SLAM! Sports SLAM! Wrestling
   Tue, June 21, 2005



News & Rumours
Bios
Obits
Canadian Hall of Fame
WrestleMania 30
WrestleMania 30 photos
Video
Movie Database
Minority Mat Report
Columnists
Features
Results Archive
PPV Reviews
SLAM! Wrestling store
On Facebook
On Twitter
Send Feedback




Photo Galleries

Raw in Miami


Tragos/Thesz Hall of Fame inductions


WWE Battleground


ROH in Detroit


Smackdown & Main Event in Ottawa


Raw in Montreal


WWE in Kingston







SCOREBOARD
PHOTO GALLERY
VIDEO GALLERY
COMMENT





Bill Dromo
Bookmark and Share

BILL DROMO
(1958-1982)


AKA: Bill Zbyzsko; Super Destroyer
Born: June 28, ?? - Winnipeg, MB
Trained By: Dave Piper
Titles Held:
Stampede International tag team 1970
Macon, Georgia tag team 1970
NWA Mid-America tag team 1972-74 (3x)
NWA Southern (FL) Heavyweight 1973

* * * * * *
847 documented matches as of December 18, 2004

1958
Madison Boxing & Wrestling Club - Promoter Gordon Mackie:
06/10Winnipeg, MBvs. Henri Normand
07/29Winnipeg, MBvs. Bill Kochen
08/19Winnipeg, MBlost to Ted Stefanyk
08/26Winnipeg, MBw/. Bob Tuck & Bucky Painchaud, beat Bob Brown, Lloyd Antonation, & John DePaulo
09/16Winnipeg, MBw/. Bob Tuck, lost to Ted Stefanyk & John DePaulo
Promoter Tony Stecher:
09/30Minneapolis, MNdrew John Nelis
10/01Winnipeg, MBbeat John Nelis
12/04Grand Forks, NDdrew Bob Rasmussen
12/04Grand Forks, NDw/. Marvin Hart, lost to Dino Bravo & Bob Rasmussen
12/16Minneapolis, MNdrew Floyd Ude
12/17Fargo, NDbeat Greg Peterson
1959
01/03St. Paul, MNlost to Bob Rasmussen
01/27Minneapolis, MNlost to Bob Rasmussen
02/10Minneapolis, MNlost to Ivan Kalmikoff
02/24Minneapolis, MNbeat George Armstrong
03/05Minneapolis, MNlost to Herb Freeman
03/07St. Paul, MNlost to Larry Hennig
03/10Minneapolis, MNlost to Seymour Freeman
03/14St. Paul, MNlost to Gene Kiniski
1960
01/09Cincinnati, OHlost to "Wee" Willie Davis
Georgia Championship Wrestling (Atlanta) / Fred Ward Promotions (Macon):
02/16Macon, GAbeat The Bat by DQ
03/25Atlanta, GAbeat Jack Terry
03/25Atlanta, GAw/. Ray Gunkel & Chief Little Eagle, beat Jack Terry, Krusher Larson & Tokyo Joe
03/29Macon, GAbeat Bill Alexander
03/29Macon, GAw/. Haystacks Calhoun, beat Fred Blassie & Jack Terry
04/08Atlanta, GAbeat Larry King
04/12Macon, GAdrew The Brute
04/12Macon, GAw/. Vince Bryant, lost to Eric Pederson & The Brute
04/29Atlanta, GAw/. Chief Little Eagle beat Krusher Larson & Tokyo Joe (Loser leaves town)
05/06Atlanta, GAlost to Eric Pederson
05/10Macon, GAdrew The Mask
05/10Macon, GAw/. Bill Alexander, lost to Team Mask
05/13Atlanta, GAbeat Pepper Rodriguez
05/20Atlanta, GAbeat Mickey Blassie
05/31Macon, GAlost to Fred Blassie
07/01Atlanta, GAw/. Lou Stinson, beat Corsica Jean & Masked Man
07/15Marietta, GAw/. Dick Steinborn, no contest vs. Mighty Yankee & Tony Neopolitan
07/22Atlanta, GAw/. Leo Garibaldi, beat Corsica Jean & Tony Neapolitan
07/29Atlanta, GAw/. Ray Gunkel & Leo Garibaldi, beat Corsica Jean, Tony Neapolitan, & Mr. X
08/05Atlanta, GAw/. Leo Garibaldi, beat Mickey Blassie & Mr. X
08/09Macon, GAdrew Boris Volkoff
08/09Macon, GAw/. Bill Strozier, lost to Boris & Nicoli Volkoff
08/26Atlanta, GAw/. Ray Gunkel & Dick Steinborn, beat Roy Nelson, Boris & Nicolai Volkoff
09/06Macon, GAbeat Hans Schmidt by DQ
09/09Atlanta, GAw/. Dick Steinborn, beat Roy Nelson & Red Dugan
09/13Macon., GAbeat Hans Schmidt
09/23Atlanta, GAw/. Dick Steinborn, beat Boris & Nicolai Volkoff
09/30Atlanta, GAlost to Roy Nelson
10/07Atlanta, GAvs. Benny Matta
10/21Atlanta, GAdrew Jack O'Reilly
11/04Atlanta, GAlost to Johnny Weaver
11/08Macon, GAw/. Benny Matta, beat Johnny Weaver & Jack O'Reilly
11/11Atlanta, GAw/. Dan Miller, vs. Johnny Weaver & Roy Nelson
11/15Macon, GAdrew Jan Madrid
11/15Macon, GAw/. Dick Amnotte, lost to Johnny Weaver & Jan Madrid
11/18Atlanta, GAw/. Dan Miller & Chief Little Eagle, beat Johnny Weaver, Roy Nelson, & Jack O'Reilly
12/16Atlanta, GAlost to Don Leo Jonathan
1961
01/06Atlanta, GAw/. Maria Perez, beat Gypsy Joe & Fabulous Moolah
01/10Macon, GAlost to Skull Murphy
01/11Columbus, GAdrew Dan Miller
01/11Columbus, GAw/. Adrian Baillargeon, beat Dan Miller & Gypsy Joe by DQ
01/17Macon, GAbeat Mitsu Arakawa by DQ
01/24Macon, GAbeat Dan Miller
01/25Columbus, GAdrew Gypsy Joe
01/25Columbus, GAw/. Tiny Evans & Chief Little Eagle, beat Skull Murphy, Dan Miller & Gypsy Joe
01/27Atlanta, GAdrew Red Dugan
01/27Atlanta, GAw/. Ray Gunkel & Tiny Evans, beat Dan Miller, Gypsy Joe, & Red Dugan
01/31Macon, GAw/. Derrell Cochran, beat Gypsy Joe & Dan Miller
02/01Columbus, GAw/. Chief Little Eagle, beat Gypsy Joe & Dan Miller
02/07Macon, GAbeat Gypsy Joe by DQ
02/07Macon, GAw/. Chief Little Eagle, lost to Skull Murphy & Gypsy Joe
02/10East Point, GAw/. Tiny Evans vs. Gypsy Joe & Jim Burke
02/17Atlanta, GAw/. Chief Little Eagle vs. Skull Murphy & Gypsy Joe
02/21Macon, GAw/. Derrell Cochran, beat Gregory Jarque & Masked Phantom
02/22Columbus, GAw/. Chief Little Eagle & Guy Mitchell, beat Skull Murphy, Gypsy Joe & Killer Campbell
02/28Macon, GAdrew Jim Burke
02/28Macon, GAw/. Jessica Rogers, beat Jim Burke & Kathy Carr
03/07Macon, GAw/. Tiny Evans, lost to Jim Burke & Killer Campbell
03/08Columbus, GAw/. Chief Little Eagle, lost to Jim Burke & Killer Campbell
03/10Marietta, GAvs. Gypsy Joe (Texas Death match)
03/15Columbus, GAbeat Jim Burke
03/15Columbus, GAdrew Chief Little Eagle
03/15Columbus, GAlost to Skull Murphy
03/22Columbus, GAlost to Gypsy Joe
03/22Columbus, GAw/. Chief Little Eagle & Judy Grable, beat Gypsy Joe, Killer Campbell, & Rita Cortez
03/28Macon, GAw/. Guy Mitchell, beat Jim Burke & Gypsy Joe
03/29Columbus, GAw/. Chief Little Eagle, beat Gypsy Joe & Jim Burke
03/31Atlanta, GAlost to Skull Murphy
04/04Macon, GAw/. Tiny Evans & Guy Mitchell, lost to Jim Burke, Gypsy Joe & Killer Campbell
04/05Columbus, GAbeat Killer Campbell
04/05Columbus, GAw/. Chief Little Eagle & Tiny Evans, lost to Jim Burke, Gypsy Joe & Killer Campbell
04/28Atlanta, GAlost to Jerry Graham
(Wrestling as Bill Zbyzsko)
06/23New York, NYbeat Miguel Torres
07/07Washington, DCvs. Juan Sebastian
07/26Long Beach, NJlost to Bob Orton
07/28New York, NYlost to Great Scott
08/07Washington, DCdrew Fred Atkins
08/25New York, NYbeat Angelo Savoldi
09/18New York, NYlost to Giant Baba
10/03Long Island Cityw/. Marin, lost to Bob Orton & Scott
(Wrestling as Bill Dromo)
11/16Jacksonville, FLbeat Charles Laye
11/28Tampa, FLbeat Jack Vansky
12/07Jacksonville, FLw/. Ike Eakins, beat Paul DeGaulles & Karl Von Brauner
12/12Tampa, FLvs. Ray Villmer
12/14Jacksonville, FLw/. Ike Eakins, beat Taro Miyaki & Tojo Yamamoto
1962
06/09St. Louis, MOlost to Buddy Rogers (NWA World champion)
08/17St. Louis, MOdrew Bob Orton
09/14St. Louis, MOw/. Johnny Valentine, beat Killer Kowalski & Rip Hawk
10/04Kansas City, KSlost to Bob Orton
1963
01/04Houston, TXbeat Ivan the Terrible (aka Pampero Firpo)
01/07Fort Worth, TXbeat Jacob Macias
01/11Houston, TXbeat Joe Christie
01/15Dallas, TXlost to Tarzan Tyler
01/18Houston, TXbeat Tony Borne by DQ
01/22Dallas, TXdrew Tony Borne
01/29Dallas, TXbeat Rip Hawk by DQ
02/01Houston, TXbeat Ivan the Terrible by DQ
02/05Dallas, TXbeat Duke Keomuka
02/08Houston, TXw/. Lucas Pestano, lost to Tony Borne & Tarzan Tyler
02/12Dallas, TXw/. Johnny Weaver, drew Rip Hawk & Rock Hunter
02/18Dallas, TXbeat Jacob Macias
02/19Houston, TXbeat Jacob Macias
03/01Houston, TXdrew El Medico II
03/05Dallas, TXw/. Bull Curry, no contest vs. Tony Borne & Rock Hunter
03/08Houston, TXvs. El Medico II
03/12Dallas, TXw/. Johnny Weaver, beat Tony Borne & Rock Hunter by DQ
03/26Dallas, TXbeat Johnny Weaver
03/29Houston, TXbeat Gordon Nelson
04/02Dallas, TXdrew Jerry Kozak
04/09Dallas, TXw/. Johnny Weaver, lost to Joe Christie & Louie Tillet
04/12Houston, TXlost to Sweet Daddy Siki
Promoter Fred Ward / Don McIntyre (Atlanta):
05/14Macon, GAw/. Silento Rodriguez, beat George Bell & Tito Kopa
05/17Atlanta, GAbeat George Bell
05/21Macon, GAbeat Tarzan Tyler
05/28Macon, GAlost to Tarzan Tyler
06/04Macon, GAlost to Tarzan Tyler
06/07Atlanta, GAbeat Two Ton Harris
06/14Atlanta, GAbeat Tito Kopa
06/18Macon, GAbeat Tito Kopa
06/21Atlanta, GABattle royal
06/28Atlanta, GAbeat Bulldog Lawley
07/02Macon, GAw/. Tim Geohagen, drew Tarzan & Rip Tyler
07/05Atlanta, GAbeat Jack Bence
07/09Macon, GAbeat Rip Tyler
07/09Macon, GAw/. Tim Geohagen, beat Tarzan & Rip Tyler
07/12Atlanta, GAw/. Proud Rebel, beat Jack Bence & Corsica Joe
07/19Atlanta, GAw/. Timothy Geohagen, beat Rip Tyler & Carlos Mendoza
07/26Atlanta, GAbeat Rip Tyler
08/02Atlanta, GAbeat Gypsy Joe
08/09Atlanta, GAw/. Joe Scarpa, beat Kurt & Karl Von Brauner by DQ
08/16Atlanta, GAdrew Tarzan Tyler
08/23Atlanta, GAlost to Len Montana
08/30Atlanta, GAlost to Gypsy Joe
09/06Atlanta, GAlost to Joe Scarpa
09/13Atlanta, GAdrew Tito Kopa
Promoter ?:
09/17Indianapolis, INbeat Carl Engstrom
09/28Detroit, MIlost to Jerry Graham
10/01Indianapolis, INbeat Ivan Kalmikoff
10/08Indianapolis, INlost to Masked Terror
10/15Indianapolis, INw/. Wilbur Snyder, lost to Masked Terror & Cyclone Negro
10/19Detroit, MIlost to Jim Hady
10/22Indianapolis, INw/. Wilbur Snyder, lost to Masked Terror & Cyclone Negro
Stampede Wrestling - Promoter Stu Hart:
11/19Edmonton, ABbeat Boston Bruiser
11/21Regina, SKbeat Michael Valentino
11/26Edmonton, ABbeat Michael Valentino
11/29Calgary, ABbeat Michael Valentino
12/03Edmonton, ABbeat Sonny Pascua
12/10Edmonton, ABbeat Luis Hernandez
12/17Edmonton, ABbeat Michael Valentino
12/20Calgary, ABlost to Sweet Daddy Siki
American Wrestling Association - Promoter Verne Gagne:
12/27Winnipeg, MBbeat Maurice LaPointe
12/28Minneapolis, MNbeat Red Kelly
1964
Stampede Wrestling:
01/02Regina, SKbeat Jean Pierre LaSalle
01/03Calgary, ABbeat Jean Pierre LaSalle
01/07Edmonton, ABbeat Jean Pierre LaSalle
01/10Calgary, ABlost to Sweet Daddy Siki
01/14Edmonton, ABbeat Ivan Volkoff
01/16Regina, SKbeat Ivan Volkoff
01/21Edmonton, ABlost to Sweet Daddy Siki
01/23Regina, SKlost to Sweet Daddy Siki by DQ
01/24Calgary, ABlost to Sweet Daddy Siki
01/28Edmonton, ABlost to Sweet Daddy Siki
01/31Calgary, ABlost to Waldo von Erich
Promoter Don McIntyre:
02/14Atlanta, GAbeat Red Roberts
03/13Atlanta, GAbeat Charlie Carr
03/27Atlanta, GAbeat George Harris
Promoter Morris Siegel ?:
03/30Fort Worth, TXdrew John Paul Henning
03/31Dallas, TXbeat Sonny Cooper
04/07Dallas, TXdrew Swede Hanson
04/28Dallas, TXbeat Danny McShain
05/05Dallas, TXdrew Swede Hanson
05/12Dallas, TXw/. Nick Kozak, lost to Kurt & Skull Von Stroheim
05/19Dallas, TXlost to Kurt Von Stroheim
06/02Dallas, TXlost to Skull Von Stroheim
06/09Dallas, TXbeat Paul DeGalles
World Wrestling Association:
07/06Pasadena, CAbeat Don Duffy
07/13Pasadena, CAbeat Bobby Duranton
07/15Los Angeles, CAbeat Don Savage
07/15Los Angeles, CAdrew The Alaskan
07/22Los Angeles, CAdrew Little Tokyo
07/29Los Angeles, CAbeat Don Duffy
08/05Los Angeles, CAbeat Art Mihalik
08/10Pasadena, CAbeat Don Duffy
08/12Los Angeles, CAw/. Domenic Denucci, beat The Alaskan & Mike O'Leary
08/19Los Angeles, CAdrew Ripper Collins
08/24Pasadena, CAbeat Art Mihalik
08/26Los Angeles, CAw/. Domenic Denucci, lost to The Destroyer & Hard Boiled Haggarty
08/31Pasadena, CAlost to Hard Boiled Haggarty
09/02Los Angeles, CAw/. Don Savage, lost to The Destroyer & Hard Boiled Haggarty
09/09Los Angeles, CAbeat Don Duffy
09/10Los Angeles, CAlost to Don Duffy
Japan Wrestling Association:
09/18Tokyo, Japanw/. Karl Von Hess, lost to Giant Baba & Kokichi Endo by DQ
09/25Tokyo, Japanw/. Karl Von Hess, double count out vs. Giant Baba & Yoshino Sato
10/02Tokyo, Japandrew Giant Baba
10/09Tokyo, Japanw/. Karl Von Hess, lost to Giant Baba & Toyonobori
10/14Gifu, Japanw/. Karl Von Hess & The Mongol, lost to Giant Baba, Kokichi Endo & Toyonobori
10/22Inuyama, Japanw/. Karl Von Hess & The Mongol, lost to Giant Baba, Toyonobori, & Michiaki Yoshimura
10/27Taira, Japanw/. Karl Von Stroheim & The Mongol, beat Giant Baba, Yoshino Sato, & Michiaki Yoshimura
10/28Aizuwakamatsu, Japanw/. Kurt & Karl Von Stroheim, lost to Giant Baba, Toyonobori, & Michiaki Yoshimura
10/30Fukushima, Japanbeat Kokichi Endo
10/31Ishinomaki, Japanlost to Giant Baba
11/01Nagai, Japanw/. Kurt & Karl Von Stroheim, lost to Giant Baba, Kokichi Endo & Toyonobori
11/03Kiryu, Japanw/. Karl Von Hess & Karl Von Stroheim, lost to Toyonobori, Yoshino Sato, & Michiaki Yoshimura
11/04Omiya, Japanlost to Yoshino Sato by DQ
11/05Toyota, Japanw/. Karl Von Hess & Kurt Von Stroheim, lost to Giant Baba, Toyonobori & Yoshino Sato
11/06Neyagawa, Japanw/. Karl Von Hess & Kurt Von Stroheim, lost to Giant Baba, Toyonobori, & Michiaki Yoshimura
11/08Kobe, JapanNo Info.
11/10Kakogawa, Japanlost to Michiaki Yoshimura by DQ
11/11Hofu, Japanbeat Hideyuki Nagasawa
11/12Kure, Japanbeat Hideyuki Nagasawa
11/15Miyakonojo, JapanNo Info.
11/16Kagoshima, Japanw/. Karl Von Stroheim, lost to Giant Baba & Toyonobori
11/17Ishigakijima, JapanNo Info.
11/18Koza, Japanw/. Kurt & Karl Von Stroheim, lost to Giant Baba, Kokichi Endo, & Toyonobori
11/19Koza, Japanw/. Karl Von Hess & Kurt Von Stroheim, lost to Giant Baba, Toyonobori & Michiaki Yoshimura
11/21Naha, Japanw/. Karl Von Hess & Kurt Von Stroheim, lost to Toyonobori, Yoshino Sato & Michiaki Yoshimura
11/22Naha, Japanbeat Kokichi Endo
11/23Kurume, JapanNo Info.
11/24Tagawa, Japanw/. Karl Von Hess & The Mongol, lost to Kokichi Endo, Toyonobori & Yoshino Sato
11/26Kochi, Japanw/. Kurt Von Stroheim, lost to Giant Baba & Toyonobori
11/27Takamatsu, Japanw/. Kurt Von Stroheim & The Mongol, lost to Giant Baba, Toyonobori, & Michiaki Yoshimura
11/28Tokushima, Japanw/. Kurt Von Stroheim, lost to Giant Baba & Michiaki Yoshimura
11/29Amagasaki, Japanw/. Karl Von Stroheim, lost to Giant Baba & Toyonobori
11/30Himeji, Japandrew Giant Baba
12/01Osaka, Japanw/. The Destroyer & Kurt Von Stroheim, beat Giant Baba, Toyonobori, & Michiaki Yoshimura
12/02Nagoya, Japanlost to Kokichi Endo
12/03Yokohama, Japanlost to Toyonobori
12/04Tokyo, Japanw/. Kurt Von Stroheim, lost to Giant Baba & Michiaki Yoshimura
12/05Hamamatsu, Japanw/. Kurt Von Stroheim, lost to Toyonobori & Michiaki Yoshimura
12/18Tokyo, Japanw/. Karl Von Stroheim, lost to Toyonobori & Michiaki Yoshimura
1965
Promoter Paul Jones / Fred Ward (Macon & Columbus):
01/08Atlanta, GAdrew Joe Scarpa
01/13Columbus, GAvs. Joe Scarpa
01/15Atlanta, GAbeat Tony Marino
01/20Columbus, GAvs. Joe Scarpa
01/27Columbus, GAvs. Silento Rodriguez
01/29Atlanta, GAbeat Silento Rodriguez
02/03Columbus, GAvs. Krusher Karlson
02/05Atlanta, GAw/. Karl Karlson, lost to George & Crybaby Harris
02/11Jekyll Island, GAvs. Gino Brito
02/12Marietta, GAw/. Joe Scarpa, beat George & Crybaby Harris
02/19Marietta, GAw/. Joe Scarpa, lost to the Mysterious Medics by DQ
02/23Jacksonville, FLbeat Tony Marino
02/24Jekyll Island, GAw/. Darling Dagmar vs. Tony Marino & Diamond Lil
02/26Atlanta, GAbeat Pancho Villa
Championship Wrestling from Florida:
03/02Tampa, FLbeat Ray Gordon
03/04Jacksonville, FLbeat Chief Little Eagle
03/16Tampa, FLbeat Rito Carreon
03/16Tampa, FLlost in a Battle royal
(03/16Jacksonville, FLbeat Ray Gordon)
03/26Miami Beach, FLw/. Bob Orton, lost to Big Luke & Jake Smith
03/28Clearwater, FLw/. Bob Orton, lost to Big Luke & Jake Smith
03/29Orlando, FLw/. Bob Orton, beat Dick Steinborn & Danny Miller
04/01Jacksonville, FLw/. Bob Orton, beat George Drake & Little Eagle
04/02St. Petersburg, FLw/. Bob Orton, lost to Dick Steinborn & Danny Miller
04/03Leesburg, FLw/. Bob Orton, vs. Big Luke & Jake Smith
04/08Jacksonville, FLw/. Bob Orton, lost to Big Luke & Jake Smith
04/22Jacksonville, FLlost to Dan Miller
04/29Jacksonville, FLw/. Bob Orton, beat Dan Miller & Dick Steinborn
05/18Tampa, FLw/. Bob Orton, lost to Eddie Graham & Sam Steamboat
06/25Miami, FLvs. Chief Crazy Horse
07/22Jacksonville, FLw/. Johnny Kace, lost to Eddie Graham & Sam Steamboat
07/23Miami, FLvs. Lou Thesz (NWA World champion)
07/29Jacksonville, FLbeat Tony Baillargeon
08/02Memphis, TNw/. Eddie Graham & Sam Steamboat, lost to lost to Jackie Fargo, Lester Welch & Rocky Smith by DQ
08/03Tampa, FLdrew Joe Scarpa
08/05Jacksonville, FLw/. Rip Hawk & Swede Hanson, lost to Haystacks Calhoun, Dan Miller & Sam Steamboat
08/10Tampa, FLlost to Hiro Matsuda
08/24Tampa, FLbeat Sam Steamboat
08/31Tampa, FLlost to Ronnie Etchison
09/07Tampa, FLlost to Greg Peterson by DQ
09/11Jacksonville, FLlost to Dan Miller
09/14Tampa, FLw/. The Mongol, lost to Eddie Graham & Sam Steamboat
Promoter Paul Jones / Fred Ward:
09/24Atlanta, GAlost to Fred Blassie
09/28Macon, GAlost to Dick Steinborn
10/01Atlanta, GAlost to Dale Lewis
10/01Marietta, GAlost to Bob Boyer by DQ
Alex Turk (MB); Rod Fenton (BC); Stampede (AB):
10/30Winnipeg, MBvs. Sandor Kovacs
11/01Vancouver, BCbeat Sandor Kovacs
11/06Winnipeg, MBw/. Ivan Kameroff, beat Sandor Kovacs & Ray Gordon
11/08Vancouver, BCdrew Don Leo Jonathan
11/11Calgary, ABlost to Sandor Kovacs by DQ
11/15Vancouver, BCbeat Don Leo Jonathan
11/22Vancouver, BCbeat Paddy Barrett
11/25Calgary, ABdrew Don Leo Jonathan
11/27Winnipeg, MBbeat Sandor Kovacs
11/29Vancouver, BCbeat Gene Kiniski
12/04Winnipeg, MBno contest vs. Art Nelson
12/11Winnipeg, MBbeat Art Nelson (Cage match)
12/13Vancouver, BClost to Paddy Barrett by DQ
12/20Vancouver, BCbeat Art Nelson (Texas Death match)
12/27Vancouver, BCw/. Okiyama, lost to Paddy Barrett & Timothy Geohagen
1966
01/03Vancouver, BCdrew Paddy Barrett
01/10Vancouver, BCbeat Timothy Geohagen
01/17Vancouver, BCw/. Okiyama, drew Paddy Barrett & Timothy Geohagen
01/22Winnipeg, MBlost to Whipper Billy Watson by DQ
01/24Vancouver, BCbeat Whipper Billy Watson
01/31Vancouver, BCdrew Ricky Hunter
02/07Vancouver, BCw/. Okiyama, beat Ricky Hunter & Eric Froelich
02/14Vancouver, BCbeat Ricky Hunter
02/19Winnipeg, MBbeat Eric Froelich
02/21Vancouver, BClost to Gene Kiniski (NWA World champion)
02/28Vancouver, BCdrew Don Leo Jonathan
03/07Vancouver, BCbeat Pancho Lopez
03/14Vancouver, BCw/. Okiyama, drew Paddy Barrett & Timothy Geohagen
03/21Vancouver, BCw/. Okiyama & John Tolos, lost to Don Leo Jonathan, Paddy Barrett, & Timothy Geohagen
03/26Winnipeg, MBvs. Paddy Barrett
03/26Winnipeg, MB10-man Battle royal
03/28Vancouver, BClost to John Tolos by DQ
Big Time Wrestling - Promoter Ed Francis:
06/03Honolulu, HIw/. Ripper Collins & Johnny Barend, beat Neff Maivia, Sam Steamboat & Nick Bockwinkel
Promoter: ??
07/01Sydney, Australialost to Bob Baker (Bobby Graham)
07/08Sydney, Australialost to Jim Bernard
Big Time Wrestling:
07/13Honolulu, HIw/. Ripper Collins & Johnny Barend, beat Nick Bockwinkel, Sam Steamboat, & Neff Maivia
07/20Honolulu, HIw/. Tosh Togo, lost to Billy White Wolf & Red Eagle
07/27Honolulu, HIdrew Sam Steamboat
08/03Honolulu, HIdrew Neff Maivia
08/03Honolulu, HIlost in a Battle royal
08/10Honolulu, HIlost to Billy White Wolf
08/17Honolulu, HIbeat Jimmy Red Eagle
08/17Honolulu, HIw/. Mongolian Stomper, Ripper Collins, & Johnny Barend, lost to Nick Bockwinkel, Neff Maivia, Kongozan, & Billy White Wolf
08/20Kailua, HIlost to Neff Maivia
08/24Honolulu, HIdrew Sam Steamboat
08/31Honolulu, HIw/. Mongolian Stomper, beat Nick Bockwinkel & Sam Steamboat
09/07Honolulu, HIdrew Kongozan
09/14Honolulu, HIbeat Dean Higuchi
09/21Honolulu, HIlost to Bobo Brazil
09/28Honolulu, HIdrew Mongolian Stomper
10/05Honolulu, HIlost to Pampero Firpo
10/12Honolulu, HIlost to Billy Whitewolf
Promoter Paul Jones/Fred Ward:
10/14Atlanta, GAbeat Osborne
10/15Atlanta, GAbeat Bob Armstrong
10/21Atlanta, GAbeat Bobby Fields
10/28Atlanta, GAlost to Butcher Vachon
11/01Macon, GAlost to Chico Cortez
11/04Atlanta, GAbeat Louie Tillet
11/08Macon, GAlost to Butcher Vachon
11/11Atlanta, GAbeat Golden Terror
11/15Macon, GAbeat Butcher Vachon by DQ
11/18Atlanta, GAbeat Jack Bence
11/22Macon, GAw/. Don McClarty, beat Butcher Vachon & Chris Hardy
11/25Atlanta, GAw/. Don McClarty, lost to Gene & Lars Anderson
11/29Macon, GAbeat The Mongolian
12/06Macon, GAbeat Jack Bence
12/09Atlanta, GAw/. Argentina Amessa, lost to Louie Tillet & Gino Gaibaldi
12/10Atlanta, GAdrew Enrique Torres
12/13Macon, GAw/. Chief Little Eagle, beat Red Roberts & Red Raider #1
12/23Atlanta, GAw/. Ray Gunkel, beat Chris Hardy & Red Roberts
12/31Atlanta, GAw/. Ray Gunkel vs. Red Raider & Eric Von Brauner
1967
01/03Macon, GAw/. Bobby Hart, beat The Reptiles
01/06Atlanta, GAdrew Oki Shikina
01/10Macon, GAw/. Mario Galento, beat Butcher Vachon & Oki Shikina
01/13Atlanta, GAw/. Ray Gunkel, lost to Gene & Lars Anderson
01/17Macon, GAw/. Jack Bence & Greg Peterson, beat Butcher Vachon, Oki Shikina & The Mongolian by DQ
01/20Atlanta, GAbeat Joe Kono
01/27Atlanta, GAbeat Jack Daniels by DQ
01/28Atlanta, GAw/. Greg Peterson, beat Jack Daniels & Krusher Kowalski by DQ
02/03Atlanta, GAw/. Dick Murdoch, beat Jack Daniels & Krusher Kowalski
02/07Macon, GAbeat Pancho Rosario
02/10Atlanta, GAbeat Gorilla Marconi
02/18Atlanta, GAlost to Lou Thesz
02/24Atlanta, GAlost to Lou Thesz
Championship Wrestling from Florida:
03/10Ocala, FLvs. Chief Crazy Horse
04/11Tampa, FLlost to Les Thatcher by DQ
04/14Sarasota, FLw/. Bob Orton, beat Sam Steamboat & Eddie Graham
04/18Ft. Homer, FLw/. Hiro Matsuda, lost to Wahoo McDaniel & Jose Lothario
04/22Lakeland, FLvs. Terry Funk
04/24Orlando, FLbeat Bob Nandor
05/09Tampa, FLvs. Terry Funk
05/11Jacksonville, FLvs. Terry Funk
05/17Eau Gallie, FLw/. Hiro Matsuda vs. Terry Funk & Harry Smith
05/18Jacksonville, FLvs. Terry Funk
06/07Miami, FLw/. Hiro Matsuda, lost to Sam Steamboat & Bronco Kelly
06/08Ocala, FLw/. Hiro Matsuda, vs. Les Thatcher & Roger Kirby
06/12Orlando, FLw/. Boris Malenko, lost to Lou Thesz & Wahoo McDaniel
06/19Orlando, FLbeat Roger Kirby
06/20Tampa, FLlost to Harry Smith
06/24Tallahassee, FLw/. Boris Malenko vs. Terry Funk & Jose Lothario
07/01Tallahassee, FLw/. Duke Keomuka vs. Terry Funk & Jose Lothario
Promoter Fred Ward/Paul Jones:
07/11Macon, GAlost to Jerry Graham
07/14Atlanta, GAw/. Jack Bence, lost to Louie Tillet & Alex Perez
07/21Atlanta, GAbeat Jack Bence
07/22Atlanta, GAdrew Bob Armstrong
International Wrestling Enterprise:
07/28Nagoya, Japanw/. Dennis Hall, lost to Hiro Matsuda & Toyonobori
07/29Tokyo, Japanlost to Hiro Matsuda
07/30Fukushima, Japanlost to Sam Steamboat
07/31Yokohama, Japanw/. Roger Kirby, lost to Toyonobori & Sam Steamboat
08/01Gifu, Japanlost to Toyonobori
08/02Otsu, Japanw/. Roger Kirby, lost to Hiro Matsuda & Toyonobori
08/03Tottori, Japanw/. Roger Kirby, lost to Hiro Matsuda & Toyonobori
08/05Okishima, Japanw/. Roger Kirby, lost to Sam Steamboat & Toyonobori
08/07Hiroshima, Japanw/. Roger Kirby, lost to Sam Steamboat & Hiro Matsuda
08/09Nagasaki, Japanbeat Tadaharu Tanaka
08/11Oita, Japanw/. Roger Kirby, lost to Sam Steamboat & Hiro Matsuda
08/12Kumamoto, Japanw/. Roger Kirby, lost to Hiro Matsuda & Toyonobori
08/14Osaka, Japanw/. Roger Kirby, lost to Sam Steamboat & Hiro Matsuda
08/15Hamamatsu, Japanlost to Hiro Matsuda
08/16Tokyo, Japanw/. Roger Kirby, lost to Sam Steamboat & Hiro Matsuda
Promoter Fred Ward:
09/12Macon, GAdrew Rick Hunter
American Wrestling Association:
10/06Winnipeg, MBbeat Bob Tuck
10/20Winnipeg, MBlost to Ramon Torres by DQ
Promoter Fred Ward / Paul Jones:
11/03Atlanta, GAbeat Ox Baker by DQ
11/14Macon, GAw/. Greg Peterson, lost to The Gauchos
11/17Atlanta, GAw/. Bobby Shane, beat The Gauchos
11/21Macon, GAbeat El Mongol by DQ
11/24Atlanta, GAbeat Bad Boy Hines
11/28Macon, GAw/. Mr. Wrestling, drew the Gauchos
12/01Atlanta, GAw/. Bobby Shane, drew the Gauchos
12/05Macon, GAw/. Mr. Wrestling, beat The Gauchos by DQ
12/08Atlanta, GAw/. Bobby Shane, beat Maurice Tillet & Karl Von Stroheim
12/09Atlanta, GAdrew Karl Von Stroheim
12/12Macon, GAw/. Mr. Wrestling, beat The Gauchos
12/15Atlanta, GAw/. Bobby Shane, beat The Gauchos by DQ
12/16Atlanta, GAbeat Kenny Mack
1968
01/05Atlanta, GAdrew Bobby Shane
01/06Atlanta, GAdrew Louie Tillet
01/12Atlanta, GAdrew Johnny Walker
01/16Macon, GAdrew Johnny Walker
01/26Atlanta, GAbeat Paul Vachon
01/27Atlanta, GAw/. Mr. Wrestling, lost to Tarzan Tyler & El Mongol
01/30Macon, GAlost to Tarzan Tyler
02/02Atlanta, GAlost to Karl Von Stroheim
Promoter Leroy McGuirk:
03/04Tulsa, OKbeat Professor Ito by DQ
03/05Little Rock, ARbeat Professor Ito by DQ
03/06Fort Smith, ??lost to Karl Von Stroheim
03/13Springfield, ??beat Professor Ito
03/15Oklahoma City, OKw/. Jack Brisco, lost to Professor Ito & Karl Von Stroheim
03/18Tulsa, OKw/. Jack Brisco, lost to Professor Ito & Karl Von Stroheim
03/20Springfield, ??w/. Jack Brisco, lost to Professor Ito & Karl Von Stroheim
Promoter Fred Ward / Paul Jones:
06/21Atlanta, GAbeat Guillotine Gordon
06/22Atlanta, GAdrew Tank Morgan
06/29Atlanta, GAw/. Ray Gunkel, beat Tank Morgan & Guillotine Gordon
07/02Macon, GAbeat Tank Morgan
07/05Atlanta, GAw/. Johnny Walker, lost to Oki Shikina & Seiji Sakaguchi
07/09Macon, GAbeat Tarzan Tyler by DQ
07/16Macon, GAbeat Guillotine Gordon
07/19Atlanta, GAw/. Johnny Walker, beat Tank Morgan & Guillotine Gordon
07/23Macon, GAbeat Butcher Vachon
07/26Atlanta, GAw/. Johnny Walker, beat The Rising Suns
07/27Atlanta, GAdrew Tarzan Tyler
07/30Macon, GAdrew The Professional
08/01Waycross, GAvs. Brute Bernard
08/02Atlanta, GAw/. Dick Steinborn, lost to Tarzan Tyler & Brute Bernard
08/03Columbus, GAvs. Tarzan Tyler
08/06Macon, GAbeat The Professional
08/07Columbus, GAw/. Butcher Vachon, vs. Tarzan Tyler & Brute Bernard
08/08Americus, GAw/. Butcher Vachon, vs. The Rising Suns
08/10Columbus, GAw/. Butcher Vachon, beat The Rising Suns
08/13Macon, GAbeat Tarzan Tyler
08/16Atlanta, GAw/. Johnny Walker, beat The Rising Suns
08/20Macon, GAbeat Brute Bernard
08/27Macon, GAbeat Tarzan Tyler
09/03Macon, GAbeat Oki Shikina
09/06Atlanta, GAw/. Johnny Walker, beat Guillotine Gordon & Bozo Brown
09/10Macon, GAdrew The Professional
09/12Americus, GAbeat Billy Garrett
09/13Atlanta, GAbeat Bobby Hart
09/14Columbus, GAw/. Bob Boyer, beat Billy Garrett & Oki Shikina
09/17Macon, GAbeat Butcher Vachon
09/18Columbus, GAbeat The Professional by DQ
09/20Atlanta, GAw/. Bob Boyer, beat Billy Garrett & Guillotine Gordon
09/21Columbus, GAw/. Paul DeMarco, beat Jim Starr & Billy Garrett
09/24Macon, GAbeat Stan Vachon
09/27Atlanta, GAw/. Ray Gunkel, beat Jim Starr & Billy Garrett
10/01Macon, GAbeat Billy Garrett
10/11Atlanta, GAdrew Dale Lewis
10/15Macon, GAw/. Bob Boyer, beat Jim Starr & Billy Garrett by DQ
10/18Atlanta, GAw/. Ray Gunkel, beat Stan & Butcher Vachon
10/22Macon, GAbeat Jim Starr
10/25Atlanta, GAbeat Corsica Jean
10/26Atlanta, GAw/. Paul DeMarco, drew Stan & Butcher Vachon
10/29Macon, GAvs. Dale Lewis
11/01Atlanta, GAbeat Oki Shikina
11/05Macon, GAbeat Dale Lewis
11/08Atlanta, GAw/. Ray Gunkel, beat Seiji Sakaguchi & The Outlaw
11/09Columbus, GAw/. Ramon Torres, beat Stan Vachon & Oki Shikina by DQ
11/12Macon, GAw/. Bob Boyer, beat Jim Starr & Billy Garrett
11/13Columbus, GAvs. Stan Vachon
11/15Atlanta, GAw/. Ray Gunkel, beat Jim Starr & Billy Garrett
11/19Macon, GAdrew The Professional
11/21Milledgeville, GAbeat Butcher Vachon by DQ
11/22Atlanta, GAw/. Ray Gunkel, beat Stan & Butcher Vachon
11/26Macon, GAvs. Butcher Vachon
11/29Atlanta, GAw/. Ray Gunkel & Buddy Fuller, beat Stan, Butcher, & Mad Dog Vachon
11/30Atlanta, GAw/. Pepe Gomez, drew the Assassins
12/03Macon, GAbeat Dale Lewis by DQ
12/06Atlanta, GAw/. Ray Gunkel, lost to The Assassins by DQ
12/10Macon, GAbeat Dale Lewis
12/13Atlanta, GAbeat Joe Turco
12/14Atlanta, GAw/. Mike Burns, lost to The Assassins
12/17Macon, GAbeat Dale Lewis by DQ-- Lumberjack match
12/20Atlanta, GAbeat Stan Vachon
12/21Macon, GAw/. Bob Armstrong, vs. Stan Vachon & Seiji Sakaguchi
12/25Macon, GAvs. Seiji Sakaguchi
12/27Atlanta, GAdrew Bob Armstrong
12/28Atlanta, GAdrew Seiji Sakaguchi
1969
01/07Atlanta, GAlost to Gene Kiniski
01/22Columbus, GAbeat The Professional
02/07Atlanta, FLdrew Bob Ramstead
02/21Atlanta, GAbeat Pepe Gomez
02/22Atlanta, GAw/. Little John, drew The Assassins
02/28Atlanta, GAdrew Dale Lewis
03/05Columbus, GAw/. Lee & Bobby Fields, beat Mr. X & The Assassins
03/07Atlanta, GAlost to Dale Lewis
03/14Atlanta, GAlost to The Professional
03/18Macon, GAbeat Assassin #1 by DQ
03/21Atlanta, GAbeat Joe Turco
03/21Atlanta, GAw/. Little John, drew Paul DeMarco & Skandar Akbar
03/25Macon, GAw/. Bob Armstrong, beat The Assassins
03/29Atlanta, GAbeat Skandar Akbar
04/01Macon, GAw/. Bob Armstrong, beat The Assassins
04/02Columbus, GAbeat The Spoiler
04/04Atlanta, GAw/. Bob Ramstead, beat Bobby Lee Fields
04/04Atlanta, GAw/. Bob Ramstead, lost to Louie Tillet & El Mongol
04/11Atlanta, GAw/. El Mongol, beat Dale Lewis & Skandar Akbar
04/19Atlanta, GAw/. El Mongol, beat Paul DeMarco & Assassin #2
04/22Macon, GAbeat Skandar Akbar
05/01Americus, GAbeat Dale Lewis
05/02Atlanta, GAdrew Bob Armstrong
05/10Atlanta, GAdrew Bob Armstrong
05/16Atlanta, GAbeat Skandar Akbar
05/21Columbus, GAdrew The Professional
05/23Atlanta, GAbeat Tony Nero
05/28Columbus, GAbeat The Professional by DQ
05/30Atlanta, GAbeat Skandar Akbar
06/04Columbus, GAbeat Skandar Akbar
06/06Atlanta, GAbeat Dennis Hall
06/10Macon, GAbeat Tom Bradley
06/13Atlanta, GAw/. Little John, beat Los Toros
06/27Atlanta, GAbeat Skandar Akbar
06/28Atlanta, GAbeat Tony Nero
07/03Americus, GAbeat Skandar Akbar by DQ
07/04Atlanta, GAw/. Little John, lost to Chatti Yokouchi & Mr. Ito
07/17Americus, GAw/. Little John, beat The Assassins by DQ
07/25Atlanta, GAdouble count out vs. Grizzly Smith
08/01Atlanta, GAdrew Chatti Yokouchi
08/02Atlanta, GAdrew Assassin #2
08/05Macon, GAbeat Gorilla Marconi
08/15Atlanta, GAw/. Joe Scarpa & The Professional, beat Paul DeMarco & Assassins
08/22Atlanta, GAw/. Dan Miller, lost to The Assassins
08/29Atlanta, GAlost to Joe Scarpa
09/03Columbus, GAbeat Paul DeMarco
09/05Atlanta, GAbeat Billy Spears
Stampede Wrestling:
09/19Calgary, ABbeat Dan Kroffat
09/26Calgary, ABbeat Eric Neal
10/03Calgary, ABbeat Len Shelley
10/10Calgary, ABbeat Ray Osborne
10/17Calgary, ABdouble DQ vs. George Gordienko
10/24Calgary, ABlost to George Gordienko
10/31Calgary, ABw/. Christian Briat, beat Len Shelley & Eric Neal
11/07Calgary, ABbeat Len Shelley
11/21Calgary, ABbeat Jerry Christy
11/29Calgary, ABbeat Jerry Christy
12/05Calgary, ABbeat Dan Kroffat
12/12Calgary, ABbeat Len Shelley
12/19Calgary, ABvs. Dave Ruhl
1970
01/07Regina, SKbeat Gordon Ivey
01/09Calgary, ABw/. Gil Hayes, lost to Bobby & Jerry Christy
01/15Regina, SKlost to Dave Ruhl by DQ
01/18Edmonton, ABvs. Dave Ruhl
01/22Regina, SKlost to Dave Ruhl
01/25Edmonton, ABvs. Dave Ruhl
01/29Regina, SKlost to Dave Ruhl
01/30Calgary, ABlost to Billy Robinson
02/05Regina, SKw/. Gil Hayes, lost to Dave Ruhl & Jerry Christy by DQ
02/12Regina, SKw/. Gil Hayes, beat Billy Robinson & Dave Ruhl
02/13Calgary, ABw/. Gil Hayes, beat Bobby & Jerry Christy
*Won the Stampede International tag team titles
02/20Calgary, ABw/. Gil Hayes, beat Gordon Ivey & Mighty Ursus
02/22Edmonton, ABw/. Gil Hayes, vs. Gordon Ivey & Dan Kroffat
02/26Regina, SKlost to Billy Robinson
02/27Calgary, ABw/. Gil Hayes, beat Dan Kroffat & Mighty Ursus
03/05Regina, SKno contest vs. Gordon Ivey
03/06Calgary, ABw/. Gil Hayes, lost to Bobby & Jerry Christy
*Lost the Stampede International tag team titles
03/08Edmonton, ABw/. Gil Hayes, vs. Bobby & Jerry Christy
03/11Regina, SKw/. Gil Hayes vs. Bobby & Jerry Christy
03/19Regina, SKlost to Abdullah the Butcher
Georgia Championship Wrestling:
03/31Macon, GAdrew Karl Von Stroheim
04/03Atlanta, GAw/. Greg Peterson, beat Chatti Yokouchi & Yasu Fuji
04/07Macon, GAw/. Joe Scarpa & El Mongol, beat Karl Von Stroheim, Buddy Colt & Homer O'Dell
04/14Macon, GAbeat Karl Von Stroheim
04/21Macon, GAbeat Buddy Colt
04/24Atlanta, GAbeat Karl Von Stroheim
04/28Macon, GAlost to Buddy Colt
05/09Atlanta, GAlost to Assassin #2
05/22Atlanta, GAbeat Oki Shikina
06/03Columbus, GAbeat Buddy Colt by DQ
06/05Atlanta, GAw/. Bob Armstrong, beat Chatti Yokouchi & Yasu Fuji
07/07Macon, GAw/. The Professional, beat Yasu Fuji & Karl Von Stroheim
07/10Atlanta, GAw/. Alberto Torres, beat Rocket Monroe & Rip Tyler
07/14Macon, GAw/. El Mongol, no contest vs. Bill Dromo & Karl Von Stroheim
07/21Macon, GAw/. El Mongol, beat Buddy Colt & Karl Von Stroheim by DQ
07/28Macon, GAbeat Buddy Colt
08/04Macon, GAbeat Nick Bockwinkel
08/04Macon, GAlost to Buddy Colt
08/14Atlanta, GAw/. Alberto Torres, lost to The Assassins
08/18Macon, GAw/. Alberto Torres, beat Buddy Colt & Karl Von Stroheim
*Won the Macon tag team titles
08/25Macon, GAw/. Alberto Torres, lost to Buddy Colt & Skandar Akbar
*Lost the Macon tag team titles
08/27Americus, GAbeat Nick Bockwinkel
08/28Atlanta, GAbeat Alberto Torres
09/01Macon, GAdrew Nick Bockwinkel
09/08Macon, GAw/. El Mongol & Bad Boy Hines, beat Buddy Colt, Skandar Akbar & Karl Von Stroheim by DQ
09/11Atlanta, GAbeat Oki Shikina
09/15Macon, GAw/. El Mongol, beat Skandar Akbar & Buddy Colt by DQ
09/22Macon, GAw/. El Mongol & Choo Choo Lynn, beat Skandar Akbar, Buddy Colt & Homer O'Dell
09/26Atlanta, GAw/. Pepe Gomez, lost to The Great Ota & Mr. Ito
10/02Atlanta, GAbeat Karl Von Stroheim
10/09Atlanta, GAdrew Skandar Akbar
10/13Macon, GAw/. Choo Choo Lynn, beat Buddy Colt & Homer O'Dell
10/20Macon, GAw/. Bobby Shane, lost to The Assassins
10/27Macon, GAbeat Assassin #1
11/03Macon, GAw/. Bob Armstrong, beat Mr. Ito & Great Ota
11/10Macon, GAbeat Skandar Akbar by DQ
11/13Atlanta, GAw/. El Mongol, beat Mr. Ito & Great Ota
11/17Macon, GAw/. Bob Armstrong & Robert Fuller, beat Skandar Akbar, Mr. Ito & Great Ota
11/18Columbus, GAbeat Skandar Akbar
11/27Atlanta, GAdrew Paul DeMarco
12/11Atlanta, GAdrew Luke Graham
12/18Atlanta, GAbeat The Cougar
12/22Macon, GAw/. The Professional, lost to Skandar Akbar & Kubla Khan
12/29Macon, GAdrew The Professional
1971
Promoter ?:
01/06Kawasaki, Japanw/. Luke Brown, lost to Shohei Baba & Kintaro Oki
01/12Tokushima, Japanw/. Luke Brown, lost to Shohei Baba & Antonio Inoki
01/18Shimabara, Japanw/. Luke Brown, lost to Antonio Inoki & Kintaro Oki
01/22Miyakonojou, Japanw/. Mongolian Stomper, dble count out vs. Shohei Baba & Antonio Inoki
02/04Tokyo, Japanw/. Luke Brown & Ricky Hunter, lost to Shohei Baba, Kintaro Oki, & Great Kojika
02/05Tokyo, Japanw/. Ricky Hunter, lost to Shohei Baba & Antonio Inoki
Big Time Wrestling:
02/13Honolulu, HIlost to Sam Steamboat
Georgia Championship Wrestling:
03/05Atlanta, GAdrew Krusher Karlson
03/12Atlanta, GAw/. Wilbur Snyder, lost to The Assassins
03/19Atlanta, GAw/. Buddy Fuller & Ray Gunkel, beat Krusher Karlson & The Assassins
03/26Atlanta, GAw/. Klondike Bill, beat Buddy Colt & Luke Graham
04/02Atlanta, GAdrew Buddy Colt
04/09Atlanta, GAdrew Gene Dubois
04/23Atlanta, GAw/. Klondike Bill, lost to The Assassins
04/30Atlanta, GAdrew Assassin #2
05/14Atlanta, GAno contest vs. Bob Griffin
05/21Atlanta, GAbeat Krusher Karlson by DQ
06/04Atlanta, GAbeat Fidel Castillo
06/18Atlanta, GAbeat Cisco Grimaldi
06/25Atlanta, GAw/. Klondike Bill, beat Krusher Karlson & Billy Spears
07/02Atlanta, GAdrew Rocket Monroe
07/09Atlanta, GAw/. The Mongol & Kunla Khan, lost to Big Bad John & The Assassins
07/16Atlanta, GAw/. Dick Steinborn, lost to Flash & Rocket Monroe
07/23Atlanta, GAw/. Roberto Soto, beat Billy Spears & Ken Russell
07/30Atlanta, GAbeat Billy Spears
08/13Atlanta, GAlost to Buddy Colt by DQ
08/20Atlanta, GAw/. Klondike Bill, drew Flash & Rocket Monroe
08/27Atlanta, GAw/. Klondike Bill, beat Flash Monroe & Bill White
09/03Atlanta, GAw/. Klondike Bill, beat Guillotine Gordon & Ken Russell
09/10Atlanta, GAbeat Guillotine Gordon
09/24Atlanta, GAw/. Bob Armstrong, beat Flash & Rocket Monroe by DQ
10/01Atlanta, GAw/. Bob Armstrong, beat Flash & Rocket Monroe
10/08Atlanta, GAbeat Joe Turco
10/22Atlanta, GAbeat Assassin #1 by DQ
11/19Atlanta, GAw/. Bob Armstrong, beat Joe Turco & Oki Shikina
11/26Atlanta, GAw/. Bob Armstrong, beat Buddy Colt & Billy Spears
11/26Atlanta, GAw/. Bob Armstrong, lost to The Assassins
12/03Atlanta, GAw/. Bob Armstrong, beat Bill White & Billy Spears
12/10Atlanta, GAw/. Bob Armstrong, lost to The Assassins
12/17Atlanta, GAw/. Bob Armstrong & Jimmy Dancing Bear, beat Karl Von Stroheim, Mr. X & Flash Monroe
12/31Atlanta, GAw/. Bob Armstrong, beat Joe Turco & Bill White
1972
American Wrestling Association:
06/15Winnipeg, MBdrew Bull Bullinski
07/17Birmingham, ALw/. Bearcat Brown, drew The Interns
07/24Birmingham, ALbeat Mr. Pro
07/31Birmingham., ALw/. Tojo Yamamoto, lost to The Interns
08/07Birmingham, ALw/. Tojo Yamamoto, beat the Interns
*Won the NWA Mid-America tag team titles
08/14Birmingham, ALw/. Tojo Yamamoto, lost to the Interns
*Lost the NWA Mid-America tag team titles
08/21Birmingham, ALw/. Tojo Yamamoto, beat the Interns
*Won the NWA Mid America tag team titles (2)
08/28Birmingham, ALw/. Tojo Yamamoto, lost to the Interns
*Lost the NWA Mid-America tag team titles
Big Time Wrestling:
10/21Honolulu, HIlost to Ed Francis
Promoter Nick Gulas:
11/03Knoxville, TNw/. Tommy Gilbert, beat Ron & Don Wright by DQ
11/06Birmingham, ALw/. Tojo Yamamoto, beat Jerry Lawler & White
11/08Nashville, TNw/. Brown, beat Lorenzo Parente & Hart by DQ
11/09Chattanooga, TNbeat Tony Santos
11/13Birmingham, ALw/. Tojo Yamamoto, lost to Lorenzo Parente & Hart
11/15Nashville, TNw/. Jackie Niccolls, beat Larry Hamilton & Myatt
11/20Birmingham, ALw/. Tojo Yamamoto, lost to Lorenzo Parente & Hart
11/21Louisville, KYdrew Johnny Walker
11/25Chattanooga, TNbeat Tony Santos
11/27Birmingham, ALdrew George Hultz
11/28Louisville, KYw/. Johnny Walker, beat Benny & Billy McGuire; Lorenzo Parente & Hart; & The Interns (Elimination match)
11/29Nashville, TNw/. Jackie Fargo, beat T. Santos & Krueger
12/29Atlanta, GAw/. Bob Orton Jr., lost to Sputnik & Rocket Monroe
1973
Championship Wrestling from Florida:
08/09Jacksonville, FLvs. Johnny Valentine
08/21Tampa, FLbeat Don Carson
08/28Tampa, FLvs. Johnny Valentine
09/12Miami, FLw/. Lou Thesz, vs. Dick Slater & Mr. Florida
10/03Miami, FLw/. Jimmy Golden, lost to Dick Slater & Buddy Colt
11/06Tampa, FLlost to Dick Slater
11/07Miami, FLw/. Great Malenko, lost to Dusty Rhodes & Dick Slater
11/08Jacksonville, FLbeat Buddy Colt
11/13Tampa, FLbeat Skull Von Stroheim
11/17St. Petersburg, FLvs. Dick Slater
11/22Jacksonville, FLdrew Dick Slater
12/04Tampa, FLbeat Winston
12/05Miami, FLbeat George McCreary
12/06Jacksonville, FLbeat Mr. X
12/12Fort Pierce, FLbeat Dick Slater by DQ
12/13Jacksonville, FLbeat Big Mac
12/15Tampa, FLw/. Dennis Stamp, lost to Dusty Rhodes & Dick Slater
12/20Jacksonville, FLw/. Dennis Stamp, beat Don Carson & Red Shadow
12/22Tampa, FLlost to Buddy Colt
1974
Georgia Championship Wrestling:
01/04Atlanta, GAlost to Stan Vachon
Promoter Nick Gulas:
01/12Chattanooga, TNbeat Tony Santos
01/24Chattanooga, TNw/. Lorenzo Parente vs. The Mighty Yankees
01/31Chattanooga, TNw/. Lorenzo Parente & Bearcat Brown, beat George Harris & The Mighty Yankees
02/10Chattanooga, TNw/. Lorenzo Parente, beat The Mighty Yankees (unmasked as Morrells)
02/19Chattanooga, TNw/. Lorenzo Parente, beat The Bounty Hunters
02/20Nashville, TNw/. Lorenzo Parente, lost to Frank & Charles Morrell
*Lost the NWA Mid-America tag team titles
02/28Chattanooga, TNw/. Lorenzo Parente, lost to The Bounty Hunters
03/07Chattanooga, TNw/. Lorenzo Parente & Dennis Hall vs. The Bounty Hunters & Jim Kent
03/23Chattanooga, TNw/. Dennis Hall & Roughhouse Fargo, lost to The Bounty Hunters & Jim Kent
03/30Chattanooga, TNlost to Charles Morrell
Georgia Championship Wrestling:
06/07Atlanta, GAw/. Robert Fuller, lost to Gene & Ole Anderson by DQ
06/14Atlanta, GAdrew Dennis Stamp
06/21Atlanta, GAbeat Art Nelson by DQ
06/28Atlanta, GAbeat Jim McKinney
07/19Atlanta, GAlost to Buddy Colt
08/09Atlanta, GAw/. Jerry Oates, lost to Ron & Terry Garvin
08/30Atlanta, GAlost to Harley Race
09/20Atlanta, GAw/. The Pro, lost to Bill Watts
-- Handicap match
12/13Atlanta, GAbeat Bob Sweetan
1975
Mid-South Wrestling Association Promoter Leroy McGuirk
07/01Shreveport, LAbeat Skandor Akbar
07/08Shreveport, LAbeat Ted DiBiase
Championship Wrestling from Florida:
11/15Punta Gorda, FLw/. Mike Graham, beat Bob Roop & Larry Hennig by DQ
11/17Orlando, FLbeat Mitsu Hata
11/18Tampa, FLvs. The Destroyer (Wladek Kowalski)
11/19Miami, FLbeat Toru Tanaka by DQ
11/24Orlando, FLbeat "Wolfman" John Smith
11/25Tampa, FLbeat Mr. Saito
11/26Miami, FLbeat Mr. Saito
12/01Orlando, FLlost to The Destroyer
12/02Tampa, FLw/. Rocky Johnson, beat Bob Roop & Karl Von Steiger
12/02Tampa, FLlost to King Curtis (Iaukea)
12/05Fort Lauderdale, FLvs. The Destroyer
12/09Fort Myers, FLbeat Bob Roop
12/10Miami, FLbeat King Curtis by DQ
12/13Punta Gorda, FLbeat King Curtis by DQ
12/15Orlando, FLvs. The Destroyer
12/16Fort Myers, FLbeat Beautiful Bruce
12/17Miami, FLlost to Bob Roop
12/18Jacksonville, FLvs. The Destroyer
12/20Sarasota, FLlost to Billy Robinson
12/23Fort Myers, FLvs. The Destroyer
1976
01/02Tallahassee, FLw/. Dino Bravo, vs. Rip Hawk & Roger Kirby
01/07Miami, FLvs. Frank Goodish (aka Bruiser Brody)
01/09Tallahassee, FLvs. Missouri Mauler
01/16Tallahassee, FLvs. Beautiful Bruce
01/21Miami, FLw/. Dino Bravo vs. Mike York & George McCreary
02/11Miami, FLvs. Larry Hamilton
02/18Miami, FLvs. Rock Hunter
02/24Tampa, FLlost to King Curtis
03/03Miami, FLvs. The Sniper
03/17Miami, FLvs. Abe Jacobs
03/19Tallahassee, FLw/. Rocky Smith, vs. Frank Goodish & Jim Carr
03/24Miami, FLvs. Ali Pasha
03/26Tallahassee, FLvs. Ali Pasha
04/09Tallahassee, FLw/. Tom Jones, vs. Mitsu Hata & Mr. Hayashi
Mid-Atlantic Championship Wrestling:
04/26Charlotte, NClost to Jacques Goulet
05/04Raleigh, NCw/. Ron Garvin, lost to Jacques Dubois & Mike Dubois
05/07Richmond, VAw/. Johnny Weaver, lost to Jacques Goulet & Mike Dubois
New Japan Pro Wrestling:
09/17Morioka, Japanw/. Andre the Giant, beat Antonio Inoki & Osamu Kido
09/18Towada, Japan
09/19Mutsu, Japan
09/21Takigawa, Japan
09/22Muroran, Japan
09/24Sapporo, Japan
09/26Goshogowara, Japan
09/28Akita, Japan
09/30??, Japan
10/01??, Japan
10/02??, Japan
10/04??, Japan
10/05??, Japan
10/06??, Japan
10/07 ??, Japan
American Wrestling Association:
10/28Winnipeg, MBbeat Ivan Crnkovic
1977
Mid-Atlantic Championship Wrestling:
01/25Raleigh, NCdrew Brute Bernard
02/08Raleigh, NCdrew Jerry Blackwell
02/11Richmond, VAw/. Johnny Eagle, beat Jerry Blackwell & Larry Sharpe
02/13Greenville, SCw/. Ron Starr, beat Randy & Lanny Poffo
02/18Richmond, VAbeat Randy Poffo
03/08Raleigh, NCdouble DQ vs. Brute Bernard
04/04Charlotte, NCw/. Red Bastein, lost to Jerry Blackwell & Mr. X
04/10Charlotte, NCbeat Lanny Poffo
04/18Charlotte, NCbeat Brute Bernard
05/08Savannah, GAbeat Tony Russo
05/24Raleigh, NCw/. Dan Miller, lost to Boris Malenko & Kim Duk
06/07Raleigh, NCbeat Tony Russo
06/20Charlotte, NCdrew Blue Scorpion
09/06Macon, GAvs. Randy Savage
1978
Promoter Jerry Jarrett:
10/30Memphis, TNbeat Lou Thesz
11/05Louisville, KYbeat Bearcat Brown
11/27Memphis, TNbeat Larry Hardin
1979
Championship Wrestling from Florida:
02/20Tampa, FLw/. Prince Tonga, lost to Brute McGraw & Hulk Calvert
02/21Hollywood, FLbeat Herb Calvert
02/28Hollywood, FLlost to Bugsy McGraw
03/07Hollywood, FLlost to Genichiro Tenryu
03/15Jacksonville, FLbeat Genichiro Tenryu
03/22Jacksonville, FLbeat Genichiro Tenryu
03/28Miami, FLlost to Thor the Viking
03/29Jacksonville, FLlost to Thor the Viking
03/31St. Petersburg, FLw/. Cyclone Negro, lost to Wayne Farris & Larry Latham
04/03Tampa, FLlost to Bugsy McGraw
04/10Tampa, FLlost to Killer Khan
04/12Jacksonville, FLlost to Thor the Viking
Georgia Championship Wrestling:
04/25Augusta, GAlost to Ron Bass
04/27Atlanta, GAbeat Ron Bass by DQ
05/04Atlanta, GAw/. Bob Armstrong, lost to Angelo Mosca & Blackjack Lanza
09/21Atlanta, GAw/. Ricky Fields, lost to Rip Oliver & Jonathan Boyd
1980
02/27Columbus, GAw/. Ray Candy, lost to Ivan Koloff & Alexis Smirnoff
03/03Augusta, GAlost to Baron Von Raschke
03/12Columbus, GAbeat Charlie Fulton
03/22Griffin, GAdrew Genichiro Tenryu
03/31Augusta, GAdrew Genichiro Tenryu
04/02Columbus, GAbeat Charlie Fulton
04/08Macon, GAlost to The Angel
1981
11/07Frankfurt, KYlost to Robert Gibson
11/07Frankfurt, KYw/. Jos Leduc, lost to Jerry Lawler & Jackie Welch by DQ
Promoter Jerry Jarrett:
(Wrestling as the Super Destroyer)
11/10Louisville, KYlost to Dutch Mantell
11/15Owensboro, ??lost to Dutch Mantell
11/16Memphis, TNbeat Roy Rogers
11/16Memphis, TNlost to Jerry Lawler
11/19Harrodsburg, ?lost to Dutch Mantell
11/20Junction City, TNw/. Karl Krupp, lost to Ricky Morton & Chief Thundercloud
11/23Memphis, TNlost to Jerry Lawler by DQ
11/24Louisville, KYlost to Jerry Lawler
12/01Louisville, KYlost to Jerry Lawler by DQ
12/07Memphis, TNw/. Sweet Brown Sugar, lost to Jerry Lawler & Bill Dundee
12/15Memphis, TNw/. Sweet Brown Sugar & Bobby Eaton, lost to Bill Dundee, Rick Gibson, & Mr. Memphis
12/21Memphis, TNlost to Bill Dundee
1982
02/23Pensacola, FLvs. Roy Lee Welch


Career Record Compiled by Vance Nevada with files from Fred Hornby, Mike Rodgers, Barry Rose, Rich Tate & Robert Van Kavelaar