May 12, 2008
Paul "Butcher" Vachon

PAUL "BUTCHER" VACHON
(1957-1985)
AKA: Nikita Zolotoff
BROTHER: Maurice "Mad Dog" Vachon
DAUGHTER: Luna Vachon
DEBUT: 1955
TITLES HELD:
Texas tag team 1957-60 (2x)
Stampede International tag team 1959 (2x)
Hawaiian tag team 1960
Southern (N.C.) tag team 1961
Southern (GA) tag team 1966-68 (4x)
NWA World (Georgia) tag team 1968
Georgia tag team 1968 (2x)
Midwest tag team 1969
AWA World tag team 1969-71
Grand Prix (QC) tag team 1971
NWA America's tag team 1976

* * *
1,183 documented matches as of September 1, 2007

1957
Promoter Morris Siegel:
(Wrestling as Nikita Zolotoff)
09/20 Houston, TX w/. Ivan the Terrible, beat Pepper Gomez & El Medico
*Won the NWA Texas tag team titles
10/14 Fort Worth, TX w/. Ivan the Terrible, lost to Duke Keomuka & Mr. Moto
*Lost the NWA Texas tag team titles

1959
Stampede Wrestling - Promoter Stu Hart:
01/07 Saskatoon, SK w/. Maurice Vachon, beat Ian Campbell & Dick Hrstich
01/08 Regina, SK w/. Maurice, beat Ian Campbell & Dick Hrstich
01/09 Calgary, AB w/. Maurice, beat Reg Parks & Dick Hrstich
01/12 Lethbridge, AB w/. Maurice, beat Ken Kenneth & Dick Hrstich
01/13 Edmonton, AB w/. Maurice, vs. Reg Parks & Ian Campbell
01/14 Saskatoon, SK w/. Maurice, vs. Ken Kenneth & Dick Hrstich
01/15 Regina, SK w/. Maurice, beat George & Sandy Scott
01/16 Calgary, AB w/. Maurice, beat Ken Kenneth & Dick Hrstich
01/19 Lethbridge, AB w/. Maurice, vs. Reg Parks & Dick Hrstich
01/20 Edmonton, AB w/. Maurice, beat Ken Kenneth & Dick Hrtsich
01/22 Regina, SK w/. Maurice, beat Ken Kenneth & Dick Hrstich
01/23 Calgary, AB w/. Maurice, beat Clem St. Louis & Dick Hrstich
01/27 Edmonton, AB w/. Maurice, beat Ken Kenneth & Shag Thomas
01/29 Regina, SK w/. Maurice, no contest vs. George & Sandy Scott
01/30 Calgary, AB w/. Maurice, beat George & Sandy Scott
*Won the Stampede International tag team titles
02/02 Lethbridge, AB w/. Maurice, drew George & Sandy Scott Ring ropes broke
02/03 Edmonton, AB w/. Maurice, no contest vs. Chico Gracia & Chet Wallick
02/05 Regina, SK w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
02/06 Calgary, AB w/. Maurice, beat George & Sandy Scott by DQ
02/10 Edmonton, AB w/. Maurice, vs. Chico Gracia & Chet Wallick
02/12 Regina, SK w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott by CO
02/13 Calgary, AB w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
02/17 Edmonton, AB w/. Maurice, beat Chico Gracia & Chet Wallick
02/19 Regina, SK beat Steve Bolus
02/20 Calgary, AB beat Sandy Scott
Cliff Parker:
02/23 Vancouver, BC w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
Stampede Wrestling:
02/24 Edmonton, AB w/. Maurice, beat George & Sandy Scott
02/25 Saskatoon, SK w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
02/26 Regina, SK beat Dick Hrstich
02/27 Calgary, AB lost to George Scott by DQ
03/03 Edmonton, AB w/. Maurice, vs. Mighty Ursus & Shag Thomas
03/05 Regina, SK lost to Mighty Ursus by DQ
03/06 Calgary, AB w/. Maurice, beat George & Sandy Scott
Cliff Parker:
03/09 Vancouver, BC w/. Maurice, double DQ vs. George & Sandy Scott
Stampede Wrestling:
03/10 Edmonton, AB w/. Maurice, lost to Shag Thomas & Mighty Ursus
*Lost the Western Canadian Open tag team titles.
03/12 Regina, SK w/. Maurice vs. Mighty Ursus Handicap match
03/13 Calgary, AB w/. Maurice, beat Mighty Ursus & Shag Thomas
Cliff Parker:
03/16 Vancouver, BC w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
Stampede Wrestling:
03/17 Edmonton, AB w/. Maurice & Tiger Tasker vs. Mighty Ursus, Shag Thomas, & George Scott
03/21 Calgary, AB w/. Maurice, beat Mighty Ursus & Shag Thomas
Cliff Parker:
03/23 Vancouver, BC w/. Maurice, lost to Chet Wallick & Chico Gracia
Stampede Wrestling:
03/24 Edmonton, AB vs. Mighty Ursus
03/26 Lethbridge, AB w/. Maurice, vs. George & Sandy Scott
03/27 Calgary, AB w/. Maurice, lost to Mighty Ursus & Shag Thomas
*Lost the Stampede International tag team titles
03/27 Calgary, AB lost in a Battle royal
03/28 Regina, SK w/. Maurice, beat Mighty Ursus & Shag Thomas
03/31 Edmonton, AB beat Jacques Dubois
04/02 Regina, SK lost to John Foti
04/03 Calgary, AB w/. Maurice, no contest vs. Chet Wallick & Chico Gracia
04/07 Edmonton, AB w/. Maurice vs. Shag Thomas & John Foti
04/09 Regina, SK w/. Maurice, beat George & Sandy Scott B Best of 3 Falls
04/14 Edmonton, AB w/. Maurice, lost to Shag Thomas & John Foti
04/16 Regina, SK w/. Maurice, vs. Chico Gracia & Chet Wallick
04/17 Calgary, AB w/. Maurice vs. Mighty Ursus & Shag Thomas
04/21 Edmonton, AB w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
04/24 Calgary, AB w/. Maurice, beat Chet Wallick & Chico Gracia by DQ
04/28 Edmonton, AB w/. Maurice vs. George & Sandy Scott
04/30 Regina, SK lost to Mighty Ursus by DQ
05/01 Calgary, AB w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
*Lost the Stampede International tag team titles
05/05 Edmonton, AB w/. Maurice, beat George & Sandy Scott
05/07 Regina, SK vs. Steve Bolus
05/08 Calgary, AB w/. Maurice vs. Great Antonio Handi-cap match
Cliff Parker:
05/11 Vancouver, BC w/. Maurice, beat Gorgeous Gus the wrestling bear
Stampede Wrestling:
05/12 Edmonton, AB w/. Maurice, beat Charro Azteca & Chet Wallick
*Won the Western Canadian Open tag team titles
05/14 Regina, SK beat Great Antonio by DQ
05/14 Regina, SK lost to Sandy Scott by DQ
05/15 Calgary, AB w/. Maurice & Charro Azteca, beat John Foti, George & Sandy Scott
05/15 Calgary, AB lost in a Battle royal
05/19 Camrose, AB w/. Maurice, beat George & Sandy Scott
05/21 Regina, SK w/. Maurice, lost to Great Antonio Handi-cap match
05/22 Calgary, AB w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
Cliff Parker:
05/25 Vancouver, BC w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
Stampede Wrestling:
05/26 Edmonton, AB w/. Maurice, beat Charro Azteca & Chet Wallick
05/28 Regina, SK lost to John Foti
05/29 Calgary, AB beat Jacques Dubois
05/29 Calgary, AB lost to John Foti
06/02 Edmonton, AB lost in a Battle royal
06/04 Regina, SK w/. Maurice & Rip Miller, beat John Foti, George & Sandy Scott
06/05 Calgary, AB w/. Maurice, beat Great Antonio Handi-cap match
06/09 Edmonton, AB w/. Maurice, Tiger Tasker, & Charro Azteca, beat John Foti, Ken Lorimer, George & Sandy Scott
06/11 Regina, SK w/. Maurice & Rip Miller, no contest vs. John Foti, George & Sandy Scott
06/12 Calgary, AB w/. Maurice, lost to Dave Ruhl & John Demchuk
06/16 Edmonton, AB w/. Dave Ruhl, Rip Miller, & Charro Azteca, lost to John Foti, Ken Lorimer, George & Sandy Scott
06/18 Regina, SK w/. Maurice, lost to George & Sandy Scott
06/19 Calgary, AB w/. Maurice, no contest vs. Stu Hart & Johnny Demchuk
06/23 Edmonton, AB vs. Johnny Demchuk
06/25 Regina, SK beat Steve Bolus
06/26 Calgary, AB w/. Maurice, lost to Johnny Demchuk & Stu Hart by DQ
Cliff Parker:
07/06 Vancouver, BC beat Felix Kohnke
Stampede Wrestling:
07/07 Calgary, AB w/. Maurice, beat Dan & Rip Miller
07/08 Edmonton, AB w/. Maurice, drew Bill & Dan Miller
07/09 Regina, SK lost to "Whipper" Billy Watson
07/10 Saskatoon, SK w/. Maurice, beat Dan & Rip Miller
Cliff Parker:
07/13 Vancouver, BC lost to Stu Hart
Stampede Wrestling:
07/17 Calgary, AB w/. Maurice & Rip Miller, lost to John Foti, George & Sandy Scott

11/18 Montreal, QC vs. Bernard Vignal
11/25 Montreal, QC w/. Red Benson, vs. Larry Moquin & Eddie Auger
12/02 Montreal, QC no contest vs. Larry Moquin
12/09 Montreal, QC beat Bob Bedard
12/16 Montreal, QC beat Gregory Jarque
12/30 Montreal, QC drew Manuel Cortez

1960
Stampede Wrestling:
01/05 Edmonton, AB w/. Emile Koverly vs. Maurice LaPointe & Danny Viloski
01/08 Calgary, AB lost to Dave Ruhl
01/12 Edmonton, AB w/. Dave Ruhl vs. Maurice LaPointe & Tarzan Tourville
01/15 Calgary, AB lost to John Foti
01/19 Edmonton, AB no contest vs. Eric the Great
01/22 Calgary, AB w/. Emile Koverly, lost to Luther Lindsay & Nelson Royal
01/26 Edmonton, AB vs. Eric the Great
02/05 Calgary, AB w/. Larry Kasaboski, lost to Luther Lindsay & Nelson Royal
02/09 Edmonton, AB w/. Dave Ruhl vs. Larry Kasaboski & Tarzan Tourville
02/12 Calgary, AB drew Tarzan Tourville
02/16 Edmonton, AB w/. Emile Koverly vs. Ken Lorimer & Larry Kasaboski
02/19 Calgary, AB lost to Nelson Royal by DQ
02/23 Edmonton, AB w/. Emile Koverly, lost to John Foti & Nelson Royal
02/26 Calgary, AB w/. Emile Koverly, beat Larry Kasaboski & Tarzan Tourville
03/01 Edmonton, AB w/. Emile Koverly, lost to John Foti & Nelson Royal
03/03 Regina, SK drew Tarzan Tourville
03/04 Calgary, AB w/. Emile Koverly, lost to Luther Lindsay & Nelson Royal
03/08 Edmonton, AB vs. John Foti
03/12 Lethbridge, AB drew Tarzan Tourville
03/17 Regina, SK vs. Nelson Royal
03/18 Calgary, AB lost to Kit Fox
03/19 Lethbridge, AB w/. Emile Koverly vs. Nelson Royal & Luther Lindsay
03/22 Edmonton, AB w/. Emile Koverly vs. Don Kindred & Luther Lindsay
03/25 Calgary, AB w/. Legs Langevin, lost to Don Kindred & John Foti
Promoter Al Karasick:
03/30 Honolulu, HI w/. King Curtis & Hard Boiled Haggarty, lost to James Blears, Nick Kozak & Herb Freeman
04/06 Honolulu, HI beat Herb Freeman by DQ
04/13 Honolulu, HI w/. Hard Boiled Haggarty, beat James Blears & Herb Freeman
*Won the Hawaiian tag team titles
04/22 Honolulu, HI lost to Al Lolotai
04/27 Honolulu, HI beat Herb Freeman
Promoter Morris Siegel:
04/28 Houston, TX beat Jerry Kozak
Promoter Al Karasick:
05/04 Honolulu, HI w/. King Curtis, lost to Nick Kozak & Jerry Gordet
05/11 Honolulu, HI w/. Hard Boiled Haggarty, lost to Nick Kozak & Jerry Gordet
*Lost the Hawaiian tag team titles
05/18 Honolulu, HI drew James Blears
05/25 Honolulu, HI lost to Nick Kozak
06/01 Honolulu, HI w/. Don Manoukian, lost to Nick Kozak & Jerry Gordet
06/08 Honolulu, HI drew Ron Etchison
06/15 Honolulu, HI lost to Elliot Hardy
06/22 Honolulu, HI beat Jerry Gordet
06/29 Honolulu, HI lost to Lucky Simunovitch
07/06 Honolulu, HI w/. Hard Boiled Haggarty, lost to Al Lolotai & Vili Ava
07/13 Honolulu, HI lost to Al Lolotai
07/20 Honolulu, HI lost to Jerry Gordet by DQ
07/27 Honolulu, HI lost to Vili Ava
Promoter Morris Siegel:
08/02 Dallas, TX beat Silento Rodriguez
08/05 Houston, TX vs. Torbellino Blanco
08/09 Dallas, TX lost to Torbellino Blanco
08/12 Houston, TX w/. Frank Valois, lost to Tiger Conway & McKinley Pickens
08/26 Houston, TX lost to Torbellino Blanco
09/09 Houston, TX vs. Rocky Ford
09/13 Dallas, TX lost to Nelson Royal
10/03 Fort Worth, TX drew Silento Rodriguez
10/28 Houston, TX vs. Jerry Kozak
10/31 Fort Worth, TX drew Ray Gordon
11/01 Dallas, TX w/. Maurice Vachon & Sputnik Monroe, beat Jesus Cardenas, Cyclone Negro & Torbellino Blanco
11/01 Dallas, TX lost in a Battle royal
11/04 Houston, TX vs. Jess Ortega
11/04 Houston, TX w/. Maurice & Sputnik Monroe, vs. Torbellino Blanco, Jess Ortega & Silento Rodriguez
11/08 Dallas, TX w/. Maurice, beat Ciclon Negro & Torbellino Blanco
*Won the NWA Texas tag team titles
11/09 San Antonio, TX w/. Maurice, beat Ciclon Negro B Handicap match
11/15 Dallas, TX w/. Maurice, beat Ciclon Negro & Torbellino Blanco
*Lost the NWA Texas tag team titles
11/16 San Antonio, TX w/. Maurice, Haru Sasaki & Danny McShain vs. Stu Gibson, Cyclone Negro, Mighty Ursus & Torbellino Blanco
11/23 Dallas, TX lost to Jesus Cardenas
11/29 Dallas, TX w/. Maurice, beat Jesus Cardenas Handicap match
12/02 Houston, TX lost to Dory Dixon
12/07 San Antonio, TX vs. Maurice LaPointe
12/14 San Antonio, TX vs. Stu Gibson

1961
01/23 Charlotte, NC w/. Maurice Vachon, beat Ray Villmer & Jack Curtis
*Won the NWA Southern tag team titles
02/06 Charlotte, NC w/. Maurice Vachon, beat George Becker & Sandy Scott
03/27 Charlotte, NC w/. Maurice Vachon, lost to George Becker & Sandy Scott
*Lost the NWA Southern tag team titles

1962
Stampede Wrestling:
01/25 Regina, SK vs. Frank Morgan
01/26 Calgary, AB lost to Reg Parks by DQ
02/01 Regina, SK vs. Pierre Lachappelle
02/06 Edmonton, AB beat Oattem Fisher
02/08 Regina, SK vs. George Scott
02/09 Calgary, AB lost to Czaya Nandor
02/13 Edmonton, AB lost to Czaya Nandor
02/15 Regina, SK vs. Reg Parks
02/16 Calgary, AB lost to "Whipper" Billy Watson
02/20 Edmonton, AB beat Oattem Fisher
02/22 Regina, SK w/. Tommy O'Toole & Pierre Lachapelle, vs. George Scott, John Foti, & Oattem Fisher
02/23 Calgary, AB beat Oattem Fisher
02/27 Edmonton, AB w/. Gene Kiniski, lost to Billy Watson & George Scott
03/01 Regina, SK w/. Pierre Lachappelle, lost to Czaya Nandor & George Scott
03/02 Calgary, AB w/. Pierre Lachappelle, beat Oattem Fisher & John Dane
03/06 Edmonton, AB drew Bill Wright
03/09 Calgary, AB w/. Pierre Lachappelle & Tommy O'Toole, lost to Billy Watson, John Foti, & George Scott
03/13 Edmonton, AB lost to John Foti by DQ
03/16 Drumheller, AB w/. Pierre Lachappelle, lost to Czaya Nandor & Sandor Kovacs
03/23 Calgary, AB w/. Pierre Lachappelle, lost to John Foti & Bill Wright
03/30 Calgary, AB w/. Jan Gotch, lost to John Foti & Bill Wright
04/03 Edmonton, AB w/. Jan Gotch, beat George Kosti & John Dane
04/13 Calgary, AB w/. Nikita Kalmikoff, lost to John Foti & Bill Wright
Promoter Rod Fenton:
04/16 Vancouver, BC lost to Roy McClarty
Stampede Wrestling:
04/17 Edmonton, AB lost to Bill Wright
04/17 Edmonton, AB lost in a Battle royal
04/24 Edmonton, AB w/. Nikita Kalmikoff, lost to Czaya Nandor & Bill Wright
Hawaii:
04/25 Honolulu, HI lost to Nick Bockwinkel
Australia:
05/03 Sydney, Australia drew Tiger Conway
05/10 Sydney, Australia drew Sal Savoldi
05/14 Brisbane, Australia beat Tiger Conway
05/19 Melbourne, Australia drew Sal Savoldi
05/24 Sydney, Australia w/. Zebra Kid, vs. Tiger Conway & Sal Savoldi
05/26 Melbourne, Australia drew Tiger Conway
05/28 Brisbane, Australia lost to Tiger Conway
06/02 Melbourne, Australia w/. Nicolai Zigulinoff, lost to Dale Lewis & Sal Savoldi
06/07 Sydney, Australia beat Sal Savoldi by DQ
06/11 Brisbane, Australia no contest vs. Chief Red Cloud
06/19 Hobert, Australia beat Sal Savoldi by DQ
06/30 Melbourne, Australia w/. Nicolai Zigulinoff, lost to Sal Savoldi & Tiger Conway
07/12 Sydney, Australia beat Dale Lewis
07/18 Brisbane, Australia lost to Sal Savoldi
07/19 Sydney, Australia w/. Zebra Kid, vs. Tiger Conway & Dale Lewis
07/28 Melbourne, Australia w/. Nicolai Zigulinoff, lost to Dale Lewis & Sal Savoldi
08/09 Sydney, Australia lost to Johnny Apollo by DQ
08/22 Sydney, Australia beat Nicolai Zigulinoff
09/01 Melbourne, Australia lost to Murray Weideman
09/22 Melbourne, Australia w/. Pietro Capello, beat Murray Weideman & Sal Savoldi
09/29 Melbourne, Australia w/. Pietro Capello, beat Johnny Apollo & Sal Savoldi
10/04 Sydney, Australia w/. Pietro Capello, vs. Johnny Apollo & Sal Savoldi
10/06 Melbourne, Australia beat Johnny Apollo
10/11 Sydney, Australia w/. Pietro Capello, vs. Sal Savoldi & Len Holt
12/21 Melbourne, Australia vs. Con Papalazarou

1963
01/19 Sydney, Australia w/. Chahid Nigim, vs. Con Papalazarou & Alex Iakovidis
02/01 Sydney, Australia w/. Nicolai Zigulinoff, vs. Con Papalazarou & Alex Iakovidis
02/08 Wollongong, Australia w/. Nicolai Zigulinoff, vs. Con Papalazarou & Alex Iakovidis
06/19 Brisbane, Australia lost to Tosh Togo
06/26 Brisbane, Australia lost to Ricky Wallace
06/29 Melbourne, Australia w/. Ricky Wallace, lost to Lucky Simunovich & Rocky Hunter
07/05 Sydney, Australia w/. Lucky Simunovich & Baron Von Heczey, beat John Durvetakis, Con Papalazarou & Alex Iakovidis
08/16 Sydney, Australia lost to Alex Iakovidis
08/17 Melbourne, Australia lost to Alex Iakovidis

1964
09/22 Bristol, England beat Joe Cornelius by KO
09/22 Bristol, England beat Gerry DeJagar by KO
09/22 Bristol, England lost to Peter Maivia
09/27 Wembley, England beat Joe Cornelius by KO
10/01 Hammersmith, England beat Johnny Czeslaw
10/03 Belle Vue, England lost to Rocky Wall by DQ
10/05 High Wycombe, England vs. Warnia Zarzecki
10/07 Bognor, England vs. Johnny Yearsley
10/10 Brighton, England vs. Earl Maynard
10/14 Boston, England vs. Josef Zaranoff
10/15 Nottingham, England vs. Johnny Allan
10/16 Chesterfield, England vs. Steve Veidor
10/17 Belle Vue, England beat Billy Joyce
10/19 York, England vs. John Lees
10/20 Trowell, England vs. John Lees
10/24 Hanley, England beat Reg Williams
10/27 Finsbury Park, England beat Bob Taylor by KO
10/27 Finsbury Park, England beat Charlie Fisher
10/27 Finsbury Park, England beat Warnia Zarzecki
10/28 Sheffield, England lost to Bill Rawlings by DQ
11/02 Weston S Mare, England vs. George Gordienko
11/09 Loughborough, England vs. Ian Campbell
11/10 Huddersfield, England lost to Don Vines by DQ
11/14 Belle Vue, England lost to The Mask by DQ
11/16 West Ham, England vs. Mihalyi Kuti
11/17 Barnsley, England beat Hans Streiger by DQ
11/18 Kingston, England beat Ramon Napolitano by KO
11/19 Ilford, England vs. Ramon Napolitano
11/21 Barnet, England vs. Rocky Wall
11/23 Blackpool, England vs. Johnny Czeslaw
11/24 Wolverhampton, England vs. Zebra Kid
11/26 Crewe, England beat ? by KO
11/28 Belle Vue, England double DQ vs. Jim Hussey
12/02 Ipswich, England vs. Peter Maivia
12/03 Tottenham, England vs. Gordon Nelson
12/09 Scunthorpe, England beat John Cox
12/10 Barrow, England vs. Gordon Nelson
12/11 Rotherham, England drew with Billy Joyce
12/15 Chelmsford, England vs. Tim Geohagen
12/17 Beckenham, England vs. Geoff Portz
12/22 Westbury, England beat Steve Veidor by KO
12/22 Westbury, England beat Gordon Nelson by KO
12/26 Brighton, England lost to Gordon Nelson by DQ

1965
01/02 Grantham, England vs. Dennis Mitchell
01/04 West Ham, England lost to Tibor Szakacs
01/05 Plymouth, England vs. John DaSilva
01/06 Bath, England vs. Prince Kumali
01/07 Bristol, England beat Kiwi Kingston
01/08 Bermondsey, England vs. Joe Cornelius
01/09 Southall, England beat Prince Kumali
01/11 Hamilton, England lost to Ian Campbell
01/12 Hull, England w/. Lucky Simunovich, lost to Ian Campbell & Billy Joyce
01/13 Scunthorpe, England beat Lucky Simunovich
01/14 Barrow, England lost to Ian Campbell by DQ
01/15 Rotherham, England lost to Ian Campbell by KO
01/16 Kingston, England lost to Gwynn Davies by DQ
01/18 London, England lost to Francis Sullivan
01/19 Croydon, England lost to Billy Two Rivers by KO
01/20 Banbury, England lost to Billy Two Rivers by KO
01/22 Northampton, England beat Steve Veidor
01/23 Brighton, England lost to Gerry DeJaeger by DQ
01/25 Blackpool, England vs. Lucky Simunovich
01/26 Wolverhampton, England beat Lucky Simunovich
01/27 Kingston, England vs. Ramon Napolitano
01/29 Liverpool, England vs. Geoff Portz
01/30 Newcastle, England vs. Ian Campbell
02/02 Croydon, England lost to Syed Saif Shah by KO
02/04 Peterborough, England lost to Johnny Kostas
02/06 Camberwell, England vs. Josef Zaranoff
02/08 Bradford, England vs. Dennis Mitchell
02/09 Leicester, England vs. Johnny Allan
02/10 Middlesborough, England beat John Lees by KO
02/16 Bournemouth, England vs. Roy "Bull" Davis
02/17 Shoreditch, England lost to Gwynn Davies by DQ
02/18 Exeter, England vs. Gwynn Davies
02/20 Wembley, England vs. Prince Kumali Matinee
02/20 Brighton, England lost to George Gordienko by DQ
02/22 Blackpool, England vs. Norman Walsh
02/23 Wellington, England vs. Norman Walsh
02/27 Doncaster, England vs. Peter Maivia
03/01 Leeds, England vs. Tosh Togo
03/02 Hull, England lost to Geoff Portz by DQ
03/04 Rotherham, England beat John Lees by KO
03/06 Belle Vue, England double KO vs. Geoff Portz
03/09 Solihull, England vs. Roy "Bull" Davis
03/10 Banbury, England lost to John DaSilva
03/11 Hammersmith, England vs. Gerry DeJaegar
03/12 Willenhall, England w/. Francis Orlik, lost to Count Bartelli & Kendo Nagasaki
03/13 Doncaster, England lost to Gwynn Davies
03/15 London, England vs. Gerry DeJaegar
03/16 London, England lost to Arion Manousakis
03/17 London, England lost to Gordon Nelson by DQ
03/18 Walthamstow, England lost to Peter Maivia
03/19 Lowestoft, England lost to Syed Saif Shah
03/23 Chelmsford, England vs. Leif Rasmussen
03/30 Plymouth, England vs. Roy "Bull" Davis
03/31 Gt. Yarmouth, England double KO vs. Zebra Kid
04/02 Liverpool, England lost to Jim Hussey by DQ
04/07 Hastings, England lost to Arion Manousakis by DQ
04/08 Bury St. Edm, England vs. Billy Two Rivers
04/10 Maidstone, England lost to Josef Zaranoff by DQ
04/12 Leeds, England beat Earl Maynard
04/19 Birmingham, England lost to Roy "Bull" Davis
04/20 Finsbury Park, England lost to Joe Cornelius by DQ
04/21 Ipswich, England lost to John DaSilva
04/22 Bristol, England lost to Billy Robinson by DQ
04/23 Rochester, England lost to Billy Robinson
04/26 London, England lost to Peter Maivia by KO
04/30 Northampton, England drew Josef Zaranoff
05/01 Southall, England vs. Syed Saif Shah
05/04 Chelmsford, England vs. Gordon Nelson
05/07 Barking, England lost to John DaSilva by DQ
05/08 Maidstone, England lost to Tibor Szakacs by DQ
05/10 Blackpool, England vs. Billy Two Rivers
05/11 Finsbury Park, England beat Prince Kumali
05/14 Belle Vue, England lost to Prince Kumali by DQ
05/15 Kings Lynn, England vs. Steve Veidor
05/17 Turnbridge Wells, Eng. Beat Ramon Napolitano
05/18 Yeovil, England vs. Kiwi Kingston
05/19 London, England lost to Billy Two Rivers
05/24 Birmingham, England lost to Timothy Geohagen
05/28 Herne Bay, England vs. Gerry DeJaegar
05/29 Belle Vue, England lost to Billy Two Rivers
05/31 Folkestone, England vs. Timothy Geohagen
06/01 Croydon, England lost to Joe Cornelius
06/04 Rochester, England lost to Arion Manousakis by DQ
06/06 Brighton, England lost to Timothy Geohagen by DQ
06/07 Weston S. Mare, England vs. Peter Maivia
06/08 Colchester, England vs. Steve Veidor
06/09 Carlyon Bay, England vs. Kiwi Kingston
06/12 Southall, England vs. Tibor Szakacs
06/14 Paignton, England vs. Kiwi Kingston
06/15 Weymouth, England vs. Gordon Nelson
06/16 Watford, England lost to Steve Veidor
06/19 Hammersmith, England beat Kiwi Kingston by KO
06/19 Hammersmith, England beat Sean Regan by KO
06/19 Hammersmith, England beat Kiwi Kingston by technical KO
06/21 Aylesbury, England lost to Tibor Szakacs
06/22 Plymouth, England vs. Steve Veidor
06/23 Shoreditch, England lost to Syed Saif Shah
06/25 Brighton, England lost to Peter Maivia
06/28 High Wycombe, England vs. John DaSilva
06/29 Kings Lynn, England beat Gordon Nelson by KO
06/30 Cliftonville, England vs. Kiwi Kingston
07/01 Bristol, England lost to Tibor Szakacs by DQ
07/06 Worthing, England lost to Peter Maivia
07/09 Brighton, England lost to Syed Saif Shah
07/12 Eastbourne, England vs. Syed Saif Shah
07/14 Felixstowe, England vs. Steve Veidor
07/15 Clacton, England lost to Angelo Ramon
07/16 Liverpool, England lost to John DaSilva by DQ
07/18 Blackpool, England lost to Jim Hussey by DQ
07/19 Paignton, England vs. Gerry DeJaegar
07/20 Weymouth, England beat Kiwi Kingston
07/21 Gt. Yarmouth, England lost to Tibor Szakacs
07/24 Southall, England vs. Roy "Bull" Davis
07/25 Brighton, England vs. Billy Robinson
07/26 Weston S Mare, England vs. Gerry De Jaegar
07/29 Wimbledon, England vs. John DaSilva
08/01 Brighton, England w/. Johnny Yearsley, lost to Prince Kumali & Earl Maynard by DQ
08/02 Paignton, England vs. Kiwi Kingston
08/03 Plymouth, England vs. Peter Maivia
08/04 Carlyon Bay, England vs. Josef Zaranoff
08/05 Westbury, England beat Earl Maynard
08/06 Southampton, England lost to Syed Saif Shah
08/09 Weston S. Mare, England vs. Tibor Szakacs
08/12 Torquay, England vs. Roy "Bull" Davis
08/14 Salisbury, England vs. Roy "Bull" Davis
08/17 Croydon, England vs. Kiwi Kingston
08/18 Great Yarmouth, England lost to Peter Maivia
08/20 Rochester, England lost to Gwynn Davies by DQ
08/22 Brighton, England lost to Gwynn Davies by DQ
08/24 Hove, England vs. John DaSilva
08/25 Cliftonville, England vs. Kiwi Kingston
08/26 Dunstable, England lost to Bill Verna
08/27 Liverpool, England w/. Hans Streiger, lost to John DaSilva & Peter Maivia
08/30 Folkestone, England lost to Kiwi Kingston by DQ
09/01 Great Yarmouth, England lost to Billy Joyce
09/02 Walthamstow, England vs. Tibor Szakacs
09/03 Brighton, England vs. Josef Zaranoff
09/04 Norwich, England lost to Tibor Szakacs by DQ
09/07 Swindon, England vs. John DaSilva
09/08 Shoreditch, England vs. Gordon Nelson
09/11 Maidstone, England vs. Norman Walsh
09/12 Brighton, England drew Peter Maivia
09/16 Exeter, England vs. Steve Veidor
09/18 Kings Lynn, England vs. Peter Maivia
09/22 Cardiff, Wales lost to Gordon Nelson by DQ
09/23 Aldershot, England beat Sean Regan
09/24 Barking, England vs. Antonio Morlans
09/27 Folkestone, England vs. Antonio Morlans
09/28 Colchester, England vs. Steve Veidor
09/30 Southampton, England No Information Available
10/01 Herne Bay, England vs. Peter Maivia
10/02 Belle Vue, England beat Henri Pierlot by KO
10/02 Belle Vue, England lost to Gwynn Davies
10/03 Brighton, England w/. Roy "Bull" Davis, lost to Josef Zaranoff & Tibor Szakacs
10/04 Wembley, England beat Timothy Geohagen by KO
10/07 Dorking, England vs. Prince Kumali
10/08 Liverpool, England lost to Rocky Wall
10/09 Hanley, England lost to Roy "Bull" Davis
10/10 Blackpool, England lost to Jim Hussey by DQ
10/11 Catford, England vs. Tibor Szakacs
10/12 Newbury, England vs. Prince Kumali
10/13 Shoreditch, England vs. Gordon Nelson
10/14 Peterborough, England lost to Pietro Capello
10/15 Northampton, England lost to Billy Joyce by DQ
10/19 Kidderminster, England vs. Ian Campbell
10/20 London, England lost to Joe Cornelius
10/21 Paisley, England lost to Prince Kumali by KO
10/22 Liverpool, England lost to Dennis Mitchell by DQ
10/25 Aylesbury, England lost to Syed Saif Shah
10/26 Croydon, England vs. John Cox
10/28 Exeter, England vs. Steve Veidor
10/31 Brighton, England beat Josef Zaranoff by KO
11/01 Blackpool, England vs. Dennis Mitchell
11/02 Watford, England double DQ vs. Joe Cornelius
11/04 Southampton, England lost to Kiwi Kingston by DQ
11/05 Liverpool, England lost to Count Bartelli by DQ
11/08 West Ham, England vs. Peter Maivia
11/09 Colchester, England vs. Steve Veidor
11/11 Beckenham, England vs. George Drake
11/12 Bermondsey, England vs. Steve Veidor
11/15 Loughborough, England vs. Norman Walsh
11/18 Bury St. Edmunds, Eng. vs. Antonio Rocca
11/19 Ipswich, England vs. Prince Kumali
11/22 Turnbridge Wells, Eng. vs. Rocco Colombo
11/24 Shoreditch, England lost to Gordon Nelson
11/26 Liverpool, England w/. Big Bruno, beat Doug Joyce & Hans Streiger
11/27 Eastbourne, England beat Peter Maivia
12/01 Sheffield, England vs. Billy Robinson
12/02 Morecambe, England vs. Terry O'Neill
12/03 Rotherham, England lost to Sky Hi Lee by KO
12/04 Salisbury, England vs. Joe Cornelius
12/06 West Ham, England Advertised to appear, no information available
12/07 Kidderminster, England vs. Sky Hi Lee
12/11 Belle Vue, England lost to Masambula by DQ
12/15 London, England lost to Jan Wilko by KO
12/16 Wimbledon, England vs. Dennis Mitchell
12/17 Barking, England vs. Joe Cornelius
12/20 West Ham, England vs. Peter Maivia
12/27 Eastbourne, England lost to Kiwi Kingston by KO
12/28 Swindon, England lost to Jan Wilko by KO
12/30 Bristol, England beat Peter Maivia

1966
01/04 Croydon, England vs. John Cox
01/06 Ilford, England vs. Bill Verna
01/10 Wembley, England lost to Jan Wilko by KO
01/11 Bournemouth, England lost to Jan Wilko
01/13 Southampton, England vs. Al Hayes
01/15 Brixton, England lost to Al Hayes
01/17 Derby, England vs. Pat Roach
01/18 Kidderminster, England vs. Ian Campbell
01/20 Ilford, England vs. Billy Joyce
01/21 Liverpool, England lost to Gwynn Davies by KO
01/25 Chelmsford, England vs. Jan Wilko
01/26 Watford, England lost to Peter Maivia by KO
01/27 Tottenham, England vs. Tibor Szakacs
Promoter Joe Dusek:
03/05 Omaha, NE drew Victor Rivera
04/23 Omaha, NE lost to Luke Brown
05/06 Omaha, NE w/. Mad Russian (S. Pulaski), lost to Verne Gagne & Luke Brown
05/14 Omaha, NE lost to Tim Woods
06/04 Omaha, NE drew Reggie Parks
Central States Wrestling:
06/05 Cedar Rapids, IA lost to Jerry Kozak
06/11 Waterloo, IA drew The Stomper
06/11 Waterloo, IA w/. The Viking, lost to The Stomper & The Alaskan
06/18 Omaha, NE drew Tim Woods
06/18 Omaha, NE w/. Maurice Vachon, lost to Tim Woods & Reggie Parks
06/19 Cedar Rapids, IA lost to The Stomper
06/24 Dubuque, IA w/. Bob Geigel, lost to Pat O'Connor & Jerry Kozak
06/25 Waterloo, IA lost to Tim Geohagen
Promoter Paul Jones (Atlanta)/Fred Ward (Macon):
07/01 Atlanta, GA beat Tito Carreon
07/05 Macon, GA beat Chief Crazy Horse
07/08 Atlanta, GA beat Greg Peterson
07/09 Marietta, GA w/. George Harris vs. Enrique & Alberto Torres
07/15 Atlanta, GA beat Mike Paidousis
07/16 Marietta, GA w/. George Harris vs. Enrique & Alberto Torres
07/22 Atlanta, GA lost to Evil Eye Valentine
07/23 Marietta, GA w/. George Harris & Wildman Wehba vs. Alberto, Enrique, & Ramon Torres
07/29 Atlanta, GA beat Kenny Ackles
07/30 Marietta, GA w/. Golden Terror vs. Alberto & Enrique Torres
08/05 Atlanta, GA beat Sputnik Monroe
08/06 Marietta, GA w/. Golden Terror, vs. Enrique & Alberto Torres -- Tornado match
08/12 Atlanta, GA w/. The Infernos, lost to Mario Galento, Enrique & Alberto Torres
08/13 Marietta, GA w/. Golden Terror vs. Greg Peterson & Dick Steinborn
08/19 Atlanta, GA lost to Buddy Fuller
08/20 Marietta, GA w/. Golden Terror vs. Greg Peterson & Dick Steinborn
08/26 Atlanta, GA beat Dick Steinborn
09/02 Atlanta, GA beat Mario Galento by DQ
09/06 Macon, GA lost to Roger Kirby by DQ
09/09 Atlanta, GA beat Eddie Graham
09/16 Atlanta, GA beat Chief Little Eagle
09/17 Marietta, GA w/. Golden Terror vs. Enrique & Alberto Torres
09/23 Atlanta, GA w/. Louie Tillet, beat Enrique & Alberto Torres
*Won the Southern tag team titles
09/30 Atlanta, GA w/. Maurice Vachon & Louie Tillet, no contest vs. Alberto, Enrique, & Ramon Torres
10/04 Savannah, GA w/. Maurice Vachon, vs. Enrique & Alberto Torres
10/07 Atlanta, GA beat Alberto Torres
10/08 Marietta, GA w/. Louie Tillet vs. Mario Galento & Roger Kirby
10/14 Atlanta, GA lost to Gene Kiniski (NWA World champion)
10/21 Atlanta, GA w/. Louie Tillet, lost to Enrique & Alberto Torres
*Lost the Southern tag team titles
10/22 Marietta, GA w/. Louie Tillet vs. Bob Armstrong & Roger Kirby
10/28 Atlanta, GA beat Bill Dromo
11/04 Atlanta, GA beat Bobby Hart
11/08 Macon, GA beat Bill Dromo
11/11 Atlanta, GA w/. Louie Tillet & Red Raider, lost to Don McClarty, Enrique & Ramon Torres
11/15 Macon, GA lost to Bill Dromo by DQ
11/18 Atlanta, GA w/. Louie Tillet, beat Red Raiders by DQ
11/22 Macon, GA w/. Chris Hardy, lost to Bill Dromo & Don McClarty
11/25 Atlanta, GA w/. Louie Tillet, lost to Mario Galento & Buddy Fuller
11/29 Macon, GA drew Don McClarty
12/02 Atlanta, GA lost to Mario Galento
12/09 Atlanta, GA no contest vs. Don McClarty
12/16 Atlanta, GA w/. Louie Tillet & Leo Garibaldi vs. Don McClarty, Buddy Fuller, & Sputnik Monroe
12/23 Atlanta, GA w/. Leo Garibaldi, lost to Sputnik Monroe & Buddy Fuller
12/31 Atlanta, GA beat Bobby Hart

1967
01/06 Atlanta, GA w/. Louie Tillet, lost to Enrique & Ramon Torres
01/10 Macon, GA w/. Oki Shikina, lost to Bill Dromo & Mario Galento
01/13 Atlanta, GA w/. Maurice Vachon, beat Enrique & Alberto Torres
*Won the "World" tag team titles
01/17 Macon, GA w/. Oki Shikina & Mongolian, lost to Bill Dromo, Jack Bence & Greg Peterson
01/20 Atlanta, GA lost to Ramon Torres by DQ
01/27 Atlanta, GA lost to Enrique Torres
01/28 Atlanta, GA lost to Lou Thesz
01/31 Macon, GA w/. Gorilla Marconi, lost to Enrique & Ramon Torres
02/03 Atlanta, GA w/. Maurice Vachon, lost to Enrique & Ramon Torres
*Lost the "World" tag team titles -- Loser leaves town
02/08 Quebec City, QC w/. Maurice Vachon & Terry Garvin, lost to Gino Brito, Johnny & Jacques Rougeau
Promoter Joe Dusek:
02/12 Omaha, NE lost to Bobby Shane
World Wrestling Association:
02/22 Los Angeles, CA beat Jess Ortega
02/24 Los Angeles, CA beat Mr. Moto & Luis Hernandez Handicap match
02/26 San Diego, CA w/. Karl Kox, lost to Pedro Morales & Enrique Romero
03/01 Los Angeles, CA beat Jack Garfano & Lou Anthony Handicap match
03/08 Los Angeles, CA w/. Buddy Austin, beat Jack Garfano & Luis Hernandez
03/10 Los Angeles, CA w/. Buddy Austin, vs. Pedro Morales & Ricky Romero
03/15 Los Angeles, CA w/. Buddy Austin, drew Pedro Morales & Ricky Romero
03/22 Los Angeles, CA drew Pedro Morales
03/24 Los Angeles, CA w/. Stan Pulaski, vs. Ricky Romero & Luis Hernandez
03/29 Los Angeles, CA beat Mr. Moto
03/29 Los Angeles, CA w/. Magnificent Maurice & The Preacher, lost to Pedro Morales, Mark Lewin & Ricky Romero
04/02 San Diego, CA w/. Stan Pulaski, lost to Pedro Morales & Enrique Torres
Japan Wrestling Association:
04/07 Tokyo, Japan beat Takachiho
04/08 Tokyo, Japan w/. The Destroyer, double count out vs, Giant Baba & Michiaki Yoshimura
04/10 Kawaguchi, Japan w/. The Destroyer & Dan Miller, double count out vs. Giant Baba, Great Ito & Kim III
04/11 Tokorazawa, Japan beat Great Ito
04/12 Shizuoka, Japan beat Junzo Yoshinosato
04/13 Toyohashi, Japan w/. Destroyer, beat Duke Keomuka & Kim III
04/14 Nagoya, Japan beat Duke Keomuka
04/15 Osaka, Japan w/. Dan Miller, lost to Michiaki Yoshimura & Kim III
04/16 Osaka, Japan beat Junzo Yoshinosato
04/17 Kobe, Japan double count out vs. Kim III
04/19 Kure, Japan lost to Great Ito by DQ
04/20 Okayama, Japan w/. Destroyer, lost to Giant Baba & Great Ito
04/21 Shimonosecki, Japan beat Great Kojika
04/22 Kumamoto, Japan lost to Duke Keomuka by DQ
04/23 Kagoshima, Japan lost to Michiaki Yoshimura
04/26 Beppu, Japan w/. Destroyer, lost to Giant Baba & Duke Keomuka
04/27 Fukuoka, Japan lost to Duke Keomuka
04/28 Nagasaki, Japan beat Motoshi Okuma
04/29 Kitkyushu, Japan lost to Takachiho by DQ
05/01 Hiroshima, Japan lost to Great Ito
05/03 Fukuyama, Japan lost to Giant Baba
05/04 Yonago, Japan beat Raizo Kojika
05/05 Tottori, Japan lost to Mitsu Hirai by DQ
05/08 Takaoka, Japan lost to Antonio Inoki
05/09 Komatsu, Japan lost to Junzo Yoshinosato
05/10 Himeji, Japan lost to Duke Keomuka by DQ
05/12 Otsu, Japan beat Mitsu Hirai
05/13 Atsugi, Japan beat Motoshi Okuma
05/14 Utsunomiya, Japan lost to Junzo Yoshinosato by DQ
05/16 Niigata, Japan beat Motoshi Okuma
05/17 Yokohama, Japan beat Takachiho
Georgia Championship Wrestling:
06/09 Atlanta, GA w/. Stan Vachon (Stan Pulaski), lost to Enrique & Ramon Torres (DQ)
06/10 Atlanta, GA beat Bad Boy Hines
06/16 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Tim Geohagen & Mr. Wrestling by DQ
06/17 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Tim Geohagen & Mr. Wrestling
06/23 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Enrique & Ramon Torres
*Won the Southern tag team titles (2)
06/30 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Enrique & Ramon Torres
07/07 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & El Mongol, no contest vs. Ramon Torres, Mr. Wrestling, & The Avenger
07/08 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Tim Geohagen & Ricky Hunter
07/14 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & El Mongol, beat Ramon Torres, Mr. Wrestling & The Avenger
07/21 Atlanta, GA lost to The Avenger by DQ
07/22 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Bob Nandor & Ricky Hunter
07/22 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Alberto & Ramon Torres by DQ
*Won vacant Georgia tag team titles
07/28 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Ramon Torres & Mr. Wrestling
08/04 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & El Mongol, lost to Lou Thesz, Alberto & Ramon Torres
08/05 Atlanta, GA beat Sputnik Monroe
08/11 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Bob Armstrong & Ricky Hunter
08/12 Atlanta, GA beat Bob Nandor
08/18 Atlanta, GA lost to Mr. Wrestling
08/25 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & El Mongol, lost to Mr. Wrestling, Alberto & Ramon Torres
09/01 Atlanta, GA w/. El Mongol, lost to Alberto Torres & Mr. Wrestling by DQ
09/05 Macon, GA w/. Stan Vachon, lost to Enrique & Alberto Torres
*Lost the Southern tag team titles
09/08 Atlanta, GA beat Ricky Hunter
09/09 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Bill Dromo & Enrique Torres
09/12 Macon, GA lost to Alberto Torres
09/15 Atlanta, GA lost to Enrique Torres -- Loser leaves town
International Wrestling Association:
09/25 Montreal, QC lost to Johnny Rougeau
Georgia Championship Wrestling:
12/16 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Enrique & Alberto Torres
12/22 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Ramon Torres & Mr. Wrestling
12/22 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Enrique & Alberto Torres
12/29 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & Louie Tillet, lost to Alberto, Enrique, & Ramon Torres
12/30 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Mario Galento & Kentuckian by DQ

1968
01/05 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Enrique & Alberto Torres
*Lost the Southern tag team titles
01/12 Atlanta, GA w/. Louie Tillet, lost to Enrique & Alberto Torres
01/13 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Ramon Torres & Silento Rodriguez
01/16 Macon, GA w/. Stan Vachon, lost to Enrique & Alberto Torres
01/19 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Ray Gunkel & Buddy Fuller
*Lost "World" tag team titles
01/23 Macon, GA lost to The Kentuckian
01/26 Atlanta, GA lost to Bill Dromo
01/30 Macon, GA w/. Stan Vachon, lost to The Gauchos
02/02 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Dale Jones & The Kentuckian by DQ
02/09 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Enrique & Alberto Torres
Championship Wrestling from Florida:
02/26 Orlando, FL vs. Tito Romero
03/18 Orlando, FL w/. The Viking, vs. Red Bastein & Joe Scarpa
Georgia Championship Wrestling:
03/29 Atlanta, GA no contest vs. Mario Galento
07/19 Atlanta, GA beat Bob Armstrong
07/23 Macon, GA lost to Bill Dromo
07/26 Atlanta, GA w/. Guillotine Gordon, lost to Ray Gunkel & Buddy Fuller
08/02 Atlanta, GA beat Guillotine Gordon
08/09 Atlanta, GA w/. The Reptile, lost to Ray Gunkel & Buddy Fuller
08/10 Columbus, GA w/. Bill Dromo, beat The Rising Suns
08/16 Atlanta, GA w/. Oki Shikina, lost to Alberto & Ramon Torres
08/20 Macon, GA drew Johnny Walker
08/23 Atlanta, GA w/. Edouardo Perez, lost to Ray Gunkel & Mario Galento
08/24 Atlanta, GA beat Joe Turco
08/30 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Tarzan Tyler & Brute Bernard
08/31 Atlanta, GA beat Pepe Gomez
09/03 Macon, GA w/. Stan Vachon, lost to Alberto & Ramon Torres
09/06 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Enrique & Ramon Torres
*Won the Georgia tag team titles
09/13 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Mario Galento & Buddy Fuller
09/14 Atlanta, GA lost to Ramon Torres
09/18 Columbus, GA beat Alberto Torres
09/20 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Alberto & Ramon Torres
*Lost the Georgia tag team titles
09/21 Columbus, GA lost to Ricky Hunter
09/27 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, beat Alberto Torres & Bob Armstrong
10/04 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & Jim Starr, beat Bob Armstrong, Alberto & Ramon Torres
10/11 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Alberto & Ramon Torres
10/18 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Ray Gunkel & Bill Dromo
10/19 Atlanta, GA drew Bob Armstrong
10/25 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & Jim Starr, lost to Bob Armstrong, Alberto & Ramon Torres
10/26 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, drew Bill Dromo & Paul DeMarco
11/01 Atlanta, GA w/. Stan Vachon & Jim Starr, lost to Bob Armstrong, Alberto & Ramon Torres
11/08 Atlanta, GA w/. Maurice & Stan Vachon, lost to Bob Armstrong, Alberto & Ramon Torres
11/21 Milledgeville, GA lost to Bill Dromo by DQ
11/22 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, lost to Ray Gunkel & Bill Dromo
11/23 Atlanta, GA lost to The Professional
11/29 Atlanta, GA w/. Maurice & Stan Vachon, lost to Ray Gunkel, Buddy Fuller, & Bill Dromo
12/06 Atlanta, GA w/. Stan Vachon, drew Alberto & Ramon Torres
12/07 Atlanta, GA drew Bob Armstrong

1969
American Wrestling Association:
01/11 Omaha, NE w/. Maurice Vachon, beat Reggie Parks & Woody Farmer
*Won the Midwest tag team titles
01/14 Moline, IL w/. Maurice, beat The Crusher & Bill Watts
01/17 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat Billy Red Lyons & Bill Watts
01/18 Minneapolis, MN beat Chris Markoff
01/20 Minneapolis, MN w/. Maurice vs. Luke Brown & Bill Watts
01/24 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Joe Scarpello & Billy Red Lyons
01/25 Omaha, NE w/. Maurice, lost to Chris Tolos & Stan Pulaski
*Lost the Midwest tag team titles
01/26 St. Paul, MN w/. Maurice, beat Billy Red Lyons & Bill Watts
01/28 Sterling, ?? w/. Maurice vs. Chris Markoff & Bill Watts
02/04 Brainerd, MN w/. Maurice, beat Rene Goulet & Bill Watts
02/05 Moorhead, MN w/. Maurice, beat Rene Goulet & Billy Red Lyons
02/06 Milwaukee, WI beat Rene Goulet
02/08 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat The Crusher Handicap match
02/14 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Pampero Firpo & Billy Red Lyons
02/15 Owatona, ?? lost to Bill Watts by DQ
02/15 Owatona, ?? w/. Maurice, lost to Billy Red Lyons & Bill Watts
02/16 St. Paul, MN w/. Maurice, beat The Crusher & Pampero Firpo
02/18 Duluth, MN w/. Maurice, beat Billy Red Lyons & Bill Watts
02/22 Minneapolis, MN w/. Maurice & Dr. X, beat Crusher, Pampero Firpo, & Billy Red Lyons
02/26 Moorhead, MN drew Billy Red Lyons
02/27 Mankato, MN w/. Maurice, beat Billy Red Lyons & Bill Watts
02/28 Winnipeg, MB drew Pampero Firpo
03/01 Milwaukee, WI beat Luke Brown
03/04 Moline, IL w/. Maurice, beat The Crusher Handicap match
03/08 St. Paul, MN lost to The Crusher by DQ
03/12 Fargo, ND w/. Maurice & Dr. X, beat Crusher, Pampero Firpo & Billy Red Lyons
03/15 Duluth, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
03/16 St. Paul, MN w/. Maurice, beat The Crusher & Pampero Firpo
03/18 Chicago, IL w/. Maurice, no contest vs. Pat O'Connor & Wilbur Snyder
03/19 Moorhead, MN beat Luke Brown
03/23 Bloomington, MN w/. Maurice, no contest vs. Dick the Bruiser & The Crusher
03/25 Moline, IL w/. Maurice, beat The Crusher & Larry Hennig
03/27 Mankato, MN lost to Billy Red Lyons
03/27 Mankato, MN w/. Maurice, lost to Billy Red Lyons & Bill Watts by DQ
03/28 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Billy Red Lyons & Pampero Firpo
04/05 Minneapolis, MN beat Kenny Yates
04/07 LaCrosse, WI w/. Maurice vs. Luke Brown & Bill Watts
04/09 Tracy, ?? w/. Maurice vs. Red Bastein & Billy Red Lyons
04/10 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
04/11 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
04/15 Moline, IL w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
04/19 Bloomington, MN w/. Maurice & Dr. X, lost to The Crusher, Red Bastein, & Billy Red Lyons
04/25 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
04/26 Milwaukee, WI beat Joe Scarpello
04/28 Fort William, ON w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
05/01 Moorhead, MN lost to Pampero Firpo
05/03 St. Paul, MN w/. Maurice, beat Luis Martinez & Joe Scarpello
05/06 Moline, IL w/. Maurice Vachon, vs. Red Bastein & Billy Red Lyons
05/08 Winnipeg, MB w/. Maurice & Dr. X, lost to Red Bastein, Billy Red Lyons, & Bill Watts
05/09 Milwaukee, WI lost to The Crusher
05/10 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat The Crusher & Bill Watts
05/17 Chicago, IL w/. Maurice, no contest vs. Dick the Bruiser & The Crusher
05/23 Winnipeg, MB lost to Bill Watts
05/24 Duluth, MN w/. Maurice, no contest vs. Red Bastein & Billy Red Lyons
05/28 Moorhead, MN lost to Billy Red Lyons
05/28 Moorhead, MN w/. Maurice & Larry Hennig, lost to Pampero Firpo, Red Bastein & Billy Red Lyons
05/31 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat The Crusher Handicap match
06/21 Milwaukee, WI w/. Maurice, no contest vs. The Crusher & Pampero Firpo
06/26 Bloomington, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
07/12 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
07/15 Davenport, IA w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
07/19 Lincoln, NE w/. Maurice, lost to Bob Ellis & Rene Goulet
07/22 Duluth, MN w/. Maurice, beat Crusher & Verne Gagne
07/24 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to The Crusher & Dick the Bruiser
07/25 Burlington, IA w/. Maurice vs. Red Bastein & Bob Geigel
07/26 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat Lars Anderson & Larry Hennig
08/02 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost the Dick the Bruiser & The Crusher
08/06 Duluth, MN w/. Larry Hennig, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
08/08 Princeton, MN w/. Maurice, vs. Wilbur Snyder & Bill Watts
08/09 Chicago, IL w/. Maurice, beat Billy Red Lyons & Red Bastein
08/12 Sioux City, IA w/. Maurice vs. Bob Ellis & Stan Pulaski
08/21 Winnipeg, MB beat Rene Goulet
08/30 Chicago, IL w/. Maurice, beat The Crusher & Dick the Bruiser
*Won the AWA World tag team titles
09/06 Los Angeles, CA w/. Maurice, beat Wilbur Snyder & Bill Watts
09/08 Davenport, IA w/. Maurice & Dr. X, lost to Billy Red Lyons, Red Bastein, & Bill Watts
09/13 Chicago, IL w/. Maurice, beat Pat O'Connor & Wilbur Snyder
09/20 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
09/26 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Bill Watts & Man Mountain Mike
09/27 Chicago, IL w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & Wilbur Snyder
10/03 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat Dick the Bruiser & Moose Cholak
10/04 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
10/10 Winnipeg, MB lost to Edouard Carpentier
10/10 Winnipeg, MB lost in a Battle royal
10/11 Chicago, IL w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons
10/13 Los Angeles, CA w/. Maurice, vs. Red Bastein & Billy Red Lyons
10/18 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
10/29 Fargo, ND w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
10/30 Denver, CO w/. Maurice, lost to Red Basetin & Billy Red Lyons by DQ
11/08 Chicago, IL w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
11/13 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons by DQ
11/14 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Bill Watts & Edouard Carpentier by DQ
11/25 Los Angeles, CA w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons
11/27 Minneapolis, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
11/28 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & Bill Watts
12/06 St. Paul, MN w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons
12/12 Denver, CO w/. Maurice, vs. Red Bastein & Billy Red Lyons
12/14 Bloomington, MN w/. Maurice & Larry Hennig, lost to Red Bastein, Pepper Gomez, & Edouard Carpentier
12/15 Fargo, ND lost to Red Bastein
12/19 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
12/30 Moorhead, MN lost to Pepper Gomez

1970
01/09 Winnipeg, MB w/. Maurice & Larry Hennig, lost to Red Bastein, Billy Red Lyons, & Pepper Gomez
01/16 Omaha, NE w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
01/23 Denver, CO w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & Bruce Kirk by DQ
01/24 Omaha, NE w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons
01/25 Minneapolis, MN w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & The Crusher
01/28 Fargo, ND beat Bruce Kirk
02/01 Minneapolis, MN beat Bob Windham
02/07 Omaha, NE w/. Maurice, drew Reggie Parks & Stan Pulaski
02/14 Duluth, MN w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & The Crusher
02/15 St. Paul, MN lost to Edouard Carpentier
02/19 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to The Crusher & Edouard Carpentier
02/20 Winnipeg, MB lost to Edouard Carpentier
02/23 Denver, CO w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & The Crusher
02/25 Fargo, ND lost to Red Bastein by DQ
03/01 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & The Crusher by DQ
03/07 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & The Crusher
03/10 Denver, CO w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & The Crusher by DQ
03/14 Minneapolis, MN w/. Maurice, no contest vs. Verne Gagne & The Crusher
03/20 Omaha, NE w/. Maurice, lost to Reggie Parks & Stan Pulaski
03/23 Mankato, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez by DQ
03/24 Bismarck, ND lost to Red Bastein
03/25 Fargo, ND beat George Gadaski
03/25 Fargo, ND w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & Pepper Gomez
03/26 Denver, CO beat Reggie Parks
03/28 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat Jack Pesek & Tony Savoldi (Tony Condello)
03/29 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Billy Red Lyons
04/04 Indianapolis, IN w/. Maurice, beat George Gadaski & Corkey
04/07 Chicago, IL w/. Maurice, no contest vs. Edouard Carpentier & The Crusher
04/10 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to The Crusher & Edouard Carpentier (Non-title)
04/11 St. Paul, MN lost to Billy Red Lyons
04/12 Duluth, MN w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & The Crusher
04/17 Stillwater, MN lost to Red Bastein
04/18 St. Paul, MN w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons
04/21 Chicago, IL w/. Maurice, drew Edouard Carpentier & The Crusher
04/22 Rockford, IL w/. Maurice, beat Red Bastein & Billy Red Lyons
04/24 Denver, CO w/. Maurice, lost to Verne Gagne & The Crusher
04/25 Milwaukee, WI beat Billy Red Lyons
05/02 Minneapolis, MN w/. Maurice & Jack Lanza, lost to Red Bastein, Pepper Gomez & Edouard Carpentier
05/07 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat Verne Gagne & The Crusher
05/08 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat The Crusher & Edouard Carpentier
05/09 Minneapolis, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez
05/19 Bismarck, ND lost to Billy Red Lyons
05/19 Bismarck, ND w/. Maurice & Jack Lanza, lost to Red Bastein, Billy Red Lyons & Pepper Gomez
05/20 Fargo, ND w/. Jack Daniels & Dr. X, lost to Red Bastein, Billy Red Lyons & Pepper Gomez
05/22 Winnipeg, MB lost to Edouard Carpentier
05/23 Duluth, MN w/. Maurice, no contest vs. Edouard Carpentier & The Crusher
05/29 Denver, CO w/. Maurice, lost to Pepper Gomez & The Crusher by DQ
06/11 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & Pepper Gomez by DQ
06/16 Chicago, IL w/. Maurice, beat Ernie Ladd & Wilbur Snyder
06/25 Winnipeg, MB beat Stan the Moose (Moose Morowski)
06/30 Chicago, IL w/. Maurice & Jack Lanza, lost to Dick the Bruiser, Crusher, & Ernie Ladd
07/07 Chicago, IL w/. Maurice, no contest vs. Bobo Brazil & Ernie Ladd
07/10 Denver, CO w/. Maurice, beat The Crusher & Verne Gagne
07/11 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Dick the Bruiser & The Crusher by DQ
07/30 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to The Crusher & Mighty Igor by DQ
07/31 Denver, CO w/. Maurice, lost to Dick the Bruiser & The Crusher
08/14 Chicago, IL w/. Maurice, beat Dick the Bruiser & The Crusher Cage match
08/22 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez
08/27 Winnipeg, MB lost to Paul Diamond
09/11 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Lars Anderson & Larry Hennig
09/12 Minneapolis, MN w/. Maurice, beat Lars Anderson & Larry Hennig
09/15 Bismarck, ND w/. Maurice, vs. Lars Anderson & Larry Hennig
09/25 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Bull Bullinski & Mighty Igor
09/26 Omaha, NE w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez by DQ
10/03 Milwaukee, WI w/. Maurice & Jack Lanza, lost to Red Bastein, Pepper Gomez, & Edouard Carpentier
10/17 Omaha, NE w/. Maurice, beat Stan Frazier & Tex McKenzie
10/20 Chicago, IL w/. Maurice, no contest vs. Red Bastein & Pepper Gomez
(10/20 Sioux Falls, SD drew Reggie Parks)
(10/20 Sioux Falls, SD w/. Maurice, beat Reggie Parks & Billy Red Cloud)
10/23 Milwaukee, WI w/. Maurice, no contest vs. Bull Bullinski & The Crusher
10/30 Denver, CO w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez by DQ
10/31 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez by DQ
11/07 Omaha, NE w/. Maurice, beat Red Bastein & Pepper Gomez
11/11 Rockford, IL w/. Maurice, lost to Red Bastein & Pepper Gomez
11/13 Denver, CO w/. Maurice, beat Red Bastein & Pepper Gomez
11/14 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat The Crusher & Bull Bullinski
11/17 Bismarck, ND w/. Maurice, beat Red Bastein & Pepper Gomez
11/20 Duluth, MN w/. Maurice, lost to Bull Bullinski & The Crusher
11/27 Denver, CO w/. Maurice, lost to The Crusher & Bull Bullinski
12/11 Winnipeg, MB w/. Maurice, beat Red Bastein & Bull Bullinski
12/28 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to The Crusher & Bull Bullinski by DQ
12/29 Denver, CO w/. Maurice, beat The Crusher & Bull Bullinski

1971
01/08 Rockford, IL w/. Maurice, lost to The Crusher & Bull Bullinski by DQ
01/14 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat The Crusher & Bull Bullinski
01/15 Denver, CO w/. Maurice & Jack Lanza, beat The Crusher, Bull Bullinski, & Hercules Cortez
01/19 Bismarck, ND w/. Maurice, double DQ vs. The Crusher & Bull Bullinski
01/23 Chicago, IL lost to Igor Vodik
02/04 Milwaukee, WI beat Bill Howard
02/07 Minneapolis, MN lost to Billy Red Cloud by DQ
02/13 Chicago, IL lost to Bull Bullinski
02/15 Winnipeg, MB lost to Bull Bullinski
02/20 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Red Bastein & Hercules Cortez
02/23 Portland, OR w/. Maurice, lost to Kurt & Karl Von Steiger
02/24 Honolulu, HI w/. Maurice, beat Verne Gagne & Billy Robinson
03/16 Portland, OR w/. Maurice, lost to Kurt & Karl Von Steiger by DQ
03/18 Salem, OR w/. Maurice, beat Kurt & Karl Von Steiger by DQ
03/19 Winnipeg, MB drew Bull Bullinski
03/20 St. Paul, MN w/. Maurice, no contest vs. Verne Gagne & Haystacks Calhoun
03/22 Moline, IL w/. Maurice, beat Red Bastein & Hercules Cortez by DQ
03/24 Fargo, ND w/. Maurice, no contest vs. Red Bastein & Hercules Cortez
04/06 Moline, IL beat Billy Red Cloud
04/07 Milwaukee, WI beat Billy Red Cloud
04/10 Minneapolis, MN w/. Maurice, lost to Larry Hennig & Lars Anderson
04/17 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Nick Bockwinkel & Blackjack Lanza
04/24 Chicago, IL w/. Maurice, no contest vs. Red Bastein & Hercules Cortez
04/30 Milwaukee, WI w/. Maurice, beat Wilbur Snyder & Bull Bullinski
*During this time, with Maurice, Paul Vachon lays claim to the Quebec-based Grand Prix tag team titles.
05/14 Winnipeg, MB lost to Haystacks Calhoun
05/15 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Hercules Cortez
*Lost the AWA World tag team titles
06/05 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Red Bastein & Hercules Cortez
06/11 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Red Bastein & Hercules Cortez
06/12 Omaha, NE w/. Maurice, lost to Red Bastein & Hercules Cortez
06/26 Chicago, IL w/. Maurice, lost to Red Bastein & Hercules Cortez
07/31 Milwaukee, WI beat Jack Bence
08/03 Verdun, QC w/. Maurice, vs. Edouard Carpentier & Yvon Robert Jr. Cage
08/14 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Larry Hennig & Lars Anderson
08/29 St. Paul, MN lost to Pepper Gomez
08/30 Toronto, ON w/. Maurice, beat Lou Klein & Dewey Robertson
09/05 Toronto, ON w/. Maurice, beat Dewey Robertson & Mike Loren
09/24 Denver, CO w/. Maurice, lost to Larry Hennig & Lars Anderson
09/25 St. Paul, MN lost to Don Muraco
10/17 Toronto, ON w/. Maurice, beat Lou Klein & Dewey Robertson
10/31 Toronto, ON w/. Maurice, beat Dewey Robertson & Reg Parks
11/13 St. Paul, MN w/. Maurice, lost to Nick Bockwinkel & Ray Stevens
11/14 Duluth, MN w/. Maurice, vs. Larry Hennig & Lars Anderson
11/15 Grand Forks, ND w/. Maurice, vs. Larry Hennig & Lars Anderson
11/26 Detroit, MI w/. Maurice, beat Frankie Adonis & Tom DeMarco
11/28 Toronto, ON w/. Maurice, beat Ben Justice & Mike Loren
12/27 Detroit, MI w/. Ricky Cortez, beat Fred Rogers & Joe Furr

1972
01/09 Chicago, IL w/. Larry Hennig, lost to Andre the Giant - Handicap match
01/23 Quebec City, QC w/. Pat Lawrence, lost to Ovila Asselin & ?? Gauthier
02/28 Quebec City, QC w/. Maurice Vachon, beat Yvon Robert & Jerry Brown by DQ
03/04 Milwaukee, WI w/. Maurice, lost to Nick Bockwinkel & Ray Stevens
04/06 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Nick Bockwinkel & Ray Stevens
04/27 Boulder, CO lost to Pepper Gomez
04/28 Denver, CO lost to Don Muraco
06/26 Ottawa, ON w/. Maurice, lost to Dale Roberts & Jerry Brown by DQ
08/17 Winnipeg, MB lost to Bull Bullinski
09/01 Chicago, IL w/. Larry Hennig, lost to Andre the Giant Handicap match
09/14 Winnipeg, MB lost to George Gordienko
10/25 Fargo, ND w/. Maurice, lost to Dusty Rhodes & Dick Murdoch
10/26 Winnipeg, MB beat Dave Muir
11/09 Winnipeg, MB lost to Billy Robinson
11/09 Winnipeg, MB lost in a Battle royal
11/30 Winnipeg, MB w/. Maurice, lost to Dusty Rhodes & Dick Murdoch
Grand Prix Wrestling - Promoter Lucien Gregoire:
12/03 Quebec City, QC w/. Maurice, beat Gino Brito & Dino Bravo
12/03 Quebec City, QC lost in a Battle royal
12/04 Ottawa, ON w/. Maurice, beat Dino Bravo & Gino Brito
12/18 Quebec City, QC w/. Maurice, beat Edouard Carpentier & Jackie Wiecz
12/27 Ottawa, ON w/. Maurice, lost to Edouard Carpentier & Jackie Wiecz by DQ

1973
01/15 New York, NY w/. Maurice, beat Lee Wong & Ben Ortiz
02/04 Toronto, ON lost to Sweet Daddy Siki by DQ
02/05 Ottawa, ON w/. George Gordienko, lost to Jos & Paul Leduc by DQ
02/11 Toronto, ON w/. Bull Gregory, lost to Tex Mckenzie & Luis Martinez
02/19 Ottawa, ON w/. George Gordienko, lost to Gino Brito & Dino Bravo
03/05 Ottawa, ON w/. Gilles Poisson, lost to Jos & Paul Leduc
03/26 New York, NY w/. Maurice Vachon, beat Curtis Iaukea & Louie Tillet
04/01 Toronto, ON w/. Maurice Vachon, drew Dino Bravo & Gino Brito
08/26 Toronto, ON w/. The Executioner, lost to Sweet Daddy Siki & Bearcat Wright
09/09 Toronto, ON w/. The Executioner, lost to Domenic Denucci & Tony Parisi
09/24 Ottawa, ON beat Toru Tanaka
11/06 Verdun, QC lost to Killer Kowalski
11/12 Quebec City, QC w/. Maurice Vachon, beat Killer Kowalski & Gilles Poisson
11/13 Verdun, QC lost to Jean War Eagle & Pat Ethifier -- Handicap match
11/26 Quebec City, QC no contest vs. Gilles Poisson
12/02 Montreal, QC vs. The Destroyer
12/04 Verdun, QC lost to Gino Brito by DQ

1974
03/17 Toronto, ON w/. Chris Tolos, drew Steve Bolus & The Beast
03/31 Toronto, ON w/. Lee Henning, lost to Sonny King & Domenic Denucci
10/15 Verdun, QC beat Gladu
10/27 Toronto, ON w/. Mikel Scicluna, lost to Dewey Robertson & The Beast
11/24 Toronto, ON lost to Lou Thesz
12/04 Verdun, QC lost to Gino Brito by DQ
12/08 Toronto, ON lost to Killer Kowalski
12/29 Toronto, ON lost to Tiger Jeet Singh

1975
01/05 Toronto, ON lost to Stan Stasiak
01/20 New York, NY beat Joe Nova
02/10 Uniondale, NY lost to Bruno Sammartino (WWWF World champion)
02/17 New York, NY lost to Pedro Morales
02/22 Philadelphia, PA lost to Bruno Sammartino (WWWF World champion)
03/17 New York, NY lost to Jay Strongbow
03/23 Toronto, ON lost to Mighty Igor
05/03 Philadelphia, PA w/. Mikel Scicluna, lost to Domenic Denucci & Victor Rivera
05/19 New York, NY beat Ivan Putski
05/26 Landover, MD w/. Bobby Duncum, vs. Gorilla Monsoon & Jay Strongbow
06/16 New York, NY w/. Bobby Duncum, lost to Domenic Denucci & Victor Rivera
06/21 Boston, MA lost to Andre the Giant
06/23 Landover, MD vs. Ivan Putski
07/02 Cape Cod, MA lost to Bruno Sammartino (WWWF World champion)
07/12 New York, NY lost to Andre the Giant
07/26 Philadelphia, PA lost to Gorilla Monsoon
08/05 Philadelphia, PA lost to Jay Strongbow by count out
08/09 New York, NY lost to Victor Rivera
08/14 Cherry Hill, NJ w/. Blackjacks Lanza & Mulligan, lost to Domenic Denucci, Gorilla Monsoon & Pat Barrett
08/22 Pittsburgh, PA w/. Mikel Scicluna, lost to Domenic Denucci & Pat Barrett

1976
05/03 Montreal, QC lost to Butch Morgan by DQ
World Wrestling Association:
08/06 Los Angeles, CA w/. Chavo Guerrero, beat Frank Monte & Crusher Verdu
*Won the NWA America's tag team titles
08/17 Los Angeles, CA w/. Chavo Guerrero & Choi Sun, lost to Roddy Piper, Don Fargo & The Hangman
08/20 Los Angeles, CA lost to Roddy Piper
09/01 Los Angeles, CA w/. Roddy Piper, lost to Chavo Guerrero & El Azteca
09/22 Los Angeles, CA w/. Crusher Verdu, beat Don Fargo & The Hangman
10/06 Los Angeles, CA w/. Chavo Guerrero, beat Don Fargo & Roddy Piper
11/03 Los Angeles, CA beat Hangman
11/05 Los Angeles, CA w/. Mike Adams, beat The Scorpions
11/10 Los Angeles, CA w/. Mike Adams, beat The Scorpions
11/17 Los Angeles, CA lost to Ken Mantell
11/24 Los Angeles, CA lost to Hiro Ota
11/26 Los Angeles, CA w/. Larry Zbyzsko, beat Roddy Piper & The Hangman by DQ
NWA Pacific Northwest - Promoter Don Owen:
12/25 Portland, OR w/. John Vachon, beat Dale Lewis & Rocky Montero
Northwest Promotions - Promoter Sandor Kovacs:
12/27 Vancouver, BC w/. Kurt Von Hess, lost to Sika & Afa
NWA Pacific Northwest:
12/28 Portland, OR w/. John Vachon, lost to Sika & Afa
World Wrestling Association:
12/29 Los Angeles, CA lost to The Hangman

1977
Northwest Promotions:
01/03 Vancouver, BC lost to Lumberjack Luke
World Wrestling Association:
01/05 Los Angeles, CA beat Super Scorpion
NWA Pacific Northwest:
01/08 Portland, OR w/. John Vachon, lost to Bull Ramos & Tami Samoa
World Wrestling Association:
01/12 Los Angeles, CA w/. Mike Adams, lost to Hiro Ota & Toru Tanaka
01/14 Los Angeles, CA beat Ken Mantell
01/14 Los Angeles, CA lost in a Battle royal
01/19 Los Angeles, CA w/. Chavo Guerrero, drew Roddy Piper & Alphonso Dantes
01/26 Los Angeles, CA w/. Mike Adams, lost to Ken Mantell & Hiro Ota
01/28 Los Angeles, CA lost to Ken Mantell
Promoter Roy Shire:
02/05 Richmond, CA lost to George Wells
02/09 Sacramento, CA lost to Pampero Firpo
02/12 San Francisco, CA lost to George Wells
02/18 Santa Rosa, CA lost to George Wells
02/23 Sacramento, CA w/. Black Marvel, lost to George Wells & Al Madril
Championship Wrestling from Florida:
05/04 Miami, FL vs. Tony Rocco
05/11 Miami, FL w/. Zeigfried Steinke & Oscar Verdu vs. Jos Leduc, Jack & Jerry Brisco
06/01 Miami, FL lost to Jerry Brisco
06/10 Fort Lauderdale, FL w/. Zeigfied Steinke, vs. Jack & Jerry Brisco
06/22 Miami, FL lost to Don Muraco
07/27 Miami, FL lost to Mike Graham
08/03 Miami, FL lost to Charlie Cook
08/24 Miami, FL lost to Scott Casey
World Wide Wrestling Federation:
10/02 New Haven, CT beat Pete Austin
10/03 Lincoln Park, ?? beat Sylvano Sousa
10/05 Bangor, ME beat Lenny Hurst
10/07 North Attleboro, MA beat Pete Austin
10/08 Boston, MA beat Lenny Hurst
10/10 Scranton, PA beat Johnny Rivera
10/14 North Attleboro, MA beat Lenny Hurst
10/20 Worcester, MA beat Lenny Hurst
10/22 North Attleboro, MA beat Frank Williams
10/24 New York, NY beat Lenny Hurst
10/25 Danbury, CT beat Lenny Hurst
11/01 Scranton, PA beat Dennis Johnson
11/04 North Attleboro, MA beat Frank Williams
11/05 Lowell, MA beat Dennis Johnson
11/06 New Haven, CT beat Lenny Hurst
11/07 Boston, MA beat Dennis Johnson
11/10 Worcester, MA lost to Ivan Putski
11/14 Uniondale, NY beat Dennis Johnson
11/15 West New York, NY beat Frank Williams
11/16 Bronx, NY beat Frank Williams
11/19 Stamford, CT lost to Jay Strongbow by DQ
11/21 New York, NY lost to Dusty Rhodes
11/22 Scranton, PA beat Tony Altomare
11/26 Baltimore, MD lost to Domenic Denucci by DQ
11/28 East Bridgewater, ?? beat Lenny Hurst
12/05 Landover, MD beat Tony Garea
12/06 Portland, ME lost to Jay Strongbow
12/07 Bangor, ME beat Frank Williams
12/08 Worcester, MA drew Domenic Denucci
12/09 North Attleboro, MA beat Johnny Rivera
12/10 Philadelphia, PA lost to Ivan Putski
12/12 Boston, MA drew Domenic Denucci
12/13 Westfield, ?? drew Larry Zbyzsko
12/16 North Attleboro, MA beat Pete Austin
12/19 New York, NY beat Johnny Rivera
12/26 New York, NY lost to Peter Maivia
12/27 Augusta, ME beat Dennis Johnson

1978
01/14 Harrisburg, PA lost to Peter Maivia
01/23 New York, NY drew S.D. Jones
02/05 Toronto, ON drew Duncan McTavish
02/11 Baltimore, MD beat Dennis Johnson
02/13 Highland Park, NJ beat S.D. Jones
02/20 New York, NY w/. Stan Stasiak, lost to Tony Garea & Larry Zbyzsko
03/04 Baltimore, MD lost to S.D. Jones by count out
03/06 Boston, MA beat Johnny Rodz
03/09 Poughkeepsie, NY beat Steve King
03/11 Randolph, ?? drew S.D. Jones
03/13 Glens Falls, NY lost to Peter Maivia
03/17 Uniondale, NY lost to Mil Mascaras
03/18 Binghamton, NY beat Pete Austin
03/20 New York, NY w/. Golden Terror, lost to Steve Keirn & Mike Graham
03/21 Portland, ME lost to Domenic Denucci
03/22 Bangor, ME lost to Andre the Giant
03/23 Stamford, CT lost to Peter Maivia
03/24 Globersville, ?? lost to Peter Maivia
03/26 Springfield, MA lost to Andre the Giant
03/27 Boston, MA w/. Stan Stasiak, lost to Haystacks Calhoun & Larry Zbyzsko
03/31 North Attleboro, MA w/. Spiros Arion, lost to Domenic Denucci & Larry Zbyzsko
04/04 Danbury, CT w/. Golden Terror, lost to Dino Bravo & S.D. Jones
04/12 Lowell, MA lost to Andre the Giant
04/14 Uniondale, NY lost to Gorilla Monsoon
04/16 New Haven, CT lost to Haystacks Calhoun
04/17 Coney Island, NY lost to Dino Bravo
04/19 White Plains, NY lost to Domenic Denucci
04/21 Harrisburg, PA lost to Domenic Denucci
04/22 Philadelphia, PA w/. Golden Terror, lost to Domenic Denucci & Dino Bravo
04/24 New York, NY lost to Peter Maivia
04/27 Perth Amboy, ?? w/. Golden Terror, lost to Peter Maivia & Haystacks Calhoun
04/29 Landover, MD w/. Stan Stasiak, lost to Domenic Denucci & Dino Bravo
05/01 Boston, MA lost to Peter Maivia
05/06 Baltimore, MD lost to Dino Bravo
05/07 Steubenville, OH lost to Domenic Denucci
05/08 Washington, PA w/. Johnny Rodz, lost to Haystacks Calhoun & Larry Zbyzsko
05/12 Pittsburgh, PA lost to Gorilla Monsoon
05/16 Allentown, PA w/. Stan Stasiak, drew Haystacks Calhoun & Larry Zbyzsko
05/16 Allentown, PA beat Fred Manzino
05/17 Hamburg, PA w/. Tank Patton, lost to Domenic Denucci & Dino Bravo
05/20 Philadelphia, PA lost to Haystacks Calhoun
05/23 Portland, ME lost to Haystacks Calhoun
05/24 Waterville, ?? lost to Peter Maivia
05/26 Harrisburg, PA drew S.D. Jones
05/29 Steubenville, OH drew Larry Zbyzsko
05/30 Scranton, OH w/. Tank Patton, lost to Domenic Denucci & Dino Bravo
05/31 New London, CT w/. Stan Stasiak vs. Domenic Denucci & Dino Bravo
06/01 Poughkeepsie, NY lost to Gorilla Monsoon
06/02 North Attleboro, MA beat Johnny Tzansis
06/03 Landover, MD w/. Moose Monroe, lost to Haystacks Calhoun & Larry Zbyzsko
06/09 Lowell, MA w/. Luke Graham, lost to Domenic Denucci & Dino Bravo by DQ
06/10 Providence, RI double count out vs. S.D. Jones
06/13 Portland, ME lost to Dino Bravo
06/14 Bangor, ME lost to Dino Bravo
06/14 Bangor, ME w/. Eric the Lumberjack, lost to Peter Maivia & Domenic Denucci
06/17 Baltimore, MD lost to Gorilla Monsoon
06/24 Philadelphia, PA lost to Jay Strongbow
06/25 New Haven, CT beat Les Savage
06/26 New York, NY vs. Jack Brisco
07/08 Uniondale, NY lost to Dino Bravo
07/12 Manchester, NH beat Moose Monroe
07/17 Wildwood, NJ beat Frank Williams
07/19 Hamburg, PA drew Domenic Denucci
07/22 Baltimore, MD lost to Dino Bravo
07/24 New York, NY lost to Dino Bravo
07/28 Harrisburg, PA vs. S.D. Jones
07/30 Escoheag, RI w/. Spiros Arion & Waldo Von Erich, vs. Domenic Denucci, Ivan Putski, & Tony Garea
07/31 Totowa, NJ beat Frank Williams
08/01 Flushing, NY lost to S.D. Jones by DQ
08/03 Poughkeepsie, NY beat Mark Tendler
08/04 Albany, NY lost to S.D. Jones
08/05 Boston, MA w/. Tony Russo, lost to Haystacks Calhoun & Jay Strongbow
08/12 Philadelphia, PA lost to Dino Bravo
08/13 Toronto, ON w/. Chris Tolos, lost to Billy Red Lyons & Dewey Robertson by DQ
08/15 Portland, ME beat Johnny Rodz
08/18 Pittsburgh, PA lost to Larry Zbyzsko
08/19 Landover, MD drew Domenic Denucci
08/19 Landover, MD w/. Spiros Arion & Yukon Lumberjacks, lost to Dino Bravo, Larry Zbyzsko, Tony Garea & Domenic Denucci
08/25 Harrisburg, PA vs. Haystacks Calhoun
08/26 Baltimore, MD lost to Nicolai Volkoff
09/01 North Attleboro, MA beat Tony Altomare
09/07 Worcester, MA lost to Larry Zbyzsko
09/16 Highland Park, NJ beat Frank Williams
09/18 White Plains, NY lost to Larry Zbyzsko
09/22 Uniondale, NY lost to Larry Zbyzsko
09/25 New York, NY lost to Peter Maivia
10/07 New castle, PA vs. Larry Zbyzsko
10/09 Landover, MD lost to Dino Bravo

1983
Mid-South Wrestling Association:
05/24 Baton Rouge, LA lost to Jim Duggan
05/27 Houston, TX lost to Jim Duggan
06/03 Houston, TX lost to Johnny Rich
World Wrestling Federation:
06/04 Philadelphia, PA beat Jeff Craney
06/17 New York, NY lost to Swede Hanson
06/25 Baltimore, MD lost to Swede Hanson
08/17 Buffalo, NY w/. Israel Matia, lost to the Invaders
09/17 Baltimore, MD lost to Jay Strongbow
09/24 Philadelphia, PA lost to Salvatore Bellomo
10/17 New York, NY w/. Israel Matia, lost to the Invaders
10/22 Philadelphia, PA lost to Tony Garea
11/05 Boston, MA vs. Rene Goulet
11/21 New York, NY lost to Salvatore Bellomo
11/24 Philadelphia, PA lost to S.D. Jones
12/26 New York, NY w/. Mike Sharpe, lost to The Invaders
12/29 Landover, MD lost to Jose Luis Rivera
12/30 White Plains, NY lost to Charlie Fulton

1984
01/03 Allentown, PA lost to Jimmy Snuka
01/21 Philadelphia, PA beat Swede Hansen
02/18 Philadelphia, PA lost to Salvatore Bellomo
02/23 Royersford, PA w/. Mike Sharpe, lost to Invader #1 & S.D. Jones
03/03 Baltimore, MD drew Tonga Kid
03/07 Hamburg, PA lost to Sgt. Slaughter
03/07 Hamburg, PA w/. Ron Shaw, lost to Rocky Johnson & Tony Atlas
03/08 Utica, NY lost to Brian Blair
03/10 New Haven, CT lost to Ivan Putski
03/14 White Plains, NY lost to Salvatore Bellomo
03/16 Hazelton, PA lost to Tito Santana
03/18 Portsmouth, ?? lost to Tony Garea
03/20 Linden, ?? lost to Victor Rivera
03/23 Akron, OH lost to Tony Atlas
03/31 Philadelphia, PA lost to Terry Daniels
06/11 Concord, NH lost to Salvatore Bellomo
07/23 New York, NY lost to Bob Backlund
07/23 New York, NY lost in a Battle royal
07/29 Hartford, CT w/. Rene Goulet, lost to Sika & Afa
08/25 New York, NY w/. Ron Shaw & Pete Doherty, lost to Michael Hayes, Terry Gordy & Buddy Roberts
09/23 Toronto, ON lost to Bret Hart
10/04 Holyoke, MA beat Fred Manzini
10/07 Toronto, ON lost to Bob Marcus
10/08 Hamilton, ON lost to David Sammartino
11/01 Regina, SK vs. Davey Boy Smith
11/05 Vancouver, BC vs. Dynamite Kid

1985
12/03 Poughkeepsie, NY w/. Terry Gibbs, lost to Ricky Steamboat & King Tonga
12/03 Poughkeepsie, NY vs. Paul Orndorff


Career record compiled by Vance Nevada with files from Graham Cawthon & Mike Rodgers



CANOE.CA SLAM!