July 30, 2005
Kerry Brown
KERRY "PITBULL" BROWN
(1979 - 2004)


REAL NAME: Kerry Brown
AKA: Rick Valentine; Kerry Lee Brown; Mauler 79; Super Destroyer
BORN: Winnipeg
Uncle: "Bulldog" Bob Brown
TITLES HELD:
Atlantic Grand Prix U.S. title 1982
Stampede tag team 1982-89 (4x)
Atlantic Grand Prix tag team 1983
Stampede North American 1985
WWC (Puerto Rico) tag team 1990
WWC Caribbean tag team 1990-91 (2x)
WFWA Canadian Heavyweight 1993
NWA Canadian Heavyweight 2004


* * * * * * * * * * *
1,118 documented matches as of December 20, 2004

1979
American Wrestling Asociation - Promoter Verne Gagne:
12/06Winnipeg, MBlost to Greg Gagne
1980
Central States Wrestling Promoter Bob Geigel:
(Wrestling as Kerry Brown)
01/10Kansas City, KSdrew Ron McFarlane
01/24Kansas City, KSbeat The Beast
01/25St. Louis, MOlost to Takachiho
02/03Kansas City, KSbeat Ron McFarlane
02/06Topeka, KSlost to Ed Wiskowski
02/08St. Louis, MOw/. Pat O'Connor & Eddie Gilbert, beat Ron McFarlane, Carlos Rodriguez, & Takachio
02/14Kansas City, KSlost to Ed Wiskowski
02/21Kansas City, KSlost to Pak Song
02/22St. Louis, MOw/. Eddie Gilbert, beat Ron McFarlane & Billy Howard
02/24Des Moines, IAlost to Takachiho
02/28Kansas City, KSw/. Eddie Gilbert, beat Billy Howard & Tommy Sharpe
03/01Sedalia, MOlost to Pak Song
03/06Kansas City, KSw/. Don Moore, drew Tommy Sharpe & The Mongol
03/07St. Louis, MOw/. George Wells, lost to Takachio & Pak Song
03/08Des Moines, IAlost to Pak Song
03/13Kansas City, KSbeat Don Moore
03/20Kansas City, KSlost to Ed Wiskowski
03/27Kansas City, KSdouble DQ vs. Bill Howard
04/03Kansas City, KSdrew Ron McFarlane
04/10Kansas City, KSlost to Ed Wiskoski by DQ
04/17Kansas City, KSbeat Ringo
04/24Kansas City, KSlost to Billy Howard
04/25St. Louis, MOw/. Tommy Sharpe, lost to Takachio & Pak Song
05/01Kansas City, KSlost to Ron McFarlane
05/08Kansas City, KSlost to Billy Howard
05/10Sedalia, MOlost to Bobby Jaggers
05/15Kansas City, KSlost to Bobby Jaggers
05/29Kansas City, KSw/. Omar Atlas, beat Bobby Jaggers & Ron McFarlane
05/29Kansas City, KSBattle royal
05/30Seward, KSlost to Chris Markoff
06/04Des Moines, IAlost to Bobby Jaggers
06/05Kansas City, KSw/. George Wells, beat Billy Howard & Ed Wiskoski
06/12Kansas City, KSdrew Billy Howard
06/13St. Louis, MOw/. Tom Andrews, beat Skandar Akbar & Tommy Sharpe
06/19Kansas City, KSw/. Tommy Sharp, lost to Buzz Tyler & Billy Howard
06/26Kansas City, KSw/. Tommy Sharp & Yoshi Momota, lost to Buzz Tyler, Billy Howard, & Bobby Jaggers
07/03Kansas City, KSlost to Roger Kirby
07/10Kansas City, KSlost to Billy Howard
07/12St. Louis, MOlost to Baron Von Raschke
07/17Kansas City, KSbeat Billy Howard by DQ
07/24Kansas City, KSbeat Ken Yates
07/31Kansas City, KSw/. Bob Brown, lost to Roger Kirby & Takachiho
08/08St. Louis, MObeat Billy Howard
08/14Kansas City, KSlost to Billy Howard
08/24Topeka, KSw/. Bob Brown, beat Mike George & Bob Sweetan by DQ
08/28Kansas City, KSw/. Tommy Sharp, lost to Billy Howard & Black Devil
09/11Kansas City, KSlost to Tom Andrews
09/12St. Louis, MOlost to Bob Sweetan
09/14Des Moines, IAw/. Akio Sato, drew Takachiho
Handicap match
09/18Kansas City, KSdrew Tommy Sharp
09/25Kansas City, KSlost to Super Destroyer
10/02Kansas City, KSw/. Tommy Sharp & Jesse Barr, lost to Billy Howard, Buzz Tyler, & Takachiho
10/09Kansas City, KSlost to Takachiho
10/16Kansas City, KSlost to Super Destroyer
10/16Kansas City, KSlost in an 8-man elimination tag match
10/23Kansas City, KSw/. Rufus R. Jones, beat Buzz Tyler & Takachiho
10/24St. Louis, MOw/. Jesse Barr & Spike Huber, beat Buzz Tyler, Billy Starr & Takachio
10/30Kansas City, KSlost to Billy Howard
11/20Kansas City, KSw/. Jesse Barr, lost to Billy Starr & Takachiho
11/27Kansas City, KSBattle royal
12/04Kansas City, KSbeat Jesse Barr
12/05St. Louis, MOlost to Kevin Von Erich
12/05St. Louis, MOlost in a Battle royal
12/11Kansas City, KSbeat Billy Starr
1981
01/01Kansas City, KSw/. Bob Brown, lost to Pat & Mike Kelly
01/02St. Louis, MOw/. Jean Antone, lost to Buzz Tyler & Sandy Partlowe
Stampede Wrestling -- Promoter Stu Hart:
01/02Calgary, ABdrew Tucker G. Stone
01/16Calgary, ABbeat Goldie Rogers
01/17Edmonton, ABvs. Kelly Kiniski
01/23Calgary, ABw/. Randy Webber, vs. Mr. Hito & Cuban Assassin
01/24Edmonton, ABw/. Kelly Kiniski, vs. Cuban Assassin & Mr. Hito
01/30Calgary, ABvs. Elton Stanton
01/31Edmonton, ABw/. Jim Neidhart, vs. Duke Myers & Mike Sharpe Jr.
02/06Calgary, ABlost to Duke Myers
02/07Edmonton, ABw/. Jim Neidhart, vs. Duke Myers & Mike Sharpe Jr.
02/13Calgary, ABw/. Jim Neidhart, beat Cuban Assassin & Mr. Hito
02/17Regina, SKdrew Cuban Assassin
02/20Calgary, ABw/. Jim Neidhart, lost to Duke Myers & Mike Sharpe Jr.
02/21Edmonton, ABw/. Jim Neidhart, vs. Duke Myers & Mike Sharpe Jr.
02/24Regina, SKbeat Goldie Rogers
02/27Calgary, ABw/. Jim Neidhart, beat Duke Myers & Mike Sharpe Jr.
02/28Edmonton, ABw/. Jim Neidhart, vs. Duke Myers & Mike Sharpe Jr.
03/03Regina, SKbeat Randy Webber by DQ
03/06Calgary, ABbeat Randy Webber
03/07Edmonton, ABbeat Don Hipkiss
03/10Regina, SKbeat T.G. Stone
03/13Calgary, ABbeat T.G. Stone
03/14Edmonton, ABvs. Randy Webber
03/20Calgary, ABw/. Duke Myers & Mike Sharpe Jr, beat Jim Neidhart, Bret & Keith Hart
03/24Regina, SKw/. Myers & Mike Sharpe Jr, beat Gama Singh, Bobby Burke, & Rocky Brewer
03/27Calgary, ABvs. Rocky Brewer
03/31Regina, SKbeat Bobby Burke by DQ
04/03Calgary, ABw/. Goldie Rogers, lost to Bruce Hart & Randy Webber by DQ
04/04Edmonton, ABw/. Goldie Rogers, vs. Bruce Hart & T.G. Stone
04/10Calgary, ABw/. Hubert Gallant, beat Bruce & Keith Hart
04/11Edmonton, ABw/. Hubert Gallant, vs. Bruce & Keith Hart
04/17Calgary, ABw/. Hubert Gallant, lost to Bruce & Keith Hart
04/18Edmonton, ABw/. Hubert Gallant & Jude Rosenbloom, lost to Jim Neidhart, Bruce & Keith Hart
04/21Regina, SKlost to Bobby Burke by DQ
04/24Calgary, ABbeat Jim Neidhart by DQ
04/25Edmonton, ABvs. Jim Neidhart
04/28Regina, SKw/. Myers, lost to Bret Hart & Leo Burke by CO
05/01Calgary, ABbeat Bobby Burke
05/05Regina, SKbeat Bobby Burke
05/08Calgary, ABw/. Myers, beat Bret Hart & Mr. Hito
05/09Edmonton, ABw/. David Shultz, vs. Leo & Bobby Burke
05/19Regina, SKw/. Dynamite Kid, lost to Bret Hart & Davey Boy Smith
No DQ, 2 referees
05/22Calgary, ABw/. Myers, beat Bret & Keith Hart by DQ
05/23Edmonton, ABw/. Dynamite Kid & David Shultz, beat Bret, Bruce, & Keith Hart
05/29Calgary, ABdrew Bret Hart
05/30Edmonton, ABw/. Dynamite Kid, vs. Bruce Hart & Davey Boy Smith
06/02Regina, SKw/. Myers, beat Mike Hammer & T.G. Stone
06/05Calgary, ABdouble DQ vs. Bret Hart
06/06Edmonton, ABw/. Dynamite Kid, beat Bruce Hart & Davey Boy Smith
06/09Regina, SKw/. Myers & David Shultz, beat Davey Boy Smith, Gama Singh, & Mike Hammer
06/12Calgary, ABbeat Kerry Brown
06/19Calgary, ABw/. Myers, beat Bill Irwin & Bruce Hart by DQ
06/26Calgary, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Bill Irwin
06/27Edmonton, ABw/. Myers & Dynamite Kid, vs. Bruce Hart, Davey Boy Smith, & Bill Irwin
07/03Calgary, ABw/. Myers & David Shultz, beat Bill Irwin, Randy Tyler, & Duffy O'Rourke
07/04Edmonton, ABw/. Myers, vs. Bill Irwin & Duffy O'Rourke
07/07Regina, SKw/. Jude Rosenbloom, lost to Randy Tyler & Bill Irwin
07/10Calgary, ABw/. Mike Hammer, lost to Randy Tyler & Bill Irwin
07/14Regina, SKbeat Bill Irwin by CO
07/15Swift Current, SKw/. Myers, lost to Randy Tyler & Bill Irwin
07/18Enoch, ABw/. Myers, lost to Randy Tyler & Bill Irwin
07/21Regina, SKlost to Bill Irwin by CO
07/21Regina, SKw/. Myers, lost to Randy Tyler & Bill Irwin
07/23Swan River, MBNo info. Available
07/25Enoch, ABw/. Myers, lost to Randy Tyler & Bill Irwin
07/28Regina, SKw/. Myers, no contest vs. Randy Tyler & Bill Irwin
07/29Regina, SKw/. Myers & J.R. Foley, beat Bruce Hart, Randy Tyler, & Bill Irwin
07/31Calgary, ABvs. Bill Irwin
08/04Regina, SKbeat Duffy O'Rourke
08/07Calgary, ABw/. Myers, beat Bill Irwin & Jim Neidhart
08/14Calgary, ABw/. Myers, drew Jim Neidhart & Bill Irwin
08/18Regina, SKw/. Myers, no contest vs. Jim Neidhart & Bill Irwin
08/21Calgary, ABdrew Jim Neidhart
08/25Regina, SKbeat Jim Neidhart
08/28Calgary, ABbeat Jim Neidhart
09/01Regina, SKbeat Bill Irwin
09/04Calgary, ABw/. David Shultz, beat Randy Tyler & Bill Irwin
09/08Regina, SKw/. Myers, beat Mr. Hito & T.G. Stone
09/11Calgary, ABbeat Gerry Morrow by CO
09/15Regina, SKw/. Myers, beat Robbie Stewart & Mr. Hito
09/18Calgary, ABw/. Myers, lost to Davey Boy Smith & Bruce Hart
09/22Regina, SKw/. Myers, beat Robbie Stewart & Charles Buffong
09/25Calgary, ABw/. Myers, beat Davey Boy Smith & Bruce Hart
09/26Edmonton, ABw/. Myers, vs. Davey Boy Smith & Bruce Hart
09/29Regina, SKw/. Dynamite Kid, beat Davey Boy Smith & Bruce Hart by DQ
10/02Calgary, ABw/. Myers, lost to Davey Boy Smith & Bruce Hart by DQ
10/06Regina, SKw/. Dynamite Kid, beat Davey Boy Smith & Bruce Hart
10/10Edmonton, ABw/. Myers, Dynamite Kid & Great Gama, vs. Bruce & Keith Hart, Davey Boy Smith, & Robbie Stewart
10/13Regina, SKlost to Randy Webber by DQ
10/17Edmonton, ABw/. Myers, Dynamite Kid & Great Gama, vs. Bruce & Keith Hart, Davey Boy Smith, & Robbie Stewart
Elimination match
10/23Calgary, ABw/. Myers, beat Hercules Ayala & Robbie Stewart
10/24Edmonton, ABw/. Myers & Dynamite Kid, vs. Hercules Ayala, Bruce & Keith Hart
10/27Regina, SKw/. Myers, beat Hercules Ayala & Gerry Morrow by DQ
10/30Calgary, ABw/. Myers, beat Keith Hart & Mr. Hito
10/31Edmonton, ABw/. Myers, vs. Davey Boy Smith & Bruce Hart
11/03Regina, SKbeat Randy Webber by DQ
11/06Calgary, ABbeat Gerry Morrow
11/08Edmonton, ABw/. Myers, vs. Hercules Ayala & Gerry Morrow
11/13Calgary, ABw/. Myers, beat Hercules Ayala & Keith Hart by DQ
11/17Regina, SKw/. Myers, beat Jim Neidhart & Gerry Morrow
11/20Calgary, ABw/. Myers, beat Mr. Hito & Gerry Morrow
11/24Regina, SKw/. Great Gama & Jude Rosenbloom, lost to Davey Boy Smith, Bruce Hart & Kung Fu
11/27Calgary, ABw/. Myers, beat Gerry Morrow & Mr. Hito
12/04Calgary, ABbeat Mr. Hito
12/08Regina, SKw/. David Shultz, no contest vs. Jim Neidhart & Hercules Ayala
12/11Calgary, ABlost to Mr. Hito
12/15Regina, SKw/. Myers & David Shultz, lost to Jim Neidhart, Hercules Ayala, & Mr. Hito
12/18Calgary, ABw/. David Shultz, beat Hercules Ayala & Mr. Hito
12/20Edmonton, ABlost to Mr. Hito
12/22Regina, SKbeat Hercules Ayala by CO
1982
01/08Calgary, ABbeat Keith Hart
01/09Edmonton, ABw/. David Shultz, vs. Hercules Ayala & Mr. Hito
01/12Regina, SKw/. David Shultz, beat Hercules Ayala & Mr. Hito
01/15Calgary, ABw/. David Shultz, lost to Leo Burke & Hercules Ayala
01/16Edmonton, ABw/. David Shultz, drew Leo Burke & Hercules Ayala
01/19Regina, SKw/. David Shultz, lost to Leo Burke & Keith Hart
01/22Calgary, ABw/. David Shultz, beat Leo Burke & Hercules Ayala
01/26Regina, SKw/. David Shultz, lost to Leo Burke & Hercules Ayala
01/29Calgary, ABw/. Hubert Gallant, beat Keith Hart & Mike Hammer
01/30Edmonton, ABw/. David Shultz, vs. Leo Burke & Hercules Ayala
02/05Calgary, ABbeat David Shultz by count out
02/06Edmonton, ABvs. David Shultz
02/12Calgary, ABlost to David Shultz by DQ
02/18Calgary, ABw/. Myers, lost to David Shultz & Leo Burke by DQ
02/21Edmonton, ABw/. Myers, vs. David Shultz & Leo Burke
02/25Calgary, ABw/. Myers, lost to David Shultz & Leo Burke
02/26Calgary, ABw/. Myers, lost to David Shultz & Leo Burke
03/05Calgary, ABw/. Myers, drew David Shultz & Leo Burke
03/06Hobbema, ABw/. Myers, no contest vs. David Shultz & Leo Burke
03/09Regina, SKw/. Myers, lost to David Shultz & Leo Burke
03/12Calgary, ABw/. Myers, double CO vs. David Shultz & Leo Burke
03/19Calgary, ABbeat Steve Taylor
03/20Calgary, ABbeat Keith Hart
03/20Calgary, ABdouble count out vs. Hercules Ayala
03/21Calgary, ABbeat Tim Shea
03/21Calgary, ABlost to Leo Burke
03/22Regina, SKw/. Myers, beat Tim Shea & Robbie Stewart
03/23Regina, SKw/. Myers, beat Hercules Ayala & Kung Fu
03/23Regina, SKw/. Myers, beat Bret & Bruce Hart
03/23Regina, SKw/. Myers, beat David Shultz & Leo Burke
*Won vacant Stampede tag team titles
03/26Calgary, ABdrew David Shultz
03/27Hobbema, ABvs. David Shultz
03/30Regina, SKw/. Myers, lost to David Shultz & Leo Burke by DQ
04/02Calgary, ABbeat David Shultz
04/06Regina, SKw/. Myers & Mike Shaw, no contest vs. David Shultz, Leo Burke, & Tim Shea
04/09Calgary, ABw/. Myers & Ho Chi Lau, drew David Shultz, Leo Burke, & Hercules Ayala
04/10Edmonton, ABw/. Myers & Ho Chi Lau, vs. David Shultz, Leo Burke, & Hercules Ayala
04/13Regina, SKw/. Myers & Ho Chi Lau, no contest vs. David Shultz, Leo Burke, & Hercules Ayala
04/16Calgary, ABw/. Myers & Ho Chi Lau, lost to David Shultz, Leo Burke, & Hercules Ayala
04/20Regina, SKw/. Myers, lost to Leo Burke & Hercules Ayala
04/23Calgary, ABw/. Myers, lost to Leo Burke & David Shultz by DQ
Cage match
04/24Edmonton, ABw/. Myers, vs. Leo Burke & Hercules Ayala
04/27Regina, SKw/. Myers, lost to Leo Burke & Hercules Ayala
04/30Calgary, ABw/. Myers & Dynamite Kid, no contest vs. Leo Burke, Bret & Bruce Hart
05/01Edmonton, ABw/. Myers & Ho Chi Lau, beat Bret Hart, Leo Burke, & Hercules Ayala
05/04Regina, SKw/. Myers & Ho Chi Lau, beat Bret Hart, Leo Burke, & Hercules Ayala
05/07Calgary, ABw/. Dynamite Kid, drew Bret & Bruce Hart
05/08Edmonton, ABw/. Myers & Ho Chi Lau, vs. Bret Hart, Leo Burke, & Hercules Ayala
05/11Regina, SKlost to Bret Hart by DQ
05/14Calgary, ABlost to Bret Hart
05/15Edmonton, ABlost to Bret Hart
05/16Regina, SKw/. Myers, no contest vs. Bret Hart & Hercules Ayala
05/21Calgary, ABdrew Bret Hart
05/28Calgary, ABw/. Myers, lost to Bret Hart & Jim Neidhart
05/29Edmonton, ABw/. Myers, lost to Bret Hart & Jim Neidhart
06/01Regina, SKlost to Jim Neidhart
Atlantic Grand Prix Wrestling - Promoter Emile Dupre:
(Wrestling as Rick Valentine)
06/17Halifax, NSbeat Rocky Dellaserra
06/23Truro, NSbeat Rocky Dellaserra
07/17Halifax, NSbeat Rocky Dellaserra
07/18New Glasgow, NSno contest vs. Hercules Ayala
07/23Truro, NSbeat Rocky Dellaserra & Angel Castro by count out
Handi-cap match
08/19Truro, NSlost to Leo Burke by count out
08/22New Glasgow, NSlost to Leo Burke by DQ
09/08Truro, NSw/. Bob Brown, lost to Leo Burke & Great Malumba
09/11New Glasgow, NSlost to Leo Burke
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
09/12Edmonton, ABw/. Myers & J.R. Foley, lost to Davey Boy Smith, Bruce & Keith Hart
Atlantic Grand Prix Wrestling:
(Wrestling as Rick Valentine)
09/23Halifax, NSno contest vs. The Beast
09/30Halifax, NSlost to the Beast
Chain match
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
10/22Calgary, ABw/. Dynamite Kid, beat Bret Hart & Davey Boy Smith
10/23Edmonton, ABw/. Dynamite Kid, beat Bret Hart & Davey Boy Smith
11/05Calgary, ABw/. Myers, beat Leo Burke & Jim Neidhart by count out
11/09Regina, SKw/. Myers, beat Bret Hart & Jim Neidhart by DQ
11/12Calgary, ABw/. Myers & Dynamite Kid, lost to Bret Hart, Jim Neidhart, & Leo Burke
11/13Edmonton, ABw/. Myers, beat Jim Neidhart & Leo Burke
11/16Regina, SKw/. Myers, beat Jim Neidhart & Leo Burke by DQ
11/19Calgary, ABw/. Ho Chi Lau, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito
11/23Regina, SKw/. Wendi Richter, lost to Jim Neidhart & Velvet McIntyre
11/26Calgary, ABw/. Myers, beat Bret Hart & Leo Burke
12/03Calgary, ABw/. Myers, beat Bret Hart & Leo Burke by DQ
12/08Edmonton, ABw/. Myers, beat Bret Hart & Leo Burke
*Won the Stampede International tag team titles
12/10Calgary, ABw/. Myers, lost to Bret Hart & Leo Burke by DQ
12/17Calgary, ABbeat Jim Neidhart
12/20Calgary, ABw/. Myers, beat Davey Boy Smith & David Shultz
12/30Calgary, ABw/. Myers, lost to Honky Tonk Wayne & David Shultz
1983
01/04Regina, SKw/. Myers, vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
01/07Calgary, ABw/. Myers, double count out vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
01/14Calgary, ABw/. Myers, double DQ vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
01/15Edmonton, ABw/. Myers vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
01/17Saskatoon, SKw/. Myers & Mike Miller, beat Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
01/19Moose Jaw, SKw/. Myers, beat Bret Hart & Leo Burke
01/20Camrose, ABw/. Myers & Mike Miller, lost to Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
01/21Calgary, ABw/. Myers, beat Honky Tonk Wayne & David Shultz by reversed decision
01/22Olds, ABw/. Myers & MX-1, lost to Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
01/24Saskatoon, SKw/. Myers & Mike Miller, no contest vs. Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
01/25Regina, SKw/. Myers, lost to Honky Tonk Wayne & David Shultz by DQ
01/26Davidson, SKw/. Myers, beat Bret Hart & Davey Boy Smith
01/27Lethbridge, ABw/. Myers, lost to Honky Tonk Wayne & David Shultz
01/28Calgary, ABw/. Myers, no contest vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
Taped Fist match
01/31Saskatoon, SKw/. Myers & Mike Miller, lost to Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
02/01Regina, SKw/. Myers & Mike Miller, beat Honky Tonk Wayne, David Shultz, & Mr. Hito
02/02Pincher Creek, ABw/. Myers & Mike Miller, lost to Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
02/03High River, ABw/. Myers & Mike Miller, beat Breat Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
02/04Calgary, ABw/. Myers & Mike Miller, beat Honky Tonk Wayne, Davey Boy Smith, & David Shultz by count out
02/05Edmonton, ABlost to Bret Hart by DQ
02/07Saskatoon, SKlost to Bret Hart
02/08Regina, SKlost to Bret Hart
02/09Red Deer, ABw/. Myers, no contest vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
02/10Didsbury, ABw/. Myers & Mike Miller, lost to Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
02/11Calgary, ABw/. Myers & Mike Miller, vs. Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
02/12Edmonton, ABw/. Myers & Mike Miller, no contest vs. Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
02/13Saddle Lake, ABw/. Myers, lost to Honky Tonk Wayne & David Shultz
02/14Saskatoon, SKw/. Mike Miller, lost to Bret Hart & David Shultz
02/15Regina, SKw/. Mike Miller, lost to Bret Hart & David Shultz
02/16Humboldt, SKw/. Myers, beat Bret Hart & Mr. Hito
02/17Lethbridge, ABw/. Myers, beat Honky Tonk Wayne & David Shultz
02/18Calgary, ABw/. Myers & Mike Miller, lost to Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
No Disqualification match
02/22Regina, SKw/. Mike Miller vs. David Shultz
Handi-cap match
02/25Calgary, ABlost to David Shultz by count out
03/01Regina, SKw/. Mike Miller vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
03/04Calgary, ABw/. Myers, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito
03/11Calgary, ABw/. Myers, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito
*Lost the Stampede International tag team titles
03/18Calgary, ABbeat Hercules Ayala by count out
03/29Regina, SKw/. Honky Tonk Wayne, lost to Hercules Ayala & David Shultz by DQ
03/30Leslieville, ABw/. Honky Tonk Wayne, beat Hercules Ayala & Jim Neidhart
03/31Olds, ABw/. Honky Tonk Wayne, lost to Jim Neidhart & Hercules Ayala
04/01Calgary, ABw/. Honky Tonk Wayne, beat Jim Neidhart & Mr. Hito
04/02Edmonton, ABw/. Honky Tonk Wayne, beat Jim Neidhart & Mr. Hito
04/05Regina, SKw/. Honky Tonk Wayne & Mike Miller, beat Jim Neidhart, David Shultz & Hercules Ayala
04/06Red Deer, ABw/. Honky Tonk Wayne, beat Jim Neidhart & Mr. Hito
04/07Lethbirdge, ABw/. Honky Tonk Wayne, beat Jim Neidhart & Mr. Hito
04/08Calgary, ABw/. Honky Tonk Wayne, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito by DQ
04/09Edmonton, ABw/. Honky Tonk Wayne, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito by DQ
04/10Victoria, BClost to Bret Hart
04/11Vancouver, BCw/. Honky Tonk Wayne, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito
04/12Regina, SKw/. Mike Miller, lost to Hercules Ayala & David Shultz
04/13Hobbema, ABbeat Hercules Ayala by DQ
04/14Lethbridge, ABw/. Honky Tonk Wayne, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito by DQ
04/15Calgary, ABw/. Mike Miller & Cal Manson, lost to Jim Neidhart, Mr. Hito, & David Shultz
04/16Edmonton, ABw/. Mike Miller & Cal Manson, lost to Jim Neidhart, Mr. Hito, & David Shultz
04/18Saskatoon, SKw/. David Morgan, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito
04/19Regina, SKw/. Honky Tonk Wayne vs. Bret Hart & David Shultz
04/22Calgary, ABdouble DQ vs. Jim Neidhart
04/29Calgary, ABlost to Davey Boy Smith
Atlantic Grand Prix Wrestling:
(Wrestling as Rick Valentine)

*Billed as the Grand Prix United States champion upon arrival
05/18Truro, NSbeat Stephen Pettitpas by CO
06/01Truro, NSbeat Stephen Pettitpas by DQ
06/16Halifax, NSw/. Karl Krupp, lost to Great Malumba & Stephen Pettitpas by DQ
06/29Halifax, NSbeat Bobby Kay
07/06Truro, NSdrew Stephen Pettitpas
07/06Truro, NSlost in an 8-man elimination match
07/16New Glasgow, NSno contest vs. Lanny Poffo
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
07/19Regina, SKlost to Cobra
Atlantic Grand Prix Wrestling:
(Wrestling as Rick Valentine)
07/21Halifax, NSvs. Leo Burke
07/23Amherst, NSlost to Lanny Poffo by DQ
08/19Amherst, NSw/. Tony Russo, beat Rudy Kay & Sandy Scott
08/24Truro, NSlost to Leo Burke
09/07Truro, NSw/. Tony Russo & Frenchy Martin, lost to Great Malumba, Rudy Kay & Hubert Gallant
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
10/14Calgary, ABbeat Phil Lafleur
10/21Calgary, ABw/. Cuban Assassin & Cobra, beat Bret & Bruce Hart, Davey Boy Smith by CO
10/24Vancouver, BCbeat Gerry Morrow
10/28Calgary, ABw/. Archie Gouldie, beat Bret & Keith Hart
11/04Calgary, ABw/. Archie & Jeff Gouldie, no contest vs. Bret Hart, Jim Morris, & Mr. Hito
11/08Regina, SKw/. Bad News Allen, beat Bret Hart & Sonny Two Rivers
11/11Calgary, ABw/. Archie & Jeff Gouldie, beat Bret & Bruce Hart, Davey Boy Smith
11/15Regina, SKw/. Bad News Allen, lost to Bret Hart & Sonny Two Rivers
11/18Calgary, ABdouble count out vs. Bret Hart
11/20Victoria, BCw/. Cuban Assassin, beat Davey Boy Smith & Keith Hart by DQ
11/21Vancouver, BCw/. Archie Gouldie, double DQ vs. Bret Hart & Davey Boy Smith
11/22Regina, SKw/. Bad News Allen, no contest vs. Bret Hart & Sonny Two Rivers
11/25Calgary, ABbeat Bret Hart by DQ
12/02Calgary, ABlost to Rusher Kimura by CO
12/06Regina, SKw/. Karl Moffat, vs. Davey Boy Smith & Sonny Two Rivers
12/10Edmonton, ABlost to Davey Boy Smith
12/16Calgary, ABdouble count out vs. Davey Boy Smith
12/19Vancouver, BClost to Antonio Inoki by DQ
12/23Calgary, ABbeat Davey Boy Smith
12/26Edmonton, ABbeat Shunji Takano
12/30Calgary, ABno contest vs. Archie Gouldie
1984
01/01Edmonton, ABlost to Archie Gouldie
01/06Calgary, ABlost to Archie Gouldie
01/07Edmonton, ABw/. Elton Stanton, lost to Mr. Hito & Sonny Two Rivers
01/09Saskatoon, SKlost to Archie Gouldie
01/13Calgary, ABw/. Cuban Assassin & Tim Flowers, no contest vs. Bruce Hart, Mr. Hito, & Sonny Two Rivers
01/14Edmonton, ABw/. Tim Flowers, lost to Bruce Hart & Sonny Two Rivers
01/17Regina, SKw/. Tim Flowers, vs. Mr. Hito & Sonny Two Rivers
01/20Calgary, ABw/. Tim Flowers & Cuban Assassin, lost to Bruce Hart, Mr. Hito, & Sonny Two Rivers
01/27Calgary, ABw/. Tim Flowers, lost to Mr. Hito & Sonny Two Rivers by DQ
01/29Victoria, BCw/. Tim Flowers, lost to Bruce Hart & Sonny Two Rivers
01/30Vancouver, BCw/. Tim Flowers, lost to Bruce & Keith Hart by DQ
01/31Regina, SKvs. Sonny Two Rivers
02/03Calgary, ABbeat Sonny Two Rivers by count out
02/04Edmonton, ABw/. Hubert Gallant & Danny Davis, vs. Bruce Hart, Phil Lafleur, & Mr. Hito
02/07Regina, SKvs. Sonny Two Rivers
02/10Calgary, ABlost to Sonny Two Rivers
02/15Kimberly, BCw/. Hubert Gallant & Cuban Assassin, lost to Keith Hart, Phil Lafleur, & Mr. Hito
02/16Cranbrook, BClost to Mr. Hito by DQ
02/17Calgary, ABw/. Ron Starr, no contest vs. Dynamite Kid & Sonny Two Rivers
02/18Edmonton, ABw/. Ron Starr, lost to Bret Hart & Dynamite Kid
02/22Brocket, ABw/. Tim Flowers, lost to Davey Boy Smith & Bruce Hart
02/23Lethbridge, ABbeat Phil Lafleur
02/24Calgary, ABw/. Ron Starr, lost to Dynamite Kid & Sonny Two Rivers
02/25Edmonton, ABw/. Ron Starr, lost to Dynamite Kid & Sonny Two Rivers
02/26Chilliwack, BCbeat Mr. Hito
02/27Vancouver, BClost to Sonny Two Rivers
02/28Regina, SKw/. Ron Starr, beat Bruce Hart & Sonny Two Rivers
02/29Standoff, ABlost to Sonny Two Rivers
03/02Calgary, ABlost to Mr. Hito by DQ
03/03Edmonton, ABw/. Hubert Gallant & Danny Davis, lost to Davey Boy Smith, Bruce Hart, & Mr. Hito
03/07Red Deer, ABlost to Phil Lafleur by DQ
03/08Lethbridge, ABbeat Ben Bassarab
03/09Calgary, ABbeat Ben Bassarab by DQ
03/10Edmonton, ABbeat Elton Stanton
03/13Regina, SKbeat Elton Stanton
03/16Calgary, ABw/. Mike Shaw, lost to Bret Hart & Davey Boy Smith
03/17Edmonton, ABw/. Mike Shaw, lost to Bret Hart & Davey Boy Smith
03/19Saskatoon, SKw/. Ron Starr, lost to Davey Boy Smith & Sonny Two Rivers
03/20Regina, SKw/. Mike Shaw, lost to Davey Boy Smith & Mr. Hito
03/21Swift Current, SKw/. Mike Shaw & K.Y. Wakamatsu, lost to Bret Hart, Mr. Hito, & Phil Lafleur
03/22Medicine Hat, ABw/. Mike Shaw & K.Y. Wakamatsu, lost to Bret Hart, Mr. Hito, & Ben Bassarab
03/23Calgary, ABbeat Shunji Takano
03/24Edmonton, ABlost to Sonny Two Rivers by DQ
03/25Victoria, BClost to John Quinn by DQ
03/26Vancouver, BClost to Davey Boy Smith by CO
03/27Regina, SKw/. Cuban Assassin & Great Gama, vs. Bret Hart, Davey Boy Smith, & Mr. Hito
03/28Red Deer, ABw/. Ron Starr, lost to Bret Hart & Davey Boy Smith
03/30Calgary, ABlost to John Quinn
03/31Calgary, ABw/. Tim Flowers, lost to Bret & Keith Hart
International Wrestling - Promoter Gino Brito:
(Wrestling as Rick Valentine)
04/02Montreal, QCw/. Bob Dellaserra, beat Louis Laurence & Antonio Ricco
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
04/06Calgary, ABbeat Elton Stanton
International Wrestling:
(Wrestling as Rick Valentine)
04/23Montreal, QCbeat Louis Laurence
04/30Montreal, QClost to Rick Martel by DQ
05/07Montreal, QCw/. Frenchy Martin & Mad Dog Lefebvre, beat Raymond Rougeau, Tony Parisi, & Gino Brito
05/14Montreal, QCw/. Mike Shaw, beat Armand Rougeau & Antonio Ricco
06/11Montreal, QCw/. Sailor White, no contest vs. Tony Parisi & Gino Brito
06/18Montreal, QCno contest vs. Dino Bravo
06/23Sherbrooke, QCw/. Sailor White, lost to Rick Martel & Dino Bravo
06/25Montreal, QCw/. Sailor White, lost to Dino Bravo & Rick Martel
07/09Montreal, QCbeat Gino Brito by DQ
07/23Montreal, QClost to Dino Bravo
07/30Montreal, QClost to Jos Leduc by DQ
08/06Montreal, QCw/. Sailor White, lost to Jacques (Jr.) & Raymond Rougeau
08/13Montreal, QCw/. Sailor White, beat Jacques & Raymond Rougeau by DQ
08/14Quebec City, QCw/. Sailor White, beat Jacques & Raymond Rougeau
*Won the International tag team titles
09/03Montreal, QCw/. Sailor White & John Quinn, lost to Edouard Carpentier, Raymond & Armand Rougeau
09/10Montreal, QCdrew Armand Rougeau
09/19Quebec City, QCw/. Sailor White, lost to Edouard Carpentier & Raymond Rougeau
10/01Montreal, QCw/. Sailor White, lost to Frenchy Martin & Mad Dog Lefebvre
10/08Montreal, QCw/. Sailor White, beat Frenchy Martin & Mad Dog Lefebvre by DQ
10/15Montreal, QCw/. Sailor White, beat Frenchy Martin & Mad Dog Lefebvre
10/29Montreal, QCw/. Sailor White, beat Jos Leduc & Gino Brito
11/05Montreal, QCw/. Sailor White, lost to Billy Robinson & Raymond Rougeau
11/12Montreal, QCw/. Kevin Kelly & Richard Charland, lost to Gino Brito Sr & Jr, Armand Rougeau
New Japan Pro Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
11/16Tokyo, Japandrew Seiji Sakaguchi
11/17Gamagouri, Japandrew Shunji Takano
11/18Matsuzaka, Japanw/. Tiger Toguchi, beat The Strong Machines by DQ
11/19Tochigi, Japanw/. Tiger Toguchi, lost to Antonio Inoki & Tatsumi Fujinami
11/20Chiba, Japanlost to Seiji Sakaguchi
11/21Nagasaki, Japanw/. Adrian Adonis & Dick Murdoch, beat Hiro Saito & Strong Machines by DQ
11/22Saeki, Japanbeat Makato Arakawa
11/23Kumamoto, Japanw/. Andre the Giant & Gerry Morrow, beat Hiro Saito & Strong Machines by DQ
11/24Kumagaya, Japanlost to Seiji Sakaguchi
11/25Kumagaya, Japanw/. Tiger Toguchi, lost to Seiji Sakaguchi & Kengo Kimura
11/26Sendai, Japanlost to Kengo Kimura
11/27Hachinohe, Japanbeat Hiro Saito by DQ
11/28Yososuka, Japanw/. Andre the Giant & Dick Murdoch, no contest vs. Antonio Inoki, Kengo Kimura & Tatsumi Fujinami
11/29Shimizu, Japanw/. Tiger Toguchi, lost to Adrian Adonis & Dick Murdoch
11/30Nagoya, Japanw/. Andre the Giant, beat Samu Anoia & Atisanoe
12/01Numazu, Japanw/. Adrian Adonis & Dick Murdoch, lost to Antonio Inoki, Tatsumi Fujinami & Kengo Kimura
12/02Yokohama, Japanlost to Seiji Sakaguchi
12/03Okayama, Japanbeat Tatsutoshi (Tarzan) Goto
12/04Koichi, Japanw/. Tiger Toguchi, lost to Andre the Giant & Gerry Morrow
12/05Osaka, Japanbeat Shuko Kim
12/06Hiroshima, Japanbeat Shunji Kosuji
12/08Quezon City, Phillipinesw/. Gerry Morrow, lost to Seiji Sakaguchi & Tiger Toguchi
12/09Manila, Phillipinesw/. Gerry Morrow, lost to Kengo Kimura & Tatsutoshi Goto
International Wrestling:
(Wrestling as Rick Valentine)
12/23Montreal, QCw/. Sailor White, beat Jacques & Raymond Rougeau by DQ
1985
Central States Wrestling:
(Wrestling as Super Destroyer)
03/14Kansas City, KSw/. Mr. Pogo, beat Art Crews & Mike George
03/15St. Joseph, MOlost to Rufus R. Jones by DQ
03/28Kansas City, KSbeat Black Panther
03/29St. Louis, MObeat Johnny Mantell
04/04Kansas City, KSw/. Mr. Pogo & Sheik Abdullah, lost to One Man Gang & Gyspy Joe
04/11Kansas City, KSbeat Jerry Anderson
04/11Kansas City, KSlost in a Battle royal
05/31St. Louis, MOdrew Marty Jannetty
06/05Hutchinson, KSlost to Rufus R. Jones
06/16Lincoln, NEbeat Art Crews
06/17Wichita, KSw/. Mr. Pogo & Sheik Abdullah, lost to Bob Brown & Marty Jannetty
06/20Kansas City, KSw/. Mr. Pogo, lost to Harley Race & Bob BrownChain match
06/21St. Louis, MOw/. Iron Sheik, lost to Curt & Larry Hennig
06/27Kansas City, KSw/. Mr. Pogo & Sheik Abdullah, lost to Bob Brown, Marty Jannetty & Gustav
Elimination match
06/28St. Joseph, MOw/. Mr. Pogo, lost to Bob Brown & Marty Jannetty
07/01Wichita, KSw/. Mr. Pogo, lost to Bob Brown & Marty Jannetty
07/11Kansas City, KSw/. Mr. Pogo, beat Mark Romero & Art Crews
07/12St. Louis, MObeat Mark Romero
07/18Kansas City, KSbeat Marty Jannetty
07/19St. Joseph, MOw/. Mr. Pogo, lost to Bob Brown & Marty JannettyChain match
07/25Kansas City, KSw/. Edcar Thomas, lost to Bob Brown & Marty Jannetty by DQ
08/01Kansas City, KSw/. Mr. Pogo, lost to Bob Brown & Marty Jannetty
08/02St. Louis, MOw/. Edcar Thomas & Gary Royal, lost to Marty Jannetty, Dave Peterson & Art Crews
08/08Kansas City, KSw/. Mr. Pogo, lost to Marty Jannetty & Dave Peterson
08/15Kansas City, KSdrew Dave Peterson
New Japan Pro Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
08/23Higashi-Murayama, Japan
08/24Miura, Japan
08/25Sano, Japan
08/27Yokohama, Japan
08/28Odawara, Japan
08/29Izumi, Japan
08/30Yamagata, Japan
08/31Shinjo, Japan
09/02Kawagoe, Japan
09/03Tsuchiura, Japan
09/05Handa, Japanw/. Super & Giant Machines, lost to Antonio Inoki, Seiji Sakaguchi & Kengo Kimura by DQ
09/06Sekinan, Japan
09/07Higashiosaka, Japan
09/09Obara, Japanw/. Super & Giant Machines, beat Antonio Inoki, Seiji Sakaguchi & Kengo Kimura by DQ
09/10Hiroshima, Japan
09/12Nobeoka, Japan
09/13Miyazaki, Japan
09/14Izumi, Japanw/. Super & Giant Machines, dble count out vs. Antonio Inoki, Kengo Kimura & Seiji Sakaguchi
09/15Kitsuki, Japan
09/17Shimonoseki, Japanw/. Super & Giant Machines, lost to Antonio Inoki, Seiji Sakaguchi & Kengo Kimura by DQ
09/18Fukuoka, Japan
09/19Tokyo, Japan
Stampede Wrestling:
10/18Calgary, ABbeat Shunji Takano
10/19Edmonton, ABbeat Rick Patterson
10/21Victoria, BCbeat Rick Patterson
10/22Nanaimo, BCbeat Gerry Morrow
10/23Vancouver, BCbeat Gerry Morrow
10/24Fernie, BCbeat Gerry Morrow
10/25Calgary, ABw/. Hubert Gallant, beat Gerry Morrow & Randy Webber
10/25Calgary, ABw/. Hubert Gallant, beat Bruce & Keith Hart
10/25Calgary, ABw/. Hubert Gallant, lost to Ron Starr & Honky Tonk Wayne
10/26Edmonton, ABw/. Honky Tonk Wayne & Toots Jorgenson, no contest vs. Bruce Hart, Mr. Hito, & Tom Magee
10/28Swift Current, SKbeat Hutch Thomas
10/29Regina, SKlost to John Cozman by DQ
10/30Red Deer, ABbeat Rick Patterson
10/31Medicine Hat, ABbeat Rick Patterson
11/01Calgary, ABbeat Mr. Hito
11/02Edmonton, ABw/. Honky Tonk Wayne & Terminator, no contest vs. Bruce Hart, Mr. Hito, & Tom Magee
11/04Chilliwack, BCbeat Gerry Morrow
11/05Port Coquitlam, BCbeat Mr. Hito
11/06Vancouver, BCbeat Rick Patterson
11/08Calgary, ABbeat Rick Patterson
11/12Regina, SKlost to Hubert Gallant by count out
11/13Red Deer, ABbeat Mr. Hito
11/14Lethbridge, ABbeat Mr. Hito
11/15Calgary, ABbeat Gerry Morrow by count out
11/18Vancouver, BCbeat Mr. Hito
11/19Surrey, BCbeat Rick Patterson
11/21Kelowna, BCbeat Rick Patterson
11/22Calgary, ABlost to Bad News Allen by DQ
11/23Edmonton, ABbeat Bad News Allen by DQ
11/26Swift Current, SKbeat Gerry Morrow
11/27Red Deer, ABbeat Gerry Morrow
11/28Lethbridge, ABbeat Gerry Morrow
11/29Calgary, ABw/. Ron Starr & Honky Tonk Wayne, beat Leo Burke, Bad News Allen, & Gerry Morrow by DQ
11/30Edmonton, ABw/. Ron Starr & Honky Tonk Wayne, no contest vs. Leo Burke, Bad News Allen, & Hubert Gallant
12/03Kimberly, BCbeat Hubert Gallant
12/04Vancouver, BCbeat Bad News Allen
12/06Calgary, ABbeat Leo Burke by count out
12/09Fort Qu'Appelle, SKbeat John Cozman
12/10Regina, SKbeat Leo Burke by count out
12/11Red Deer, ABw/. Ron Starr & Honky Tonk Wayne, beat Bad News Allen, Leo Burke, & Hubert Gallant
12/12Lethbridge, ABno contest vs. Mike Shaw
12/13Calgary, ABdouble count out vs. Davey Boy Smith
12/14Edmonton, ABw/. Butch Moffat, lost to Leo Burke & Dan Kroffat
12/17Mission, BCno contest vs. Ron Ritchie
12/18Vancouver, BClost to Davey Boy Smith
12/19Kelowna, BCno contest vs. Ron Ritchie
12/20Calgary, ABlost to Davey Boy Smith by DQ
12/21Edmonton, ABbeat Davey Boy Smith
*Won the Stampede North American heavyweight title
12/28Edmonton, ABlost to Leo Burke by DQ
12/28Edmonton, ABlost in a Battle royal
1986
01/03Calgary, ABdouble count out vs. Davey Boy Smith
01/04Edmonton, ABlost to Ron Ritchie
01/06Calgary, ABlost to Bad News Allen
01/07Regina, SKlost to Leo Burke by DQ
01/07Regina, SKlost in a Battle royal
01/08Red Deer, ABbeat Leo Burke
01/09Lethbridge, ABbeat Leo Burke
01/09Lethbridge, ABlost in a 15-man Battle royal
01/10Calgary, ABlost to Bad News Allen
01/11Edmonton, ABbeat Bad News Allen by DQ
01/13Vancouver, BCbeat Ron Ritchie by DQ
01/14Mission, BCbeat Rick Patterson
01/15Cloverdale, BCbeat Rick Patterson
01/17Calgary, ABlost to Bad News Allen by DQ
01/18Edmonton, ABbeat Bad News Allen
01/21Regina, SKlost to Bad News Allen by DQ
01/22Red Deer, ABlost to Bad News Allen
01/23Lethbridge, ABlost to Bad News Allen
01/24Calgary, ABdouble count out vs. Bad News Allen
01/31Calgary, ABw/. Makhan Singh, lost to Chris Benoit & Bad News Allen
02/01Edmonton, ABbeat Mr. Hito
02/03Red Deer, ABno contest vs. Bad News Allen
02/05Regina, SKbeat Bad News Allen
02/06Medicine Hat, ABlost to Bad News Allen by DQ
02/07Calgary, ABw/. Makhan Singh & Steve DiSalvo, lost to Chris Benoit, Ben Bassarab, & Bad News Allen
02/11Mission, BCbeat Mr. Hito
02/12Vancouver, BCbeat Mr. Hito
02/13Penticton, BCbeat Mr. Hito
02/14Calgary, ABw/. Makhan Singh, lost to Leo Burke & Ron Ritchie by DQ
02/15Edmonton, ABw/. Makhan Singh, lost to Leo Burke & Ron Ritchie
02/17Brooks, ABbeat Leo Burke
02/18Swift Current, SKbeat Mr. Hito
02/19Regina, SKw/. Makhan Singh, lost to Chris Benoit & Ben Bassarab by DQ
02/20Lethbridge, ABbeat Rick Patterson
02/21Calgary, ABbeat Rick Patterson by DQ
02/22Edmonton, ABbeat Gerry Morrow
02/24Vancouver, BCbeat Ron Ritchie by DQ
02/25Port Alberni, BCno contest vs. Ron Ritchie
02/26Chilliwack, BClost to Ron Ritchie
02/28Calgary, ABvs. Ron Ritchie
03/01Edmonton, ABbeat Ron Ritchie by DQ
03/04Regina, SKvs. Ron Ritchie
03/05Red Deer, ABlost to Ron Ritchie
03/06Medicine Hat, ABlost to Ron Ritchie
03/07Calgary, ABlost to Ron Ritchie
03/08Edmonton, ABlost to Ron Ritchie
03/10Vancouver, BCdouble count out vs. Ron Ritchie
03/11Campbell River, BClost to Ron Ritchie
03/12Nanaimo, BCno contest vs. Ron Ritchie
03/13Kelowna, BCbeat Ron Ritchie by DQ
03/14Calgary, ABlost to Ron Ritchie by DQ
03/15Edmonton, ABdouble count out vs. Ron Ritchie
03/17Broadview, SKbeat Gerry Morrow
03/18Regina, SKdrew Ron Ritchie
03/19Taber, ABdrew Ron Ritchie
03/20Longview, ABw/. Cuban Assassin & Honky Tonk Wayne, beat Chris Benoit, Ron Ritchie, & Ben Bassarab
03/21Calgary, ABlost to Ron Ritchie by DQ
Taped Fist match
*Stampede North American title is held up.
03/22Edmonton, ABlost to Ron Ritchie
Taped first match
03/23Wetaskiwin, ABbeat Gerry Morrow
03/24Vancouver, BClost to Ron Ritchie
03/25Mission, BClost to Bad News Allen
03/28Calgary, ABbeat Bad News Allen by DQ
03/29Edmonton, ABlost to Bad News Allen by DQ
04/01Regina, SKlost to Bad News Allen
04/02Red Deer, ABlost to Bad News Allen
04/03Lethbridge, ABdouble count out vs. Bad News Allen
04/04Calgary, ABlost to Bad News Allen
New Japan Pro Wrestling:
04/11Tokyo, Japan
04/13Tokorazawa, Japan
04/15Yonezawa, Japan
04/16Tsuruoka, Japanw/. Andre the Giant, beat Seiji Sakguchi & Kantaro Hoshino
04/17Ichinoseki, Japanw/. Andre the Giant & Dick Murdoch, beat Antonio Inoki, Tatsumi Fujinami & Umanosuke Ueda
04/18Isezaki, Japan
04/19Fuji, Japan
04/20Kisarazu, Japanw/. Andre the Giant & Masked Superstar, beat Antonio Inoki, Tatsumi Fujinami & Umanosuke Ueda by DQ
04/21Yamaguchi, Japan
04/22Ube, Japanw/. Andre the Giant & Dick Murdoch, beat Antonio Inoki, Tatsumi Fujinami & Kantaro Hoshino by DQ
04/24Saito, Japanw/. Dick Mrurdoch & Masked Superstar, lost to Antonio Inoki, Kengo Kimura & Tatsumi Fujinami
04/25Kumamoto, Japanw/. Andre the Giant, beat Antonio Inoki & Umanosuke Ueda
04/26Shimonoseki, Japan
04/27Osaka, Japanw/. Andre the Giant, beat Kengo Kimura & Kantaro Hoshino
04/29Tsu, Japanw/. Randy Culley, lost to Seiji Sakaguchi & Kantaro Hoshino
04/30Okazaki, Japanlost to Akira Maeda
05/01Tokyo, Japanw/. Gestapo, beat Shunji Kosugi & Don Arakawa
Stampede Wrestling:
05/09Calgary, ABbeat Bob Wayne
05/10Edmonton, ABbeat Bob Wayne
05/10Stoney Plain, ABw/. Myers, beat Kio Kawada & Mr. Hito
05/12Swift Current, SKbeat Mr. Hito
05/13Regina, SKw/. Bill Kazmeier, beat Mr. Hito & Bob Wayne
05/16Calgary, ABw/. Myers, lost to Bad News Allen & Gerry Morrow
05/17Edmonton, ABw/. Myers, beat Bad News Allen & Gerry Morrow
05/20Standoff, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Chris Benoit by DQ
05/21Ponoka, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Chris Benoit by DQ
05/22Lethbridge, ABw/. Myers, beat Kio Kawada & Mr. Hito
05/23Calgary, ABw/. Myers, beat Gerry Morrow & B.J. Annis
05/24Edmonton, ABw/. Myers, beat Chris Benoit & Bob Wayne
05/25Spruce Grove, ABw/. Myers, beat Chris Benoit & Kio Kawada
05/26Brooks, ABw/. Myers, beat Mr. Hito & Drago Thomas
05/27Regina, SKw/. Myers, vs. Bill Kazmeier & Gerry Morrow
05/28Taber, ABw/. Myers, beat Bill Kazmeier & Mr. Hito
05/30Calgary, ABw/. Myers, vs. Chris Benoit & Keith Hart
05/31Edmonton, ABw/. Lenny Guilmette, lost to Chris Benoit & Keith Hart
06/02Vancouver, BCw/. Myers, beat Gerry Morrow & Alo Leilani
06/03Port Moody, BCw/. Myers, beat Gerry Morrow & Alo Leilani
06/04Chilliwack, BCw/. Myers, beat Owen Hart & Kio Kawada
06/05Kelowna, BCw/. Myers, beat Owen Hart & Gerry Morrow
06/06Calgary, ABw/. Myers, beat Chris Benoit & Keith Hart
*Won the Stampede International tag team titles
06/07Edmonton, ABw/. Myers, beat Chris Benoit & Keith Hart
06/08La Ronge, SKw/. Myers, beat Bad News Allen & Gerry Morrow
06/09White Bear, SKw/. Myers, beat Bad News Allen & Gerry Morrow
06/10Regina, SKw/. Myers, beat Gerry Morrow & Alo Leilani
06/11Melville, SKw/. Myers, lost to Bad News Allen & Gerry Morrow
06/13Calgary, ABw/. Myers, beat Gerry Morrow & Alo Leilani
06/14Edmonton, ABw/. Myers, beat Gerry Morrow & Bill Cody
06/16Vancouver, BCw/. Myers, lost to Owen Hart & Johnny Smith
06/20Calgary, ABbeat B.J. Annis
06/21Edmonton, ABw/. Myers, beat Owen Hart & Ben Bassarab
06/22Grande Prairie, ABw/. Myers, Myers, lost to Owen Hart & Johnny Smith
06/23Drumheller, ABw/. Myers, lost to Bad News Allen & Johnny Smith
06/24Regina, SKbeat Mr. Hito
06/25Red Deer, ABw/. Myers, beat Bad News Allen & Mr. Hito
06/26Sundre, ABw/. Myers, beat Bad News Allen & Mr. Hito
06/27Calgary, ABw/. Myers, beat Mr. Hito & Moses Moli
06/28Edmonton, ABw/. Myers, beat Keith Hart & Johnny Smith
06/30Claresholm, ABw/. Myers, lost to Keith Hart & Johnny Smith
World Wrestling Federation -- Promoter Vince McMahon:
07/04Calgary, ABw/. Myers, beat Owen Hart & Ben Bassarab
Stampede Wrestling:
07/07Kamsack, SKw/. Myers, lost to Johnny Smith & Ben Bassarab
07/08Regina, SKw/. Myers, lost to Owen Hart & Ben Bassarab by DQ
07/11Calgary, ABw/. Myers, beat George Skaaland & B.J. Annis
07/16Ponoka, ABw/. Myers, lost to Johnny Smith & Con Kovidis
07/17Lethbridge, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Ben Bassarab
07/18Calgary, ABw/. Myers, lost to Mr. Hito & Con Kovidis by count out
07/19Edmonton, ABw/. Myers & Great Gama, drew Owen Hart, Ben Bassarab, & Johnny Smith
07/22Regina, SKw/. Myers & Honky Tonk Wayne, lost to Owen Hart, Ben Bassarab, & Johnny Smith
07/23Yorkton, SKw/. Myers, lost to Johnny Smith & Con Kovidis
07/24Swan River, MBw/. Myers, lost to Johnny Smith & Con Kovidis
07/25Calgary, ABw/. Myers, beat Mr. Hito & Con Kovidis
07/26Rockyford, ABw/. Myers, beat Johnny Smith & Con Kovidis
07/26Edmonton, ABlost to David Shultz by DQ
07/28Wetaskiwin, ABw/. Myers, beat Johnny Smith & Con Kovidis
07/29Hanna, ABw/. Myers, beat Johnny Smith & Con Kovidis
07/30Red Deer, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Ben Bassarab by DQ
07/31Didsbury, ABw/. Myers, lost to Johnny Smith & Con Kovidis
08/01Calgary, ABw/. Myers, no contest vs. David Shultz & Keith Hart
08/02Edmonton, ABw/. Myers, no contest vs. David Shultz & Keith Hart
08/04Lamont, ABw/. Myers, beat Johnny Smith & Mr. Hito
08/05Regina, SKw/. Myers, lost to Owen Hart & Mr. Hito by DQ
08/06Medicine Hat, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Ben Bassarab by DQ
08/07Lethbridge, ABw/. Myers & Great Gama, lost to Owen Hart, Ben Bassarab, & Johnny Smith
08/08Calgary, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Ben Bassarab by DQ
08/09Edmonton, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Ben Bassarab
*Lost the Stampede International tag team titles
08/11Pincher Creek, ABw/. Myers, lost to Johnny Smith & Con Kovidis by DQ
08/12Bassano, ABw/. Myers, lost to Johnny Smith & Con Kovidis by DQ
08/13Red Deer, ABw/. Myers & Vladimir Krupoff, lost to Owen Hart, Ben Bassarab, & Johnny Smith
08/14Olds, ABw/. Myers, double count out vs. Johnny Smith & Con Kovidis
08/15Calgary, ABw/. Myers, vs. David Shultz & Keith Hart
08/16Edmonton, ABw/. Myers, no contest vs. David Shultz & Keith Hart
08/18Nipawin, SKw/. Myers, lost to David Shultz & Johnny Smith
08/19Regina, SKw/. Myers, lost to David Shultz & Mr. Hito
08/20Swift Current, SKw/. Myers, lost to David Shultz & Johnny Smith
08/21Lethbridge, ABw/. Myers, lost to David Shultz & Johnny Smith
08/22Calgary, ABlost to David Shultz
08/23Edmonton, ABlost to Owen Hart
11/21Calgary, ABbeat George Skaaland
11/22Edmonton, ABbeat George Skaaland
11/28Calgary, ABdouble count out vs. Bill Kazmeier
11/29Edmonton, ABbeat Bill Kazmeier by DQ
12/01Elk Point, SKbeat George Skaaland
12/02Lloydminster, ABbeat George Skaaland
12/03Red Deer, ABbeat Johnny Smith
12/05Calgary, ABlost to Bill Kazmeier by count out
12/06Edmonton, ABlost to Bill Kazmeier by DQ
12/07Wainwright, ABbeat Adolph Barbee
12/09Regina, SKbeat Adolph Barbee
12/10Medicine Hat, ABbeat Adolph Barbee
12/11Crowsnest Pass, ABbeat Adolph Barbee
12/12Calgary, ABbeat Adolph Barbee
12/13Edmonton, ABbeat Ken Johnson
12/14Drayton Valley, ABdouble count out vs. B.J. Annis
12/16Milk River, ABlost to Adolph Barbee
12/17Red Deer, ABdrew Mr. Hito
12/18Lethbridge, ABdrew Mr. Hito
12/19Calgary, ABbeat Mr. Hito
12/20Edmonton, ABbeat Mr. Hito
12/26Calgary, ABbeat B.J. Annis
12/27Edmonton, ABbeat Jeff Wheeler
12/29Medicine Hat, ABbeat Ken Johnson
12/30Red Deer, ABbeat Ken Johnson
12/30Red Deer, ABlost in an 11-man Battle royal
1987
01/02Calgary, ABbeat Ken Johnson
01/02Calgary, ABWon a 12-man Battle royal
01/03Edmonton, ABparticipated in a 12-man Battle royal
01/06Calgary, ABlost to Ron Ritchie
01/09Calgary, ABvs. Ron Ritchie
01/10Edmonton, ABvs. Ron Ritchie
01/16Calgary, ABlost to Ron Ritchie by count out
01/17Edmonton, ABvs. Ron Ritchie
01/20Regina, SKlost to Bill Kazmeier by DQ
01/21Prince Albert, SKbeat Ron Ritchie
01/22North Battleford, SKw/. Ted Arcidi, lost to Ron Ritchie & Bill Kazmeier
01/23Calgary, ABw/. Myers & Ted Arcidi, beat Bill Kazmeier, Mr. Hito, & Jeff Wheeler
01/24Edmonton, ABw/. Biff Wellington, beat Ken Johnson & Jeff Wheeler
01/26Jasper, ABlost to Bill Kazmeier
01/27Hinton, ABbeat Biff Wellington
01/28Red Deer, ABbeat Ken Johnson
01/29Raymond, ABlost to Bill Kazmeier
01/30Calgary, ABw/. Myers, beat Mr. Hito & Ben Bassarab
01/31Edmonton, ABw/. Myers, lost to Ron Ritchie & Mr. Hito
02/02Buffalo Narrows, SKlost to Ron Ritchie by count out
02/03Regina, SKlost to Owen Hart
02/04Outlook, SKbeat Ron Ritchie
02/05Camrose, ABbeat Mr. Hito
02/06Calgary, ABw/. Myers, beat Ken Johnson & Jeff Wheeler
02/08Taber, ABw/. Myers, beat Ron Ritchie & Mr. Hito
02/10Rimbey, ABlost to Ron Ritchie by count out
02/11Red Deer, ABbeat Bill Kazmeier by count out
02/12Moose Lake, ABdouble count out vs. Ron Starr
02/13Calgary, ABlost to Bill Kazmeier by count out
02/14Edmonton, ABw/. Myers, beat Bill Kazmeie
Handi-cap match
02/15Legeoff, ABlost to Bill Kazmeier
02/16Melville, SKw/. Myers, lost to Ben Bassarab & Mr. Hito
02/17Regina, SKw/. Myers, beat Johnny Smith & Mr. Hito
02/27Calgary, ABbeat George Skaaland
03/06Calgary, ABw/. Myers, beat Bill Kazmeier & Gerry Morrow
03/07Edmonton, ABw/. Myers, beat Bill Kazmeier & Gerry Morrow
03/13Calgary, ABbeat Mr. Hito
03/15Calgary, ABdouble count out vs. Ron Ritchie
03/15Calgary, ABlost in a 16-man Battle royal
03/22Edmonton, ABvs. Mr. Hito
03/27Calgary, ABw/. Myers, drew Johnny Smith & Ben Bassarab
03/28Edmonton, ABw/. Myers, vs. Gerry Morrow & Mr. Hito
04/01Whitewood, SKw/. Myers, lost to Ron Ritchie & Bill Kazmeier
04/02Swift Current, SKlost to Ben Bassarab
04/02Swift Current, SKlost in a 14-man Battle royal
04/03Calgary, ABw/. Myers, beat Chris Benoit & Jeff Wheeler
04/04Edmonton, ABw/. Myers, beat Johnny Smith & Ben Bassarab
04/05Calgary, ABw/. Myers, beat Ron Ritchie & Bill Kazmeier by count out
04/05Calgary, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
04/07Killam, ABlost to Bill Kazmeier
04/08Red Deer, ABlost to Bill Kazmeier by DQ
04/09Cardston, ABbeat Bill Kazmeier
04/10Calgary, ABw/. Myers, beat Keith Hart & Mr. Hito
04/11Edmonton, ABw/. Myers, beat Ron Ritchie & Jeff Wheeler
04/13Watrous, SKw/. Myers, beat Ron Ritchie & Johnny Smith
04/14Regina, SKw/. Myers, beat John Cozman & Mr. Hito
04/16Lethbridge, ABw/. Myers, beat Ron Ritchie & Johnny Smith
04/17Calgary, ABw/. Myers, beat Ron Ritchie & Johnny Smith
04/18Edmonton, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/20Stettler, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
04/21Medicine Hat, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
04/22Lacombe, ABbeat Ron Ritchie by DQ
04/23Trochu, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman by reversed decision
04/24Calgary, ABw/. Myers, beat Owen Hart & Ron Starr
04/27Spiritwood, SKlost to Owen Hart
04/28Elk Point, SKw/. Myers, lost to Owen Hart & Johnny Smith
04/29Eston, SKw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/30Drumheller, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
05/01Calgary, ABw/. Myers, beat Owen Hart & Ron Starr
05/04Rocky Mountain Housew/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
05/05Red Deer, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
05/06Picture Butte, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
05/07Okotoks, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman by reversed decision
05/08Calgary, ABw/. Myers & Ron Starr, lost to Brian Pillman, Owen & Bruce Hart
05/09Edmonton, ABw/. Myers & Ron Starr, lost to Brian Pillman, Owen & Bruce Hart
05/10Edson, ABw/. Myers, beat Ron Ritchie & Mr. Hito
05/11Medicine Hat, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
ornado match
05/12Regina, SKw/. Myers, beat Keichi Yamada & Mr. Hito
05/13Weyburn, SKlost to Owen Hart
05/14Lethbridge, ABw/. Myers & Ron Starr, lost to Brian Pillman, Owen & Bruce Hart
05/15Calgary, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman(non title match)
05/16Edmonton, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman(non title match)
05/19Eckville, ABw/. Myers, beat Keichi Yamada & Mr. Hito
05/20Fort Saskatchewan, ABw/. Myers, beat Keichi Yamada & Mr. Hito
05/21Didsbury, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
05/21Didsbury, ABlost in a 12-man Battle royal
05/22Calgary, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
05/23Calgary, ABw/. Myers & Ron Starr, lost to Brian Pillman, Owen & Bruce Hart
05/24Edmonton, ABw/. Biff Wellington, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
05/25Moose Jaw, SKw/. Myers, beat Keichi Yamada & Mr. Hito
05/26Gravelbourg, SKw/. Myers, lost to Brian Pillman & Johnny Smith
05/27Kennedy, SKw/. Myers, lost to Brian Pillman & Johnny Smith
05/28Shaunavon, SKlost to Brian Pillman
05/29Calgary, ABlost to Ron Ritchie
05/30Edmonton, ABbeat Biff Wellington
06/02Camrose, ABlost to Ron Ritchie
06/05Calgary, ABw/. Myers, lost to Viet Cong Express
Atlantic Grand Prix Wrestling:
(Wrestling as Rick Valentine)
06/27Amherst, NSw/. Bob Brown, lost to Dino Ventura & Dynamite Kid (Greg Gillies)
07/04Amherst, NSbeat Great Malumba by DQ
07/09Halifax, NSw/. Bob Brown, vs. Leo Burke & Stephen Pettitpas
07/16Halifax, NSw/. Bob Brown & Rasputin, vs. Dino Ventura, Dynamite Kid, & Stephen Pettitpas
07/16Halifax, NSparticipated in a Battle royal
07/22Truro, NSw/. Bob Brown, lost to Dino Ventura & Dynamite Kid
07/23Halifax, NSw/. Bob Brown, vs. Leo Burke & Cuban Assassin
07/25Halifax, NSw/. Bob Brown, vs. Dino Ventura & Dynamite Kid
08/27Halifax, NSw/. Bob Brown, vs. Leo Burke & Cuban Assassin
Tornado match
08/29Amherst, NSw/. Bob Brown, lost to Dino Ventura & Dynamite Kid
09/03Halifax, NSvs. Cuban Assassin
09/10Halifax, NSw/. Bob Brown vs. Cuban Assassin & The Beast
09/15Truro, NSw/. Bob Brown vs. Dino Ventura & Dynamite Kid
09/19Amherst, NSw/. Bob Brown, lost to Cuban Assassin & Dynamite Kid by DQ
09/19Amherst, NSlost in a 9-man Battle royal
09/24Halifax, NSw/. Bob Brown, vs. Cuban Assassin & The Beast
09/24Halifax, NSparticipated in a 12-man Battle royal
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
11/20Calgary, ABw/. Tim Flowers vs. Mr. Hito & Randy Thatcher
11/21Edmonton, ABw/. The Zodiak, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
11/22Calgary, ABw/. Goldie Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
11/28Edmonton, ABw/. Hashif Khan & Gerry Morrow, lost to Brian Pillman, Owen & Bruce Hart
12/04Calgary, ABlost to Owen Hart
12/11Calgary, ABbeat Biff Wellington
12/12Edmonton, ABbeat Mr. Hito
12/14North Battleford, SKdrew Brick Bronsky
12/15Regina, SKlost to Brian Pillman
12/17Lacombe, ABdrew Brick Bronsky
12/18Calgary, ABw/. Gerry Morrow, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
12/19Edmonton, ABw/. Goldie Rogers, beat Brick Bronsky & Jonathan Holliday
12/30Medicine Hat, ABlost to Jason the Terrible
12/30Medicine Hat, ABlost in a 15-man Battle royal
1988
01/08Calgary, ABbeat Brick Bronsky
01/09Edmonton, ABbeat Brick Bronsky
01/15Calgary, ABw/. Goldie Rogers, lost to Johnny Smith & Biff Wellington
01/22Calgary, ABlost to Brian Pillman
01/23Edmonton, ABlost to Chris Benoit
01/25Bowden, ABdrew Biff Wellington
01/26Mundare, ABlost to Biff Wellington by DQ
01/29Calgary, ABdrew Johnny Smith
01/30Edmonton, ABbeat Mr. Hito
01/31Edson, ABlost to Brian Pillman
02/02Regina, SKlost to Brian Pillman
02/02Regina, SKlost in a 14-man Battle royal
02/03Wakaw, SKw/. Rip Rogers, lost to Chris Benoit & Brian Pillman
02/04Watrous, SKlost to Leo Burke
02/05Calgary, ABbeat Mr. Hito
02/07Edmonton, ABw/. Rip Rogers, beat Chris Benoit & Johnny Smith
02/12Calgary, ABw/. Rip Rogers, beat Chris Benoit & Johnny Smith
02/19Calgary, ABw/. Rip Rogers, beat Chris Benoit & Johnny Smith
02/20Edmonton, ABw/. Rip Rogers, beat Chris Benoit & Johnny Smith
02/26Calgary, ABw/. Rip Rogers, beat Chris Benoit & Johnny Smith
03/01Regina, SKw/. Rip Rogers, vs. Chris Benoit & Johnny Smith
03/04Calgary, ABw/. Rip Rogers, beat Mr. Hito & Jonathan Holliday
03/05Edmonton, ABw/. Rip Rogers, beat Mr. Hito & Biff Wellington
03/07Iricana, ABw/. Rip Rogers & Johnny Smith, lost to Chris Benoit, Brian Pillman, & Bruce Hart
03/08Coalhurst, ABw/. Rip Rogers & Johnny Smith, lost to Chris Benoit, Brian Pillman, & Bruce Hart
03/09Camrose, ABw/. Rip Rogers, beat Brian Pillman & Suni War Cloud
03/11Calgary, ABw/. Rip Rogers, beat Mr. Hito & Biff Wellington
03/12Edmonton, ABbeat Willie Seymour
03/15Preeceville, SKw/. Rip Rogers, lost to Chris Benoit & Owen Hart
03/16Lanigan, SKw/. Rip Rogers, beat Brian Pillman & Biff Wellington
03/17Warman, SKw/. Rip Rogers & Makhan Singh, lost to Chris Benoit, Owen Hart, & Brian Pillman
03/18Calgary, ABw/. Rip Rogers, beat Jonathan Holliday & Randy Thatcher
03/23Red Deer, ABw/. Rip Rogers, beat Suni War Cloud & Biff Wellington
03/24Medicine Hat, ABw/. Rip Rogers, beat Suni War Cloud & Biff Wellington
03/25Calgary, ABlost to Jason the Terrible
03/26Edmonton, ABw/. Rip Rogers, beat Jonathan Holliday & Biff Wellington
03/28Salmon Arm, BClost to Jason the Terrible
03/29Vernon, BCw/. Rip Rogers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
03/31Kelowna, BCbeat Suni War Cloud
04/01Calgary, ABw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/02Edmonton, ABw/. Rip Rogers, beat Bruce Hart & Brian Pillman
04/04Humboldt, SKw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/05Regina, SKw/. Rip Rogers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
04/06Biggar, SKw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/07Swift Current, SKw/. Rip Rogers & Cuban Assassin, lost to Brian Pillman, Owen & Bruce Hart
04/08Calgary, ABw/. Rip Rogers, Makhan Singh, & Johnny Smith, drew Owen Hart, Brian Pillman, Bruce Hart & Jason the Terrible
04/09Lethbirdge, ABlost to Jason the Terrible
04/10Edmonton, ABw/. Rip Rogers, Makhan Singh, & Johnny Smith, lost to Owen & Bruce Hart, Brian Pillman & Jason the Terrible
04/12Alix, ABw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/13Red Deer, ABbeat Biff Wellington
04/14Cardston, ABbeat Biff Wellington
04/15Calgary, ABlost in an eight man elimination cage match
04/16Edmonton, ABlost in an eight man elimination cage match
04/17Drayton Valley, ABw/. Rip Rogers, lost to Biff Wellington & Brick Bronsky
04/19Kamloops, BCbeat Biff Wellington
04/20Kelowna, BCdrew Biff Wellington
04/21Kimberly, BCw/. Rip Rogers, Makhan Singh, & Cuban Assassin, lost to Owen & Bruce Hart, Briwn Pillman & Jason the Terrible
04/22Calgary, ABw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/23Edmonton, ABw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/24Castor. ABbeat Brick Bronsky by DQ
04/26St. Paul, ABlost to Brian Pillman
04/27Lloydminster, ABw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/29Calgary, ABbeat Suni War Cloud
04/30Edmonton, ABw/. Rip & Goldie Rogers, lost to Chris Benoit, Bruce Hart, & Brian Pillman
05/04Yorkton, SKbeat Suni War Cloud
05/05Drumheller, ABlost to Jason the Terrible
05/06Calgary, ABbeat Brick Bronsky by CO
05/07Edmonton, ABbeat Brick Bronsky
05/09Havre, Montanadrew Brick Bronsky
05/09Havre, Montanalost in a Battle royal
05/10Cutbank, Montanalost to Chris Benoit
05/11Great Falls, Montanadrew Brick Bronsky
05/12Medicine Hat, ABw/. Steve DiSalvo, Gerry Morrow, Makhan Singh, & Johnny Smith, lost to Chris Benoit, Bruce & Owen Hart, Jason the Terrible & Brian Pillman
05/13Calgary, ABlost to Brick Bronsky by DQ
05/14Edmonton, ABbeat Drago Zhivago
05/15Calgary, ABlost to Steve Blackman
05/20Calgarybeat Brick Bronsky
05/27Calgarylost to Great Gama by DQ
05/28Edmontonlost to Great Gama
06/01Grande Prairie, ABw/. Biff Wellington, lost to Gary Albright & Makhan Singh
06/03Calgarybeat Gary Albright
06/04Edmontobeat Great Gama
06/10Calgarybeat Great Gama by DQ
Lumberjack match
06/11Edmontolost to Great Gama
Lumberjack match
06/18Edmontonbeat Great Gama
Coal Miner's Glove match
06/24Calgarybeat Gary Albright
06/24Calgarybeat Great Gama
Coal Miner's glove match
06/25Edmontonlost to Makhan Singh
07/01Kelowna, BClost to Makhan Singh
07/10Edmontonbeat Makhan Singh by DQ
07/29Swan River, MBAdvertised to appear
1989
04/22Edmonton, ABw/. Bob Brown, beat Chris Benoit & Biff Wellington by CO
05/03Red Deer, ABdrew Sumu Hara
05/04Medicine Hat, ABdrew Ron Ritchie
05/05Calgary, ABbeat Kim Schau
05/06Edmonton, ABdrew Ron Ritchie
05/09Sturgeon Lake, ABbeat Eddie Watts
05/10Barrhead, ABbeat Kim Schau
05/11Bowden, ABw/. Bob Brown, beat Ricky Rice & Eddie Watts
05/12Calgary, ABbeat Bruce Hart by CO
05/13Edmonton, ABbeat Sumu Hara
06/23Calgary, ABlost to Chris Benoit by DQ
06/23Calgary, ABw/. Bob Brown & Larry Cameron, lost to Chris Benoit, Davey Boy Smith, & Ricky Rice
07/01Edmonton, ABlost to Ricky Rice
07/15Edmonton, ABw/. Bob Brown, beat Ron Ritchie & ??
07/28Calgary, ABw/. Bob Brown, lost to Hunter (Tim Hunt) & Warrior (Greg Sende) by CO
07/29Grande Prairie, ABw/. Bob Brown, beat Hunter & Warrior
08/02Red Deer, ABw/. Bob Brown, lost to Hunter & Warrior
08/03Medicine Hat, ABw/. Bob Brown, lost to Hunter & Warrior
08/04Calgary, ABw/. Bob Brown, beat Hunter & Warrior by DQ
08/18Calgary, ABw/. Bob Brown, lost ti Sumu Hara & Benkei Sasaki
*Lost the Stampede International tag team titles
West Four Wrestling Alliance:
10/16Winnipeg, MBw/. Bob Brown, beat Brian Jewel & Bill Cody
10/16Winnipeg, MBbeat The Frog
10/16Winnipeg, MBw/. Bob Brown, beat Don McCulloch & Frenchy Mad Dog
11/14Brandon, MBw/. Bob Brown & Kamala Mala, lost to Ken Patera, Bill Cody, & Mike Lozanski
1990
01/15Winnipeg, MBbeat French Mad Dog
01/15Winnipeg, MBlost to Ken Patera
01/16Brandon, MBw/. Bob Brown vs. Ken Patera & Scott Norton
01/16Brandon, MBparticipated in a Battle royal
01/17Regina, SKno info.
01/18Swift Current, SKno info.
01/19Russell, MBno info.
World Wrestling Council:
(Wrestling as Rick Valentine)
03/04Bayamon, Puerto Ricobeat Victor Jovica
Canadian National Wrestling Alliance - Promoter Frank Sisson:
(Wrestling as Kerry Brown)
03/09Calgary, ABlost to Steve DiSalvo
World Wrestling Council:
(Wrestling as Rick Valentine)
03/31San Juan, Puerto Ricobeat Miguel Perez Jr.
05/05Caguas, Puerto Ricobeat Miguel Perez Jr.
06/16Caguas, Puerto Ricodrew Super Medico III
07/07Bayamon, Puerto Ricobeat Mark Youngblood
08/04Caguas, Puerto Ricow/. Lance Idol, beat Super Medicos
*Won the WWC World tag team titles
08/25Caguas, Puerto Ricow/. Lance Idol, vs. Super Medicos
09/08Bayamon, Puerto Ricow/. Lance Idol, lost to Super Medicos
*Lost WWC World Tag team titles.
09/15Bayamon, Puerto Ricow/. Lance Idol, lost to Super Medicos
09/19Catano, Puerto Ricow/. Lance Idol, vs. Super Medicos
09/22Caguas, Puerto Ricow/. Lance Idol, lost to Super Medicos
09/23Juana Diaz, Puerto Ricow/. Lance Idol, beat Miguelito Perez & Hurricane Castillo Jr. (Matinee)
*Won the WWC Carribean tag team titles
09/26Miramar, Puerto Ricow/. Lance Idol, lost to Super Medicos
10/06Bayamon, Puerto Ricow/. Eric Embry, no contest vs. Super Medicos
11/03Bayamon, PRw/. Eric Embry & Monster Ripper, beat Super Medicos & Sasha
11/10Bayamon, PRw/. Eric Embry, lost to Super Medicos
*Lost WWC Caribbean tag team titles
12/10Juncos, PRw/. Eric Embry vs. Super Medicos
12/15Bayamon, PRw/. Eric Embry, beat Super Medicos
*Won the WWC Caribbean tag team titles (2)
1991
01/06*WWC Caribbean tag team titles are "awarded" to the Super Medicos.
01/23San Juan, PRw/. Galan Mendoza, beat Super Medicos
*Won the WWC Carribean tag team titles.
02/16Caguas, PRw/. Galan Mendoza vs. Super Medicos
03/02Bayamon, PRvs. Ricky Santana
03/09Carolina, PRw/. Gustavo Mendoza, lost to Miguel Perez & Hurrican Castillo
*Lost WWC Carribean tag team titles.
03/23Caguas, PRlost to Hurricane Castillo
West Four Wrestling Alliance:
(Wrestling as Kerry Brown)
04/29Winnipeg, MBbeat Gene Swan by DQ
05/06Winnipeg, MBw/. Bob Brown & French Mad Dog, no contest vs. Jason Power, Gene Swan & The Tulip
05/27Winnipeg, MBlost to Mike Lozanski
05/27Winnipeg, MBlost to Chris Jericho
05/27Winnipeg, MBw/. Bob Brown, lost to Jim Brunzell & Baron Von Raschke
05/28Winkler, MBlost to Charlie Norris
06/19Winnipeg, MBw/. Bob Brown vs. Chris Jericho & Mike Lozanski
07/18Selkirk, MBvs. Gene Swan
07/28Winnipeg, MBw/. Bob Brown, beat Chi Chi Cruz & Brian Jewel
08/13Winnipeg, MBvs. E.Z. Ryder
08/20Winnipeg, MBvs. E.Z. Ryder
11/14Lac du Bonnet, MBlost to E.Z. Ryder
1992
05/31Winnipeg, MBbeat Gene Swan
05/31Winnipeg, MBw/. Bob Brown, beat The Natural & Mike Manson
05/31Winnipeg, MBw/. Gerry Morrow, lost to Chi Chi Cruz & Brian Jewel
06/02Winnipeg, MBWon a Battle royal
1993
05/24Winnipeg, MBlost to Chi Chi Cruz
05/31Winnipeg, MBw/. Bugsy Slugg, lost to Chi Chi Cruz & Robby Royce
06/07Winnipeg, MBlost to Chi Chi Cruz
Lumberjack match
06/24Carman, MBlost to Chi Chi Cruz
*Kerry allegedly Awins@ the WFWA Canadian title on 06/25 in North Dakota.
06/26Notre Dame, MBlost to Chi Chi Cruz
*Lost the WFWA Canadian Heavyweight title
07/21Iles des Chenes, MBlost to Chi Chi Cruz by DQ
07/21Iles des Chenes, MBlost in a Battle royal
07/22Winkler, MBbeat Chi Chi Cruz
Lumberjack match
08/07Richer, MBlost to Chi Chi Cruz
08/07Richer, MBlost in a Battle royal
08/10Niverville, MBbeat E.Z. Ryder
08/10Niverville, MBlost in a Battle royal
08/22Winnipeg, MBw/. Gerry Morrow, beat Steve Rivers & Ken Johnson
08/22Winnipeg, MBlost to Jim Brunzell
08/23Portage la Prairie, MBlost to Chi Chi Cruz
12/04Fort Alexander, MBlost to Chi Chi Cruz
12/04Fort Alexander, MBlost in an 8-man elimination tag team match
12/13Peguis, MBlost to Chi Chi Cruz
12/13Peguis, MBlost in a n 8-man elimination tag team match
1994
International Wrestling Alliance - Promoter Tony Condello:
04/05Winnipeg, MBlost to Chi Chi Cruz
04/05Winnipeg, MBw/. Tiger Kasaki, lost to Chi Chi Cruz & Robbie Austin
Rough House Rasslin' - Promoter Martin Boroditsky:
04/24Winnipeg, MBbeat Paul Marcoux
04/24Winnipeg, MBlost in a Battle royal
05/29Winnipeg, MBbeat Paul Marcoux
05/29Winnipeg, MBlost in a Battle royal
International Wrestling Alliance:
06/10Portage La Prairie, MBlost to Chi Chi Cruz
06/11Niverville, MBlost to Chi Chi Cruz
Rough House Rasslin':
07/24Winnipeg, MBbeat Paul Marcoux
07/24Winnipeg, MBlost in a Battle royal
International Wrestling Alliance:
07/26Winkler, MBbeat Paul Marcoux
07/27Iles des Chenes, MBbeat Paul Marcoux
07/28Kenora, ONbeat Paul Marcoux
09/25Birtle, MBw/. Bob Brown, beat Paul Marcoux & Gene Swan
09/26Brandon, MBw/. Bob Brown, beat Paul Marcoux & Gene Swan
09/27Gimli, MBw/. Bob Brown, beat Paul Marcoux & Gene Swan
1995
Badlands Championship Wrestling - Promoter Rick Lackey:
02/02Miami, MBw/. Brian Jewel, lost to Eddie Watts & Robby Royce
08/02Winnipeg, MBbeat Leatherface
08/28Winnipeg, MBbeat Robby Royce by DQ
1997
International Wrestling Alliance:
04/26Mosahiken Nation, MBbeat E.Z. Ryder
04/26Mosahiken Nation, MBw/. Brian Jewel, lost to E.Z. Ryder & Robby Royce
09/05Winnipeg, MBbeat Paul Marcoux
10/27Winnipeg, MBbeat Paul Marcoux
11/25Swan River, MBbeat Paul Marcoux
11/25Swan River, MBlost in a Battle royal
11/26The Pas, MBbeat Paul Marcoux
11/26The Pas, MBlost in a Battle royal
1998
01/28Regina, SKbeat Gary Williams
01/28Yorkton, SKbeat Gary Williams
Wildcat Wrestling - Promoter Gerard Lightfoot:
11/17Winnipeg, MBappeared in a Battle royal
1999
International Wrestling Alliance:
02/19Winnipeg, MBlost to Tony Gold
2003
A. Condello presents:
02/20Garden Hill, MB??
02/21Wasagemack, MB??
02/25Oxford House, MB??
02/26God's River, MB??
02/27God's River, MB??
03/04Little Grand Rapids, MB??
03/05Little Grand Rapids, MB??
Canadian Wrestling Federation - Promoter Ernie Todd:
08/20??, ONlost to Zack Mercury by DQ
08/20??, ONw/. Rob Stardom, beat Zack Mercury & Phoenix Dreamwalker
08/21??, ONdouble disqualification vs. Rob Stardom
08/21??, ONw/. Zack Mercury & Phoenix Dreamwalker, beat Rob Stardom, Matt Fairlane, & Jason Kruger
Pro Outlaw Wrestling - Promoter Brian Bailey:
09/04Saskatoon, SKbeat Ricky Solar
09/04Saskatoon, SKw/. Cyrus the Virus & Crash Crimson, lost to Ricky Solar, Ozz, & Dice Steel
Canadian Wrestling Federation:
09/24Winnipeg, MBbeat Zack Mercury
09/27Winnipeg, MBlost to Bobby Jay
09/27Winnipeg, MBw/. Zack Mercury & The Axe, lost to Rob Stardom, Bobby Jay, & Mike Mountain
10/01Winnipeg, MBlost to Brian Jewel by double rev. decision
10/15Winnipeg, MBbeat Rob Stardom
10/22Winnipeg, MBw/. Brian Jewel, beat Rob Stardom & T.J. Bratt
10/24Winnipeg, MBbeat Zack Mercury
10/24Winnipeg, MBlost in a weapons battle royal
10/29Winnipeg, MBlost to Rob Stardom
Barbed wire death match
10/30Balcarres, SKw/. Bobby Jay, Rob Stardom, & Mike Mountain, lost to Ryan Wood, Darien Karisma, Phoenix Dreamwalker & Al Ghore
11/17Kehewin, ABbeat X-Ray Ninja
11/17Kehewin, ABw/. T.J. Bratt & Al Ghore, lost to Rob Stardom, Zack Mercury, & Darien Karisma
11/18North Battleford, SKbeat X-Ray Ninja
11/18North Battleford, SKw/. T.J. Bratt & Rob Stardom, lost to Zack Mercury, Scott Savage, & Darien Karisma
11/19Yellowquill, SKbeat X-Ray Ninja
11/19Yellowquill, SKw/. T.J. Bratt & Rob Stardom, lost to Zack Mercury, Scott Savage, & Darien Karisma
11/20Pelican Narrows, SKbeat X-Ray Ninja
11/20Pelican Narrows, SKw/. T.J. Bratt & Rob Stardom, lost to Zack Mercury, Scott Savage, & Darien Karisma
2004
01/28Winnipeg, MBw/. Rob Stardom, lost to Mentallo & Antonio Scorpio Jr.
07/03Whitefish Lake, ABbeat Super Ninja
07/03Whitefish Lake, ABw/. Adrian Walls & Big Kahuna, lost to Gibby Guerrero, Shane Holms & Matt Pyro
(Dates for Tony Condello in July/August)
08/25Webequie, ONbeat Super Ninja
08/25Webequie, ONw/. Frenchy Lamont, Steve Jaworski beat Mauler, Adrian Walls, Super Ninja
08/27Cornwall Island, ONbeat Matt Pyro
08/27Cornwall Island, ONw/. Frenchy Lamont, Steve Jaworski lost to Mauler, Adrian Walls, Professor Adib Mounsour
08/28Cornwall Island, ONno contest vs. Big Kahuna
08/31Golden Lake, ONbeat Steve Jaworski
10/15Winnipeg, MBlost to Vid Vain
*lost the NWA Canadian Heavyweight title


Career Record Compiled by Vance Nevada, with files from Mike Rodgers

CANOE.CA SLAM!