Check back daily to review Canada's progress throughout the 2006 Winter Olympics:

February 11   12   13   14   15   16   17   18
February 19   20   21   22   23   24   25   26

Sunday February 26, 2006

TURIN, Italy (CP) ó What Canada Did on Sunday (distances in metres unless specified):

CROSS-COUNTRY SKIING
Menís 50-kilometre: George Grey of Rossland, B.C., was 44th in two hours nine minutes 38.4 seconds; Chris Jeffries, Chelsea, Que., 58th (2:13:49.5); Dan Roycroft, Port Sydney, Ont., 57th (2:13:47.5).

CLOSING CEREMONY

Cindy Klassen of Winnipeg, winner of five medals in long-track speedskating (1,500, gold; 1,000, silver; 3,000, bronze; 5,000, bronze; and team pursuit, silver), was selected to carry the Canadian flag.


Saturday February 25, 2006

TURIN, Italy (CP) -- What Canada Did on Saturday at the Winter Olympics:

ALPINE SKIING
Men's Slalom: Thomas Grandi, Canmore, Alta., ninth overall with a combined time for two runs of one minute 44.84 seconds (fifth in first run, 53.64; 17th in second, 51.20); Michael Janyk, Whistler, B.C., 17th in 1:46.19 (26, 55.32; 12, 50.87); Patrick Biggs, Ottawa, 10th in first run (54.38), did not finish second run; Jean-Philippe Roy, Gatineau, Que., did not finish first run.

BOBSLED
Men's Fours: Pierre Lueders (pilot), Edmonton; Ken Kotyk, Rama, Sask.; Morgan Alexander, Regina; and Lascelles Brown, Calgary, placed fourth with a combined time for the four runs of 3:40.92 ?0.09 seconds out of the bronze; Serge Despres (pilot), Cocagne, Alta.; Nathan Cunningham, Calgary; Steve Larsen, Langley, B.C.; and David Bissett, Edmonton, 18th (3:43.52).

SPEEDSKATING

Long Track
Women's 5,000: Clara Hughes, Winnipeg, made up nearly 4.89 seconds on the final two laps to win the gold medal in six minutes 59.07 seconds; Cindy Klassen of Winnipeg, who was the leader prior to Hughes?pairing, won the bronze (7:00.57) ?her fifth medal of the 2006 Games; Kristina Groves, Ottawa, sixth (7:03.95).

Short Track
Men's 500: Francois-Louis Tremblay, Alma, Que., placed second in the final to win the silver medal in a time of 42.002 seconds (second in quarter-final heat, 42.110; won semifinal, 42.261); Eric Bedard of St-Thecle, Que., finished fourth in the final (42.093) ?0.004 seconds from a bronze (heat: first, 42.267; semifinal: second, 41.950).

Men's 5,000 Relay: Mathieu Turcotte, Sherbrooke, Que.; Charles Hamelin, Ste-Julie, Que.; Tremblay and Bedard won the silver medal in a time of 6:43.707.

Women's 1,000: Tania Vicent, Laval, Que., won the B-final in 1:34.099 to finish fourth overall in the event (quarter-final: advanced on judge? ruling of impedement after posting a time of 1:35.594; semifinal: third, 1:32.650); Amanda Overland, Kitchener, Ont., second in B-final in 1:34.191 (quarter-final: second, 1:33.012; semifinal: third, 1:33.102).



Friday February 24, 2006

TURIN, Italy (CP) -- What Canada Did on Friday at the Winter Olympics:
ALPINE SKIING
Women's Giant Slalom: Genevieve Simard, Val-Morin, Que., finished fifth overall with a combined time for the two runs of two minutes 10.73 seconds (first run, sixth, 1:01.47; second run, sixth, 1:09.26); Brigitte Acton, Mont-Tremblant, Que., 11th overall in 2:11.71 (14, 1:02.07; 9, 1:09.64); Christina Lustenberger, Invermere, B.C., did not finish first run, eliminated.

BOBSLED
Men's Four: Pierre Lueders (pilot), Edmonton; Ken Kotyk, Rama, Sask.; Morgan Alexander, Regina; and Lascelles Brown, Calgary, stand fourth with a combined time of 1:50.77 (55.34, 55.43) for the opening two runs; Serge Despres (pilot), Cocagne, Alta.; Nathan Cunningham, Calgary; Steve Larsen, Langley, B.C.; and David Bissett, Edmonton, are 19th (1:52.25; 56.10, 56.15) heading into Saturday's final two runs.

CROSS-COUNTRY SKIING
Women's 30-kilometres: Milaine Theriault, St-Quentin, N.B., did not start.

CURLING
Men: Brad Gushue (skip, St. John's, N.L.); Mark Nichols (third, St. John's); Russ Howard (second, Moncton, N.B.); Jamie Korab (lead, Harbour Grace, N.L.), and Mike Adam (alternate, Wabush, N.L.), captured the gold medal after scoring six in the sixth end in an eventual 10-4 victory in eight ends over Marku Uusipaavalniemi of Finland.

SPEEDSKATING
Long Track
Men's 10,000: Arne Dankers, Calgary, placed ninth in 13:23.55.

Thursday February 23, 2006

TURIN, Italy (AP) -- What Canada Did on Thursday at the Winter Olympics:

BIATHLON
Women's 4x6-km relay: Zina Rocher, Red Deer, Alta.; Sandra Keith, Calgary; Martine Albert, Rimouski, Que., and Marie-Pierre Parent, Shannon, Que., 17th in one hour 26 minutes 09.7 seconds.

CURLING
Women: Skip Shannon Kleibrink, Pelly, Sask.; third Amy Nixon, Regina; second Glenys Bakker, Calgary, and lead Christine Keshen, Invermere, B.C., won bronze medal, beat Norway 11-5 in eight ends in third-place game.

FREESTYLE SKIING
Men's aerials: Kyle Nissen, Calgary, finished fourth with 244.91 points; Warren Shouldice, Calgary, sixth with 239.79.

SNOWBOARDING
Women's parallel giant slalom: Alexa Loo, Richmond, B.C., 20th in a field of 30 in 1:23.51, failed to qualify.

Wednesday February 22, 2006

TURIN, Italy (AP) -- What Canada Did on Wednesday at the Winter Olympics:

ALPINE SKIING
Women's slalom: Brigitte Acton, Mont-Tremblant, Que., finished 17th in final with a time of one minute 31.90 seconds.

CROSS-COUNTRY SKIING
Women's sprint: Chandra Crawford, Canmore, Alta., won gold in two minutes 12.3 seconds; Beckie Scott, Vermilion, Alta., fourth in 2:14.78; Sara Renner, Canmore, 1:15.69, fourth in quarter-final heat, eliminated; Amanda Ammar, Ottoway, Alta., 41st in 2:22.78.
Men's sprint: Drew Goldsack, Red Deer, Alta, 31st in 2:20.62; Sean Crooks, Thunder Bay, Ont., 32nd in 2:20.79; Devon Kershaw, Sudbury, Ont., 2:21.49; Phil Widmar, Banff, Alta, 47th in 2:23.79.

CURLING
Women: Skip Shannon Kleibrink, Pelly, Sask.; third Amy Nixon, Regina; second Glenys Bakker, Calgary, and lead Christine Keshen, Invermere, B.C., lost 7-5 to Switzerland in semifinal round, meets Norway for bronze medal on Thursday.
Men: Skip Brad Gushue, St. John's, Nfld.; third Mark Nichols, St. John's; second Russ Howard and lead Jamie Korab, Harbour Grace, Nfld., defeated U.S. 11-5 in nine ends, meets Finland in final Friday.

FREESTYLE SKIING
Women's aerials: Veronika Bauer, Toronto, finished 12th in final.

HOCKEY
Men: Canada lost 2-0 to Russia in quarter-final game, eliminated.

SNOWBOARDING
Men's parallel giant slalom: Jasey-Jay Anderson, Mont-Tremblant, Que., finished 20th in 1:12.75; Philippe Beruba, Pierrefonds, Que., 29th in 1:30.03.

SPEEDSKATING
Long Track
Women's 1,500 metres: Cindy Klassen, Winnipeg, won gold medal, finishing first in 1:55.27; Kristana Groves, Ottawa, won silver medal, taking second in 1:56.74; Christine Nesbitt, London, Ont., seventh in final in 1:59.15; Shannon Rempell, Canmore, 28th in 2:92.24.
Short Track
Women's 3,000-metre relay: Alanna Kraus, Abbotsford, B.C.; Anouk Leblanc-Boucher, Prevost, Que.; Tania Vicent, Laval, Que.; Kalyna Roberge, St-Etienne de Lauzon, Que., won silver medal with a time of 4:17.336.
Women's 1,000 metres: Tania Vincent, Laval, won heat in 1:33.904, qualified for next round; Amanda Overland, Kitchener, Ont., won heat in 1:33.761, advanced.
Men's 500 metres: Eric Bedard, St-Thecle, Que., won heat in 42.480, qualified for next round; Francois-Louis Tremblay, Alma, Que., second in heat, also advanced.

Tuesday February 21, 2006

TURIN, Italy (CP) -- What Canada Did on Tuesday at the Winter Olympics:

BOBSLED
Women's Two: Helen Upperton (pilot), Calgary, and Heather Moyse, Summerside, P.E.I., finished fourth with a combined time of 3:51.06 for four runs -- just 0.05 seconds behind the bronze medallists; Suzanne Gavine-Hlady (pilot), Windsor, Ont., and Jaime Cruickshank, Saskatoon, 13th (3:53.82).

FREESTYLE SKIING
Women's Aerials: Veronika Bauer, Toronto, advances to the final after placing fifth in qualifying with a two-jump score of 176.66 (94.29, 82.37); Amber Peterson, Thunder Bay, Ont., 15th (153.07; 80.64, 72.43), and Deidra Dionne, Red Deer, Alta., 22nd (128.30; 69.79, 58.51), did not advance.

HOCKEY
Men: Canada (3-2) defeated the Czech Republic 3-2 to finish third in Group A. Their quarter-final opponent is yet to be determined.

NORDIC COMBINED
Men's Individual Sprint: Jason Myslicki, Calgary, placed 41st overall in the event in a time of 21 minutes 23.1 seconds (43rd in K120 jump with 90.0 points; 34th in 7.5-km cross-country skiing at 19:00.1); Max Thompson, Calgary, 46th overall (45th, 84.5; 43rd, 19:24.3).

SPEEDSKATING
Long Track
Men's 1,500: Denny Morrison, Fort St. John, B.C., placed 11th in one minute 48.04 seconds; Steven Elm, Red Deer, Alta., tied for 12th (1:48.09); Arne Dankers, Calgary, 17th (1:48.42); Justin Warsylewicz, Regina, 27th (1:49.77).

Monday February 20, 2006

TURIN, Italy (CP) -- What Canada Did on Monday at the Winter Olympics:

ALPINE SKIING
Men's Giant Slalom: Francois Bourque, New Richmond, Que., had the best time in the first run, but dropped to fourth overall following the second with a combined time of two minutes 35.92 seconds -- 0.72 seconds out of the bronze; Thomas Grandi, Canmore, Alta., 10th (2:36.88); Jean-Philippe Roy, Gatineau, Que. (10th first run, 1:17.36), did not finish second run; Ryan Semple, Mont-Tremblant, Que., did not finish first run.
Women's Super-G: Another near miss as Kelly Vanderbeek, Kitchener, Ont., placed fourth in 1:33.09 -- 0.03 seconds behind the bronze medallist; Emily Brydon, Fernie, B.C., tied for ninth (1:33.50); Genevieve Simard, Val-Morin, Que., 20th (1:34.38); Sherry Lawrence, Calgary, 34th (1:35.47).

BOBSLED
Women's Two: Helen Upperton (pilot), Calgary, and Heather Moyse, Summerside, P.E.I, are fourth after the opening two runs with a combined time of one minute 55.14 seconds (57.37, 57.77); Suzanne Gavine-Hlady (pilot), Windsor, Ont., and Jaime Cruickshank, Saskatoon, are 13th (1:56.35; 58.49, 57.86).

CURLING
Men: Brad Gushue (St. John's, N.L.) and his rink defeated Pete Fenson of the U.S. 6-3 to end the round-robin in second place (6-3). The two teams will meet again in Wednesday's semifinal.
Women: Shannon Kleibrink (Pelly, Sask.) hit and stuck on her final shot to defeat Dorthe Holm of Denmark 9-8 and finish third in the round-robin (6-3). Canada plays Switzerland Wednesday in the semifinals.

FIGURE SKATING
Ice Dancing: Megan Wing and Aaron Lowe, both Vancouver, placed 12th in the free dance (85.81 points) and finished 11th overall for the event (166.40); Patrice Lauzon, Boisbriand, Que., and Marie-France Dubreuil of Montreal, who was injured when she fell in the final seconds of Sunday's original dance, withdrew from the competition and did not skate Monday.

FREESTYLE SKIING
Men's Aerials: Warren Shouldice, Calgary, placed third in qualifying with 243.45 points and advances to Thursday's final; Kyle Nissen, Calgary, seventh (231.64) also advances; Jeff Bean, Ottawa (198.49) and Steve Omischl, North Bay, Ont. (198.23) finished 19th and 20th respectively, and were eliminated.

HOCKEY
Women: Tournament MVP Hayley Wickenheiser had two assists as Canada successfully defended their gold medal with a 4-1 win over Sweden.

SKI JUMPING
Men's K120 Team Final: Gregory Baxter (71.2 points), Stefan Read (82.0), Graeme Gorham (60.2), and Michael Nell (63.4), all Calgary, placed 15th overall in the event. Their combined score of 276.8 for the first jump did not qualify them for the final leap.

Sunday February 19, 2006

TURIN, Italy (CP) ?What Canada Did on Saturday at the Winter Olympics:

BOBSLED
Two-man: Pierre Lueders, Edmonton, and Lascelles Brown, Calgary, won the silver medal with a combined time after four runs of three minutes 43.59 seconds -- 0.21 seconds out of the gold; Serge Despres, Cocagne, Alta., and David Bissett, Edmonton, 11th (3:45.67).

CROSS-COUNTRY SKIING
Men's 4x10-km Relay: Devon Kershaw, Sudbury, Ont.; Sean Crooks, Thunder Bay, Ont.; Chris Jeffries, Chelsea, Que.; and George Grey, Rossland, B.C., were 11th in one hour 48 minutes 15.9 seconds in a field of 16.

CURLING
Men: The rink of Brad Gushue (St. John's, N.L.) won their 11th draw game 9-1 over Sean Becker of New Zealand, in fourth place with a 5-3 record.
Women: Shannon Kleibrink (Pelly, Sask.) and her rink won their 10th draw match against Italy 11-4 to improve to 5-3 and fourth in the round-robin.

FIGURE SKATING
Ice Dancing: Marie-France Dubreuil, Montreal, and Patrice Lauzon, Boisbriand, Que., placed seventh in the original dance with a score of 54.36 points, and are currently sixth overall (80.59); Megan Wing and Aaron Lowe, both Vancouver, placed 12th in the original (49.17) and stand 12th overall.

HOCKEY
Men: Canada was shut out 2-0 by Finland, but clinched a berth in the quarter-finals following Germany's 3-3 tie against Italy.

SPEEDSKATING
Long Track
Women's 1,000: Cindy Klassen, Winnipeg, won silver medal with a time of 1:16.09; Kristina Groves, Ottawa, fifth (1:16.54); Christine Nesbitt, London, Ont., 14th (1:17.54); Shannon Rempel, Winnipeg, 24th (1:18.35).

Saturday February 18, 2006

TURIN, Italy (CP) ?What Canada Did on Saturday at the Winter Olympics:

ALPINE SKIING
Women? combined: Brigitte Acton, Mont-Tremblant, Que., finished 10th in final rankings with a time of two minutes 55.75 seconds; Emily Brydon, Fernie, B.C., 13th in 2:56.51; Shona Rubens, Calgary, did not finish first run of slalom Friday, and was eliminated.

Men? Super G: Erik Guay, Mont-Tremblant, Que., placed fourth (1:31.08), a tenth of a second behind the bronze medallist; Francois Bourque, New Richmond, Que., eighth (1:31.27); Manuel Osborne-Paradis, North Vancouver, B.C., 20th (1:32.02); John Kucera, Calgary, 22nd (1:32.10).

BIATHLON
Men? 12.5-km pursuit: Robin Clegg, Ottawa, 46th, 40 minutes 30.3 seconds with seven missed targets; David Leoni, Camrose, Alta., 49th (41:07.4, 6).

BOBSLED
Men? Two-Man: Pierre Lueders, Edmonton, and Lascelles Brown, Calgary, are second after two of four runs (1:51.07); Serge Despres, Cocagne, Alta., and David Bissett, Edmonton, 11th (1:52.05) heading into Sunday? final two runs.

CROSS-COUNTRY SKIING
Women? 4x5-km relay: Milaine Theriault, St-Quentin, N.B.; Sara Renner, Canmore, Alta.; Amanda Ammar, Onoway, Alta.; and Beckie Scott, Vermilion, Alta., finished 10th in a field of 17 with a time of 56:49.8.

CURLING
Women: Shannon Kleibrink, Pelly, Sask.; Amy Nixon, Regina; Glenys Bakker, Calgary, and Sandra Jenkins, Fort Saskatchewan, Alta., lost 5-2 to Japan in eighth draw, dropping to 4-3 in preliminary round.
Men: Brad Gushue and Mark Nichols, both St. John?, N.L., Russ Howard, Moncton, N.B., and Jamie Korab, Harbour Grace, N.L., lost their ninth draw match 7-6 to Italy in the extra end, dropping to 4-3.

SKI JUMPING
Men? K120 Individual: Stefan Read, Calgary, finished 30th overall with 188.2 points after the two-jump final (first jump: 26th, 98.8; 30th, second: 30th, 89.4 second); Graeme Gorham of Calgary placed 50th overall (50th, 61.1 on first jump; didn? qualify for the second).

SPEED SKATING
Long Track
Men? 1,000: Jeremy Wotherspoon, Red Deer, Alta., 11th (1:09.76); Francois Olivier Roberge, St-Etienne de Lauzon, Que., 16th (1:10.20); Denny Morrison, Fort St. John, B.C., 19th (1:10.44); Steven Elm, Red Deer, Alta., 29th (11:11.36).

Friday February 17, 2006

TURIN, Italy (AP) -- What Canada did on Friday at the Winter Olympics:
ALPINE SKIING
Women's Combined: Brigitte Acton, Mont-Tremblant, Que., is 13th after the slalom with a combined time of one minute 24.77 seconds for the two runs; Emily Brydon, Fernie, B.C., 23rd (1:26.59); and Shona Rubens of Calgary did not finish the first run and is eliminated. Event concludes with the downhill portion on Saturday.

CROSS-COUNTRY SKIING
Men's 15-km Classical: George Grey, Rossland, B.C., 32nd (40:43.9); Devon Kersher, Sudbury, Ont., 48th (41:42.7); Drew Goldsack, Red Deer, Alta., 54th (42:09.3); and Dan Roycroft, Port Sydney, Ont., 58th (42:39.7) in a field of 99.

CURLING
Women: Shannon Kleibrink's rink won 9-3 over 2002 champion Rhona Martin of Britain to improve to 4-2.
Men: Brad Gushue (4-2) lost 8-7 to Markku Uusipaavalniemi of Finland.

FIGURE SKATING
Ice Dancing: Marie-France Dubreuil, Montreal, and Patrice Lauzon, Boisbriand, Que., placed fourth in the compulsory dance (37.44 points); Megan Wing and Aaron Lowe, both Vancouver, are 12th (31.42) heading into Sunday's original dance element.

HOCKEY
Women: Charline Labonte, Boisbriand, Que., made 17 saves for her second shutout of the tournament and Gillian Apps of Unionville, Ont., added a goal and three assists as Canada downed Finland 6-0 to advance to Monday's gold-medal game.

SKELETON
Men's Singles: Duff Gibson of Calgary, won the gold medal in a combined time of one minute 55.88 seconds for the two runs; Jeff Pain, Calgary, won silver (1:56.14); and Paul Boehm, Calgary, finished fourth (1:57.06 -- 0.26 seconds out of the bronze).

SKI JUMPING
Men's K120 Individual (qualifying): Stefan Read placed 19th with a score of 88.5 points to advance to Saturday's final; Graeme Gorham, 35th (69.4), also advanced; Gregory Baxter, 46th (58.5), and Michael Nell, 49th (48.0), did not qualify. All four are from Calgary.

SNOWBOARDING
Women's Cross: Dominique Maltais, Montreal, won the bronze medal; Maelle Ricker, Whistler, B.C., did not finish the final and placed fourth in the event; Erin Simmons, West Vancouver, B.C., placed 17th in qualifying (1:32.74), failed to advance; Dominique Vallee, Whistler, 19th (1:33.57), did not qualify.

Thursday February 16, 2006

TURIN, Italy (AP) -- What Canada did on Thursday at the Winter Olympics:

BIATHLON
Women's 7.5-km: Zina Kocher, Red Deer, Alta., finished 52nd in 26:11.1; Sandra Keith, Calgary, 66th in 26:20.7; Martine Albert, Rimouski, Que., 73rd in 27:04.4; Marie Pierre Parent, St-Paul de Joliette, Que., 77th in 27:31.1 in a field of 83.

CROSS-COUNTRY SKIING
Women's 10-km classical: Sara Renner, Canmore, Alta., was eighth in 28:33.0; Milaine Theriault, St-Quentin, N.B., 46th in 31:30.4; Amanda Ammar, Onoway, Alta., 54th in 31:51.7; Beckie Scott, Vermilion, Alta., did not finish.

CURLING
Women: Canadian skip Shannon Kleibrink lost 6-5 to Switzerland in the fifth draw, then beat Norway 10-8 to move to 3-2.
Men: Canadian skip Brad Gushue won 6-5 over Norway, raising record to 4-1 and a first-place tie with Britain in round-robin portion of tournament.

HOCKEY
Men: Canada defeated Germany 5-1 to move record to 2-0 in preliminary round.

FIGURE SKATING
Men's singles: Jeffrey Buttle, Sudbury, Ont., won bronze medal with 227.59 points; Shawn Sawyer, Edmunston, N.B., finished 12th with 190.83; Emanuel Sandhu, Richmond Hill, Ont., 13th in 190.24.

SKELETON
Women's singles: Mellisa Hollingsworth-Richards, Eckville, Alta., won bronze medal with a time of 2:01.41; Lindsay Alcock, Calgary, 10th in 2:02.85.

SNOWBOARDING
Men's snowboard cross: Jasey-Jay Anderson, Mont-Tremblant, Que., fifth overall; Francois Boivin, Jonquiere, Que., 10th overall.

SPEEDSKATING
Long Track
Women's team pursuit: Shannon Rempel, Winnipeg, Kristina Groves, Ottawa, Cindy Klassen, Winnpeg, Clara Hughes, Winnipeg and Christine Nesbitt, London, Ont., won silver medal.
Men's team pursuit: Jason Parker of Yorkton, Sask., Arne Dankers, Calgary, Steven Elm, Red Deer, Alta., Justin Warsylewicz, Regina and Denny Morrison, Fort St. John, B.C., won silver medal.

Wednesday February 15, 2006


TURIN, Italy (AP) -- What Canada did on Wednesday at the Winter Olympics:

ALPINE SKIING
Women's downhill: Emily Brydon, Fernie, B.C., was 20th in one minute 58.97 seconds; Kelly VanderBeek, Kitchener, Ont., 24th in 1:59.63; Shona Tubens, Canmore, Alta., 26th in 2:00.30, and Sherry Lawrence, Calgary, 27th in 2:00.47 in a field of 44.

CURLING
Men: Skip Brad Gushie, third Mark Nichols, second Russ Howard and lead Jamie Korab defeated Britain 9-5 in a fourth-round morning draw, then beat Switzerland 7-5 in fifth to raise record to 3-1.
Women: Canada did not play.

FREESTYLE SKIING
Men's moguls: Marc-Andre Moreau, Chambly, Que., finished fourth with 25.62 points, just missing bronze medal, Toby Dawson of U.S. who had 26.30; Alexander Bilodeau, Rossmere, Que., 11th with 23.42 points; and Chris Wong, Prince George, V.X., 14th, 22.88.

HOCKEY
Men: Canada, on two-goal performance by Jarome Iginla, beat Italy 7-2 in first game of preliminary round.

LUGE
Men's doubles: Chris and Mike Moffat, Calgary, were ninth in final, with a time of 1:35.541; Grant Albrecht, Red Deer, Alta., and Eric Pothier, Airdrie, Alta., finished 10th in 1:35.561.

SPEEDSKATING
Short Track
Women's 500 metres: Anouk Leblanc-Boucher, Prevost, Que., won bronze medal with a time of 44.759; Kalyna Roberge, St-Etienne de Lauzon, Que., won B final in 46.605; Alanna Krause, Abbotsford, B.C., finished third in heat with a time of 45.172, eliminated.
Men's 1,000 metres: Francois-Louis Tremblay, Alma, Que., won heat in 1:28.925, advanced to next round; Eric Bedard, Ste-Thecle, Que., won heat in 1:28,274, advanced.
Men's 5,000-metre relay: Tremblay, Bedard, Charles Hamlin, Sainte-Julie, Que., and Jonathan Guilmette, Joliette, Que., won qualifying heat in 6:57.00; advanced.

Long Track
Women's team pursuit: Kristina Grove, Ottawa; Cindy Klassen, Winnipeg, and Christine Nesbitt, London, Ont., won quarter-final race against U.S., qualified for next round.
Men's team pursuit: Denny Morrison, Fort St. John, B.C, Justin Warsylowicz, Regina, and Jason Parker, Winnipeg, won quarter-final match against Japan, advanced to next round.

Tuesday February 14, 2006

TURIN, Italy (CP) -- What Canada did Tuesday at the Winter Olympics:


ALPINE SKIING
At Sestriere Men's Combined: John Kucera of Calgary placed 17th overall with a cumulative time of three minutes 13.26 seconds for the downhill and two slalom runs; Francois Bourque, New Richmond, B.C., finished 21st (3:14.25 -- had the ninth-best time in both the downhill and first slalom); Manuel Osborne-Paradis of North Vancouver, B.C., had the eighth-best time in the downhill (one minute 39.69 seconds -- 1.33 seconds behind the leader), and was 35th in the first slalom run (50.11), but did not start the second slalom; Ryan Semple, Mont-Tremblant, Que., was 35th (1:41.65) in the downhill and failed to complete his first run in the slalom.

BIATHLON
Men's 10-kilometre Sprint: David Leoni of Camrose, Alta., placed 43rd in a time of 28 minutes 50.4 seconds with one missed target; Robin Clegg, Ottawa, 52nd (29:12.4, 3); 61. Jean Philippe LeGuellec, Shannon, Que., 61st (29:32.3, 2).

CROSS-COUNTRY SKIING
Women's Team Sprint: Sara Renner, Canmore, Alta., and Beckie Scott, Vermilion, Alta, won the silver medal in 16 minutes 37.5 seconds.
Men's Team Sprint: Devon Kershaw, Sudbury, Ont., and George Grey, Rossland, B.C., were sixth in their heat (17:31.2) and failed to advance.

CURLING
Women: Shannon Kleibrink, Pelly, Sask., defeated Casse Johnson of the U.S. 11-5 in the early draw and scored a point in the 10th end to edge Ludmila Privivkova of Russia 6-5 in the evening. Canada is in a three-way tie for second place at 2-1.
Men: Brad Gushue, St. John's, watched Sweden score two in the 10th end, then allowed Peja Lindholm to steal one in the extra end as Canada lost 8-7 to even their record at 1-1.

FIGURE SKATING
Men: Jeffrey Buttle of Sudbury, Ont., fell on his triple Axel attempt and wobbled on landing another jump to place sixth in the short program with 73.29 points; Emanuel Sandhu, Richmond Hill, Ont., is seventh (69.75); Shawn Sawyer, Edmunston, N.B., 12th (67.20) heading into Thursday's free skate final.

HOCKEY
Women: Canada defeated Sweden 8-1 to complete the preliminary round 3-0 and will meet Finland in a semifinal on Friday.

LUGE
Women's Singles: Regan Lauscher, Red Deer, Alta., placed 10th overall following the fourth (and final) run with a combined time of three minutes 9.643 seconds; Alex Gough, Calgary, 20th (3:14.115); Meaghan Simister of Calgary, who entered the day in 20th place, was eliminated after crashing on the bottom part of the course during her third run.

SPEEDSKATING
At Turin Long Track
Women's 500: Shannon Rempel, Winnipeg, placed 16th overall following the two races with a combined time of one minute 18.85 seconds; Kerry Simpson of Melville, Sask., was 21st (1:19.34); Krisy Myers, Lloydminster, Sask., 22nd (1:19.43); and Kim Weger, Regina, 26th (1:19.99).

Monday February 13, 2006

BIATHLON
Women's 15-kilometre: Zina Kocher, Red Deer, Alta., placed 28th in 54 minutes 18.8 seconds with three missed targets; Sandra Keith, Calgary, 44th, 55:56.3 (2); Martine Albert, Rimouski, Que., 66th, 59:52.1; Marie Pierre Parent, Joliette, Que., 78th, 1:02:57.1 (4).

CURLING
Men: Brad Gushue, St. John's, had a bye for the early draw and had to wait until the evening to open their tournament with a 10-5 victory over Andy Kapp of Germany.

Women: Shannon Kleibrink, Pelly, Sask., lost her opening-draw match 7-5 to Anette Norberg of Sweden.
FIGURE SKATING
Pairs: Jessica Dube, Saint-Cyrille-de-Wendover, Que., and Bryce Davison, Cambridge, Ont., placed 10th in the free skate and finished 10th overall for the competition. Valerie Marcoux, Gatineau, Que., and Craig Buntin, Kelowna, B.C., were finished 11th in both the free skate and overall standings.

HOCKEY
Women: Canada, although they did not play on Monday, clinched a berth in the semifinals following Sweden's 11-0 win over Italy. Canada completes their preliminary round against Sweden on Wednesday, with the winner earning first place in Group A.

LUGE
Women's Singles: Regan Lauscher of Red Deer, Alta., is in 10th place following the second run with a combined time of one minute 35.002 seconds; Meaghan Simister, Calgary, 20th (1:37.267); and Alex Gough, Calgary, is 23rd (1:38.188) heading into the final two runs of the event on Tuesday.

SNOWBOARDING
Women's Halfpipe: Sarah Conrad, Dartmouth, N.S., 15th (19.4 points first run, 33.5 second run), 33.5 points; Dominique Vallee, Whistler, B.C., 21st (31.5, 24.5), 24.5; Maelle Ricker, Whistler, B.C., 23rd (25.9, 23.2), 23.2.; Mercedes Nicoll, Whistler, B.C., 27th, (33.0, 17.5), 17.5. All failed to qualify for final.

SPEEDSKATING
Men's 500 metres: Michael Ireland of Winnipeg finished seventh overall with a combined time after two races of one minute 10.88 seconds, missing the bronze medal by 0.45 seconds; Jeremy Wotherspoon, Red Deer, Alta., placed ninth (1:11.05); Vincent Labrie, Quebec City, 29th (1:12.43); and Brock Miron of Cornwall, Ont., was 30th (1:12.54).

Sunday February 12, 2006

ALPINE SKIING
Men's downhill: Manuel Osborne-Paradis, North Vancouver, B.C., 13th in final in one minute 50.45 seconds; Francois Bourque, New Richmond, Que., placed 16th in 1:50.70; John Kucera, Calgary, was 27th in 1:51.55 out of a field of 55.

CROSS-COUNTRY SKIING
Women's 15-km Pursuit: Beckie Scott, Vermilion, Alta., finished sixth in 43 minutes 20.6 seconds; Sara Renner, Canmore, Alta., was 16th in 44:30.9; Milaine Theriault, St-Quentin, N.B., placed 54th in 48:38.9; Chandra Crawford, Canmore, was 60th out of a field of 67.

Men's 30-km Pursuit: George Gray, Rossland, B.C., was 26th in 1:19:08.9; Dan Roycroft, Port Sydney, B.C., was 39th in 1:20:53.3; Drew Goldsack, Red Deer, Alta., wass 57th in 1:24:14.3; Chris Jeffries, Chelsea, Que., finished 62nd in 1:26:17.0 in a field of 76.

HOCKEY
Women; Canada defeated Russia 12-0 on three goals by Meghan Agosta.

LUGE
Men's Singles: Jeff Christie, Vancouver, finished 14th in final with a time of 3:28.361 for four runs; Samuel Edney, Calgary, was 19th in 3:29.857; Ian Cockerline, Calgary, did not finished, crash, in a field of 36.

SKI JUMPING
Men's 90K Individual: Stefan Reid, Calgary, was 42nd in first series of jumps, finishing with 105.0 points, failed to qualify.

SNOWBOARDING
Men's Half-Pipe: Crispin Lipscomb, Ottawa, finished 11th in final ranking with 33.5 points after qualifying 12th in second run with 37.9 points; Brad Martin, Ancaster, Ont., was 16th overall with 34.7 points; Hugo Lemay, Beaport, Que., placed 18th overall with 34.1 points; Justin Lamoureux, Georgeville, Que., was 21st with 31.5 points.

SPEEDSKATING
Long Track
Women's 3,000 metres: Cindy Klassen, Winnipeg, won bronze medal, finishing third in a time of 4:04.37; Kristine Grove, Ottawa, was eighth in 4:09.03; Clara Hughes, Winnipeg, placed ninth in 4:09.17 in a field of 28.

Saturday February 11, 2006

BIATHLON
Men's 20-kilometres: Robin Clegg, Ottawa, placed 36th in a field of 88, while Jean Philippe LeGuellec of Shannon, Que., and David Leoni, Camrose, Alta., were 48th and 65th, respectively.

FIGURE SKATING
Pairs: Valerie Marcoux of Gatineau, Que., and Craig Buntin, Kelowna, B.C., placed 10th in the short program, while Jessica Dube of Saint-Cyrille-de-Wendover, Que., and Bryce Davison, Cambridge, Ont. were 11th.

FREESTYLE SKIING
Women's Moguls: Jennifer Heil of Spruce Grove, Alta., captured Canada's first podium finish of the games by winning the gold medal. She ranked first after the preliminary round with a score of 26.67 points and posted a mark of 26.50 in the final.

Kristi Richards, Summerland, B.C., was eighth in the preliminaries (23.76) and moved up to seventh in the final (23.30), while Audrey Robichaud of Val-Belair, Que., finished eighth in the final (23.10) after being 12th in qualifying (22.73). Stephanie St-Pierre, Victoriaville, Que., was 12th in the final (22.52), moving up five positions from her qualifying spot (17th, 22.15).

HOCKEY
Women: Caroline Ouellette and Hayley Wickenheiser each scored three goals and Cherie Piper contributed six assists as the defending gold-medallists crushed Italy 16-0 in their preliminary-round opener.

LUGE
Men's Singles: following the second of four runs, Ian Cockerline of Calgary was 13th overall with a combined time of one minute 44.397 seconds, while Jeff Christie, Vancouver, was one spot behind (1:44.409). Samuel Edney, Calgary, stands 22nd (1:45.186) heading into Sunday's final pair of runs.

NORDIC COMBINED
Men: Jason Myslicki of Calgary finished 4lst overall out of 50 competitors (32nd in K90 jumping; 46th in the 15-kilometre cross-country ski race); and Max Thompson, also of Calgary, placed 46th overall (46th in jumping; 40th in 15-km).

SKI JUMPING
Men's K90 -- Stefan Read of Calgary advances to the final round after posting am overall score of 114.5 points in qualifying to tie for 21st place. The other three Canadians, all from Calgary, failed to qualify for the final -- Gregory Baxter placed 41st (100.0); Graeme Gorham tied for 42nd (97.5), and Michael Nell finished 50th overall (83.5) in the field of 54 competitors.

SPEEDSKATING
Men's 5,000 (long track): Arne Dankers of Calgary, placed fifth in the event in a time of six minutes 21.26 seconds, 3.01 seconds out of a bronze medal. Stephen Elm, Red Deer, was 22nd (6:41.53), while Justin Warsylewicz, Regina, finished 24th (6:43.74) in a field of 28.