World juniors: Schedule, stats

Canada's Brayden Schenn reacts after being defeated by Russia in the gold medal game at the IIHF...

Canada's Brayden Schenn reacts after being defeated by Russia in the gold medal game at the IIHF World Junior Hockey Championships in Buffalo, New York, January 5, 2011. (REUTERS/Mark Blinch)

QMI Agency

, Last Updated: 11:07 AM ET

Schedule - 2012 World Junior Selection Camp

Sunday, December 11, 2011

5pm RED - WHITE Winsport - Rink A Calgary

Monday, December 12, 2011

5pm RED - WHITE Winsport - Rink A Calgary

Tuesday, December 13, 2011

7pm CANADA - CIS ALL STARS Winsport - Rink A Calgary

Schedule - 2012 World Junior Pre Tournament

Monday, December 19, 2011

7pm CANADA - FINLAND Saddledome Calgary

Tuesday, December 20, 2011

7pm USA - RUSSIA ENMAX Centrium Red Deer

7pm CZECH - LATVIA Okotoks Centennial Centre Okotoks

7:30pm SWEDEN - DENMARK Olds Sportsplex Olds

Wednesday, December 21, 2011

7pm SLOVAKIA - FINLAND Winsport Canada Calgary

7:30pm USA - SWITZERLAND Edgeworth Centre Camrose

Thursday, December 22, 2011

7pm CANADA - SWITZERLAND ENMAX Centrium Red Deer

7pm LATVIA - DENMARK Centennial Regional Arena Brooks

7pm RUSSIA - CZECH ENMAX Centre Lethbridge

Friday, December 23, 2011

7pm USA - SLOVAKIA Centennial Place Three Hills

7:30 CANADA - SWEDEN Rexall Place Edmonton

Schedule - 2012 IIHF World Junior Championship

Monday, December 26, 2011

Game # Time Game Group Venue Location

1 1:30pm CANADA - FINLAND B Rexall Place Edmonton

2 3:30pm SWEDEN - LATVIA A Saddledome Calgary

3 6pm USA - DENMARK B Rexall Place Edmonton

4 8pm RUSSIA - SWITZERLAND A Saddledome Calgary

Tuesday, December 27, 2011

5 6pm DENMARK - CZECH B Rexall Place Edmonton

6 8pm LATVIA - SLOVAKIA A Saddledome Calgary

Wednesday, December 28, 2011

7 1:30pm FINLAND - USA B Rexall Place Edmonton

8 3:30pm SWITZERLAND - SWEDENA Saddledome Calgary

9 6pm CZECH - CANADA B Rexall Place Edmonton

10 8pm SLOVAKIA - RUSSIA A Saddledome Calgary

Thursday, December 29, 2011

11 6pm CANADA - DENMARK B Rexall Place Edmonton

12 8pm RUSSIA - LATVIA A Saddledome Calgary

Friday, December 30, 2011

13 1:30 CZECH - USA B Rexall Place Edmonton

14 3:30 SLOVAKIA - SWEDEN A Saddledome Calgary

15 6pm DENMARK -FINLAND B Rexall Place Edmonton

16 8pm LATVIA - SWITZERLAND A Saddledome Calgary

Saturday, December 31, 2011

17 2pm FINLAND - CZECH B Rexall Place Edmonton

18 4pm SWITZERLAND - SLOVAKIA A Saddledome Calgary

19 6pm USA - CANADA B Rexall Place Edmonton

20 8pm SWEDEN - RUSSIA A Saddledome Calgary

Monday, January 2, 2012

21 11am 4A - 5B Relegation Saddledome Calgary

22 3pm 2A - 3B Quarter- final Saddledome Calgary

23 7pm 2B - 3A Quarter- final Saddledome Calgary

Tuesday, January 3, 2012

24 11am 4B - 5A Relegation Saddledome Calgary

25 3pm 1B - W (G22) Semifinal Saddledome Calgary

26 7pm 1A - W (G23) Semifinal Saddledome Calgary

Wednesday, January 4, 2012

27 11am 5A - 5B Relegation Saddledome Calgary

28 3pm 4A - 4B Relegation Saddledome Calgary

29 7pm L(G22) - L (G23) 5th Place Saddledome Calgary

Thursday, January 5, 2012

30 1:30pm L(G25) - L(G26) Bronze Saddledome Calgary

31 6pm W(G25) - W(G26) Gold Saddledome Calgary

——

HISTORY OF MEDAL WINNERS

YEAR GOLD SILVER BRONZE HOST CITY HOST COUNTRY

2011 Russia Canada USA Buffalo, USA

2010 USA Canada Sweden Saskatoon and Regina, Canada

2009 Canada Sweden Russia Ottawa, Canada

2008 Canada Sweden Russia Pardubice and Liberec, Czech Republic

2007 Canada Russia USA Leksand and Mora, Sweden

2006 Canada Russia Finland Vancouver, Canada

2005 Canada Russia Czech Republic Grand Forks and Thief River Falls, USA

2004 USA Canada Finland Helsinki and Hameenlinna, Finland

2003 Russia Canada Finland Halifax, Canada

2002 Russia Canada Finland Pardubice and Hradec Kralove, Czech Republic

2001 Czech Republic Finland Canada Moscow and Podolsk, Russia

2000 Czech Republic Russia Canada Skelleftea and Umea, Sweden

1999 Russia Canada Slovakia Winnipeg, Canada

1998 Finland Russia Switzerland Helsinki and Hameenlinna, Finland

1997 Canada USA Russia Geneva and Morges, Switzerland

1996 Canada Sweden Russia Boston, USA

In 1996 Format changed from round robin format to round robin plus playoff format

1995 Canada Russia Sweden Red Deer, Canada

1994 Canada Sweden Russia Ostrava and Frydek - Mistek, Czech Republic

1993 Canada Sweden Czechoslovakia Gavle, Sweden

1992 Soviet Union Sweden USA Fussen and Kaufbeuren, Germany

1991 Canada Soviet Union Czechoslovakia Saskatoon, Canada

1990 Canada Soviet Union Czechoslovakia Helsinki and Turku, Finland

1989 Soviet Union Sweden Czechosovakia Anchorage, USA

1988 Canada Soviet Union Finland Moscow, Soviet Union

1987 Finland Czechoslovakia Sweden Piestany, Czechoslovakia

1986 Soviet Union Canada USA Hamilton, Canada

1985 Canada Czechoslovakia Soviet Union Helsinki and Turku, Finland

1984 Soviet Union Finland Czechoslovakia Norrkoping and Nykopng, Sweden

1983 Soviet Union Czechoslovakia Canada Leningrad, Soviet Union

1982 Canada Czechoslovakia Finland Minnesota, USA

1981 Sweden Finland Soviet Union Fussen, Germany

1980 Soviet Union Finland Sweden Helsinki, Finland

1979 Soviet Union Czechoslovakia Sweden Karlstad and Karlskoga, Sweden

1978 Soviet Union Sweden Canada Montreal, Canada

1977 Soviet Union Canada Czechoslovakia Banska Bystrica and Zvolen, Czechoslovakia

——

TEAMS BY YEAR

TEAM CANADA

YEAR LOCATION PLACEMENT

2011 Buffalo, USA Silver Medal

2010 Saskatoon, Canada Silver Medal

2009 Ottawa, Canada Gold Medal

2008 Pardubice and Liberec, Czech Republic Gold Medal

2007 Leksand and Mora, Sweden Gold Medal

2006 Vancouver, Canada Gold Medal

2005 Grand Forks, USA Gold Medal

2004 Helsinki, Finland Silver Medal

2003 Halifax, Canada Silver Medal

2002 Pardubice and Hradec Kralove, Czech Republic Silver Medal

2001 Moscow and Podolsk, Russia Bronze Medal

2000 Skelleftea and Umea, Sweden Bronze Medal

1999 Winnipeg, Canada Silver Medal

1998 Helsinki and Hameenlinna, Finland 8th

1997 Geneva and Morges, Switzerland Gold Medal

1996 Boston, USA Gold Medal

1995 Red Deer, Canada Gold Medal

1994 Ostrava and Frydek - Mistek, Czech Republic Gold Medal

1993 Gavle, Sweden Gold Medal

1992 Fussen and Kaufbeuren, Germany 6th

1991 Saskatoon, Canada Gold Medal

1990 Helsinki and Turku, Finland Gold Medal

1989 Anchorage, USA 4th

1988 Moscow, Soviet Union Gold Medal

1987 Piestany, Czechoslovakia Ejected from tournament

1986 Hamilton, Canada Silver Medal

1985 Helsinki and Turku, Finland Gold Medal

1984 Norrkoping and Nykopng, Sweden 4th

1983 Leningrad, Soviet Union Bronze Medal

1982 Minnesota, USA Gold Medal

1981 Fussen, Germany 7th

1980 Helsinki, Finland 5th

1979 Karlstad and Karlskoga, Sweden 5th

1978 Montreal, Canada Bronze Medal

1977 Banska Bystrica and Zvolen, Czechoslovakia Silver Medal

TEAM USA

YEAR LOCATION PLACEMENT

2011 Buffalo, USA Bronze Medal

2010 Saskatoon, Canada Gold Medal

2009 Ottawa, Canada 5th

2008 Pardubice and Liberec, Czech Republic 4th

2007 Leksand and Mora, Sweden Bronze Medal

2006 Vancouver, Canada 4th

2005 Grand Forks, USA 4th

2004 Helsinki, Finland Gold Medal

2003 Halifax, Canada 4th

2002 Pardubice and Hradec Kralove, Czech Republic 5th

2001 Moscow and Podolsk, Russia 5th

2000 Skelleftea and Umea, Sweden 4th

1999 Winnipeg, Canada 8th

1998 Helsinki and Hameenlinna, Finland 5th

1997 Geneva and Morges, Switzerland Silver Medal

1996 Boston, USA 5th

1995 Red Deer, Canada 5th

1994 Ostrava and Frydek - Mistek, Czech Republic 6th

1993 Gavle, Sweden 4th

1992 Fussen and Kaufbeuren, Germany Bronze Medal

1991 Saskatoon, Canada 4th

1990 Helsinki and Turku, Finland 7th

1989 Anchorage, USA 5th

1988 Moscow, Soviet Union 6th

1987 Piestany, Czechoslovakia 4th

1986 Hamilton, Canada Bronze Medal

1985 Helsinki and Turku, Finland 6th

1984 Norrkoping and Nykopng, Sweden 6th

1983 Leningrad, Soviet Union 5th

1982 Minnesota, USA 6th

1981 Fussen, Germany 6th

1980 Helsinki, Finland 7th

1979 Karlstad and Karlskoga, Sweden 6th

1978 Montreal, Canada 5th

1977 Banska Bystrica and Zvolen, Czechoslovakia 7th

TEAM RUSSIA (FORMERLY SOVIET UNION

YEAR LOCATION PLACEMENT

2011 Buffalo, USA Gold Medal

2010 Saskatoon, Canada 6th

2009 Ottawa, Canada Bronze Medal

2008 Pardubice and Liberec, Czech Republic Bronze Medal

2007 Leksand and Mora, Sweden Silver Medal

2006 Vancouver, Canada Silver Medal

2005 Grand Forks, USA Silver Medal

2004 Helsinki, Finland 5th

2003 Halifax, Canada Gold Medal

2002 Pardubice and Hradec Kralove, Czech Republic Gold Medal

2001 Moscow and Podolsk, Russia 7th

2000 Skelleftea and Umea, Sweden Silver Medal

1999 Winnipeg, Canada Gold Medal

1998 Helsinki and Hameenlinna, Finland Silver Medal

1997 Geneva and Morges, Switzerland Bronze Medal

1996 Boston, USA Bronze Medal

1995 Red Deer, Canada Silver Medal

1994 Ostrava and Frydek - Mistek, Czech Republic Bronze Medal

1993 Gavle, Sweden 6th

1992 Fussen and Kaufbeuren, Germany Gold Medal

1991 Saskatoon, Canada Silver Medal

1990 Helsinki and Turku, Finland Silver Medal

1989 Anchorage, USA Gold Medal

1988 Moscow, Soviet Union Silver Medal

1987 Piestany, Czechoslovakia Ejected from tournament

1986 Hamilton, Canada Gold Medal

1985 Helsinki and Turku, Finland Bronze Medal

1984 Norrkoping and Nykopng, Sweden Gold Medal

1983 Leningrad, Soviet Union Gold Medal

1982 Minnesota, USA 5th

1981 Fussen, Germany Bronze Medal

1980 Helsinki, Finland Gold Medal

1979 Karlstad and Karlskoga, Sweden Gold Medal

1978 Montreal, Canada Gold Medal

1977 Banska Bystrica and Zvolen, Czechoslovakia Gold Medal

TEAM SWEDEN

YEAR LOCATION PLACEMENT

2011 Buffalo, USA 4th

2010 Saskatoon, Canada Bronze Medal

2009 Ottawa, Canada Silver Medal

2008 Pardubice and Liberec, Czech Republic Silver Medal

2007 Leksand and Mora, Sweden 4th

2006 Vancouver, Canada 5th

2005 Grand Forks, USA 6th

2004 Helsinki, Finland 5th

2003 Halifax, Canada 8th

2002 Pardubice and Hradec Kralove, Czech Republic 6th

2001 Moscow and Podolsk, Russia 4th

2000 Skelleftea and Umea, Sweden 5th

1999 Winnipeg, Canada 4th

1998 Helsinki and Hameenlinna, Finland 6th

1997 Geneva and Morges, Switzerland 8th

1996 Boston, USA Silver Medal

1995 Red Deer, Canada Bronze Medal

1994 Ostrava and Frydek - Mistek, Czech Republic Silver Medal

1993 Gavle, Sweden Silver Medal

1992 Fussen and Kaufbeuren, Germany Silver Medal

1991 Saskatoon, Canada 6th

1990 Helsinki and Turku, Finland 5th

1989 Anchorage, USA Silver Medal

1988 Moscow, Soviet Union 5th

1987 Piestany, Czechoslovakia Bronze Medal

1986 Hamilton, Canada 5th

1985 Helsinki and Turku, Finland 5th

1984 Norrkoping and Nykopng, Sweden 5th

1983 Leningrad, Soviet Union 4th

1982 Minnesota, USA 5th

1981 Fussen, Germany Gold Medal

1980 Helsinki, Finland Bronze Medal

1979 Karlstad and Karlskoga, Sweden Bronze Medal

1978 Montreal, Canada Silver Medal

1977 Banska Bystrica and Zvolen, Czechoslovakia 5th

TEAM FINLAND

YEAR LOCATION PLACEMENT

2011 Buffalo, USA 6th

2010 Saskatoon, Canada 5th

2009 Ottawa, Canada 7th

2008 Pardubice and Liberec, Czech Republic 6th

2007 Leksand and Mora, Sweden 6th

2006 Vancouver, Canada Bronze Medal

2005 Grand Forks, USA 5th

2004 Helsinki, Finland Bronze Medal

2003 Halifax, Canada Bronze Medal

2002 Pardubice and Hradec Kralove, Czech Republic Bronze Medal

2001 Moscow and Podolsk, Russia Silver Medal

2000 Skelleftea and Umea, Sweden 7th

1999 Winnipeg, Canada 5th

1998 Helsinki and Hameenlinna, Finland Gold Medal

1997 Geneva and Morges, Switzerland 5th

1996 Boston, USA 6th

1995 Red Deer, Canada 4th

1994 Ostrava and Frydek - Mistek, Czech Republic 4th

1993 Gavle, Sweden 5th

1992 Fussen and Kaufbeuren, Germany 4th

1991 Saskatoon, Canada 5th

1990 Helsinki and Turku, Finland 4th

1989 Anchorage, USA 6th

1988 Moscow, Soviet Union Bronze Medal

1987 Piestany, Czechoslovakia Gold Medal

1986 Hamilton, Canada 6th

1985 Helsinki and Turku, Finland 4th

1984 Norrkoping and Nykopng, Sweden Silver Medal

1983 Leningrad, Soviet Union 6th

1982 Minnesota, USA Bronze Medal

1981 Fussen, Germany Silver Medal

1980 Helsinki, Finland Silver Medal

1979 Karlstad and Karlskoga, Sweden 4th

1978 Montreal, Canada 6th

1977 Banska Bystrica and Zvolen, Czechoslovakia 4th

TEAM CZECH REPUBLIC (FORMERLY CZECHOSLOVAKIA)

YEAR LOCATION PLACEMENT

2011 Buffalo, USA 7th

2010 Saskatoon, Canada 7th

2009 Ottawa, Canada 6th

2008 Pardubice and Liberec, Czech Republic 5th

2007 Leksand and Mora, Sweden 5th

2006 Vancouver, Canada 6th

2005 Grand Forks, USA Bronze Medal

2004 Helsinki, Finland 4th

2003 Halifax, Canada 6th

2002 Pardubice and Hradec Kralove, Czech Republic 7th

2001 Moscow and Podolsk, Russia Gold Medal

2000 Skelleftea and Umea, Sweden Gold Medal

1999 Winnipeg, Canada 7th

1998 Helsinki and Hameenlinna, Finland 4th

1997 Geneva and Morges, Switzerland 4th

1996 Boston, USA 4th

1995 Red Deer, Canada 6th

1994 Ostrava and Frydek - Mistek, Czech Republic 5th

1993 Gavle, Sweden Bronze Medal

1992 Fussen and Kaufbeuren, Germany 5th

1991 Saskatoon, Canada Bronze Medal

1990 Helsinki and Turku, Finland Bronze Medal

1989 Anchorage, USA Bronze Medal

1988 Moscow, Soviet Union 4th

1987 Piestany, Czechoslovakia Silver Medal

1986 Hamilton, Canada 4th

1985 Helsinki and Turku, Finland Silver Medal

1984 Norrkoping and Nykopng, Sweden Bronze Medal

1983 Leningrad, Soviet Union Silver Medal

1982 Minnesota, USA Silver Medal

1981 Fussen, Germany 4th

1980 Helsinki, Finland 4th

1979 Karlstad and Karlskoga, Sweden Silver Medal

1978 Montreal, Canada 4th

1977 Banska Bystrica and Zvolen, Czechoslovakia Bronze Medal

TEAM SWITZERLAND

YEAR LOCATION PLACEMENT

2011 Buffalo, USA 5th

2010 Saskatoon, Canada 4th

2009 Ottawa, Canada 11th

2008 Pardubice and Liberec, Czech Republic 9th

2007 Leksand and Mora, Sweden 7th

2006 Vancouver, Canada 8th

2005 Grand Forks, USA 8th

2004 Helsinki, Finland 8th

2003 Halifax, Canada 7th

2002 Pardubice and Hradec Kralove, Czech Republic 4th

2001 Moscow and Podolsk, Russia 6th

2000 Skelleftea and Umea, Sweden 6th

1999 Winnipeg, Canada 9th

1998 Helsinki and Hameenlinna, Finland Bronze Medal

1997 Geneva and Morges, Switzerland 7th

1996 Boston, USA 9th

1995 Red Deer, Canada 9th

1994 Ostrava and Frydek - Mistek, Czech Republic 8th

1993 Gavle, Sweden 9th

1992 Fussen and Kaufbeuren, Germany 8th

1991 Saskatoon, Canada 7th

1990 Helsinki and Turku, Finland 9th

1989 Anchorage, USA 10th

1988 Moscow, Soviet Union 11th

1987 Piestany, Czechoslovakia 6th

1986 Hamilton, Canada 7th

1985 Helsinki and Turku, Finland 9th

1984 Norrkoping and Nykopng, Sweden 8th

1983 Leningrad, Soviet Union 9th

1982 Minnesota, USA 8th

1981 Fussen, Germany 9th

1980 Helsinki, Finland 8th

1979 Karlstad and Karlskoga, Sweden 9th

1978 Montreal, Canada 8th

1977 Banska Bystrica and Zvolen, Czechoslovakia Did not play

TEAM SLOVAKIA

YEAR LOCATION PLACEMENT

2011 Buffalo, USA 8th

2010 Saskatoon, Canada 8th

2009 Ottawa, Canada 4th

2008 Pardubice and Liberec, Czech Republic 7th

2007 Leksand and Mora, Sweden 8th

2006 Vancouver, Canada 8th

2005 Grand Forks, USA 7th

2004 Helsinki, Finland 6th

2003 Halifax, Canada 5th

2002 Pardubice and Hradec Kralove, Czech Republic 8th

2001 Moscow and Podolsk, Russia 8th

2000 Skelleftea and Umea, Sweden 9th

1999 Winnipeg, Canada Bronze Medal

1998 Helsinki and Hameenlinna, Finland 9th

1997 Geneva and Morges, Switzerland 6th

1996 Boston, USA 7th

1995 Red Deer, Canada Won Pool B

1994 Ostrava and Frydek - Mistek, Czech Republic Won Pool C

Part of Czechoslovakia before 1994

TEAM LATVIA

YEAR LOCATION PLACEMENT

2011 Buffalo, USA Won Division I - Group A - Promoted

2010 Saskatoon, Canada 9th - Relegated

2009 Ottawa, Canada 8th

2008 Pardubice and Liberec, Czech Republic Won Division I - Group B - Promoted

2007 Leksand and Mora, Sweden 2nd place - Division I - Group A

2006 Vancouver, Canada 9th - Relegated

2005 Grand Forks, USA Won Division I - Group A - Promoted

2004 Helsinki, Finland 4th place - Division I - Group A

2003 Halifax, Canada 4th place - Division I - Group B

2002 Pardubice and Hradec Kralove, Czech Republic 2nd place - Division II - Group A - Promoted

2001 Moscow and Podolsk, Russia 8th place - Division I - Relegated

2000 Skelleftea and Umea, Sweden 7th place - Pool B

1999 Winnipeg, Canada 5th place - Pool B

1998 Helsinki and Hameenlinna, Finland 4th place - Pool B

1997 Geneva and Morges, Switzerland 2nd place - Pool B

1996 Boston, USA 2nd place - Pool B

1995 Red Deer, Canada Won Pool C - Promoted

1994 Ostrava and Frydek - Mistek, Czech Republic 2nd place - Pool C

1993 Gavle, Sweden Failed to qualify for Pool C

1992 Fussen and Kaufbeuren, Germany Did not compete

1991 Saskatoon, Canada Did not compete

Latvia was occupied by the Soviet Union prior to 1991

TEAM DENMARK

YEAR LOCATION PLACEMENT

2011 Buffalo, USA Won Division I - Group B - Promoted

2010 Saskatoon, Canada 2nd place - Division I - Group A

2009 Ottawa, Canada 2nd place - Division I - Group B

2008 Pardubice and Liberec, Czech Republic 10th - Relegated

2007 Leksand and Mora, Sweden Won Division I - Group A - Promoted

2006 Vancouver, Canada 2nd place - Division I - Group A

2005 Grand Forks, USA 3rd place - Division I - Group B

2004 Helsinki, Finland 2nd place - Division I - Group A

2003 Halifax, Canada 5th place - Division I - Group B

2002 Pardubice and Hradec Kralove, Czech Republic Won Division II - Group A - Promoted

2001 Moscow and Podolsk, Russia 4th place - Division II

2000 Skelleftea and Umea, Sweden 8th place - Pool B - Relegated

1999 Winnipeg, Canada 3rd place - Pool B

1998 Helsinki and Hameenlinna, Finland Won Pool C - Promoted

1997 Geneva and Morges, Switzerland 3rd place - Pool C

1996 Boston, USA 3rd place - Pool C

1995 Red Deer, Canada 3rd place - Pool C

1994 Ostrava and Frydek - Mistek, Czech Republic 3rd place - Pool C

1993 Gavle, Sweden 2nd place - Pool C

1992 Fussen and Kaufbeuren, Germany 2nd place - Pool C

1991 Saskatoon, Canada 8th place - Pool B - Relegated

1990 Helsinki and Turku, Finland 4th place - Pool B

1989 Anchorage, USA 7th place - Pool B

1988 Moscow, Soviet Union 1st place - Pool C - Promoted

1987 Piestany, Czechoslovakia 2nd place- Pool C

1986 Hamilton, Canada 3rd place - Pool C

1985 Helsinki and Turku, Finland 4th place - Pool C

1984 Norrkoping and Nykopng, Sweden 8th place - Pool B - Relegated

1983 Leningrad, Soviet Union 7th place - Pool B

1982 Minnesota, USA 4th place - Pool B

1981 Fussen, Germany 5th place - Pool B

1980 Helsinki, Finland 5th place - Pool B

1979 Karlstad and Karlskoga, Sweden 4th place - Pool B

1978 Montreal, Canada Did not compete

1977 Banska Bystrica and Zvolen, Czechoslovakia Did not compete

——

All-Time Points Leaders (goals, assists)

42 - Peter Forsberg, SWE (10 + 32), 1992-93

40 - Robert Reichel, CZE (18 + 22), 1988-90

39 - Pavel Bure, USSR (27 + 12), 1989-91

35 - Vladimir Ruzicka, CZE (25 + 10), 1981-83

35 - Esa Tikkanen, FIN (17 + 18), 1983-85

34 - Markus Naslund, SWE (21 + 13), 1992-93

32 - Esa Keskinen, FIN (10 + 22), 1984-85

31 - Eric Lindros, CAN (12 + 19), 1990-92

30 - Petr Rosol, CZE (18 + 12) 1982-84

30 - Alexander Mogilny USSR (16 + 14), 1988-89

All-Time Assists Leaders

32 - Peter Forsberg, SWE, 1992-93

22 - Esa Keskinen, FIN, 1984-85

22 - Robert Reichel, CZE, 1988-90

19 - Eric Lindros CAN, 1990-92

18 - Raimo Helminen, FIN, 1982-83

18 - Esa Tikkanen, FIN, 1983-85

All-Time Goals Leaders

27 - Pavel Bure, USSR, 1989-91

25 - Vladimir Ruzicka, CZE, 1981-83

21 - Markus Naslund, SWE, 1992-93

18 - Petr Rosol, CZE, 1982-84

18 - Robert Reichel, CZE, 1988-90

Most shutouts by a goaltender in one tournament

3 - Justin Pogge, CAN, 2006 in Canada

2 - Ken Wregget, CAN, 1984 in Sweden

2 - Sam Lindstahl, SWE, 1987 in Czechoslovakia

2 - Johan Borg, SWE, 1987 in Czechoslovakia

2 - Brian Boucher, USA, 1997 in Switzerland

2 - Mathieu Garon, CAN, 1998 in Finland

2 - Roberto Luongo, CAN, 1999 in Winnipeg

2 - Carey Price, CAN, 2007 in Sweden

Most consecutive Gold medal victories

5 - Canada 2005-2009

5 - Canada 1993-1997

4 - Soviet Union 1977-1980

Most goals scored by a team in one tournament

21 - Czechoslovakia beat Austria 21 - 4, 1981 in West Germany

20 - Sweden beat Japan 20 - 1, 1993 in Sweden

19 - Finland beat Switzerland 19-1, 1980 in Helsinki, Finland

19 - Soviet Union beat Austria 19-1, 1981 in West Germany

19 - USA beat Norway 19 - 1, 1991 in Canada

Most goals scored by a player in one tournament

13 - Markus Naslund, SWE. 1993 in Sweden

12 - Vladimir Ruzicka, CZE, 1983 in Leningrad

12 - Pavel Bure, USSR, 1991 in Canada

Most assists by a player in one tournament

24 - Peter Forsberg, SWE, 1993 in Sweden

14 - Esa Kesinen, FIN, 1985 in Finland

14 - Doug Weight, USA, 1991 in Canada

13 - Raimo Helminen, FIN, 1984 in Sweden

13 - Jaromir Jagr, CZE, 1990 in Finland

Most points by a player in one tournament

31 - Peter Forsberg, SWE (7 + 24), 1993 in Sweden

24 - Raimo Helminen, FIN (11 + 13), 1984 in Sweden

24 - Markus Naslund, SWE (13 + 11), 1993 in Sweden

21 - Robert Reichel, CZE (11 + 10), 1990 in Finland

20 - Vladimir Ruzicka, CZE (12 + 8), 1983 in Leningrad

Most points by a defenceman in one tournament

14 - Peter Andersson, SWE(4 + 10), 1985 in Finland

10 - Jan Vopat, CZE (6 + 4), 1993 in Sweden

Most points by a line in one tournament

69 - Markus Naslund-Peter Forsberg-Niklas Sundstrom, SWE (30+39), 1993 in Sweden

52 - Esa Keskinen-Mikko Makela-Esa Tikkanen, FIN (24+28), 1985 in Finland

50 - Robert Reichel-Jaromir Jagr-Robert Holik, CZE (22+28), 1990 in Finland

47 - Esa Keskinen-Raimo Helminen-Esa Tikkanen, FIN (23+24), 1984 in Sweden

46 - Raimo Summanen-Petri Skriko-Risto Jalo, FIN (22+24), 1982 in USA

41 - Mike Modano-Jeremy Roenick-John Leclair, USA (20+21), 1989 in Anchorage


Photos