SLAM! Sports SLAM! Wrestling
   Sat, July 30, 2005



News & Rumours
Bios
Obits
Canadian Hall of Fame
WrestleMania 30
WrestleMania 30 photos
Video
Movie Database
Minority Mat Report
Columnists
Features
Results Archive
PPV Reviews
SLAM! Wrestling store
On Facebook
On Twitter
Send Feedback




Photo Galleries

SummerSlam


Kevin Steen


Mid-Atlantic Wrestling Legends Fan Fest


Raw in Miami


Tragos/Thesz Hall of Fame inductions


WWE Battleground


ROH in Detroit







SCOREBOARD
PHOTO GALLERY
VIDEO GALLERY
COMMENT





Kerry Brown
Bookmark and Share

KERRY "PITBULL" BROWN
(1979 - 2004)



REAL NAME: Kerry Brown
AKA: Rick Valentine; Kerry Lee Brown; Mauler 79; Super Destroyer
BORN: Winnipeg
Uncle: "Bulldog" Bob Brown
TITLES HELD:
Atlantic Grand Prix U.S. title 1982
Stampede tag team 1982-89 (4x)
Atlantic Grand Prix tag team 1983
Stampede North American 1985
WWC (Puerto Rico) tag team 1990
WWC Caribbean tag team 1990-91 (2x)
WFWA Canadian Heavyweight 1993
NWA Canadian Heavyweight 2004


* * * * * * * * * * *
1,118 documented matches as of December 20, 2004

1979
American Wrestling Asociation - Promoter Verne Gagne:
12/06Winnipeg, MBlost to Greg Gagne
1980
Central States Wrestling Promoter Bob Geigel:
(Wrestling as Kerry Brown)
01/10Kansas City, KSdrew Ron McFarlane
01/24Kansas City, KSbeat The Beast
01/25St. Louis, MOlost to Takachiho
02/03Kansas City, KSbeat Ron McFarlane
02/06Topeka, KSlost to Ed Wiskowski
02/08St. Louis, MOw/. Pat O'Connor & Eddie Gilbert, beat Ron McFarlane, Carlos Rodriguez, & Takachio
02/14Kansas City, KSlost to Ed Wiskowski
02/21Kansas City, KSlost to Pak Song
02/22St. Louis, MOw/. Eddie Gilbert, beat Ron McFarlane & Billy Howard
02/24Des Moines, IAlost to Takachiho
02/28Kansas City, KSw/. Eddie Gilbert, beat Billy Howard & Tommy Sharpe
03/01Sedalia, MOlost to Pak Song
03/06Kansas City, KSw/. Don Moore, drew Tommy Sharpe & The Mongol
03/07St. Louis, MOw/. George Wells, lost to Takachio & Pak Song
03/08Des Moines, IAlost to Pak Song
03/13Kansas City, KSbeat Don Moore
03/20Kansas City, KSlost to Ed Wiskowski
03/27Kansas City, KSdouble DQ vs. Bill Howard
04/03Kansas City, KSdrew Ron McFarlane
04/10Kansas City, KSlost to Ed Wiskoski by DQ
04/17Kansas City, KSbeat Ringo
04/24Kansas City, KSlost to Billy Howard
04/25St. Louis, MOw/. Tommy Sharpe, lost to Takachio & Pak Song
05/01Kansas City, KSlost to Ron McFarlane
05/08Kansas City, KSlost to Billy Howard
05/10Sedalia, MOlost to Bobby Jaggers
05/15Kansas City, KSlost to Bobby Jaggers
05/29Kansas City, KSw/. Omar Atlas, beat Bobby Jaggers & Ron McFarlane
05/29Kansas City, KSBattle royal
05/30Seward, KSlost to Chris Markoff
06/04Des Moines, IAlost to Bobby Jaggers
06/05Kansas City, KSw/. George Wells, beat Billy Howard & Ed Wiskoski
06/12Kansas City, KSdrew Billy Howard
06/13St. Louis, MOw/. Tom Andrews, beat Skandar Akbar & Tommy Sharpe
06/19Kansas City, KSw/. Tommy Sharp, lost to Buzz Tyler & Billy Howard
06/26Kansas City, KSw/. Tommy Sharp & Yoshi Momota, lost to Buzz Tyler, Billy Howard, & Bobby Jaggers
07/03Kansas City, KSlost to Roger Kirby
07/10Kansas City, KSlost to Billy Howard
07/12St. Louis, MOlost to Baron Von Raschke
07/17Kansas City, KSbeat Billy Howard by DQ
07/24Kansas City, KSbeat Ken Yates
07/31Kansas City, KSw/. Bob Brown, lost to Roger Kirby & Takachiho
08/08St. Louis, MObeat Billy Howard
08/14Kansas City, KSlost to Billy Howard
08/24Topeka, KSw/. Bob Brown, beat Mike George & Bob Sweetan by DQ
08/28Kansas City, KSw/. Tommy Sharp, lost to Billy Howard & Black Devil
09/11Kansas City, KSlost to Tom Andrews
09/12St. Louis, MOlost to Bob Sweetan
09/14Des Moines, IAw/. Akio Sato, drew Takachiho
Handicap match
09/18Kansas City, KSdrew Tommy Sharp
09/25Kansas City, KSlost to Super Destroyer
10/02Kansas City, KSw/. Tommy Sharp & Jesse Barr, lost to Billy Howard, Buzz Tyler, & Takachiho
10/09Kansas City, KSlost to Takachiho
10/16Kansas City, KSlost to Super Destroyer
10/16Kansas City, KSlost in an 8-man elimination tag match
10/23Kansas City, KSw/. Rufus R. Jones, beat Buzz Tyler & Takachiho
10/24St. Louis, MOw/. Jesse Barr & Spike Huber, beat Buzz Tyler, Billy Starr & Takachio
10/30Kansas City, KSlost to Billy Howard
11/20Kansas City, KSw/. Jesse Barr, lost to Billy Starr & Takachiho
11/27Kansas City, KSBattle royal
12/04Kansas City, KSbeat Jesse Barr
12/05St. Louis, MOlost to Kevin Von Erich
12/05St. Louis, MOlost in a Battle royal
12/11Kansas City, KSbeat Billy Starr
1981
01/01Kansas City, KSw/. Bob Brown, lost to Pat & Mike Kelly
01/02St. Louis, MOw/. Jean Antone, lost to Buzz Tyler & Sandy Partlowe
Stampede Wrestling -- Promoter Stu Hart:
01/02Calgary, ABdrew Tucker G. Stone
01/16Calgary, ABbeat Goldie Rogers
01/17Edmonton, ABvs. Kelly Kiniski
01/23Calgary, ABw/. Randy Webber, vs. Mr. Hito & Cuban Assassin
01/24Edmonton, ABw/. Kelly Kiniski, vs. Cuban Assassin & Mr. Hito
01/30Calgary, ABvs. Elton Stanton
01/31Edmonton, ABw/. Jim Neidhart, vs. Duke Myers & Mike Sharpe Jr.
02/06Calgary, ABlost to Duke Myers
02/07Edmonton, ABw/. Jim Neidhart, vs. Duke Myers & Mike Sharpe Jr.
02/13Calgary, ABw/. Jim Neidhart, beat Cuban Assassin & Mr. Hito
02/17Regina, SKdrew Cuban Assassin
02/20Calgary, ABw/. Jim Neidhart, lost to Duke Myers & Mike Sharpe Jr.
02/21Edmonton, ABw/. Jim Neidhart, vs. Duke Myers & Mike Sharpe Jr.
02/24Regina, SKbeat Goldie Rogers
02/27Calgary, ABw/. Jim Neidhart, beat Duke Myers & Mike Sharpe Jr.
02/28Edmonton, ABw/. Jim Neidhart, vs. Duke Myers & Mike Sharpe Jr.
03/03Regina, SKbeat Randy Webber by DQ
03/06Calgary, ABbeat Randy Webber
03/07Edmonton, ABbeat Don Hipkiss
03/10Regina, SKbeat T.G. Stone
03/13Calgary, ABbeat T.G. Stone
03/14Edmonton, ABvs. Randy Webber
03/20Calgary, ABw/. Duke Myers & Mike Sharpe Jr, beat Jim Neidhart, Bret & Keith Hart
03/24Regina, SKw/. Myers & Mike Sharpe Jr, beat Gama Singh, Bobby Burke, & Rocky Brewer
03/27Calgary, ABvs. Rocky Brewer
03/31Regina, SKbeat Bobby Burke by DQ
04/03Calgary, ABw/. Goldie Rogers, lost to Bruce Hart & Randy Webber by DQ
04/04Edmonton, ABw/. Goldie Rogers, vs. Bruce Hart & T.G. Stone
04/10Calgary, ABw/. Hubert Gallant, beat Bruce & Keith Hart
04/11Edmonton, ABw/. Hubert Gallant, vs. Bruce & Keith Hart
04/17Calgary, ABw/. Hubert Gallant, lost to Bruce & Keith Hart
04/18Edmonton, ABw/. Hubert Gallant & Jude Rosenbloom, lost to Jim Neidhart, Bruce & Keith Hart
04/21Regina, SKlost to Bobby Burke by DQ
04/24Calgary, ABbeat Jim Neidhart by DQ
04/25Edmonton, ABvs. Jim Neidhart
04/28Regina, SKw/. Myers, lost to Bret Hart & Leo Burke by CO
05/01Calgary, ABbeat Bobby Burke
05/05Regina, SKbeat Bobby Burke
05/08Calgary, ABw/. Myers, beat Bret Hart & Mr. Hito
05/09Edmonton, ABw/. David Shultz, vs. Leo & Bobby Burke
05/19Regina, SKw/. Dynamite Kid, lost to Bret Hart & Davey Boy Smith
No DQ, 2 referees
05/22Calgary, ABw/. Myers, beat Bret & Keith Hart by DQ
05/23Edmonton, ABw/. Dynamite Kid & David Shultz, beat Bret, Bruce, & Keith Hart
05/29Calgary, ABdrew Bret Hart
05/30Edmonton, ABw/. Dynamite Kid, vs. Bruce Hart & Davey Boy Smith
06/02Regina, SKw/. Myers, beat Mike Hammer & T.G. Stone
06/05Calgary, ABdouble DQ vs. Bret Hart
06/06Edmonton, ABw/. Dynamite Kid, beat Bruce Hart & Davey Boy Smith
06/09Regina, SKw/. Myers & David Shultz, beat Davey Boy Smith, Gama Singh, & Mike Hammer
06/12Calgary, ABbeat Kerry Brown
06/19Calgary, ABw/. Myers, beat Bill Irwin & Bruce Hart by DQ
06/26Calgary, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Bill Irwin
06/27Edmonton, ABw/. Myers & Dynamite Kid, vs. Bruce Hart, Davey Boy Smith, & Bill Irwin
07/03Calgary, ABw/. Myers & David Shultz, beat Bill Irwin, Randy Tyler, & Duffy O'Rourke
07/04Edmonton, ABw/. Myers, vs. Bill Irwin & Duffy O'Rourke
07/07Regina, SKw/. Jude Rosenbloom, lost to Randy Tyler & Bill Irwin
07/10Calgary, ABw/. Mike Hammer, lost to Randy Tyler & Bill Irwin
07/14Regina, SKbeat Bill Irwin by CO
07/15Swift Current, SKw/. Myers, lost to Randy Tyler & Bill Irwin
07/18Enoch, ABw/. Myers, lost to Randy Tyler & Bill Irwin
07/21Regina, SKlost to Bill Irwin by CO
07/21Regina, SKw/. Myers, lost to Randy Tyler & Bill Irwin
07/23Swan River, MBNo info. Available
07/25Enoch, ABw/. Myers, lost to Randy Tyler & Bill Irwin
07/28Regina, SKw/. Myers, no contest vs. Randy Tyler & Bill Irwin
07/29Regina, SKw/. Myers & J.R. Foley, beat Bruce Hart, Randy Tyler, & Bill Irwin
07/31Calgary, ABvs. Bill Irwin
08/04Regina, SKbeat Duffy O'Rourke
08/07Calgary, ABw/. Myers, beat Bill Irwin & Jim Neidhart
08/14Calgary, ABw/. Myers, drew Jim Neidhart & Bill Irwin
08/18Regina, SKw/. Myers, no contest vs. Jim Neidhart & Bill Irwin
08/21Calgary, ABdrew Jim Neidhart
08/25Regina, SKbeat Jim Neidhart
08/28Calgary, ABbeat Jim Neidhart
09/01Regina, SKbeat Bill Irwin
09/04Calgary, ABw/. David Shultz, beat Randy Tyler & Bill Irwin
09/08Regina, SKw/. Myers, beat Mr. Hito & T.G. Stone
09/11Calgary, ABbeat Gerry Morrow by CO
09/15Regina, SKw/. Myers, beat Robbie Stewart & Mr. Hito
09/18Calgary, ABw/. Myers, lost to Davey Boy Smith & Bruce Hart
09/22Regina, SKw/. Myers, beat Robbie Stewart & Charles Buffong
09/25Calgary, ABw/. Myers, beat Davey Boy Smith & Bruce Hart
09/26Edmonton, ABw/. Myers, vs. Davey Boy Smith & Bruce Hart
09/29Regina, SKw/. Dynamite Kid, beat Davey Boy Smith & Bruce Hart by DQ
10/02Calgary, ABw/. Myers, lost to Davey Boy Smith & Bruce Hart by DQ
10/06Regina, SKw/. Dynamite Kid, beat Davey Boy Smith & Bruce Hart
10/10Edmonton, ABw/. Myers, Dynamite Kid & Great Gama, vs. Bruce & Keith Hart, Davey Boy Smith, & Robbie Stewart
10/13Regina, SKlost to Randy Webber by DQ
10/17Edmonton, ABw/. Myers, Dynamite Kid & Great Gama, vs. Bruce & Keith Hart, Davey Boy Smith, & Robbie Stewart
Elimination match
10/23Calgary, ABw/. Myers, beat Hercules Ayala & Robbie Stewart
10/24Edmonton, ABw/. Myers & Dynamite Kid, vs. Hercules Ayala, Bruce & Keith Hart
10/27Regina, SKw/. Myers, beat Hercules Ayala & Gerry Morrow by DQ
10/30Calgary, ABw/. Myers, beat Keith Hart & Mr. Hito
10/31Edmonton, ABw/. Myers, vs. Davey Boy Smith & Bruce Hart
11/03Regina, SKbeat Randy Webber by DQ
11/06Calgary, ABbeat Gerry Morrow
11/08Edmonton, ABw/. Myers, vs. Hercules Ayala & Gerry Morrow
11/13Calgary, ABw/. Myers, beat Hercules Ayala & Keith Hart by DQ
11/17Regina, SKw/. Myers, beat Jim Neidhart & Gerry Morrow
11/20Calgary, ABw/. Myers, beat Mr. Hito & Gerry Morrow
11/24Regina, SKw/. Great Gama & Jude Rosenbloom, lost to Davey Boy Smith, Bruce Hart & Kung Fu
11/27Calgary, ABw/. Myers, beat Gerry Morrow & Mr. Hito
12/04Calgary, ABbeat Mr. Hito
12/08Regina, SKw/. David Shultz, no contest vs. Jim Neidhart & Hercules Ayala
12/11Calgary, ABlost to Mr. Hito
12/15Regina, SKw/. Myers & David Shultz, lost to Jim Neidhart, Hercules Ayala, & Mr. Hito
12/18Calgary, ABw/. David Shultz, beat Hercules Ayala & Mr. Hito
12/20Edmonton, ABlost to Mr. Hito
12/22Regina, SKbeat Hercules Ayala by CO
1982
01/08Calgary, ABbeat Keith Hart
01/09Edmonton, ABw/. David Shultz, vs. Hercules Ayala & Mr. Hito
01/12Regina, SKw/. David Shultz, beat Hercules Ayala & Mr. Hito
01/15Calgary, ABw/. David Shultz, lost to Leo Burke & Hercules Ayala
01/16Edmonton, ABw/. David Shultz, drew Leo Burke & Hercules Ayala
01/19Regina, SKw/. David Shultz, lost to Leo Burke & Keith Hart
01/22Calgary, ABw/. David Shultz, beat Leo Burke & Hercules Ayala
01/26Regina, SKw/. David Shultz, lost to Leo Burke & Hercules Ayala
01/29Calgary, ABw/. Hubert Gallant, beat Keith Hart & Mike Hammer
01/30Edmonton, ABw/. David Shultz, vs. Leo Burke & Hercules Ayala
02/05Calgary, ABbeat David Shultz by count out
02/06Edmonton, ABvs. David Shultz
02/12Calgary, ABlost to David Shultz by DQ
02/18Calgary, ABw/. Myers, lost to David Shultz & Leo Burke by DQ
02/21Edmonton, ABw/. Myers, vs. David Shultz & Leo Burke
02/25Calgary, ABw/. Myers, lost to David Shultz & Leo Burke
02/26Calgary, ABw/. Myers, lost to David Shultz & Leo Burke
03/05Calgary, ABw/. Myers, drew David Shultz & Leo Burke
03/06Hobbema, ABw/. Myers, no contest vs. David Shultz & Leo Burke
03/09Regina, SKw/. Myers, lost to David Shultz & Leo Burke
03/12Calgary, ABw/. Myers, double CO vs. David Shultz & Leo Burke
03/19Calgary, ABbeat Steve Taylor
03/20Calgary, ABbeat Keith Hart
03/20Calgary, ABdouble count out vs. Hercules Ayala
03/21Calgary, ABbeat Tim Shea
03/21Calgary, ABlost to Leo Burke
03/22Regina, SKw/. Myers, beat Tim Shea & Robbie Stewart
03/23Regina, SKw/. Myers, beat Hercules Ayala & Kung Fu
03/23Regina, SKw/. Myers, beat Bret & Bruce Hart
03/23Regina, SKw/. Myers, beat David Shultz & Leo Burke
*Won vacant Stampede tag team titles
03/26Calgary, ABdrew David Shultz
03/27Hobbema, ABvs. David Shultz
03/30Regina, SKw/. Myers, lost to David Shultz & Leo Burke by DQ
04/02Calgary, ABbeat David Shultz
04/06Regina, SKw/. Myers & Mike Shaw, no contest vs. David Shultz, Leo Burke, & Tim Shea
04/09Calgary, ABw/. Myers & Ho Chi Lau, drew David Shultz, Leo Burke, & Hercules Ayala
04/10Edmonton, ABw/. Myers & Ho Chi Lau, vs. David Shultz, Leo Burke, & Hercules Ayala
04/13Regina, SKw/. Myers & Ho Chi Lau, no contest vs. David Shultz, Leo Burke, & Hercules Ayala
04/16Calgary, ABw/. Myers & Ho Chi Lau, lost to David Shultz, Leo Burke, & Hercules Ayala
04/20Regina, SKw/. Myers, lost to Leo Burke & Hercules Ayala
04/23Calgary, ABw/. Myers, lost to Leo Burke & David Shultz by DQ
Cage match
04/24Edmonton, ABw/. Myers, vs. Leo Burke & Hercules Ayala
04/27Regina, SKw/. Myers, lost to Leo Burke & Hercules Ayala
04/30Calgary, ABw/. Myers & Dynamite Kid, no contest vs. Leo Burke, Bret & Bruce Hart
05/01Edmonton, ABw/. Myers & Ho Chi Lau, beat Bret Hart, Leo Burke, & Hercules Ayala
05/04Regina, SKw/. Myers & Ho Chi Lau, beat Bret Hart, Leo Burke, & Hercules Ayala
05/07Calgary, ABw/. Dynamite Kid, drew Bret & Bruce Hart
05/08Edmonton, ABw/. Myers & Ho Chi Lau, vs. Bret Hart, Leo Burke, & Hercules Ayala
05/11Regina, SKlost to Bret Hart by DQ
05/14Calgary, ABlost to Bret Hart
05/15Edmonton, ABlost to Bret Hart
05/16Regina, SKw/. Myers, no contest vs. Bret Hart & Hercules Ayala
05/21Calgary, ABdrew Bret Hart
05/28Calgary, ABw/. Myers, lost to Bret Hart & Jim Neidhart
05/29Edmonton, ABw/. Myers, lost to Bret Hart & Jim Neidhart
06/01Regina, SKlost to Jim Neidhart
Atlantic Grand Prix Wrestling - Promoter Emile Dupre:
(Wrestling as Rick Valentine)
06/17Halifax, NSbeat Rocky Dellaserra
06/23Truro, NSbeat Rocky Dellaserra
07/17Halifax, NSbeat Rocky Dellaserra
07/18New Glasgow, NSno contest vs. Hercules Ayala
07/23Truro, NSbeat Rocky Dellaserra & Angel Castro by count out
Handi-cap match
08/19Truro, NSlost to Leo Burke by count out
08/22New Glasgow, NSlost to Leo Burke by DQ
09/08Truro, NSw/. Bob Brown, lost to Leo Burke & Great Malumba
09/11New Glasgow, NSlost to Leo Burke
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
09/12Edmonton, ABw/. Myers & J.R. Foley, lost to Davey Boy Smith, Bruce & Keith Hart
Atlantic Grand Prix Wrestling:
(Wrestling as Rick Valentine)
09/23Halifax, NSno contest vs. The Beast
09/30Halifax, NSlost to the Beast
Chain match
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
10/22Calgary, ABw/. Dynamite Kid, beat Bret Hart & Davey Boy Smith
10/23Edmonton, ABw/. Dynamite Kid, beat Bret Hart & Davey Boy Smith
11/05Calgary, ABw/. Myers, beat Leo Burke & Jim Neidhart by count out
11/09Regina, SKw/. Myers, beat Bret Hart & Jim Neidhart by DQ
11/12Calgary, ABw/. Myers & Dynamite Kid, lost to Bret Hart, Jim Neidhart, & Leo Burke
11/13Edmonton, ABw/. Myers, beat Jim Neidhart & Leo Burke
11/16Regina, SKw/. Myers, beat Jim Neidhart & Leo Burke by DQ
11/19Calgary, ABw/. Ho Chi Lau, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito
11/23Regina, SKw/. Wendi Richter, lost to Jim Neidhart & Velvet McIntyre
11/26Calgary, ABw/. Myers, beat Bret Hart & Leo Burke
12/03Calgary, ABw/. Myers, beat Bret Hart & Leo Burke by DQ
12/08Edmonton, ABw/. Myers, beat Bret Hart & Leo Burke
*Won the Stampede International tag team titles
12/10Calgary, ABw/. Myers, lost to Bret Hart & Leo Burke by DQ
12/17Calgary, ABbeat Jim Neidhart
12/20Calgary, ABw/. Myers, beat Davey Boy Smith & David Shultz
12/30Calgary, ABw/. Myers, lost to Honky Tonk Wayne & David Shultz
1983
01/04Regina, SKw/. Myers, vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
01/07Calgary, ABw/. Myers, double count out vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
01/14Calgary, ABw/. Myers, double DQ vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
01/15Edmonton, ABw/. Myers vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
01/17Saskatoon, SKw/. Myers & Mike Miller, beat Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
01/19Moose Jaw, SKw/. Myers, beat Bret Hart & Leo Burke
01/20Camrose, ABw/. Myers & Mike Miller, lost to Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
01/21Calgary, ABw/. Myers, beat Honky Tonk Wayne & David Shultz by reversed decision
01/22Olds, ABw/. Myers & MX-1, lost to Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
01/24Saskatoon, SKw/. Myers & Mike Miller, no contest vs. Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
01/25Regina, SKw/. Myers, lost to Honky Tonk Wayne & David Shultz by DQ
01/26Davidson, SKw/. Myers, beat Bret Hart & Davey Boy Smith
01/27Lethbridge, ABw/. Myers, lost to Honky Tonk Wayne & David Shultz
01/28Calgary, ABw/. Myers, no contest vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
Taped Fist match
01/31Saskatoon, SKw/. Myers & Mike Miller, lost to Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
02/01Regina, SKw/. Myers & Mike Miller, beat Honky Tonk Wayne, David Shultz, & Mr. Hito
02/02Pincher Creek, ABw/. Myers & Mike Miller, lost to Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
02/03High River, ABw/. Myers & Mike Miller, beat Breat Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
02/04Calgary, ABw/. Myers & Mike Miller, beat Honky Tonk Wayne, Davey Boy Smith, & David Shultz by count out
02/05Edmonton, ABlost to Bret Hart by DQ
02/07Saskatoon, SKlost to Bret Hart
02/08Regina, SKlost to Bret Hart
02/09Red Deer, ABw/. Myers, no contest vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
02/10Didsbury, ABw/. Myers & Mike Miller, lost to Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
02/11Calgary, ABw/. Myers & Mike Miller, vs. Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
02/12Edmonton, ABw/. Myers & Mike Miller, no contest vs. Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
02/13Saddle Lake, ABw/. Myers, lost to Honky Tonk Wayne & David Shultz
02/14Saskatoon, SKw/. Mike Miller, lost to Bret Hart & David Shultz
02/15Regina, SKw/. Mike Miller, lost to Bret Hart & David Shultz
02/16Humboldt, SKw/. Myers, beat Bret Hart & Mr. Hito
02/17Lethbridge, ABw/. Myers, beat Honky Tonk Wayne & David Shultz
02/18Calgary, ABw/. Myers & Mike Miller, lost to Bret Hart, Honky Tonk Wayne, & David Shultz
No Disqualification match
02/22Regina, SKw/. Mike Miller vs. David Shultz
Handi-cap match
02/25Calgary, ABlost to David Shultz by count out
03/01Regina, SKw/. Mike Miller vs. Honky Tonk Wayne & David Shultz
03/04Calgary, ABw/. Myers, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito
03/11Calgary, ABw/. Myers, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito
*Lost the Stampede International tag team titles
03/18Calgary, ABbeat Hercules Ayala by count out
03/29Regina, SKw/. Honky Tonk Wayne, lost to Hercules Ayala & David Shultz by DQ
03/30Leslieville, ABw/. Honky Tonk Wayne, beat Hercules Ayala & Jim Neidhart
03/31Olds, ABw/. Honky Tonk Wayne, lost to Jim Neidhart & Hercules Ayala
04/01Calgary, ABw/. Honky Tonk Wayne, beat Jim Neidhart & Mr. Hito
04/02Edmonton, ABw/. Honky Tonk Wayne, beat Jim Neidhart & Mr. Hito
04/05Regina, SKw/. Honky Tonk Wayne & Mike Miller, beat Jim Neidhart, David Shultz & Hercules Ayala
04/06Red Deer, ABw/. Honky Tonk Wayne, beat Jim Neidhart & Mr. Hito
04/07Lethbirdge, ABw/. Honky Tonk Wayne, beat Jim Neidhart & Mr. Hito
04/08Calgary, ABw/. Honky Tonk Wayne, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito by DQ
04/09Edmonton, ABw/. Honky Tonk Wayne, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito by DQ
04/10Victoria, BClost to Bret Hart
04/11Vancouver, BCw/. Honky Tonk Wayne, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito
04/12Regina, SKw/. Mike Miller, lost to Hercules Ayala & David Shultz
04/13Hobbema, ABbeat Hercules Ayala by DQ
04/14Lethbridge, ABw/. Honky Tonk Wayne, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito by DQ
04/15Calgary, ABw/. Mike Miller & Cal Manson, lost to Jim Neidhart, Mr. Hito, & David Shultz
04/16Edmonton, ABw/. Mike Miller & Cal Manson, lost to Jim Neidhart, Mr. Hito, & David Shultz
04/18Saskatoon, SKw/. David Morgan, lost to Jim Neidhart & Mr. Hito
04/19Regina, SKw/. Honky Tonk Wayne vs. Bret Hart & David Shultz
04/22Calgary, ABdouble DQ vs. Jim Neidhart
04/29Calgary, ABlost to Davey Boy Smith
Atlantic Grand Prix Wrestling:
(Wrestling as Rick Valentine)

*Billed as the Grand Prix United States champion upon arrival
05/18Truro, NSbeat Stephen Pettitpas by CO
06/01Truro, NSbeat Stephen Pettitpas by DQ
06/16Halifax, NSw/. Karl Krupp, lost to Great Malumba & Stephen Pettitpas by DQ
06/29Halifax, NSbeat Bobby Kay
07/06Truro, NSdrew Stephen Pettitpas
07/06Truro, NSlost in an 8-man elimination match
07/16New Glasgow, NSno contest vs. Lanny Poffo
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
07/19Regina, SKlost to Cobra
Atlantic Grand Prix Wrestling:
(Wrestling as Rick Valentine)
07/21Halifax, NSvs. Leo Burke
07/23Amherst, NSlost to Lanny Poffo by DQ
08/19Amherst, NSw/. Tony Russo, beat Rudy Kay & Sandy Scott
08/24Truro, NSlost to Leo Burke
09/07Truro, NSw/. Tony Russo & Frenchy Martin, lost to Great Malumba, Rudy Kay & Hubert Gallant
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
10/14Calgary, ABbeat Phil Lafleur
10/21Calgary, ABw/. Cuban Assassin & Cobra, beat Bret & Bruce Hart, Davey Boy Smith by CO
10/24Vancouver, BCbeat Gerry Morrow
10/28Calgary, ABw/. Archie Gouldie, beat Bret & Keith Hart
11/04Calgary, ABw/. Archie & Jeff Gouldie, no contest vs. Bret Hart, Jim Morris, & Mr. Hito
11/08Regina, SKw/. Bad News Allen, beat Bret Hart & Sonny Two Rivers
11/11Calgary, ABw/. Archie & Jeff Gouldie, beat Bret & Bruce Hart, Davey Boy Smith
11/15Regina, SKw/. Bad News Allen, lost to Bret Hart & Sonny Two Rivers
11/18Calgary, ABdouble count out vs. Bret Hart
11/20Victoria, BCw/. Cuban Assassin, beat Davey Boy Smith & Keith Hart by DQ
11/21Vancouver, BCw/. Archie Gouldie, double DQ vs. Bret Hart & Davey Boy Smith
11/22Regina, SKw/. Bad News Allen, no contest vs. Bret Hart & Sonny Two Rivers
11/25Calgary, ABbeat Bret Hart by DQ
12/02Calgary, ABlost to Rusher Kimura by CO
12/06Regina, SKw/. Karl Moffat, vs. Davey Boy Smith & Sonny Two Rivers
12/10Edmonton, ABlost to Davey Boy Smith
12/16Calgary, ABdouble count out vs. Davey Boy Smith
12/19Vancouver, BClost to Antonio Inoki by DQ
12/23Calgary, ABbeat Davey Boy Smith
12/26Edmonton, ABbeat Shunji Takano
12/30Calgary, ABno contest vs. Archie Gouldie
1984
01/01Edmonton, ABlost to Archie Gouldie
01/06Calgary, ABlost to Archie Gouldie
01/07Edmonton, ABw/. Elton Stanton, lost to Mr. Hito & Sonny Two Rivers
01/09Saskatoon, SKlost to Archie Gouldie
01/13Calgary, ABw/. Cuban Assassin & Tim Flowers, no contest vs. Bruce Hart, Mr. Hito, & Sonny Two Rivers
01/14Edmonton, ABw/. Tim Flowers, lost to Bruce Hart & Sonny Two Rivers
01/17Regina, SKw/. Tim Flowers, vs. Mr. Hito & Sonny Two Rivers
01/20Calgary, ABw/. Tim Flowers & Cuban Assassin, lost to Bruce Hart, Mr. Hito, & Sonny Two Rivers
01/27Calgary, ABw/. Tim Flowers, lost to Mr. Hito & Sonny Two Rivers by DQ
01/29Victoria, BCw/. Tim Flowers, lost to Bruce Hart & Sonny Two Rivers
01/30Vancouver, BCw/. Tim Flowers, lost to Bruce & Keith Hart by DQ
01/31Regina, SKvs. Sonny Two Rivers
02/03Calgary, ABbeat Sonny Two Rivers by count out
02/04Edmonton, ABw/. Hubert Gallant & Danny Davis, vs. Bruce Hart, Phil Lafleur, & Mr. Hito
02/07Regina, SKvs. Sonny Two Rivers
02/10Calgary, ABlost to Sonny Two Rivers
02/15Kimberly, BCw/. Hubert Gallant & Cuban Assassin, lost to Keith Hart, Phil Lafleur, & Mr. Hito
02/16Cranbrook, BClost to Mr. Hito by DQ
02/17Calgary, ABw/. Ron Starr, no contest vs. Dynamite Kid & Sonny Two Rivers
02/18Edmonton, ABw/. Ron Starr, lost to Bret Hart & Dynamite Kid
02/22Brocket, ABw/. Tim Flowers, lost to Davey Boy Smith & Bruce Hart
02/23Lethbridge, ABbeat Phil Lafleur
02/24Calgary, ABw/. Ron Starr, lost to Dynamite Kid & Sonny Two Rivers
02/25Edmonton, ABw/. Ron Starr, lost to Dynamite Kid & Sonny Two Rivers
02/26Chilliwack, BCbeat Mr. Hito
02/27Vancouver, BClost to Sonny Two Rivers
02/28Regina, SKw/. Ron Starr, beat Bruce Hart & Sonny Two Rivers
02/29Standoff, ABlost to Sonny Two Rivers
03/02Calgary, ABlost to Mr. Hito by DQ
03/03Edmonton, ABw/. Hubert Gallant & Danny Davis, lost to Davey Boy Smith, Bruce Hart, & Mr. Hito
03/07Red Deer, ABlost to Phil Lafleur by DQ
03/08Lethbridge, ABbeat Ben Bassarab
03/09Calgary, ABbeat Ben Bassarab by DQ
03/10Edmonton, ABbeat Elton Stanton
03/13Regina, SKbeat Elton Stanton
03/16Calgary, ABw/. Mike Shaw, lost to Bret Hart & Davey Boy Smith
03/17Edmonton, ABw/. Mike Shaw, lost to Bret Hart & Davey Boy Smith
03/19Saskatoon, SKw/. Ron Starr, lost to Davey Boy Smith & Sonny Two Rivers
03/20Regina, SKw/. Mike Shaw, lost to Davey Boy Smith & Mr. Hito
03/21Swift Current, SKw/. Mike Shaw & K.Y. Wakamatsu, lost to Bret Hart, Mr. Hito, & Phil Lafleur
03/22Medicine Hat, ABw/. Mike Shaw & K.Y. Wakamatsu, lost to Bret Hart, Mr. Hito, & Ben Bassarab
03/23Calgary, ABbeat Shunji Takano
03/24Edmonton, ABlost to Sonny Two Rivers by DQ
03/25Victoria, BClost to John Quinn by DQ
03/26Vancouver, BClost to Davey Boy Smith by CO
03/27Regina, SKw/. Cuban Assassin & Great Gama, vs. Bret Hart, Davey Boy Smith, & Mr. Hito
03/28Red Deer, ABw/. Ron Starr, lost to Bret Hart & Davey Boy Smith
03/30Calgary, ABlost to John Quinn
03/31Calgary, ABw/. Tim Flowers, lost to Bret & Keith Hart
International Wrestling - Promoter Gino Brito:
(Wrestling as Rick Valentine)
04/02Montreal, QCw/. Bob Dellaserra, beat Louis Laurence & Antonio Ricco
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
04/06Calgary, ABbeat Elton Stanton
International Wrestling:
(Wrestling as Rick Valentine)
04/23Montreal, QCbeat Louis Laurence
04/30Montreal, QClost to Rick Martel by DQ
05/07Montreal, QCw/. Frenchy Martin & Mad Dog Lefebvre, beat Raymond Rougeau, Tony Parisi, & Gino Brito
05/14Montreal, QCw/. Mike Shaw, beat Armand Rougeau & Antonio Ricco
06/11Montreal, QCw/. Sailor White, no contest vs. Tony Parisi & Gino Brito
06/18Montreal, QCno contest vs. Dino Bravo
06/23Sherbrooke, QCw/. Sailor White, lost to Rick Martel & Dino Bravo
06/25Montreal, QCw/. Sailor White, lost to Dino Bravo & Rick Martel
07/09Montreal, QCbeat Gino Brito by DQ
07/23Montreal, QClost to Dino Bravo
07/30Montreal, QClost to Jos Leduc by DQ
08/06Montreal, QCw/. Sailor White, lost to Jacques (Jr.) & Raymond Rougeau
08/13Montreal, QCw/. Sailor White, beat Jacques & Raymond Rougeau by DQ
08/14Quebec City, QCw/. Sailor White, beat Jacques & Raymond Rougeau
*Won the International tag team titles
09/03Montreal, QCw/. Sailor White & John Quinn, lost to Edouard Carpentier, Raymond & Armand Rougeau
09/10Montreal, QCdrew Armand Rougeau
09/19Quebec City, QCw/. Sailor White, lost to Edouard Carpentier & Raymond Rougeau
10/01Montreal, QCw/. Sailor White, lost to Frenchy Martin & Mad Dog Lefebvre
10/08Montreal, QCw/. Sailor White, beat Frenchy Martin & Mad Dog Lefebvre by DQ
10/15Montreal, QCw/. Sailor White, beat Frenchy Martin & Mad Dog Lefebvre
10/29Montreal, QCw/. Sailor White, beat Jos Leduc & Gino Brito
11/05Montreal, QCw/. Sailor White, lost to Billy Robinson & Raymond Rougeau
11/12Montreal, QCw/. Kevin Kelly & Richard Charland, lost to Gino Brito Sr & Jr, Armand Rougeau
New Japan Pro Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
11/16Tokyo, Japandrew Seiji Sakaguchi
11/17Gamagouri, Japandrew Shunji Takano
11/18Matsuzaka, Japanw/. Tiger Toguchi, beat The Strong Machines by DQ
11/19Tochigi, Japanw/. Tiger Toguchi, lost to Antonio Inoki & Tatsumi Fujinami
11/20Chiba, Japanlost to Seiji Sakaguchi
11/21Nagasaki, Japanw/. Adrian Adonis & Dick Murdoch, beat Hiro Saito & Strong Machines by DQ
11/22Saeki, Japanbeat Makato Arakawa
11/23Kumamoto, Japanw/. Andre the Giant & Gerry Morrow, beat Hiro Saito & Strong Machines by DQ
11/24Kumagaya, Japanlost to Seiji Sakaguchi
11/25Kumagaya, Japanw/. Tiger Toguchi, lost to Seiji Sakaguchi & Kengo Kimura
11/26Sendai, Japanlost to Kengo Kimura
11/27Hachinohe, Japanbeat Hiro Saito by DQ
11/28Yososuka, Japanw/. Andre the Giant & Dick Murdoch, no contest vs. Antonio Inoki, Kengo Kimura & Tatsumi Fujinami
11/29Shimizu, Japanw/. Tiger Toguchi, lost to Adrian Adonis & Dick Murdoch
11/30Nagoya, Japanw/. Andre the Giant, beat Samu Anoia & Atisanoe
12/01Numazu, Japanw/. Adrian Adonis & Dick Murdoch, lost to Antonio Inoki, Tatsumi Fujinami & Kengo Kimura
12/02Yokohama, Japanlost to Seiji Sakaguchi
12/03Okayama, Japanbeat Tatsutoshi (Tarzan) Goto
12/04Koichi, Japanw/. Tiger Toguchi, lost to Andre the Giant & Gerry Morrow
12/05Osaka, Japanbeat Shuko Kim
12/06Hiroshima, Japanbeat Shunji Kosuji
12/08Quezon City, Phillipinesw/. Gerry Morrow, lost to Seiji Sakaguchi & Tiger Toguchi
12/09Manila, Phillipinesw/. Gerry Morrow, lost to Kengo Kimura & Tatsutoshi Goto
International Wrestling:
(Wrestling as Rick Valentine)
12/23Montreal, QCw/. Sailor White, beat Jacques & Raymond Rougeau by DQ
1985
Central States Wrestling:
(Wrestling as Super Destroyer)
03/14Kansas City, KSw/. Mr. Pogo, beat Art Crews & Mike George
03/15St. Joseph, MOlost to Rufus R. Jones by DQ
03/28Kansas City, KSbeat Black Panther
03/29St. Louis, MObeat Johnny Mantell
04/04Kansas City, KSw/. Mr. Pogo & Sheik Abdullah, lost to One Man Gang & Gyspy Joe
04/11Kansas City, KSbeat Jerry Anderson
04/11Kansas City, KSlost in a Battle royal
05/31St. Louis, MOdrew Marty Jannetty
06/05Hutchinson, KSlost to Rufus R. Jones
06/16Lincoln, NEbeat Art Crews
06/17Wichita, KSw/. Mr. Pogo & Sheik Abdullah, lost to Bob Brown & Marty Jannetty
06/20Kansas City, KSw/. Mr. Pogo, lost to Harley Race & Bob BrownChain match
06/21St. Louis, MOw/. Iron Sheik, lost to Curt & Larry Hennig
06/27Kansas City, KSw/. Mr. Pogo & Sheik Abdullah, lost to Bob Brown, Marty Jannetty & Gustav
Elimination match
06/28St. Joseph, MOw/. Mr. Pogo, lost to Bob Brown & Marty Jannetty
07/01Wichita, KSw/. Mr. Pogo, lost to Bob Brown & Marty Jannetty
07/11Kansas City, KSw/. Mr. Pogo, beat Mark Romero & Art Crews
07/12St. Louis, MObeat Mark Romero
07/18Kansas City, KSbeat Marty Jannetty
07/19St. Joseph, MOw/. Mr. Pogo, lost to Bob Brown & Marty JannettyChain match
07/25Kansas City, KSw/. Edcar Thomas, lost to Bob Brown & Marty Jannetty by DQ
08/01Kansas City, KSw/. Mr. Pogo, lost to Bob Brown & Marty Jannetty
08/02St. Louis, MOw/. Edcar Thomas & Gary Royal, lost to Marty Jannetty, Dave Peterson & Art Crews
08/08Kansas City, KSw/. Mr. Pogo, lost to Marty Jannetty & Dave Peterson
08/15Kansas City, KSdrew Dave Peterson
New Japan Pro Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
08/23Higashi-Murayama, Japan
08/24Miura, Japan
08/25Sano, Japan
08/27Yokohama, Japan
08/28Odawara, Japan
08/29Izumi, Japan
08/30Yamagata, Japan
08/31Shinjo, Japan
09/02Kawagoe, Japan
09/03Tsuchiura, Japan
09/05Handa, Japanw/. Super & Giant Machines, lost to Antonio Inoki, Seiji Sakaguchi & Kengo Kimura by DQ
09/06Sekinan, Japan
09/07Higashiosaka, Japan
09/09Obara, Japanw/. Super & Giant Machines, beat Antonio Inoki, Seiji Sakaguchi & Kengo Kimura by DQ
09/10Hiroshima, Japan
09/12Nobeoka, Japan
09/13Miyazaki, Japan
09/14Izumi, Japanw/. Super & Giant Machines, dble count out vs. Antonio Inoki, Kengo Kimura & Seiji Sakaguchi
09/15Kitsuki, Japan
09/17Shimonoseki, Japanw/. Super & Giant Machines, lost to Antonio Inoki, Seiji Sakaguchi & Kengo Kimura by DQ
09/18Fukuoka, Japan
09/19Tokyo, Japan
Stampede Wrestling:
10/18Calgary, ABbeat Shunji Takano
10/19Edmonton, ABbeat Rick Patterson
10/21Victoria, BCbeat Rick Patterson
10/22Nanaimo, BCbeat Gerry Morrow
10/23Vancouver, BCbeat Gerry Morrow
10/24Fernie, BCbeat Gerry Morrow
10/25Calgary, ABw/. Hubert Gallant, beat Gerry Morrow & Randy Webber
10/25Calgary, ABw/. Hubert Gallant, beat Bruce & Keith Hart
10/25Calgary, ABw/. Hubert Gallant, lost to Ron Starr & Honky Tonk Wayne
10/26Edmonton, ABw/. Honky Tonk Wayne & Toots Jorgenson, no contest vs. Bruce Hart, Mr. Hito, & Tom Magee
10/28Swift Current, SKbeat Hutch Thomas
10/29Regina, SKlost to John Cozman by DQ
10/30Red Deer, ABbeat Rick Patterson
10/31Medicine Hat, ABbeat Rick Patterson
11/01Calgary, ABbeat Mr. Hito
11/02Edmonton, ABw/. Honky Tonk Wayne & Terminator, no contest vs. Bruce Hart, Mr. Hito, & Tom Magee
11/04Chilliwack, BCbeat Gerry Morrow
11/05Port Coquitlam, BCbeat Mr. Hito
11/06Vancouver, BCbeat Rick Patterson
11/08Calgary, ABbeat Rick Patterson
11/12Regina, SKlost to Hubert Gallant by count out
11/13Red Deer, ABbeat Mr. Hito
11/14Lethbridge, ABbeat Mr. Hito
11/15Calgary, ABbeat Gerry Morrow by count out
11/18Vancouver, BCbeat Mr. Hito
11/19Surrey, BCbeat Rick Patterson
11/21Kelowna, BCbeat Rick Patterson
11/22Calgary, ABlost to Bad News Allen by DQ
11/23Edmonton, ABbeat Bad News Allen by DQ
11/26Swift Current, SKbeat Gerry Morrow
11/27Red Deer, ABbeat Gerry Morrow
11/28Lethbridge, ABbeat Gerry Morrow
11/29Calgary, ABw/. Ron Starr & Honky Tonk Wayne, beat Leo Burke, Bad News Allen, & Gerry Morrow by DQ
11/30Edmonton, ABw/. Ron Starr & Honky Tonk Wayne, no contest vs. Leo Burke, Bad News Allen, & Hubert Gallant
12/03Kimberly, BCbeat Hubert Gallant
12/04Vancouver, BCbeat Bad News Allen
12/06Calgary, ABbeat Leo Burke by count out
12/09Fort Qu'Appelle, SKbeat John Cozman
12/10Regina, SKbeat Leo Burke by count out
12/11Red Deer, ABw/. Ron Starr & Honky Tonk Wayne, beat Bad News Allen, Leo Burke, & Hubert Gallant
12/12Lethbridge, ABno contest vs. Mike Shaw
12/13Calgary, ABdouble count out vs. Davey Boy Smith
12/14Edmonton, ABw/. Butch Moffat, lost to Leo Burke & Dan Kroffat
12/17Mission, BCno contest vs. Ron Ritchie
12/18Vancouver, BClost to Davey Boy Smith
12/19Kelowna, BCno contest vs. Ron Ritchie
12/20Calgary, ABlost to Davey Boy Smith by DQ
12/21Edmonton, ABbeat Davey Boy Smith
*Won the Stampede North American heavyweight title
12/28Edmonton, ABlost to Leo Burke by DQ
12/28Edmonton, ABlost in a Battle royal
1986
01/03Calgary, ABdouble count out vs. Davey Boy Smith
01/04Edmonton, ABlost to Ron Ritchie
01/06Calgary, ABlost to Bad News Allen
01/07Regina, SKlost to Leo Burke by DQ
01/07Regina, SKlost in a Battle royal
01/08Red Deer, ABbeat Leo Burke
01/09Lethbridge, ABbeat Leo Burke
01/09Lethbridge, ABlost in a 15-man Battle royal
01/10Calgary, ABlost to Bad News Allen
01/11Edmonton, ABbeat Bad News Allen by DQ
01/13Vancouver, BCbeat Ron Ritchie by DQ
01/14Mission, BCbeat Rick Patterson
01/15Cloverdale, BCbeat Rick Patterson
01/17Calgary, ABlost to Bad News Allen by DQ
01/18Edmonton, ABbeat Bad News Allen
01/21Regina, SKlost to Bad News Allen by DQ
01/22Red Deer, ABlost to Bad News Allen
01/23Lethbridge, ABlost to Bad News Allen
01/24Calgary, ABdouble count out vs. Bad News Allen
01/31Calgary, ABw/. Makhan Singh, lost to Chris Benoit & Bad News Allen
02/01Edmonton, ABbeat Mr. Hito
02/03Red Deer, ABno contest vs. Bad News Allen
02/05Regina, SKbeat Bad News Allen
02/06Medicine Hat, ABlost to Bad News Allen by DQ
02/07Calgary, ABw/. Makhan Singh & Steve DiSalvo, lost to Chris Benoit, Ben Bassarab, & Bad News Allen
02/11Mission, BCbeat Mr. Hito
02/12Vancouver, BCbeat Mr. Hito
02/13Penticton, BCbeat Mr. Hito
02/14Calgary, ABw/. Makhan Singh, lost to Leo Burke & Ron Ritchie by DQ
02/15Edmonton, ABw/. Makhan Singh, lost to Leo Burke & Ron Ritchie
02/17Brooks, ABbeat Leo Burke
02/18Swift Current, SKbeat Mr. Hito
02/19Regina, SKw/. Makhan Singh, lost to Chris Benoit & Ben Bassarab by DQ
02/20Lethbridge, ABbeat Rick Patterson
02/21Calgary, ABbeat Rick Patterson by DQ
02/22Edmonton, ABbeat Gerry Morrow
02/24Vancouver, BCbeat Ron Ritchie by DQ
02/25Port Alberni, BCno contest vs. Ron Ritchie
02/26Chilliwack, BClost to Ron Ritchie
02/28Calgary, ABvs. Ron Ritchie
03/01Edmonton, ABbeat Ron Ritchie by DQ
03/04Regina, SKvs. Ron Ritchie
03/05Red Deer, ABlost to Ron Ritchie
03/06Medicine Hat, ABlost to Ron Ritchie
03/07Calgary, ABlost to Ron Ritchie
03/08Edmonton, ABlost to Ron Ritchie
03/10Vancouver, BCdouble count out vs. Ron Ritchie
03/11Campbell River, BClost to Ron Ritchie
03/12Nanaimo, BCno contest vs. Ron Ritchie
03/13Kelowna, BCbeat Ron Ritchie by DQ
03/14Calgary, ABlost to Ron Ritchie by DQ
03/15Edmonton, ABdouble count out vs. Ron Ritchie
03/17Broadview, SKbeat Gerry Morrow
03/18Regina, SKdrew Ron Ritchie
03/19Taber, ABdrew Ron Ritchie
03/20Longview, ABw/. Cuban Assassin & Honky Tonk Wayne, beat Chris Benoit, Ron Ritchie, & Ben Bassarab
03/21Calgary, ABlost to Ron Ritchie by DQ
Taped Fist match
*Stampede North American title is held up.
03/22Edmonton, ABlost to Ron Ritchie
Taped first match
03/23Wetaskiwin, ABbeat Gerry Morrow
03/24Vancouver, BClost to Ron Ritchie
03/25Mission, BClost to Bad News Allen
03/28Calgary, ABbeat Bad News Allen by DQ
03/29Edmonton, ABlost to Bad News Allen by DQ
04/01Regina, SKlost to Bad News Allen
04/02Red Deer, ABlost to Bad News Allen
04/03Lethbridge, ABdouble count out vs. Bad News Allen
04/04Calgary, ABlost to Bad News Allen
New Japan Pro Wrestling:
04/11Tokyo, Japan
04/13Tokorazawa, Japan
04/15Yonezawa, Japan
04/16Tsuruoka, Japanw/. Andre the Giant, beat Seiji Sakguchi & Kantaro Hoshino
04/17Ichinoseki, Japanw/. Andre the Giant & Dick Murdoch, beat Antonio Inoki, Tatsumi Fujinami & Umanosuke Ueda
04/18Isezaki, Japan
04/19Fuji, Japan
04/20Kisarazu, Japanw/. Andre the Giant & Masked Superstar, beat Antonio Inoki, Tatsumi Fujinami & Umanosuke Ueda by DQ
04/21Yamaguchi, Japan
04/22Ube, Japanw/. Andre the Giant & Dick Murdoch, beat Antonio Inoki, Tatsumi Fujinami & Kantaro Hoshino by DQ
04/24Saito, Japanw/. Dick Mrurdoch & Masked Superstar, lost to Antonio Inoki, Kengo Kimura & Tatsumi Fujinami
04/25Kumamoto, Japanw/. Andre the Giant, beat Antonio Inoki & Umanosuke Ueda
04/26Shimonoseki, Japan
04/27Osaka, Japanw/. Andre the Giant, beat Kengo Kimura & Kantaro Hoshino
04/29Tsu, Japanw/. Randy Culley, lost to Seiji Sakaguchi & Kantaro Hoshino
04/30Okazaki, Japanlost to Akira Maeda
05/01Tokyo, Japanw/. Gestapo, beat Shunji Kosugi & Don Arakawa
Stampede Wrestling:
05/09Calgary, ABbeat Bob Wayne
05/10Edmonton, ABbeat Bob Wayne
05/10Stoney Plain, ABw/. Myers, beat Kio Kawada & Mr. Hito
05/12Swift Current, SKbeat Mr. Hito
05/13Regina, SKw/. Bill Kazmeier, beat Mr. Hito & Bob Wayne
05/16Calgary, ABw/. Myers, lost to Bad News Allen & Gerry Morrow
05/17Edmonton, ABw/. Myers, beat Bad News Allen & Gerry Morrow
05/20Standoff, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Chris Benoit by DQ
05/21Ponoka, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Chris Benoit by DQ
05/22Lethbridge, ABw/. Myers, beat Kio Kawada & Mr. Hito
05/23Calgary, ABw/. Myers, beat Gerry Morrow & B.J. Annis
05/24Edmonton, ABw/. Myers, beat Chris Benoit & Bob Wayne
05/25Spruce Grove, ABw/. Myers, beat Chris Benoit & Kio Kawada
05/26Brooks, ABw/. Myers, beat Mr. Hito & Drago Thomas
05/27Regina, SKw/. Myers, vs. Bill Kazmeier & Gerry Morrow
05/28Taber, ABw/. Myers, beat Bill Kazmeier & Mr. Hito
05/30Calgary, ABw/. Myers, vs. Chris Benoit & Keith Hart
05/31Edmonton, ABw/. Lenny Guilmette, lost to Chris Benoit & Keith Hart
06/02Vancouver, BCw/. Myers, beat Gerry Morrow & Alo Leilani
06/03Port Moody, BCw/. Myers, beat Gerry Morrow & Alo Leilani
06/04Chilliwack, BCw/. Myers, beat Owen Hart & Kio Kawada
06/05Kelowna, BCw/. Myers, beat Owen Hart & Gerry Morrow
06/06Calgary, ABw/. Myers, beat Chris Benoit & Keith Hart
*Won the Stampede International tag team titles
06/07Edmonton, ABw/. Myers, beat Chris Benoit & Keith Hart
06/08La Ronge, SKw/. Myers, beat Bad News Allen & Gerry Morrow
06/09White Bear, SKw/. Myers, beat Bad News Allen & Gerry Morrow
06/10Regina, SKw/. Myers, beat Gerry Morrow & Alo Leilani
06/11Melville, SKw/. Myers, lost to Bad News Allen & Gerry Morrow
06/13Calgary, ABw/. Myers, beat Gerry Morrow & Alo Leilani
06/14Edmonton, ABw/. Myers, beat Gerry Morrow & Bill Cody
06/16Vancouver, BCw/. Myers, lost to Owen Hart & Johnny Smith
06/20Calgary, ABbeat B.J. Annis
06/21Edmonton, ABw/. Myers, beat Owen Hart & Ben Bassarab
06/22Grande Prairie, ABw/. Myers, Myers, lost to Owen Hart & Johnny Smith
06/23Drumheller, ABw/. Myers, lost to Bad News Allen & Johnny Smith
06/24Regina, SKbeat Mr. Hito
06/25Red Deer, ABw/. Myers, beat Bad News Allen & Mr. Hito
06/26Sundre, ABw/. Myers, beat Bad News Allen & Mr. Hito
06/27Calgary, ABw/. Myers, beat Mr. Hito & Moses Moli
06/28Edmonton, ABw/. Myers, beat Keith Hart & Johnny Smith
06/30Claresholm, ABw/. Myers, lost to Keith Hart & Johnny Smith
World Wrestling Federation -- Promoter Vince McMahon:
07/04Calgary, ABw/. Myers, beat Owen Hart & Ben Bassarab
Stampede Wrestling:
07/07Kamsack, SKw/. Myers, lost to Johnny Smith & Ben Bassarab
07/08Regina, SKw/. Myers, lost to Owen Hart & Ben Bassarab by DQ
07/11Calgary, ABw/. Myers, beat George Skaaland & B.J. Annis
07/16Ponoka, ABw/. Myers, lost to Johnny Smith & Con Kovidis
07/17Lethbridge, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Ben Bassarab
07/18Calgary, ABw/. Myers, lost to Mr. Hito & Con Kovidis by count out
07/19Edmonton, ABw/. Myers & Great Gama, drew Owen Hart, Ben Bassarab, & Johnny Smith
07/22Regina, SKw/. Myers & Honky Tonk Wayne, lost to Owen Hart, Ben Bassarab, & Johnny Smith
07/23Yorkton, SKw/. Myers, lost to Johnny Smith & Con Kovidis
07/24Swan River, MBw/. Myers, lost to Johnny Smith & Con Kovidis
07/25Calgary, ABw/. Myers, beat Mr. Hito & Con Kovidis
07/26Rockyford, ABw/. Myers, beat Johnny Smith & Con Kovidis
07/26Edmonton, ABlost to David Shultz by DQ
07/28Wetaskiwin, ABw/. Myers, beat Johnny Smith & Con Kovidis
07/29Hanna, ABw/. Myers, beat Johnny Smith & Con Kovidis
07/30Red Deer, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Ben Bassarab by DQ
07/31Didsbury, ABw/. Myers, lost to Johnny Smith & Con Kovidis
08/01Calgary, ABw/. Myers, no contest vs. David Shultz & Keith Hart
08/02Edmonton, ABw/. Myers, no contest vs. David Shultz & Keith Hart
08/04Lamont, ABw/. Myers, beat Johnny Smith & Mr. Hito
08/05Regina, SKw/. Myers, lost to Owen Hart & Mr. Hito by DQ
08/06Medicine Hat, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Ben Bassarab by DQ
08/07Lethbridge, ABw/. Myers & Great Gama, lost to Owen Hart, Ben Bassarab, & Johnny Smith
08/08Calgary, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Ben Bassarab by DQ
08/09Edmonton, ABw/. Myers, lost to Owen Hart & Ben Bassarab
*Lost the Stampede International tag team titles
08/11Pincher Creek, ABw/. Myers, lost to Johnny Smith & Con Kovidis by DQ
08/12Bassano, ABw/. Myers, lost to Johnny Smith & Con Kovidis by DQ
08/13Red Deer, ABw/. Myers & Vladimir Krupoff, lost to Owen Hart, Ben Bassarab, & Johnny Smith
08/14Olds, ABw/. Myers, double count out vs. Johnny Smith & Con Kovidis
08/15Calgary, ABw/. Myers, vs. David Shultz & Keith Hart
08/16Edmonton, ABw/. Myers, no contest vs. David Shultz & Keith Hart
08/18Nipawin, SKw/. Myers, lost to David Shultz & Johnny Smith
08/19Regina, SKw/. Myers, lost to David Shultz & Mr. Hito
08/20Swift Current, SKw/. Myers, lost to David Shultz & Johnny Smith
08/21Lethbridge, ABw/. Myers, lost to David Shultz & Johnny Smith
08/22Calgary, ABlost to David Shultz
08/23Edmonton, ABlost to Owen Hart
11/21Calgary, ABbeat George Skaaland
11/22Edmonton, ABbeat George Skaaland
11/28Calgary, ABdouble count out vs. Bill Kazmeier
11/29Edmonton, ABbeat Bill Kazmeier by DQ
12/01Elk Point, SKbeat George Skaaland
12/02Lloydminster, ABbeat George Skaaland
12/03Red Deer, ABbeat Johnny Smith
12/05Calgary, ABlost to Bill Kazmeier by count out
12/06Edmonton, ABlost to Bill Kazmeier by DQ
12/07Wainwright, ABbeat Adolph Barbee
12/09Regina, SKbeat Adolph Barbee
12/10Medicine Hat, ABbeat Adolph Barbee
12/11Crowsnest Pass, ABbeat Adolph Barbee
12/12Calgary, ABbeat Adolph Barbee
12/13Edmonton, ABbeat Ken Johnson
12/14Drayton Valley, ABdouble count out vs. B.J. Annis
12/16Milk River, ABlost to Adolph Barbee
12/17Red Deer, ABdrew Mr. Hito
12/18Lethbridge, ABdrew Mr. Hito
12/19Calgary, ABbeat Mr. Hito
12/20Edmonton, ABbeat Mr. Hito
12/26Calgary, ABbeat B.J. Annis
12/27Edmonton, ABbeat Jeff Wheeler
12/29Medicine Hat, ABbeat Ken Johnson
12/30Red Deer, ABbeat Ken Johnson
12/30Red Deer, ABlost in an 11-man Battle royal
1987
01/02Calgary, ABbeat Ken Johnson
01/02Calgary, ABWon a 12-man Battle royal
01/03Edmonton, ABparticipated in a 12-man Battle royal
01/06Calgary, ABlost to Ron Ritchie
01/09Calgary, ABvs. Ron Ritchie
01/10Edmonton, ABvs. Ron Ritchie
01/16Calgary, ABlost to Ron Ritchie by count out
01/17Edmonton, ABvs. Ron Ritchie
01/20Regina, SKlost to Bill Kazmeier by DQ
01/21Prince Albert, SKbeat Ron Ritchie
01/22North Battleford, SKw/. Ted Arcidi, lost to Ron Ritchie & Bill Kazmeier
01/23Calgary, ABw/. Myers & Ted Arcidi, beat Bill Kazmeier, Mr. Hito, & Jeff Wheeler
01/24Edmonton, ABw/. Biff Wellington, beat Ken Johnson & Jeff Wheeler
01/26Jasper, ABlost to Bill Kazmeier
01/27Hinton, ABbeat Biff Wellington
01/28Red Deer, ABbeat Ken Johnson
01/29Raymond, ABlost to Bill Kazmeier
01/30Calgary, ABw/. Myers, beat Mr. Hito & Ben Bassarab
01/31Edmonton, ABw/. Myers, lost to Ron Ritchie & Mr. Hito
02/02Buffalo Narrows, SKlost to Ron Ritchie by count out
02/03Regina, SKlost to Owen Hart
02/04Outlook, SKbeat Ron Ritchie
02/05Camrose, ABbeat Mr. Hito
02/06Calgary, ABw/. Myers, beat Ken Johnson & Jeff Wheeler
02/08Taber, ABw/. Myers, beat Ron Ritchie & Mr. Hito
02/10Rimbey, ABlost to Ron Ritchie by count out
02/11Red Deer, ABbeat Bill Kazmeier by count out
02/12Moose Lake, ABdouble count out vs. Ron Starr
02/13Calgary, ABlost to Bill Kazmeier by count out
02/14Edmonton, ABw/. Myers, beat Bill Kazmeie
Handi-cap match
02/15Legeoff, ABlost to Bill Kazmeier
02/16Melville, SKw/. Myers, lost to Ben Bassarab & Mr. Hito
02/17Regina, SKw/. Myers, beat Johnny Smith & Mr. Hito
02/27Calgary, ABbeat George Skaaland
03/06Calgary, ABw/. Myers, beat Bill Kazmeier & Gerry Morrow
03/07Edmonton, ABw/. Myers, beat Bill Kazmeier & Gerry Morrow
03/13Calgary, ABbeat Mr. Hito
03/15Calgary, ABdouble count out vs. Ron Ritchie
03/15Calgary, ABlost in a 16-man Battle royal
03/22Edmonton, ABvs. Mr. Hito
03/27Calgary, ABw/. Myers, drew Johnny Smith & Ben Bassarab
03/28Edmonton, ABw/. Myers, vs. Gerry Morrow & Mr. Hito
04/01Whitewood, SKw/. Myers, lost to Ron Ritchie & Bill Kazmeier
04/02Swift Current, SKlost to Ben Bassarab
04/02Swift Current, SKlost in a 14-man Battle royal
04/03Calgary, ABw/. Myers, beat Chris Benoit & Jeff Wheeler
04/04Edmonton, ABw/. Myers, beat Johnny Smith & Ben Bassarab
04/05Calgary, ABw/. Myers, beat Ron Ritchie & Bill Kazmeier by count out
04/05Calgary, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
04/07Killam, ABlost to Bill Kazmeier
04/08Red Deer, ABlost to Bill Kazmeier by DQ
04/09Cardston, ABbeat Bill Kazmeier
04/10Calgary, ABw/. Myers, beat Keith Hart & Mr. Hito
04/11Edmonton, ABw/. Myers, beat Ron Ritchie & Jeff Wheeler
04/13Watrous, SKw/. Myers, beat Ron Ritchie & Johnny Smith
04/14Regina, SKw/. Myers, beat John Cozman & Mr. Hito
04/16Lethbridge, ABw/. Myers, beat Ron Ritchie & Johnny Smith
04/17Calgary, ABw/. Myers, beat Ron Ritchie & Johnny Smith
04/18Edmonton, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/20Stettler, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
04/21Medicine Hat, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
04/22Lacombe, ABbeat Ron Ritchie by DQ
04/23Trochu, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman by reversed decision
04/24Calgary, ABw/. Myers, beat Owen Hart & Ron Starr
04/27Spiritwood, SKlost to Owen Hart
04/28Elk Point, SKw/. Myers, lost to Owen Hart & Johnny Smith
04/29Eston, SKw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/30Drumheller, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
05/01Calgary, ABw/. Myers, beat Owen Hart & Ron Starr
05/04Rocky Mountain Housew/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
05/05Red Deer, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
05/06Picture Butte, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
05/07Okotoks, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman by reversed decision
05/08Calgary, ABw/. Myers & Ron Starr, lost to Brian Pillman, Owen & Bruce Hart
05/09Edmonton, ABw/. Myers & Ron Starr, lost to Brian Pillman, Owen & Bruce Hart
05/10Edson, ABw/. Myers, beat Ron Ritchie & Mr. Hito
05/11Medicine Hat, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
ornado match
05/12Regina, SKw/. Myers, beat Keichi Yamada & Mr. Hito
05/13Weyburn, SKlost to Owen Hart
05/14Lethbridge, ABw/. Myers & Ron Starr, lost to Brian Pillman, Owen & Bruce Hart
05/15Calgary, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman(non title match)
05/16Edmonton, ABw/. Myers, beat Bruce Hart & Brian Pillman(non title match)
05/19Eckville, ABw/. Myers, beat Keichi Yamada & Mr. Hito
05/20Fort Saskatchewan, ABw/. Myers, beat Keichi Yamada & Mr. Hito
05/21Didsbury, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
05/21Didsbury, ABlost in a 12-man Battle royal
05/22Calgary, ABw/. Myers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
05/23Calgary, ABw/. Myers & Ron Starr, lost to Brian Pillman, Owen & Bruce Hart
05/24Edmonton, ABw/. Biff Wellington, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
05/25Moose Jaw, SKw/. Myers, beat Keichi Yamada & Mr. Hito
05/26Gravelbourg, SKw/. Myers, lost to Brian Pillman & Johnny Smith
05/27Kennedy, SKw/. Myers, lost to Brian Pillman & Johnny Smith
05/28Shaunavon, SKlost to Brian Pillman
05/29Calgary, ABlost to Ron Ritchie
05/30Edmonton, ABbeat Biff Wellington
06/02Camrose, ABlost to Ron Ritchie
06/05Calgary, ABw/. Myers, lost to Viet Cong Express
Atlantic Grand Prix Wrestling:
(Wrestling as Rick Valentine)
06/27Amherst, NSw/. Bob Brown, lost to Dino Ventura & Dynamite Kid (Greg Gillies)
07/04Amherst, NSbeat Great Malumba by DQ
07/09Halifax, NSw/. Bob Brown, vs. Leo Burke & Stephen Pettitpas
07/16Halifax, NSw/. Bob Brown & Rasputin, vs. Dino Ventura, Dynamite Kid, & Stephen Pettitpas
07/16Halifax, NSparticipated in a Battle royal
07/22Truro, NSw/. Bob Brown, lost to Dino Ventura & Dynamite Kid
07/23Halifax, NSw/. Bob Brown, vs. Leo Burke & Cuban Assassin
07/25Halifax, NSw/. Bob Brown, vs. Dino Ventura & Dynamite Kid
08/27Halifax, NSw/. Bob Brown, vs. Leo Burke & Cuban Assassin
Tornado match
08/29Amherst, NSw/. Bob Brown, lost to Dino Ventura & Dynamite Kid
09/03Halifax, NSvs. Cuban Assassin
09/10Halifax, NSw/. Bob Brown vs. Cuban Assassin & The Beast
09/15Truro, NSw/. Bob Brown vs. Dino Ventura & Dynamite Kid
09/19Amherst, NSw/. Bob Brown, lost to Cuban Assassin & Dynamite Kid by DQ
09/19Amherst, NSlost in a 9-man Battle royal
09/24Halifax, NSw/. Bob Brown, vs. Cuban Assassin & The Beast
09/24Halifax, NSparticipated in a 12-man Battle royal
Stampede Wrestling:
(Wrestling as Kerry Brown)
11/20Calgary, ABw/. Tim Flowers vs. Mr. Hito & Randy Thatcher
11/21Edmonton, ABw/. The Zodiak, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
11/22Calgary, ABw/. Goldie Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
11/28Edmonton, ABw/. Hashif Khan & Gerry Morrow, lost to Brian Pillman, Owen & Bruce Hart
12/04Calgary, ABlost to Owen Hart
12/11Calgary, ABbeat Biff Wellington
12/12Edmonton, ABbeat Mr. Hito
12/14North Battleford, SKdrew Brick Bronsky
12/15Regina, SKlost to Brian Pillman
12/17Lacombe, ABdrew Brick Bronsky
12/18Calgary, ABw/. Gerry Morrow, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
12/19Edmonton, ABw/. Goldie Rogers, beat Brick Bronsky & Jonathan Holliday
12/30Medicine Hat, ABlost to Jason the Terrible
12/30Medicine Hat, ABlost in a 15-man Battle royal
1988
01/08Calgary, ABbeat Brick Bronsky
01/09Edmonton, ABbeat Brick Bronsky
01/15Calgary, ABw/. Goldie Rogers, lost to Johnny Smith & Biff Wellington
01/22Calgary, ABlost to Brian Pillman
01/23Edmonton, ABlost to Chris Benoit
01/25Bowden, ABdrew Biff Wellington
01/26Mundare, ABlost to Biff Wellington by DQ
01/29Calgary, ABdrew Johnny Smith
01/30Edmonton, ABbeat Mr. Hito
01/31Edson, ABlost to Brian Pillman
02/02Regina, SKlost to Brian Pillman
02/02Regina, SKlost in a 14-man Battle royal
02/03Wakaw, SKw/. Rip Rogers, lost to Chris Benoit & Brian Pillman
02/04Watrous, SKlost to Leo Burke
02/05Calgary, ABbeat Mr. Hito
02/07Edmonton, ABw/. Rip Rogers, beat Chris Benoit & Johnny Smith
02/12Calgary, ABw/. Rip Rogers, beat Chris Benoit & Johnny Smith
02/19Calgary, ABw/. Rip Rogers, beat Chris Benoit & Johnny Smith
02/20Edmonton, ABw/. Rip Rogers, beat Chris Benoit & Johnny Smith
02/26Calgary, ABw/. Rip Rogers, beat Chris Benoit & Johnny Smith
03/01Regina, SKw/. Rip Rogers, vs. Chris Benoit & Johnny Smith
03/04Calgary, ABw/. Rip Rogers, beat Mr. Hito & Jonathan Holliday
03/05Edmonton, ABw/. Rip Rogers, beat Mr. Hito & Biff Wellington
03/07Iricana, ABw/. Rip Rogers & Johnny Smith, lost to Chris Benoit, Brian Pillman, & Bruce Hart
03/08Coalhurst, ABw/. Rip Rogers & Johnny Smith, lost to Chris Benoit, Brian Pillman, & Bruce Hart
03/09Camrose, ABw/. Rip Rogers, beat Brian Pillman & Suni War Cloud
03/11Calgary, ABw/. Rip Rogers, beat Mr. Hito & Biff Wellington
03/12Edmonton, ABbeat Willie Seymour
03/15Preeceville, SKw/. Rip Rogers, lost to Chris Benoit & Owen Hart
03/16Lanigan, SKw/. Rip Rogers, beat Brian Pillman & Biff Wellington
03/17Warman, SKw/. Rip Rogers & Makhan Singh, lost to Chris Benoit, Owen Hart, & Brian Pillman
03/18Calgary, ABw/. Rip Rogers, beat Jonathan Holliday & Randy Thatcher
03/23Red Deer, ABw/. Rip Rogers, beat Suni War Cloud & Biff Wellington
03/24Medicine Hat, ABw/. Rip Rogers, beat Suni War Cloud & Biff Wellington
03/25Calgary, ABlost to Jason the Terrible
03/26Edmonton, ABw/. Rip Rogers, beat Jonathan Holliday & Biff Wellington
03/28Salmon Arm, BClost to Jason the Terrible
03/29Vernon, BCw/. Rip Rogers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
03/31Kelowna, BCbeat Suni War Cloud
04/01Calgary, ABw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/02Edmonton, ABw/. Rip Rogers, beat Bruce Hart & Brian Pillman
04/04Humboldt, SKw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/05Regina, SKw/. Rip Rogers, beat Bruce Hart & Brian Pillman by DQ
04/06Biggar, SKw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/07Swift Current, SKw/. Rip Rogers & Cuban Assassin, lost to Brian Pillman, Owen & Bruce Hart
04/08Calgary, ABw/. Rip Rogers, Makhan Singh, & Johnny Smith, drew Owen Hart, Brian Pillman, Bruce Hart & Jason the Terrible
04/09Lethbirdge, ABlost to Jason the Terrible
04/10Edmonton, ABw/. Rip Rogers, Makhan Singh, & Johnny Smith, lost to Owen & Bruce Hart, Brian Pillman & Jason the Terrible
04/12Alix, ABw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/13Red Deer, ABbeat Biff Wellington
04/14Cardston, ABbeat Biff Wellington
04/15Calgary, ABlost in an eight man elimination cage match
04/16Edmonton, ABlost in an eight man elimination cage match
04/17Drayton Valley, ABw/. Rip Rogers, lost to Biff Wellington & Brick Bronsky
04/19Kamloops, BCbeat Biff Wellington
04/20Kelowna, BCdrew Biff Wellington
04/21Kimberly, BCw/. Rip Rogers, Makhan Singh, & Cuban Assassin, lost to Owen & Bruce Hart, Briwn Pillman & Jason the Terrible
04/22Calgary, ABw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/23Edmonton, ABw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/24Castor. ABbeat Brick Bronsky by DQ
04/26St. Paul, ABlost to Brian Pillman
04/27Lloydminster, ABw/. Rip Rogers, lost to Bruce Hart & Brian Pillman
04/29Calgary, ABbeat Suni War Cloud
04/30Edmonton, ABw/. Rip & Goldie Rogers, lost to Chris Benoit, Bruce Hart, & Brian Pillman
05/04Yorkton, SKbeat Suni War Cloud
05/05Drumheller, ABlost to Jason the Terrible
05/06Calgary, ABbeat Brick Bronsky by CO
05/07Edmonton, ABbeat Brick Bronsky
05/09Havre, Montanadrew Brick Bronsky
05/09Havre, Montanalost in a Battle royal
05/10Cutbank, Montanalost to Chris Benoit
05/11Great Falls, Montanadrew Brick Bronsky
05/12Medicine Hat, ABw/. Steve DiSalvo, Gerry Morrow, Makhan Singh, & Johnny Smith, lost to Chris Benoit, Bruce & Owen Hart, Jason the Terrible & Brian Pillman
05/13Calgary, ABlost to Brick Bronsky by DQ
05/14Edmonton, ABbeat Drago Zhivago
05/15Calgary, ABlost to Steve Blackman
05/20Calgarybeat Brick Bronsky
05/27Calgarylost to Great Gama by DQ
05/28Edmontonlost to Great Gama
06/01Grande Prairie, ABw/. Biff Wellington, lost to Gary Albright & Makhan Singh
06/03Calgarybeat Gary Albright
06/04Edmontobeat Great Gama
06/10Calgarybeat Great Gama by DQ
Lumberjack match
06/11Edmontolost to Great Gama
Lumberjack match
06/18Edmontonbeat Great Gama
Coal Miner's Glove match
06/24Calgarybeat Gary Albright
06/24Calgarybeat Great Gama
Coal Miner's glove match
06/25Edmontonlost to Makhan Singh
07/01Kelowna, BClost to Makhan Singh
07/10Edmontonbeat Makhan Singh by DQ
07/29Swan River, MBAdvertised to appear
1989
04/22Edmonton, ABw/. Bob Brown, beat Chris Benoit & Biff Wellington by CO
05/03Red Deer, ABdrew Sumu Hara
05/04Medicine Hat, ABdrew Ron Ritchie
05/05Calgary, ABbeat Kim Schau
05/06Edmonton, ABdrew Ron Ritchie
05/09Sturgeon Lake, ABbeat Eddie Watts
05/10Barrhead, ABbeat Kim Schau
05/11Bowden, ABw/. Bob Brown, beat Ricky Rice & Eddie Watts
05/12Calgary, ABbeat Bruce Hart by CO
05/13Edmonton, ABbeat Sumu Hara
06/23Calgary, ABlost to Chris Benoit by DQ
06/23Calgary, ABw/. Bob Brown & Larry Cameron, lost to Chris Benoit, Davey Boy Smith, & Ricky Rice
07/01Edmonton, ABlost to Ricky Rice
07/15Edmonton, ABw/. Bob Brown, beat Ron Ritchie & ??
07/28Calgary, ABw/. Bob Brown, lost to Hunter (Tim Hunt) & Warrior (Greg Sende) by CO
07/29Grande Prairie, ABw/. Bob Brown, beat Hunter & Warrior
08/02Red Deer, ABw/. Bob Brown, lost to Hunter & Warrior
08/03Medicine Hat, ABw/. Bob Brown, lost to Hunter & Warrior
08/04Calgary, ABw/. Bob Brown, beat Hunter & Warrior by DQ
08/18Calgary, ABw/. Bob Brown, lost ti Sumu Hara & Benkei Sasaki
*Lost the Stampede International tag team titles
West Four Wrestling Alliance:
10/16Winnipeg, MBw/. Bob Brown, beat Brian Jewel & Bill Cody
10/16Winnipeg, MBbeat The Frog
10/16Winnipeg, MBw/. Bob Brown, beat Don McCulloch & Frenchy Mad Dog
11/14Brandon, MBw/. Bob Brown & Kamala Mala, lost to Ken Patera, Bill Cody, & Mike Lozanski
1990
01/15Winnipeg, MBbeat French Mad Dog
01/15Winnipeg, MBlost to Ken Patera
01/16Brandon, MBw/. Bob Brown vs. Ken Patera & Scott Norton
01/16Brandon, MBparticipated in a Battle royal
01/17Regina, SKno info.
01/18Swift Current, SKno info.
01/19Russell, MBno info.
World Wrestling Council:
(Wrestling as Rick Valentine)
03/04Bayamon, Puerto Ricobeat Victor Jovica
Canadian National Wrestling Alliance - Promoter Frank Sisson:
(Wrestling as Kerry Brown)
03/09Calgary, ABlost to Steve DiSalvo
World Wrestling Council:
(Wrestling as Rick Valentine)
03/31San Juan, Puerto Ricobeat Miguel Perez Jr.
05/05Caguas, Puerto Ricobeat Miguel Perez Jr.
06/16Caguas, Puerto Ricodrew Super Medico III
07/07Bayamon, Puerto Ricobeat Mark Youngblood
08/04Caguas, Puerto Ricow/. Lance Idol, beat Super Medicos
*Won the WWC World tag team titles
08/25Caguas, Puerto Ricow/. Lance Idol, vs. Super Medicos
09/08Bayamon, Puerto Ricow/. Lance Idol, lost to Super Medicos
*Lost WWC World Tag team titles.
09/15Bayamon, Puerto Ricow/. Lance Idol, lost to Super Medicos
09/19Catano, Puerto Ricow/. Lance Idol, vs. Super Medicos
09/22Caguas, Puerto Ricow/. Lance Idol, lost to Super Medicos
09/23Juana Diaz, Puerto Ricow/. Lance Idol, beat Miguelito Perez & Hurricane Castillo Jr. (Matinee)
*Won the WWC Carribean tag team titles
09/26Miramar, Puerto Ricow/. Lance Idol, lost to Super Medicos
10/06Bayamon, Puerto Ricow/. Eric Embry, no contest vs. Super Medicos
11/03Bayamon, PRw/. Eric Embry & Monster Ripper, beat Super Medicos & Sasha
11/10Bayamon, PRw/. Eric Embry, lost to Super Medicos
*Lost WWC Caribbean tag team titles
12/10Juncos, PRw/. Eric Embry vs. Super Medicos
12/15Bayamon, PRw/. Eric Embry, beat Super Medicos
*Won the WWC Caribbean tag team titles (2)
1991
01/06*WWC Caribbean tag team titles are "awarded" to the Super Medicos.
01/23San Juan, PRw/. Galan Mendoza, beat Super Medicos
*Won the WWC Carribean tag team titles.
02/16Caguas, PRw/. Galan Mendoza vs. Super Medicos
03/02Bayamon, PRvs. Ricky Santana
03/09Carolina, PRw/. Gustavo Mendoza, lost to Miguel Perez & Hurrican Castillo
*Lost WWC Carribean tag team titles.
03/23Caguas, PRlost to Hurricane Castillo
West Four Wrestling Alliance:
(Wrestling as Kerry Brown)
04/29Winnipeg, MBbeat Gene Swan by DQ
05/06Winnipeg, MBw/. Bob Brown & French Mad Dog, no contest vs. Jason Power, Gene Swan & The Tulip
05/27Winnipeg, MBlost to Mike Lozanski
05/27Winnipeg, MBlost to Chris Jericho
05/27Winnipeg, MBw/. Bob Brown, lost to Jim Brunzell & Baron Von Raschke
05/28Winkler, MBlost to Charlie Norris
06/19Winnipeg, MBw/. Bob Brown vs. Chris Jericho & Mike Lozanski
07/18Selkirk, MBvs. Gene Swan
07/28Winnipeg, MBw/. Bob Brown, beat Chi Chi Cruz & Brian Jewel
08/13Winnipeg, MBvs. E.Z. Ryder
08/20Winnipeg, MBvs. E.Z. Ryder
11/14Lac du Bonnet, MBlost to E.Z. Ryder
1992
05/31Winnipeg, MBbeat Gene Swan
05/31Winnipeg, MBw/. Bob Brown, beat The Natural & Mike Manson
05/31Winnipeg, MBw/. Gerry Morrow, lost to Chi Chi Cruz & Brian Jewel
06/02Winnipeg, MBWon a Battle royal
1993
05/24Winnipeg, MBlost to Chi Chi Cruz
05/31Winnipeg, MBw/. Bugsy Slugg, lost to Chi Chi Cruz & Robby Royce
06/07Winnipeg, MBlost to Chi Chi Cruz
Lumberjack match
06/24Carman, MBlost to Chi Chi Cruz
*Kerry allegedly Awins@ the WFWA Canadian title on 06/25 in North Dakota.
06/26Notre Dame, MBlost to Chi Chi Cruz
*Lost the WFWA Canadian Heavyweight title
07/21Iles des Chenes, MBlost to Chi Chi Cruz by DQ
07/21Iles des Chenes, MBlost in a Battle royal
07/22Winkler, MBbeat Chi Chi Cruz
Lumberjack match
08/07Richer, MBlost to Chi Chi Cruz
08/07Richer, MBlost in a Battle royal
08/10Niverville, MBbeat E.Z. Ryder
08/10Niverville, MBlost in a Battle royal
08/22Winnipeg, MBw/. Gerry Morrow, beat Steve Rivers & Ken Johnson
08/22Winnipeg, MBlost to Jim Brunzell
08/23Portage la Prairie, MBlost to Chi Chi Cruz
12/04Fort Alexander, MBlost to Chi Chi Cruz
12/04Fort Alexander, MBlost in an 8-man elimination tag team match
12/13Peguis, MBlost to Chi Chi Cruz
12/13Peguis, MBlost in a n 8-man elimination tag team match
1994
International Wrestling Alliance - Promoter Tony Condello:
04/05Winnipeg, MBlost to Chi Chi Cruz
04/05Winnipeg, MBw/. Tiger Kasaki, lost to Chi Chi Cruz & Robbie Austin
Rough House Rasslin' - Promoter Martin Boroditsky:
04/24Winnipeg, MBbeat Paul Marcoux
04/24Winnipeg, MBlost in a Battle royal
05/29Winnipeg, MBbeat Paul Marcoux
05/29Winnipeg, MBlost in a Battle royal
International Wrestling Alliance:
06/10Portage La Prairie, MBlost to Chi Chi Cruz
06/11Niverville, MBlost to Chi Chi Cruz
Rough House Rasslin':
07/24Winnipeg, MBbeat Paul Marcoux
07/24Winnipeg, MBlost in a Battle royal
International Wrestling Alliance:
07/26Winkler, MBbeat Paul Marcoux
07/27Iles des Chenes, MBbeat Paul Marcoux
07/28Kenora, ONbeat Paul Marcoux
09/25Birtle, MBw/. Bob Brown, beat Paul Marcoux & Gene Swan
09/26Brandon, MBw/. Bob Brown, beat Paul Marcoux & Gene Swan
09/27Gimli, MBw/. Bob Brown, beat Paul Marcoux & Gene Swan
1995
Badlands Championship Wrestling - Promoter Rick Lackey:
02/02Miami, MBw/. Brian Jewel, lost to Eddie Watts & Robby Royce
08/02Winnipeg, MBbeat Leatherface
08/28Winnipeg, MBbeat Robby Royce by DQ
1997
International Wrestling Alliance:
04/26Mosahiken Nation, MBbeat E.Z. Ryder
04/26Mosahiken Nation, MBw/. Brian Jewel, lost to E.Z. Ryder & Robby Royce
09/05Winnipeg, MBbeat Paul Marcoux
10/27Winnipeg, MBbeat Paul Marcoux
11/25Swan River, MBbeat Paul Marcoux
11/25Swan River, MBlost in a Battle royal
11/26The Pas, MBbeat Paul Marcoux
11/26The Pas, MBlost in a Battle royal
1998
01/28Regina, SKbeat Gary Williams
01/28Yorkton, SKbeat Gary Williams
Wildcat Wrestling - Promoter Gerard Lightfoot:
11/17Winnipeg, MBappeared in a Battle royal
1999
International Wrestling Alliance:
02/19Winnipeg, MBlost to Tony Gold
2003
A. Condello presents:
02/20Garden Hill, MB??
02/21Wasagemack, MB??
02/25Oxford House, MB??
02/26God's River, MB??
02/27God's River, MB??
03/04Little Grand Rapids, MB??
03/05Little Grand Rapids, MB??
Canadian Wrestling Federation - Promoter Ernie Todd:
08/20??, ONlost to Zack Mercury by DQ
08/20??, ONw/. Rob Stardom, beat Zack Mercury & Phoenix Dreamwalker
08/21??, ONdouble disqualification vs. Rob Stardom
08/21??, ONw/. Zack Mercury & Phoenix Dreamwalker, beat Rob Stardom, Matt Fairlane, & Jason Kruger
Pro Outlaw Wrestling - Promoter Brian Bailey:
09/04Saskatoon, SKbeat Ricky Solar
09/04Saskatoon, SKw/. Cyrus the Virus & Crash Crimson, lost to Ricky Solar, Ozz, & Dice Steel
Canadian Wrestling Federation:
09/24Winnipeg, MBbeat Zack Mercury
09/27Winnipeg, MBlost to Bobby Jay
09/27Winnipeg, MBw/. Zack Mercury & The Axe, lost to Rob Stardom, Bobby Jay, & Mike Mountain
10/01Winnipeg, MBlost to Brian Jewel by double rev. decision
10/15Winnipeg, MBbeat Rob Stardom
10/22Winnipeg, MBw/. Brian Jewel, beat Rob Stardom & T.J. Bratt
10/24Winnipeg, MBbeat Zack Mercury
10/24Winnipeg, MBlost in a weapons battle royal
10/29Winnipeg, MBlost to Rob Stardom
Barbed wire death match
10/30Balcarres, SKw/. Bobby Jay, Rob Stardom, & Mike Mountain, lost to Ryan Wood, Darien Karisma, Phoenix Dreamwalker & Al Ghore
11/17Kehewin, ABbeat X-Ray Ninja
11/17Kehewin, ABw/. T.J. Bratt & Al Ghore, lost to Rob Stardom, Zack Mercury, & Darien Karisma
11/18North Battleford, SKbeat X-Ray Ninja
11/18North Battleford, SKw/. T.J. Bratt & Rob Stardom, lost to Zack Mercury, Scott Savage, & Darien Karisma
11/19Yellowquill, SKbeat X-Ray Ninja
11/19Yellowquill, SKw/. T.J. Bratt & Rob Stardom, lost to Zack Mercury, Scott Savage, & Darien Karisma
11/20Pelican Narrows, SKbeat X-Ray Ninja
11/20Pelican Narrows, SKw/. T.J. Bratt & Rob Stardom, lost to Zack Mercury, Scott Savage, & Darien Karisma
2004
01/28Winnipeg, MBw/. Rob Stardom, lost to Mentallo & Antonio Scorpio Jr.
07/03Whitefish Lake, ABbeat Super Ninja
07/03Whitefish Lake, ABw/. Adrian Walls & Big Kahuna, lost to Gibby Guerrero, Shane Holms & Matt Pyro
(Dates for Tony Condello in July/August)
08/25Webequie, ONbeat Super Ninja
08/25Webequie, ONw/. Frenchy Lamont, Steve Jaworski beat Mauler, Adrian Walls, Super Ninja
08/27Cornwall Island, ONbeat Matt Pyro
08/27Cornwall Island, ONw/. Frenchy Lamont, Steve Jaworski lost to Mauler, Adrian Walls, Professor Adib Mounsour
08/28Cornwall Island, ONno contest vs. Big Kahuna
08/31Golden Lake, ONbeat Steve Jaworski
10/15Winnipeg, MBlost to Vid Vain
*lost the NWA Canadian Heavyweight title


Career Record Compiled by Vance Nevada, with files from Mike Rodgers