/20 Bremen, Germany beat Ali Shan
11/22 Bremen, Germany beat Dave Finlay
11/23 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro & Rasputin, lost to Otto Wanz, Steve Casey & Dave Finlay
11/24 Bremen, Germany beat Dave Morgan
11/26 Bremen, Germany w/. Col. Brody & Rasputin, lost to Steve Wright, Eddie Steinblock & Billy Samson by DQ
11/27 Bremen, Germany drew Billy Samson
11/29 Bremen, Germany drew Tony St. Clair
11/30 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro & Rasputin, lost to Otto Wanz, Dave Finlay & Dave Morgan
12/02 Bremen, Germany drew Rambo
12/03 Bremen, Germany beat Mal Kirk by DQ
12/04 Bremen, Germany drew Klaus Wallas
12/05 Bremen, Germany drew Billy Samson
12/07 Bremen, Germany w/. Judd Harris & Drew McDonald, drew Dave Finlay, Dave Morgan & Hansi Roocks
12/08 Bremen, Germany beat Judd Harris
12/09 Bremen, Germany w/. Judd Harris & Indio Guajaro, lost to Otto Wanz, Tony St. Clair & Dave Finlay
12/11 Bremen, Germany lost to Otto Wanz
12/12 Bremen, Germany drew Steve Casey
12/13 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro, lost to Otto Wanz & Tony St. Clair
12/14 Bremen, Germany w/. Judd Harris, beat Dave Finlay & Eddie Steinblock
12/17 Bremen, Germany lost to Klaus Wallas
12/18 Bremen, Germany lost to Billy Samson
12/19 Bremen, Germany w/. Drew McDonald, lost to Steve Casey & Eddie Steinblock by DQ
12/19 Bremen, Germany lost in a Battle royal
12/20 Bremen, Germany beat Steve Casey

1987
All Star Promotions:
01/03 Norwich, England beat Dave Taylor
01/05 Cheltenham, England beat Dave Taylor
01/13 Croydon, England lost to Wayne Bridges by DQ
01/16 Exeter, England lost to Dave Taylor
01/18 Bournemouth, England beat John Kowalski
01/19 Turnbridge Wells, Eng lost to Wayne Bridges by DQ
01/20 Chelmsford, England no contest vs. Mark Rocco
01/21 Southend, England lost to Dave Taylor by DQ
01/22 Southampton, England beat Lee Bronson by TKO
01/27 Wolverhampton, England beat Neil Sands
01/28 Ipswich, England lost to Dave Taylor
01/29 Bury St. Edmunds, Eng beat Neil Sands by TKO
01/30 Leicester, England beat Pat Barrett
01/31 Hanley, England beat Pat Barrett
02/03 Yeovil, England vs. Neil Sands
02/16 Harrogate, England beat Tony St. Clair by TKO
02/18 Hertford, England beat John Kowalski
02/18 Hertford, England beat Lee Bronson
02/19 Southampton, England beat Tony St. Clair by KO
02/23 Cheltenham, England vs. Tony St. Clair
02/24 Catford, England w/. Kendo Nagasaki, beat Neil Sands & Steve Regal
02/25 Aberdeen, Scotland vs. Drew McDonald
02/26 Glasgow, Scotland vs. Drew McDonald
02/27 Leicester, England beat Pat Barrett
03/02 Aylesbury, England beat Tony St. Clair
03/03 Croydon, England beat Tony St. Clair by KO
03/13 Margate, England beat Tony St. Clair
03/16 Middlesbrough, England vs. Dave Taylor
03/18 Exeter, England drew Tony St. Clair
03/23 Cheltenham, England vs. Tony St. Clair
03/24 Catford, England lost to Wayne Bridges
03/26 Peterborough, England w/. Kendo Nagasaki, beat Neil Sands & Tony St. Clair
03/27 Hindley, England w/. Mark Rocco, lost to Tony St. Clair & Fuji Yamada
03/28 Hanley, England beat Johnny South
03/29 Bournemouth, England beat Johnny South
03/30 Harrogate, England lost to Tony St. Clair
03/31 Plymouth, England vs. Tony St. Clair
04/03 Livingston, England vs. Dave Taylor
04/04 Lerwick, England vs. Dave Taylor
04/09 Southampton, England beat Neil Sands
04/10 Worthing, England vs. Pat Barrett
04/11 Gillingham, England lost to Wayne Bridges by DQ
04/13 Yeovil, England w/. Dave Finlay, lost to Dave Taylor & Chic Cullen
04/14 Wolverhampton, England drew Dave Taylor
04/16 Stratford, England vs. Neil Sands
04/18 Ashton U. Lyne, England vs. Tony St. Clair
04/19 Bournemouth, England w/. Pat Barrett, vs. Neil Sands & Clive Myers
04/21 Oakengates, England w/. Dave Finlay, beat Tony St. Clair & Fuji Yamada
04/24 London, England w/. Kendo Nagasaki, beat Neil Sands & Dave Taylor
04/29 Dunstable, England lost to Tony St. Clair
05/02 Bracknell, England lost to Tony St. Clair
05/05 Croydon, England lost to Tony St. Clair by KO
05/06 Ipswich, England vs. Neil Sands
05/07 Sheffield, England lost to Tony St. Clair
05/11 Yeovil, England no contest vs. Wayne Bridges
05/17 Frome, England double KO vs. Johnny Wilson
05/23 Croydon, England vs. Wayne Bridges
07/11 Catford, England w/. Kendo Nagasaki, vs. Tony St. Clair & Neil Sands
Promoter ?:
11/13 Bremen, Germany lost to Hansi Roocks
11/14 Bremen, Germany w/. Boris Cervankov, lost to Otto Wanz & Tony St. Clair
11/15 Bremen, Germany drew Eddie Steinblock
11/16 Bremen, Germany lost to Otto Wanz
11/18 Bremen, Germany lost to Miles Zrno
11/19 Bremen, Germany drew Billy Samson
11/21 Bremen, Germany drew Steve Wright
11/22 Bremen, Germany lost to Miles Zrno by DQ
11/24 Bremen, Germany w/. Judd Harris & Baron Von Raschke, lost to Steve Wright, Billy Samson & Hercules Boyd by DQ
11/26 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro & Chris Markoff, lost to Otto Wanz, Miles Zrno & Eddie Steinblock
11/27 Bremen, Germany w/. Chris Markoff, Baron Von Raschke & Leon White, beat Otto Wanz, Steve Wright, Eddie Steinblock, & Tony St. Clair
11/28 Bremen, Germany lost to Miles Zrno
11/29 Bremen, Germany lost to Otto Wanz
12/02 Bremen, Germany w/. Baron Von Raschke, lost to Otto Wanz & Miles Zrno by DQ
12/03 Bremen, Germany beat Hercules Boyd
12/04 Bremen, Germany beat Masahiro Chono
12/05 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro, lost to Mashiro Chono & Hansi Roocks
12/06 Bremen, Germany w/. Baron Von Raschke, Leon White & Chris Markoff, lost to Otto Wanz, Steve Wright, Eddie Steinblock & Tony St. Clair
12/07 Bremen, Germany lost to Rambo
12/08 Bremen, Germany w/. Crusher Mason & Rambo, beat Masahiro Chono, Tony St. Clair, & Hercules Boyd
12/09 Bremen, Germany drew Dave Taylor
12/10 Bremen, Germany drew Tony St. Clair
12/13 Bremen, Germany lost to Tony St. Clair
12/14 Bremen, Germany lost to Eddie Steinblock
12/15 Bremen, Germany lost to Crusher Mason
12/16 Bremen, Germany w/. Indio Guajaro, lost to Eddie Steinblock & Billy Samson
12/17 Bremen, Germany lost to Leon White
12/18 Bremen, Germany w/. Baron Von Raschke, beat Masahiro Chono & Miles Zrno
12/19 Bremen, Germany lost to Steve Wright

1988
03/02 ?, UK vs. Steve Casey
06/04 ?, UK double DQ vs. Steve Casey

1989
Pacific Coast Championship Wrestling:
09/09 Cloverdale, BC double DQ vs. Igor Volkoff
09/16 Cloverdale, BC double DQ vs. Igor Volkoff

1993
06/25 Hope, BC beat the Wild Samoan

Career Record Compiled by Vance Nevada, vancenevada@hotmail.com
Extensive research assistance (Europe and UK) by Ray Plunkett; Norwich, England