SLAM! Sports SLAM! Wrestling
   Sun, April 27, 2008



News & Rumours
Bios
Obits
Canadian Hall of Fame
WrestleMania 30
WrestleMania 30 photos
Video
Movie Database
Minority Mat Report
Columnists
Features
Results Archive
PPV Reviews
SLAM! Wrestling store
On Facebook
On Twitter
Send Feedback




Photo Galleries

SummerSlam


Kevin Steen


Mid-Atlantic Wrestling Legends Fan Fest


Raw in Miami


Tragos/Thesz Hall of Fame inductions


WWE Battleground


ROH in Detroit







SCOREBOARD
PHOTO GALLERY
VIDEO GALLERY
COMMENT





Gord Nelson
Bookmark and Share

GORDON NELSON
(1953-1982)

Height: 5'11"
Weight: 220 .lbs
Born: Mar 27, 1930 - Winnipeg
Trained By: Albert (Ole) Olsen
AKA: The Outlaw (UK); Mr. Wrestling (Amarillo, TX)
Titles Held:
British Empire (NZ) title 1968
Western States Tag Team 1970
NWA America's tag team 1973 (3x)


* * *
1,527 documented matches as of November 25, 2007

1953
Madison Boxing & Wrestling Club:
11/26 Winnipeg, MB w/. Jack Cameron, beat Ted Stefanyk & Bill Klump
12/01 Winnipeg, MB beat Bill Klump (broke Klump's shoulder)
12/22 Winnipeg, MB vs. John DePaulo

1954
01/05 Winnipeg, MB beat Curly Gagnon
01/16 Winnipeg, MB beat Bobo Bryce

1956
07/04 Winnipeg, MB beat Ted Stefanyk
07/31 Winnipeg, MB beat Bobo Bryce
11/08 Beckenham, England vs. Rafael Blascoe
11/20 Lime Grove, England vs. Ernie Baldwin

1957
01/01 Colchester, England vs. Johnny Peters
01/24 Bury St. Edmunds, Eng. vs. Charlie Fisher
01/30 Cardiff, Wales drew Al Hayes
01/31 Bristol, England vs. Tony Mancelli
02/01 Liverpool, England lost to Bob McDonald
02/19 Swindon, England vs. Johnny Yearsley
02/26 Colchester, England vs. Charlie Fisher
03/04 High Wycombe, England lost to Geoff Portz
03/09 Newcastle, England lost to George Gordienko
03/14 Bristol, England vs. Ernie Riley
03/30 Norwich, England vs. Black Butcher Johnson
04/06 Luton, England vs. Johnny Peters
04/15 Shoreditch, England vs. Al Hayes
04/18 Bury St. Edmunds, Eng. vs. Guy Lombrado
05/07 Colchester, England vs. Ernie Baldwin
05/15 Hove, England vs. Bill Verna
06/01 Belle Vue, England vs. Francis Sullivan
06/05 Cardiff, England vs. Dave Armstrong
06/08 Newcastle, England beat Dave Armstrong by TKO
06/19 Cardiff, England beat Dave Armstrong
06/30 Peterborough, England lost to Masambula
09/07 London, England vs. Sandy Orford
09/21 London, England vs. Ray Apollon
09/30 Ashford, England vs. Tiger Lombardo
10/03 Wimbledon, England vs. Charlie Fisher
10/05 Luton, England vs. Al Hayes
10/12 Newcastle, England beat Billy Howes
10/24 Bristol, England vs. Vic Hessell
10/25 Rochester, England drew Charlie Fisher
11/08 Chesterfield, England vs. Francis Sullivan
11/16 Newcastle, England beat Billy Howes
11/21 Morecambe, England vs. Ossie Mueller
11/25 London, England vs. Gene Murphy
11/30 Lowestoft, England vs. Billy Howes
12/03 Lime Grove, England vs. Mike Marino
12/06 Chesterfield, England vs. Billy Joyce
12/07 Newcastle, England lost to Terry Ricardo
12/11 Harringay, England drew Tony Mancelli
12/26 Wimbledon, England vs. Johnny Allan

1958
01/03 Ipswich, England beat Johnny Czeslaw by KO
01/08 Shoreditch, England vs. Billy Howes
01/14 Lime Grove, England vs. Shirley Crabtree
01/20 West Ham, England vs. Alan Garfield
01/21 Swindon, England vs. Johnny Yearsley
01/22 Ashford, England vs. Geoff Portz
01/23 Wimbledon, England vs. Gerry DeJaegar
02/03 London, England vs. Jack Beaumont
02/04 Lime Grove, England vs. Geoff Portz
02/08 Newcastle, England lost to Eric Taylor
02/21 Swindon, England vs. Johnny Yearsley
02/25 Reading, England vs. Johnny Yearsley
02/26 Shoreditch, England vs. Dara Singh
03/11 Lime Grove, England vs. Gerry DeJaegar
03/19 London, England vs. Al Hayes
03/22 Newcastle, England beat Ray Hunter
03/27 Bristol, England vs. Jack Laskin
03/31 London, England vs. Jack Beaumont
04/23 Cardiff, Wales beat Gene Murphy
04/24 Wimbledon, England vs. Ernie Riley
05/02 Liverpool, England lost to Count Bartelli
05/08 Bristol, England vs. Gwynn Davies
05/10 Belle Vue, England vs. Count Bartelli
05/12 Shoreditch, England vs. Ray Hunter
05/13 Purley, England Participated in KO tournament
05/16 Bolton, England vs. Eric Taylor
05/17 Luton, England vs. Pedro Bengochea
05/19 Shoreditch, England vs. Ernie Riley
05/20 Aylesbury, England lost to Bill Verna
05/21 Harringay, England lost to Bull Vern
05/30 Liverpool, England lost to Ray Hunter
06/06 Redruth, England beat Don Mendoza
06/19 Bristol, England beat Henry Bury
06/19 Bristol, England lost to Ray Hunter
06/28 Maidstone, England vs. Buddy Cody
07/11 Bolton, England vs. Count Bartelli
07/19 Newcastle, England lost to Johnny Allan
07/22 Purley, England vs. Charlie Fisher
07/28 Shoreditch, England vs. Bill Verna
08/01 Liverpool, England drew Dennis Mitchell
08/09 Newcastle, England tournament - no information available
08/16 Belle Vue, England vs. Geoff Portz
08/25 Folkestone, England lost to Milo Popocopolous
08/28 Redruth, England beat Don Mendoza
09/04 Morecambe, England vs. Jack Pye
09/12 Liverpool, England vs. Dennis Mitchell
09/20 Newcastle, England lost to Johnny Allan
10/03 Liverpool, England beat Bob McDonald
10/10 Chesterfield, England vs. Eric Taylor
11/04 Purley, England vs. Ray Apollon
11/05 Bournemouth, England beat Tony Olivera
11/18 Purley, England vs. Mike Marino
12/17 Cardiff, Wales beat Gene Murphy by KO
12/20 Eastbourne, England vs. Ray Apollon

1959
01/03 Shrewsbury, England vs. Count Bartelli
01/17 Shrewsbury, England vs. Tony Vallon
02/05 Luton, England vs. Les Kellet
02/17 Swindon, England Participated in KO tournament
01/21 Shrewsbury, England vs. Daula Singh
02/25 Cardiff, Wales lost to Butts Giraud by KO
02/26 Bristol, England vs. Bill Verna
03/05 Morecambe, England lost to Josef Kovacs
03/13 Ipswich, England beat Peter Deakin by KO
03/14 Shrewsbury, England vs. Dave Armstrong
03/30 Belle Vue, England vs. Peter Deakin
04/02 Luton, England vs. John DaSilva
04/09 Bristol, England vs. Tony Mancelli
04/13 London, England vs. John Morgan
04/16 Morecambe, England lost to Ernie Baldwin
04/22 Cardiff, Wales lost to Joe Cornelius
04/23 Bristol, England vs. Steve Logan
04/25 Newcastle, England lost to George Gordienko
04/27 Hamilton, England lost to Terry Ricardo
05/02 Belle Vue, England vs. Alf Cadman
05/16 Blackpool, England vs. Johnny Czeslaw
05/27 London No Information Available
08/01 Belle Vue, England vs. Billy Robinson
08/20 Luton, England vs. Jim Rawlings
10/17 Belle Vue, England vs. Vic Hessle
11/07 Belle Vue, England vs. Arthur Ricardo
11/12 Luton, England Participated in a KO tournament
11/19 Luton, England vs. George Gordienko

1960
01/01 Ipswich, England beat Alan Garfield by DQ
01/05 Purley, England vs. Zebra Kid
01/06 Ashford, England vs. Alan Garfield
01/07 Luton, England vs. Gwynn Davies
01/14 Peterborough, England beat Rocky Wall by technical knockout
01/20 Banbury, England vs. Bill Verna
01/23 Coventry, England drew Franz Orli
01/30 Luton, England vs. Pat Barrett
02/01 Wembley, England vs. Eric Taylor
02/02 Swindon, England vs. Dean Stockton
02/08 Hamilton, England lost to Pedro Bengochea
02/13 Norwich, England vs. Rocky Wall
02/15 Swindon, England vs. Remy Bayle
02/19 Ipswich, England drew Gideon Gidea
02/21 Purley, England vs. George Gordienko
02/23 Colchester, England beat Doug Joyce
02/27 Luton, England in KO tournament
02/28 Hamilton, England lost to Ian Campbell
03/05 Camberwell, England vs. Remy Bayle
03/15 Swindon, England vs. Remy Bayle
03/20 London, England vs. Bill Verna
03/21 Purley, England vs. George Gordienko
03/24 Bristol, England vs. Ernie "Kiwi" Kingston
03/26 Luton, England vs. Francis Sullivan
03/31 Morecambe, England beat Rocky Wall
04/05 Colchester, England beat Rocky Wall by KO
04/06 Dunstable, England vs. Mike Marino
04/07 Walthamstow, England vs. Josef Zaranoff
04/08 Ipswich, England beat Bobby Graham
04/11 London, England vs. Zebra Kid
04/25 Shoreditch, England vs. George Gordienko
04/26 Swindon, England vs. Charley Fisher
04/27 Southend, England ?
04/28 Exeter, England vs. Bill Verna
05/06 Peterborough, England lost to Francis Sullivan
05/10 Purley, England vs. George Gordienko
05/14 Coventry, England beat Masambula
05/17 Bridlington, England vs. Billy Joyce
05/19 Morecambe, England drew Mike Marino
05/21 Newcastle, England beat Peter Kaiser
05/22 Brighton, England vs. John DaSilva
05/23 Leeds, England vs. Peter Kaiser
05/30 Shoreditch, England vs. Black Mask
06/02 Morecambe, England lost to Billy Two Rivers
06/05 Brighton, England vs. Ian Campbell
06/11 Luton, England vs. Rocky Wall
06/17 Felixstowe, England vs. John Lees
06/18 Coventry, England beat Al Hayes
06/20 Hamilton, England beat Digger Rowell
06/23 Morecambe, England drew Mike Marino
06/26 Brighton, England vs. Rocky Wall
06/27 Shoreditch, England vs. Ian Campbell
06/30 Bristol, England lost to Ian Campbell
07/11 Leeds, England vs. Don Mendoza
07/14 Morecambe, England no contest vs. Josef Zaranoff
08/04 Morecambe, England drew Norman Walsh
08/08 Carlisle, England 4-man match
08/12 Fleetwood, England vs. Reg Williams
08/14 Folkestone, England vs. Bill Verna
08/21 Brighton, England vs. Zebra Kid
09/15 Southampton, England vs. Johnny Czeslaw
09/16 Northampton, England lost to Kurt Stein
09/20 Colchester, England vs. Frank Hurley
09/22 Southampton, England beat Harry Kendall by knockout
09/29 Morecambe, England no contest vs. Billy Two Rivers
10/08 Luton, England vs. George Gordienko
10/12 Cardiff, Wales vs. Bill Rawlings
10/27 Ellesmere Port, England vs. Al Hayes
10/28 Willenhall, England vs. Frank Orlik
10/31 Leeds, England vs. Pat Barrett
11/09 Banbury Ct., England vs. Alan Garfield
11/11 Ipswich, England beat Francis Sullivan by KO
12/05 Leeds, England vs. Bob McDonald
12/10 Newcastle, England lost to Bob McDonald
12/20 Hull, England lost to Billy Joyce
12/28 Winchester, England vs. Josef Zaranoff

1961
01/03 Lime Grove, England vs. Tony Mancelli
01/05 Dunstable, England vs. Emile Poilve
01/07 Portsmouth, England vs. Pat Barrett
01/10 Colchester, England vs. El Saad Mansourri
01/11 Banbury, England beat Buddy Cody by knockout
01/14 Dagenham, England vs. Alan Garfield
01/15 Folkestone, England vs. Reg Williams
01/16 Leeds, England vs. Francis Sullivan
01/17 Hull, England vs. Ishka Khan
01/19 Morecambe, England lost to Norman Walsh
01/26 Bristol, England vs. Ramon Napolitano
02/07 Hinckley, England vs. Ian Campbell
02/08 Cardiff, England vs. Billy Joyce
02/10 Chesterfield, England vs. Tibor Szakacs
Canada:
02/17 Winnipeg, MB Referee for Alex Turk promotions card
England:
02/22 Banbury, England lost to Sky Hi Lee
02/25 Brighton, England vs. Arthur Beaumont
03/09 Luton, England ?
03/10 Bradford, England vs. Geoff Portz
03/11 Portsmouth, England vs. Tibor Szakacs
03/12 Brighton, England drew Ray Hunter
03/15 London, England beat Jamie Olivera
03/16 Dunstable, England vs. Al Hayes
03/18 Brighton, England vs. Francis Sullivan
03/20 London, England vs. Sky Hi Lee
03/21 Lime Grove, England vs. Jose Olivera
03/23 Bristol, England vs. Buddy Cody
03/24 Leicester, England vs. Mike Marino
03/27 High Wycombe, England beat Ishka Khan
04/01 Brighton, England beat Paul Diamond by KO
04/04 Leeds, England vs. Seamus Donlevy
04/06 Morecambe, England beat Norman Walsh
04/08 Kings Lynn, England vs. Ernie Kingston
04/12 Newark, England vs. Johnny Allan
04/18 Purley, England drew Billy Howes
04/19 Hove, England vs. Tibor Szakacs
04/20 Bristol, England beat Bill Cody
04/21 Rotherham, England vs. Sheik Wadi Youssef
04/23 Stirling, England vs. Bob McDonald
04/25 Hull, England beat Gordon Kilmartin
04/26 Hastings, England vs. Josef Zaranoff
04/27 Dunstable, England vs. Billy Robinson
04/28 Eastbourne, England vs. Alan Garfield
04/29 Peterborough, England beat Johnny Czeslaw by KO
05/05 Bradford, England vs. Eric Taylor
05/06 Newcastle, England beat Alf Cadman
05/08 Hamilton, Scotland beat Dean Stockton
05/17 Banbury, England vs. Ishka Khan
05/18 Walthamstow, England beat Seamus Donlevy by KO
05/21 Brighton, England vs. Ernie Kingston
05/24 London, England beat Francis Sullivan
05/24 London, England lost to Billy Robinson
05/27 Portsmouth, England vs. Bill Rawlings
05/29 Leeds, England vs. Gwynn Davies
05/30 Purley, England beat Billy Howes
06/05 Brighton, England beat Ian Campbell
06/17 Portsmouth, England vs. Mike Marino
06/24 Pontypridd, England beat Bill Verna
06/25 Brighton, England ?
07/01 Luton, England vs. Gerry DeJaegar
07/04 Weymouth, England vs. Bernard Vignal
07/05 Exeter, England vs. Josef Zaranoff
07/08 Portsmouth, England vs. George Gordienko
07/11 Weston, England vs. George Gordienko
07/12 Folkestone, England beat Ramon Napolitano
07/13 Walthamstow, England vs. Ramon Napolitano
07/18 Bridlington, England vs. The Mask
07/20 Morecambe, England beat Bob McDonald by knockout
07/22 Portsmouth, England vs. Charlie Fisher
07/25 Weymouth, England vs. Alan Garfield
07/26 Yarmouth, England beat Doug Joyce
08/03 Worthing, England vs. Gwynn Davies
08/05 Portsmouth, England vs. Ramon Napolitano
08/23 Reading, England drew Tibor Szakacs
08/28 High Wycombe, England vs. Gerry DeJaegar
Germany:
09/01 Karlsruhe, Germany beat Freddy Roberts
09/02 Karlsruhe, Germany drew Gideon Gida
09/04 Bradford, England vs. Geoff Portz
09/05 Purley, England vs. Pat Barrett
09/06 Karlsruhe, Germany w/. Ivor Barrett, lost to Hans Dillinger & Hans Waldherr
09/07 Karlsruhe, Germany lost to Horst Hoffman
09/08 Karlsruhe, Germany w/. Ivor Barrett, drew Rene Lasartesse
England:
09/09 Portsmouth, England vs. Tony Mancelli
09/11 Brighton, England vs. Primo Canera
09/21 Walthamstow, England beat Lino DiSantos by KO
09/22 Exeter, England vs. Ramon Napolitano
09/23 Norwich, England vs. Gerry DeJaegar
09/27 Scunthorpe, England vs. Ian Campbell
10/01 Brighton, England beat Bob McDonald
10/03 Reading, England drew Al Hayes
10/11 Watford, England beat Johnny Czeslaw
10/12 Burnt Oak, England beat Joe Cornelius
10/14 Portsmouth, England vs. Gerry DeJaegar
10/19 Walthamstow, England lost to Billy Two Rivers by KO
10/21 Kings Lynn, England vs. Masambula
10/23 Leeds, England vs. Dino Bravo
10/26 Deptford, England vs. Gerry DeJaegar
10/27 Ipswich, England lost to Gomez Maximilliano
10/28 Norwich, England vs. Buddy Cody
11/01 Cardiff, Wales vs. Joe Cornelius
11/02 Dagenham, England vs. Gerry DeJaegar
11/04 Luton, England beat Bill Cody by KO
11/04 Luton, England beat Bill Verna
11/06 Walsall, England vs. John DaSilva
11/10 Barking, England vs. Ramon Napolitano
11/11 Newark, England vs. Ian Campbell
11/13 Wembley, England vs. Frankie Townsend
11/16 Walthamstow, England vs. Doug Joyce
11/17 Leicester, England vs. Geoff Portz
11/18 Eastbourne, England vs. Ernie Kingston
11/21 Worthing, England vs. Buddy Cody
11/24 Bermondsey, England vs. Gomez Maximilliano
11/25 Norwich, England vs. Johnny Czeslaw
11/27 Leicester, England vs. Steve Logan
12/05 Wolverhampton, England vs. Tibor Szakacs
12/06 Southend, England vs. Doug Joyce
12/08 Leicester, England vs. Geoff Portz
12/11 Lees, England vs. Johnny Allan
12/13 Scunthorpe, England vs. Charles Verhulst
12/16 Bellevue, England vs. Ian Campbell
12/18 London, England drew Bruno Elrington
12/27 Shoreditch, England vs. Lucky Simunovich
12/29 Eastbourne, England vs. Phil Fogg
12/30 Luton, England beat Jim Hussey

1962
01/02 Purley, England Participated in KO tournament
01/05 Barking, England vs. Sky Hi Lee
01/06 Brighton, England vs. Dutch Zorra
01/08 West Ham, England lost to Sky Hi Lee
01/09 Swindow, England vs. Bill Verna
01/11 Walthamstow, England lost to Dutch Zorra by technical KO
01/15 London, England vs. Masambula
01/17 Clacton, England vs. Lucky Simunovich
01/18 Brighton, England beat Frank Townsend
01/19 Ipswich, England lost to Sheik Mansourri
01/22 Purley, England beat Charlie Fisher
01/22 Purley, England beat Seamus Donlevy
01/23 Colchester, England vs. Gomez Maximilliano
01/27 Portsmouth, England vs. Gerry DeJaegar
01/30 Sunnyside, NY w/. Bud Cody, lost to Bob Orton & Great Scott
02/20 Colchester, England vs. Adolf Kaiser
03/29 Washington, DC w/. Budy Cody, lost to Bob Orton & Great Scott
04/21 Bridgeport, CT w/. Bud Cody, lost to Bob Orton & Great Scott
04/27 Winnipeg, MB Referee for Alex Turk promotions card
06/07 Winnipeg, MB Referee for Alex Turk promotions card
08/10 Petersburg, VA vs. Billy Garrett

1963
01/10 Rochester, MN lost to The Crusher
01/15 Albert Lea, MN vs. Iva Kalmikoff
01/15 Albert Lea, MN w/. Jack Lanza, vs. Ivan & Karol Kalmikoff
01/23 Rochester, MN lost to Ivan Kalmikoff
01/23 Rochester, MN lost in a Battle royal
01/24 Winnipeg, MB w/. Dick Steinborn, beat Stan Kowalski & Duke Hoffman
02/02 Omaha, NE lost to Waldo Von Erich
02/07 Winnipeg, MB beat Duke Hoffman by DQ
02/09 Omaha, NE beat George McArthur
02/14 Bury St. Edmunds, Eng. vs. Jack Bence
02/20 Winchester, England vs. Don Mendoza
03/19 Dallas, TX drew Johnny Weaver
03/20 Galveston, TX vs. Jacobo (Gorilla) Macias
03/29 Houston, TX lost to Bill Dromo
04/04 Corpus Christi, TX vs. Bull Curry
04/05 Galveston, TX vs. Jacobo (Gorilla) Macias

1964
01/25 Cincinnati, OH w/. Don Slatton, lost to Doc & Mike Gallagher
02/03 London, England vs. George Drake
02/04 Colchester, England vs. George Drake
02/05 Kingston, England vs. Johnny Kostas
02/06 Hammersmith, England vs. Andre Bollet
02/07 Eltham, England beat George Drake
02/08 Luton, England vs. Ken Ackles
02/10 Wycombe, England beat Con Papalazarou
02/14 Rochester, England vs. Eric Koltschak
02/15 Norwich, England vs. Josef Molnar
02/17 Wembley, England vs. Zando Zabo
02/18 Finsbury Park, England beat Frank Hurley
02/19 Shoreditch, England vs. Zebra Kid
02/21 Bermondsey, England beat Johnny Kostas
02/22 Bellevue, England vs. Ezzard Hart
02/24 West Ham, England vs. Josef Kovacs
02/25 Croydon, England vs. Gideon Gidea
02/27 Bristol, England drew Josef Kovacs
02/28 Eltham, England vs. George Gueret
03/03 Plymouth, England vs. Tony Mancelli
03/05 Streatham, England vs. Roy (Bull) Davis
03/07 Grantham, England vs. Tony Cassio
03/09 Leeds, England vs. Ray Apollon
03/10 Margate, England vs. Charlie Fisher
03/11 Bognor, England vs. Tony Mancelli
03/12 Bury St. Edmunds, Eng vs. Zebra Kid
03/13 Ipswich, England beat Le Grande Vladimir
03/14 Portsmouth, England vs. Frikki Alberta
03/16 Sheffield, England lost to Eric Leidermann by DQ
03/20 Willenhall, England vs. Hassan Ali Bey
03/21 Lime Grove, England drew Ernie Riley
03/23 Leeds, England vs. Ernie Riley
03/25 Hastings, England vs. Ernie Kingston
03/28 Portsmouth, England vs. Johnny Peters
03/30 Southampton, England vs. Warnia Zarzecki
03/31 Bournemouth, England vs. Johnny Yearsley
04/02 Cambridge, England vs. Syed Saif Shah
04/04 Southall, England vs. Joe Cornelius
04/06 Leeds, England vs. Ray Apollon
04/08 Sheffield, England beat Reg Williams
04/10 Liverpool, England beat Pietro Capello
04/14 Croydon, England beat Roy (Bull) Davis by knockout
04/15 Bognor, England vs. Tony Mancelli
04/16 Walthamstow, England vs. Gomez Maximilliano
04/17 Northampton, England vs. Zebra Kid
04/20 Worthing, England vs. Joe Cornelius
04/23 Hammersmith, England vs. Alan Garfield
04/27 Shoreditch, England vs. Zebra Kid
04/28 Croydon, England lost to Zebra Kid by knockout
05/01 Portsmouth, England vs. George Gordienko
05/02 Bellevue, England lost to Arthur Ricardo by DQ
05/04 Hastings, England vs. Ernie Kingston
05/05 Hastings, England vs. Ernie AKiwi@ Kingston
05/06 Banbury, England beat Pedro Wiracogha
05/07 Bristol, England beat Andre Bollet
05/09 Brighton, England vs. Prince Kumali
05/11 Wembley, England vs. Prince Kumali
05/12 Wolverhampton, Eng vs. Jim Hussey
05/15 Battersea, England vs. Pedro Wiracogha
05/16 Doncaster, England lost to Eric Taylor by KO
05/17 Dudley, England vs. Gerry DeJaegar
05/18 Birmingham, England vs. Leon Arras
05/18 Battersea, England vs. Pedro Wiracogha
05/20 Margate, England vs. Ernie Kingston
05/21 Hammersmith, England vs. Steve Veidor
05/22 Liverpool, England beat Pietro Capello
05/23 Hanley, England beat Reg Williams
05/29 Glasgow, Scotland lost to Earl Maynard by DQ
05/30 Newcastle, England lost to Norman Walsh
06/01 Weston S. Mare, Eng vs. Josef Kovacs
06/03 Dorking, England vs. Achmed the Turk
06/05 Barking, England vs. Zebra Kid
06/07 Bridlington, England vs. Sheik Tannous
06/09 Worthing, England vs. Josef Zaranoff
06/10 Margate, England vs. Zebra Kid
06/12 Northampton, England lost to Zebra Kid
06/13 Bellevue, England vs. Josef Zaranoff
06/15 Folkestone, England lost to Joe Cornelius by DQ
06/16 Hastings, England vs. Zebra Kid
06/17 London, England beat Earl Maynard
06/17 London, England beat Prince Kumali
06/17 London, England beat Steve Veidor
06/19 Bridgewater, England vs. Achmed the Strong
06/21 Brighton, England beat Zando Zabo
06/22 Wembley, England vs. Joe Cornelius
06/23 Plymouth, England vs. Steve Veidor
06/24 Yarmouth, England beat Gordon Kilmartin
06/25 Walthamstow, England vs. Prince Kumali
06/26 Rochester, England vs. Francis Sullivan
06/27 Southall, England vs. Karl Kramer
07/03 Liverpool, England lost to Billy Joyce
07/04 Hanley, England vs. Terry O'Neill
07/06 Folkestone, England beat Johnny Yearsley
07/07 Aberdeen, Scotland lost to Enrique Edo Juan by DQ
07/08 Lochgelly, Scotland vs. Hans Streiger
07/12 Brighton, England lost to Josef Kovacs
07/13 Birmingham, England vs. Rocky Wall
07/15 Felixstowe, England vs. Hans Streiger
07/20 Birmingham, England vs. Geoff Portz
07/21 Finsbury Park, England lost to Josef Kovacs
07/23 Hammersmith, England beat Alan Garfield
07/25 Hanley, England vs. Johnny Allan
07/28 Aberdeen, Scotland beat Enrique Edo Juan
08/01 Bellevue, England lost to Doug Joyce
08/02 Bridlington, England vs. Doug Joyce
08/03 Paignton, England vs. Roy (Bull) Davis
08/04 Weymouth, England vs. Roy (Bull) Davis
08/05 Eastbourne, England lost to Norman Walsh
08/06 Walthamstow, England lost to Zebra Kid by knockout
08/10 Yarmouth, England beat Bob Taylor
08/11 Torquay, England vs. Steve Veidor
08/12 Bognor, England vs. Rocky Wall
08/13 Bournemouth, England vs. George Gordienko
08/17 Paignton, England vs. Ernie Kingston
08/18 Hove, England vs. Joe Cornelius
08/19 Brighton, England beat Don Griffin by knockout
08/19 Brighton, England beat Johnny Czeslaw by knockout
08/19 Brighton, England beat Earl Maynard
08/20 Torquay, England vs. Zebra Kid
08/21 Herne Bay, England vs. Cowboy Cassidy
08/24 Morecambe, England vs. Billy Howes
08/25 Aberdeen, England lost to Jack Cassidy by DQ
08/26 Yarmouth, England beat Gordon Kilmartin
08/29 Bellevue, England drew Doug Joyce
09/01 Croydon, England vs. Hans Streiger
09/02 Yarmouth, England lost to Joe Cornelius
09/03 Bournemouth, England vs. Josef Zaranoff
09/05 Norwich, England vs. John DaSilva
09/06 Brighton, England vs. Roy (Bull) Davis
09/09 Banbury, England vs. Ian Campbell
09/11 Bolton, England beat Achmed the Turk
09/12 Portsmouth, England vs. Josef Zaranoff
09/14 Hamilton, England beat Billy Joyce
09/15 Aberdeen, England drew Jim Hussey
09/17 Morecambe, England vs. Francis Sullivan
09/21 Worthing, England vs. Zebra Kid
09/22 Croydon, England beat Le Grande Vladimir by knockout
10/03 Portsmouth, England vs. Josef Zaranoff
10/06 Leicester, England vs. Jesus Chausson Bel
10/08 Wimbledon, England lost to Gerry DeJaegar by DQ
10/10 Grantham, England vs. Geoff Portz
10/13 Finsbury Park, England beat Alan Garfield
10/16 London, England beat Jack Bence
10/17 Luton, England vs. George Gordienko
10/18 Nottingham, England vs. Paul Vachon
10/20 Chelmsford, England beat Francis Sullivan
10/21 Ipswich, England vs. Warnia Zarzecki
10/22 Tottenham, England lost to Tibor Szakacs
10/24 Eastbourne, England lost to Tibor Szakacs
10/26 Loughborough, England vs. Blackburn Roberts
10/27 Huddersfield, England drew Steve Veidor
10/28 Leamington, England vs. Earl Maynard
10/29 Nottingham, England vs. Norman Walsh
10/30 Chesterfield, England vs. Billy Joyce
10/31 Bellevue, England beat Billy Joyce by knockout
11/02 Leeds, England lost to Tibor Szakacs
11/03 Hull, England beat Fu Manchu by DQ
11/04 Gretna, England lost to Tibor Szakacs
11/06 Rotherham, England beat Fu Manchu by DQ
11/09 Birmingham, England vs. Tibor Szakacs
11/10 Wolverhampton, England vs. Pietro Capello
11/11 Rotherham, England beat Arjit Singh
11/13 Willenhall, England vs. Johnny Czeslaw
11/17 Croydon, England beat Bruno Elrington by knockout
11/19 Bury St. Edmunds, Eng vs. Johnny Yearsley
11/28 Portsmouth, England vs. Tony Mancelli
11/30 Weston S. Mare, England vs. Mihlayi Kuti
12/01 Hove, England lost to Bruno Elrington by DQ
12/03 Tottenham, England vs. Paul Vachon
12/05 Maidstone, England beat Rana Singh
12/07 Leeds, England vs. Jim Olivera
12/08 Hull, England beat Les Tasker
12/09 Scunthorpe, England beat Barry Douglas
12/10 Barrow, England vs. Paul Vachon
12/11 Kingston, England vs. Zebra Kid
12/15 Bournemouth, England vs. Syed Saif Shah
12/17 Southampton, England vs. Ian Campbell
12/18 Bolton, England beat Josef Kovacs by DQ
12/19 Portsmouth, England vs. Peter Maivia
12/21 London, England vs. Alan Garfield
12/22 Westbury, England beat Josef Zaranoff by knockout
12/22 Westbury, England lost to Paul Vachon by knockout
12/26 Croydon, England beat Ramon Napolitano (matinee)
12/26 Brighton, England beat Paul Vachon by DQ
12/28 Birmingham, England vs. Jim Hussey

1965
01/01 Willenhall, England vs. Ernie Riley
01/04 Leeds, England vs. Billy Joyce
01/05 Hull, England double knockout vs. Ian Campbell
01/06 Perth, England vs. Fu Manchu
01/08 Rotherham, England lost to Rocky Wall by knockout
01/09 Brighton, England lost to Bruno Elrington
01/11 Leeds, England vs. Zebra Kid
01/12 Lime Grove, England vs. John Lees
01/13 Pontypool, England vs. Fu Manchu
01/14 Bristol, England beat Joe Cornelius
01/18 Catford, England vs. Johnny Kostas
01/19 Plymouth, England vs. Johnny Kostas
01/23 Kings Lynn, England vs. Grande Vladimir
01/26 Solihull, England vs. Gideon Gidea
01/29 Willenhall, England drew Gideon Gidea
01/30 Hanley, England lost to Billy Joyce
02/02 Aberdeen, England lost to Jose Arroyo by DQ
02/04 Airdrie, Scotland vs. Henri Pierlot
02/05 Rotherham, England lost to Jose Arroyo by DQ
02/08 Bradford, England vs. John Lees
02/13 Portsmouth, England vs. Ramon Napolitano
02/15 Cheltenham, England drew Prince Kumali
02/20 Luton, England vs. Leif Rasmussen
02/22 Derby, England vs. Ramon Napolitano
02/23 Hove, England beat Achmed the Turk by knockout
02/25 Southampton, England vs. Gerry DeJaegar
02/26 Rotherham, England lost to Tosh Togo by technical knockout
02/27 Portsmouth, England vs. George Gordienko
03/02 Huddersfield, England lost to Rocky Wall
03/08 Wembley, England beat Carlos Rocha
03/08 Wembley, England beat Axel Dieter
03/09 Chelmsford, England vs. Carlos Rocha
03/11 Bury St. Edmunds, Eng vs. George Gordienko
03/13 Maidstone, England lost to Tibor Szakacs
03/15 Carlisle, England vs. Tosh Togo
03/16 Hull, England double knockout vs. Gwynn Davies
03/17 London, England beat Paul Vachon by DQ
03/20 Bellevue, England beat Gwynn Davies by knockout
03/22 Hamilton, England lost to Ricky Starr by DQ
03/23 Edinburgh, England vs. Eric Taylor
03/24 Perth, England vs. Eric Taylor
03/29 Cheltenham, England beat Mario Matassa
03/30 Colchester, England vs. Aaron Manousakis
03/31 Bath, England lost to Bruno Elrington
04/01 Weymouth, England vs. Tibor Szakacs
04/02 Rochester, England lost to Tibor Szakacs by DQ
04/03 Eastbourne, England lost to Arion Manousakis by DQ
04/05 West Ham, England beat Alan Garfield
04/07 Ipswich, England vs. Ramon Napolitano
04/09 Brighton, England lost to Tibor Szakacs by KO
04/10 Bellevue, England lost to Billy Robinson by DQ
04/12` Kilmarnock, England vs. Hans Streiger
04/13 Solihull, England vs. Josef Zaranoff
04/15 Rotherham, England beat Honeyboy Zimba by KO
04/19 Turnbridge Wells, Eng lost to Josef Zaranoff
04/20 Margate, England vs. Tim Geohagen
04/21 Yarmouth, England lost to Billy Robinson
04/22 Wimbledon, England vs. Joe Cornelius
04/24 Portsmouth, England lost to Alan Garfield
04/26 Loughborough, England vs. Earl Maynard
04/27 Croydon, England vs. John DaSilva
04/30 Chesterfield, England vs. John Lees
05/01 Bellevue, England beat Masambula by technical knockout
05/03 Wembley, England beat Paul Vachon
05/04 Chelmsford, England vs. Paul Vachon
05/05 Watford, England beat Bruno Elrington
05/07 Rochester, England lost to Angelo Guisto by DQ
05/08 Salisbury, England vs. John DaSilva
05/09 Bournemouth, England lost to Roy St. Clair
05/10 Aylesbury, England vs. Ramon Napolitano
05/12 Yarmouth, England beat Bruno Elrington
05/14 Bolton, England beat Syed Saif Shah
05/15 Doncaster, England beat Jim Hussey by DQ
05/17 High Wycombe, England vs. Bill Verna
05/18 Finsbury Park, England lost to Peter Maivia
05/19 Cardiff, England beat Prince Kumali
05/20 Bristol, England beat Bill Verna by knockout
05/22 Brighton, England lost to Billy Two Rivers
05/24 Leeds, England lost to Hans Streiger by DQ
05/28 Abroath, England lost to John Cox by DQ
06/07 Paignton, England vs. Gomez Maximilliano
06/08 Croydon, England vs. Tibor Szakacs
06/09 London, England lost to Tibor Szakacs by knockout
06/10 Peterborough, England beat Alan Garfield by DQ
06/12 Southall, England vs. Gomez Maximilliano
06/13 Brighton, England drew John DaSilva
06/14 Wembley, England beat Peter Maivia by knockout
06/15 Weymouth, England vs. Paul Vachon
06/16 Felixstowe, England vs. Johnny Yearsley
06/17 Bournemouth, England vs. Pietro Capello
06/18 Bridgewater, England vs. Angelo Ramon
06/21 Weston S. Mare, England vs. Syed Saif Shah
06/22 Croydon, England vs. Ramon Napolitano
06/23 Banbury, England vs. Pietro Capello
06/25 Liverpool, England lost to Billy Joyce
06/26 Rhyl, England vs. Jim Hussey
06/29 Kings Lynn, England lost to Paul Vachon by knockout
06/30 Cliftonville, England vs. Ernie Kingston
07/04 Brighton, England beat Steve Veidor
07/05 Margate, England vs. Steve Veidor
07/06 Hove, England lost to Timothy Geohagen by KO
07/07 Shoreditch, England vs. Syed Saif Shah
07/08 Wimbledon, England beat Bruno Elrington
07/09 Herne Bay, England vs. Bill Verna
07/10 Bellevue, England beat Bruno Elrington by DQ
07/12 Hastings, England lost to Peter Maivia
07/13 Solihull, England vs. Norman Walsh
07/17 Lewisham, England beat Earl Maynard
07/19 Margate, England ?
07/20 Croydon, England vs. Angelo Ramon
07/21 Carlyon Bay, England vs. John DaSilva
07/22 Torquay, England vs. Bruno Elrington
07/24 Southall, England vs. Bruno Elrington
07/25 Brighton, England vs. John DaSilva
07/26 Eastbourne, England vs. Josef Zaranoff
07/30 Weymouth, England vs. Remy Bayle
07/31 Maidstone, England lost to Peter Maivia by DQ
08/02 Birmingham, England lost to Count Bartelli by DQ
08/03 Wolverhampton, England lost to Billy Howes by DQ
08/05 Aberystwyth, England vs. John Lees
08/06 Liverpool, England beat John Lees
08/08 Brighton, England drew Syed Saif Shah
08/09 Wembley, England lost to Peter Maivia
08/10 Weymouth, England beat Prince Kumali
08/11 Cliftonville, England vs. Remy Bayle
08/12 Dunstable, England beat Remy Bayle
08/14 Salisbury, England vs. Syed Saif Shah
08/15 Brighton, England lost to Peter Maivia
08/16 Hastings, England beat Johnny Yearsley
08/17 Croydon, England vs. Gwynn Davies
08/18 Cliftonville, England vs. Gwynn Davies
08/25 Hanley, England beat Gerry DeJaegar
08/26 Torquay, England vs. Timothy Geohagen
08/30 Hamilton, England vs. John Lees
08/31 Paignton, England vs. Tim Geohagen
09/02 Morecambe, England vs. John Lees
09/07 Reading, England vs. Inca Peruano
09/08 Shoreditch, England vs. Paul Vachon
09/09 Bournemouth, England vs. George Gordienko
09/10 Hornsley, England vs. Inca Wiracogha
09/11 Maidstone, England vs. Peter Maivia
09/12 Brighton, England beat Inca Wiracogha
09/14 Corby, England vs. Tibor Szakacs
09/15 Cromer, England vs. Antonio Morlans
09/16 Dorking, England vs. John DaSilva
09/20 Strand, England beat Johnny Czeslaw
09/21 Wellington, England vs. Gerry De Jaegar
09/22 Cardiff, England beat Paul Vachon by DQ
09/23 Bristol, England drew Gerry DeJaegar
09/24 Liverpool, England lost to Rocky Wall
09/26 Brighton, England lost to Bruno Elrington
09/28 Worthing, England vs. Syed Saif Shah
09/30 Southampton, England in an 8-man match
10/06 Watford, England lost to Syed Saif Shah by DQ
10/09 Bellevue, England lost to The Mask
10/11 Leeds, England vs. Kangaroo Kennedy
10/12 Margate, England vs. Gerry DeJaegar
10/13 Shoreditch, England vs. Paul Vachon
10/15 Northampton, England drew Kiwi Knigston
10/16 Luton, England vs. Joe Cornelius
10/20 London, England beat Roy (Bull) Davis
10/22 Rochester, England beat Kiwi Kingston
10/23 Tottenham, England drew Peter Maivia
10/25 Turnbridge Wells, Eng vs. Tibor Szakacs
10/26 Wolverhampton, England vs. Gerry De Jaegar
10/28 Dorking, England vs. Joe Cornelius
10/29 Bolton, England beat Johnny Allan
10/30 Hanley, England beat Jim Hussey
10/31 Brighton, England lost to Syed Saif Shah
11/01 Wembley, England beat Al Martinez
11/02 Watford, England lost to Syed Saif Shah
11/03 Banbury, England drew Kiwi Kingston
11/04 Beckenham, England vs. Syed Saif Shah
11/05 Barking, England vs. Dennis Mitchell
11/06 Maidstone, England lost to Ezzard Hart by DQ
11/07 Brighton, England lost to Josef Zaranoff by DQ
11/08 Catford, England vs. Roy (Bull) Davis
11/09 Bournemouth, England vs. Rocco Colombo
11/10 Rushden, England vs. Josef Zaranoff
11/11 Norwich, England lost to Prince Maivia
11/12 Ipswich, England vs. Joe Cornelius
11/15 Worthing, England beat Rocco Colombo
11/16 Chelmsford, England vs. George Drake
11/17 Sheffield, England beat Arne Saari
11/22 Folkestone, England vs. George Gordienko
11/24 Shoreditch, England beat Paul Vachon
11/27 Kings Lynn, England vs. George Drake
11/29 Derby, England vs. Seamus Donlevy
11/30 Swindon, England vs. Kiwi Kingston
12/02 Bury St. Edmunds, Eng. vs. RayFury
12/04 Bellevue, England w/. Pietro Capollo, beat Bill Verna & Frank Hurley
12/05 Brighton, England drew Syed Saif Shah
12/06 Aylesbury, England lost to Jan Wilkens by knockout
12/08 Kingston, England vs. Danny Lynch
12/09 Exeter, England vs. Prince Kumali
12/10 Eltham, England vs. Joe Cornelius
12/13 Turnbridge Wells, Eng. vs. Tibor Szakacs
12/14 Watford, England lost to Jan Wilkens by knockout
12/15 Cardiff, England beat Chris Spyros
12/16 Southampton, England beat Johnny Czeslaw
12/17 Rochester, England beat Ezzard Hart
12/20 Cheltenham, England lost to Joe Cornelius
12/23 Peterborough, England lost to Peter Maivia

1966
01/01 Maidstone, England lost to Tony Mancelli by DQ
01/04 Corby, England vs. Joe Cornelius
01/05 Rushden, England drew Josef Zaranoff
01/06 Wimbledon, England lost to Johnny Czeslaw by DQ
(as The Outlaw)
01/11 Hull, England beat Prince Kumali by KO
01/12 Sheffield, England beat John Cox
01/14 Glasgow, Scotland beat Saed Saif Shah
01/15 Newcastle, England beat Gwynn Davies by TKO
01/17 Leeds, England beat Henri Pierlot by KO
01/18 Croydon, England beat Pietro Capello by KO
01/19 Banbury, England vs. Pietro Capello
01/20 Peterborough, England lost to Mike Marino
01/21 Bermondsey, England vs. Sean Regan
01/27 Dunstable, England beat Bob Kirkwood by TKO
01/29 Coventry, England beat Roy St. Clair by TKO
01/31 Bradford, England vs. Johnny Allen
02/01 Lime Grove, England beat Jimmy Brown
02/03 Preston, England beat Masambula by TKO
02/04 Chesterfield, England vs. John Lees
02/05 Beckenham, England beat Serge Strogoff
02/09 Sheffield, England beat Paul Luty
02/11 Bolton, England beat Hans Streiger
02/12 Grantham, England vs. Josef Zaranoff
02/14 Catford, England vs. Mike Marino
02/16 Banbury, England beat Big Bruno by DQ
02/17 Peterborough, England beat Dave Larsen by TKO
02/18 Northampton, England beat Joe Cornelius
02/19 Ellesmere Pt, England beat Jim Hussey by TKO
02/21 Birmingham, England beat Hans Streiger by KO
02/22 Edinburgh, Scotland beat Gabrielle Kane by TKO
02/24 Paisley, England vs. Josef Zaranoff
02/25 Wolverhampton, England vs. Mike Marino
02/26 Doncaster, England beat Dennis Mitchell by TKO
02/28 Aylesbury, England beat Saed Saif Shah
03/01 Huddersfield, England beat Bill Rawlings by TKO
03/02 Lincoln, England beat Saed Saif Shah
03/03 Boston, England vs. Lee Sharron
03/04 Glasgow, Scotland beat Dennis Mitchell by KO
03/05 Falkirk, England vs. Rocky Wall
03/09 Coventry, England vs. Sean Regan
03/10 Dunstable, England beat Saed Saif Shah
03/11 Bermondsey, England beat Ray Hunter
03/12 Maidstone, England beat Joe Cornelius
03/14 Birmingham, England no contest vs. Billy Howes
03/15 Wolverhampton, England vs. Hans Streiger
03/17 Crewe, England beat Billy Howes by KO
03/18 Bolton, England beat Tibor Szakacs by KO
03/19 Canterbury, England vs. Sean Regan
03/21 Watford, England beat Achim Chall
03/22 Croydon, England beat Ian Campbell
03/24 Wimbledon, England vs. Ray Hunter
03/25 Bridgewater, England vs. Achim Chall
03/26 Coventry, England beat Achim Chall
03/28 Bradford, England beat Dennis Mitchell
03/29 Lime Grove, England vs. Dennis Mitchell
03/30 Scunthorpe, England beat Barry Douglas by TKO
04/02 Portsmouth, England beat Leon Arras by KO
04/05 Solihull, England vs. Josef Zaranoff
04/06 Liverpool, England vs. Josef Zaranoff
04/07 Willenhall, England vs. Josef Zaranoff
04/08 Bellevue, England vs. Josef Zaranoff
04/09 Hanley, England beat Bobby Graham by KO
04/12 Huddersfield, England beat Pat Roach by TKO
04/15 Glasgow, Scotland beat Don Mendoza
04/18 Birmingham, England beat Steve Veidor by KO
04/19 Morecambe, England vs. Jose Arroyo
04/21 Dunstable, England beat Steve Veidor by KO
04/22 Bolton, England beat John Lees by TKO
04/23 Doncaster, England beat Jim Hussey by KO
04/26 Wolverhampton, England vs. Bruno Elrington
04/27 Dorking, England vs. Steve Veidor
04/28 Portsmouth, England vs. Rocky Wall
04/30 Hanley, England beat Billy Howes by KO
05/01 Bridlington, England vs. Josef Zaranoff
05/04 Banbury, England vs. Bruno Elrington
05/05 Southampton, England vs. Tibor Szakacs
05/06 Camberley, England beat Kiwi Kingston
05/07 Maidstone, England beat Crusher Verdu by DQ
05/10 Wellington, England vs. Billy Howes
05/13 Liverpool, England beat Rocky Wall by KO
05/16 Hamilton, England beat Jose Arroyo
05/17 Edinburgh, England beat Gwynn Davies by KO
05/18 Perth, England vs. Barry Douglas
05/19 Redruth, England vs. Carl Dane
05/24 Croydon, England beat Steve Veidor
05/25 Falkirk, England vs. John Cox
05/26 Malvern, England vs. Eric Leiderman
05/27 Glasgow, Scotland beat Henri Pierlot by TKO
05/28 Portsmouth, England vs. Rocky Wall
06/03 Camberley, England double KO vs. Ian Campbell
06/04 Maidstone, England drew Mike Marino
06/06 Birmingham, England beat Rocky Wall by TKO
06/07 Wolverhampton, England vs. Dave Larsen
06/08 Southport, England beat Roy Davis
06/10 Bolton, England beat Bruno Elrington
06/11 Morecambe, England vs. Billy Howes
06/14 Paignton, England vs. Roy Bull Davis
06/15 Watford, England beat Steve Veidor
06/20 Weston, England beat Al Hayes
06/21 Edinburgh, Scotland beat Roy St. Clair by KO
06/22 Glasgow, Scotland beat Ernie Baldwin
06/25 Newcastle, England no contest vs. Billy Joyce
06/27 Birmingham, England beat John Lees
06/28 Weymouth, England vs. Josef Zaranoff
07/01 Liverpool, England beat Jim Hussey
07/02 Hanley, England beat Henri Pierlot
07/05 Bridlington, England vs. Don Vines
07/06 Glasgow, Scotland beat Ernie Baldwin by TKO
07/08 Northampton, England beat Josef Zaranoff
07/09 Bellevue, England vs. Billy Howes
07/10 Cleethorpes, England vs. John Lees
07/11 York, England vs. Johnny Allen
07/16 Newcastle, England beat Ian Campbell
07/18 Birmingham, England beat Dennis Mitchell
07/19 Wolverhampton, England vs. Dennis Mitchell
07/20 Southport, England beat Dennis Mitchell by KO
07/22 Bolton, England beat Billy Howes
07/23 Hanley, England beat Wildman of Borneo by TKO
07/25 Great Yarmouth, England beat Peter Maivia by KO
07/26 Croydon, England vs. Mike Marino
07/27 Shoreditch, England beat Bruno Elrington
07/29 Barnstaple, England vs. Tibor Szakacs
08/01 Folkestone, England vs. Al Hayes
08/02 Weymouth, England vs. Roy St. Clair
08/03 Great Yarmouth, England beat Sky Hi Lee
08/04 Walthamstow, England beat Josef Zaranoff by KO
08/06 Newcastle, England beat Geoff Portz
08/08 Margate, England vs. Tibor Szakacs
08/11 Southport, England beat Billy Howes
08/15 Margate, England vs. Joe Cornelius
08/20 Portsmouth, England beat Joe Cornelius by KO
08/22 Weston S. Mare, England beat Sky Hi Lee
08/23 Bridlington, England vs. Roy Bull Davis
08/24 Yarmouth, England beat Al Marino
08/25 Morecambe, England vs. Dennis Mitchell
08/27 Newcastle, England no contest vs. Jim Hussey
08/29 Birmingham, England vs. Tibor Szakacs
08/31 Southport, England beat Steve Veidor
09/02 Bolton, England beat Johnny Allen by TKO
09/03 Portsmouth, England vs. Syed Saif Shah
09/06 Paignton, England vs. Dennis Mitchell
09/07 Eastbourne, England beat Ray Hunter
09/08 Dunstable, England beat Steve Veidor
09/12 Bradford, England vs. Billy Joyce
09/13 Edinburgh, Scotland vs. Ian Campbell
09/15 Paisley, England no contest vs. Masambula
09/16 Redruth, England vs. Les Kellett
09/17 Newcastle, England beat Dennis Mitchell by KO
09/19 Birmingham, England vs. Yure Borienko
09/20 Solihull, England vs. Dennis Mitchell
09/21 Leicester, England beat Rocky Wall by TKO
09/23 Liverpool, England drew Dennis Mitchell
09/26 Nottingham, England vs. Mike Marino
10/01 Grantham, England vs. Johnny Allan
10/03 Leeds, England vs. Pat Roach
10/04 Watford, England beat Ian Campbell by KO
10/05 Sheffield, England beat Pat Roach by KO
10/06 Morecambe, England vs. Jim Hussey
10/08 Portsmouth, England beat Sean Regan
10/10 Birmingham, England vs. Mike Marino
10/11 Wolverhampton, England vs. Syed Saif Shah
10/14 Bolton, England beat Mike Marino
10/15 Hanley, England beat Count Bartelli by KO
10/18 Croydon, England beat Tibor Szakacs
10/20 Wimbledon, England beat Prince Maivia
10/25 Lime Grove, England beat Mike Marino
10/29 Newcastle, England beat Mike Marino
11/01 Solihull, England vs. Hans Streiger
11/02 Lincoln, England vs. Johnny Allan
11/03 Cambridge, England vs. Bruno Elrington
11/04 Liverpool, England beat Hans Streiger by DQ
11/05 Shrewsbury, England vs. Roy (Bull) Davis
11/07 Loughborough, England vs. Jim Hussey
11/08 Willenhall, England vs. Roy (Bull) Davis
11/09 Shoreditch, England beat Roy (Bull) Davis
11/10 Northampton, England vs. Sean Regan
11/11 Halifax, England vs. Dennis Mitchell
11/12 Portsmouth, England vs. Bruno Elrington
11/19 Hanley, England beat Roy (Bull) Davis by KO
11/22 Spalding, England beat Mike Marino
11/25 Bolton, England beat Dave Cox
11/26 Shrewsbury, England vs. John Cox
11/28 Turnbridge Wells, England vs. Danny Lynch
11/29 Bournemouth, England drew Pat Barrett
11/30 Watford, England drew Pat Barrett
12/06 Hull, England beat Robert Duranton by DQ
12/09 Liverpool, England beat Albert Wall
12/10 Belfast, Ireland vs. Ian Campbell
12/12 Harrogate, England vs. John Lees
12/14 Glasgow, Scotland beat Johnny Allen
12/15 Paisley, ?? drew Ian Campbell
12/17 Bellevue, England beat Enrique Edo Juan
12/18 Brighton, England beat Josef Zaranoff
12/19 Leeds, England vs. Prince Iaukea
12/20 Edinburgh, Scotland vs. Barry Douglas
12/21 Perth, England vs. Carl Dane
12/27 Hull, England w/. Zebra Kid, lost to Ian Campbell & Prince Iaukea

1967
01/03 Wolverhampton, England vs. Joe Cornelius
01/07 Shrewsbury, England vs. John Lees
01/09 Wembley, England beat Tibor Szakacs
01/12 Southampton, England drew Pat Barrett
01/13 Rochester, England beat Togo Tani
01/14 Eastbourne, England beat Joe Cornelius
01/16 Bradford, England beat Billy Howes
01/17 Lime Grove, England beat Curtis Iaukea by KO
01/19 Preston, England beat Al Hayes by KO
01/21 Newcastle, England beat George Bollas by DQ
01/24 Solihull, England beat Billy Howes
01/25 Ross on Wye, England double DQ vs. Count Bartelli
01/26 Sheffield, England vs. Billy Robinson
01/27 Liverpool, England beat Curtis Iaukea by DQ
01/28 Hanley, England beat Billy Howes
02/02 Kirkcaldy, England vs. Rocky Wall
02/04 Grantham, England vs. Tibor Szakacs
02/10 Bolton, England beat Count Bartelli
02/11 Shrewsbury, England vs. Count Bartelli
02/14 Croydon, England beat Josef Zaranoff by KO
02/15 Gt. Yarmouth, England beat Joe Cornelius
02/16 Westbury, England beat Mike Marino
02/17 Rochester, England beat Josef Zaranoff
02/18 Coventry, England beat Peter Maivia
02/22 Shoreditch, England beat Mr. X by KO
02/23 Southampton, England no contest vs. Pat Barrett
02/24 Eltham, England beat Ray Hunter
02/27 Bradford, England beat Barry Douglas
02/28 Lime Grove, England beat Joe Cornelius
03/01 Leicester, England beat Barry Douglas
03/02 Ilford, England vs. Mike Marino
03/03 Rochester, England beat Steve Veidor
03/04 Newcastle, England beat Barry Douglas
03/05 Cleethorpes, England beat Rocky Wall
03/06 Derby, England vs. Jim Hussey
03/09 Nottingham, England vs. Steve Veidor
03/10 Cardiff, England beat Mike Marino
03/13 Hamilton beat Roy St. Clair by KO
03/17 Rochester, England beat Roy St. Clair by KO
03/18 Grantham, England lost to Billy Robinson by DQ
03/20 Leeds, England beat Don Vines
03/22 Perth beat Steve Veidor
03/23 Morecambe vs. Enrique Edo Juan
03/24 Felixstowe vs. Tibor Szakacs
03/28 Wolverhampton, England beat Billy Howes by KO
03/31 Bolton, England beat Mike Marino
04/01 Doncaster, England beat Billy Howes by KO
04/02 Cleethorpes, England drew Rocky Wall
04/04 Croydon, England beat Joe Cornelius by KO
04/05 Southend, England vs. Mike Marino
04/06 Bury St. Edmunds, Eng vs. Bruno Elrington
04/07 Rochester, England beat Peter Maivia
04/08 Kings Lynn, England beat Tibor Szakacs
04/10 Bradford, England beat Mike Marino
04/15 Newcastle, England beat Mike Marino
04/17 Blackpool, England beat Syed Saif Shah
04/18 Solihull, England beat Roy Bull Davis by KO
04/20 Crawley, England beat Kirkwood by KO
04/21 Liverpool, England beat Syed Saif Shah
04/24 York, England beat Johnny Allan
04/25 Huddersfield, England beat Masambula by KO
04/26 Bath, England beat Roy Bull Davis
04/27 Southampton, England beat Pat Barrett
04/28 Glasgow, Scotland beat Masambula by KO
05/02 Croydon, England beat Tibor Szakacs
05/03 Watford, England drew Crusher Verdu
05/04 Bury St. Edmunds, Eng vs. Al Hayes
05/05 Edmonton beat Ray Hunter by KO
05/06 Maidstone, England beat Pat Barrett by KO
05/08 Potters Bar beat Ray Hunter
05/09 Colchester beat Josef Zaranoff by KO
05/12 Bolton, England beat Tibor Szakacs by KO
05/13 Hanley, England beat Tibor Szakacs by KO
05/15 Worthing, England beat Al Hayes
05/16 Bournemouth, England vs. Bruno Elrington
05/17 Dorking, England vs. Bob Kirkwood
05/18 Wimbledon, England beat Pat Barrett by KO
05/19 Rochester, England beat Roy Bull Davis by KO
05/20 Eastbourne, England beat Crusher Verdu
05/22 Bradford, England lost to Billy Robinson by DQ
05/23 Edinburgh, England beat Bobby Graham by KO
05/30 Soihull, England vs. Josef Zaranoff
05/31 Walkden, England beat Josef Zaranoff
06/02 Liverpool, England beat Josef Zaranoff by KO
06/03 Hanley, England beat Mike Marino
06/06 Edinburgh, England no contest vs. Billy Joyce
06/08 Wimbledon, England beat Pat Barrett by DQ
06/12 Liverpool, England beat Josef Zaranoff by KO
06/13 Hertford, England beat Kiwi Kingston
06/14 Watford, England beat Steve Veidor
06/16 Rochester, England beat Al Hayes by KO
06/19 Cliftonville, England beat John Lees
06/20 Croydon, England beat Sean Regan
06/22 Walthamstow, England beat Al Hayes by KO
06/23 Clacton, England beat Steve Veidor by KO
06/24 Maidenhead, England beat Steve Veidor by KO
06/25 Ramsgate, England vs. Mike Marino
06/26 Wembley, England beat Steve Veidor
06/27 Weymouth, England vs. Pat Barrett
07/01 Maidstone, England beat Al Hayes by KO
07/03 Folkestone, England vs. Crusher Verdu
07/04 Bridlington, England vs. Johnny Allan
07/05 Yarmouth, England beat Steve Veidor by KO
07/06 Peterborough, England beat Davis by KO
07/08 Newcastle, England lost to Billy Robinson by DQ
07/09 Brighton, England beat Mike Marino
07/10 Cliftonville, England vs. Pat Roach
07/14 Tooting, England beat Oscar Verdu
07/17 Birmingham, England double DQ vs. Jim Hussey
07/18 Wolverhampton, England beat Mike Marino
07/19 Shoreditch, England beat Josef Zaranoff by KO
07/20 Clacton, England beat Billy Joyce
07/21 Cardiff, England beat Al Hayes by KO
07/24 Weston S. Mare, England vs. Tibor Szakacs
07/25 Weymouth, England vs. Tibor Szakacs
07/27 Wimbledon, England drew Tibor Szakacs
07/29 Hertford, England beat Doug Joyce by KO
08/01 W. Hempstead, England beat Rocky Wall by KO
08/02 Eastbourne, England beat Rocky Wall
08/03 Walthamstow, England beat Mike Marino
08/06 Brighton, England beat Pat Barrett
08/07 Wembley, England beat Tibor Szakacs
08/09 Gt. Yarmouth, England beat Pat Barrett
08/11 Rochester, England beat Pat Barrett by KO
08/12 Salisbury, England beat Big Bruno
08/14 Weston S. Mare, England vs. Steve Veidor
08/16 Felixstowe, England vs. Big Bruno
08/17 Southampton, England beat Crusher Verdu
08/24 Morecambe, England vs. Roy Bull Davis
08/28 Folkestone, England vs. Rocky Wall
08/29 W. Hempstead, England beat Al Hayes by KO
08/30 Margate, England beat Steve Veidor
08/31 Bournemouth, England vs. Crusher Verdu
09/01 Edmonton beat Wayne Bridges by KO
09/04 Folkestone, England vs. Billy Robinson
09/05 Croydon, England beat Roy Bull Davis
09/06 Watford, England drew Rocky Wall
09/07 Clacton, England beat Tibor Szakacs
09/09 Hanley, England beat Dennis Mitchell by KO
09/11 Hastings, England beat Al Hayes
09/12 Herne Bay, England vs. Josef Zaranoff
09/13 Banbury, England vs. Pat Barrett
09/15 Rochester, England beat Sean Regan by KO
09/18 Weston S. Mare, England vs. Al Hayes
09/19 Chelmsford, England vs. Pat Barrett
09/20 London, England beat John Lees
09/22 Northampton, England beat Al Hayes by KO
09/23 Bracknell, England drew Tibor Szakacs
09/28 Wimbledon, England beat Bruno Elrington
09/29 Dunstable, England beat Johnny Czeslaw by KO
09/30 Eastbourne, England beat Al Hayes
10/03 Guildford, England beat Al Hayes by KO
10/04 Watford, England beat Rocky Wall
10/06 Bridgewater double KO vs. Pat Barrett
10/07 Salisbury, England beat Tony Charles by KO
10/10 Newbury, England vs. Al Hayes
10/12 Wimbledon, England no contest vs. Danny Lynch
10/16 Folkestone, England vs. Al Hayes
10/17 Croydon, England beat Sean Regan by KO
10/19 Bury St. Edm, England vs. Charro Montez
10/20 Dartford, England beat Wayne Bridges
10/23 Aylesbury, England beat Pat Barrett
10/24 Colchester, England drew Pat Barrett
10/26 Walthamstow, England beat Al Hayes
10/28 Hove, England beat Josef Zaranoff by TKO
10/30 Swindon, England beat Wolfgang Starck
10/31 Bournemouth, England vs. Charro Montez
11/01 East Ham drew Tibor Szakacs
11/02 Cambridge vs. Sean Regan
11/04 Kings Lynn, England beat Wolfgang Starck
11/07 Croydon, England beat Big Bruno by KO
11/08 Gt. Yarmouth, England beat Josef Zaranoff
11/09 Wimbledon, England beat Dave Morgan by KO
11/14 Chelmsford, England beat Steve Veidor by KO
11/16 Southampton, England beat Prince Kumali by KO
11/23 Wimbledon, England no contest vs. Mr. X
11/24 Edmonton drew Tibor Szakacs
11/25 Norwich, England beat Steve Logan
11/27 Westbury, England beat Pat Roach by KO
11/28 Hastings, England drew Tibor Szakacs
11/29 Bath, England beat Al Hayes by KO
11/30 Peterborough, England beat Rocky Wall
12/01 Eltham, England beat Sean Regan by DQ
12/02 Salisbury, England beat Prince Kumali
12/07 Wimbledon, England beat Mr. X
12/09 Bellevue, England beat George Bollas
12/11 Worthing, England drew Sean Regan
12/13 Southend, England vs. Bruno Elrington
12/14 Ilford, England beat Prince Kumali
12/16 Maidstone, England beat Molnar

1968
01/05 Herne Bay, England vs. Josef Zaranoff
01/09 Chelmsford, England beat Sean Regan by KO
01/11 Peterborough, England beat Pat Barrett
01/12 Ipswich, England vs. Tibor Szakacs
01/15 Aylesbury, England beat Al Hayes
01/16 Hull, England beat Dennis Mitchell
01/17 Shoreditch, England beat Steve Veidor by KO
01/18 Southampton, England beat Mr. Big
01/20 Coventry, England beat Al Hayes
01/25 Wimbledon, England beat Pat Barrett by DQ
01/30 Colchester, England beat Al Hayes by KO
02/03 Horsham, England no contest vs. Mr. X
02/06 Hull, England beat Mal Kirk by KO
02/07 Watford, England beat Jim Osborne
02/08 Peterborough, England drew Pat Barrett
02/09 Ipswich, England vs. John Lees
02/15 Ilford, England beat Al Hayes
02/16 Edmonton w/. Zebra Kid, beat Steve Veidor & Josef Zaranoff
02/19 Leeds, England beat Dennis Mitchell by TKO
02/20 Croydon, England beat Prince Kumali
02/21 Dartford, England w/. Johnny Yearsley, lost to Al Hayes & Prince Kumali
02/22 Wimbledon, England beat Ian Campbell
02/23 Herne Bay, England vs. Tibor Szakacs
02/26 Leeds, England vs. Enrique Edo Juan
03/01 Rotherham, England beat Barry Douglas by KO
03/02 Horsham, England beat Mr. X by KO
03/04 Slough, England w/. Kendo Nagasaki, beat Al Hayes & Ray Hunter
03/05 Chelmsford, England beat Ian Campbell by KO
03/07 Southampton, England beat Wild Angus
03/08 Edmonton w/. Zebra Kid, lost to Al Hayes & Ray Hunter by DQ
03/14 Wimbledon, England no contest vs. Danny Lynch
03/15 Morecambe, England vs. Hans Streiger
03/16 Norwich, England beat Roy Bull Davis by KO
03/18 Leeds, England w/. Zebra Kid, vs. Ian Campbell & John Cox
03/19 Bournemouth, England beat Josef Zaranoff by KO
03/20 Watford, England beat Mike Marino
03/29 Cardiff, Wales beat Bruno Elrington by KO
04/02 Chelmsford, England beat Josef Zaranoff
04/03 Bath, England beat Big Bruno by KO
04/06 Salisbury, England beat Pat Barrett by KO
04/11 Wimbledon, England beat Danny Lynch by TKO
04/16 Margate, England drew Al Hayes
05/03 Ventnor, England no contest vs. Danny Lynch
05/06 Aylesbury, England beat Ian Campbell
05/07 W. Hempstead, England beat Josef Zaranoff
06/05 Gt. Yarmouth, England beat Wayne Bridges by KO
06/06 Walthamstow, England beat Josef Zaranoff by KO
06/08 Norwich, England beat Wayne Bridges by KO
06/13 Southampton, England beat Josef Zaranoff by KO
06/14 Liverpool, England beat Jim Hussey
06/15 Hanley, England beat John Lees by KO
06/17 Weston S. Mare, England beat Al Hayes
06/18 Hempstead, England drew Tibor Szakacs
(Wrestling as The Outlaw)
06/22 Tokyo, Japan beat Shozo Kobayashi
06/25 Niigata, Japan w/. Sky Hi Lee, lost to Toyonbori & Thunder Sugiyama
06/29 Tokyo, Japan w/. Ian Campbell & Geoff Portz, lost to Great Kusatsu, Tadaharu Tanaka & Toyonobori
07/02 Mitaka, Japan double count out vs. Great Kustatsu
07/10 Nagaoka, Japan beat Tadaharu Tanaka
07/12 Tohkamachi, Japan w/. Sky Hi Lee & Ian Campbell, lost to Thunder Sugiyama, Tadaharu Tanaka & Toyonobori
07/13 Yokohama, Japan w/. Roy Bull Davis, lost to Thunder Sugiyama & Toyonobori
07/14 Kawagoe, Japan w/. Sky Hi Lee & Geoff Portz, lost to Great Kusatsu, Tadaharu Tanaka, & Toyonobori
07/15 Kakegawa, Japan w/. Sky Hi Lee & Ian Campbell, lost to Mammoth Suzuki, Tadaharu Tanaka & Toyonobori
07/16 Sumoto, Japan w/. Sky Hi Lee & Ian Campbell, lost to Shozo Kobayashi, Tadaharu Tanaka & Toyonobori
07/18 Nishiwaki, Japan w/. Sky Hi Lee & Ian Campbell, lost to Takeshi Oiso, Thunder Sugiyama & Toyonobori
07/22 Hamada, Japan w/. Sky Hi Lee & Ian Campbell, lost to Great Kusatsu, Mammoth Suzuki & Toyonobori
07/23 Kurayoshi, Japan w/. Sky Hi Lee & Roy Bull Davis, lost to Great Kusatsu, Tadaharu Tanaka & Toyonobori
07/27 Osaka, Japan w/. Ian Campbell, lost to Thunder Sugiyama & Toyonobori by DQ
07/30 Tokyo, Japan w/. Ian Campbell, lost to Thunder Sugiyama & Toyonobori
Promoter John DaSilva:
?? New Zealand beat John DaSilva
*Won the British Empire title
09/26 Wellington, NZ lost to John DaSilva
*Lost the British Empire title

Appeared in Florida as the Masked Outlaw

1969
(Wrestling as Gordon Nelson)

01/16 Bakersfield, CA w/. Paul Jones, lost to The Medics by count out
01/23 Bakersfield, CA w/. Paul Jones, lost to The Medics Texas Death, Chicken Wire match
07/05 Detroit, MI beat Jack Armstrong
07/08 Dayton, OH drew Pedro Godoy
07/10 Toledo, OH vs. Sonny King
07/12 Cincinnati, OH beat Jack Armstrong
07/15 Dayton, OH beat Prince Pullins
07/16 Mansfield, OH w/. Ben Justice, lost to Great Kojika & Seiji Sakaguchi
07/19 Detroit, MI drew Ben Justice
07/19 Detroit, MI drew Dewey Robertson
07/22 Dayton, OH drew Frankie Laine
07/31 Toledo, OH w/. Pedro Godoy, vs. Jack Armstrong & Al LaFrance
08/02 Detroit, MI w/. Pedro Godoy, beat Jack Armstrong & Bob Harmon
08/05 Dayton, OH w/. Pedro Godoy, beat Shinya Kojika & Seiji Sakaguchi
08/07 Toledo, OH w/. Pedro Godoy, beat Roy & Lou Klein
08/14 Toledo, OH w/. Pedro Godoy, lost to Roy & Lou Klein
08/16 Detroit, MI w/. Pedro Godoy & George Cannon, lost to Billy Watson, Dewey Robertson, & Paul Diamond
08/21 Toledo, OH w/. George Cannon, lost to Roy & Lou Klein
08/28 Toledo, OH vs. Fred Curry
08/30 Detroit, MI lost to Paul Diamond by DQ
09/08 Lorain, OH vs. George Cannon
09/09 Dayton, OH lost to Bull Curry
09/10 Mansfield, OH vs. Seiji Sakaguchi
09/18 Cleveland, OH lost to Moose Cholak
09/24 Mansfield, OH w/. Bobby Blaine, lost to Hartford & Reginald Love
09/26 Newark, OH vs. Seiji Sakaguchi
09/27 Detroit, MI w/. Bulldog Brower, Crybaby Cannon & Pedro Godoy, lost to Bob Ellis, Danny Hodge, Haystacks Calhoun & Fred Curry
09/30 Dayton, OH lost to Lou Thesz
10/07 Dayton, OH drew Jack Dillinger (Don Fargo)
10/11 Detroit, MI lost to Buddy Rogers
10/14 Dayton, OH beat Jack Murphy
12/05 Tokyo, Japan w/. Buddy Colt, lost to Tadaharu Tanaka & Takeshi Oiso

1970
(Wrestling as Mr. Wrestling):
01/08 Amarillo, TX beat Paul Leduc
01/15 Amarillo, TX beat Billy Spears
01/22 Amarillo, TX beat Roberto Soto
01/22 Amarillo, TX lost in a Battle royal
01/29 Amarillo, TX beat Man Mountain Mike by count out
02/05 Amarillo, TX w/. Alex Perez, drew Bobby Duncum & Dusty Rhodes
02/12 Amarillo, TX beat Dusty Rhodes
02/19 Amarillo, TX drew Rufus R. Jones
02/26 Amarillo, TX beat Gorgeous George Jr.
03/05 Amarillo, TX drew The Destroyer
03/12 Amarillo, TX w/. Roberto Soto, lost to Bobby Duncum & The Destroyer
03/19 Amarillo, TX beat The Destroyer by count out
04/09 Amarillo, TX beat Chuck Karbo
04/11 Hereford, TX drew Chuck Karbo
04/16 Amarillo, TX lost to The Beast
04/30 Amarillo, TX drew Johnny Long
05/14 Amarillo, TX beat Bobby Duncum
05/21 Amarillo, TX beat Man Mountain Mike
06/04 Amarillo, TX drew Beautiful Brutus
06/11 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, beat Beautiful Brutus & Bull Ramos by DQ
06/18 Amarillo, TX drew Terry Funk
06/25 Amarillo, TX beat Terry Funk
07/02 Amarillo, TX double DQ vs. The Gladiator
07/09 Amarillo, TX drew The Gladiator
07/23 Amarillo, TX beat Johnny War Lance
07/30 Amarillo, TX w/. The Gladiator, drew Ricky Romero & Bob Griffin
08/06 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Johnny War Lance & Gorgeous George
08/13 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Ricky Romero & Sal Dominguez
08/20 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Terry Funk & Ricky Romero
*Won the Western States tag team titles
08/27 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Terry Funk & Ricky Romero
09/03 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Terry Funk & Ricky Romero by DQ
09/10 Amarillo, TX w/. The Gladiator, lost to Terry Funk & Bob Griffin
10/01 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Nick Kozak & Bob Griffin
10/08 Amarillo, TX w/. The Gladiator, lost to Nick & Jerry Kozak
10/22 Amarillo, TX w/. The Gladiator, lost to Nick Kozak & Ricky Romero
11/05 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Nick Kozak & Ricky Romero by DQ
11/12 Amarillo, TX w/. The Gladiator, drew with Seiji Sakaguchi & Pak Song
12/03 Amarillo, TX drew Bobby Duncum
12/10 Amarillo, TX w/. The Gladiator, beat Nick Kozak & Man Mountain Mike

1971
05/09 Gifu, Japan double count out vs. Great Kojika
05/12 Kobe, Japan w/. Destroyer (Dick Beyer), lost to Giant Baba & Antonio Inoki
05/19 Osaka, Japan w/. Karl Kox, lost to Kintaro Oki & Umanosuke Ueda
08/12 Amarillo, TX w/. Ricky Romero & Woody Farmer, beat The Infernos & J.C. Dykes
08/19 Amarillo, TX beat Chief Little Eagle
08/26 Amarillo, TX beat Sal Dominguez
08/28 Hereford, TX w/. Ricky Romero, beat Mr. Okuma & Masio Koma
08/30 El Paso, TX w/. Jerry Kozak, lost to Mr. Okuma & Masio Koma
10/14 Amarillo, TX drew Chief Little Eagle
10/21 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, drew Mr. Okuma & Masio Koma
11/16 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, beat Mr. Okuma & Masio Koma
12/16 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, beat Bull Ramos & Cyclone Negro by DQ
12/16 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, drew Mr. Okuma & Masio Koma
12/25 Amarillo, TX w/. Nick Roberts, lost to Mr. Okuma & Masio Koma

1972
01/06 Amarillo, TX w/. Terry Funk & Eric Rommel, beat Pak Song, Mr. Okuma, & Masio Koma
01/13 Amarillo, TX w/. Ricky Romero & Eric Rommel, beat Pak Song, Mr. Okuma & Masio Koma
01/20 Amarillo, TX lost to Moose Morowski by count out
03/07 Odessa, TX w/. Suni War Cloud, vs. Moose Morowski & Duke Myers
03/09 Amarillo, TX w/. Ricky Romero & Eric Rommel, beat Moose Morowski, Masio Koma & Mr. Okuma
03/11 Hereford, TX w/. Nick Kozak & Bud Cody, beat Masio Koma, Mr. Okuma & Pak Song
03/16 Amarillo, TX w/. Suni War Cloud, lost to Dick Murdoch & Buck Robley
03/23 Amarillo, TX lost to Bobby Duncum
03/25 Hereford, TX w/. Buck Robley, lost to Duke Myers & Apache Gringo
06/22 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, lost to Red Devil & J.C. Dykes
06/22 Amarillo, TX lost in a Battle royal
06/24 Hereford, TX w/. Bud Cody, lost to Masio Koma & Mr. Okuma
07/06 Amarillo, TX beat Red Devil by DQ
07/08 Hereford, TX beat Red Devil by DQ
07/13 Amarillo, TX w/. Pak Song & Eric Rommel, beat Dingo the Sundowner, Red Devil & J.C. Dykes
07/15 Hereford, TX w/. Sal Domingues, beat Red Devil & Dingo the Sundowner
07/20 Amarillo, TX lost to J.C. Dykes
08/03 Amarillo, TX lost to Red Devil
08/05 Hereford, TX w/. Pak Song, beat Red Devil, Karl Von Steiger & J.C. Dykes
08/09 Lubbock, TX beat Moose Morowski
08/19 Hereford, TX drew Sal Domingues
08/24 Amarillo, TX beat Sal Dominguez
08/26 Hereford, TX drew Moose Morowski
09/07 Amarillo, TX beat Masio Koma
09/09 Hereford, TX w/. Suni War Cloud, beat Dennis Bockwinkel & Hans Mueller
09/14 Amarillo, TX drew Bill Cody
09/19 Odessa, TX drew Moose Morowski
09/19 Odessa, TX 17-man Battle royal
09/20 El Paso, TX w/. Ricky Romero, lost to The Infernos
09/26 Odessa, TX beat Moose Morowski
09/30 Hereford, TX lost to Hank James
10/05 Amarillo, TX w/. Nick Kozak, beat Hans Mueller & Karl Von Steiger
10/12 Amarillo, TX beat Red Devil
10/19 Amarillo, TX lost to Alex Perez
11/02 Amarillo, TX lost to Ricki Starr
11/09 Amarillo, TX w/. Al Hayes & Ricky Romero, drew Karl Kox, The Viking & Karl Von Steiger
11/16 Amarillo, TX drew Nick Kozak
12/02 Hereford, TX lost to Alfred Hayes by count out
12/07 Amarillo, TX w/. Ricky Romero, drew Ricki Starr & Mack Quarry
12/09 Hereford, TX w/. Mack Quarry, lost to Red Devil & Tapia
12/11 El Paso, TX drew Ricki Starr
12/14 Amarillo, TX lost to Hank James
12/28 Amarillo, TX beat Karl Kox by DQ

1973
(Wrestling as Mr. Wrestling):
02/09 Los Angeles, CA beat Kenji Shibuya
02/23 Los Angeles, CA w/. Ripper Collins, beat Mr. Saito & Kim Duk
03/09 Los Angeles, CA w/. The Destroyer, lost to David Morgan & Raul Mata
03/23 Los Angeles, CA lost to David Morgan by DQ
04/01 Los Angeles, CA beat Billy Rogers
04/07 Los Angeles, CA drew Dory Dixon
04/21 Los Angeles, CA drew Raul Mata
05/04 ?? w/. Ripper Collins, beat David Morgan & Tony Rocco
*Won the NWA America's tag team titles
05/05 Los Angeles, CA drew Chris Tolos
05/18 Los Angeles, CA w/. Ripper Collins, lost to Raul Reyes & Ray Mendoza
*Lost the NWA America's tag team titles
05/19 Los Angeles, CA lost to Kenji Shibuya
05/23 Lubbock, TX double count out vs. Karl Krupp
05/30 Lubbock, TX drew Alfred Hayes
06/06 Lubbock, TX lost to Karl Krupp
06/13 Lubbock, TX w/. Moose Morowski & Nick Kozak, drew Karl Krupp, Buck Robley, & Hank James
06/18 El Paso, TX lost to Karl Krupp
*Unmasked by Krupp following the match
(Wrestling as Gordon Nelson)
06/27 Lubbock, TX lost to Karl Krupp German Blood match
07/02 El Paso, TX vs. Tomomi (Jumbo) Tsuruta
07/09 El Paso, TX beat Alfred Hayes
07/11 Lubbock, TX beat Nick Kozak
07/16 El Paso, TX w/. Hank James vs. Moose Morowski & Alfred Hayes
07/23 El Paso, TX vs. Satchmo Boagie
08/10 ??, CA w/. Pak Song, lost to Ruben Juarez & Raul Reyes
*Lost the NWA America's tag team titles (2)
08/24 Los Angeles, CA w/. Pak Song, lost to Ruben Juarez & Raul Reyes
11/02 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, lost to Raul Mata & Raul Reyes
11/14 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, beat Sal Lothario & El Negro
11/17 Hollywood, CA w/. Dr. Death, beat Raul Mata & Raul Reyes
11/30 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, lost to Man Mountain Mike by DQ -- Handicap match
12/01 Hollywood, CA w/. Dr. Death, beat Suni War Cloud & Mablo Cordoza
12/01 Hollywood, CA w/. Dr. Death, drew Fred Blassie & Sal Lothario
12/05 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, beat Lou Anthony & Suni War Cloud
12/07 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, beat Fred Blassie & Raul Mata by DQ
12/12 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, beat Pak Song & Suni War Cloud
12/21 Los Angeles, CA w/. Dr. Death, lost to Victor Rivera & Raul Mata
*Lost the NWA America's tag team titles (3)
12/25 Amarillo, TX beat Don Fargo
12/26 Los Angeles, CA w/. Dr. Death & John Tolos, beat Victor Rivera, Raul Mata & Sal Lothario
12/26 Los Angeles, CA w/. Little Tokyo, beat Suni War Cloud & Haiti Kid

1974
01/07 Bakersfield, CA lost to Pak Song
01/09 Lubbock, TX lost to Cyclone Negro
01/10 Amarillo, TX beat Kung Fu Lee by DQ
01/16 Los Angeles, CA w/. Ben Gali, lost to Victor Rivera & Raul Mata
01/18 Los Angeles, CA lost to Duane Allen
01/19 Hollywood, CA drew Pak Song
01/22 Long Beach, CA lost to Andre the Giant
01/24 Amarillo, TX beat Phil Robley
01/30 Lubbock, TX drew Stan Hansen
01/31 Amarillo, TX lost to Kung Fu Lee
02/20 Lubbock, TX drew Stan Hansen
02/27 Lubbock, TX beat Buck Robley
03/06 Lubbock, TX lost to Bob Backlund
03/09 Amarillo, TX lost to Terry Funk
03/20 Lubbock, TX w/. Stan Hansen, lost to The Patriots
03/25 El Paso, TX lost to Kung Fu Lee
04/04 Los Angeles, CA lost to Louie Tillet
04/05 Los Angeles, CA lost to John Tolos
04/09 Los Angeles, CA lost to The Samoan
04/10 Lubbock, TX lost to Patriot #2
04/17 Lubbock, TX w/. Nick Kozak, lost to Karl Kox & The Wolfman
08/28 Lubbock, TX w/. Siegfried Steinke, lost to Bob Backlund & Akio Sato
09/04 Lubbock, TX drew Akio Sato
09/09 El Paso, TX lost to Akio Sato
09/19 Amarillo, TX beat Bob Backlund
09/26 Amarillo, TX beat Les Thornton
10/02 Lubbock, TX w/. Karl Kox, lost to Mike Dubois & J.J. Dillon
10/09 Lubbock, TX drew Akio Sato
10/10 Amarillo, TX w/. Karl Von Steiger & Seigfried Steinke, lost to Akio Sato, Ricky Romero & Nick Kozak
10/13 Clovis, NM drew Nick Kozak
10/15 Pueblo, CO drew Nick Kozak
10/16 Lubbock, TX lost to Mr. Okuma
10/23 Lubbock, TX w/. Akio Sato, lost to Karl Von Steiger & Siegfried Steinke
10/24 Amarillo, TX lost to Siegfried Steinke
10/26 Amarillo, TX drew Mr. Okuma
10/30 Lubbock, TX drew Siegfried Steinke
11/06 Lubbock, TX drew Gorgeous George Jr.
11/13 Lubbock, TX lost to Mr. Okuma
11/15 Abilene, TX lost to El Gran Goliath

1975
01/01 Lubbock, TX lost to Akio Sato
02/27 Corpus Christi, TX vs. Roddy Piper
03/18 Odessa, TX beat Mitsuo Momota
03/19 Lubbock, TX lost to Golden Hawk
03/20 Amarillo, TX lost to Chief Big Heart
04/09 Los Angeles, CA lost to Dennis Stamp
04/12 Los Angeles, CA lost to Reno Tuufuli
04/19 Colorado Springs, CO lost to Dory Funk Jr.
05/14 Lubbock, TX lost to Moose Morowski
World Class Championship Wrestling:
(Wrestling as Gordon Nelson)
05/22 Corpus Christi, TX vs. Mad Dog Vachon
06/04 San Antonio, TX beat Kim Duk
06/05 Corpus Christi, TX lost to Billy Grahan
06/11 San Antonio, TX beat Leo Seitz
06/18 San Antonio, TX lost to El Gran Marcus
06/19 Corpus Christi, TX vs. Bill Howard
06/26 Corpus Christi, TX vs. Jos Leduc
07/01 Dallas, TX lost to Red Bastein
07/07 Fort Worth, TX beat Tiger Conway
07/08 Dallas, TX lost to El Gran Marcus
07/09 San Antonio, TX drew Bill Howard
07/14 Fort Worth, TX lost to Billy Graham
07/14 Fort Worth, TX lost in a Battle royal
07/15 Dallas, TX lost to Bill Howard
07/16 San Antonio, TX lost to Geoff Portz
07/18 Houston, TX lost to Mad Dog Vachon
07/21 Fort Worth, TX lost to Mad Dog Vachon
07/28 Fort Worth, TX w/. Geoff Portz, lost to Red Bastein & El Gran Marcus
07/29 Dallas, TX lost to Bill Howard

1976
(Wrestling as Mr. Wrestling)

02/06 Lubbock, TX beat Mr. Okuma

1977
Championship Wrestling from Florida:
(Wrestling as Gordon Nelson)

03/22 Tampa, FL lost to The Assassin
03/29 Tampa, FL beat El Gaucho
04/01 Tallahassee, FL vs. Paul Orndorff
04/15 Fort Lauderdale, FL vs. Beauregard
04/22 Fort Lauderdale, FL vs. Beauregard
04/29 Fort Lauderdale, FL vs. Mephisto
05/11 Fort Pierce, FL lost to Kevin Sullivan

1979
05/24 Jacksonville, FL lost to Don Serrano
05/28 West Palm Beach, FL lost to Cyclone Negro
05/30 Miami, FL w/. Ben Alexander, lost to Don Serrano & Cyclone Negro
06/02 Jacksonville, FL w/. Ben Alexander, lost to Don Serrano & Cyclone Negro
08/23 Amarillo, TX lost to Dory Funk Jr.
08/25 Colorado Springs, CO w/. El Halcon, beat Los Diablos
10/02 Tampa, FL as Golden Terror, lost to Manny Fernandez
11/19 West Palm Beach, FL drew Gestapo
11/26 West Palm Beach, FL beat Gestapo
12/04 Tampa, FL vs. Mike Miller
12/05 Miami, FL w/. Don Serrano, lost to Mr. Hito & Mr. Sakurada

1980
01/01 Tampa, FL beat Rip Oliver
01/02 Miami, FL drew Mike Nelson
01/07 West Palm Beach, FL w/. Don Diamond, lost to Stan Lane & Bryan St. John
01/08 Tampa, FL beat Luis Astea
01/08 Tampa, FL lost to Super Destroyer
01/09 Miami, FL beat Don Serrano
01/10 Jacksonville, FL beat Terry Taylor
01/16 Miami, FL beat Ron Slinker
01/18 Lakeland, FL beat Ron Slinker
02/06 Miami, FL lost to Twin Devil #2
02/10 Orlando, FL drew Frank Monte
02/12 Tampa, FL w/. Fabulous Moolah vs. Geoff Portz & Wendi Richter
02/17 Orlando, FL drew Geoff Portz
02/25 West Palm Beach, FL beat Barry Windham
02/26 Tampa, FL w/. Barry Windham, drew Geoff Portz & Frank Monte
02/27 Hollywood, FL beat Frank Monte
03/02 Orlando, FL w/. Barry Windham, lost to Twin Devils
03/03 West Palm Beach, FL beat Mike Miller
03/04 Tampa, FL w/. Barry Windham vs. Twin Devils
03/05 Miami, FL lost to Mr. Saito
03/09 Orlando, FL beat Butcher Brannigan
03/11 Tampa, FL w/. Barry Windham, vs. Frank Monte & Geoff Portz
03/16 Orlando, FL beat Mike Miller
03/16 Orlando, FL lost to Reggie Parks
04/02 Miami, FL w/. Barry Windham, lost to Twin Devils
04/03 Jacksonville, FL lost to Reggie Parks
04/05 Gainesville, FL beat Barry Windham
04/06 Orlando, FL beat Frank Monte
04/15 Deland, FL w/. Reg Parks, vs. Stan Lane & Bryan St. John
04/19 St. Petersburg, FL w/. Reg Parks, lost to Twin Devils
04/24 Jacksonville, FL w/. Reg Parks & Barry Windham, beat Snake Brown & Twin Devils
04/30 Miami, FL beat Frank Monte
06/17 Tampa, FL beat Raul Mata
06/18 Miami, FL drew Scott McGee
06/20 Sarasota, FL vs. Barry Windham
06/25 Miami, FL lost to Steve Keirn
06/26 Jacksonville, FL drew Scott McGee
07/03 Jacksonville, FL lost to Bubba Douglas
07/13 Orlando, FL drew Bubba Douglas
07/15 Tampa, FL drew Geoff Portz
07/16 Miami, FL beat Frank Monte
07/17 Jacksonville, FL drew Raul Mata
07/21 West Palm Beach, FL drew Geoff Portz
07/22 Tampa, FL lost to Bill White
07/31 Jacksonville, FL lost to Mr. Saito
08/07 Jacksonville, FL w/. Scott McGee, lost to Mr. Saito & Super Destroyer
09/29 Miami, FL w/. Tommy Yates, beat Geoff Portz & Frank Monte
10/15 Miami, FL drew The Terror
11/26 Miami, FL drew Billy Whitecloud
12/07 Orlando, FL w/. Reggie Jackson, beat Scorpion & The Terror

1981
02/08 Ocala, FL w/. Reggie Parks, drew Nicolai Volkoff & Chris Markoff
06/01 West Palm Beach, FL beat Bubba Douglas
06/03 Miami, FL lost to Professor Sonoda
06/14 Fort Lauderdale, FL lost to Professor Sonoda
06/15 West Palm Beach, FL lost to Professor Sonoda
06/17 Miami, FL drew Bubba Douglas
06/18 Jacksonville, FL beat Reggie Parks
06/24 Fort Lauderdale, FL w/. Professor Sonoda, lost to Jerry Brisco & Coco Samoa
07/06 West Palm Beach, FL lost to Professor Sonoda
07/08 Sunrise, FL lost to Buzz Sawyer
07/22 Miami, FL beat Professor Sonoda
07/31 Melbourne, FL beat Bubba Douglas
08/03 West Palm Beach, FL lost to Hiro Matsuda
08/05 Miami, FL lost to Bubba Douglas
09/08 Tampa, FL drew Ray (Hercules) Hernandez
10/03 Tampa, FL w/. Ray Hernandez, lost to Buzz Sawyer & Assassin #2
10/24 Tampa, FL w/. El Gran Apollo, lost to Buzz Sawyer & Eddie Mansfield

1982
04/05 West Palm Beach, FL beat Bob Russell
04/05 West Palm Beach, FL lost to Brian Blair
04/07 Miami, FL beat Bob Russell
04/29 Fort Lauderdale, FL lost to Derek Draper
06/06 Orlando, FL lost to Terry Allen
06/09 Miami, FL lost to Vinnie Valentino
07/08 Jacksonville, FL lost to Tommy Wright
07/14 Miami, FL w/. Tommy Wright, drew "Alabama Chain Gang"


Compiled by Vance Nevada with extensive research assistance by Ray Plunkett and files from Yasuhiko Morozumi, Mike Rodgers, Robert Van Kavelaar, & Steve Yohe