May 11, 2008
Ron Ritchie

RON RITCHIE
(1978-1992)
REAL NAME: Ron Rolsinski
HOMETOWN: Winnipeg, MB
TRAINED BY: Tony Condello & Fred Peloquin
TITLES HELD:
Central States tag team 1983
Stampede International tag team 1986
Stampede North American title 1986
CNWA Heavyweight title 1990-91

* * *
653 documented matches as of August 24, 2006

1978
West Four Matchmakers - Promoter Tony Condello:
05/30 Winnipeg, MB vs. Lloyd Antonation
05/31 Teulon, MB vs. Lloyd Antonation
06/01 Selkirk, MB vs. Lloyd Antonation
Vancouver All Star Wrestling - Promoter Al Tomko:
09/04 Vancouver, BC beat Goldie Rogers
09/11 Vancouver, BC beat Jim Cook
09/18 Vancouver, BC drew Eric Froelich
09/25 Vancouver, BC lost to Goldie Rogers
10/02 Vancouver, BC beat Sandor Novak
10/09 Vancouver, BC drew Race Bannon
10/16 Vancouver, BC drew Race Bannon
10/23 Vancouver, BC lost to Goldie Rogers
10/30 Vancouver, BC lost to Ivan Crnkovic
11/06 Vancouver, BC beat Larry Watts
11/13 Vancouver, BC lost to Goldie Rogers
11/20 Vancouver, BC lost to Moondog Moretti
11/27 Vancouver, BC lost to Sandor Novak

1979
01/15 Vancouver, BC drew Goldie Rogers
01/29 Vancouver, BC drew Goldie Rogers
American Wrestling Association - Promoter Verne Gagne:
02/22 Winnipeg, MB lost to Cecil Dubois
02/22 Winnipeg, MB w/. Billy Robinson, lost to Super Destroyer Mark II & Alfred Hayes
West Four Matchmakers:
03/14 Winnipeg, MB lost to Puppy Dog Peloquin
American Wrestling Association:
04/05 Winnipeg, MB lost to Paul Ellering
06/28 Winnipeg, MB lost to Buddy Wolff
West Four Matchmakers:
07/02 Steinbach, MB w/. Dave Kochen vs. Puppy Dog Peloquin & Masked Mauler
American Wrestling Association:
07/19 Winnipeg, MB beat Peter Sandor Szabo
08/05 Minneapolis, MN drew Peter Sandor Szabo
08/10 Rockford, IL beat Peter Sandor Szabo
08/15 Winnipeg, MB lost to Steve Olsonowski
08/24 Denver, CO lost to Steve Olsonowski
08/25 Chicago, IL lost to El Bracero
08/26 Minneapolis, MN lost to Jesse Ventura
09/09 Minneapolis, MN beat Chris Curtis
09/12 Winnipeg, MB beat George Gadaski
09/30 Minneapolis, MN lost to Adrian Adonis
10/09 St. Paul, MN lost to Bobby Duncum
10/12 Milwaukee, WI lost to Adrian Adonis
10/16 St. Paul, MN beat Sonny Driver
10/23 St. Paul, MN beat George Gadaski
10/24 Omaha, NE lost to Adrian Adonis
11/04 Minneapolis, MN drew Buck Zumhofe
11/12 Winnipeg, MB lost to Rick Hunter
12/01 Chicago, IL lost to Jerry Graham Jr.
12/06 Winnipeg, MB lost to Rick Hunter
12/09 Minneapolis, MN lost to Buddy Wolff
12/14 Milwaukee, WI drew Buck Zumhofe

1980
01/10 Winnipeg, MB lost to Steve Olsonowski
01/12 Omaha, NE lost to Jerry Blackwell
01/13 St. Paul, MN lost to Jerry Blackwell
02/07 Winnipeg, MB w/. Buck Zumhofe, lost to Jerry Blackwell -- Handicap match
02/28 Winnipeg, MB lost to Chris Markoff
Mid-Atlantic Championship Wrestling:
04/07 Greenville, SC drew Billy Starr
04/13 Toronto, ON lost to Great Hossein (aka Iron Sheik)
04/20 Greensboro, NC w/. Cocoa Samoa, lost to Doug Somers & Gene Lewis
05/05 Greenville, SC lost to Len Denton
06/23 Myrtle Beach, SC beat Billy Starr
07/04 Richmond, VA w/. Don Kernodle, beat Tony Russo & Steve Muslin
07/05 Charlotte, NC drew Ben Alexander
(07/05 Spartanburg, SC lost to David Patterson)
07/07 Hampton, VA beat Ron Sexton
07/12 Spartanburg, SC drew Steve Muslin
07/12 Spartanburg, SC beat Tony Russo
07/15 Raleigh, NC beat Rick Ferrera
07/17 Norfolk, VA w/. Don Kernodle, beat Ox Baker & Ben Alexander
07/19 Richmond, VA w/. Don Kernodle, beat David Patterson & Billy Starr
07/20 Toronto, ON lost to Don Kernodle
07/26 Spartanburg, SC drew Ben Alexander
07/27 Asheville, NC lost to Ben Alexander
08/02 Spartanburg, SC beat Ben Alexander
08/10 Toronto, ON lost to Tony Parisi
08/11 Greenville, SC beat Tony Russo
08/18 Greenville, SC beat Tony Russo
08/22 Culpeper, VA vs. Tony Russo
08/23 Spartanburg, SC beat Rick Ferrera
08/25 Greenville, SC beat Rick Ferrera
09/01 Greenville, SC drew Ben Alexander
09/08 Greenville, SC beat Billy Starr
09/13 Charlotte, NC lost to Dewey Robertson
09/14 Asheville, NC beat Ben Alexander
11/03 Greenville, SC drew S.D. Jones
11/14 Richmond, VA beat Rick Ferrera
11/16 Charlotte, NC drew Ben Alexander
12/06 Spartanburg, SC beat Wayne Rogers
12/06? Spartanburg, SC w/. Nick DeCarlo & Ben Alexander, beat Jim Nelson, Abe Jacobs, & Wayne Rogers

1981
01/01 Greenville, SC drew Charlie Fulton
01/03 Shelby, NC beat Charlie Fulton
01/05 Greenville, SC lost to Jacques Goulet
01/11 Greenboro, NC lost to Swede Hansen
01/18 Charlotte, NC beat Jim Nelson
01/20 Columbia, SC lost to Mr. Fuji
01/24 Spartanburg, SC drew Jim Nelson
01/26 Greenville, SC beat Jim Nelson
02/19 Norfolk, VA w/. Frank Monte, beat Charlie Fulton & Jim Nelson
02/22 Toronto, ON lost to Frankie Laine
02/26 Kingston, ON lost to Tony Parisi
03/02 Greenville, SC lost to Kurt Von Hess
03/08 Charlotte, NC beat Charlie Fulton
03/16 Greenville, SC drew Jim Nelson
03/20 Richmond, VA beat Charlie Fulton
03/21 Forest City, ?? beat Gene Lewis
03/22 Asheville, NC w/. Dewey Robertson, beat Charlie Fulton & Ben Alexander
03/23 Greenville, SC w/. Frank Monte, lost to Kurt Von Hess & Ricky Harris
03/31 Columbia, SC lost to Jim Nelson
04/01 Raleigh, NC w/. Dewey Robertson, lost to Ole & Gene Anderson
04/14 Columbia, SC drew Jim Duggan
04/28 Columbia, SC beat Charlie Fulton
09/20 Toronto, ON beat Goldie Rogers
09/21 Guelph, ON lost to John Studd
09/21 Guelph, ON w/. John Bonello, lost to Nicolai Volkoff & Chris Markoff
Championship Wrestling from Florida:
10/03 Tampa, FL beat Steve Sybert
10/03 Tampa, FL w/. Coco Samoa, beat Bobby Jaggers & Randy Tyler
10/20 Tampa, FL beat Rip Oliver
10/21 Fort Lauderdale, FL beat Mike Bond
10/24 Tampa, FL beat Steve Sybert
10/28 Miami, FL beat Rip Oliver
10/31 Tampa, FL beat Mike Bond
11/04 Miami, FL beat Rip Oliver
11/11 Miami, FL lost to Buzz Sawyer
12/28 Hollywood, FL w/. Eric Embry drew Mr. Onita & Mr. Fuchi
12/29 Tampa, FL vs. Iron Mike

1982
01/04 West Palm Beach, FL lost to Mr. Onita
01/12 Orlando, FL w/. Tim Horner, lost to John & Rick Davidson
01/20 Miami, FL lost to Iron Sheik
01/25 Hollywood, FL w/. Terry Allen, beat John & Rick Davidson
Mid-Atlantic Wrestling:
03/02 ?? lost to Chris Markoff
03/20 Charlotte, NC lost to The Ninja
04/04 Asheville, NC beat Tony Russo
04/05 Greenville, SC beat Ken Timbs
04/10 Raleigh. NC w/. Tony Anthony, lost to Stan Hansen & Ole Anderson
04/22 Sumter beat Jeff Sword
04/25 Toronto, ON lost to John Studd
04/26 Greenville, SC beat David Patterson
05/09 Charlotte, NC drew Carl Fergie
06/05 Charlotte, NC beat Keith Larson
06/06 Greensboro, NC beat Bill White
06/13 Roanoke, VA lost to Angelo Mosca
06/14 Greenville, SC beat Ali Bey
06/21 Greenville, SC beat The Monk
06/22 Raleigh, NC beat Ali Bey
07/03 Greensboro, NC lost to Matt Borne
07/04 Roanoke, VA beat Bill White
07/05 Greenville, SC beat Jim Dalton
07/10 Charlotte, NC beat Juan Reynosa
07/17 Greensboro, NC beat The Monk
07/25 Asheville, NC beat Juan Reynosa
07/27 Columbia, SC beat Ben Alexander
08/02 Columbia, SC beat David Patterson
08/03 Raleigh, NC lost to Matt Borne
08/06 Charleston, SC beat Bill White
08/07 Greensboro, NC beat Ken Timbs
08/09 Greenville, SC beat Ali Bey
08/10 Columbia, SC w/. Candi Malloy, beat Ben Alexander & Donna Chritsianello
08/20 Charleston, SC drew Juan Reynosa
08/21 Greensboro, NC beat Ben Alexander
08/22 Charlotte, NC beat Juan Reynosa
08/24 Columbia, SC beat Ali Bey
08/28 Hampton, VA beat Ken Timbs
10/09 Spartanburg, SC beat Juan Reynosa
10/11 Greenville, SC beat Juan Reynosa
10/18 Greenville, SC lost to Jim Dalton
10/31 Asheville, SC beat Jim Dalton
11/08 Greenville, SC w/. Keith Larson, lost to Masa Fuchi & Rick Harris
11/22 Greenville, SC w/. Mike Davis, beat Masa Fuchi & Bill White
11/27 Norfolk, VA lost to Jim Dalton
11/27 Norfolk, VA w/. Mike Davis, lost to Masa Fuchi & Frank Monte

1983
NWA Pacific Northwest - Promoter Don Owens:
01/01 Portland, OR beat Chris Colt
01/08 Portland, OR beat Tia
01/11 Portland, OR drew Rip Oliver
01/16 Tacoma, WA w/. Billy Whitecloud, lost to Rip Oliver & The Assassin
01/13 Salem, OR beat Chris Colt
01/14 Eugene, OR beat Chief Tapu
01/15 Portland, OR drew Chief Tapu
01/16 Tacoma, WA drew The Assassin
01/18 Portland, OR beat Chris Colt
01/20 Salem, OR beat Billy Whitecloud
01/21 Eugene, OR beat Chief Tapu
01/22 Portland, OR drew Billy Whitecloud
01/27 Salem, OR beat Billy Whitecloud
01/29 Portland, OR drew Tommy Rogers
01/31 Gresham, OR drew The Assassin
02/02 Seattle, WA w/. Chris Adams, beat Chief Tapu & Tio
02/03 Salem, OR beat Chris Colt
02/04 Eugene, OR beat Chief Tapu
02/05 Portland, OR drew Stan Stasiak
02/10 Salem, OR beat Tia
02/12 Portland, OR beat Chris Colt by DQ
02/15 Portland, OR w/. Stan Stasiak, drew Ali Hassan & Assassin
02/17 Salem, OR beat Chief Tapu
02/18 Eugene, OR beat Chief Tapu by DQ
02/19 Portland, OR drew Tia
02/20 Tacoma, WA w/. Chris Adams, beat Chief Tapu & Tia
02/24 Salem, OR lost to Buddy Rose
02/26 Portlandm, OR beat Rip Oliver by DQ
02/27 Centralia, WA beat Chief Tapu
03/01 Portland, OR beat Chief Tapu
03/02 Seattle, WA beat Chief Tapu
03/03 Salem, OR beat Tia
03/04 Eugene, OR w/. Chris Adams, beat Chief Tapu & Tia
03/05 Portland, OR drew Ali Hassan
03/10 Salem, OR drew Ali Hassan
03/11 Eugene, OR beat Chief Tapu
03/12 Portland, OR beat Chris Colt
03/12 Portland, OR drew The Assassin
03/14 Tacoma, WA beat Buddy Rose by DQ
03/15 Portland, OR drew Chief Tapu
03/16 Seattle, WA w/. Brett Sawyer, beat Ali Hassan & The Assassin
03/17 Salem, OR drew The Assassin
03/17 Salem, OR w/. Billy Jack Haynes, beat Chief Tapu & Tia by DQ
03/18 Eugene, OR beat Tia
03/19 Portland, OR drew Tia
03/24 Salem, OR beat Tia by DQ
03/24 Salem, OR w/. Stan Stasiak & Billy Jack Haynes, lost to Rip Oliver, Ali Hassan, & The Assassin
03/25 Eugene, OR lost to Rip Oliver
03/26 Portland, OR drew Chief Tapu
03/28 Seaside, OR drew Chief Tapu
03/29 Sumner, WA beat Chief Tapu
03/31 Salem, OR drew Chief Tapu
04/01 Eugene, OR beat Tia
04/02 Portland, OR beat Tia
04/05 Portland, OR beat Ali Hassan by DQ
04/07 Salem, OR beat Tia by DQ
04/08 Eugene, OR beat Tia
04/09 Portland, OR w/. Al Madril, lost to Rip Oliver & The Assassin
04/14 Salem, OR drew Scott Ferris
04/15 Eugene, OR beat Ali Hassan by DQ
04/16 Portland, OR beat Tia
04/17 Tacoma, WA lost to The Assassin
04/21 Salem, OR w/. Jesse Barr, beat Chief Tapu & Tia by DQ
04/22 Eugene, OR beat Tia
04/23 Portland, OR lost to Rip Oliver
04/27 Seattle, WA drew Stan Stasiak
04/28 Salem, OR drew Tia
04/30 Portland, OR drew Assassin
05/05 Salem, OR drew Manny Cruz
05/05 Salem, OR lost in a Battle royal
05/07 Portland, OR lost to Buddy Rose
05/07 Portland, OR lost in a Battle royal
05/08 Centralia, WA beat Chief Tapu
05/09 Longview, WA beat Tia
05/10 Portland, OR drew Scott Ferris
05/11 Seattle, WA lost to Buddy Rose
05/12 Yakima, WA lost to Rip Oliver
05/13 Eugene, OR drew Chief Tapu
05/14 Portland, OR beat Chief Tapu
05/19 Salem, OR drew Al Madril
05/20 Eugene, OR beat Chief Tapu by DQ
05/22 Tacoma, WA drew Brian Adias
05/22 Tacoma, WA w/. Al Madril, beat Chief Tapu & Tia
05/23 Yakima, WA drew Brian Adias
05/25 Seattle, WA beat Scott Ferris
05/26 Salem, OR lost to The Assassin
05/27 Eugene, OR lost to The Assassin
05/28 Portland, OR lost to Al Madril
06/02 Salem, OR beat Scott Ferris
06/04 Portland, OR lost to Buddy Rose
06/05 Tacoma, WA lost to The Assassin
06/06 Longview, WA drew Jesse Barr
06/09 Salem, OR beat Tia
06/10 Eugene, OR drew Al Madril
06/11 Portland, OR drew Chief Tapu
06/14 Portland, OR drew Jesse Barr
06/16 Salem, OR lost to Siva Afi
06/17 Eugene, OR beat Chief Tapu
06/18 Portland, OR lost to Buddy Rose
06/19 Tacoma, WA lost to Dynamite Kid
06/25 Portland, OR lost to Scott Ferris
06/17 Seaside, OR lost to The Assassin
06/28 Portland, OR beat Chief Tapu by DQ
06/30 Salem, OR drew Scott Ferris
07/02 Portland, OR drew Scott Ferris
07/03 Ilwaco, OR lost to Scott Ferris
07/07 Salem, OR lost to Stan Stasiak
07/09 Portland, OR lost to Rip Oliver
07/10 Pendleton, OR lost to Siva Afi
07/12 Portland, OR lost to The Assassin
NWA Central States Wrestling - Promoter Bob Geigel:
07/21 Kansas City, KS beat Mike Vachon
07/28 Kansas City, KS lost to Jerry Brown
07/28 Kansas City, KS beat Kortsia Korchenko by DQ
08/04 Kansas City, KS beat Jerry Ho
08/05 St. Louis, MO beat Steve Hall
08/05 St. Louis, MO w/. Dick the Bruiser & Hulk Hogan, beat Baron Von Raschke, Jerry Blackwell, & Blackjack Mulligan
09/01 Kansas City, KS w/. George Wells & Gary Royal, beat Roger Kirby, Tonga John & Abdullah the Great
09/15 Kansas City, KS w/. Jerry Ho, drew Jerry Brown & Tonga John
09/22 Kansas City, KS beat Tonga John
09/29 Kansas City, KS beat Bill Howard
12/09 St. Louis, MO beat 666
(Central States tag team title reign)

1984
01/12 Kansas City, KS lost to Les Thornton
02/17 St. Louis, MO w/. Buck Robley, lost to Ken Patera & Jerry Blackwell
03/01 Kansas City, KS w/. Tiger Mask (Tommy Gilbert), lost to The Grapplers #1 & #2
03/01 Kansas City, KS w/. Ted Oates, lost to The Grapplers by DQ
03/04 Kansas City, KS w/. Kerry Von Erich, beat The Grapplers by DQ
03/09 St. Joseph, MO w/. Buck Robley, lost to The Grapplers
03/29 Kansas City, KS w/. Buzz Tyler, lost to The Grapplers
04/03 Topeka, KS w/. Ted Oates, lost to The Grapplers
04/05 Kansas City, KS beat Tom Schafer
04/12 Kansas City, KS beat Kevin Kelly
04/13 St. Louis, MO beat Roger Kirby
04/17 Rogers, AR w/. Ted Oates, beat The Grapplers by DQ
04/19 Kansas City, KS w/. Tommy Rogers & Art Crews, beat T.G. Stone, Scott Ferris & Roger Kirby
05/10 Kansas City, KS w/. Harley Race, lost to The Grapplers
05/17 Kansas City, KS lost to The Grappler (#1)
Atlantic Grand Prix Wrestling - Promoter Emile Dupre:
(Wrestling as Ronnie Rich)
07/05 ??, NS w/. Cowboy Brett, vs. Cuban Assassin & Sweet Daddy Siki
07/11 Truro, NS lost to Bob Brown by DQ
09/05 Truro, NS lost to Bob Brown

1985
01/29 Saginaw, MI w/. Brian Adias, beat The Hollywood Blondes
American Wrestling Association:
04/25 Brandon, MB lost to Ray Stevens
05/23 Winnipeg, MB lost to Larry Zbyzsko
Atlantic Grand Prix Wrestling:
07/03 Truro, NS beat Sweet Daddy Siki by DQ
07/18 Halifax, NS w/. Great Malumba, vs. Bobby Bass & Super Destroyer
07/25 Halifax, NS vs. Cuban Assassin
07/31 Truro, NS lost to Rocky Dellaserra
08/08 Halifax, NS w/. Great Malumba, no contest vs. Sweet Daddy Siki & Cuban Assassin
09/10 Truro, NS beat The Alaskan
Championship Wrestling from Florida:
11/17 Orlando, FL lost to Prince Iaukea
11/19 Tampa, FL vs. Jack Hart (Barry Horowitz)
Stampede Wrestling - Promoter Stu Hart:
12/13 Calgary, AB beat Cuban Assassin
12/14 Edmonton, AB beat Mike Hammer
12/17 Mission, BC no contest vs. Kerry Brown
12/18 Vancouver, BC w/. Gerry Morrow, beat Honky Tonk Wayne & Mike Shaw
12/19 Kelowna, BC no contest vs, Kerry Brown
12/20 Calgary, AB beat Mike Hammer
12/21 Edmonton, AB beat Cuban Assassin
12/22 Wetaskiwin, AB beat Mike Hammer
12/23 Paul Band, AB beat Rick Patterson
12/27 Calgary, AB w/. Chris Benoit, lost to Mike Shaw & Gama Singh by DQ
12/27 Calgary, AB Won a Battle royal
12/28 Edmonton, AB w/. Chris Benoit, lost to Mike Shaw & Gama Singh
12/28 Edmonton, AB Won a Battle royal

1986
01/03 Calgary, AB w/. Leo Burke, beat Cuban Assassin & Hutch Thomas
01/04 Edmonton, AB beat Kerry Brown
01/05 Calgary, AB w/. Leo Burke vs. Ron Starr & Honky Tonk Wayne
01/07 Regina, SK double count out vs. Makhan Singh
01/07 Regina, SK lost in a Battle royal
01/08 Red Deer, AB beat Butch Moffat
01/09 Lethbridge, AB beat Cuban Assassin
01/09 Lethbridge, AB lost in a Battle royal
01/10 Calgary, AB w/. Leo Burke, drew Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/13 Vancouver, BC lost to Kerry Brown by DQ
01/14 Mission, BC beat Ron Starr by DQ
01/15 Cloverdale, BC beat Ron Starr
01/17 Calgary, AB w/. Leo Burke, no contest vs. Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/18 Edmonton, AB w/. Leo Burke, lost to Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/21 Regina, SK w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr by count out
01/22 Red Deer, AB w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/23 Lethbridge, AB w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/24 Calgary, AB w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/25 Edmonton, AB w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/27 Vancouver, BC w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
01/28 Port Alberni, BC beat Ron Starr
01/29 Chilliwack, BC no contest vs. Ron Starr
01/31 Calgary, AB w/. Leo Burke, no contest vs. Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/01 Edmonton, AB w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/03 Red Deer, AB w/. Leo Burke, lost to Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/05 Regina, SK w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
*Won the Stampede International tag team titles
02/06 Medicine Hat, AB w/. Leo Burke, lost to Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/07 Calgary, AB w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/11 Mission, BC w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr by DQ
02/12 Vancouver, BC w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr by DQ
02/13 Penticton, BC w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr by DQ
02/14 Calgary, AB w/. Leo Burke, beat Kerry Brown & Makhan Singh by DQ
02/15 Edmonton, AB w/. Leo Burke, beat Kerry Brown & Makhan Singh
02/16 Bonnyville, AB w/. Leo Burke, vs. Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/17 Brooks, AB beat Makhan Singh
02/18 Swift Current, SK w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/19 Regina, SK w/. Leo Burke, beat Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/20 Lethbridge, AB w/. Leo Burke, lost to Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/21 Calgary, AB w/. Leo Burke, lost to Honkytonk Wayne & Ron Starr
*Lost the Stampede International tag team titles
02/22 Edmonton, AB w/. Leo Burke, lost to Honkytonk Wayne & Ron Starr
02/24 Vancouver, BC lost to Kerry Brown by DQ
02/25 Port Alberni, BC no contest vs. Kerry Brown
02/26 Chilliwack, BC beat Kerry Brown
02/28 Calgary, AB vs. Kerry Brown
03/01 Edmonton, AB lost to Kerry Brown by DQ
03/04 Regina, SK vs. Kerry Brown
03/05 Red Deer, AB beat Kerry Brown
03/06 Medicine Hat, AB beat Kerry Brown
03/07 Calgary, AB beat Kerry Brown
03/08 Edmonton, AB beat Kerry Brown
03/10 Vancouver, BC double count out vs. Kerry Brown
03/11 Campbell River, BC beat Kerry Brown
03/12 Nanaimo, BC no contest vs. Kerry Brown
03/13 Kelowna, BC lost to Kerry Brown by DQ
03/14 Calgary, AB beat Kerry Brown by DQ
03/15 Edmonton, AB double count out vs. Kerry Brown
03/17 Broadview, SK beat Honkytonk Wayne by DQ
03/18 Regina, SK drew Kerry Brown
03/19 Taber, AB beat Honkytonk Wayne by DQ
03/20 Longview, AB w/. Chris Benoit & Ben Bassarab, lost to Kerry Brown, Cuban Assassin & Honkytonk Wayne
03/21 Calgary, AB beat Kerry Brown by DQ -- Taped Fist match
03/22 Edmonton, AB beat Kerry Brown -- Taped Fist match
*Won the Stampede North American title
03/23 Wetaskiwin, AB beat Honkytonk Wayne
03/24 Vancouver, BC beat Kerry Brown
03/25 Mission, BC beat Honkytonk Wayne by DQ
03/28 Calgary, AB beat Makhan Singh
03/29 Edmonton, AB beat Makhan Singh
International Wrestling:
03/30 Montreal, QC w/. Sunny War Cloud, lost to Michael Hayes & Buddy Roberts
03/31 Quebec City, QC w/. Denis Goulet, lost to Michael Hayes & Buddy Roberts
03/31 Quebec City, QC lost in a Battle royal
Stampede Wrestling:
04/04 Calgary, AB beat Angel of Death
04/05 Edmonton, AB beat Angel of Death
04/07 Courtenay, BC beat Angel of Death
04/08 Nanaimo, BC beat Angel of Death
04/09 Vancouver, BC beat Angel of Death
04/11 Calgary, AB w/. Chris Benoit, lost to Duke Myers & Gama Singh
04/12 Edmonton, AB w/. Chris Benoit, lost to Duke Myers & Gama Singh
04/13 Brooks, AB lost to Duke Myers by DQ
04/14 Calgary, AB beat Angel of Death
04/15 Regina, SK lost to Steve DiSalvo
04/16 Red Deer, AB beat Angel of Death
04/17 Lethbridge, AB beat Angel of Death
04/18 Calgary, AB w/. Davey Boy Smith, lost to Bill Kazmaier & Steve DiSalvo
04/19 Edmonton, AB beat Steve DiSalvo
04/21 Vancouver, BC lost to Steve DiSalvo
04/22 Campbell River, BC beat Duke Myers
04/23 Powell River, BC beat Duke Myers by DQ
04/25 Calgary, AB double DQ vs. Steve DiSalvo
04/26 Edmonton, AB beat Angel of Death by DQ
04/28 Fort Qu'Appelle, SK lost to Makhan Singh
04/29 Regina, SK lost to Steve DiSalvo
05/01 Brandon, MB lost to Honkytonk Wayne
05/01 Brandon, MB Battle royal
05/02 Winnipeg, MB beat Makhan Singh
05/02 Calgary, AB lost to Steve DiSalvo
05/03 Edmonton, AB lost to Steve DiSalvo
05/05 Vancouver, BC lost to Steve DiSalvo
*Lost the Stampede North American title
05/06 Port Alberni, BC double count out vs. Duke Myers
05/07 Nanaimo, BC lost to Steve DiSalvo
05/09 Calgary, AB lost to Steve DiSalvo -- Loser leaves town match
International Wrestling:
05/13 Quebec City, QC lost to Stan Hansen (AWA World champion)
05/19 Montreal, QC beat Richard Charland
06/22 Montreal, QC w/. Gino Brito Jr., lost to Bill & Scott Irwin
06/30 Montreal, QC w/. Toshiaki, lost to Man Mountain Moore & Steve Strong
07/22 Quebec City, QC w/. Gino Brito Jr, beat Toshiaki & The Spoiler
08/01 Val D'Or, QC beat Samu by DQ
08/11 Montreal, QC w/. Gino Brito Jr., beat Reynald Dube & Bob Dellaserra
08/12 Quebec City, QC w/. Gino Brito Jr., beat Toshiaki & Sheik Ali
08/31 Montreal, QC w/. Gino Brito Jr., beat Ray Field & Ludger Proulx
09/08 Montreal, QC w/. Gino Brito Jr., beat Ludger Proulx & Rocky Dellaserra
09/22 Montreal, QC w/. Toshiaki, lost to Sailor White & Sheik Ali
10/27 Montreal, QC w/. Armand Rougeau & Gino Brito Jr, beat Chuck Simms, Goldie Rogers & The Spoiler
11/03 Montreal, QC w/. Gino Brito Jr, & Tony Ricco, lost to Gilles Poisson, Bob & Rocky Dellaserra

1987
Stampede Wrestling:
01/02 Calgary, AB beat Duke Myers
01/02 Calgary, AB lost in a Battle royal
01/03 Edmonton, AB Battle royal
01/06 Calgary, AB beat Kerry Brown
01/09 Calgary, AB vs. Kerry Brown
01/10 Edmonton, AB vs. Kerry Brown
01/16 Calgary, AB beat Kerry Brown by count out
01/17 Edmonton, AB vs. Kerry Brown
01/20 Regina, SK beat Cuban Assassin by DQ
01/21 Prince Albert, SK lost to Kerry Brown
01/22 North Battleford, SK w/. Bill Kazmaier, beat Kerry Brown & Ted Arcidi
01/23 Calgary, AB drew Cuban Assassin
01/24 Edmonton, AB beat Ted Arcidi by DQ
01/26 Jasper, AB no contest vs. Ted Arcidi
01/27 Hinton, AB beat Cuban Assassin
01/28 Red Deer, AB beat Cuban Assassin
01/29 Raymond, AB beat Ted Arcidi
01/30 Calgary, AB beat Cuban Assassin
01/31 Edmonton, AB w/. Mr. Hito, beat Duke Myers & Kerry Brown
02/02 Buffalo Narrows, SK beat Kerry Brown by count out
02/03 Regina, SK beat Cuban Assassin
02/04 Outlook, SK lost to Kerry Brown
02/05 Camrose, AB beat Dick Wellington
02/06 Calgary, AB beat Makhan Singh
02/07 Edmonton, AB beat Makhan Singh
02/08 Taber, AB w/. Mr. Hito, lost to Duke Myers & Kerry Brown
02/10 Rimbey, AB beat Kerry Brown by count out
02/11 Red Deer, AB beat Makhan Singh
02/13 Calgary, AB lost to Makhan Singh by DQ
02/14 Edmonton, AB lost to Makhan Singh by DQ
02/15 Legeoff, AB beat Ron Starr
02/16 Melville, SK double count out vs. Ron Starr
02/17 Regina, SK beat Makhan Singh
02/18 Estevan, SK no contest vs. Ron Starr
02/19 Medicine Hat, AB beat Duke Myers -- Texas Death match
02/20 Calgary, AB lost to Makhan Singh -- No DQ match
02/21 Edmonton, AB no contest vs. Makhan Singh
02/27 Calgary, AB beat Duke Myers
03/06 Calgary, AB beat Cuban Assassin by DQ
03/07 Edmonton, AB lost to Cuban Assassin by DQ
03/13 Calgary, AB lost to Cuban Assassin by DQ
03/15 Calgary, AB double count out vs. Kerry Brown
03/15 Calgary, AB lost in a Battle royal
03/20 Calgary, AB lost to Ron Starr
03/22 Edmonton, AB vs. Duke Myers
03/27 Calgary, AB beat Beef Wellington
03/28 Edmonton, AB vs. Michel Hammer
04/01 Whitewood, SK w/. Bill Kazmeier, beat Kerry Brown & Duke Myers
04/03 Calgary, AB w/. Bill Kazmeier, drew Johnny Smith & Ben Bassarab
04/04 Edmonton, AB beat Mr. Hito
04/05 Calgary, AB w/. Bill Kazmeier, lost to Kerry Brown & Duke Myers by count out
04/07 Killam, AB beat Mr. Hito
04/08 Red Deer, AB lost to Ron Starr
04/09 Cardston, AB w/. Owen Hart & Johnny Smith, beat Makhan Singh, Ron Starr, & Duke Myers
04/10 Calgary, AB beat Michel Hammer
04/11 Edmonton, AB w/. Jeff Wheeler, lost to Kerry Brown & Duke Myers
04/13 Watrous, SK w/. Johnny Smith, lost to Kerry Brown & Duke Myers
04/14 Regina, SK lost to Ron Starr
04/16 Lethbridge, AB w/. Johnny Smith, lost to Kerry Brown & Duke Myers
04/17 Calgary, AB w/. Johnny Smith, lost to Kerry Brown & Duke Myers
04/18 Edmonton, AB beat Beef Wellington
04/20 Stettler, AB beat Johnny Smith
04/21 Medicine Hat, AB lost to Cuban Assassin
04/22 Lacombe, AB lost to Kerry Brown
04/23 Trochu, AB beat Gerry Morrow by DQ
04/24 Calgary, AB drew Gerry Morrow
04/28 Elk Point, SK lost to Ron Starr
04/29 Eston, SK beat Beef Wellington
04/30 Drumheller, AB beat Beef Wellington
05/01 Calgary, AB beat Beef Wellington
05/02 Edmonton, AB beat Beef Wellington
05/04 Rocky Mountain House beat Goldie Rogers
05/05 Red Deer, AB beat Goldie Rogers
05/06 Picture Butte, AB no contest vs. Goldie Rogers
05/07 Okotoks, AB beat Goldie Rogers
05/08 Calgary, AB beat Goldie Rogers
05/09 Edmonton, AB w/. Mr. Hito, lost to Goldie Rogers & Cuban Assassin
05/10 Edson, AB w/. Mr. Hito, lost to Kerry Brown & Duke Myers
05/11 Medicine Hat, AB beat Ron Starr by DQ
05/12 Regina, SK beat Goldie Rogers
05/13 Weyburn, SK w/. Mr. Hito, lost to Cuban Assassin & Angel of Death
05/14 Lethbridge, AB beat Cuban Assassin by DQ
05/15 Calgary, AB w/. Mr. Hito, lost to Makhan Singh & Ben Doon McDonald
05/19 Eckville, AB drew Ben Doon McDonald
05/20 Fort Saskatchewan, AB drew Ben Doon McDonald
05/21 Didsbury, AB beat Ben Doon McDonald
05/21 Didsbury, AB lost in a Battle royal
05/22 Calgary, AB beat Ben Doon McDonald by DQ
05/24 Edmonton, AB w/. Johnny Smith, lost to Makhan Singh & Ben Doon McDonald
05/25 Moose Jaw, SK beat Ben Doon McDonald
05/26 Gravelbourg, SK lost to Makhan Singh
05/27 Kennedy, SK lost to Bad News Allen
05/28 Shaunavon, SK lost to Makhan Singh
05/29 Calgary, AB beat Kerry Brown
05/30 Edmonton, AB lost to Bad News Allen
06/02 Camrose, AB beat Kerry Brown
06/03 Taber, AB beat Duke Myers
06/04 Sundre, AB beat Duke Myers
06/05 Calgary, AB beat Beef Wellington
06/06 Edmonton, AB beat Ben Doon McDonald
06/08 Kelvington, SK beat Ben Doon McDonald
06/08 Kelvington, SK lost in a Battle royal
06/09 Regina, SK lost to Bad News Allen
06/10 Big River, SK beat Ben Doon McDonald
06/11 Kerrobert, SK beat Gerry Morrow by DQ
06/12 Calgary, AB lost to Bad News Allen
06/13 Edmonton, AB lost to Makhan Singh
06/15 Bashaw, AB beat Ben Doon McDonald
06/16 Thorsbby, AB beat Ben Doon McDonald
06/17 Vegreville, AB lost to Makhan Singh
06/18 Lethbridge, AB w/. Johnny Smith, lost to Cuban Assassin & Gerry Morrow
06/19 Calgary, AB lost to Makhan Singh
06/20 Edmonton, AB w/. Johnny Smith, lost to Viet Cong Express
06/22 Maple Creek, SK beat Ben Doon McDonald
06/23 Kindersley, SK beat Jude Rosenbloom
06/24 Carrot River, SK lost to Makhan Singh
06/25 Kelliher, SK lost to Bad News Allen
06/26 Calgary, AB w/. Mr. Hito, lost to Viet Cong Express
06/27 Edmonton, AB beat Goldie Rogers
06/28 Sparwood, BC beat Ben Doon McDonald
06/30 Morrin, AB beat The Commanchero
07/03 Medicine Hat, AB lost to Jude Rosenbloo
07/05 Raymond, AB beat Ben Doon McDonald
New Japan Pro Wrestling:
11/09 Tokyo, Japan lost to Shunji Takano
11/12 Gonowan, Japan w/. Ron Starr, lost to Keiji Muto & Nobuhiko Takada
11/13 Onomaya, Japan lost to Akira Maeda
11/14 Yokkaichi, Japan w/. Ron Starr, lost to Akira Maeda & Strong Machine
11/16 Sendai, Japan w/. Ron Starr, beat Osamu Kido & Black Cat
11/17 Shizuoka, Japan lost to Kengo Kimura
11/19 Tokyo, Japan w/. Ron Starr, lost to Scott Hall & Seiji Sakaguchi
11/22 Niigata, Japan beat Arakawa
11/24 Kochi, Japan lost to Yoshiaki Fujiwara
11/26 Koagoshima, Japan w/. Ron Starr, lost to Kengo Kimura & Shunji Takano
11/28 Kumamoto, Japan lost to Osamu Kido
11/30 Oita, Japan w/. Ron Starr, lost to Masa Saito & Yoshiaki Fujiwara
12/03 Nagoya, Japan lost to Osamu Kido
12/04 Tokyo, Japan w/. Ron Starr, lost to Seiji Sakaguchi & Shunji Takano
12/05 Numazu, Japan w/. Ron Starr, lost to Shiro Koshinaka & Shunji Takano
12/07 Osaka, Japan lost to Shiro Koshinaka

1988
National Wrestling Alliance - Promoter Tony Condello:
09/30 Winnipeg, MB lost to Rip Morgan
10/01 Brandon, MB w/. Bill Cody, lost to Butch Miller & Luke Williams

1989
Stampede Wrestling:
01/13 Calgary, AB beat Cuban Assassin
01/20 Calgary, AB double count out vs. Larry Cameron
02/03 Calgary, AB lost to Larry Cameron
02/04 Edmonton, AB lost to Larry Cameron
02/06 Saskatoon, SK double count out vs. Larry Cameron
02/07 Regina, SK lost to Larry Cameron
02/08 Red Deer, AB lost to Larry Cameron
02/09 Medicine Hat, AB double count out vs. Larry Cameron
02/10 Calgary, AB lost to Larry Cameron
02/11 Edmonton, AB lost to Larry Cameron
02/12 Hinton, AB lost to Larry Cameron
02/13 Prince George, BC lost to Larry Cameron
02/14 Williams Lake, BC lost to Larry Cameron
02/15 100 Mile House, BC no contest vs. Larry Cameron
02/16 Kamloops, BC lost to Larry Cameron
02/17 Calgary, AB double count out vs. Vokhan Singh
02/18 Edmonton, AB lost to Vokhan Singh by DQ
02/24 Calgary, AB drew Steve Blackman
03/03 Calgary, AB lost to Steve Blackman
03/10 Calgary, AB w/. Davey Boy Smith, Dynamite Kid, & Brian Pillman, lost to Larry Cameron, Gama, Makhan, & Vokhan Singh
03/24 Calgary, AB lost to Harley Race
03/31 Calgary, AB w/. Eddie Watts, beat Cuban Assassin & Gerry Morrow
04/07 Calgary, AB vs. Johnny Smith
05/01 Brooks, AB lost to Larry Cameron
05/02 Rimbey, AB lost to Larry Cameron
05/03 Red Deer, AB lost to Johnny Smith
05/04 Medicine Hat, AB drew Kerry Brown
05/05 Calgary, AB w/. Rita Rivera, lost to Angel of Death & Rhonda Singh
05/06 Edmonton, AB drew Kerry Brown
05/07 Drayton Valley, AB lost to Larry Cameron
05/09 Sturgeon Lake, AB lost to Larry Cameron
05/10 Barrhead, AB beat Angel of Death by DQ
05/11 Bowden, AB no contest vs. Angel of Death
05/12 Calgary, AB no contest vs. Angel of Death
05/13 Edmonton, AB beat Angel of Death by DQ
05/16 Kelowna, BC beat Angel of Death by DQ
05/18 Kamloops, BC lost to Angel of Death by DQ
05/19 Calgary, AB lost to Angel of Death by count out
05/20 Edmonton, AB beat Angel of Death
05/22 Drumheller, AB lost to Larry Cameron
05/23 Lacombe, AB lost to Larry Cameron
05/24 Lethbridge, AB drew Angel of Death
05/26 Fort MacMurray, AB drew Duke Myers
05/26 Fort MacMurray, AB lost in a Battle royal
05/27 Edmonton, AB drew Duke Myers
05/29 Mayerthorpe, AB lost to Larry Cameron
06/23 Calgary, AB lost to Dynamite Kid
06/23 Calgary, AB lost to Larry Cameron
06/24 Edmonton, AB w/. Sumu Hara, lost to Dynamite Kid & Johnny Smith
07/01 Edmonton, AB lost to Angel of Death
07/15 Edmonton, AB w/. ??, lost to Bob & Kerry Brown
10/20 Calgary, AB lost to Gama Singh
10/21 Edmonton, AB w/. Drago Zhivago, lost to Brett & Matt Derringer

1990
Canadian National Wrestling Alliance - Promoter Fred May:
03/02 Calgary, AB w/. Randy Thatcher, beat Duke Myers & Gama Singh
03/16 Calgary, AB w/. ??, lost to Duke Myers & Angel of Death
04/06 Calgary, AB vs. Bob Brown
05/11 Calgary, AB beat Dr. Zhivago
05/18 Calgary, AB beat Skull Mason
05/25 Calgary, AB w/. Tony Raponi, lost to Duke Myers & Goldie Rogers
06/22 Calgary, AB w/. Akam Singh, double DQ vs. Duke Myers & Goldie Rogers
06/29 Calgary, AB w/. Bill Jodoin, lost to Duke Myers & Goldie Rogers
07/06 Calgary, AB beat Lenny St. Clair
08/10 Calgary, AB w/. Ball Player, lost to Duke Myers & Goldie Rogers
11/01 Calgary, AB vs. Gerry Morrow

1991
02/01 Calgary, AB lost to Johnny Smith
02/08 Calgary, AB beat Johnny Smith by DQ
02/22 Calgary, AB w/. Mega Mask & Randy Thatcher, lost to Gerry Morrow, Gama Singh, & Johnny Smith
03/01 Calgary, AB lost to Johnny Smith by count out
04/05 Calgary, AB beat Makhan Singh
04/12 Calgary, AB w/. Makhan Singh, lost to Bob Brown & Les Thornton

1992
Promoter Abu Wizal:
01/10 Calgary, AB beat Dr. Zhivago

Career Record compiled by Vance Nevada with files from Mike Rodgers



CANOE.CA SLAM!