SLAM! Sports SLAM! Wrestling
   Sun, May 11, 2008



News & Rumours
Bios
Obits
Canadian Hall of Fame
WrestleMania 30
WrestleMania 30 photos
Video
Movie Database
Minority Mat Report
Columnists
Features
Results Archive
PPV Reviews
SLAM! Wrestling store
On Facebook
On Twitter
Send Feedback




Photo Galleries

SHIMMER taping


The Ultimate Warrior


Raw in New Orleans


WrestleMania XXX Main Events


WrestleMania XXX Opening Half


WWE Hall of Fame Ceremony
WWE Hall of Fame Red Carpet


Make-A-Wish party







SCOREBOARD
PHOTO GALLERY
VIDEO GALLERY
COMMENT




RECENT PHOTO GALLERIES: SHIMMER taping
Ultimate Warrior | Raw in New Orleans | ROH Supercard of Honor VIII
WRESTLEMANIA XXX: Section | Photos

THE SCOOP: Visit our News & Rumours page.


Archie "The Stomper" Gouldie
Bookmark and Share

Archie "Stomper" Gouldie
(1962 - 1995)


AKA: Mongolian Stomper; The Stomper; Midnight Stallion (AL 1983); Masked Bounty Hunter (AB 1984)
HEIGHT: 6'2" WEIGHT: 250 .lbs
BORN: Nov 2, ?? - Carbon, Alberta
TRAINED BY: Stu Hart
TITLES HELD:
Central States Heavyweight 1965-72 (2x)
Central States tag team 1966-72 (4x)
United States (Iowa) title 1966
NWA World (S.F.) tag team 1966-67
Stampede North American 1968-84 (8x)
International North American 1969-74 (4x)
Central States Brass Knuckles title 1970
Southern (FL) Heavyweight 1974-75 (2x)
Southern (TN) Heavyweight 1975-79 (2x)
Southeastern (TN/AL) Heavy. 1976-81 (11x)
Southeastern Television title 1977
NWA National title 1980
Southern (Knoxville) title 1981
Southeastern tag team 1981-82 (2x)
WWC Puerto Rican title 1982
Southwest title 1982
Southeastern Brass Knuckles 1983
CWA (TN) International title 1985
USA (TN) title 1988 (3x)
Continental tag team 1989
All Star Championship title 1990 (2x)
Southern States Wrestling title 1994

* * *
1,008 documented matches as of August 11, 2007

1962
Stampede Wrestling - Promoter Stu Hart:
11/02 Calgary, AB beat John Dane
11/06 Edmonton, AB lost to Don McClarty
11/20 Edmonton, AB lost to John Kostas
11/23 Calgary, AB lost to George Kosti
11/27 Edmonton, AB drew Joe Millich
12/28 Calgary, AB lost to Bill Torontos

1963
Central States Wrestling:
(Wrestling as The Mongolian Stomper)
08/22 Kansas City, KS beat Jim Grabmire
08/29 Kansas City, KS beat John Fogerty
09/05 Kansas City, KS beat Jose Azteca
09/12 Kansas City, KS beat Rock Hunter
09/21 Cedar Rapids, IA vs. Tiny Mills
10/03 Kansas City, KS drew Rock Hunter
(10/03 Omaha, NE beat Jim Grabmire)
10/26 Cedar Rapids, IA vs. Enrique Torres
11/05 Kansas City, KS drew Pat O'Connor
11/09 Cedar Rapids, IA vs. Rocky Hamilton
11/12 Great Bend, KS vs. Enrique Torres
11/14 Kansas City, KS beat Moose Cholak
11/16 Waterloo, IA vs. Sonny Myers
12/07 Waterloo, IA vs. Jim Grabmire
12/14 Waterloo, IA vs. Mike Sharpe
12/19 Kansas City, KS w/. Mike Sharpe, lost to Pat O'Connor & Sonny Myers

1964
01/09 Kansas City, KS beat Sonny Myers
01/16 Kansas City, KS beat Sonny Myers
01/25 Cedar Rapids IA w/. Dan Plechas, vs. Sonny Myers & Steve Bolus
02/01 Waterloo, IA vs. Art Thomas
02/06 Kansas City, KS beat Jim Grabmire
02/08 Omaha, NE beat Maurice LaPointe
02/15 Omaha, NE beat Moose Evans
02/25 Lincoln, NE vs. Stan Kowalski
03/21 Cedar Rapids, IA vs. Sonny Myers
05/09 Waterloo, IA vs. Art Thomas
05/14 Kansas City, KS w/. Tokyo Tom, beat Pat O'Connor & Joe Scarpello
05/16 Omaha, NE beat George Drake
06/06 Waterloo, IA vs. Bob Geigel
06/20 Waterloo, IA vs. Moose Evans
06/20 Waterloo, IA w/. Rocky Hamilton, vs. Moose Evans & The Lawman
09/03 Kansas City, KS beat Kirk Hess
10/01 Kansas City, KS lost to Joe Scarpello by DQ
10/02 St. Louis, MO lost to Pat O'Connor & Ray Gordon Handicap match
10/09 Omaha, NE beat Moose Evans
10/16 Omaha, NE beat Steve Bolus
10/23 St. Louis, MO lost to Pat O'Connor
10/31 Waterloo, IA vs. Moose Evans
10/31 Waterloo, IA w/. Bob Geigel, vs. Pat O'Connor & Moose Evans
11/05 Kansas City, KS lost to Mike DiBiase
11/06 St. Louis, MO drew Johnny Valentine
11/07 Waterloo, IA vs. Moose Evans
11/12 Kansas City, KS beat Kirk Hess
11/19 Kansas City, KS beat Don Slatton
11/20 St. Louis, MO drew Moose Evans
11/26 Kansas City, KS lost to Ron Reed
11/28 Cedar Rapids, IA w/. Bob Geigel vs. Tom Clark & Sonny Myers
Promoter ?:
(11/27 Sydney, Australia beat Larry O'Day)
12/04 Sydney, Australia beat Emile Dupre
12/05 Melbourne, Australia beat Dennis Hall
12/09 Brisbane, Australia beat George Manousis
12/11 Sydney, Australia beat George Manousis
12/16 Brisbane, Australia lost to Domenic Denucci by DQ
12/18 Sydney, Australia w/. Killer Kowalski & Buddy Austin, lost to Tex McKenzie, Dale
Lewis & Domenic Denucci

1965
01/06 Brisbane, Australia w/. Killer Kowalski & Hans Schroeder, lost to Domenic Denucci, Dale Lewis & Bob Ellis
01/08 Sydney, Australia lost to Domenic Denucci by DQ
01/09 Melbourne, Australia beat George Manousis
01/15 Sydney, Australia lost to Bob Ellis
01/16 Melbourne, Australia lost to Domenic Denucci
01/22 Sydney, Australia lost to Dale Lewis by DQ
01/30 Melbourne, Australia drew Dale Lewis
02/02 Wollongong, Australia w/. Ray Stevens, beat Domenic Denucci & Bob Ellis
02/03 Brisbane, Australia drew Paul Jones
02/05 Sydney, Australia beat Dale Lewis
02/06 Melbourne, Australia beat Con Tolios
02/12 Sydney, Australia w/. Ray Stevens, beat Killer Kowalski & Buddy Austin
02/13 Melbourne, Australia beat Clem Lakis
02/19 Sydney, Australia beat Al Fredericks
02/20 Melbourne, Australia w/. Ray Stevens, lost to Killer Kowalski & Buddy Austin by count out
02/22 Perth, Australia beat Al Fredericks
02/24 Brisbane, Australia w/. Ray Stevens, lost to Killer Kowalski & Buddy Austin
02/26 Sydney, Australia drew Mark Lewin
02/27 Melbourne, Australia lost to Mark Lewin
03/03 Brisbane, Australia lost to Mark Lewin
03/05 Sydney, Australia drew Mark Lewin
03/12 Sydney, Australia lost to Domenic Denucci
03/13 Melbourne, Australia drew Mark Lewin
03/17 Brisbane, Australia w/. Mike Paidousis & Killer Kowalski, lost to Domenic Denucci, Tex McKenzie & Dory Funk Jr.
03/19 Sydney, Australia w/. Ray Stevens, lost to Tex McKenzie & Mark Lewin
03/20 Sydney, Australia beat Clem Lakis
03/21 Melbourne, Australia w/. Killer Kowalski, lost to Domenic Denucci & Tex McKenzie
03/24 Brisbane, Australia lost to Al Fredericks by DQ
03/26 Sydney, Australia lost to Mark Lewin
03/27 Melbourne, Australia lost to Tex McKenzie
03/31 Brisbane, Australia lost to Tex McKenzie
04/02 Sydney, Australia lost to Mike Paidousis
04/03 Melbourne, Australia lost to Domenic Denucci
Central States Wrestling:
04/14 Kansas City, KS no contest Art Neilson
05/20 Kansas City, KS beat Steve Bolus & Don Soto Handicap match
05/22 Waterloo, IA vs. Doug Gilbert
06/04 St. Joseph, MO beat Ron Reed
*Won the Central States Heavyweight title
07/04 ?? lost to Sonny Myers
*Lost the Central States Heavyweight title
Promoter ?:
07/10 Modesto, CA vs. Alex Medina
Central States Wrestling:
07/17 Waterloo, IA vs. Jerry Miller
08/18 Trenton, MO vs. Jerry Miller
08/20 St. Louis, MO w/. Hans Schmidt, lost to Pat O'Connor & Ron Etchison
09/04 Waterloo, IA vs. Sonny Myers & Jerry Miller Handicap match
09/10 St. Louis, MO w/. Dick the Bruiser & Bob Geigel, lost to Dory Funk Jr., John Paul Henning & Pat O'Connor
09/18 Waterloo, IA vs. Sonny Myers
09/23 Kansas City, KS w/. The Ox, lost to Bob Brown & Bob Geigel
09/24 St. Louis, MO lost to Wilbur Snyder
09/26 Cedar Rapids, IA vs. Jerry Miller
09/30 Kansas City, KS beat Corsica Joe
10/03 Cedar Rapids, IA drew Pat O'Connor
10/07 Kansas City, KS beat Bob Geigel
10/08 St. Louis, MO w/. Moose Cholak, lost to Pat O'Connor & John Paul Henning
10/14 Kansas City, KS w/. Bob Ellis, beat Corsica Joe & Dan Plechas
10/16 Waterloo, IA vs. Thor Hagen
10/21 Kansas City, KS w/. Bob Ellis, lost to Bob Brown & Bob Geigel
10/28 Kansas City, KS lost to Pat O'Connor
10/30 Waterloo, IA vs. Thor Hagen Death match
11/02 Kansas City, KS no contest vs. Bob Ellis
11/05 St. Louis, MO lost to Wilbur Snyder
11/07 Cedar Rapids, IA vs. Pat O'Connor
11/11 Kansas City, KS beat Thor Hagen
11/13 Cedar Rapids, IA beat Thor Hagen
11/18 Kansas City, KS drew Bob Ellis
11/20 Waterloo, IA vs. Bobby Shane
11/25 Kansas City, KS beat Don Soto
12/02 Kansas City, KS beat The Viking
12/04 Waterloo, IA lost to Bobby Shane
*Lost the United States Heavyweight title
12/09 Kansas City, KS lost to The Viking

1966
01/04 Kansas City, KS w/. John Paul Henning, lost to Bob Brown & Bob Geigel
01/05 Des Moines, IA lost to Bobo Brazil
01/06 Kansas City, KS lost to Bobo Brazil
01/07 St. Joseph, MO lost to The Viking
01/08 Waterloo, IA lost to Sonny Myers
02/06 Omaha, NE beat Ivan Kalmikoff
05/19 Kansas City, KS w/. Bob Ellis, beat Bob Geigel & Bob Brown
*Won the Central States tag team titles
06/05 Cedar Rapids, IA beat Chuck Karbo
06/11 Waterloo, IA drew Paul Vachon
06/11 Waterloo, IA w/. The Alakan, beat Paul Vachon & The Viking
06/18 Hampton, IA drew Bob Brown
06/18 Hampton, IA w/. Jerry Kozak, beat Bob Brown & The Viking
(06/18 Kansas City, KS beat Johnny Kace)
06/19 Cedar Rapids, IA beat Paul Vachon
06/25 Waterloo, IA beat Johnny Kace
07/09 Waterloo, IA beat Bob Brown
07/14 Kansas City, KS w/. Bob Ellis, lost to Jack Donovan & The Viking
*Lost the Central States tag team titles
07/21 Kansas City, KS lost to The Viking
07/23 Waterloo, IA lost to The Viking
07/14 Cedar Rapids, IA lost to The Viking
Promoter ?:
08/03 Honolulu, HI beat Dean Higuchi
08/10 Honolulu, HI beat Red Eagle
08/17 Honolulu, HI drew Sam Steamboat
08/17 Honolulu, HI w/. Bill Dromo, Johnny Barend & Ripper Collins, drew Kongozan, Nick Bockwinkel, Neff Maivia, & Billy Whitewolf
08/24 Honolulu, HI drew Nick Bockwinkel
08/31 Honolulu, HI w/. Bill Dromo, beat Sam Steamboat & Nick Bockwinkel
09/07 Honolulu, HI w/. Nick Bockwinkel, drew Ripper Collins & Beauregard
09/14 Honolulu, HI drew Johnny Barend
09/21 Honolulu, HI drew Hard Boiled Haggarty
09/28 Honolulu, HI drew Bill Dromo
10/05 Honolulu, HI drew Kongozan
10/12 Honolulu, HI w/. Karl Gotch, lost to Johnny Barend & Mighty Atlas
10/19 Honolulu, HI beat Dan Miller
Promoter ?:
11/02 San Jose, CA beat Thunderbolt Peters
11/12 San Francisco, CA w/. Ciclon Negro, beat Thunderbolt Peters & Victor Rivera
11/24 San Jose, CA w/. Ciclon Negro, beat Pepper Gomez & Victor Rivera
11/30 San Jose, CA beat Victor Rivera
12/02 Oakland, CA w/. Ciclon Negro, beat Thunderbolt Peters & Buddy Moreno
12/03 San Francisco, CA w/. Ciclon Negro, beat Haystacks Calhoun & Pepper Gomez by CO
12/07 Sacramento, CA w/. Ciclon Negro & Tarzan Tyler, beat Red Bastein, Pepper Gomez & Joe Scarpa
12/29 Sacramento, CA beat Thunderbolt Peters
12/31 San Francisco, CA w/. Ciclon Negro, beat Pat Patterson & Ray Stevens
*Won the NWA World (S.F.) tag team titles

1967
01/19 Sacramento, CA w/. Ciclon Negro, beat Tom Andrews & Buddy Moreno
01/21 San Francisco, CA w/. Ciclon Negro, lost to Pat Patterson & Ray Stevens
*Lost the NWA World (S.F.) tag team titles
02/18 San Francisco, CA beat Buddy Moreno
03/11 San Francisco, CA w/. Ciclon Negro, lost to Domenic Denucci & Joe Scarpa
03/16 Sacramento, CA beat Buddy Moreno
03/21 Reno, NV w/. Ciclon Negro, vs. Pat Patterson & Ray Stevens
Promoter ?:
03/29 Honolulu, HI beat Jim Hady
Promoter Roy Shire:
04/04 San Francisco, CA w/. Ciclon Negro & Kenji Shibuya, lost to Domenic Denucci, Joe Sacrpa & Bearcat Wright
04/19 Oakland, CA w/. Ciclon Negro, lost to Pepper Gomez & Joe Scarpa by DQ
04/23 San Diego, CA beat Mad Russian
05/03 San Jose, CA w/. Ciclon Negro, lost to Pedro Morales & Pepper Gomez
05/07 San Diego, CA beat Chief Crazy Horse
05/21 San Diego, CA lost to Ernie Ladd
Central States Wrestling:
08/01 Sedalia, MO w/. Ron Reed, beat Bob Brown & The Viking
08/08 Sedalia, MO beat The Hangman
08/10 Kansas City, KS beat Tor Kamata
08/17 Kansas City, KS w/. Ron Reed, lost to Bob Brown & Bob Geigel
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Archie "Stomper" Gouldie)
09/19 Edmonton, AB Battle royal
09/20 Saskatoon, SK Battle royal
09/25 Lethbridge, AB vs. Roberto Gonzales
09/26 Edmonton, AB vs. Roberto Gonzales
09/27 Saskatoon, SK vs. Roberto Gonzales
10/02 Lethbridge, AB vs. Stan Mykietowich (aka Moose Morowski)
10/03 Edmonton, AB vs. Jack Martin
10/10 Edmonton, AB vs. David Martin & Leo Burke Handicap match
11/11 Calgary, AB beat Vic Rossetani
12/01 Calgary, AB beat Dave Ruhl by DQ
12/06 Saskatoon, SK beat Dave Ruhl by DQ
12/13 Saskatoon, SK no contest vs. Dave Ruhl
12/15 Calgary, AB beat The Beast
12/21 Saskatoon, SK beat The Beast
12/22 Calgary, AB beat The Beast by DQ
12/29 Calgary, AB beat The Beast by DQ

1968
01/19 Calgary, AB beat Pat O'Connor
01/24 Saskatoon, SK no contest vs. Ox Baker
01/26 Calgary, AB lost to Darrell Cochrane
01/31 Saskatoon, SK beat Darrell Cochrane
02/02 Calgary, AB beat Darrell Cochrane
02/07 Saskatoon, SK beat Ox Baker by DQ
02/09 Calgary, AB beat Ox Baker
02/13 Edmonton, AB beat Ox Baker by DQ
02/14 Saskatoon, SK beat Ox Baker
02/16 Calgary, AB beat The Beast
02/21 Saskatoon, SK beat Ox Baker
02/22 Regina, SK beat Ox Baker
02/23 Calgary, AB beat Ox Baker
02/28 Saskatoon, SK beat Pat O'Connor
*Won the first Stampede North American title
02/29 Regina, SK beat Pat O'Connor
03/01 Calgary, AB beat Ike Hansen
03/05 Edmonton, AB beat Ike Hansen
03/06 Saskatoon, SK beat Ike Hansen
03/07 Regina, SK beat Ike Hansen
03/08 Calgary, AB lost to Ox Baker
*Lost the Stampede North American title
03/12 Edmonton, AB beat Ike Hansen
03/13 Regina, SK beat Ike Hansen
03/14 Saskatoon, SK beat Ike Hansen
03/15 Calgary, AB beat Leo Burke
04/30 Edmonton, AB vs. Waldo Von Erich
05/14 Edmonton, AB vs. Waldo Von Erich
05/21 Edmonton, AB vs. Art Thomas
06/04 Edmonton, AB w/. Gil Hayes vs. Art Thomas & Ox Baker
06/11 Edmonton, AB vs. Ox Baker
06/18 Edmonton, AB vs. Waldo Von Erich
07/?? Calgary, AB lost to Gene Kiniski (NWA World champion) by count out
**Gouldie is presented with the Ring Magazine "Most Outstanding Wrestler" at the Calgary Stampede
09/13 Calgary, AB beat Stan Stasiak
09/20 Calgary, AB lost to Rudy Kay by DQ
09/24 Edmonton, AB vs. Vic Rossetani
10/11 Calgary, AB beat Vern Warner
10/18 Calgary, AB beat Terrible Turk
10/25 Calgary, AB beat Edouard Carpentier
11/01 Calgary, AB beat Vic Rossetani
11/08 Calgary, AB beat Vic Rossetani by DQ
11/15 Calgary, AB beat Vic Rossetani Strap match
11/22 Calgary, AB lost to Bud Osborne by DQ
11/29 Calgary, AB beat Bud Osborne
12/06 Calgary, AB beat Don Serrano
12/13 Calgary, AB lost to Stan Stasiak by DQ
(*Gouldie wins North American title (2) in Edmonton around this time)
12/20 Calgary, AB beat Stan Stasiak
12/27 Calgary, AB no contest vs. Jos Leduc

1969
01/03 Calgary, AB beat Klondike Bill
01/10 Calgary, AB beat Jos Leduc
01/17 Calgary, AB beat Stu Hart
01/24 Calgary, AB beat Stu Hart by DQ
01/31 Calgary, AB beat Edouard Carpentier
02/07 Calgary, AB beat Stu Hart Fight to the Finish
02/14 Calgary, AB lost to Dave Ruhl by count out
02/18 Edmonton, AB vs. Dave Ruhl
02/21 Calgary, AB beat Dave Ruhl
02/28 Calgary, AB no contest vs. Ox Baker
03/07 Calgary, AB drew Ox Baker
03/14 Calgary, AB no contest vs. Ox Baker Lumberjack match
03/21 Calgary, AB no contest vs. Ox Baker Strap match
03/28 Calgary, AB beat Ox Baker
04/04 Calgary, AB beat Ox Baker Loser Leaves Town
04/11 Calgary, AB beat Angelo Mosca by DQ
04/18 Calgary, AB no contest vs. Angelo Mosca
04/25 Calgary, AB lost to Angelo Mosca
*Lost the Stampede North American title
05/02 Calgary, AB beat Angelo Mosca by count out
05/09 Calgary, AB drew Angelo Mosca
05/16 Calgary, AB beat Angelo Mosca
*Won the Stampede North American title (3)
05/20 Edmonton, AB w/. Jack Pesek, vs. Bud & Ray Osborne
05/23 Calgary, AB beat Bob Brown by DQ
05/30 Calgary, AB beat Bob Brown
06/03 Edmonton, AB vs. Bud Osborne
06/06 Calgary, AB double DQ vs. Dory Funk Jr. (NWA World champion)
06/13 Calgary, AB beat Darrell Cochrane
06/20 Calgary, AB lost to Billy Robinson by count out
*Loses the Stampede North American title via forfeit
International Wrestling - Promoter Al Zinck:
(Wrestling as The Stomper)
07/15 Halifax, NS vs. Leo Burke
07/16 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
07/22 Halifax, NS vs. Rudy Kay
07/23 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
07/29 Halifax, NS vs. Rocky Johnson
07/30 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/05 Halifax, NS vs. Man Mountain Cannon
08/06 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/12 Halifax, NS vs. The Beast
08/13 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/19 Halifax, NS vs. The Beast
*Won the International North American title?
08/20 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/26 Halifax, NS vs. The Beast
08/27 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/02 Halifax, NS vs. Athol Layton
09/02 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/09 Halifax, NS vs. Athol Layton -- No DQ match
09/10 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/16 Halifax, NS vs. Bobo Brazil
09/17 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/30 Halifax, NS vs. Bobo Brazil Texas Death match
*Lost the International North American title?
10/01 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
10/07 Halifax, NS vs. Bobo Brazil
10/08 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
10/14 Halifax, NS vs. The Beast

1970
Central States Wrestling:
01/01 Kansas City, KS w/. Bob Geigel, beat Tor Kamata & Masao Kimura
01/01 Kansas City, KS lost in a Battle royal
01/08 Kansas City, KS w/. Danny Little Bear & The Viking, double DQ vs. Joe Turco, Karl Kox & Tor Kamata
01/15 Kansas City, KS w/. Bob Geigel, double count out vs. Karl & K.O. Kox
01/22 Kansas City, KS w/. Bob Geigel, beat Karl & K.O. Kox
01/29 Kansas City, KS beat Dusty Rhodes
02/01 Cedar Rapids, IA lost to Tommy Martin by DQ
02/05 Kansas City, KS lost to K.O. Kox
02/06 St. Joseph, MO beat Dick Murdoch
02/07 Waterloo, IA lost to Dick Murdoch
02/10 Sedalia, MO beat Karl Kox
02/12 Kansas City, KS w/. Bob Geigel, beat Karl & K.O. Kox
02/13 St. Joseph, MO w/. Danny Littlebear, beat Tor Kamata & Masao Kimura
02/14 Waterloo, IA lost to Ernie Ladd by DQ
02/17 Sedalia, MO beat K.O. Kox
02/20 St. Joseph, MO beat The Viking
02/24 Sedalia, MO beat Karl Kox
02/27 St. Joseph, MO beat Stan Pulaski
03/03 Sedalia, MO w/. Danny Littlebear & Tommy Martin, beat K.O. Kox, Roger Kirby & Ken Russell
03/05 Kansas City, KS beat Karl Kox
03/06 St. Joseph, MO beat The Viking
03/10 Sedalia, MO w/. Danny Littlebear & Tommy Martin, beat Roger Kirby, Karl & K.O. Kox
03/12 Kansas City, KS beat Stan Pulaski
03/13 St. Joseph, MO w/. Bob Geigel, beat Karl & K.O. Kox
03/14 St. Joseph, MO w/. Frank Hester, beat The Viking & Malcolm Turnbull
03/17 Sedalia, MO w/. Ron Etchison, beat Tor Kamata & Masao Kimura
03/19 Kansas City, KS w/. Bob Geigel, drew Karl & K.O. Kox
03/20 St. Joseph, MO beat The Viking
03/21 Waterloo, IA beat The Viking
03/24 Sedalia, MO w/. Danny Little Bear, beat Karl & K.O. Kox
03/26 Kansas City, KS no contest vs. K.O. Kox
03/27 St. Joseph, MO w/. Bob Geigel, beat Harley Race & The Viking
03/31 Sedalia, MO w/. Ron Etchison, Danny Little Bear & Gino Caruso, beat Tor Kamata, Roger Kirby, Karl & K.O. Kox
04/02 Kansas City, KS w/. Bob Geigel, lost to Karl & K.O. Kox
04/03 St. Joseph, MO w/. Rufus Jones, beat Karl & K.O. Kox
04/07 Sedalia, MO w/. Danny Little Bear, beat Karl & K.O. Kox by DQ
04/09 Kansas City, KS beat K.O. by DQ
04/10 St. Joseph, MO w/. Bob Geigel, lost to Karl & K.O. Kox
04/14 Sedalia, MO beat K.O. Kox
04/16 Kansas City, KS drew Dory Funk Jr.
04/17 St. Joseph, MO beat Karl Kox
04/21 Sedalia, MO w/. Danny Little Bear, beat Roger Kirby & Harley Race by DQ
04/23 Kansas City, KS w/. Bob Geigel, beat Karl & K.O. Kox
*Won the Central States tag team titles (2)
04/24 St. Joseph, MO beat Harley Race
04/30 Kansas City, KS w/. Bob Geigel, lost to Baron Von Raschke & Harley Race
*Lost the Central States tag team titles
05/01 St. Joseph, MO beat Harley Race
*Won the Central States Brass Knuckles title
05/02 Waterloo, IA lost to Roger Kirby
05/07 Kansas City, KS beat Baron Von Raschke
International Wrestling:
(Wrestling as Archie Gouldie)
05/12 Halifax, NS beat Gino Caruso
05/13 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
05/19 Halifax, NS vs. Bobby Red Cloud
05/20 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
05/26 Halifax, NS vs. Bobby Red Cloud No DQ match
*Won the International North American title? (2)
05/27 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
06/02 Halifax, NS vs. Bobby Red Cloud
06/03 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
06/09 Halifax, NS vs. Bobby Red Cloud Indian strap match
06/10 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
06/16 Halifax, NS vs. Rudy Kay
06/17 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
06/23 Halifax, NS vs. Bob Brown
06/24 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
06/30 Halifax, NS vs. Rudy Kay
07/01 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
07/07 Halifax, NS vs. Rudy Kay
07/08 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
07/14 Halifax, NS vs. The Beast
07/15 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
07/21 Halifax, NS vs. The Beast
07/22 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
07/28 Halifax, NS vs. The Beast
*Lost the International North American title?
07/29 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/04 Halifax, NS vs. The Beast
08/05 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/11 Halifax, NS vs. "Jersey" Joe Walcott Boxing match
08/12 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/18 Halifax, NS vs. Eric Pomeroy
08/19 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/25 Halifax, NS vs. Eric Pomeroy
08/26 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/01 Halifax, NS vs. Eric Pomeroy
09/02 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/08 Halifax, NS w/. Leo Burke, vs. Eric Pomeroy & Fred Sweetan
09/09 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/15 Halifax, NS w/. The Beast, vs. Eric Pomeroy & Fred Sweetan
09/16 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/29 Halifax, NS w/. The Beast vs. Eric Pomeroy & Fred Sweetan Fence match
09/30 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
10/06 Halifax, NS w/. Rudy Kay, vs. Tinker Todd & Fred Sweetan
10/07 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
Central States Wrestling:
(Wrestling as The Stomper)
10/22 Kansas City, KS beat Harley Race

1971
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Archie Gouldie)
03/20 Edmonton, AB beat Gil Hayes
03/23 Red Deer, AB vs. Gil Hayes
03/26 Calgary, AB vs. Abdullah the Butcher
03/27 Saskatoon, SK vs. Abdullah the Butcher
International Wrestling:
07/06 Halifax, NS vs. Oki Shikina
07/07 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
07/20 Halifax, NS vs. Oki Shikina
07/21 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
07/27 Halifax, NS w/. The Beast & Rudy Kay vs. Eric Pomeroy, Fred Sweetan & Oki Shikina
07/28 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/?? St. John, NB w/. Rudy Kay, lost to Eric Pomeroy & Fred Sweetan
08/03 Halifax, NS w/. Rudy Kay vs. Eric Pomeroy & Fred Sweetan
08/04 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/10 Halifax, NS w/. The Beast vs. Eric Pomeroy & Fred Sweetan
08/11 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/17 Halifax, NS w/. The Beast vs. Eric Pomeroy & Fred Sweetan
08/18 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/24 Halifax, NS w/. The Beast vs. Eric Pomeroy & Fred Sweetan penalty box
*Won the International tag team titles?
08/25 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/31 Halifax, NS w/. The Beast, vs. Eric Pomeroy & Fred Sweetan
09/01 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/07 Halifax, NS vs. Eric Pomeroy
09/08 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/14 Halifax, NS w/. Leo Burke, vs. Eric Pomeroy & Oki Shikina
09/15 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
10/05 Halifax, NS vs. Oki Shikina
10/06 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)

1972
02/01 Osaka, Japan w/. Mario Milano, lost to Giant Baba & Seiji Sakaguchi
Promoter Ed Francis:
02/05 Honolulu, HI drew Pat O'Brien
02/16 Honolulu, HI lost to Jimmy Snuka
03/04 Melbourne, Australia lost to Athol Layton
Promoter Leroy McGuirk:
03/06 Tulsa, OK beat Bill Watts
Central States Wrestling:
(Wrestling as The Stomper)
03/30 Kansas City, KS w/. Steve Bolus, beat Yasu Fuji & Chatti Yokouchi by DQ
03/31 St. Joseph, MO beat Yasu Fuji
04/06 Kansas City, KS w/. Terry Martin, beat Yasu Fuji & Chatti Yokouchi by DQ
04/12 Des Moines, IA beat Blackjack Black
04/13 Kansas City, KS w/. Steve Bolus, lost to Yasu Fuji & Chatti Yokouchi
04/18 Sedalia, MO beat Harley Race
05/01 Tulsa, OK w/. Terry Garvin, lost to Tom Jones & Pat O'Connor by DQ
05/04 Kansas City, KS lost to Black Angus
05/08 Tulsa, OK beat Ivan Putski by count out
05/10 Des Moines, IA w/. Danny Little Bear, beat Harley Race & Black Angus
05/11 Kansas City, KS no contest vs. Harley Race
05/12 St. Joseph, MO w/. Danny Little Bear, beat Yasu Fuji & Chatti Yokouchi
*Won the Central States tag team titles ? (3)
05/18 Kansas City, KS w/. Danny Little Bear, beat Harley Race & Black Angus
05/19 St. Joseph, MO beat Yasu Fuji
05/19 St. Joseph, MO lost in a Battle royal
05/25 Kansas City, KS w/. Danny Little Bear, beat Yasu Fuji & Chatti Yokouchi
06/02 St. Louis, MO beat Grizzly Smith
06/07 Des Moines, IA w/. Danny Little Bear, beat Yasu Fuji & Chatti Yokouchi
06/08 Kansas City, IA beat Black Angus
*Won the Central States Heavyweight title (2)
06/15 Kansas City, KS beat Harley Race
06/28 Des Moines, IA beat Black Angus
06/29 Kansas City, KS w/. Danny Little Bear, lost to Roger Kirby & Black Angus
*Lost the Central States tag team titles
07/06 Kansas City, KS lost to Harley Race
*Lost the Central States Heavyweight title
Stampede Wrestling:
07/07 Calgary, AB vs. Tor Kamata
07/08 Edmonton, AB beat Dan Kroffat
07/12 Saskatoon, SK vs. Dory Funk Jr. (NWA World)
Central States Wrestling:
07/19 Lemay, MO w/. Les Thornton, beat Yasu Fuji & Chatti Yokouchi
07/20 Kansas City, KS beat Joe Chun
07/23 Columbia, MO lost to Black Angus
07/26 Des Moines, IA w/. Pat O'Connor, beat Roger Kirby & Percival Friend
07/27 Kansas City, KS lost to Harley Race
08/16 Des Moines, IA lost to Dory Funk Jr.
08/18 St. Louis, MO beat Stan Pulaski
International Wrestling:
08/22 Halifax, NS lost to Karl Krupp by DQ
08/23 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/24 Fredericton, NB no contest vs. Karl Krupp
08/29 Halifax, NS beat Karl Krupp by count out
08/30 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/31 Fredericton, NB no contest vs. Karl Krupp
09/05 Halifax, NS lost to Karl Krupp
09/06 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
Central States Wrestling:
09/08 St. Louis, MO w/. Bob Ellis & Pat O'Connor, beat Harley Race, Pak Song, & Baron Von Raschke
09/22 St. Louis, MO beat Baron Von Raschke
09/29 St. Joseph, MO beat The Destroyer by DQ
09/30 Des Moines, IA beat Black Angus
10/05 Kansas City, KS w/. Bobby Whitlock, Omar Atlas, & Les Thornton, beat Yasu
Fuji, Chatti Yokouchi, Bill Howard & Juan Sebastian
10/06 St. Joseph, MO w/. Rufus Jones, drew Roger Kirby & The Destroyer
10/13 St. Louis, MO beat George Hultz
10/17 Des Moines, IA beat Black Angus & Percival Friend Handicap
10/18 Kansas City, KS w/. Rufus Jones, beat Roger Kirby & Black Angus
*Won the Central States tag team titles (4)
10/20 St. Joseph, MO beat The Destroyer
11/02 Kansas City, KS w/. Rufus Jones, lost to Harley Race & Roger Kirby
*Lost the Central States tag team titles
11/03 St. Louis, MO lost to Harley Race
11/08 Des Moines, IA drew Baron Von Raschke
11/10 St. Joseph, MO lost to Roger Kirby

1973
Stampede Wrestling:
02/02 Calgary, AB vs. Peter Kayser
02/03 Edmonton, AB vs. Jeff Atcheson
02/05 Lethbridge, AB vs. Peter Kayser
02/08 Regina, SK vs. Peter Kayser
02/09 Calgary, AB vs. Bud Osborne
02/15 Regina, SK beat Super Hawk
02/16 Calgary, AB vs. Bill Cody
02/17 Edmonton, AB vs. Bill Cody
02/22 Regina, SK beat Bill Cody
02/23 Calgary, AB vs. Jeff Atcheson
02/24 Edmonton, AB vs. Super Hawk
03/01 Regina, SK beat David Singh
03/02 Calgary, AB vs. The Viking
03/08 Regina, SK vs. Lennie Hurst
03/09 Calgary, AB vs. The Destroyer
03/15 Regina, SK beat The Viking
03/17 Edmonton, AB vs. Thunderbolt Cannon
03/18 Calgary, AB vs. Abdullah the Butcher
03/22 Regina, SK vs. Dan Kroffat
03/23 Calgary, AB vs. Dan Kroffat Match for Bare Knuckles trophy
03/27 Medicine Hat, AB vs. The Viking
04/01 Lethbridge, AB vs. Dan Kroffat
04/02 ?? beat Dan Kroffat Cage match
04/05 Regina, SK vs. Dan Kroffat
04/06 Calgary, AB vs. Abdullah the Butcher
04/12 Regina, SK vs. Dan Kroffat Cage match
04/13 Calgary, AB vs. Abdullah the Butcher
04/19 Regina, SK double DQ vs. Abdullah the Butcher
04/20 Calgary, AB vs. Abdullah the Butcher
04/21 Edmonton, AB vs. Abdullah the Butcher
*Won Stampede North American title? (4)
04/24 North Battleford, SK vs. Dan Kroffat
04/26 Regina, SK vs. Carlos Belafonte
04/27 Calgary, AB vs. Carlos Belafonte
05/04 Calgary, AB vs. Tor Kamata
05/05 Edmonton, AB vs. Tor Kamata
05/18 Calgary, AB vs. Tor Kamata
05/24 Regina, SK vs. Tor Kamata
05/25 Calgary, AB vs. Tor Kamata No DQ match
05/31 Regina, SK beat The Viking
06/01 Calgary, AB vs. The Viking
06/07 Regina, SK lost to Afa
06/08 Calgary, AB vs. Afa
06/14 Regina, SK beat Afa
06/21 Regina, SK vs. Dan Kroffat & Bill Cody Handicap match
06/22 Calgary, AB vs. Dan Kroffat & Bill Cody Handicap match
06/23 Edmonton, AB vs. Dan Kroffat & Bill Cody Handicap match
06/28 Regina, SK lost to Dan Kroffat by DQ
07/05 Regina, SK beat Dan Kroffat
07/06 Calgary, AB beat Dan Kroffat
07/07 Edmonton, AB vs. Dan Kroffat
07/12 Regina, SK vs. Harley Race (NWA World champion)
07/13 Calgary, AB vs. Harley Race (NWA World champion) No DQ match
07/14 Edmonton, AB vs. Harley Race (NWA World champion) No DQ match
07/19 Regina, SK beat Klondike Bill
07/20 Calgary, AB vs. Klondike Bill
07/27 Calgary, AB vs. Les Thornton
08/02 Weyburn, SK vs. Les Thornton
08/03 Calgary, AB vs. Les Thornton Boxing match
08/04 Edmonton, AB vs. Les Thornton Boxing match
08/09 Regina, SK vs. Les Thornton Strap match
08/11 Edmonton, AB vs. Les Thornton Strap match
08/16 Regina, SK vs. Dan Kroffat
International Wrestling:
08/21 Halifax, NS vs. Fred Sweetan
08/22 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/28 Halifax, NS vs. Nature Boy Dillon
08/29 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/04 Halifax, NS w/. Bobby Kay vs. Fred Sweetan & Nature Boy Dillon
09/05 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/11 Halifax, NS w/. The Beast vs. Fred Sweetan & Nature Boy Dillon
09/12 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/18 Halifax, NS w/. Leo Burke vs. Fred Sweetan & Nature Boy Dillon penalty box
09/19 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/25 Halifax, NS vs. Karl Krupp
*Won the International North American title? (3)
09/26 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
10/02 Halifax, NS vs. Karl Krupp
Stampede Wrestling:
11/09 Calgary, AB beat Bill Cody
11/16 Calgary, AB beat Michel Martel
11/23 Calgary, AB beat Michel Martel
11/24 Edmonton, AB vs. Michel Martel
11/30 Calgary, AB beat Michel & Rick Martel Handicap match
12/06 Regina, SK vs. Michel & Rick Martel Handicap match
12/07 Calgary, AB beat Vic Rossetani
12/14 Calgary, AB beat Gil Hayes
12/21 Calgary, AB beat Gil Hayes
12/28 Calgary, AB beat Omar Atlas
*Won the Stampede North American title (5)

1974
01/04 Calgary, AB beat Ron Thompson
01/06 Calgary, AB beat Dory Funk Jr.
01/11 Calgary, AB beat Moose Morowski
01/18 Calgary, AB vs. Abdullah the Butcher
01/25 Calgary, AB vs. Abdullah the Butcher
02/01 Calgary, AB beat Andre Carpentier
02/08 Calgary, AB drew Larry Lane
02/15 Calgary, AB beat Larry Lane by DQ
02/22 Calgary, AB lost to Harley Race
*Lost the Stampede North American title
03/01 Calgary, AB vs. Larry Lane Texas Death match
03/08 Calgary, AB beat Harley Race
*Won the Stampede North American title (6)
03/15 Calgary, AB beat Man Mountain Williamson
03/22 Calgary, AB beat Karl Krupp
03/23 Calgary, AB lost to Jack Brisco (NWA World champion)
03/29 Calgary, AB vs. Leo Burke
04/05 Calgary, AB vs. Leo Burke
04/12 Calgary, AB vs. Leo Burke Handkerchief match
04/19 Calgary, AB w/. John Quinn vs. Larry Lane & Leo Burke
04/26 Calgary, AB w/. John Quinn, lost to Nick Carter & Sweet William
04/28 Calgary, AB 20-man Battle royal
05/03 Calgary, AB vs. John Quinn
Promoter Dave McKigney?:
05/07 Thorold, ON beat Angelo Mosca by DQ
05/08 Guelph, ON beat Angelo Mosca by DQ
05/09 St. Thomas, ON beat Angelo Mosca by DQ
05/12 Sarnia, ON beat Luis Martinez by DQ
05/13 Chatham, ON beat Luis Martinez by DQ
05/14 Leamington, ON beat Luis Martinez by DQ
05/16 Windsor, ON beat Luis Martinez by DQ
06/01 Barrie, ON beat Angelo Mosca
06/08 Barrie, ON no contest vs. Angelo Mosca
06/09 Sarnia, ON beat Luis Martinez Mexican Death match
*Won the North American title
06/10 Leamington, ON beat Luis Martinez Mexican Death match
06/11 Wallaceburg, ON beat Luis Martinez Mexican Death match
06/16 Whitby, ON double DQ vs. Angelo Mosca
07/08 Point Edward, ON double count out vs. Bobo Brazil
07/10 London, ON beat Vic Rossetani by count out
08/11 Toronto, ON drew Luis Martinez
08/14 Windsor, ON lost to Andre the Giant by DQ
08/18 Toronto, ON lost to Luis Martinez by DQ
08/20 Wallaceburg, ON w/. Eric the Red, double DQ vs. Luis Martinez & The Beast
08/28 Windsor, ON w/. Killer Brooks, lost to Tony Marino & Bobo Brazil
08/28 Windsor, ON lost in a Battle royal
International Wrestling:
09/10 Halifax, NS vs. Bolo Mongol
09/11 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/17 Halifax, NS vs. Bolo Mongol
*Won the International North American title? (4)
09/18 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
09/24 Halifax, NS vs. Bolo Mongol
09/25 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
10/01 Halifax, NS w/. The Beast, beat Great Kuma & Bolo Mongol
Championship Wrestling from Florida:
10/16 Miami, FL vs. Vic Rossetani
10/23 Miami, FL vs. Frank Hester
10/30 Miami, FL vs. Frank Monte
10/31 Jacksonville, FL beat Vic Rossetani
11/06 Miami, FL vs. Don Muraco
11/07 Jacksonville, FL beat Frank Monte
11/13 Miami, FL vs. Don Muraco Lights Out match
11/20 Miami, FL w/. Gary Hart vs. Eddie Graham & Danny Hodge
11/21 Jacksonville, FL beat Bob Backlund
11/27 Miami, FL vs. Dusty Rhodes
11/28 Jacksonville, FL beat Jerry Brisco
12/04 Miami, FL vs. Jos Leduc
12/05 Jacksonville, FL beat Tony Parisi
12/12 Jacksonville, FL lost to Dusty Rhodes
12/19 Jacksonville, FL lost to Dusty Rhodes

1975
01/01 Miami, FL vs. Dusty Rhodes Bull rope match
01/03 Tallahassee, FL beat Dusty Rhodes Lumberjack match
01/04 St. Petersburg, FL vs. Jack Brisco (NWA World champion)
01/06 West Palm Beach, FL lost to Dusty Rhodes Bull rope match
01/08 Miami, FL w/. Bob Roop, beat Jos Leduc & Bob Armstrong
01/13 West Palm Beach, FL w/. Toru Tanaka, lost to Mike & Eddie Graham
01/14 Tampa, FL beat Jos Leduc by DQ
01/15 Miami, FL w/. Bob Roop, vs. Jos Leduc & Bob Armstrong
01/22 Miami, FL vs. Jos Leduc Lumberjack match
01/25 St. Petersburg, FL beat Great Malenko
01/17 Orlando, FL beat Bill Watts
01/29 Miami, FL lost to Bill Watts Guest Ref: Lou Thesz
02/03 Orlando, FL w/. Bob Roop, beat Bill Watts & Great Malenko
02/04 Tampa, FL beat Bob Armstrong Lumberjack match
02/05 Miami Beach, FL beat Domenic Denucci
02/11 Tampa, FL lost to Andre the Giant Lumberjack match
02/12 Miami Beach, FL lost to Jack Brisco (NWA World champion)
02/13 Punta Gorda, FL lost to Bob Armstrong by DQ
02/15 Sarasota, FL vs. Jack Brisco (NWA World champion)
02/18 Tampa, FL lost to Bob Armstrong Cage match
02/19 Miami Beach, FL w/. Bob Roop, Jim Dillon & Gary Hart, lost to Chris Taylor, Dick Slater & Bill Watts
02/22 St. Petersburg, FL w/. Dick Murdoch, lost to Bill Watts & Dick Slater
02/24 West Palm Beach, FL beat Jos Leduc Cage match
02/25 Tampa, FL beat Jos Leduc Canadian Death match
02/26 Miami Beach, FL w/. Bob Roop, beat Dick Slater & Johnny Weaver
03/04 Tampa, FL beat Bob Armstrong
03/05 Miami Beach, FL beat Bob Armstrong
03/09 Orlando, FL beat Rocky Johnson
03/10 West Palm Beach, FL beat Domenic Denucci
03/11 Tampa, FL lost to Dusty Rhodes by DQ Lumberjack match
03/12 Miami Beach, FL beat Tony Parisi
03/16 Orlando, FL lost to Bob Armstrong Cage match
03/17 Belle Glade, FL w/. Bob Roop, vs. Dick Slater & Bob Armstrong
03/18 Tampa, FL w/. Bob Roop, beat Eddie Graham & Bob Armstrong
03/19 Miami Beach, FL lost to Bob Armstrong by DQ Cage match
03/24 Orlando, FL lost to Dusty Rhodes Bull rope match
03/25 Tampa, FL w/. Bob Roop, beat Dusty Rhodes & Dick Murdoch
03/26 Miami Beach, FL lost to Dusty Rhodes
04/01 Tampa, FL lost to Jack Brisco (NWA World champion)
04/02 Miami, FL lost to Eddie Graham Lights Out match
04/05 Punta Gorda, FL w/. Bob Roop, beat Bob Armstrong & Dick Slater
04/08 Tampa, FL w/. Bob Roop, lost to Terry Funk & Dick Slater by DQ
04/09 Miami Beach, FL w/. Bob Roop, beat Eddie Graham & Haystacks Calhoun
04/14 West Palm Beach, FL w/. Jim Dillon, beat Eddie & Mike Graham
04/15 Tampa, FL beat Dick Slater
04/16 Miami Beach, FL beat Terry Funk
04/19 St. Petersburg, FL w/. Bearcat Wright, lost to Eddie Graham Handicap match
04/21 West Palm Beach, FL lost to Jack Brisco (NWA World champion) by DQ
04/22 Tampa, FL w/. Bob Roop, beat Jack Brisco & Dick Slater
04/23 Miami Beach, FL lost to Terry Funk Texas Death match
04/28 West Palm Beach, FL w/. Bob Roop, lost to Terry Funk & Dick Slater Texas Death
04/30 Miami, FL w/. Bob Roop, vs. Eddie Graham & Dick Slater
05/05 West Palm Beach, FL lost to Dick Slater Loser leaves town
05/06 Miami Beach, FL w/. Bob Roop & Bearcat Wright, lost to Eddie Graham, Rocky Johnson & Dusty Rhodes
05/17 St. Petersburg, FL lost to Pepper Gomez
05/17 St. Petersburg, FL w/. Bearcat Wright, lost to Eddie Graham & Dick Slater
Promoter Jerry Jarrett:
05/31 Chattanooga, TN beat Dennis Condrey & Tommy Rich Handicap match
06/09 Memphis, TN beat Ron Fuller
*Won the Southern (TN) Heavyweight title
06/21 Chattanooga, TN lost to Robert Fuller
06/28 Chattanooga, TN beat Robert Fuller No DQ, No Time Limit
07/05 Chattanooga, TN beat Luke Graham
07/12 Chattanooga, TN beat Luke Graham
07/19 Chattanooga, TN beat Luke Graham Chain match
07/26 Chattanooga, TN beat Magnificent Zulu
07/31 Chattanooga, TN beat Magnificent Zulu
08/09 Chattanooga, TN lost to Bob Armstrong by DQ
08/16 Chattanooga, TN no contest vs. Bob Armstrong
*Southern (TN) Heavyweight title held up
Georgia Championship Wrestling:
08/16 Atlanta, GA lost to Dusty Rhodes
Promoter Jerry Jarrett:
08/23 Chattanooga, TN vs. Bob Armstrong Guest Ref: Bob Holland
08/30 Chattanooga, TN lost to Bob Armstrong Boxing match
09/06 Chattanooga, TN lost to Bob Armstrong by DQ
09/13 Chattanooga, TN w/. Ivan Koloff, lost to Bob Armstrong & Robert Fuller
09/20 Chattanooga, TN w/. Ivan Koloff, beat Bob Armstrong & Robert Fuller
09/25 Chattanooga, TN w/. Al Greene, beat Bob Armstrong & Robert Fuller
10/02 Chattanooga, TN w/. Al Greene, lost to Bob Armstrong & Robert Fuller
10/09 Chattanooga, TN lost to Bob Armstrong
10/16 Chattanooga, TN lost to Bob Armstrong Loser Leaves Town
World Class Championship Wrestling - Promoter Fritz Von Erich:
11/14 Houston, TX beat Al Madril
11/19 San Antonio, TX beat El Gaucho
11/26 San Antonio, TX beat Rick Martel
12/05 Houston, TX beat Mil Mascaras
12/27 San Antonio, TX beat Jose Lothario

1976
04/08 Harlingen, TX vs. Jose Lothario
04/14 San Antonio, TX lost to Jose Lothario
04/20 Dallas, TX vs. Rocky Johnson
06/?? Dallas, TX w/. J.J. Dillon, lost to Fritz Von Erich & Jose Lothario
Stampede Wrestling:
07/02 Calgary, AB vs. Karl Schotz (John Anson) Cage match
*Won the Stampede North American title (7)
07/09 Calgary, AB lost to Terry Funk (NWA World champion) by DQ
07/16 Calgary, AB vs. Dory Funk Jr. Texas Death match
07/23 Calgary, AB vs. Gene Kiniski
International Wrestling:
07/24 New Glasgow, NS beat The Brute
07/27 Halifax, NS vs. The Brute
07/28 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
08/01 New Glasgow, NS vs. The Brute
08/03 Halifax, NS vs. The Brute
08/04 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
Stampede Wrestling:
08/06 Calgary, AB vs. Karl Schotz
Promoter ?:
08/10 Verdun, QC beat Jerry Graham
Stampede Wrestling:
08/13 Calgary, AB drew Larry Lane
Promoter ?:
08/17 Verdun, QC beat Gilles Poisson
International Wrestling:
08/21 New Glasgow, NS lost to Leo Burke
08/24 Halifax, NS vs. Leo Burke
08/25 Halifax, NS (T.V. taping, no information available)
Stampede Wrestling:
08/27 Calgary, AB no contest vs. Kurt Von Hess
09/02 Regina, SK beat Mr. Hito
09/03 Calgary, AB vs. Kurt Von Hess
09/10 Calgary, AB lost to Larry Lane by DQ
09/11 Edmonton, AB lost to Dan Kroffat
*Lost the Stampede North American title
Georgia Championship Wrestling:
09/20 Augusta, GA beat Roberto Soto
09/27 Augusta, GA beat Dean Ho
10/04 Augusta, GA beat Gino Hernandez
10/11 Augusta, GA beat Tom Jones
10/11 Augusta, GA Battle royal
10/18 Augusta, GA lost to Dusty Rhodes
10/23 Atlanta, GA beat Jim Lancaster
11/01 Augusta, GA beat Jos Leduc
11/08 Augusta, GA beat Jos Leduc
11/13 Columbus, GA beat Jim Lancaster
11/15 Augusta, GA beat Jos Leduc Loser leaves Georgia
11/22 Augusta, GA lost to Haystacks Calhoun
11/29 Augusta, GA vs. Bob Armstrong
12/04 Atlanta, GA beat Jim Lancaster
12/06 Memphis, TN lost to Rocky Johnson by DQ
12/13 Augusta, GA beat Tony Parisi
12/21 Louisville, KY vs. Rocky Johnson
12/27 Memphis, TN w/. Jerry Lawler, lost to Rocky Johnson & Jackie Fargo
12/28 Louisville, KY vs. Rocky Johnson

1977
01/04 Louisville, KY w/. Jerry Lawler, vs. Rocky Johnson & Bill Dundee
01/11 Louisville, KY w/. Jerry Lawler, vs. Rocky Johnson & Bill Dundee
01/24 Memphis, TN w/. Rocky Johnson, lost to Jerry Lawler & Ernie Ladd
12/16 Knoxville, TN beat Rick Gibson

1978
Georgia Championship Wrestling:
01/20 Atlanta, GA lost to Bob Armstrong
Promoter ?:
06/23 Knoxville, TN beat Ron Slinker
*Won the vacant Southeastern Heavyweight title (6)
06/30 Knoxville, TN lost to Ronnie Garvin
07/07 Knoxville, TN lost to Ron Slinker by DQ
07/14 Knoxville, TN lost to Ron Slinker by DQ
07/27 Knoxville, TN beat Kevin Sullivan by DQ
08/04 Knoxville, TN beat Robert Fuller
08/11 Knoxville, TN lost to Robert Fuller
*Lost the Southeastern Heavyweight title
08/13 Chattanooga, TN vs. Ronnie Garvin
08/17 Tazewell, TN w/. Boris Malenko & Tennessee Jawjacker, lost to Kevin Sullivan, Ronnie Garvin & Bob Roop
08/17 Tazewell, TN lost in a Battle royal
08/18 Knoxville, TN beat Robert Fuller
*Won the Southeastern Heavyweight title (7)
09/08 Knoxville, TN beat Terry Gibbs
09/17 Louisville, KY lost to Jos Leduc
09/22 Knoxville, TN lost to Ron Fuller
10/01 Louisville, KY w/. Tommy Marlin, beat Jos Leduc & Don Bass
10/01 Louisville, KY lost in a Battle royal
11/22 Mobile, AL lost to Bob Armstrong by DQ

1979
01/03 Mobile, AL lost to Jimmy Golden by DQ
01/21 Memphis, TN beat Robert Gibson & Koko Ware Handicap match
02/18 Memphis, TN beat Tommy Gilbert
02/20 Louisville, KY beat Tommy Gilbert
02/20 Louisville, KY beat Bill Dundee
02/20 Louisville, KY beat Jimmy Golden
02/20 Louisville, KY lost to Robert Gibson
02/25 Louisville, KY lost to Robert Fuller
02/26 Memphis, TN beat Bob Armstrong
03/04 Memphis, TN beat Jimmy Golden
03/07 Louisville, KY w/. Toru Tanaka, lost to Robert Gibson & Bill Dundee by DQ
03/08 Lexington, KY beat Robert Gibson
03/10 Jonesboro, AR w/. Austin Idol, lost to Robert Fuller & Jimmy Golden
03/12 Memphis, TN w/. The Assassins, lost to Robert Fuller, Jimmy Golden & Tony Charles
03/13 Louisville, KY beat Jimmy Golden
03/17 Jonesboro, AR w/. Gorgeous George Jr, lost to Robert Fuller & Bill Dundee by DQ
03/18 Owensboro, KY w/. Hans Schroeder, lost to Robert Fuller & Jimmy Golden
03/18 Owensboro, KY w/. Assassin #1, lost to Bill Dundee & Mike Stallings
03/18 Owensboro, KY w/. Assassin #1, co-won a Battle royal
03/19 Memphis, TN beat Tony Charles by DQ
03/20 Louisville, KY w/. The Assassins, lost to Robert Fuller, Jimmy Golden & Tony Charles
03/24 Jonesboro, AR beat Robert Fuller
03/24 Jonesboro, AR lost to Buzz Sawyer by DQ
03/27 Louisville, KY w/. The Assassins, lost to Robert Fuller, Jimmy Golden & Tony Charles Elimination match
03/31 Memphis, TN beat Ric McCord
04/02 Memphis, TN beat Buzz Sawyer
04/03 Louisville, KY beat Jimmy Golden
04/05 Lexington, KY beat Tommy Gilbert
04/05 Lexington, KY lost n a 16-man, 2-ring Battle royal
04/07 Jonesboro, AR lost to Jerry Lawler by DQ
04/09 Memphis, TN w/. Austin Idol, beat Jerry Lawler & Toru Tanaka
04/10 Louisville, KY w/. Toru Tanaka, lost to Ron Slinker & Tony Charles
04/12 Corydon, IN lost to Jerry Lawler by DQ
04/14 Memphis, TN beat Burrhead Jones
04/14 Jackson, TN w/. Austin Idol, vs. Jerry Lawler & Toru Tanaka
04/17 Louisville, KY beat Toru Tanaka by DQ
04/20 Huntington lost to Toru Tanaka by DQ
04/23 Memphis, TN beat Toru Tanaka
*Won the Southern (TN) Heavyweight title (2)
04/24 Louisville, KY beat Toru Tanaka
05/01 Louisville, KY lost to Bill Dundee by DQ
05/03 Lexington, KY beat Toru Tanaka
05/04 Humboldt, TN lost to Jerry Lawler by DQ
05/08 Louisville, KY lost to Thunderbolt Patterson by DQ
05/14 Memphis, TN lost to Terry Boulder (aka Hulk Hogan) by DQ
05/15 Louisville, KY w/. Gorgeous George Jr, lost to Robert Fuller & Toru Tanaka
05/15 Louisville, KY lost to Jerry Lawler by DQ
05/18 Knoxville, TN beat Ken Lucas
05/19 Jonesboro, AR lost to Jerry Lawler by DQ
05/22 Louisville, KY w/. Gorgeous George Jr, lost to Jerry Lawler & Hulk Hogan by CO
05/29 Louisville, KY w/. Gorgeous George Jr, lost to Jerry Lawler & Thunderbolt Patterson
05/30 Evansville, IN vs. Hulk Hogan
06/01 Tupelo, MS lost to Jerry Lawler by DQ
06/04 Memphis, TN lost to Robert Fuller
*Lost the Southern Heavyweight title
06/05 Louisville, KY lost to Jerry Lawler
06/08 Knoxville, TN beat Dean Ho
06/12 Louisville, KY w/. Gorgeous George Jr, Toru Tanaka, & Mr. Fuji, lost to Jerry Lawler, Bill Dundee, Robert Fuller & Plowboy Frazier Loser leave town
06/13 Evansville, IN w/. Toru Tanaka, Mr. Fuji & Gorgeous George Jr., lost to Jerry Lawler, Robert Fuller, Bill Dundee & Plowboy Frazier
06/14 Lexington, KY lost to Jerry Lawler by DQ
06/15 Knoxville, TN beat Ron Fuller
06/22 Knoxville, TN beat Jerry Blackwell
06/29 Knoxville, TN beat Dean Ho
07/07 Knoxville, TN lost to Dick Slater
07/13 Knoxville, TN beat Crusher Blackwell
07/27 Knoxville, TN w/. Alexis Smirnoff, lost to Robert & Ron Fuller by DQ
08/03 Knoxville, TN beat Dick Slater
*Won the Southeastern heavyweight title (9)
08/10 Knoxville, TN w/. Alexis Smirnoff, lost to Robert & Ron Fuller
08/17 Knoxville, TN lost to Dick Slater by DQ
08/24 Knoxville, TN lost to Dick Slater
*Lost the Southeastern Heavyweight title
09/07 Knoxville, TN drew Alexis Smirnoff
09/14 Knoxville, TN beat Toru Tanaka
09/21 Knoxville, TN w/. Andre the Giant, beat Ox Baker & Alexis Smrinoff
09/28 Knoxville, TN no contest vs. Ox Baker
10/05 Knoxville, TN beat Alexis Smirnoff
10/12 Knoxville, TN beat Alexis Smirnoff
10/26 Knoxville, TN beat Alexis Smirnoff Cage match
10/26 Knoxville, TN beat Gorgeous George Jr.
International Wrestling Enterprise:
11/13 Sanjo, Japan beat Mighty Inoue
11/16 Wakayama, Japan w/. Goro Tsurumi & Mr. Ito, beat Cuban Assassin, Gypsy Joe & Alexis Smirnoff
12/04 Tokyo, Japan lost to Rusher Kimura

1980
Stampede Wrestling:
07/11 Calgary, AB double count out vs. Harley Race (NWA World champion)
Promoter: ?
10/19 Pensacola, FL w/. The Big C's, vs. Robert, Ron & Joe Fuller
Georgia Championship Wrestling:
12/06 Atlanta, GA beat Jack Brisco
*Won the NWA National title
12/25 Atlanta, GA lost to Jack Brisco

(Alabama)

1981
Championship Wrestling from Florida:
04/22 Miami, FL lost to Bugsy McGraw
Mid-Atlantic Championship Wrestling - Promoter Jim Crockett Jr:
05/21 Fisherville, VA double DQ vs. Barry Windham
05/24 Roanoke, VA double DQ vs. Jay Youngblood
Georgia Championship Wrestling:
05/29 Atlanta, GA lost to Steve Olsonoski
*Lost the NWA National title
Promoter Ron Fuller:
06/05 Knoxville, TN beat Blackjack Mulligan Jr. (Barry Windham)
*Won the first Southern (Knoxville) title
07/?? ?? lost to Blackjack Mulligan Jr.
*Lost the Southern (Knoxville) title
Central States Wrestling:
11/26 Kansas City, KS double DQ vs. Ricky Romero

(Alabama)

1982
(Alabama)

World Wrestling Council:
02/06 Bayamon, Puerto Rico beat Carlos Colon
*Won the WWC Puerto Rican title
03/13 Bayamon, Puerto Rico lost to Carlos Colon
*Lost the WWC Puerto Rican title

(Southwest - Texas)

1983
01/10 Birmingham, AL beat Kortsia Korchenko by count out
Stampede Wrestling:
08/12 Calgary, AB beat Shunji Takano
08/13 Edmonton, AB beat Mike Hammer
08/15 Saskatoon, SK beat Don Kolov
08/16 Regina, SK lost to Don Kolov by DQ
08/17 Weyburn, SK double count out vs. Hercules Ayala
08/19 Calgary, AB no contest vs. Don Kolov
08/24 Victoria, BC beat Bret Hart
08/25 Vancouver, BC no contest vs. Bret Hart
08/26 Calgary, AB lost to Mr. Hito by DQ
08/27 Calgary, AB lost to Mr. Hito by DQ
08/29 Saskatoon, SK beat Mr. Hito
08/30 Regina, SK beat Mr. Hito
08/31 Fort QuAppelle, SK no contest vs. Hercules Ayala
09/01 Swift Current, SK double count out vs. Hercules Ayala
09/02 Calgary, AB beat Mr. Hito
09/03 Edmonton, AB lost to Keith Hart by DQ
09/05 Moose Jaw, SK beat Mr. Hito
09/06 Regina, SK no contest vs. Bret Hart
09/07 Red Deer, AB lost to Mr. Hito by DQ
09/08 Lethbridge, AB lost to Mr. Hito by DQ
09/09 Calgary, AB beat Bret Hart by DQ
09/10 Edmonton, AB double DQ vs. Bret Hart
09/12 Saskatoon, SK double count out vs. Bret Hart
09/13 Regina, SK lost to Bret Hart by count out No DQ match
09/14 Red Water, AB beat Mr. Hito
09/15 Vulcan, AB beat Mr. Hito
09/16 Calgary, AB double count out vs. Bret Hart
09/17 Edmonton, AB no contest vs. Bret Hart
09/19 Saskatoon, SK beat Bret Hart Lumberjack match
09/21 Red Deer, AB double count out vs. Bret Hart
09/22 Lethbridge, AB lost to Bret Hart by count out
09/23 Calgary, AB beat Bret Hart by count out Lumberjack match
09/24 Edmonton, AB beat Bret Hart by count out Lumberjack match
09/26 Vancouver, BC double count out vs. Bret Hart
09/27 Regina, SK lost to Bret Hart by DQ Chain match
09/30 Calgary, AB no contest vs. Bret Hart Chain match
10/07 Calgary, AB w/. J.R. Foley, double DQ vs. Bret & Stu Hart
10/11 Regina, SK lost to Bret Hart by DQ
10/14 Calgary, AB w/. J.R. Foley, lost to Bret & Stu Hart by DQ
10/21 Calgary, AB beat Hercules Ayala
10/24 Vancouver, BC lost to Bret Hart by DQ Chain match
10/28 Calgary, AB w/. Kerry Brown, beat Bret & Keith Hart
11/04 Calgary, AB w/. Kerry Brown & Jeff Gouldie, no contest vs. Bret Hart, Mr. Hito & Jim Morris
11/05 Edmonton, AB w/. Kerry Brown & Jeff Gouldie, vs. Bret Hart, Jim Morris & Mr. Hito
11/11 Calgary, AB w/. Kerry Brown & Jeff Gouldie, beat Davey Boy Smith, Bruce & Bret Hart
11/15 Regina, SK w/. Jeff Gouldie, beat Davey Boy Smith & Bruce Hart
11/18 Calgary, AB w/. Jeff Gouldie, lost to Bruce Hart & Davey Boy Smith by DQ
11/19 Edmonton, AB w/. Jeff Gouldie, vs. Mr. Hito & Keith Hart
11/21 Vancouver, BC w/. Kerry Brown, double DQ vs. Bret Hart & Davey Boy Smith
11/25 Calgary, AB no contest vs. Davey Boy Smith
12/02 Calgary, AB w/. Bad News Allen & Jeff Gouldie, lost to Davey Boy Smith, Bruce & Bret Hart
12/03 Edmonton, AB w/. Jeff Gouldie, vs. Mr. Hito & Rusher Kimura
12/06 Regina, SK vs. Bad News Allen
12/09 Calgary, AB double count out vs. Bad News Allen
12/16 Calgary, AB beat Bad News Allen by DQ Strap match
12/17 Edmonton, AB w/. Phil Lafleur, vs. Butch Moffat & K.Y. Wakamatsu
12/19 Vancouver, BC beat Bad News Allen by DQ
12/22 Lethbridge, AB beat Bad News Allen
12/23 Calgary, AB beat Bad News Allen
*Won the Stampede North American title (8)
12/30 Calgary, AB no contest vs. Kerry Brown

1984
01/01 Edmonton, AB beat Kerry Brown
01/06 Calgary, AB beat Kerry Brown
01/07 Edmonton, AB no contest vs. Killer Khan
01/09 Saskatoon, SK beat Kerry Brown
01/13 Calgary, AB double DQ vs. Killer Khan
01/14 Edmonton, AB no contest vs. Killer Khan
01/17 Regina, SK vs. Killer Khan
01/20 Calgary, AB lost to Killer Khan Street fight
*Lost the Stampede North American title
01/31 Regina, SK vs. Killer Khan Loser Leaves Town
(Wrestling as the Masked Bounty Hunter)
02/03 Calgary, AB beat Tim Flowers
Atlantic Grand Prix Wrestling - Promoter Emile Dupre:
05/25 Truro, NS double count out vs. Stephen Pettipas
07/05 ??, NS vs. Jos Leduc Lumberjack match
07/18 Truro, NS lost to Jos Leduc by DQ
Southwest Championship Wrestling:
09/30 McAllen, TX w/. Butch Miller & Luke Williams, beat Killer Brooks, Al Madril & Voodoo Malumba
10/01 San Antonio, TX w/. Butch Miller & Luke Williams, lost to Killer Brooks, Al Madril & Voodoo Malumba

1985
Promoter Jerry Jarrett:
09/09 Memphis, TN w/. Jerry Lawler & Phil Hickerson, no contest vs. Michael Hayes, Terry Gordy & Buddy Roberts
09/10 Louisville, KY beat Tommy Montana
09/17 Louisville, KY beat Tracy Smothers
09/24 Louisville, KY no contest vs. Jerry Lawler
09/30 Memphis, TN beat Phil Hickerson by count out
*Won the CWA International title
10/01 Louisville, KY beat Tommy Wright
10/07 Memphis, TN beat Phil Hickerson
10/12 Nashville, TN lost to Bill Dundee
10/14 Memphis, TN w/. Taras Bulba, lost to Jerry Lawler & Bill Dundee
10/21 Memphis, TN lost to Phil Hickerson
*Lost the CWA International title
American Wrestling Association:
11/22 Hammond, IN beat Bobby White
11/22 Hammond, IN beat Jim Blackstar
11/22 Hammond, IN lost in a Battle royal
12/07 Milwaukee, WI lost to Buck Zumhofe by DQ
12/08 Green Bay, WI beat Kevin Kelly
12/28 Sheboygan, WI vs. Earthquake Ferris

1986
02/15 Rochelle, IL w/. Nord the Barbarian & Boris Zhukov, lost to Scott Hall, Curt Hennig & Jerry Blackwell
02/16 Milwaukee, WI w/. Nord the Barbarian, lost to Scott Hall & Curt Hennig
02/24 East Rutherford, NJ w/. The Barbarian, beat Marty Jannetty & Buck Zumhofe

1987
Continental Wrestling Federation:
11/26 Knoxville, TN beat The Bullet
11/26 Knoxville, TN beat Danny Davis
11/26 Knoxville, TN lost to Doug Furnas

1988
USA Wrestling - Promoter David Woods:
03/19 Knoxville, TN lost to The Bullet (Bob Armstrong)
04/01 Knoxville, TN beat The Bullet
*Won the first USA title
05/14 Knoxville, TN beat The Bullet
06/10 Knoxville, TN lost to The Bullet
*Lost the USA title
06/24 Knoxville, TN beat The Bullet
*Won the USA title (2)
07/21 Knoxville, TN beat Doug Furnas
*Won the USA title (3)
08/15 Memphis, TN w/. Jimmy Golden, lost to Jeff Jarrett & Bill Dundee
08/19 Knoxville, TN lost to the Tennessee Stud
*Lost the USA title

1989
Continental Wrestling Federation:
05/24 Gouldie & Jimmy Golden are awarded the CWF tag team titles.
Belts are later declared vacant when Gouldie quits the promotion.

1990
All Star Championship Wrestling - Promoter Bill Needham:
03/02 Knoxville, TN beat Chris Powers
*Won the first ASCW title
03/?? ?? lost to Chris Powers
*Lost the ASCW title
03/17 Knoxville, TN beat Chris Powers
*Won the ASCW title (2)

1992
Smoky Mountain Wrestling - Promoter Jim Cornette:
11/26 Hazzard, KY beat Kevin Sullivan by DQ
11/28 Johnson City, TN beat Kevin Sullivan by DQ
11/29 Knoxville, TN beat Kevin Sullivan by DQ
12/04 Barbourville, KY double DQ vs. Kevin Sullivan
12/05 Marion, VA double DQ vs. Kevin Sullivan
12/12 Morristown, TN beat Kevin Sullivan by DQ
12/25 Knoxville, TN w/. Brian Lee, beat Kevin Sullivan & Night Stalker by DQ
12/26 Johnson City, TN w/. Brian Lee, beat Kevin Sullivan & Night Stalker

1993
02/19 Knoxville, TN double count out vs. Killer Kyle
04/02 Pikeville, KY beat Rob Morgan
05/22 Morristown, TN beat Mike Samson
07/02 Morristown, TN lost to Dirty White Boy
08/13 Morristown, TN beat Kevin Sullivan
08/14 Johnson City, TN double DQ vs. Dirty White Boy
08/20 Knoxville, TN lost to Brian Lee
08/21 Newport beat Larry Santo
08/27 Hazzard, KY lost to Brian Lee
09/04 Barbourville, KY lost to Brian Lee
11/26 Knoxville, TN vs. Dirty White Boy

1994
03/05 Morristown, TN beat Larry Santo
Southern States Wrestling - Promoter Beau James:
05/06 Fall Branch, TN beat Mike Samson
*Won the Southern States title
Smoky Mountain Wrestling:
08/05 Knoxville, TN w/. Ron Garvin, double DQ vs. Bob Orton & Dick Slater
12/10 Morristown, TN w/. Tracy Smothers, beat Chris Candido & Boo Bradley

1995
08/04 Knoxville, TN w/. Boo Bradley, lost to Terry Gordy & Tommy Rich
08/05 Barbourville, KY w/. Boo Bradley, lost to Terry Gordy & Tommy Rich
08/10 Cookeville, TN w/. Boo Bradley, lost to Terry Gordy & Tommy Rich
08/26 Morristown, TN w/. Boo Bradley, lost to Terry Gordy & Tommy Rich
08/26 Morristown, TN w/. Boo Bradley, Tracy Smothers, Robert Gibson, & Dirty White Boy, lost to Terry Gordy, Tommy Rich, the Punisher, Mosh & Thrasher
09/02 Clinton, TN beat Killer Kyle
09/02 Clinton, TN Won a Battle royal


Career record compiled by Vance Nevada with files from Mike Rodgers, Barry Rose, Becky Taylor & Gary Will.