February 24, 2013
2013 Tournament Of Hearts Standings and Schedule
at Kingston, Ont.
By QMI Agency
Teams Won Lost
Manitoba (Jones) 11 0
Ontario (Homan) 10 1
British Columbia (Scott) 8 3
Team Canada (Nedohin) 7 4
Saskatchewan (Shumay) 6 5
New Brunswick (Crawford) 6 5
P.E.I. (Birt) 5 6
Nova Scotia (Arsenault) 5 6
Quebec (Ross) 3 8
Nfld. & Labrador (Devereaux) 2 9
N.W.T./Yukon (Galusha) 2 9
Alberta (Moore) 1 10

Saturday, Feb. 16
Draw 1, 2:00 p.m.
Saskatchewan 7 N.W.T./Yukon 2
Ontario 8 Newfoundland & Labrador 1
Manitoba 8 P.E.I. 6
Team Canada 9 New Brunswick 6

Draw 2, 7:00 p.m.
New Brunswick 11 P.E.I. 5
British Columbia 7 Alberta 6
N.W.T./Yukon 8 Newfoundland & Labrador 7
Quebec 9 Nova Scotia 4

Sunday, Feb. 17
Draw 3, 9:00 a.m.
Ontario 9 Alberta 5
Saskatchewan 12 Quebec 5
Team Canada 7 Nova Scotia 6
Manitoba 10 British Columbia 4

Draw 4, 2:00 p.m.
Manitoba 9 Newfoundland & Labrador 1
Team Canada 6 P.E.I. 5
Saskatchewan 10 New Brunswick 5
Ontario 9 N.W.T./Yukon 2

Draw 5, 7:00 p.m.
British Columbia 9 Nova Scotia 4
New Brunswick 9 N.W.T./Yukon 5
Quebec 9 Alberta 6
P.E.I. 12 Newfoundland & Labrador 7

Monday, Feb. 18
Draw 6, 2:00 p.m.
Team Canada 12 Quebec 2
Manitoba 11 Nova Scotia 4
Ontario 9 British Columbia 8
Saskatchewan 7 Alberta 6

Draw 7, 7:30 p.m.
Ontario 7 New Brunswick 5
Team Canada 10 Newfoundland & Labrador 3
P.E.I. 12 Saskatchewan 7
Manitoba 9 N.W.T./Yukon 1

Tuesday, Feb. 19
Draw 8, 2:00 p.m.
Newfoundland & Labrador 8 Alberta 3
British Columbia 13 New Brunswick 7
Nova Scotia 10 N.W.T./Yukon 7
P.E.I. 8 Quebec 6

Draw 9, 7:00 p.m.
Nova Scotia 7 Saskatchewan 5
Ontario 8 Quebec 4
Manitoba 9 Alberta 6
Team Canada 7 British Columbia 5

Wednesday, Feb. 20
Draw 10, 2:00 p.m.
Manitoba 8 Team Canada 5
P.E.I. 7 N.W.T./Yukon 6
New Brunswick 8 Newfoundland & Labrador 7
Ontario 8 Saskatchewan 2

Draw 11, 7:00 p.m.
Alberta 9 N.W.T./Yukon 3
Nova Scotia 7 Newfoundland & Labrador 6
British Columbia 9 P.E.I. 8
New Brunswick 8 Quebec 4

Thursday, Feb. 21
Draw 12, 9:00 a.m.
Saskatchewan 7 Team Canada 5
Manitoba 9 Ontario 7

Draw 13, 2:00 p.m.
Nova Scotia 9 P.E.I. 6
New Brunswick 9 Alberta 3
Quebec 8 N.W.T./Yukon 7
British Columbia 7 Newfoundland & Labrador 4

Draw 14, 7:30 p.m.
British Columbia 9 Saskatchewan 2
Manitoba 7 Quebec 1
Team Canada 5 Alberta 3
Ontario 6 Nova Scotia 5

Friday, Feb. 22
Draw 15, 9:00 a.m.
Newfoundland & Labrador 8 Quebec 7
British Columbia 9 N.W.T./Yukon 7
New Brunswick 8 Nova Scotia 6
P.E.I. 8 Alberta 4

Draw 16, 2:00 p.m.
Manitoba 7 New Brunswick 6
Ontario 10 P.E.I. 2
Saskatchewan 8 Newfoundland & Labrador 7
N.W.T./Yukon 10 Team Canada 8

Draw 17, 7:30 p.m.
Ontario 6 Team Canada 5
Nova Scotia 6 Alberta 2
British Columbia 9 Quebec 5
Manitoba 8 Saskatchewan 4

Saturday, Feb. 23
Page Playoff Game 3 vs. 4, 2:00 p.m.
Team Canada 8 British Columbia 4

Page Playoff Game 1 vs. 2, 7:00 p.m.
Ontario 8 Manitoba 5

Sunday, Feb. 24
Semifinal, 9:00 a.m.
Manitoba 8 Team Canada 5

Bronze Medal, 2:00 p.m.
British Columbia 10 Team Canada 8

Final, 7:00 p.m.
Ontario 9 Manitoba 6
CANOE.CA SLAM!