April 27, 2008
Gord Nelson

GORDON NELSON
(1953-1982)

Height: 5'11"
Weight: 220 .lbs
Born: Mar 27, 1930 - Winnipeg
Trained By: Albert (Ole) Olsen
AKA: The Outlaw (UK); Mr. Wrestling (Amarillo, TX)
Titles Held:
British Empire (NZ) title 1968
Western States Tag Team 1970
NWA America's tag team 1973 (3x)


* * *
1,527 documented matches as of November 25, 2007

1953
Madison Boxing & Wrestling Club:
11/26 Winnipeg, MB w/. Jack Cameron, beat Ted Stefanyk & Bill Klump
12/01 Winnipeg, MB beat Bill Klump (broke Klump's shoulder)
12/22 Winnipeg, MB vs. John DePaulo

1954
01/05 Winnipeg, MB beat Curly Gagnon
01/16 Winnipeg, MB beat Bobo Bryce

1956
07/04 Winnipeg, MB beat Ted Stefanyk
07/31 Winnipeg, MB beat Bobo Bryce
11/08 Beckenham, England vs. Rafael Blascoe
11/20 Lime Grove, England vs. Ernie Baldwin

1957
01/01 Colchester, England vs. Johnny Peters
01/24 Bury St. Edmunds, Eng. vs. Charlie Fisher
01/30 Cardiff, Wales drew Al Hayes
01/31 Bristol, England vs. Tony Mancelli
02/01 Liverpool, England lost to Bob McDonald
02/19 Swindon, England vs. Johnny Yearsley
02/26 Colchester, England vs. Charlie Fisher
03/04 High Wycombe, England lost to Geoff Portz
03/09 Newcastle, England lost to George Gordienko
03/14 Bristol, England vs. Ernie Riley
03/30 Norwich, England vs. Black Butcher Johnson
04/06 Luton, England vs. Johnny Peters
04/15 Shoreditch, England vs. Al Hayes
04/18 Bury St. Edmunds, Eng. vs. Guy Lombrado
05/07 Colchester, England vs. Ernie Baldwin
05/15 Hove, England vs. Bill Verna
06/01 Belle Vue, England vs. Francis Sullivan
06/05 Cardiff, England vs. Dave Armstrong
06/08 Newcastle, England beat Dave Armstrong by TKO
06/19 Cardiff, England beat Dave Armstrong
06/30 Peterborough, England lost to Masambula
09/07 London, England vs. Sandy Orford
09/21 London, England vs. Ray Apollon
09/30 Ashford, England vs. Tiger Lombardo
10/03 Wimbledon, England vs. Charlie Fisher
10/05 Luton, England vs. Al Hayes
10/12 Newcastle, England beat Billy Howes
10/24 Bristol, England vs. Vic Hessell
10/25 Rochester, England drew Charlie Fisher
11/08 Chesterfield, England vs. Francis Sullivan
11/16 Newcastle, England beat Billy Howes
11/21 Morecambe, England vs. Ossie Mueller
11/25 London, England vs. Gene Murphy
11/30 Lowestoft, England vs. Billy Howes
12/03 Lime Grove, England vs. Mike Marino
12/06 Chesterfield, England vs. Billy Joyce
12/07 Newcastle, England lost to Terry Ricardo
12/11 Harringay, England drew Tony Mancelli
12/26 Wimbledon, England vs. Johnny Allan

1958
01/03 Ipswich, England beat Johnny Czeslaw by KO
01/08 Shoreditch, England vs. Billy Howes
01/14 Lime Grove, England vs. Shirley Crabtree
01/20 West Ham, England vs. Alan Garfield
01/21 Swindon, England vs. Johnny Yearsley
01/22 Ashford, England vs. Geoff Portz
01/23 Wimbledon, England vs. Gerry DeJaegar
02/03 London, England vs. Jack Beaumont
02/04 Lime Grove, England vs. Geoff Portz
02/08 Newcastle, England lost to Eric Taylor
02/21 Swindon, England vs. Johnny Yearsley
02/25 Reading, England vs. Johnny Yearsley
02/26 Shoreditch, England vs. Dara Singh
03/11 Lime Grove, England vs. Gerry DeJaegar
03/19 London, England vs. Al Hayes
03/22 Newcastle, England beat Ray Hunter
03/27 Bristol, England vs. Jack Laskin
03/31 London, England vs. Jack Beaumont
04/23 Cardiff, Wales beat Gene Murphy
04/24 Wimbledon, England vs. Ernie Riley
05/02 Liverpool, England lost to Count Bartelli
05/08 Bristol, England vs. Gwynn Davies
05/10 Belle Vue, England vs. Count Bartelli
05/12 Shoreditch, England vs. Ray Hunter
05/13 Purley, England Participated in KO tournament
05/16 Bolton, England vs. Eric Taylor
05/17 Luton, England vs. Pedro Bengochea
05/19 Shoreditch, England vs. Ernie Riley
05/20 Aylesbury, England lost to Bill Verna
05/21 Harringay, England lost to Bull Vern
05/30 Liverpool, England lost to Ray Hunter
06/06 Redruth, England beat Don Mendoza
06/19 Bristol, England beat Henry Bury
06/19 Bristol, England lost to Ray Hunter
06/28 Maidstone, England vs. Buddy Cody
07/11 Bolton, England vs. Count Bartelli
07/19 Newcastle, England lost to Johnny Allan
07/22 Purley, England vs. Charlie Fisher
07/28 Shoreditch, England vs. Bill Verna
08/01 Liverpool, England drew Dennis Mitchell
08/09 Newcastle, England tournament - no information available
08/16 Belle Vue, England vs. Geoff Portz
08/25 Folkestone, England lost to Milo Popocopolous
08/28 Redruth, England beat Don Mendoza
09/04 Morecambe, England vs. Jack Pye
09/12 Liverpool, England vs. Dennis Mitchell
09/20 Newcastle, England lost to Johnny Allan
10/03 Liverpool, England beat Bob McDonald
10/10 Chesterfield, England vs. Eric Taylor
11/04 Purley, England vs. Ray Apollon
11/05 Bournemouth, England beat Tony Olivera
11/18 Purley, England vs. Mike Marino
12/17 Cardiff, Wales beat Gene Murphy by KO
12/20 Eastbourne, England vs. Ray Apollon

1959
01/03 Shrewsbury, England vs. Count Bartelli
01/17 Shrewsbury, England vs. Tony Vallon
02/05 Luton, England vs. Les Kellet
02/17 Swindon, England Participated in KO tournament
01/21 Shrewsbury, England vs. Daula Singh
02/25 Cardiff, Wales lost to Butts Giraud by KO
02/26 Bristol, England vs. Bill Verna
03/05 Morecambe, England lost to Josef Kovacs
03/13 Ipswich, England beat Peter Deakin by KO
03/14 Shrewsbury, England vs. Dave Armstrong
03/30 Belle Vue, England vs. Peter Deakin
04/02 Luton, England vs. John DaSilva
04/09 Bristol, England vs. Tony Mancelli
04/13 London, England vs. John Morgan
04/16 Morecambe, England lost to Ernie Baldwin
04/22 Cardiff, Wales lost to Joe Cornelius
04/23 Bristol, England vs. Steve Logan
04/25 Newcastle, England lost to George Gordienko
04/27 Hamilton, England lost to Terry Ricardo
05/02 Belle Vue, England vs. Alf Cadman
05/16 Blackpool, England vs. Johnny Czeslaw
05/27 London No Information Available
08/01 Belle Vue, England vs. Billy Robinson
08/20 Luton, England vs. Jim Rawlings
10/17 Belle Vue, England vs. Vic Hessle
11/07 Belle Vue, England vs. Arthur Ricardo
11/12 Luton, England Participated in a KO tournament
11/19 Luton, England vs. George Gordienko

1960
01/01 Ipswich, England beat Alan Garfield by DQ
01/05 Purley, England vs. Zebra Kid
01/06 Ashford, England vs. Alan Garfield
01/07 Luton, England vs. Gwynn Davies
01/14 Peterborough, England beat Rocky Wall by technical knockout
01/20 Banbury, England vs. Bill Verna
01/23 Coventry, England drew Franz Orli
01/30 Luton, England vs. Pat Barrett
02/01 Wembley, England vs. Eric Taylor
02/02 Swindon, England vs. Dean Stockton
02/08 Hamilton, England lost to Pedro Bengochea
02/13 Norwich, England vs. Rocky Wall
02/15 Swindon, England vs. Remy Bayle
02/19 Ipswich, England drew Gideon Gidea
02/21 Purley, England vs. George Gordienko
02/23 Colchester, England beat Doug Joyce
02/27 Luton, England in KO tournament
02/28 Hamilton, England lost to Ian Campbell
03/05 Camberwell, England vs. Remy Bayle
03/15 Swindon, England vs. Remy Bayle
03/20 London, England vs. Bill Verna
03/21 Purley, England vs. George Gordienko
03/24 Bristol, England vs. Ernie "Kiwi" Kingston
03/26 Luton, England vs. Francis Sullivan
03/31 Morecambe, England beat Rocky Wall
04/05 Colchester, England beat Rocky Wall by KO
04/06 Dunstable, England vs. Mike Marino
04/07 Walthamstow, England vs. Josef Zaranoff
04/08 Ipswich, England beat Bobby Graham
04/11 London, England vs. Zebra Kid
04/25 Shoreditch, England vs. George Gordienko
04/26 Swindon, England vs. Charley Fisher
04/27 Southend, England ?
04/28 Exeter, England vs. Bill Verna
05/06 Peterborough, England lost to Francis Sullivan
05/10 Purley, England vs. George Gordienko
05/14 Coventry, England beat Masambula
05/17 Bridlington, England vs. Billy Joyce
05/19 Morecambe, England drew Mike Marino
05/21 Newcastle, England beat Peter Kaiser
05/22 Brighton, England vs. John DaSilva
05/23 Leeds, England vs. Peter Kaiser
05/30 Shoreditch, England vs. Black Mask
06/02 Morecambe, England lost to Billy Two Rivers
06/05 Brighton, England vs. Ian Campbell
06/11 Luton, England vs. Rocky Wall
06/17 Felixstowe, England vs. John Lees
06/18 Coventry, England beat Al Hayes
06/20 Hamilton, England beat Digger Rowell
06/23 Morecambe, England drew Mike Marino
06/26 Brighton, England vs. Rocky Wall
06/27 Shoreditch, England vs. Ian Campbell
06/30 Bristol, England lost to Ian Campbell
07/11 Leeds, England vs. Don Mendoza
07/14 Morecambe, England no contest vs. Josef Zaranoff
08/04 Morecambe, England drew Norman Walsh
08/08 Carlisle, England 4-man match
08/12 Fleetwood, England vs. Reg Williams
08/14 Folkestone, England vs. Bill Verna
08/21 Brighton, England vs. Zebra Kid
09/15 Southampton, England vs. Johnny Czeslaw
09/16 Northampton, England lost to Kurt Stein
09/20 Colchester, England vs. Frank Hurley
09/22 Southampton, England beat Harry Kendall by knockout
09/29 Morecambe, England no contest vs. Billy Two Rivers
10/08 Luton, England vs. George Gordienko
10/12 Cardiff, Wales vs. Bill Rawlings
10/27 Ellesmere Port, England vs. Al Hayes
10/28 Willenhall, England vs. Frank Orlik
10/31 Leeds, England vs. Pat Barrett
11/09 Banbury Ct., England vs. Alan Garfield
11/11 Ipswich, England beat Francis Sullivan by KO
12/05 Leeds, England vs. Bob McDonald
12/10 Newcastle, England lost to Bob McDonald
12/20 Hull, England lost to Billy Joyce
12/28 Winchester, England vs. Josef Zaranoff

1961
01/03 Lime Grove, England vs. Tony Mancelli
01/05 Dunstable, England vs. Emile Poilve
01/07 Portsmouth, England vs. Pat Barrett
01/10 Colchester, England vs. El Saad Mansourri
01/11 Banbury, England beat Buddy Cody by knockout
01/14 Dagenham, England vs. Alan Garfield
01/15 Folkestone, England vs. Reg Williams
01/16 Leeds, England vs. Francis Sullivan
01/17 Hull, England vs. Ishka Khan
01/19 Morecambe, England lost to Norman Walsh
01/26 Bristol, England vs. Ramon Napolitano
02/07 Hinckley, England vs. Ian Campbell
02/08 Cardiff, England vs. Billy Joyce
02/10 Chesterfield, England vs. Tibor Szakacs
Canada:
02/17 Winnipeg, MB Referee for Alex Turk promotions card
England:
02/22 Banbury, England lost to Sky Hi Lee
02/25 Brighton, England vs. Arthur Beaumont
03/09 Luton, England ?
03/10 Bradford, England vs. Geoff Portz
03/11 Portsmouth, England vs. Tibor Szakacs
03/12 Brighton, England drew Ray Hunter
03/15 London, England beat Jamie Olivera
03/16 Dunstable, England vs. Al Hayes
03/18 Brighton, England vs. Francis Sullivan
03/20 London, England vs. Sky Hi Lee
03/21 Lime Grove, England vs. Jose Olivera
03/23 Bristol, England vs. Buddy Cody
03/24 Leicester, England vs. Mike Marino
03/27 High Wycombe, England beat Ishka Khan
04/01 Brighton, England beat Paul Diamond by KO
04/04 Leeds, England vs. Seamus Donlevy
04/06 Morecambe, England beat Norman Walsh
04/08 Kings Lynn, England vs. Ernie Kingston
04/12 Newark, England vs. Johnny Allan
04/18 Purley, England drew Billy Howes
04/19 Hove, England vs. Tibor Szakacs
04/20 Bristol, England beat Bill Cody
04/21 Rotherham, England vs. Sheik Wadi Youssef
04/23 Stirling, England vs. Bob McDonald
04/25 Hull, England beat Gordon Kilmartin
04/26 Hastings, England vs. Josef Zaranoff
04/27 Dunstable, England vs. Billy Robinson
04/28 Eastbourne, England vs. Alan Garfield
04/29 Peterborough, England beat Johnny Czeslaw by KO
05/05 Bradford, England vs. Eric Taylor
05/06 Newcastle, England beat Alf Cadman
05/08 Hamilton, Scotland beat Dean Stockton
05/17 Banbury, England vs. Ishka Khan
05/18 Walthamstow, England beat Seamus Donlevy by KO
05/21 Brighton, England vs. Ernie Kingston
05/24 London, England beat Francis Sullivan
05/24 London, England lost to Billy Robinson
05/27 Portsmouth, England vs. Bill Rawlings
05/29 Leeds, England vs. Gwynn Davies
05/30 Purley, England beat Billy Howes
06/05 Brighton, England beat Ian Campbell
06/17 Portsmouth, England vs. Mike Marino
06/24 Pontypridd, England beat Bill Verna
06/25 Brighton, England ?
07/01 Luton, England vs. Gerry DeJaegar
07/04 Weymouth, England vs. Bernard Vignal
07/05 Exeter, England vs. Josef Zaranoff
07/08 Portsmouth, England vs. George Gordienko
07/11 Weston, England vs. George Gordienko
07/12 Folkestone, England beat Ramon Napolitano
07/13 Walthamstow, England vs. Ramon Napolitano
07/18 Bridlington, England vs. The Mask
07/20 Morecambe, England beat Bob McDonald by knockout
07/22 Portsmouth, England vs. Charlie Fisher
07/25 Weymouth, England vs. Alan Garfield
07/26 Yarmouth, England beat Doug Joyce
08/03 Worthing, England vs. Gwynn Davies
08/05 Portsmouth, England vs. Ramon Napolitano
08/23 Reading, England drew Tibor Szakacs
08/28 High Wycombe, England vs. Gerry DeJaegar
Germany:
09/01 Karlsruhe, Germany beat Freddy Roberts
09/02 Karlsruhe, Germany drew Gideon Gida
09/04 Bradford, England vs. Geoff Portz
09/05 Purley, England vs. Pat Barrett
09/06 Karlsruhe, Germany w/. Ivor Barrett, lost to Hans Dillinger & Hans Waldherr
09/07 Karlsruhe, Germany lost to Horst Hoffman
09/08 Karlsruhe, Germany w/. Ivor Barrett, drew Rene Lasartesse
England:
09/09 Portsmouth, England vs. Tony Mancelli
09/11 Brighton, England vs. Primo Canera
09/21 Walthamstow, England beat Lino DiSantos by KO
09/22 Exeter, England vs. Ramon Napolitano
09/23 Norwich, England vs. Gerry DeJaegar
09/27 Scunthorpe, England vs. Ian Campbell
10/01 Brighton, England beat Bob McDonald
10/03 Reading, England drew Al Hayes
10/11 Watford, England beat Johnny Czeslaw
10/12 Burnt Oak, England beat Joe Cornelius
10/14 Portsmouth, England vs. Gerry DeJaegar
10/19 Walthamstow, England lost to Billy Two Rivers by KO
10/21 Kings Lynn, England vs. Masambula
10/23 Leeds, England vs. Dino Bravo
10/26 Deptford, England vs. Gerry DeJaegar
10/27 Ipswich, England lost to Gomez Maximilliano
10/28 Norwich, England vs. Buddy Cody
11/01 Cardiff, Wales vs. Joe Cornelius
11/02 Dagenham, England vs. Gerry DeJaegar
11/04 Luton, England beat Bill Cody by KO
11/04 Luton, England beat Bill Verna
11/06 Walsall, England vs. John DaSilva
11/10 Barking, England vs. Ramon Napolitano
11/11 Newark, England vs. Ian Campbell
11/13 Wembley, England vs. Frankie Townsend
11/16 Walthamstow, England vs. Doug Joyce
11/17 Leicester, England vs. Geoff Portz
11/18 Eastbourne, England vs. Ernie Kingston
11/21 Worthing, England vs. Buddy Cody
11/24 Bermondsey, England vs. Gomez Maximilliano
11/25 Norwich, England vs. Johnny Czeslaw
11/27 Leicester, England vs. Steve Logan
12/05 Wolverhampton, England vs. Tibor Szakacs
12/06 Southend, England vs. Doug Joyce
12/08 Leicester, England vs. Geoff Portz
12/11 Lees, England vs. Johnny Allan
12/13 Scunthorpe, England vs. Charles Verhulst
12/16 Bellevue, England vs. Ian Campbell
12/18 London, England drew Bruno Elrington
12/27 Shoreditch, England vs. Lucky Simunovich
12/29 Eastbourne, England vs. Phil Fogg
12/30 Luton, England beat Jim Hussey

1962
01/02 Purley, England Participated in KO tournament
01/05 Barking, England vs. Sky Hi Lee
01/06 Brighton, England vs. Dutch Zorra
01/08 West Ham, England lost to Sky Hi Lee
01/09 Swindow, England vs. Bill Verna
01/11 Walthamstow, England lost to Dutch Zorra by technical KO
01/15 London, England vs. Masambula
01/17 Clacton, England vs. Lucky Simunovich
01/18 Brighton, England beat Frank Townsend
01/19 Ipswich, England lost to Sheik Mansourri
01/22 Purley, England beat Charlie Fisher
01/22 Purley, England beat Seamus Donlevy
01/23 Colchester, England vs. Gomez Maximilliano
01/27 Portsmouth, England vs. Gerry DeJaegar
01/30 Sunnyside, NY w/. Bud Cody, lost to Bob Orton & Great Scott
02/20 Colchester, England vs. Adolf Kaiser
03/29 Washington, DC w/. Budy Cody, lost to Bob Orton & Great Scott
04/21 Bridgeport, CT w/. Bud Cody, lost to Bob Orton & Great Scott
04/27 Winnipeg, MB Referee for Alex Turk promotions card
06/07 Winnipeg, MB Referee for Alex Turk promotions card
08/10 Petersburg, VA vs. Billy Garrett

1963
01/10 Rochester, MN lost to The Crusher
01/15 Albert Lea, MN vs. Iva Kalmikoff
01/15 Albert Lea, MN w/. Jack Lanza, vs. Ivan & Karol Kalmikoff
01/23 Rochester, MN lost to Ivan Kalmikoff
01/23 Rochester, MN lost in a Battle royal
01/24 Winnipeg, MB w/. Dick Steinborn, beat Stan Kowalski & Duke Hoffman
02/02 Omaha, NE lost to Waldo Von Erich
02/07 Winnipeg, MB beat Duke Hoffman by DQ
02/09 Omaha, NE beat George McArthur
02/14 Bury St. Edmunds, Eng. vs. Jack Bence
02/20 Winchester, England vs. Don Mendoza
03/19 Dallas, TX drew Johnny Weaver
03/20 Galveston, TX vs. Jacobo (Gorilla) Macias
03/29 Houston, TX lost to Bill Dromo
04/04 Corpus Christi, TX vs. Bull Curry
04/05 Galveston, TX vs. Jacobo (Gorilla) Macias

1964
01/25 Cincinnati, OH w/. Don Slatton, lost to Doc & Mike Gallagher
02/03 London, England vs. George Drake
02/04 Colchester, England vs. George Drake
02/05 Kingston, England vs. Johnny Kostas
02/06 Hammersmith, England vs. Andre Bollet
02/07 Eltham, England beat George Drake
02/08 Luton, England vs. Ken Ackles
02/10 Wycombe, England beat Con Papalazarou
02/14 Rochester, England vs. Eric Koltschak
02/15 Norwich, England vs. Josef Molnar
02/17 Wembley, England vs. Zando Zabo
02/18 Finsbury Park, England beat Frank Hurley
02/19 Shoreditch, England vs. Zebra Kid
02/21 Bermondsey, England beat Johnny Kostas
02/22 Bellevue, England vs. Ezzard Hart
02/24 West Ham, England vs. Josef Kovacs
02/25 Croydon, England vs. Gideon Gidea
02/27 Bristol, England drew Josef Kovacs
02/28 Eltham, England vs. George Gueret
03/03 Plymouth, England vs. Tony Mancelli
03/05 Streatham, England vs. Roy (Bull) Davis
03/07 Grantham, England vs. Tony Cassio
03/09 Leeds, England vs. Ray Apollon
03/10 Margate, England vs. Charlie Fisher
03/11 Bognor, England vs. Tony Mancelli
03/12 Bury St. Edmunds, Eng vs. Zebra Kid
03/13 Ipswich, England beat Le Grande Vladimir
03/14 Portsmouth, England vs. Frikki Alberta
03/16 Sheffield, England lost to Eric Leidermann by DQ
03/20 Willenhall, England vs. Hassan Ali Bey
03/21 Lime Grove, England drew Ernie Riley
03/23 Leeds, England vs. Ernie Riley
03/25 Hastings, England vs. Ernie Kingston
03/28 Portsmouth, England vs. Johnny Peters
03/30 Southampton, England vs. Warnia Zarzecki
03/31 Bournemouth, England vs. Johnny Yearsley
04/02 Cambridge, England vs. Syed Saif Shah
04/04 Southall, England vs. Joe Cornelius
04/06 Leeds, England vs. Ray Apollon
04/08 Sheffield, England beat Reg Williams
04/10 Liverpool, England beat Pietro Capello
04/14 Croydon, England beat Roy (Bull) Davis by knockout
04/15 Bognor, England vs. Tony Mancelli
04/16 Walthamstow, England vs. Gomez Maximilliano
04/17 Northampton, England vs. Zebra Kid
04/20 Worthing, England vs. Joe Cornelius
04/23 Hammersmith, England vs. Alan Garfield
04/27 Shoreditch, England vs. Zebra Kid
04/28 Croydon, England lost to Zebra Kid by knockout
05/01 Portsmouth, England vs. George Gordienko
05/02 Bellevue, England lost to Arthur Ricardo by DQ
05/04 Hastings, England vs. Ernie Kingston
05/05 Hastings, England vs. Ernie AKiwi@ Kingston
05/06 Banbury, England beat Pedro Wiracogha
05/07 Bristol, England beat Andre Bollet
05/09 Brighton, England vs. Prince Kumali
05/11 Wembley, England vs. Prince Kumali
05/12 Wolverhampton, Eng vs. Jim Hussey
05/15 Battersea, England vs. Pedro Wiracogha
05/16 Doncaster, England lost to Eric Taylor by KO
05/17 Dudley, England vs. Gerry DeJaegar
05/18 Birmingham, England vs. Leon Arras
05/18 Battersea, England vs. Pedro Wiracogha
05/20 Margate, England vs. Ernie Kingston
05/21 Hammersmith, England vs. Steve Veidor
05/22 Liverpool, England beat Pietro Capello
05/23 Hanley, England beat Reg Williams
05/29 Glasgow, Scotland lost to Earl Maynard by DQ
05/30 Newcastle, England lost to Norman Walsh
06/01 Weston S. Mare, Eng vs. Josef Kovacs
06/03 Dorking, England vs. Achmed the Turk
06/05 Barking, England vs. Zebra Kid
06/07 Bridlington, England vs. Sheik Tannous
06/09 Worthing, England vs. Josef Zaranoff
06/10 Margate, England vs. Zebra Kid
06/12 Northampton, England lost to Zebra Kid
06/13 Bellevue, England vs. Josef Zaranoff
06/15 Folkestone, England lost to Joe Cornelius by DQ
06/16 Hastings, England vs. Zebra Kid
06/17 London, England beat Earl Maynard
06/17 London, England beat Prince Kumali
06/17 London, England beat Steve Veidor
06/19 Bridgewater, England vs. Achmed the Strong
06/21 Brighton, England beat Zando Zabo
06/22 Wembley, England vs. Joe Cornelius
06/23 Plymouth, England vs. Steve Veidor
06/24 Yarmouth, England beat Gordon Kilmartin
06/25 Walthamstow, England vs. Prince Kumali
06/26 Rochester, England vs. Francis Sullivan
06/27 Southall, England vs. Karl Kramer
07/03 Liverpool, England lost to Billy Joyce
07/04 Hanley, England vs. Terry O'Neill
07/06 Folkestone, England beat Johnny Yearsley
07/07 Aberdeen, Scotland lost to Enrique Edo Juan by DQ
07/08 Lochgelly, Scotland vs. Hans Streiger
07/12 Brighton, England lost to Josef Kovacs
07/13 Birmingham, England vs. Rocky Wall
07/15 Felixstowe, England vs. Hans Streiger
07/20 Birmingham, England vs. Geoff Portz
07/21 Finsbury Park, England lost to Josef Kovacs
07/23 Hammersmith, England beat Alan Garfield
07/25 Hanley, England vs. Johnny Allan
07/28 Aberdeen, Scotland beat Enrique Edo Juan
08/01 Bellevue, England lost to Doug Joyce
08/02 Bridlington, England vs. Doug Joyce
08/03 Paignton, England vs. Roy (Bull) Davis
08/04 Weymouth, England vs. Roy (Bull) Davis
08/05 Eastbourne, England lost to Norman Walsh
08/06 Walthamstow, England lost to Zebra Kid by knockout
08/10 Yarmouth, England beat Bob Taylor
08/11 Torquay, England vs. Steve Veidor
08/12 Bognor, England vs. Rocky Wall
08/13 Bournemouth, England vs. George Gordienko
08/17 Paignton, England vs. Ernie Kingston
08/18 Hove, England vs. Joe Cornelius
08/19 Brighton, England beat Don Griffin by knockout
08/19 Brighton, England beat Johnny Czeslaw by knockout
08/19 Brighton, England beat Earl Maynard
08/20 Torquay, England vs. Zebra Kid
08/21 Herne Bay, England vs. Cowboy Cassidy
08/24 Morecambe, England vs. Billy Howes
08/25 Aberdeen, England lost to Jack Cassidy by DQ
08/26 Yarmouth, England beat Gordon Kilmartin
08/29 Bellevue, England drew Doug Joyce
09/01 Croydon, England vs. Hans Streiger
09/02 Yarmouth, England lost to Joe Cornelius
09/03 Bournemouth, England vs. Josef Zaranoff
09/05 Norwich, England vs. John DaSilva
09/06 Brighton, England vs. Roy (Bull) Davis
09/09 Banbury, England vs. Ian Campbell
09/11 Bolton, England beat Achmed the Turk
09/12 Portsmouth, England vs. Josef Zaranoff
09/14 Hamilton, England beat Billy Joyce
09/15 Aberdeen, England drew Jim Hussey
09/17 Morecambe, England vs. Francis Sullivan
09/21 Worthing, England vs. Zebra Kid
09/22 Croydon, England beat Le Grande Vladimir by knockout
10/03 Portsmouth, England vs. Josef Zaranoff
10/06 Leicester, England vs. Jesus Chausson Bel
10/08 Wimbledon, England lost to Gerry DeJaegar by DQ
10/10 Grantham, England vs. Geoff Portz
10/13 Finsbury Park, England beat Alan Garfield
10/16 London, England beat Jack Bence
10/17 Luton, England vs. George Gordienko
10/18 Nottingham, England vs. Paul Vachon
10/20 Chelmsford, England beat Francis Sullivan
10/21 Ipswich, England vs. Warnia Zarzecki
10/22 Tottenham, England lost to Tibor Szakacs
10/24 Eastbourne, England lost to Tibor Szakacs
10/26 Loughborough, England vs. Blackburn Roberts
10/27 Huddersfield, England drew Steve Veidor
10/28 Leamington, England vs. Earl Maynard
10/29 Nottingham, England vs. Norman Walsh
10/30 Chesterfield, England vs. Billy Joyce
10/31 Bellevue, England beat Billy Joyce by knockout
11/02 Leeds, England lost to Tibor Szakacs
11/03 Hull, England beat Fu Manchu by DQ
11/04 Gretna, England lost to Tibor Szakacs
11/06 Rotherham, England beat Fu Manchu by DQ
11/09 Birmingham, England vs. Tibor Szakacs
11/10 Wolverhampton, England vs. Pietro Capello
11/11 Rotherham, England beat Arjit Singh
11/13 Willenhall, England vs. Johnny Czeslaw
11/17 Croydon, England beat Bruno Elrington by knockout
11/19 Bury St. Edmunds, Eng vs. Johnny Yearsley
11/28 Portsmouth, England vs. Tony Mancelli
11/30 Weston S. Mare, England vs. Mihlayi Kuti
12/01 Hove, England lost to Bruno Elrington by DQ
12/03 Tottenham, England vs. Paul Vachon
12/05 Maidstone, England beat Rana Singh
12/07 Leeds, England vs. Jim Olivera
12/08 Hull, England beat Les Tasker
12/09 Scunthorpe, England beat Barry Douglas
12/10 Barrow, England vs. Paul Vachon
12/11 Kingston, England vs. Zebra Kid
12/15 Bournemouth, England vs. Syed Saif Shah
12/17 Southampton, England vs. Ian Campbell
12/18 Bolton, England beat Josef Kovacs by DQ
12/19 Portsmouth, England vs. Peter Maivia
12/21 London, England vs. Alan Garfield
12/22 Westbury, England beat Josef Zaranoff by knockout
12/22 Westbury, England lost to Paul Vachon by knockout
12/26 Croydon, England beat Ramon Napolitano (matinee)
12/26 Brighton, England beat Paul Vachon by DQ
12/28 Birmingham, England vs. Jim Hussey

1965
01/01 Willenhall, England vs. Ernie Riley
01/04 Leeds, England vs. Billy Joyce
01/05 Hull, England double knockout vs. Ian Campbell
01/06 Perth, England vs. Fu Manchu
01/08 Rotherham, England lost to Rocky Wall by knockout
01/09 Brighton, England lost to Bruno Elrington
01/11 Leeds, England vs. Zebra Kid
01/12 Lime Grove, England vs. John Lees
01/13 Pontypool, England vs. Fu Manchu
01/14 Bristol, England beat Joe Cornelius
01/18 Catford, England vs. Johnny Kostas
01/19 Plymouth, England vs. Johnny Kostas
01/23 Kings Lynn, England vs. Grande Vladimir
01/26 Solihull, England vs. Gideon Gidea
01/29 Willenhall, England drew Gideon Gidea
01/30 Hanley, England lost to Billy Joyce
02/02 Aberdeen, England lost to Jose Arroyo by DQ
02/04 Airdrie, Scotland vs. Henri Pierlot
02/05 Rotherham, England lost to Jose Arroyo by DQ
02/08 Bradford, England vs. John Lees
02/13 Portsmouth, England vs. Ramon Napolitano
02/15 Cheltenham, England drew Prince Kumali
02/20 Luton, England vs. Leif Rasmussen
02/22 Derby, England vs. Ramon Napolitano
02/23 Hove, England beat Achmed the Turk by knockout
02/25 Southampton, England vs. Gerry DeJaegar
02/26 Rotherham, England lost to Tosh Togo by technical knockout
02/27 Portsmouth, England vs. George Gordienko
03/02 Huddersfield, England lost to Rocky Wall
03/08 Wembley, England beat Carlos Rocha
03/08 Wembley, England beat Axel Dieter
03/09 Chelmsford, England vs. Carlos Rocha
03/11 Bury St. Edmunds, Eng vs. George Gordienko
03/13 Maidstone, England lost to Tibor Szakacs
03/15 Carlisle, England vs. Tosh Togo
03/16 Hull, England double knockout vs. Gwynn Davies
03/17 London, England beat Paul Vachon by DQ
03/20 Bellevue, England beat Gwynn Davies by knockout
03/22 Hamilton, England lost to Ricky Starr by DQ
03/23 Edinburgh, England vs. Eric Taylor
03/24 Perth, England vs. Eric Taylor
03/29 Cheltenham, England beat Mario Matassa
03/30 Colchester, England vs. Aaron Manousakis
03/31 Bath, England lost to Bruno Elrington
04/01 Weymouth, England vs. Tibor Szakacs
04/02 Rochester, England lost to Tibor Szakacs by DQ
04/03 Eastbourne, England lost to Arion Manousakis by DQ
04/05 West Ham, England beat Alan Garfield
04/07 Ipswich, England vs. Ramon Napolitano
04/09 Brighton, England lost to Tibor Szakacs by KO
04/10 Bellevue, England lost to Billy Robinson by DQ
04/12` Kilmarnock, England vs. Hans Streiger
04/13 Solihull, England vs. Josef Zaranoff
04/15 Rotherham, England beat Honeyboy Zimba by KO
04/19 Turnbridge Wells, Eng lost to Josef Zaranoff
04/20 Margate, England vs. Tim Geohagen
04/21 Yarmouth, England lost to Billy Robinson
04/22 Wimbledon, England vs. Joe Cornelius
04/24 Portsmouth, England lost to Alan Garfield
04/26 Loughborough, England vs. Earl Maynard
04/27 Croydon, England vs. John DaSilva
04/30 Chesterfield, England vs. John Lees
05/01 Bellevue, England beat Masambula by technical knockout
05/03 Wembley, England beat Paul Vachon
05/04 Chelmsford, England vs. Paul Vachon
05/05 Watford, England beat Bruno Elrington
05/07 Rochester, England lost to Angelo Guisto by DQ
05/08 Salisbury, England vs. John DaSilva
05/09 Bournemouth, England lost to Roy St. Clair
05/10 Aylesbury, England vs. Ramon Napolitano
05/12 Yarmouth, England beat Bruno Elrington
05/14 Bolton, England beat Syed Saif Shah
05/15 Doncaster, England beat Jim Hussey by DQ
05/17 High Wycombe, England vs. Bill Verna
05/18 Finsbury Park, England lost to Peter Maivia
05/19 Cardiff, England beat Prince Kumali
05/20 Bristol, England beat Bill Verna by knockout
05/22 Brighton, England lost to Billy Two Rivers
05/24 Leeds, England lost to Hans Streiger by DQ
05/28 Abroath, England lost to John Cox by DQ
06/07 Paignton, England vs. Gomez Maximilliano
06/08 Croydon, England vs. Tibor Szakacs
06/09 London, England lost to Tibor Szakacs by knockout
06/10 Peterborough, England beat Alan Garfield by DQ
06/12 Southall, England vs. Gomez Maximilliano
06/13 Brighton, England drew John DaSilva
06/14 Wembley, England beat Peter Maivia by knockout
06/15 Weymouth, England vs. Paul Vachon
06/16 Felixstowe, England vs. Johnny Yearsley
06/17 Bournemouth, England vs. Pietro Capello
06/18 Bridgewater, England vs. Angelo Ramon
06/21 Weston S. Mare, England vs. Syed Saif Shah
06/22 Croydon, England vs. Ramon Napolitano
06/23 Banbury, England vs. Pietro Capello
06/25 Liverpool, England lost to Billy Joyce
06/26 Rhyl, England vs. Jim Hussey
06/29 Kings Lynn, England lost to Paul Vachon by knockout
06/30 Cliftonville, England vs. Ernie Kingston
07/04 Brighton, England beat Steve Veidor
07/05 Margate, England vs. Steve Veidor
07/06 Hove, England lost to Timothy Geohagen by KO
07/07 Shoreditch, England vs. Syed Saif Shah
07/08 Wimbledon, England beat Bruno Elrington
07/09 Herne Bay, England vs. Bill Verna
07/10 Bellevue, England beat Bruno Elrington by DQ
07/12 Hastings, England lost to Peter Maivia
07/13 Solihull, England vs. Norman Walsh
07/17 Lewisham, England beat Earl Maynard
07/19 Margate, England ?
07/20 Croydon, England vs. Angelo Ramon
07/21 Carlyon Bay, England vs. John DaSilva
07/22 Torquay, England vs. Bruno Elrington
07/24 Southall, England vs. Bruno Elrington
07/25 Brighton, England vs. John DaSilva
07/26 Eastbourne, England vs. Josef Zaranoff
07/30 Weymouth, England vs. Remy Bayle
07/31 Maidstone, England lost to Peter Maivia by DQ
08/02 Birmingham, England lost to Count Bartelli by DQ
08/03 Wolverhampton, England lost to Billy Howes by DQ
08/05 Aberystwyth, England vs. John Lees
08/06 Liverpool, England beat John Lees
08/08 Brighton, England drew Syed Saif Shah
08/09 Wembley, England lost to Peter Maivia
08/10 Weymouth, England beat Prince Kumali
08/11 Cliftonville, England vs. Remy Bayle
08/12 Dunstable, England beat Remy Bayle
08/14 Salisbury, England vs. Syed Saif Shah
08/15 Brighton, England lost to Peter Maivia
08/16 Hastings, England beat Johnny Yearsley
08/17 Croydon, England vs. Gwynn Davies
08/18 Cliftonville, England vs. Gwynn Davies
08/25 Hanley, England beat Gerry DeJaegar
08/26 Torquay, England vs. Timothy Geohagen
08/30 Hamilton, England vs. John Lees
08/31 Paignton, England vs. Tim Geohagen
09/02 Morecambe, England vs. John Lees
09/07 Reading, England vs. Inca Peruano
09/08 Shoreditch, England vs. Paul Vachon
09/09 Bournemouth, England vs. George Gordienko
09/10 Hornsley, England vs. Inca Wiracogha
09/11 Maidstone, England vs. Peter Maivia
09/12 Brighton, England beat Inca Wiracogha
09/14 Corby, England vs. Tibor Szakacs
09/15 Cromer, England vs. Antonio Morlans
09/16 Dorking, England vs. John DaSilva
09/20 Strand, England beat Johnny Czeslaw
09/21 Wellington, England vs. Gerry De Jaegar
09/22 Cardiff, England beat Paul Vachon by DQ
09/23 Bristol, England drew Gerry DeJaegar
09/24 Liverpool, England lost to Rocky Wall
09/26 Brighton, England lost to Bruno Elrington
09/28 Worthing, England vs. Syed Saif Shah
09/30 Southampton, England in an 8-man match
10/06 Watford, England lost to Syed Saif Shah by DQ
10/09 Bellevue, England lost to The Mask
10/11 Leeds, England vs. Kangaroo Kennedy
10/12 Margate, England vs. Gerry DeJaegar
10/13 Shoreditch, England vs. Paul Vachon
10/15 Northampton, England drew Kiwi Knigston
10/16 Luton, England vs. Joe Cornelius
10/20 London, England beat Roy (Bull) Davis
10/22 Rochester, England beat Kiwi Kingston
10/23 Tottenham, England drew Peter Maivia
10/25 Turnbridge Wells, Eng vs. Tibor Szakacs
10/26 Wolverhampton, England vs. Gerry De Jaegar
10/28 Dorking, England vs. Joe Cornelius
10/29 Bolton, England beat Johnny Allan
10/30 Hanley, England beat Jim Hussey
10/31 Brighton, England lost to Syed Saif Shah
11/01 Wembley, England beat Al Martinez
11/02 Watford, England lost to Syed Saif Shah
11/03 Banbury, England drew Kiwi Kingston
11/04 Beckenham, England vs. Syed Saif Shah
11/05 Barking, England vs. Dennis Mitchell
11/06 Maidstone, England lost to Ezzard Hart by DQ
11/07 Brighton, England lost to Josef Zaranoff by DQ
11/08 Catford, England vs. Roy (Bull) Davis
11/09 Bournemouth, England vs. Rocco Colombo
11/10 Rushden, England vs. Josef Zaranoff
11/11 Norwich, England lost to Prince Maivia
11/12 Ipswich, England vs. Joe Cornelius
11/15 Worthing, England beat Rocco Colombo
11/16 Chelmsford, England vs. George Drake
11/17 Sheffield, England beat Arne Saari
11/22 Folkestone, England vs. George Gordienko
11/24 Shoreditch, England beat Paul Vachon
11/27 Kings Lynn, England vs. George Drake
11/29 Derby, England vs. Seamus Donlevy
11/30 Swindon, England vs. Kiwi Kingston
12/02 Bury St. Edmunds, Eng. vs. RayFury
12/04 Bellevue, England w/. Pietro Capollo, beat Bill Verna & Frank Hurley
12/05 Brighton, England drew Syed Saif Shah
12/06 Aylesbury, England lost to Jan Wilkens by knockout
12/08 Kingston, England vs. Danny Lynch
12/09 Exeter, England vs. Prince Kumali
12/10 Eltham, England vs. Joe Cornelius
12/13 Turnbridge Wells, Eng. vs. Tibor Szakacs
12/14 Watford, England lost to Jan Wilkens by knockout
12/15 Cardiff, England beat Chris Spyros
12/16 Southampton, England beat Johnny Czeslaw
12/17 Rochester, England beat Ezzard Hart
12/20 Cheltenham, England lost to Joe Cornelius
12/23 Peterborough, England lost to Peter Maivia

1966
01/01 Maidstone, England lost to Tony Mancelli by DQ
01/04 Corby, England vs. Joe Cornelius
01/05 Rushden, England drew Josef Zaranoff
01/06 Wimbledon, England lost to Johnny Czeslaw by DQ
(as The Outlaw)
01/11 Hull, England beat Prince Kumali by KO
01/12 Sheffield, England beat John Cox
01/14 Glasgow, Scotland beat Saed Saif Shah
01/15 Newcastle, England beat Gwynn Davies by TKO
01/17 Leeds, England beat Henri Pierlot by KO
01/18 Croydon, England beat Pietro Capello by KO
01/19 Banbury, England vs. Pietro Capello
01/20 Peterborough, England lost to Mike Marino
01/21 Bermondsey, England vs. Sean Regan
01/27 Dunstable, England beat Bob Kirkwood by TKO
01/29 Coventry, England beat Roy St. Clair by TKO
01/31 Bradford, England vs. Johnny Allen
02/01 Lime Grove, England beat Jimmy Brown
02/03 Preston, England beat Masambula by TKO
02/04 Chesterfield, England vs. John Lees
02/05 Beckenham, England beat Serge Strogoff
02/09 Sheffield, England beat Paul Luty
02/11 Bolton, England beat Hans Streiger
02/12 Grantham, England vs. Josef Zaranoff
02/14 Catford, England vs. Mike Marino
02/16 Banbury, England beat Big Bruno by DQ
02/17 Peterborough, England beat Dave Larsen by TKO
02/18 Northampton, England beat Joe Cornelius
02/19 Ellesmere Pt, England beat Jim Hussey by TKO
02/21 Birmingham, England beat Hans Streiger by KO
02/22 Edinburgh, Scotland beat Gabrielle Kane by TKO
02/24 Paisley, England vs. Josef Zaranoff
02/25 Wolverhampton, England vs. Mike Marino
02/26 Doncaster, England beat Dennis Mitchell by TKO
02/28 Aylesbury, England beat Saed Saif Shah
03/01 Huddersfield, England beat Bill Rawlings by TKO
03/02 Lincoln, England beat Saed Saif Shah
03/03 Boston, England vs. Lee Sharron
03/04 Glasgow, Scotland beat Dennis Mitchell by KO
03/05 Falkirk, England vs. Rocky Wall
03/09 Coventry, England vs. Sean Regan
03/10 Dunstable, England beat Saed Saif Shah
03/11 Bermondsey, England beat Ray Hunter
03/12 Maidstone, England beat Joe Cornelius
03/14 Birmingham, England no contest vs. Billy Howes
03/15 Wolverhampton, England vs. Hans Streiger
03/17 Crewe, England beat Billy Howes by KO
03/18 Bolton, England beat Tibor Szakacs by KO
03/19 Canterbury, England vs. Sean Regan
03/21 Watford, England beat Achim Chall
03/22 Croydon, England beat Ian Campbell
03/24 Wimbledon, England vs. Ray Hunter
03/25 Bridgewater, England vs. Achim Chall
03/26 Coventry, England beat Achim Chall
03/28 Bradford, England beat Dennis Mitchell
03/29 Lime Grove, England vs. Dennis Mitchell
03/30 Scunthorpe, England beat Barry Douglas by TKO
04/02 Portsmouth, England beat Leon Arras by KO
04/05 Solihull, England vs. Josef Zaranoff
04/06 Liverpool, England vs. Josef Zaranoff
04/07 Willenhall, England vs. Josef Zaranoff
04/08 Bellevue, England vs. Josef Zaranoff
04/09 Hanley, England beat Bobby Graham by KO
04/12 Huddersfield, England beat Pat Roach by TKO
04/15 Glasgow, Scotland beat Don Mendoza
04/18 Birmingham, England beat Steve Veidor by KO
04/19 Morecambe, England vs. Jose Arroyo
04/21 Dunstable, England beat Steve Veidor by KO
04/22 Bolton, England beat John Lees by TKO
04/23 Doncaster, England beat Jim Hussey by KO
04/26 Wolverhampton, England vs. Bruno Elrington
04/27 Dorking, England vs. Steve Veidor
04/28 Portsmouth, England vs. Rocky Wall
04/30 Hanley, England beat Billy Howes by KO
05/01 Bridlington, England vs. Josef Zaranoff
05/04 Banbury, England vs. Bruno Elrington
05/05 Southampton, England vs. Tibor Szakacs
05/06 Camberley, England beat Kiwi Kingston
05/07 Maidstone, England beat Crusher Verdu by DQ
05/10 Wellington, England vs. Billy Howes
05/13 Liverpool, England beat Rocky Wall by KO
05/16 Hamilton, England beat Jose Arroyo
05/17 Edinburgh, England beat Gwynn Davies by KO
05/18 Perth, England vs. Barry Douglas
05/19 Redruth, England vs. Carl Dane
05/24 Croydon, England beat Steve Veidor
05/25 Falkirk, England vs. John Cox
05/26 Malvern, England vs. Eric Leiderman
05/27 Glasgow, Scotland beat Henri Pierlot by TKO
05/28 Portsmouth, England vs. Rocky Wall
06/03 Camberley, England double KO vs. Ian Campbell
06/04 Maidstone, England drew Mike Marino
06/06 Birmingham, England beat Rocky Wall by TKO
06/07 Wolverhampton, England vs. Dave Larsen
06/08 Southport, England beat Roy Davis
06/10 Bolton, England beat Bruno Elrington
06/11 Morecambe, England vs. Billy Howes
06/14 Paignton, England vs. Roy Bull Davis
06/15 Watford, England beat Steve Veidor
06/20 Weston, England beat Al Hayes
06/21 Edinburgh, Scotland beat Roy St. Clair by KO
06/22 Glasgow, Scotland beat Ernie Baldwin
06/25 Newcastle, England no contest vs. Billy Joyce
06/27 Birmingham, England beat John Lees
06/28 Weymouth, England vs. Josef Zaranoff
07/01 Liverpool, England beat Jim Hussey
07/02 Hanley, England beat Henri Pierlot
07/05 Bridlington, England vs. Don Vines
07/06 Glasgow, Scotland beat Ernie Baldwin by TKO
07/08 Northampton, England beat Josef Zaranoff
07/09 Bellevue, England vs. Billy Howes
07/10 Cleethorpes, England vs. John Lees
07/11 York, England vs. Johnny Allen
07/16 Newcastle, England beat Ian Campbell
07/18 Birmingham, England beat Dennis Mitchell
07/19 Wolverhampton, England vs. Dennis Mitchell
07/20 Southport, England beat Dennis Mitchell by KO
07/22 Bolton, England beat Billy Howes
07/23 Hanley, England beat Wildman of Borneo by TKO
07/25 Great Yarmouth, England beat Peter Maivia by KO
07/26 Croydon, England vs. Mike Marino
07/27 Shoreditch, England beat Bruno Elrington
07/29 Barnstaple, England vs. Tibor Szakacs
08/01 Folkestone, England vs. Al Hayes
08/02 Weymouth, England vs. Roy St. Clair
08/03 Great Yarmouth, England beat Sky Hi Lee
08/04 Walthamstow, England beat Josef Zaranoff by KO
08/06 Newcastle, England beat Geoff Portz
08/08 Margate, England vs. Tibor Szakacs
08/11 Southport, England beat Billy Howes
08/15 Margate, England vs. Joe Cornelius
08/20 Portsmouth, England beat Joe Cornelius by KO
08/22 Weston S. Mare, England beat Sky Hi Lee
08/23 Bridlington, England vs. Roy Bull Davis
08/24 Yarmouth, England beat Al Marino
08/25 Morecambe, England vs. Dennis Mitchell
08/27 Newcastle, England no contest vs. Jim Hussey
08/29 Birmingham, England vs. Tibor Szakacs
08/31 Southport, England beat Steve Veidor
09/02 Bolton, England beat Johnny Allen by TKO
09/03 Portsmouth, England vs. Syed Saif Shah
09/06 Paignton, England vs. Dennis Mitchell
09/07 Eastbourne, England beat Ray Hunter
09/08 Dunstable, England beat Steve Veidor
09/12 Bradford, England vs. Billy Joyce
09/13 Edinburgh, Scotland vs. Ian Campbell
09/15 Paisley, England no contest vs. Masambula
09/16 Redruth, England vs. Les Kellett
09/17 Newcastle, England beat Dennis Mitchell by KO
09/19 Birmingham, England vs. Yure Borienko
09/20 Solihull, England vs. Dennis Mitchell
09/21 Leicester, England beat Rocky Wall by TKO
09/23 Liverpool, England drew Dennis Mitchell
09/26 Nottingham, England vs. Mike Marino
10/01 Grantham, England vs. Johnny Allan
10/03 Leeds, England vs. Pat Roach
10/04 Watford, England beat Ian Campbell by KO
10/05 Sheffield, England beat Pat Roach by KO
10/06 Morecambe, England vs. Jim Hussey
10/08 Portsmouth, England beat Sean Regan
10/10 Birmingham, England vs. Mike Marino
10/11 Wolverhampton, England vs. Syed Saif Shah
10/14 Bolton, England beat Mike Marino
10/15 Hanley, England beat Count Bartelli by KO
10/18 Croydon, England beat Tibor Szakacs
10/20 Wimbledon, England beat Prince Maivia
10/25 Lime Grove, England beat Mike Marino
10/29 Newcastle, England beat Mike Marino
11/01 Solihull, England vs. Hans Streiger
11/02 Lincoln, England vs. Johnny Allan
11/03 Cambridge, England vs. Bruno Elrington
11/04 Liverpool, England beat Hans Streiger by DQ
11/05 Shrewsbury, England vs. Roy (Bull) Davis
11/07 Loughborough, England vs. Jim Hussey
11/08 Willenhall, England vs. Roy (Bull) Davis
11/09 Shoreditch, England beat Roy (Bull) Davis
11/10 Northampton, England vs. Sean Regan
11/11 Halifax, England vs. Dennis Mitchell
11/12 Portsmouth, England vs. Bruno Elrington
11/19 Hanley, England beat Roy (Bull) Davis by KO
11/22 Spalding, England beat Mike Marino
11/25 Bolton, England beat Dave Cox
11/26 Shrewsbury, England vs. John Cox
11/28 Turnbridge Wells, England vs. Danny Lynch
11/29 Bournemouth, England drew Pat Barrett
11/30 Watford, England drew Pat Barrett
12/06 Hull, England beat Robert Duranton by DQ
12/09 Liverpool, England beat Albert Wall
12/10 Belfast, Ireland vs. Ian Campbell
12/12 Harrogate, England vs. John Lees
12/14 Glasgow, Scotland beat Johnny Allen
12/15 Paisley, ?? drew Ian Campbell
12/17 Bellevue, England beat Enrique Edo Juan
12/18 Brighton, England beat Josef Zaranoff
12/19 Leeds, England vs. Prince Iaukea
12/20 Edinburgh, Scotland vs. Barry Douglas
12/21 Perth, England vs. Carl Dane
12/27 Hull, England w/. Zebra Kid, lost to Ian Campbell & Prince Iaukea

1967
01/03 Wolverhampton, England vs. Joe Cornelius
01/07 Shrewsbury, England vs. John Lees
01/09 Wembley, England beat Tibor Szakacs
01/12 Southampton, England drew Pat Barrett
01/13 Rochester, England beat Togo Tani
01/14 Eastbourne, England beat Joe Cornelius
01/16 Bradford, England beat Billy Howes
01/17 Lime Grove, England beat Curtis Iaukea by KO
01/19 Preston, England beat Al Hayes by KO
01/21 Newcastle, England beat George Bollas by DQ
01/24 Solihull, England beat Billy Howes
01/25 Ross on Wye, England double DQ vs. Count Bartelli
01/26 Sheffield, England vs. Billy Robinson
01/27 Liverpool, England beat Curtis Iaukea by DQ
01/28 Hanley, England beat Billy Howes
02/02 Kirkcaldy, England vs. Rocky Wall
02/04 Grantham, England vs. Tibor Szakacs
02/10 Bolton, England beat Count Bartelli
02/11 Shrewsbury, England vs. Count Bartelli
02/14 Croydon, England beat Josef Zaranoff by KO
02/15 Gt. Yarmouth, England beat Joe Cornelius
02/16 Westbury, England beat Mike Marino
02/17 Rochester, England beat Josef Zaranoff
02/18 Coventry, England beat Peter Maivia
02/22 Shoreditch, England beat Mr. X by KO
02/23 Southampton, England no contest vs. Pat Barrett
02/24 Eltham, England beat Ray Hunter
02/27 Bradford, England beat Barry Douglas
02/28 Lime Grove, England beat Joe Cornelius
03/01 Leicester, England beat Barry Douglas
03/02 Ilford, England vs. Mike Marino
03/03 Rochester, England beat Steve Veidor
03/04 Newcastle, England beat Barry Douglas
03/05 Cleethorpes, England beat Rocky Wall
03/06 Derby, England vs. Jim Hussey
03/09 Nottingham, England vs. Steve Veidor
03/10 Cardiff, England beat Mike Marino
03/13 Hamilton beat Roy St. Clair by KO
03/17 Rochester, England beat Roy St. Clair by KO
03/18 Grantham, England lost to Billy Robinson by DQ
03/20 Leeds, England beat Don Vines
03/22 Perth beat Steve Veidor
03/23 Morecambe vs. Enrique Edo Juan
03/24 Felixstowe vs. Tibor Szakacs
03/28 Wolverhampton, England beat Billy Howes by KO
03/31 Bolton, England beat Mike Marino
04/01 Doncaster, England beat Billy Howes by KO
04/02 Cleethorpes, England drew Rocky Wall
04/04 Croydon, England beat Joe Cornelius by KO
04/05 Southend, England vs. Mike Marino
04/06 Bury St. Edmunds, Eng vs. Bruno Elrington
04/07 Rochester, England beat Peter Maivia
04/08 Kings Lynn, England beat Tibor Szakacs
04/10 Bradford, England beat Mike Marino
04/15 Newcastle, England beat Mike Marino
04/17 Blackpool, England beat Syed Saif Shah
04/18 Solihull, England beat Roy Bull Davis by KO
04/20 Crawley, England beat Kirkwood by KO
04/21 Liverpool, England beat Syed Saif Shah
04/24 York, England beat Johnny Allan
04/25 Huddersfield, England beat Masambula by KO
04/26 Bath, England beat Roy Bull Davis
04/27 Southampton, England beat Pat Barrett
04/28 Glasgow, Scotland beat Masambula by KO
05/02 Croydon, England beat Tibor Szakacs
05/03 Watford, England drew Crusher Verdu
05/04 Bury St. Edmunds, Eng vs. Al Hayes
05/05 Edmonton beat Ray Hunter by KO
05/06 Maidstone, England beat Pat Barrett by KO
05/08 Potters Bar beat Ray Hunter
05/09 Colchester beat Josef Zaranoff by KO
05/12 Bolton, England beat Tibor Szakacs by KO
05/13 Hanley, England beat Tibor Szakacs by KO
05/15 Worthing, England beat Al Hayes
05/16 Bournemouth, England vs. Bruno Elrington
05/17 Dorking, England vs. Bob Kirkwood
05/18 Wimbledon, England beat Pat Barrett by KO
05/19 Rochester, England beat Roy Bull Davis by KO
05/20 Eastbourne, England beat Crusher Verdu
05/22 Bradford, England lost to Billy Robinson by DQ
05/23 Edinburgh, England beat Bobby Graham by KO
05/30 Soihull, England vs. Josef Zaranoff
05/31 Walkden, England beat Josef Zaranoff
06/02 Liverpool, England beat Josef Zaranoff by KO
06/03 Hanley, England beat Mike Marino
06/06 Edinburgh, England no contest vs. Billy Joyce
06/08 Wimbledon, England beat Pat Barrett by DQ
06/12 Liverpool, England beat Josef Zaranoff by KO
06/13 Hertford, England beat Kiwi Kingston
06/14 Watford, England beat Steve Veidor
06/16 Rochester, England beat Al Hayes by KO
06/19 Cliftonville, England beat John Lees
06/20 Croydon, England beat Sean Regan
06/22 Walthamstow, England beat Al Hayes by KO
06/23 Clacton, England beat Steve Veidor by KO
06/24 Maidenhead, England beat Steve Veidor by KO
06/25 Ramsgate, England vs. Mike Marino
06/26 Wembley, England beat Steve Veidor
06/27 Weymouth, England vs. Pat Barrett
07/01 Maidstone, England beat Al Hayes by KO
07/03 Folkestone, England vs. Crusher Verdu
07/04 Bridlington, England vs. Johnny Allan
07/05 Yarmouth, England beat Steve Veidor by KO
07/06 Peterborough, England beat Davis by KO
07/08 Newcastle, England lost to Billy Robinson by DQ
07/09 Brighton, England beat Mike Marino
07/10 Cliftonville, England vs. Pat Roach
07/14 Tooting, England beat Oscar Verdu
07/17 Birmingham, England double DQ vs. Jim Hussey
07/18 Wolverhampton, England beat Mike Marino
07/19 Shoreditch, England beat Josef Zaranoff by KO
07/20 Clacton, England beat Billy Joyce
07/21 Cardiff, England beat Al Hayes by KO
07/24 Weston S. Mare, England vs. Tibor Szakacs
07/25 Weymouth, England vs. Tibor Szakacs
07/27 Wimbledon, England drew Tibor Szakacs
07/29 Hertford, England beat Doug Joyce by KO
08/01 W. Hempstead, England beat Rocky Wall by KO
08/02 Eastbourne, England beat Rocky Wall
08/03 Walthamstow, England beat Mike Marino
08/06 Brighton, England beat Pat Barrett
08/07 Wembley, England beat Tibor Szakacs
08/09 Gt. Yarmouth, England beat Pat Barrett
08/11 Rochester, England beat Pat Barrett by KO
08/12 Salisbury, England beat Big Bruno
08/14 Weston S. Mare, England vs. Steve Veidor
08/16 Felixstowe, England vs. Big Bruno
08/17 Southampton, England beat Crusher Verdu
08/24 Morecambe, England vs. Roy Bull Davis
08/28 Folkestone, England vs. Rocky Wall
08/29 W. Hempstead, England beat Al Hayes by KO
08/30 Margate, England beat Steve Veidor
08/31 Bournemouth, England vs. Crusher Verdu
09/01 Edmonton beat Wayne Bridges by KO
09/04 Folkestone, England vs. Billy Robinson
09/05 Croydon, England beat Roy Bull Davis
09/06 Watford, England drew Rocky Wall
09/07 Clacton, England beat Tibor Szakacs
09/09 Hanley, England beat Dennis Mitchell by KO
09/11 Hastings, England beat Al Hayes
09/12 Herne Bay, England vs. Josef Zaranoff
09/13 Banbury, England vs. Pat Barrett
09/15 Rochester, England beat Sean Regan by KO
09/18 Weston S. Mare, England vs. Al Hayes
09/19 Chelmsford, England vs. Pat Barrett
09/20 London, England beat John Lees
09/22 Northampton, England beat Al Hayes by KO
09/23 Bracknell, England drew Tibor Szakacs
09/28 Wimbledon, England beat Bruno Elrington
09/29 Dunstable, England beat Johnny Czeslaw by KO
09/30 Eastbourne, England beat Al Hayes
10/03 Guildford, England beat Al Hayes by KO
10/04 Watford, England beat Rocky Wall
10/06 Bridgewater double KO vs. Pat Barrett
10/07 Salisbury, England beat Tony Charles by KO
10/10 Newbury, England vs. Al Hayes
10/12 Wimbledon, England no contest vs. Danny Lynch
10/16 Folkestone, England vs. Al Hayes
10/17 Croydon, England beat Sean Regan by KO
10/19 Bury St. Edm, England vs. Charro Montez
10/20 Dartford, England beat Wayne Bridges
10/23 Aylesbury, England beat Pat Barrett
10/24 Colchester, England drew Pat Barrett
10/26 Walthamstow, England beat Al Hayes
10/28 Hove, England beat Josef Zaranoff by TKO
10/30 Swindon, England beat Wolfgang Starck
10/31 Bournemouth, England vs. Charro Montez
11/01 East Ham drew Tibor Szakacs
11/02 Cambridge vs. Sean Regan
11/04 Kings Lynn, England beat Wolfgang Starck
11/07 Croydon, England beat Big Bruno by KO
11/08 Gt. Yarmouth, England beat Josef Zaranoff
11/09 Wimbledon, England beat Dave Morgan by KO
11/14 Chelmsford, England beat Steve Veidor by KO
11/16 Southampton, England beat Prince Kumali by KO
11/23 Wimbledon, England no contest vs. Mr. X
11/24 Edmonton drew Tibor Szakacs
11/25 Norwich, England beat Steve Logan
11/27 Westbury, England beat Pat Roach by KO
11/28 Hastings, England drew Tibor Szakacs
11/29 Bath, England beat Al Hayes by KO
11/30 Peterborough, England beat Rocky Wall
12/01 Eltham, England beat Sean Regan by DQ
12/02 Salisbury, England beat Prince Kumali
12/07 Wimbledon, England beat Mr. X
12/09 Bellevue, England beat George Bollas
12/11 Worthing, England drew Sean Regan
12/13 Southend, England vs. Bruno Elrington
12/14 Ilford, England beat Prince Kumali
12/16 Maidstone, England beat Molnar

1968
01/05 Herne Bay, England vs. Josef Zaranoff
01/09 Chelmsford, England beat Sean Regan by KO
01/11 Peterborough, England beat Pat Barrett
01/12 Ipswich, England vs. Tibor Szakacs
01/15 Aylesbury, England beat Al Hayes
01/16 Hull, England beat Dennis Mitchell
01/17 Shoreditch, England beat Steve Veidor by KO
01/18 Southampton, England beat Mr. Big
01/20 Coventry, England beat Al Hayes
01/25 Wimbledon, England beat Pat Barrett by DQ
01/30 Colchester, England beat Al Hayes by KO
02/03 Horsham, England no contest vs. Mr. X
02/06 Hull, England beat Mal Kirk by KO
02/07 Watford, England beat Jim Osborne
02/08 Peterborough, England drew Pat Barrett
02/09 Ipswich, England vs. John Lees
02/15 Ilford, England beat Al Hayes
02/16 Edmonton w/. Zebra Kid, beat Steve Veidor & Josef Zaranoff
02/19 Leeds, England beat Dennis Mitchell by TKO
02/20 Croydon, England beat Prince Kumali
02/21 Dartford, England w/. Johnny Yearsley, lost to Al Hayes & Prince Kumali
02/22 Wimbledon, England beat Ian Campbell
02/23 Herne Bay, England vs. Tibor Szakacs
02/26 Leeds, England vs. Enrique Edo Juan
03/01 Rotherham, England beat Barry Douglas by KO
03/02 Horsham, England beat Mr. X by KO
03/04 Slough, England w/. Kendo Nagasaki, beat Al Hayes & Ray Hunter
03/05 Chelmsford, England beat Ian Campbell by KO
03/07 Southampton, England beat Wild Angus
03/08 Edmonton w/. Zebra Kid, lost to Al Hayes & Ray Hunter by DQ
03/14 Wimbledon, England no contest vs. Danny Lynch
03/15 Morecambe, England vs. Hans Streiger
03/16 Norwich, England beat Roy Bull Davis by KO
03/18 Leeds, England w/. Zebra Kid, vs. Ian Campbell & John Cox
03/19 Bournemouth, England beat Josef Zaranoff by KO
03/20 Watford, England beat Mike Marino
03/29 Cardiff, Wales beat Bruno Elrington by KO
04/02 Chelmsford, England beat Josef Zaranoff
04/03 Bath, England beat Big Bruno by KO
04/06 Salisbury, England beat Pat Barrett by KO
04/11 Wimbledon, England beat Danny Lynch by TKO
04/16 Margate, England drew Al Hayes
05/03 Ventnor, England no contest vs. Danny Lynch
05/06 Aylesbury, England beat Ian Campbell
05/07 W. Hempstead, England beat Josef Zaranoff
06/05 Gt. Yarmouth, England beat Wayne Bridges by KO
06/06 Walthamstow, England beat Josef Zaranoff by KO
06/08 Norwich, England beat Wayne Bridges by KO
06/13 Southampton, England beat Josef Zaranoff by KO
06/14 Liverpool, England beat Jim Hussey
06/15 Hanley, England beat John Lees by KO
06/17 Weston S. Mare, England beat Al Hayes
06/18 Hempstead, England drew Tibor Szakacs
(Wrestling as The Outlaw)
06/22 Tokyo, Japan beat Shozo Kobayashi
06/25 Niigata, Japan w/. Sky Hi Lee, lost to Toyonbori & Thunder Sugiyama
06/29 Tokyo, Japan w/. Ian Campbell & Geoff Portz, lost to Great Kusatsu, Tadaharu Tanaka & Toyonobori
07/02 Mitaka, Japan double count out vs. Great Kustatsu
07/10 Nagaoka, Japan beat Tadaharu Tanaka
07/12 Tohkamachi, Japan w/. Sky Hi Lee & Ian Campbell, lost to Thunder Sugiyama, Tadaharu Tanaka & Toyonobori
07/13 Yokohama, Japan w/. Roy Bull Davis, lost to Thunder Sugiyama & Toyonobori
07/14 Kawagoe, Japan w/. Sky Hi Lee & Geoff Portz, lost to Great Kusatsu, Tadaharu Tanaka, & Toyonobori
07/15 Kakegawa, Japan w/. Sky Hi Lee & Ian Campbell, lost to Mammoth Suzuki, Tadaharu Tanaka & Toyonobori
07/16 Sumoto, Japan w/. Sky Hi Lee & Ian Campbell, lost to Shozo Kobayashi, Tadaharu Tanaka & Toyonobori
07/18 Nishiwaki, Japan w/. Sky Hi Lee & Ian Campbell, lost to Takeshi Oiso, Thunder Sugiyama & Toyonobori
07/22 Hamada, Japan w/. Sky Hi Lee & Ian Campbell, lost to Great Kusatsu, Mammoth Suzuki & Toyonobori
07/23 Kurayoshi, Japan w/. Sky Hi Lee & Roy Bull Davis, lost to Great Kusatsu, Tadaharu Tanaka & Toyonobori
07/27 Osaka, Japan w/. Ian Campbell, lost to Thunder Sugiyama & Toyonobori by DQ
07/30 Tokyo, Japan w/. Ian Campbell, lost to Thunder Sugiyama & Toyonobori
Promoter John DaSilva:
?? New Zealand beat John DaSilva
*Won the British Empire title
09/26 Wellington, NZ lost to John DaSilva
*Lost the British Empire title

Appeared in Florida as the Masked Outlaw

1969
(Wrestling as Gordon Nelson)

01/16 Bakersfield, CA w/. Paul Jones, lost to The Medics by count out
01/23 Bakersfield, CA w/. Paul Jones, lost to The Medics Texas Death, Chicken Wire match
07/05 Detroit, MI beat Jack Armstrong
07/08 Dayton, OH drew Pedro Godoy
07/10 Toledo, OH vs. Sonny King
07/12 Cincinnati, OH beat Jack Armstrong
07/15 Dayton, OH beat Prince Pullins
07/16 Mansfield, OH w/. Ben Justice, lost to Great Kojika & Seiji Sakaguchi
07/19 Detroit, MI drew Ben Justice
07/19 Detroit, MI drew Dewey Robertson
07/22 Dayton, OH drew Frankie Laine
07/31 Toledo, OH w/. Pedro Godoy, vs. Jack Armstrong & Al LaFrance
08/02 Detroit, MI w/. Pedro Godoy, beat Jack Armstrong & Bob Harmon
08/05 Dayton, OH w/. Pedro Godoy, beat Shinya Kojika & Seiji Sakaguchi
08/07 Toledo, OH w/. Pedro Godoy, beat Roy & Lou Klein
08/14 Toledo, OH w/. Pedro Godoy, lost to Roy & Lou Klein
08/16 Detroit, MI w/. Pedro Godoy & George Cannon, lost to Billy Watson, Dewey Robertson, & Paul Diamond
08/21 Toledo, OH w/. George Cannon, lost to Roy & Lou Klein
08/28 Toledo, OH vs. Fred Curry
08/30 Detroit, MI lost to Paul Diamond by DQ
09/08 Lorain, OH vs. George Cannon
09/09 Dayton, OH lost to Bull Curry
09/10 Mansfield, OH vs. Seiji Sakaguchi
09/18 Cleveland, OH lost to Moose Cholak
09/24 Mansfield, OH w/. Bobby Blaine, lost to Hartford & Reginald Love
09/26 Newark, OH vs. Seiji Sakaguchi
09/27 Detroit, MI w/. Bulldog Brower, Crybaby Cannon & Pedro Godoy, lost to Bob Ellis, Danny Hodge, Haystacks Calhoun & Fred Curry
09/30 Dayton, OH lost to Lou Thesz
10/07 Dayton, OH drew Jack Dillinger (Don Fargo)
10/11 Detroit, MI lost to Buddy Rogers
10/14 Dayton, OH beat Jack Murphy
12/05 Tokyo, Japan w/. Buddy Colt, lost to Tadaharu Tanaka & Takeshi Oiso

1970
(Wrestling as Mr. Wrestling):
01/08 Amarillo, TX beat Paul Leduc
01/15 Amarillo, TX beat Billy Spears
01/22 Amarillo, TX beat Roberto Soto
01/22 Amarillo, TX lost in a Battle royal
01/29 Amarillo, TX beat Man Mountain Mike by count out
02/05 Amarillo, TX w/. Alex Perez, drew Bobby Duncum & Dusty Rhodes
02/12 Amarillo, TX beat Dusty Rhodes
02/19 Amarillo, TX drew Rufus R. Jones
02/26 Amarillo, TX beat Gorgeous George Jr.
03/05 Amarillo, TX drew The Destroyer
03/12 Amarillo, TX w/. Roberto Soto, lost to Bobby Duncum & The Destroyer
03/19 Amarillo, TX beat The Destroyer by count out
04/09 Amarillo, TX beat Chuck Karbo
04/11 Hereford, TX drew Chuck Karbo
04/16 Amarillo, TX lost to The Beast
04/30 Amarillo, TX drew Johnny Long
05/14 Amarillo, TX beat Bobby Duncum
05/21 Amarillo, TX beat Man Mountain Mike
06/04 Amarillo, TX drew Beautiful Brutus
06/11 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, beat Beautiful Brutus & Bull Ramos by DQ
06/18 Amarillo, TX drew Terry Funk
06/25 Amarillo, TX beat Terry Funk
07/02 Amarillo, TX double DQ vs. The Gladiator
07/09 Amarillo, TX drew The Gladiator
07/23 Amarillo, TX beat Johnny War Lance
07/30 Amarillo, TX w/. The Gladiator, drew Ricky Romero & Bob Griffin
08/06 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Johnny War Lance & Gorgeous George
08/13 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Ricky Romero & Sal Dominguez
08/20 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Terry Funk & Ricky Romero
*Won the Western States tag team titles
08/27 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Terry Funk & Ricky Romero
09/03 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Terry Funk & Ricky Romero by DQ
09/10 Amarillo, TX w/. The Gladiator, lost to Terry Funk & Bob Griffin
10/01 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Nick Kozak & Bob Griffin
10/08 Amarillo, TX w/. The Gladiator, lost to Nick & Jerry Kozak
10/22 Amarillo, TX w/. The Gladiator, lost to Nick Kozak & Ricky Romero
11/05 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Nick Kozak & Ricky Romero by DQ
11/12 Amarillo, TX w/. The Gladiator, drew with Seiji Sakaguchi & Pak Song
12/03 Amarillo, TX drew Bobby Duncum
12/10 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Nick Kozak & Man Mountain Mike

1971
05/09 Gifu, Japan double count out vs. Great Kojika
05/12 Kobe, Japan w/. Destroyer (Dick Beyer), lost to Giant Baba & Antonio Inoki
05/19 Osaka, Japan w/. Karl Kox, lost to Kintaro Oki & Umanosuke Ueda
08/12 Amarillo, TX w/. Ricky Romero & Woody Farmer, beat The Infernos & J.C. Dykes
08/19 Amarillo, TX beat Chief Little Eagle
08/26 Amarillo, TX beat Sal Dominguez
08/28 Hereford, TX w/. Ricky Romero, beat Mr. Okuma & Masio Koma
08/30 El Paso, TX w/. Jerry Kozak, lost to Mr. Okuma & Masio Koma
10/14 Amarillo, TX drew Chief Little Eagle
10/21 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, drew Mr. Okuma & Masio Koma
11/16 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, beat Mr. Okuma & Masio Koma
12/16 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, beat Bull Ramos & Cyclone Negro by DQ
12/16 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, drew Mr. Okuma & Masio Koma
12/25 Amarillo, TX w/. Nick Roberts, lost to Mr. Okuma & Masio Koma

1972
01/06 Amarillo, TX w/. Terry Funk & Eric Rommel, beat Pak Song, Mr. Okuma, & Masio Koma
01/13 Amarillo, TX w/. Ricky Romero & Eric Rommel, beat Pak Song, Mr. Okuma & Masio Koma
01/20 Amarillo, TX lost to Moose Morowski by count out
03/07 Odessa, TX w/. Suni War Cloud, vs. Moose Morowski & Duke Myers
03/09 Amarillo, TX w/. Ricky Romero & Eric Rommel, beat Moose Morowski, Masio Koma & Mr. Okuma
03/11 Hereford, TX w/. Nick Kozak & Bud Cody, beat Masio Koma, Mr. Okuma & Pak Song
03/16 Amarillo, TX w/. Suni War Cloud, lost to Dick Murdoch & Buck Robley
03/23 Amarillo, TX lost to Bobby Duncum
03/25 Hereford, TX w/. Buck Robley, lost to Duke Myers & Apache Gringo
06/22 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, lost to Red Devil & J.C. Dykes
06/22 Amarillo, TX lost in a Battle royal
06/24 Hereford, TX w/. Bud Cody, lost to Masio Koma & Mr. Okuma
07/06 Amarillo, TX beat Red Devil by DQ
07/08 Hereford, TX beat Red Devil by DQ
07/13 Amarillo, TX w/. Pak Song & Eric Rommel, beat Dingo the Sundowner, Red Devil & J.C. Dykes
07/15 Hereford, TX w/. Sal Domingues, beat Red Devil & Dingo the Sundowner
07/20 Amarillo, TX lost to J.C. Dykes
08/03 Amarillo, TX lost to Red Devil
08/05 Hereford, TX w/. Pak Song, beat Red Devil, Karl Von Steiger & J.C. Dykes
08/09 Lubbock, TX beat Moose Morowski
08/19 Hereford, TX drew Sal Domingues
08/24 Amarillo, TX beat Sal Dominguez
08/26 Hereford, TX drew Moose Morowski
09/07 Amarillo, TX beat Masio Koma
09/09 Hereford, TX w/. Suni War Cloud, beat Dennis Bockwinkel & Hans Mueller
09/14 Amarillo, TX drew Bill Cody
09/19 Odessa, TX drew Moose Morowski
09/19 Odessa, TX 17-man Battle royal
09/20 El Paso, TX w/. Ricky Romero, lost to The Infernos
09/26 Odessa, TX beat Moose Morowski
09/30 Hereford, TX lost to Hank James
10/05 Amarillo, TX w/. Nick Kozak, beat Hans Mueller & Karl Von Steiger
10/12 Amarillo, TX beat Red Devil
10/19 Amarillo, TX lost to Alex Perez
11/02 Amarillo, TX lost to Ricki Starr
11/09 Amarillo, TX w/. Al Hayes & Ricky Romero, drew Karl Kox, The Viking & Karl Von Steiger
11/16 Amarillo, TX drew Nick Kozak
12/02 Hereford, TX lost to Alfred Hayes by count out
12/07 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, drew Ricki Starr & Mack Quarry
12/09 Hereford, TX w/. Mack Quarry, lost to Red Devil & Tapia
12/11 El Paso, TX drew Ricki Starr
12/14 Amarillo, TX lost to Hank James
12/28 Amarillo, TX beat Karl Kox by DQ

1973
(Wrestling as Mr. Wrestling):
02/09 Los Angeles, CA beat Kenji Shibuya
02/23 Los Angeles, CA w/. Ripper Collins, beat Mr. Saito & Kim Duk
03/09 Los Angeles, CA w/. The Destroyer, lost to David Morgan & Raul Mata
03/23 Los Angeles, CA lost to David Morgan by DQ
04/01 Los Angeles, CA beat Billy Rogers
04/07 Los Angeles, CA drew Dory Dixon
04/21 Los Angeles, CA drew Raul Mata
05/04 ?? w/. Ripper Collins, beat David Morgan & Tony Rocco
*Won the NWA America's tag team titles
05/05 Los Angeles, CA drew Chris Tolos
05/18 Los Angeles, CA w/. Ripper Collins, lost to Raul Reyes & Ray Mendoza
*Lost the NWA America's tag team titles
05/19 Los Angeles, CA lost to Kenji Shibuya
05/23 Lubbock, TX double count out vs. Karl Krupp
05/30 Lubbock, TX drew Alfred Hayes
06/06 Lubbock, TX lost to Karl Krupp
06/13 Lubbock, TX w/. Moose Morowski & Nick Kozak, drew Karl Krupp, Buck Robley, & Hank James
06/18 El Paso, TX lost to Karl Krupp
*Unmasked by Krupp following the match
(Wrestling as Gordon Nelson)
06/27 Lubbock, TX lost to Karl Krupp German Blood match
07/02 El Paso, TX vs. Tomomi (Jumbo) Tsuruta
07/09 El Paso, TX beat Alfred Hayes
07/11 Lubbock, TX beat Nick Kozak
07/16 El Paso, TX w/. Hank James vs. Moose Morowski & Alfred Hayes
07/23 El Paso, TX vs. Satchmo Boagie
08/10 ??, CA w/. Pak Song, lost to Ruben Juarez & Raul Reyes
*Lost the NWA America's tag team titles (2)
08/24 Los Angeles, CA w/. Pak Song, lost to Ruben Juarez & Raul Reyes
11/02 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, lost to Raul Mata & Raul Reyes
11/14 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, beat Sal Lothario & El Negro
11/17 Hollywood, CA w/. Dr. Death, beat Raul Mata & Raul Reyes
11/30 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, lost to Man Mountain Mike by DQ -- Handicap match
12/01 Hollywood, CA w/. Dr. Death, beat Suni War Cloud & Mablo Cordoza
12/01 Hollywood, CA w/. Dr. Death, drew Fred Blassie & Sal Lothario
12/05 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, beat Lou Anthony & Suni War Cloud
12/07 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, beat Fred Blassie & Raul Mata by DQ
12/12 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, beat Pak Song & Suni War Cloud
12/21 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, lost to Victor Rivera & Raul Mata
*Lost the NWA America's tag team titles (3)
12/25 Amarillo, TX beat Don Fargo
12/26 Los Angeles, CA w/. Dr. Death & John Tolos, beat Victor Rivera, Raul Mata & Sal Lothario
12/26 Los Angeles, CA w/. Little Tokyo, beat Suni War Cloud & Haiti Kid

1974
01/07 Bakersfield, CA lost to Pak Song
01/09 Lubbock, TX lost to Cyclone Negro
01/10 Amarillo, TX beat Kung Fu Lee by DQ
01/16 Los Angeles, CA w/. Ben Gali, lost to Victor Rivera & Raul Mata
01/18 Los Angeles, CA lost to Duane Allen
01/19 Hollywood, CA drew Pak Song
01/22 Long Beach, CA lost to Andre the Giant
01/24 Amarillo, TX beat Phil Robley
01/30 Lubbock, TX drew Stan Hansen
01/31 Amarillo, TX lost to Kung Fu Lee
02/20 Lubbock, TX drew Stan Hansen
02/27 Lubbock, TX beat Buck Robley
03/06 Lubbock, TX lost to Bob Backlund
03/09 Amarillo, TX lost to Terry Funk
03/20 Lubbock, TX w/. Stan Hansen, lost to The Patriots
03/25 El Paso, TX lost to Kung Fu Lee
04/04 Los Angeles, CA lost to Louie Tillet
04/05 Los Angeles, CA lost to John Tolos
04/09 Los Angeles, CA lost to The Samoan
04/10 Lubbock, TX lost to Patriot #2
04/17 Lubbock, TX w/. Nick Kozak, lost to Karl Kox & The Wolfman
08/28 Lubbock, TX w/. Siegfried Steinke, lost to Bob Backlund & Akio Sato
09/04 Lubbock, TX drew Akio Sato
09/09 El Paso, TX lost to Akio Sato
09/19 Amarillo, TX beat Bob Backlund
09/26 Amarillo, TX beat Les Thornton
10/02 Lubbock, TX w/. Karl Kox, lost to Mike Dubois & J.J. Dillon
10/09 Lubbock, TX drew Akio Sato
10/10 Amarillo, TX w/. Karl Von Steiger & Seigfried Steinke, lost to Akio Sato, Ricky Romero & Nick Kozak
10/13 Clovis, NM drew Nick Kozak
10/15 Pueblo, CO drew Nick Kozak
10/16 Lubbock, TX lost to Mr. Okuma
10/23 Lubbock, TX w/. Akio Sato, lost to Karl Von Steiger & Siegfried Steinke
10/24 Amarillo, TX lost to Siegfried Steinke
10/26 Amarillo, TX drew Mr. Okuma
10/30 Lubbock, TX drew Siegfried Steinke
11/06 Lubbock, TX drew Gorgeous George Jr.
11/13 Lubbock, TX lost to Mr. Okuma
11/15 Abilene, TX lost to El Gran Goliath

1975
01/01 Lubbock, TX lost to Akio Sato
02/27 Corpus Christi, TX vs. Roddy Piper
03/18 Odessa, TX beat Mitsuo Momota
03/19 Lubbock, TX lost to Golden Hawk
03/20 Amarillo, TX lost to Chief Big Heart
04/09 Los Angeles, CA lost to Dennis Stamp
04/12 Los Angeles, CA lost to Reno Tuufuli
04/19 Colorado Springs, CO lost to Dory Funk Jr.
05/14 Lubbock, TX lost to Moose Morowski
World Class Championship Wrestling:
(Wrestling as Gordon Nelson)
05/22 Corpus Christi, TX vs. Mad Dog Vachon
06/04 San Antonio, TX beat Kim Duk
06/05 Corpus Christi, TX lost to Billy Grahan
06/11 San Antonio, TX beat Leo Seitz
06/18 San Antonio, TX lost to El Gran Marcus
06/19 Corpus Christi, TX vs. Bill Howard
06/26 Corpus Christi, TX vs. Jos Leduc
07/01 Dallas, TX lost to Red Bastein
07/07 Fort Worth, TX beat Tiger Conway
07/08 Dallas, TX lost to El Gran Marcus
07/09 San Antonio, TX drew Bill Howard
07/14 Fort Worth, TX lost to Billy Graham
07/14 Fort Worth, TX lost in a Battle royal
07/15 Dallas, TX lost to Bill Howard
07/16 San Antonio, TX lost to Geoff Portz
07/18 Houston, TX lost to Mad Dog Vachon
07/21 Fort Worth, TX lost to Mad Dog Vachon
07/28 Fort Worth, TX w/. Geoff Portz, lost to Red Bastein & El Gran Marcus
07/29 Dallas, TX lost to Bill Howard

1976
(Wrestling as Mr. Wrestling)

02/06 Lubbock, TX beat Mr. Okuma

1977
Championship Wrestling from Florida:
(Wrestling as Gordon Nelson)

03/22 Tampa, FL lost to The Assassin
03/29 Tampa, FL beat El Gaucho
04/01 Tallahassee, FL vs. Paul Orndorff
04/15 Fort Lauderdale, FL vs. Beauregard
04/22 Fort Lauderdale, FL vs. Beauregard
04/29 Fort Lauderdale, FL vs. Mephisto
05/11 Fort Pierce, FL lost to Kevin Sullivan

1979
05/24 Jacksonville, FL lost to Don Serrano
05/28 West Palm Beach, FL lost to Cyclone Negro
05/30 Miami, FL w/. Ben Alexander, lost to Don Serrano & Cyclone Negro
06/02 Jacksonville, FL w/. Ben Alexander, lost to Don Serrano & Cyclone Negro
08/23 Amarillo, TX lost to Dory Funk Jr.
08/25 Colorado Springs, CO w/. El Halcon, beat Los Diablos
10/02 Tampa, FL as Golden Terror, lost to Manny Fernandez
11/19 West Palm Beach, FL drew Gestapo
11/26 West Palm Beach, FL beat Gestapo
12/04 Tampa, FL vs. Mike Miller
12/05 Miami, FL w/. Don Serrano, lost to Mr. Hito & Mr. Sakurada

1980
01/01 Tampa, FL beat Rip Oliver
01/02 Miami, FL drew Mike Nelson
01/07 West Palm Beach, FL w/. Don Diamond, lost to Stan Lane & Bryan St. John
01/08 Tampa, FL beat Luis Astea
01/08 Tampa, FL lost to Super Destroyer
01/09 Miami, FL beat Don Serrano
01/10 Jacksonville, FL beat Terry Taylor
01/16 Miami, FL beat Ron Slinker
01/18 Lakeland, FL beat Ron Slinker
02/06 Miami, FL lost to Twin Devil #2
02/10 Orlando, FL drew Frank Monte
02/12 Tampa, FL w/. Fabulous Moolah vs. Geoff Portz & Wendi Richter
02/17 Orlando, FL drew Geoff Portz
02/25 West Palm Beach, FL beat Barry Windham
02/26 Tampa, FL w/. Barry Windham, drew Geoff Portz & Frank Monte
02/27 Hollywood, FL beat Frank Monte
03/02 Orlando, FL w/. Barry Windham, lost to Twin Devils
03/03 West Palm Beach, FL beat Mike Miller
03/04 Tampa, FL w/. Barry Windham vs. Twin Devils
03/05 Miami, FL lost to Mr. Saito
03/09 Orlando, FL beat Butcher Brannigan
03/11 Tampa, FL w/. Barry Windham, vs. Frank Monte & Geoff Portz
03/16 Orlando, FL beat Mike Miller
03/16 Orlando, FL lost to Reggie Parks
04/02 Miami, FL w/. Barry Windham, lost to Twin Devils
04/03 Jacksonville, FL lost to Reggie Parks
04/05 Gainesville, FL beat Barry Windham
04/06 Orlando, FL beat Frank Monte
04/15 Deland, FL w/. Reg Parks, vs. Stan Lane & Bryan St. John
04/19 St. Petersburg, FL w/. Reg Parks, lost to Twin Devils
04/24 Jacksonville, FL w/. Reg Parks & Barry Windham, beat Snake Brown & Twin Devils
04/30 Miami, FL beat Frank Monte
06/17 Tampa, FL beat Raul Mata
06/18 Miami, FL drew Scott McGee
06/20 Sarasota, FL vs. Barry Windham
06/25 Miami, FL lost to Steve Keirn
06/26 Jacksonville, FL drew Scott McGee
07/03 Jacksonville, FL lost to Bubba Douglas
07/13 Orlando, FL drew Bubba Douglas
07/15 Tampa, FL drew Geoff Portz
07/16 Miami, FL beat Frank Monte
07/17 Jacksonville, FL drew Raul Mata
07/21 West Palm Beach, FL drew Geoff Portz
07/22 Tampa, FL lost to Bill White
07/31 Jacksonville, FL lost to Mr. Saito
08/07 Jacksonville, FL w/. Scott McGee, lost to Mr. Saito & Super Destroyer
09/29 Miami, FL w/. Tommy Yates, beat Geoff Portz & Frank Monte
10/15 Miami, FL drew The Terror
11/26 Miami, FL drew Billy Whitecloud
12/07 Orlando, FL w/. Reggie Jackson, beat Scorpion & The Terror

1981
02/08 Ocala, FL w/. Reggie Parks, drew Nicolai Volkoff & Chris Markoff
06/01 West Palm Beach, FL beat Bubba Douglas
06/03 Miami, FL lost to Professor Sonoda
06/14 Fort Lauderdale, FL lost to Professor Sonoda
06/15 West Palm Beach, FL lost to Professor Sonoda
06/17 Miami, FL drew Bubba Douglas
06/18 Jacksonville, FL beat Reggie Parks
06/24 Fort Lauderdale, FL w/. Professor Sonoda, lost to Jerry Brisco & Coco Samoa
07/06 West Palm Beach, FL lost to Professor Sonoda
07/08 Sunrise, FL lost to Buzz Sawyer
07/22 Miami, FL beat Professor Sonoda
07/31 Melbourne, FL beat Bubba Douglas
08/03 West Palm Beach, FL lost to Hiro Matsuda
08/05 Miami, FL lost to Bubba Douglas
09/08 Tampa, FL drew Ray (Hercules) Hernandez
10/03 Tampa, FL w/. Ray Hernandez, lost to Buzz Sawyer & Assassin #2
10/24 Tampa, FL w/. El Gran Apollo, lost to Buzz Sawyer & Eddie Mansfield

1982
04/05 West Palm Beach, FL beat Bob Russell
04/05 West Palm Beach, FL lost to Brian Blair
04/07 Miami, FL beat Bob Russell
04/29 Fort Lauderdale, FL lost to Derek Draper
06/06 Orlando, FL lost to Terry Allen
06/09 Miami, FL lost to Vinnie Valentino
07/08 Jacksonville, FL lost to Tommy Wright
07/14 Miami, FL w/. Tommy Wright, drew "Alabama Chain Gang"


Compiled by Vance Nevada with extensive research assistance by Ray Plunkett and files from Yasuhiko Morozumi, Mike Rodgers, Robert Van Kavelaar, & Steve Yohe




CANOE.CA SLAM!